De „Uiver" terug „Uiver"-dag. KIJKEn is KOOPEn Uj CLOECK Laaiende geestdrift bij de landing. Onderscheiding voor den heer Plesman. Belgische werkloozen per fiets naar Afrika. Spoorwegaanslagen in Mexico. Opruiming onder het Zeister geboefte. Instorting in een steengroeve. Donderdag 22 November 1934. Postrekening No. 23330 SCHEER 78ste Jaargang. No. 9602 CODBANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent tf>ewiJsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. GROOTSCHE HULDIGING VAN DE BEMANNING. Gistermiddag om 2.06 is de „Uiver" op Schiphol geland. De laatste étappe van Parijs naar Amsterdam had het vliegtuig volbracht in 1 uur 46 min. Onder ontzaglijk enthousias me taxiede het toestel over het vliegveld naar de eere-tribune. Bij de ontvangst werd het woord gevoerd door den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, luit.-adj. Römer, mi nister Kalff, burgemeester De Vlagt, gene raal Snijders, ir. De Vogel en den heer Wurf- bain. De bemanning ontving oan. de zil veren medaille van de stad Amsterdam. Aanvankelijk was het weer, wel de belangrijkste factor voor het, welslagen van dezen dag, alles be halve gunstig. De nevel, die zich in den vooravond over de hoofdstad en het omringende gebied had ge legd, verdichte zich allengs tot een somberen, natten mist, die zich urenlang gelden deed. Maar gelukkig vanmorgen te 8 uur was er reeds een kentering ingetreden. Goed zicht in de stad, een lichte nevel over de landerijen en kort daarna het zonnetje, dat al zijn best deed den nevel aan flarden te scheu ren. Hier en daar vertoonde zich zelfs een plekje blauw, dat den optimisten op Schiphol reeds deed rondbazuinen, dat alles goed zou worden. Daar op het Amsterdamsche vliegveld liepen de tri bunes inmiddels al voller en voller. Schiphol had gister een volte en een belangstelling als nooit te voren en er hangt boven het vliegveld en den gouden zonneschijn een ongekend feestelijke stemming. Verscheidene uren zijn de duizenden aanwezigen met vliegdemonstraties en anderszins bezig gehouden tot het groote oogenblik wordt aangekondigd. dat de Uiver in aantocht is. Om één uur maakt de omroeper bekend, dat de Uiver Cambry in Noord-Frankrijk is gepasseerd en zich dus op een afstand van tweehonderd en twin tig kilometer, dat is een klein uur vliegen van Schiphol bevindt, te half twee gaat de mare. dat het vliegtuig Gent gepasseerd is en boven Zeeuwsch- Vlaandcren vliegt. Te tien voor twee gaat de tijding rond, dat de Uiver boven Den Haag vliegt. De spanning stijgt, verlangend gaan alle oogen naar het luchtruim. Even voor twee uur arriveert de machine van de Aircraft uit Parijs, aan boord waarvan zich de heer Fokker bevindt, die voor de ontvangst van de Uiver overkomt en dus nog net op tijd Schiphol haalt. Over enkele minuten zal het groote moment zijn aangebroken. Het publiek wordt nog eens dringend aangemaand om op zijn plaats te blijven. Een mi nuut over twee hooren wij drie gillen van de sirene: De Uiver Is in zicht Als een storwind stijgt het hóera-geroep van Schiphol op. De Uiver scheert vlak over het stationsgebouw en zal zoo dadelijk ge land zijn. Onder een daverend gejuich van de immense menigte beschrijft de Uiver nu twee wijde cirkels boven de luchthaven. Parmentier zet om twee uur zes precies het toestel met een bijzonder fraaie landingsma noeuvre op het veld neer. Een daverend gejuich gaat opnieuw op. De Uiver taxiet nu onder een storm van toejui chingen langs de tribunes. Het publiek lijkt wel razend van geestdrift, voor het podium stopt de Uiver eindelijk. Op den neus van het vliegtuig ls een rood-wit- blauwe vlag bevestigd, de kleuren die door de „Uiver' in de Melbourne-race, zoo schitterend zijn verdedigd. Het publiek op de tribunes is bijna niet meer te houden van opwinding, als het vliegtuig met een matig vaartje er langs rolt. Na deze eere ronde over den grond te hebben volbracht, stopt de „Uiver"' in de onmiddellijke nabijheid van het podium, waar een aantal autoriteiten ter begroeting aanwezig is. De deur van het vliegtuig gaat open. Dan ver toont zich de glundere kop van Parmentier en ach ter hem volgt de tweede piloot, Moll, radiotelegra fist van Brugge en de boordmecnnicien Prins. De lucht davert van do juichkreten, waarmee zij verwelkomd worden in het vaderland. Achter hen stappen uit de passagiers. Onder luid gejuich beklimt de bemanning, gevolgd door de passagiers van de Uiver, het gepavoiseerde podium. Hier zijn ter begroeting aanwezig de directeur van de K.L.M., dc heer Plesman, de stationschef de heer Thomson en last not least, de vrouwen van het vier tal. Begeleid door deze bestijgen Parmentier. Moll, van Brugge en Prins na de eerste hartelijke begroe ting bet podium waar de officiecle begroeting volgt. Daar werden door verschillende vooraanstaande personen geestdriftige redevoeringen gehouden, waar voor de gezagvoerder van de Uiver, Parmentier, met een hartelijk woord dankte, dat door luide ovaties gevolgd werd. Maar dc legioenen vragen om méér. Een open versierde auto rijdt voor; Parmentier, Moll, Van Brugge en Prins treden naar buiten en nemen plaats in den wagen. De eere-ronde, beginnend bij tribune A, dan langs het gehcelc uitgestrekte front van stnanplnntsen, voltrekt zich onder een orkaan van gejuich. Het publiek zwaait met hoeden, petten, zak doeken cn de vier dapperen, op wie deze ongekende geestdrift een schier verbijsterenden indruk moet maken, laten hun vermoeidheid voor wat zij is en nemen met blijde, lachende gezichten cn groetend naar alle rangen, deze grootschc hulde in ontvangst. Zegetocht naar de hoofdstad. Dan rijdt de auto met een grooten boog tot achter de tribunes A cn B, waar zij haar plaats inneemt in den langen stoet van wagens, die zich daar intus- schcn heeft opgesteld. Korte bevelen weerklinken een groot aantal politiemotoren met zijspan, dat het escorte vormt, kiest zijn positie en dan neemt de zegetocht naar dc hoofdstad, via Amstelveen, de woonplaats van Parmentier, een aanvang. Drnkte in de hoofdstad. Buitengewoon was de drukte om cn bij dc Berla- gehrug, wier kappen geheel met wachtende men- schen bezet waren, en verder op aan de Stadhou derskade, het Oosteinde op de Weteringschans, werd het vooral niet minder. Maar bij het Museum was het wel het toppunt; op het voorplein van het Mu seum had een onafzienbare menigte postgevat; men begreep haast niet waar Amsterdam na hetgeen er al eerder langs den weg te zien geweest was nog weer zooveel volk vandaan gebaald had. Voor het Carltonhotel in de Vijzelstraat, in welks zalen het huldigingsfeestmaal, den Uivcrheldcn aan geboden, plaats vond, verdrongen zich den heelen avond dichte menschenmassa's, die maar geen geloof wilden hechten aan de plechtige verzekeringen, van de hen in beweging houdende agenten te paard en te voet, dat Parmentier en de zijnen zich niet meer ver- toonen zouden. Daarin hadden ze goed gezien, want om half ze ven verschenen Parmentier, Moll, Prins en van Brugge' op het balcon van Carlton, waarbij hun een levendige ovatie ten deel viel. Feestvreugde tot laat in den nacht. De vreugde over de behouden thuiskomst van de Uiver gaf aan de hoofdstad aan dezen avond, even als overdag, een speciaal cachet. Was in den middag de belangstelling geconcentreerd op de ontvangst en de landing op Schiphol, des avonds heerschte er in de binnenstad een uitbundige stemming, die deed herinneren aan een nationaien feestdag. In vele eafé's werd muziek gemaakt en gedanst tot twee uur 's nachts toe. Op de hoeken der straten stonden pie rementen en straatmuzikanten, terwijl acrobaten hun toeren tusschen het publiek vertoonden. Duizen den menscbcn waren op de been. Tot ver in het mid dernachtelijk uur duurde het Uiverfeest voort. Zie ook de fotopagina in dit nummer Benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Aan het diner in het Carlton Hotel te Amsterdam, ter eere van de bemanning van de Uiver, heeft de Minister van Waterstaat, Ir. J. A. Kalff, medege deeld, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, den heer A. Plesman, directeur der Koninklijke Lucht vaart-Maatschappij, te benoemen tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Door de Belgische regeering gerepatri eerd. Een groep Belgische werkloozen vertrok cenige maanden geleden per fiets, naar Abyssiniö en de Belgische Congokolonie, ten einde aldaar, zoo moge lijk, aan den arbeid te kunnen komen. Na een af stand van 6200 K.M. te hebben afgelegd, door Frank rijk, Zwitserland, Italië, Zuid-Slavië, Griekenland, Turkije, Palestina cn Egvnte heeft de Belgische re geering bevel gegeven de karavaan te Kalro tegen te houden en te repatrieeren. Dit is dan ook geschied. De moedige fietsers zijn nu te Brussel teruggekeerd waar zij bij hunne aankomst op het de Brouckcre- plein heel wat bekijks hadden. Terwijl Dinsdag in geheel Mexico de 24ste" ver jaardag van dc groote Mexicaansche revolutie met demonstraties en feestelijkheden is gevierd, zijn twee .spoorwegaanslagen gepleegd. Op de lijn Vera CruzMexico was over een zekeren afstand de lijn opgebroken, zoodat een goederentrein ontspoorde. Men vermoedt, dat de aanslag den personentrein op deze lijn heeft gegolden. Het is nog niet opgehelderd waar men de daders van het misdrijf moet zoeken. Dc tweede aanslag werd op de staatsspoorlijn Mexico—Lerado gepleegd, waar onbekende daders twee bruggen in dc lucht hebben doen springen. in onafzienbare rijen hadden autobussen en touringcars de nieuwsgierigen naar Schiphol gebracht Een stevige handdruk. Minister Kaltf wenscht de „Uiver"-bemanning geluk met hun behouden terugkeer na de prachtige vlucht Gelukgewenscht en toegejuicht door zoovele bekenden en vrienden veriaten de vliegers het vliegveld, om zich naar het stationsgebouw te begeven Dit vns voor ons vaderlandje Wel een zeer bizond're dag, 'n Nieuwe onderscheiding hecht zich Aan de vadcrlandschc vlag! Want de helden van „dc Uiver", Nederlanders dóór cn dóór, Trokken Schiphol-Melbournc-Schiphol, Onvervaard een lichtend spoor! Daar was iets van trotsche vreugde In het hart van iedereen, Heel ons volk stond in gedachten Om dc groote „Uiver" heen! In 't gedenkboek van de luchtvaart, Vol van durf en kloek geduld, Werden weer met gouden letters 'n Vier-tal namen ingevuld! En hij, die van dezen feestdag Innerlijk de waarde ziet, Bladert eens in dit gedenkboek. Dat zooveel aan wilskracht biedt! Van der IIoop, van Woerden, Poelman, Koppen en „de Pelikaan", Op een zeer bescheiden plaatsje Zien we „Panderjager" staan! En tot slot, vergeet ook hèn niet, Die niet keerden langs de lijn, Als „de Ooievaar" bij Bangkok, Die we reeds vergeten zijn! Leg iets van de lauwerkransen, Ook van Moll en Parmentier, Nu op 't nationale graf van d'Onbekenden vliegenier! November 1934. KROES. (Nadruk verboden.) Goede vangsten van de plaatselijke po litie. Met een drietal aanhoudingen heeft dc Zeister po litie gisteren een goede vangst gedaan. Bij een be woner van de buurtschap Austcrlitz in Zeist, waar reeds vroeger op onverklaarbare wijze geld was ont vreemd, werden eenige dagen geleden twee geldkist jes weggehaald uit den kelder, waar de eigenaar zijn bezit van ruim f 1300 veilig meende. Het gelukte de politie een familielid van den bestolene aan te hou den, achter wiens woning de beide geldkistjes wer den opgegraven, terwijl aan den oorspronkelijken in houd slechts een gering bedrag ontbrak. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zagen even eens te Austcrlitz een tweetal stroopers zich betrapt door den Rijksveldwachter, vergezeld van een jacht opziener en zijn hond. Terwijl een der stroopers liet hazenpad koos, losto de andere a bout portant een schot op de politie mannen, die ongedeerd bleven, al werd do hond waarschijnlijk door eenige hagelkorrels getroffen. Gisteren gelukte het ook deze daders aan te Hon den, waarvan de man, die het schot loste, verklaarde uit schrik te hebben geschoten, wat echter sterk wordt betwijfeld. Derde vangst in twee dagen was de aanhouding van dief en heler, twee Utrechtenaren, waarvan do eerste door uitsnijding van een ruit had ingebroken in een tijdelijk onbewoonde villa in Bosch cn Duin, waarbij zoo goed als de geheele losse inventaris werd meegenomen: boeken, dekens, loopers. lijfgoed, sieraden, enz. enz., een grc>otc vooraad. Toen de l>oe- ken bij een opkooper in Utrecht werden gevonden, volgden al gauw andere artikelen, waarna ook do dader en de heler konden worden gevat. Een drietal van de aangebonden personen, do aanslagpleger, dc gelddief en de inbreker, die bet huisraad meenam, werden ter beschikking van -len Officier van Justitie gesteld. Vijf arbeiders bedolven. Gisteren heeft zich nabij Goé, in België, oen nood lottige instorting voorgedaan in een zandsteengrocvo. De instorting was naar alle waarschijnlijkheid ver oorzaakt door de vorst. Vijf arbeiders, die op bet oogenblik van «le instorting in de groeve aan het werk waren, werden bedolven onder den eenige meters dikke laag zand ■•n steen. BoQWOl Onmiddel lijk reddingspogingen in het werk gesteld werden, waarbij de behulpzame hand werd geboden door oen afdeeling militniren, bleek het toch niet mogelijk tijdig de ongelukkigen te bergen, zoodat dezen zijn omgekomen. Het zal nog geruimen tijd duren, alvo rens men tot dc lijken zal kunnen doordringen. Ren zesde arbeider, die vlak in de nabijheid van de in storting werkte, kreeg ernstige verwondingen. Hij is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. WEGENS VADERMOORD TER DOOD VEROOR- DEELD EN TERECHTGESTELD. Gister is te Weencn Alois Gaidosch uit Ried bij Weenen, wegens moord op zijn vader ter dood ver oordeeld en kort daarop terechtgesteld. HET LAATSTE SCHANDAAL IN FRANKRIJK. Parijs (V.D.) De „Populaire" eischt in verband met het schandaal «Ier financieringsmaatschappij de onmiddellijke arrestatie van vico admiraal Demulin. Het gaat niet aan, aldus het blad, dat zijn positie hem beschermt tegen gerechtelijke vervolging. Hij behoort daar, waar de beide directeuren der mnat- schappij-Levy reeds zitten, n.1. in de gevangenis.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1