Gemeenteraad van Bergen. Een nieuw zeemonster? IN DE WILDERNIS NEERGESTORT. Hevig noodweer boven Athene. Groote boschbranden in West-Virginia. Kranige daad van een 15-jarigen jongen. Ontaarde ouders. Duitsche luchtvaart» plannen. Door de tram meegesleurd. Daglicht speelde toch geen rol. Gistermiddag om half drie kwam do Hand dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter de heer Mr. H. 1). A. van Rcencn, bur gemeester. Afwezig is de heer Zeiler (B. Bel.) met bericht. De notulen der vergadering van 27 September j.1. worden goedgekeurd na een opmerking van Mevr. Dekker (V.D.) Ingekomen stukken. Toegang naar den Groeneweg. Wij vermelden hiervan de navolgende: 1. Een verzoekschrift van C. Boon Wzn. en 33 anderen, houdende verzoek, om den toegang van den Bergerweg af naar den Groeneweg te verlichten en om langs de verharding een strook van den berm van 40—00 c.M. van het gras te ontdoen en deze met klinkers te bestraten. B. en W. doelen mede, dat de gevraagde verlich ting reeds is aangebracht en dat zij op het andera verzoek nader zullen terugkomen. De heer Zwaag (B. Bel.) vraagt of den raad in de e.v. vergaderingen een voorstel bereiken mag inzako de bestrating van dezen weg. De Voorzitter zegt zulks toe. Verharding van den Groenendijk. 2. Adres van J. Kieft, J. Kuitwaard en Jac. Bruin Jzn., houdende verzoek om den Groenendijk zoo spoe dig mogelijk van een behoorlijk wegdek te voorzien. B. cn W. stellen voor, dit adres in hunne handen te stellen om advies. Conform besloten. Verbetering hoek bij Dr. Dekkershals. 3. Mededeeling, dat van Mevr. PakkerMaathuis bericht is ingekomen, dat zij bereid is de gevraagde 15 M2. grond voor verbetering van den hoek bij het Dr. Dekkerhuis aan de gemeente om niet af te staan, onder voorwaarde dat do rooilijn van liet perceel daardoor niet verandert, dat het geheele hek wordt nagezien en zoo noodig gerepareerd of vernieuwd en dat eventueel een of twee in 't geheel passende hoo rnen worden geplant, een en ander te harer goed keuring. B. en W. stellen voor, onder dankzegging voor de betoonde medewerking, den grond te aanvaarden onder do gosteldo voorwaarden. Do hoer Zwang (B. Bel.) wil het planten der hoo rnen niet aan de goedkeuring van Mevr. Dekker on derworpen zien. Dat lijkt spr. te gok. Mevr. Dekker (V.D) antwoordt, dat „een en an der" slaat op het geheele plan van uitvoering. Do heer Zwang (B.B.): Daar wordt mijn bezwaar door vergroot. Heeft U dan nog meer goed te keuren? De heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Natuurlijk, U wilt toch haar niet uitschakelen, als eigenares? Mevr. Dekker (V.D.) hooft zich steeds verzet tegen de schending van het natuurschoon in de kom der gemeente. En dat gebeurt hier; immers, een fraai piekje van Bergen wordt hier geschonden. Spr. zegt tegen dit voorstel te zijn, omdat het verkccrsvraag- stuk allereerst moet worden opgelost, alvorens der gelijke maatregelen worden genomen. Eerst de ver breeding der Dorpsstraat, meent spr. De Voorzitter antwoordt, dat deze verbetering niets met het vorkeersvraagstuk heeft te maken. De ver- hreedlng is daar noodig. orndat de hoek er te smal is en 't staat los van do Dorpsstraat. Mevr. Dekker wil erbij blijven, dat hier natuur schoon verdwijnen gaat. Als eigenaresse van 't pand daar ter plaatse, zal spr. er niet tegen zijn. hier be hulpzaam te zijn, doch als raadslid legt zij de volle verantwoordelijkheid op de meerderheid van den raad. Conform wordt dan besloten. Verschillende geldleeningen. De raad keurt hierop eenige besluiten goed ten op zichte van het aflossen en het aangaan van verschil lende geldleeningen. Herclassificatie der gemeente. Behandeling van een schrijven van Ged. Staten van Noordholland, houdende verzoek om het oordeel van den gemeenteraad te mogen vernemen omtrent de plaatsing der gemeente Bergen in de 7e klasse ln verband met de vaststelling van een nieuwe salaris schaal voor de Burgemeesters. Secretarissen en Ont vangers in do Provicio Noordholland. Wethouder Apeldoorn (R.K.) kan geen vrijheid vinden, gunstig te adviseeren in verband met de ver laging der salarissen en loonen van het lagere per soneel. Wethouder Mac Donald (B. Bel.) wil zich vereen!* gen met het voorstel van Gedeputeerden; hij wijst op do aanmerkelijk toegenomen werkzaamheden en op de verminderig van de maximum salarissen in de zesde klasse met resp. voor burgemeester, secretaris en ontvanger van f300. f300, en f 173 per jaar en het daarop nog bovendien toepassen van een verhaal aan pensioenbijdragen van circa 8Vi procent, wat bi] het tegenwoordige salaris nog een vermindering be- teekent. De weihouder acht herclassificatio alleszins gerechtvaardigd. Wethouder Apeldoorn (R.K.) merkt op, dat indien ingegaan werd op het voorstel van Gedeputeerden, den burgemeester 3 pet., den secretaris 5 pet. cn den ontvanger 10 pet. zou worden gekort. Dat lijkt spr. onbillijk. De heer Den Das (S.D.A.P.) vindt, dat de salariec- ring der ambtenaren in evenredigheid moet zijn met de bestaande omstandigheden. Het zou volgens spr. schrijnend zijn, indien nu do hoofdambtenaren, die toch een behoorlijk salaris genieten, nog meer zou den krijgen. Wanneer de salarissen voor de lagere ambtenaren behoorlijk worden verlaagd, dan dient dat ook te geschieden ten opzichte van de hoogero ambtenaren. Het lijkt spr. daarom onlogisch de ge meente in een hoogero klasse te classificeeren. Wethouder Mac Donald (B. Bel.) vraagt, wat ln crisistijd, in 1931 aanleiding is geweest tot verhoo ging van dc salarissen der ambtenaren, behalve dan die van burgemeester, secretaris cn ontvanger? De Voorzitter: Daar bestond geen enkele bijzondere aanleiding voor. Wethouder Mac Donald (B. Bel.) Is van mecnlng, dat dan ook het gesprokeno door den heer Den Das niet opgaat. In stemming wordt gebracht of aan Ged. Staten al dan niet zal worden geadviseerd de gemeente te plaatsen ln de zevende klasse. Op één na algemeene stemmen wordt besloten, de genieento niet in de zevende klasse te doen plaatsen. Alleen wethouder Mac Donald (B. Bel.) stemde voor de 7e klasse. Voorlooptgo vaststelling rekeningen. B. en W. stellen den raad voor de voorlooplge vast stelling der Gemeenterekening dienst 1933 en vast stelling der rekeningen 1933 van het Gom. Electr. bedrijf, Gom. Woningbedrijf en het Burgerlijk Arm bestuur. De gomeenterekenlng over het dienstjaar 1933 sluit voor den gewonen dienst met een totaal aan ont vangsten van f 233.208,60, en aan uitgaven van f 209.039.08. Batig saldo f 24.149.32, en voor den kn- pitaaldienst aan ontvangsten f 32992.02 en aan uit gaven f 273.76, batig slot f 32716.26. De rekening van het G.E.B. sluit met een totaal aan baten en aan lasten, afd. I van f 81.007.17, winst* uitkeering aan de gemeente f 23.592.03. De kapitaals- inkomsten hebben bedragen f 30.379.56, en de uitga ven f 29.426.38. Batog slot f 903.18. De ontvangsten van het gem. Woningbedrijf be dragen 'voor afd. I totaal f 12.449.48 en de uitgaven f 9.267.46, nadcelig slot f 3.182.02. De kapitaalsin komsten cn uitgaven sluiten met een totaal van f 1.198.89. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur geeft een totaal aan inkomsten van f 25343.44 cn aan uitgaven van i 25316.94, batig saldo derhalve f 26.50. Mevr. Dekker (VD.) heeft er zich over verbaasd, dat do hoeren Voüte en Den Das nu wederom voor dc tweede maal hebben zitting gehad in de commis sie tot het nazien dor rekeningen, ofschoon vroeger de raad heeft gezegd, dat zulks niet wenschelijk was. Spr. hoopt, dat dit niet weer gebeuren zal. Dc Voorzitter meent, dat mevr. Dekker beter doet oen cn ander te behandelen als er een nieuwe com missie wordt gekozen. De rekeningen worden daarna goedgekeurd. Gezondheidscommissie Beverwijk. Voorstel van B. cn W. tot goedkeuring van de re kening en verantwoording over 1933 en der slot-re- kening en verantwoording met voorstel tot verdee ling van het batig saldo, van de vroegere Gezond heidscommissie te Beverwijk. Blijkens dc slot-rekening kan de gemeente Bergen aanspraak maken op een uitkeering van f 146.71. Conform besloten. De loonen ln de werkverschaffing. Behandeling van een adres van de afd. Bergen van den Algemeencn Ncdcrlandschen Bouwarbei- dersbond, houdende verzoek om er bij dc regccring op te willen aandringen, in de loonen in de werk verschaffing verbeteringen aan te brengen. De verbeteringen zouden moeten bestaan in: 1. Verhooging van de thans algemeen te laag ge achte loonen; 2. verhooging der percentages, in het bijzonder voor do arbeiders met grooto gezinnen; 3. verstrekking van een toeslag op de loonen, ge durende de wintermaanden; 4. maatregelen, teneinde de werkloozen op ruime re schaal van kloeding en dekking te kunnen voor- zien; 5. Ruimere beschikbaarstelling van goedkoope bo ter en goedkoope aardappelen. 6. Hulp aan jeugdige werkloozen door arbeid of steun. Advies van B. en W. B. cn W. zijn van meening, dat het vaststellen van de loonnormen in de werkverschaffing een regee- ringszaak is, die rechtstreeks verband moet houden met de middelen, waarover het Rijk beschikt, terwijl een gemeentebestuur bezwaarlijk zich hierover een juist oordcel kan vormen. Zij willen er niettemin bij de regccring op aandringen, het daarheen te willen leiden: a. dat aan de moeilijkheden, waarin vele gezin nen door langdurige werkloosheid verkeeren, zoo veel cenigszins mogelijk worde tegemoet gekomen door deze in de gelegenheid te stellen, goedkoopere levensmiddelen te betrekken en hen ook overigens op ruimere schaal te helpen, rekening houdende met dc grootte der gezinnen. b. dat gedurende de wintermaanden een toeslag op den loonnorm worde gegeven, die per uur neer komt op het bedrag, dat verkregen wordt door den loonnorm te vermenigvuldigen met een breuk, waar van de teller gelijk is aan het verschil tusschen het aantal uren, waaruit de werkweek ln den zomer en den winter bestaat cn dc noemer uit het aantal uren, Door een visscher opgehaald. Een visscher uit Dtirban In Zuid-Afrika heeft een vreemdsoortig beest uit zee opgehaald, hetwelk de vlsch-deskundigen voor een raadsel heeft gesteld. Het is een groot soort zcc-slak en men heeft nog nooit een dergelijk heest opgehaald. Het bestaat uit een vonnelooze gclei-achtigo massa, welke ongeveer de grootte heeft van een rugbv-bal; het is ongeveer 35 c.m. tang. Het leeft op den modderigen bodem van de Durban-baai en voedt zich door het opslurpen van het water, dat vele organismen bevat. Het bovenste deel van het beest is gevlekt, zoo dat het op een modderigen bodem gelijkt waarop het leeft. De inspecteur van de visscherij-dicnst wist het heest niet te klassificceron. Het is nu op sterk water gezet om een onderzoek van deskundigen af te wachten. Overblijfselen van verongelukt vliegtuig teruggezonden. Singapore (Britsch-Indië). Het R.A.F.-vlieg- tuig van het 100ste eskader, dat in dienst van de Melbourne Race in de wildernis bij Johore is neer gestort, is naar Seletar teruggekeerd, d.w.z. de over blijfselen ervan. Vliegtuigen, planters, politie en duizenden inboor lingen hebben de wildernis afgezocht en vonden eindelijk de overblijfselen van de machine en haar ongedeerde bemanning. De leider G. L. B. Croke, slaagde er ln, alle deelen van de machines bijeen te zoeken en zo zorgvuldig verpakt naar het aerodroom te zenden. Dit Is de eerste maal dat de R.A.F.-machine in de wildernis is neergestort en men beschouwt dit als een waardevolle, doch kostbare les. ten opzichte van de moeilijkheden van het vliegen over de wildernis en de mogelijkheden van redding in geval van neer storting. Barakken voor vluohtellngen door het wa ter weggespoeld. Athene: Donderdagavond is Athene door een hevig noodweer geteisterd. In de haven van Piraeus werden vele schepen beschadigd, terwijl ook vele hulzen beschadigd werden. Verscheidene vluchtelin gen-barakken werden door het water weggespoeld en vier personen verdronken, terwijl zes nog vermist worden. ZIJN VROUW VOOR 1100.— VERKOCHT. Een boer uit Lublin in Polen had zijn vrouw voor ongeveer f 100.aan een anderen boer verkocht. Hij verklaarde hij den koop. dat hij alle rechten op zijn vrouw aan den ander overgaf en geen enkel recht meer op haar zou hebben. I)e vrouw is echter naar de politie geloopen. omdat do ..kooper" haar mis handelde. haar verwijtende, dat zij veel minder waard was, dan hij voor haar betaald had. waaruit de werkweek In het betrekkelijk tijdvak" In dien winter bestaat. c. Dat ook in den vervolge met de belangen van de jeugdige werkloozen door verschaffing van arbeid zooveel mogelijk rekening worden gehouden. De heer Den Das (S.D.A.P.) dankt B. en VV. voor de accurate wijze, waarop zij dit adres hebben be handeld en hoopt, dat do actie, waarvoor 1 milliocn 600 duizend handteekeningen zijn verzameld, succes zal hebben bij dc Regeering. De heer Voute (B. Bel.) heeft er zich over verbaasd dat altijd alleen sprake is van werkloozen. Immers reizigers hebben het ook zeer moeilijk! Kan het col lege van B. en W. geen modus vinden om ook die menschen op een of andere wijze te helpen? Aan goedkoope voedingsmiddelen bijvoorbeeld? Dc Voorzitter dankt den heer Den Das voor zijn woorden van waardeering aan het adres van B. en W. cn wijst erop, dat de Regeering ook al reeds in deze richting werkzaam is. Wethouders Apeldoorn (R.K.) weet, dat er vele menschen zijn, die met minder toe moeten komen dan de werklooze arbeiders en ongetwijfeld heeft zulks ook de aandacht van B. en W. Echter hier lag een bepaald adres voor ons en daarop had het col lege te antwoorden. De .Voorzitter meent, dat er geen bezwaar kan be staan ook datgene onder de aandacht der Regeering te brengen, wat de heer Voüte zeide. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) sluit zich aan hij de woorden van den voorzitter. F.r raken zoo velen aan den grond, die niet behooren tot de werklooze ar beiders. Spr. vraag4 voorts, hoe het staat met steun aan de noodlijdende kunstenaars. Dc Voorzitter antwoordde, dat ook deze laatste ma terie dc aandacht van B. en W. heeft. Het advies van B. cn W. aan de Regccring wordt dan z.h.s. aangenomen. Rioolbelasting. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het ko hier rioolbelasting 1934. Het kohier is opgemaakt tot een bedrag van f 11.6-46.83. B. en W. stellen voor te bepalen, dat deze belas ting moet worden voldaan in twee gelijke termijnen, vervallende 1 Januari cn 15 Februari 1935. Conform wordt besloten. RondvTaag. De heer Voüte (B. Bel.) wijst op een zeer ontsie rende reclame op den Ilcldersrhen weg bij de ga rage. Kunnen B. en W. daar niets aan doen? De Vooral ter antwoordt, dat hier de Provinciale Verordening geldt en dus niet de gemeentelijke ver ordening. B. en W. kunnen er dus weinig aan doen. De heer Voüte (B. Bel.) vraagt, waarom op de scholen door B. en W. de spelling Marchant is inge voerd. zonder dat dc raad daarin is gekend? De Voorzitter zegt, dat de rand in deze door de wet niet is ingeschakeld. Het geldt hier een ministcrl- eole beschikking. De heer Dingerdis (R.K. Arb.) vraagt, wat. de in voering van de nieuwe spelling op de scholen kost. Do Voorzitter: Niets! Mevr. Dekker (V.D.) wil gaarne weten, hoe het staat met de werkzaamheden van de commissie voor jeugdige werkloozen? Een programma had al lang klaar moeten zijn, meent spr. Wethouder Apeldoorn (R.K.) antwoordt, dat de Commissie nog geen programma heeft vastgesteld. Spr. stemt toe. dat het een verzuim zijnerzijds is geweest, dat dc Commissie nog niet is bijeen geroe pen. Mevr. Dekker (V.D.) hoopt, dat zulks dan spoe dig geschieden zal. De winter is ingetreden en er moet iets worden gedaan. De Wethouder zegt de noodlge spoed toe. De heer Zwaag (B. Bel.) wil een telefoon liebbeo bij de Koodijker vlotbrug, in verband met de vele ongelukken daar ter plaatse. De Voorzitter antwoordt, dat verschillende stappen ip deze richting zijn gednnn. De justitie o.a. heeft haar volle medewerking toegezegd. Hierna sluiting om kwart over vijf. Twee dorpen en een stad door het vnur omringd. Charleston (Amerika): In het Zuiden van West-Virginia woeden groote boschbranden, die reus achtige schade aanrichten. Twee dorpen cn dc stad Beckley, die 10.000 inwoners heeft, zijn geheel door het vuur omringd. Duizenden mannen nemen aan het hlusschingswerk deel. Een hunner is daarbij om het leven gekomen. Zijn gewonden kameraad 10 K.M. door het bosch gedragen. In de omgeving van Borlange in Zweden hebben twee vijftienjarige jongens een moeilijk avontuur meegemaakt. Zij waren diep de bosschen in gegaan en hadden hun geweren meegenomen om vogels te schieten. Op een gegeven oogenblik ging het geweer, dat door den achteraanloopenden jongen werd ge dragen, plotseling per ongeluk af, waardoor de an der in liet been werd geschoten. Hij was ernstig gewond en bloedde overvloedig. Nadat hij een tijde lijk verband had aangebracht, droeg zijn vriend hem over een afstand van bijna 10 kilometer op zijn rug door het bosch met zijn oneffen cn moeilijk begaan bare paden. Na verscheidene uren bereikten de bei de jongens hun dorp.'Zij waren heiden uitgeput; de gewonde door pijn en bloedverlies en dc ander door de bijna bovenmenschelijke inspanning. De gewonde jongen werd onmiddellijk naar een ziekenhuis ge bracht cn hoewel zijn toestand nog ernstig is hoopt men hem in het leven te houden. Ernstig geval van kindermishandeling te Berlijn ontdekt. Vrouwelijke beambten van de kinderpolitie hebben te Berlijn een ernstig geval van kindermishandeling ontdekt. Een echtpaar niet 8 kinderen zorgde uit muntend voor de drie oudsten, die goed gekleed en gevoerd werden, doch de jongsten van 8, 5, 4 en 2 jaar, de laatsten tweelingen, werden mishandeld, niet verzorgd cn in elk opzicht verwaasloosd en on dervoed. Een der kinderen moest wegens zwakte in een ziekenhuis worden opgenomen en alle anderen toonden tockenen van de ondergane mishandelingen en van ondervoeding. Thans zijn alle vijf jongeren in een ziekenhuis ter verpleging opgenomen, terwijl alle acht kinderen aan de zorg van de ouders zijn onttrokken. De ontaarde vader en moeder zijn gear resteerd. VOOR 12.000 DOLLAR GOUDERTS GEROOFD. San Francisco. Uit Marysville ln Californië wordt gemeld, dat drie bandieten een gouddelvers onderneming wisten te overvallen en te ontvluchten met een hoeveelheid gouderts ter waarde van 12.000 dollars. Do politic der omliggende plaatsen is ge waarschuwd en tracht de bandieten op te sporen. BINNENKORT INSTALLATIE VAN EEN NIEUW LUCHTVAARTCORPS, BESTAANDE UIT VOORMALIGE OORLOGSVLIEGERS. Hoe Duitschland zich wapent. Berlijn. De minister voor de luchtvaart, gene raal Hcrmann Goering heeft gisteren aangekondigd, dat hij binnenkort zijn nieuw luchtvaartcorps zou installeeren, waarvoor hij ccn oproep heeft gericht tot alle voormalige oorlogsvliegers cn mecaniciens om zich te melden teneinde dienst te doen als in structeur. Een speciale oproep is gericht tot alle oud-luchtvaartmenschen, dio nog geen doel uitmaken van de nationaal-socialistische luchtvaartcorpsen. Ongeveer 70 pet. van de persoonlijk aangeschrevenen heeft bevestigend geantwoord. Wedloop met Duitschland. Mededee- lingen van den Franschen minister van luchtvaart. Generaal Dcnain, de Franscho minister van lucht vaart, hoeft voor de kamercommissie in zake de luchtvaart uiteengezet, dat voor de morderniseering van de Fransche vliegtuigen en voor dc verande ringen, waardoor de machines voor oorlogsdoelein den kunnen worden gebruikt, drie cn een half mil- liard francs noodig zouden zijn. Ilij wees er op, dat sedert Goering in Duitschland minister van luchtvaart is, er geweldige voorberei dingen worden getroffen ter uitbreiding van de luchtvaart in Duitschland. Begin 1935 zal Duitschland beschikken over onge veer 1100 militaire vliegtuigen. Het aantal Fransche vliegtuigen is grooter, maar zij zijn minder modern. Dank zij den credieten, waarover de minister be schikt, hoopt hij echter spoedig een programma te kunnen uitvoeren, dat gelijk is aan dat van Duitsch land. De commissie stond daarna toe, dat voor de mili taire luchtvaart 3.5 milliard franc zullen worden beschikbaar gesteld, verdeeld over drie jaar. Daar bij komen dan nog de jaarlijksche begrootingsposten voor het ministerie van luchtvaart van 2.5 milliard franc. Verder heeft de commissie besloten 450 millioen franc, die van de huidige begrooting niet gebruikt zijn, over te schrijven op het volgende jaar. Hoe Duitschland zich wapent. Dc Fransche rapporteur wijdt in zijn rapport over legerzaken uitvoerig uit over de herbewapening van Duitschland. Hij constateert, dat Duitschland van 1932 tot 1934 zijn oorlogshegrootingen met 40 pet. heeft verhoogd. De permanente strijdkrachten der Duitschers om vatten het geregelde leger, een militair bruikbare politie en de in de kazernes aanwezige hulptroepen. Het geregelde leger zal tegen het einde van 1934 zijn effectieven van 100.000 op 1300.000 man hebben gebracht door middel van in dienst noming cn ver vroegde recruteering. In 1935 zal het dit leger tot 400.000 maq verhoogen. Het leger bevat motoreenheden, artillerie, tanks, automitrailleurs, cavalerie, mijnwerpers. Het kader wordt verzekerd door de verhooging van het aantal leerlingen der krijgsscholen. In de arbeiderskampen volgen 250.000 jongelieden een individueele opleiding voor soldaat. De politie, welke militair bruikbaar is, telt 100.000 man, die over vliegtuigen, machinegeweren en auto mitrailleurs beschikken. Do S.S. tellen 200.000 man en dit aantal stijgt nog. Het Feldjagerskorps is 100.000 man sterk, de in kazernes aanwezige hulptroepen 80.000; in het voor jaar zullen het er 100.000 zijn. Aldus zullen dc permanente strijdkrachten van Duitschland in 1935 tot 600.000 man toenemen. Ondanks het verdrag van Versailles heeft Duitsch land afgerichte reserves, o.a. de para militaire for maties. Dio reserves bevatten o.a. 300.000 ex-politie mannen, 400.000 jongemannen uit de Hitler-formaties on den arbeidsdienst, 1.400.000 oud-strijders van 35 zi 45 jaar, terwijl van de paramilitaire formaties, die 30 Juni werden ontbonden, 1.000.000 man in geval van oorlog, na een korte oefening, dienst zou kun nen nomen. Het rapport bevat nog een aantal andere cijfers, betreffende S.S., S.A., het automobile-corps, de grens- militie enz. cn concludeert daaruit, dat bij een oven- tuecle mobilisatie het Reich 4.900.000 man onmiddel lijk zou kunnen oproepen. Behalve de handelsluchtvaart, welker personeel een militaire opleiding krijgt, zal het Deutscher Luftsport Verband 3500 tot 4000 piloten leveren. Ver der brengt Duitschland oen belangrijk bouwprogram van oorlogsvliegtuigen of militair bruikbare vlieg tuigen ten uitvoer, zet de inotoriseering van ver schillende wapenen voort en richt dc fabrieken voor oorlogsdoeleinden in. Het rapport eindigt met eraan te herinneren, dat Duitschland in enkele dagen reeds 750.000 man op de been kan brengen en deze mobilisatie met 50 di visies kan dekken, van ccn totaal sterkte, als hoven aangegeven. De legercommissie uitte den wensch, dat in de begrooting van 1935 het crediet voor de vervaardiging van materiaal, dat tot 380 millioen werd verminderd, weer ten volle zal worden hersteld. Fietsrijder door de Haarlemsche tram gedood. Donderdagmorgen kwam de heer Faas op zijn rij wiel de Haarlenuuermeerstraat te Halfweg uitrijden. Hij stak den Rijksweg over en vermoedelijk door dat hij veel aandacht schonk aan een passeerende auto. bemerkte hij niet, dat van de Trambrug uit de richting Haarlem oen electrlsche tram van de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. naderde. Hij werd gegrepen en ongeveer 25 meter meegesleurd. Toen het slachtoffer onder de tram vandaan werd ge haald was hij dood. Dc tram had ongeveer een kwartier vertraging. De man, die te Zwanenburg molenaar was, was 50 jaar en gehuwd. In het Zuiden van Chicago wordt heden een nieuw groot warenhuis reopend, dat het eerste groote ge bouw van vele verdiepingen is, in welks muren geen enkel raam is aangebracht. I)e architecten waren tot de conclusie gekomen dat in een modern warenhuis het daglicht practisch geen rol speelt en dus ver waarloosd kon worden. De ramen in een dergelijk' gebouw vervulden geen enkele werkelijke functie en de houw kon dérhalve doelmatiger geschieden wanneer men ook deze overbodige dingen wegliet. Het nieuwe gebouw heeft anderhalf millioen dollar gekost.

Schager Courant | 1934 | | pagina 10