Fa. H. de Raat De voortvluchtige wissellooper te Alkmaar. Donderdag 22 November 1934. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9602 Voor koude Dagen Warme Voeten ERNSTIG VLIEGONGELUK TE BANGKOK Prinses Marina te Londen. RIJKSVOORSCHOTTEN AAN PARTICULIERE BOUWERS. Het gasverstikkmgsdrama in Den Haag. In een sloot doodgevonden. Politieke verantwoordelijkheid van den aanslag te Marseille. Canadeesch schip geramd. De moordenaar van Pieracki gearresteerd In Den Haag gearresteerd. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. Botsingen in den mist. Lotgenoot van miss Cavell. Grieksche regeering bestelt 250 legervliegtuigen. Marktberichten. 'n Welkom en practisch geschenk vindt U in de grootste sorteering bij LANGESTRAAT. TELEFOON THANS 3383. TOESTEL TUSSCHEN DE MENIGTE GESTORT. Vijf personen, gedood en negentien zwaar gewond. Bij een vliegdcmonstratic, welke gisteren in Bang kok werd gehouden, heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, dat den dood van vijf personen en ern stige verwondingen van negentien andere tengevolge had. Ken Siameesch vliegtuig slaagde niet er in tijdig van den grond los te komen. Het botste met zijn on derstel tegen een auto aan en stortte daarna in twee stukken midden in de menigte van toeschouwers, die zich op hot vliegveld verzameld hadden. Onder de menigte ontstond een ontzettende pa mek, waardoor de reddingsmanschappen do groot ste moeite hadden om door de wild uiteen vluchtende menschenmassa's tot de plaats van de ramp door te dringen, om de dooden en gewonden te bergen. Plechtige ontvangst. Londen, 21 Nov. (V.D.): Een dichte mist ver duisterde de straten van Londen, toen Prinses Ma rina van Griekenland heden haar intocht hield in de hoofdstad van haar nieuwe vaderland. De koning én koningin van Engeland waren zelf naar het station gekomen om hun nieuwe schoondochter te verwelko men. De prinses was vergezeld van haar ouders, prins en prinses Nicolaas van Griekenland, haar ver loofde, den hertog van Kent en haar beide zusters, prinses Paul en gravin Tocrring. Na een hartelijke begroeting begaven de koninklijke personen zich door de straten, waar een dichte menigte hen toe juichte naar Buckingham Palace. Prinses Juliana te Londen. Ook Prinses Juliana is gistermiddag te Londen aangekomen, waar ze door den Nederlandschen ge zant, jhr. Marees van Swindercn en diens vrouw be groet werd. Aangaande het verblijf van prinses Juliana wordt nog het volgende gemeld: Op Maandag 26 November zal er een familiediner plaats hebben in Buckingham Palace, waar ook Prin ses Juliana bij genoodigd is. Op Dinsdag 27 Novem ber is er 's avonds een partij, eveneeifcs in Bucking ham Palace. Op Woensdag 28 November zal er 's middags een partij zijn in St. James' Palace, J#et paleis waar de Prins van Wales woont. Ook aan deze beide partijen zal de Prinses deelnemen. ONGELUK BIJ HET GRAVEN VAN EEN PUT. Belangrijke schade, geen dooden. Een reusachtig onderaardsch waterbekken is ge sprongen en leeggestroomd in een mijn te Epinac in Frankrijk, waar 400 arbeiders werkzaam waren. Zij konden allen bijtijds aan de oppervlakte gebracht worden, doch de schade is belangrijk. Tweede Kamer. Avondvergadering van Dinsdag 20 No- vember en vergadering van Woensdag 21 November. De begrooting van P.T.T. kwam allereerst Dins dagavond weder in bespreking. Lof en critiek op de leiding van dit staatsbedrijf wisselden elkaar af. Toegejuicht werd de bouw van een nieuwe Radio zender. Door verschillende s.d. en comm. kamerleden werd Minister de Wilde verweten, dat hij als kamerlid steeds sterk heeft geageerd tegen annexatie van de gemeentelijke telefoonbedrijven, terwijl hij nu zijn draai neemt. Uok de minder gunstige arbeidsvoorwaarden van het personeel werden door enkele arbeidersvertegen- woordigers aangeroerd. Minister De Wilde is bijzonder verheugd over de lof die terecht aan de leiding van het bedrijf is gebracht. Hij was het er niet mede eens, dat de promotie kansen slecht waren en noemde de finantieele posi tie van het personeel redelijk. Men moet zijn redevoeringen van jaren terug niet gebruiken voor de bestrijding van zijn tegenwoordig standpunt over de annexatie der gemeente-telefoon leidingen. De ontwikkeling der techniek heeft het mogelijk gemaakt, dat straks iemand uit Den Haag, automo- tisch, dus buiten een beambto om, iemand uit Valkenburg of Zoutkamp kan opbellen. Het moet naar één net en daarin passen géén aparte gemeen tebedrijven. Ook de minister was tevreden over de betere ra dioverhoudingen en zegde een onderzoek toe naar de verhouding radio-pers. Dat de radio-distributie geen rijkszaak zou zijn, wordt door Zijne Excellentie, positief ontkend. Integendeel! Hij zou echter de ge opperde bezwaren nog eens ernstig bekijken. Na eenig repliek wordt de begrooting van P.T.T. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de vergadering van gisterenmiddag werd voortgegaan met de behandeling van Hoofdstuk X der rijksbegrooting lOeconomischc Zaken). Krachtig werd door vele vertegenwoordigers aan gedrongen op verhoogde invoerrechten en opheffing der contingentecringen, hetgeen vooral van liberale zijde werd bestreden. De heer Kampschoër (r.k.) toornde tegen bepaalde groepen, die thans profiteerden van de lage grond prijzen om boerderijen tc koopen en meende, dat pachten en rente veel te hoog waren. Hij drong aan op een anti-exccutiewct en vermindering der alge- meene lasten van bet platteland. Hij werd in zijn betoog krachtig gesteund door den heer Van Houten (c.-d.) In het algemeen werd den Minister er een verwijt van gemaakt dat hij niet eerder had gewaarschuwd toen bleek dat Duitschland belangrijke goederen- hocveelhedcn uit de markt nam, zonder dat redelij kerwijs kon worden aangenomen dat betaling zou .volgen. De lieer Hermans (r.-k.) bepleitte anti-dempings- maatregelen cn steun aan de vaderlandsc.be indu strie. Met moet jonge industrieën aanmoedigen en 6teunon. meende spreker. Door vele loden werd ernstig critiek uitgeoefend op de voorgestelde toelage voor den Directeur-Gene raal van den Landbouw. Minister Steonbcrghe liet woord verkrijgend, dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij verweert zich tegen het verwijt dat hij moeilijk toegankelijk zou zijn voor organisaties. Hij heeft in 5 maanden 254 personen ontvangen. Hij meende, dat Nederland niet weg kon blijven van de Brusselschc tentoon stelling en voelde weinig voor steun aan het Holland- IIuis te Brussel. Spreker onderbrak zijn rede tot hedenmiddag één uur. ALS TWEEDE HYPOTHEEK VOOR ARBEIDERS WONINGBOUW. Een „passende" huurprijs. Bij Kon. besluit is het volgende bepaald: „Voor zoover de benoodigde gelden bij de wet be schikbaar zijn gesteld, kunnen onze Ministers van Sociale Zaken cn van Financiën volgens door hen to stellen regelen cn onder door hen te stellen voor waarden aan de gemeenten rentedragende voorschot ten verstrekken, ten einde de gemeenten in staat tc stellen aan particuliere bouwers, ten behoeve van den bouw van arbeiderswoningen van passenden huurprijs, gcldlecningen te verstrekken onder ver band van tweede hypotheek." Enorme belangstelling bij de begrafenis der slachtoffers. De vijf slachtoffers van het gasverstikkingsdrama, dat zich vorige week in de Maasstraat te 's-Graven- hage heeft afgespeeld, zijn gistermiddag op de Al- gemeene begraafplaats in Den Haag ter aarde be steld. De stoet ging om 2 uur van het gemeente ziekenhuis. De belangstelling van de zijde van liet publiek was enorm. Vooral op de Lange Beesten markt, waar de stoet, bestaande uit vijf rouwkoet sen en eenigc volgrijtuigen, allereerst passeerde, zag het zwart van de menschcn. Op de begraafplaats waren duizenden verzameld, zoodat men gedwongen was na 2 uur daar niemand meer toe te laten, waarop het publiek zich verzay melde in de Kerkhoilaan en in de Bankastraat. i OMZETBELASTINGWET 1933. Bij de behandeling van artikel 4 der Omzetbelas- tingwet 1933 is den Nijverheidsraad gebleken, dat er in industriccle kringen tegen andere voorschriftcii dier wet en hun toepassing eveneens bezwaren be staan. Daarom heeft de Nijverheidsraad besloten, naar de werking der geheele wet een onderzoek in te stellen. Heden overhandiging van het Joegosla vische memorandum. G e n v e. Naar verluidt is bij de besprekingen tusschen de Kleine Entente en Laval overeengeko men, dat het Joegoslavische memorandum inzake den aanslag te Marseille, vandaag aan den Volken bond zal worden overhandigd. Joegoslavië zal voorstellen, 'de kwestie van de po litieke verantwoordelijkheid van den aanslag op de agenda van een der eerstvolgende vergaderingen van den Volkenbondsraad te plaatsen. Aan dit voorstel moet volgen de statuten van den bond zonder meer, clus ook zonder een van tevoren plaats vindend debat gevolg worden gegeven. Een uiteenzetting van de geheele aangelegenheid is eerst tegen Januari te verwachten. De tekst van het me morandum zal binnen enkele dagen worden gepu bliceerd. Vier dooden. Port Huron (Michigan): Bij dichten mist heeft het Amerikaansche vrachtschip Loomis het Canadeesche vrachtschip C. W. Franz geramd. Het Canadeesche stoomschip zonk onmiddellijk en vier opvarenden kwamen om het leven. De Loomis werd ernstig gehavend. Boedapest. Aan de Hongaarsch-Tsjecho-Slowaak- sche grens is een 20-jarig landlooper gearresteerd, die er verdacht wordt dp 26 Meï j.l.'den Pool- schen minister van hinnenlandsche zaken, Pieracki tc Warschau tc hebhen vermoord. De Poolsche autoriteiten hadden toen een bevel tot arrestatie tegen den moordenaar uitgevaardigd. Door foto's herkende de gendarmerie in den landlooper den Warschauschen moordenaar en arresteerde hom. Bij zijn verhoor verklaarde de man, dat hij slechts ooggetuige was geweest, van den moord, maar met den aanslag zelf niets had uit te staan. Daartegen over stelde de gendarmerie vast, dat de landlooper onmiddellijk na den moord de Poolsch-Tsjecho-Slo- waaksche grens was gepasseerd en sindsdien in Tsjecho-Slowakije had vertoefd. De Praagsche regee ring is onmidedllijk door de politie op de hoogte ge bracht en deze heeft het ministerie van justitie te Warschau van de arrestatie kennis gegeven. Van de 7000 gulden nog 6500 gulden op hem gevonden. Na een dagen- en nachten-langen speurtocht in verschillende groote steden is de Alkmaarsche re cherche er in geslaagd, de hand te leggen op den voortvluchtigen wissellooper A. G., die de vorige week Donderdag er heimelijk van door was gegaan met medeneming van een bedrag van ruim f7000. welk bedrag hij voor de Middenstands Bank aldaar naar de Nederlandsche Bank moest brengen. De recherche te Alkmaar had van zekere zijde eer tip gekregen, hetgeen tot arrestatie van den wissel looper leidde. De roah werd gistermiddag te onge veer half drie in de nabijheid van het station te Den Haag door de Alkmaarsche recherche en den Alk- maarschen inspecteur Sticnstra gearresteerd. Een bo- drag van f6500.— werd nog op hem gevonden. De man is op transport naar Alkmaar gesteld. Te Alkmaar aangekomen. Nader vernemen we nog dat de dader gisteravond om 6 uur per auto te Alkmaar is aangekomen en in het politiebureau is opgesloten. Daar zal hem vandaag oen verhoor worden afgeno men, waarna hij naar het ïluis van Bewaring za.' worden overgebracht. NIEUWE N 1 E DO li P Algcmeeno vergadering van de vereeniging voot Ziekenhuisverpleging en Operatiekosten, op Woens dag 21 November jl. De heer P. Haringhuizen opent als waarnemend voorzitter de vergadering. Hierna volgt lezing der notulen, welke worden goedgekeurd. Waar de laatste leden vergadering passeerde in September 1932, brengt de secretaris een uitgebreid en duidelijk tweejarig verslag uil over do jaren 1932 en 1933. De deelname liep in 1932 Afd. 1 (Lig- en verpleeg- kosten) over 1206, waarvan 892 betalende, terwijl als hoofd van gezin 379 leden waren iugc-ehreven. Het aantal ziektegevallen met als gevolg ame in het Ziekenhuis bedroeg 26, met in i 531 ziektedagen met een totaal aan lig- en \erideeg- kosten f 1698.80. Kosten vervoer naar en van hot ziekenhuis f 130.20. De deelname der Afd. 2 (Operatiekosten) liep over 185 gezinshoofden, 427 betalende, 1(58 betaling vrij- gesteldé," lötadrt)65 loden. 9 gcvttllen van operatie kwamen voor met aan ko*ui* f GJÜ.30. Do..totaal kosten zijn aldus f2439.30. Aan premiegelden werd ontvangen: Afd. 1 f 1493,10, Afd. 2 f716.95, verhoogd met inleggeld en rente wordt totaal f2260.53. Kos ten van Administratie en beheer buiten beschou wing gelaten aldus een achteruitgang van f 178.77 De deelname liep in 1933 Afd. 1 over 1207 leden, waarvan 887 betalende, met 381 gezinshoofden. Het aantal ziektegevallen bedroeg 42 met 363 ligdagen. Ligkostcn f 1051.35, vervoerkosten f 255.70. Afd. 2 telde 593 leden, waarvan 450 betalcnden, met 200 gezinshoofden. Voor 10 gevallen van operatic is betaald f 556.35, waarin begrepen kosten gebruik operaticzaal. In 1933 werd voor 42 gevallen betaald aan lig-, operatie- cn vervoerkosten f 1863.40. Hierte genover staat een totaal ontvangst van f 2333.35, al dus een vooruitgang van f 469.95. Kosten van Ad ministratie en beheer is ook hier buiten beschouwing gelaten. De kosten van beheer on administratie wel in rekening gebracht, brengt over de beide jaren te samen genomen een achteruitgang van f 161.38. Het boekjaar 1933 eindigde met een totaal reserve van f 1737.09. Het jaarverslag wordt met dank aan den secretaris vastgesteld. Als leden van het bestuur treden af de hoeren J. Keuken, P. Haringhuizen en H. Boer, doch zijn herkiesbaar. Allen worden herkozen. Ter voorziening in de vacature van een lid der commissie van controle wordt gekozen de lieer .1. Ie Clercq met als plaatsvervanger de heer J. v. 1. Steen. Hierna brengt de heer D. Rempt op keurige wij zo verslag uit over de rekening van den penningmees ter. Deze rekening werd goedgekeurd. Door den heer Rempt wordt o.m. opgemerkt, dat vooral de vervoerkosten hooge bedragen vorderen, en verder wordt door de commissie de vraag gesteld, of aansluiting van ingezetenen uit de gemeente Oudo Niedorp mogelijk gemaakt moot worden. Het bestuur heeft in deze geen afgerond voorstel. Nadat het voor cn het tegen is besproken, draagt de vergadering aan het bestuur op deze kwestie nader onder de oogen tc zien. Hierna volgen besprekingen middelen tot stijving der kas, b.v. geen vrij vervoer, verhooging contribu tie en contributicbetaling voor kinderen. Zulks groo-' tendecls in verband met de nu reeds zeer hooge uit gaven over het boekjaar 1943. Medegedeeld wordt dat de kosten hebben bedragen: 1931: verpleegkosten f 14S1, vervoerkosten f163: 1932: f 1672 en f 145; 1933: f 1051 en f 255.70,1931 vanaf 1 Jan. tot heden verpleegkosten f 132-4 en vervoerkosten f97.65. Hierbij zij vermeld, dat de nog te betalen ver pleegkosten over 1934 op minstens f 300 6 f 400 moeten worden begroot. Hiertegenover de ontvangsten, zou een verlies opleveren van ongeveer f 500, en waar het aantal patiënten ieder jaar stijgt, komt het Bestuur met do navolgende voorstellen: 1. De vergoeding vervoerkosten geheel schrappen. 2. Maximum aantal venoleegdagm por keer stellen op 42 (thans 90) hoogstens 2 maal in één jaar. 3. Tot heden zijn kinderen tot 16 jaar vrij van contributie, deze grens te stellen tot 14 jaar. 4. De contributie der afd. verpleegkosten van f 1.80 te brengen op f2. Met de aanneming van al deze voorstellen wordt een bedrag van ongeveer f 500 gewonnen. Alle voor stellen worden aangenomen, ingaande 1 Jan. 1935 Gezien den niet zoozeer ongunstigen stand fjer afdccling operatiekosten, wordt hierin geen wijzi ging gebracht. Hoewel als regel om de twee jaar werd verga derd, wordt besioten ook het volgend jaar een ul- gemcene ledenvergadering te houden. Medegedeeld wordt nog, dat het bestuur heeft be sloten de vereeniging aan te sluiten bij de Lande lijke Federatie van Ziekenhuisverpleging, wat de goedkeuring der vergadering kan wegdragen. Hierna sluiting. POLITIE GEMEENTE SCHAGEN. Is komen aanloopen: Een hond. Verloren: een rijwielplaatje. Tragisch einde van een ouden man. In Overschie heeft gisterenmiddag een tragisch ongeluk plaats gehad. In den tuin van de villa der erven P. Zeeuw aan den Rotterdamschen Rijweg, was de Sljarigc tuinman F. M. uit Rotterdam met zijn zoon A. M. aan het werk. Om vier uur hadden beiden gezamenlijk nog een kop thee gedronken, waarna zij ieder met hun eigen werk weer voortgin gen. Toen het begon tc donkeren en de zoon zijn vader niet zag opdagen is hij hem gaan zoeken. Aan vankelijk zonder resultaat, maar even later ontdek te hij, dat de oude man bij het inrijhek in de sloot langs den Rijweg lag. Terstond bracht hij hem op het droge en droeg hem in huis, waar dr. Bremer werd ontboden. Deze heeft nog enkele uren kunstmatige ademhaling toe gepast, doch zonder succes. Tenslotte moest hij den dood constateeren. Hoe het ongeluk is gebeurd is onbekend. Het lijk is naar 's mans woning te Rotterdam over gebracht. Tusschen auto en autobus. Terwijl een dichte mist op den weg hing, is giste ren bij Doenrade een autobus uit Heerlen in botsing gekomen met de personen-auto van den beer C. uit Hoensbroek. Aanvankelijk lieten de gevolgen zich zeer ernstig aanzien, vooral voor de inzittenden van laatstgenoemden wagen. Vier leden van het gezel schap, dat uit zes personen bestond, bleken gewond. Zij zijn naar hot ziekenhuis te Sittard vervoerd. Daar bleken hun wonden echter niet levensgevaarlij'k te zijn. Hun auto was zwaar gehavend. De passagiers van de autobus bleken er beter te zijn afgekojnen. Met dezen wagen werd een dertigtal arbeiders vervoerd naar de werkverschaffing to Roosteren. Slechts een hunner had niet noemens waardig letsel bekomen. De overigen en ook de chauffeur waren geheel ongedeerd. Te Brussel overleden. Een der lotgenooten van miss Cavell, de heroïsche Engelschc verpleegster, tijdens den oorlog door ito Duitschers op de schietbaan te Schaarbeek gefusil leerd. apotheker Sc verin, die eveneens ter dood was veroordeeld, is deze week te Brussel gestorven. Zijn straf was, op het laatste oogonblik, gewijzigd gewor den in levenslangen dwangarbeid. Samen met miss Cavell, Philippe Bancq ook deze laatste werd ge fusilleerd mej. Thuliez en mej. de Belleville. be hoorde hij tot den inlichtingsdienst van do gealli eerde legers en wist hij vele krijgsgevangenen en Bel gische jonglieden. die als vrijwilligers naar het IJzer front wilden gaan, over de Belgisch-Nederlandsche grens te brengen. Nieuwe vliegvelden aangelegd. Athene: Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft de Grieksche regeering besloten 250 militaire vliegtuigen te bestellen en tot het slui ten van een leening van 200 millioen drachmen voor den aanleg van meer vliegterreinen ten bate van hot internationale verkeer. STEEEKPARTIJ TE TEGELEN. Gistermiddag is in de woning van den schoenma ker D. te Tegelen een woordenwisseling ontstaan tusschen den schoenmaker en den 25-jarigen F. al daar. De twist liep zoo hoog, dat de schoenmaker een mes greep, en daarme, F. tc lijf ging. Deze- laatste weerde zich, doch kon niet verhinderen, dat hij een diepe snede in de hand opliep, terwijl D. tij dens het gevecht een ernstige snede in zijn arm op liep. Beide slachtoffers bloedden hevig en zijn naar het ziekenhuis gebracht. Na verhonden te zijn kon F. naar zijn woning terugkecren. D. werd opgenomen. SCHAGEN', 23 Nov. 60 Gelde koeien f 110150, 55 idem (vette) f 150 -210, 10 kalfkoeien f 150—200, 252 vaarzen f 50-140, 14 graskalveren f 2035, 47 nuchtere kalveren f 5 14, 220 vette schapen f li18.50, 210 overhouders f 812.50, 4 bokken en geiten f 45, 6 varkens (mag.) f 12—15, 26 idem (vette) per Kg. 31—32 ct., 1G3 big gen f 0—9.50, konijnen f 0.501.50, 31 kippen f 0.30 0.60, eenden f 0.200.60, haantjes f 0.10—0.75. EIEVEILING SCHAGEN. 22 Nov. Aaigevoerd 45 part. 24000 kipeieren, 1 partij 300 eendeieren. Prijzen kipeieren f 4.10—5.10, Eendeieren f 2.90. De veiling duurt voort. Zie voor velledig bericht in het nr. van Zaterdag a.s. NOORDSCHARWOUDE. 22 November 1934. 700 Kg. aardappelen: Robijnen f 2.60, hl. eigenh. f 2.90, 14800 Kg. uien f 1.80—2.20, driel. f 1—1.40, grove f 2.30-2.iO, nop f 2. 2600 Kir. peen f 0.60-0.90. Kroten f0.401.30. roode kool f 12.40. doorschot 11.20. witte kool 0.90. gele kool 11.30, D. witte kool 0.701.50, doorschot 11.30. BROEK OP LANGF.NDTJK, 22 November 1934. 600 Kg. aardappelen: Bcv. f 2.30, 6500 Kg. uien f 2 -2.30. driel. f 1.50. grove f 2.50—2.60, gele nep f 1.30 2200 Kg. peen f 0.70-0.90. Bieten 1.101.60. roode kool 1.202.60, doorschok 1—1.50. gele kool l 1 3n. i). witte kool 0.70—1.30, bloemkool: reus 3.205.G0.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5