Raad van Sc hagen. Technisch-Bureau A. Keesman Technisch-Bureau A. Keesman Technisch-Bureau A. Keesman Overname G.E.B. Vergadering van den Raad op Vrijdag 23 Novem ber 1934, des avonds kwart over zeven ure. Voorzitter dn heer J. Cornelissen, burgemeester; secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig de heer Van Erp met kennisgeving. De heer Van Nnland wijst op het Kon. Besluit her benoeming van don heer Cornelissen tot Burge meester. Spr. feliciteert Voorzitter en hoopt dat hij in het nieuwe tijdperk een even onpartijdige Voor zitter zul zijn. Voorzitter bedankt voor deze vriendelijke woorden De notulen worden goedgekeurd. Door den Voorzitter wordt medegedeeld: 1. In geval van het uitvoeren van slootwerk in werkverschaffing, zal er zooveel mogelijk voor wor den gezorgd, dat een arbeider zijn werk achter el- knar kan afmaken. 2. B. en W. hebben het oordeel van den directeur der liebtbedrijven gevraagd over het invoeren van werkbriefjes bij die bedrijven. De directeur vond dat niet noodzakelijk. Alle nrboidet-s doen behoorlijk hun plicht. 3. I)e kuilen in de straat bij de elerveiling zijn op- gehaald. 4. Ten aanzien van de schuilhokjes in de Wierin- germeer hebben B. en W. zich nogmaals gewend tot den Inspecteur der Rijkswerkverschaffing te Beems- ter. Bij wijze van proef wordt één hokje op kosten «lezer gemeente door do zorg van den gemeentear- chitect van een deur en een vloer voorzien. I)c heer Bakker bepleit om meerdere hokjes in orde te maken. Voorzitter zegt dat dit een proef is. De kosten zijn niet bekend, ook niet of het verplaatsen moeilijk heden meebrengt. Ingekomen stukken. Ged. Staten keurden goed het raadsbesluit tot ver- Jaging van rente van geldleeningcn. De kanaal- en havenwerken. In antwoord op een schrijven van B. en W. deelen Ged. Staten mede, dat hun van een streven van den aannemer der kanaal- en havenwerken om den aan vang van het werk uit te stellen ten einde dit in het a s. voorjaar met groote machines in den kortst mogelijkcn tijd uit te voeren, niets is gebleken. Naar de Hoofdingenieur-Directeur van den Prov. Waterstaat het collego meedeelt, is op 5 October met liet werk een aanvang gemaakt. In den loop dier maand zul het eerste werktuig (dragline) worden opgesteld en schociinghout worden aangevoerd. Het zou de bedoeling van den aannemer zijn het werk geleidelijk mot meer voortvarendheid en meer werk tuigen uit te voeren, zoodat hij volgens het werkplan In de eerste helft van Januari 1935 op volle capaci teit zal werken. Mits de aannemer voldoet aan de bepalingen van het bestek ook wat de termijnen van oplevering aan gaat, brengt de aard van de tusschen hem en de Provincie gesloten overeenkomst mede, dat hij vrij is in de wijze, waarop hij het werk uitvoert en in de keuze van het tijdstip, waarop hij bepaalde on derdeden van het werk ter hand neemt. Ged. Staten zijn derhalve van oordeel, dat in do gegeven omstandigheden voor nadere stappen hun nerzijds geen aanleiding bestaat. In lief rapport over de controle van de eierveiling merkt «Ie rapporteur, de heer J. J. de Vries op, dat het bedrijf een rekening-courant onderhoudt bij de Twentsche Ilank, welke steeds een schuldsaldo van het bedrijf aanwijst. Het bedrijf betaalt hierover een rente van 6 pet. en in overweging wordt gegeven het door den gemeente-ontvanger gegeven kasvoorschot van f 1000 met een dergelijk bedrag te verhoogen. Voor dergelijke voorschotten wordt aan het bedrijf 4 pet. rente in rpkening gebracht. Genummerde nota's zijn thans in gebruik. Bij de bogrooting voor 1935 zal met een nieuwe salarisre geling rekening worden gehouden en waarhij de be taling van overuren zou vervallen. De commissie tot wering van schoolverzuim zond hot verslag over 1933 in. Deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. De middenstandswoningen. Iiiz.ake het adres van de Middenstandswoningen betreffende do exploitatie der middenstandswonin gen stellen B. en W. voor: le. van de Schager Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsverceniging 15 obligaties A f 200 over te nemen; 2e. bet exploitatie-tekort over het jaar 1933—1934 ad 1 1524.80 voor rekening der gemeente te nemen, on der voorwaarde evenwel, dat de woningen niet mo- gen worden verhuurd beneden het bedrag, dat noo- dig is om de exploitatiekosten te dekken, tenzij met toestemming van B. en W. en verder met bepaling, «Int de begrooting en rekening van de exploitatie der woningen aan de goedkeuring van B. en W. zullen zijn onderworpen en de woningen onder voortdu rend toezicht van den gemeentearchitcct blijven. De heer Schoort sproelct zich, gezien de gewijzigde omstandigheden uit. voor hulp aan de Middenstands- vereeniging. De gcldleening is geconverteerd, dat geeft besparing. Ook wil spr. het verzekert ngsbed rag «Ier huizen van f91.000 verlagen, dat geeft ook bo- sparing. De tekorten der exploitatie wil spr. vosr gemeenterekening nemen. Maar de woningen verhu ren desnoods voor lager prijs, liever dan in 't geheel niet verhuren. Het blijkt, dat B. en W. in hun advies bedoelen, dit alles te regelen onder goedkeuring van B. en W. Allen voor. Door den heer H. Willemse, radiocentrale houder word oen schrijven ingezonden, waarin herinnerd word aan liet besluit om gunstig te beschikken op zijn verzoek om met ingang van 1 Januari 1933 de precario-norm voor radiogelcidingen te willen ver- IIM mui f OlIO tot f 0Ü0. Blijkbaar hebben er ad ministratieve bezwaren bestaan om deze verlaging van 1933 te doen geldon althans voor dat jaar heeft adressant 872.2 x 0.70 is f 610.54 moeten betalen, ter wijl blijkbaar toch dc bedoeling van den raad is ge weest, ook voor dat jaar de onbillijkheid weg te ne men en als mirm f 0.50 te laten geldon. Adressant verzocht te besluiten hem alsnog hot verschil van 872.2 x 050 is f 174.44 te doen restitu- eeren. Omtrent deze aangelegenheid had de heer Willem- se zich ook tot God. Staten gericht, en nadat het gnaMailbMtnur het Prov, Bestuur van advies had gediend is door Ged. Staten aan den heer Willemse medegedeeld, dat zijn meening, dat de vermindering Iets voor Uw keuken, op gas-, waterleiding- of electriciteitsgebied. Een geschenk dat altijd welkom is. Electrische strijkbouten. TRIX-Bouwdoozen voor Uw kind. Een ware verrassing. Noord Schagen van den norm reeds met ingang van het jaar 1933 zou zijn geschied, onjuist is. Voor dat jaar gold de verordening van 23 November 1933, die op 1 Januari 1933 in werking trad en welke verordening de belas ting voor een strekkenden meter radiogcleiding op f 0.70 stelde. Over dat jaar !s het radio-distributie bedrijf dus een bedrag van f 010.54 verschuldigd. B. en W. stellen den raad voor op het verzoek af wijzend te beschikken. De heeren Orsel en Schoorl bepleiten de billijkheid van het verzoek des heeren Willemse, er den nadruk op leggend, dat het de bedoeling van den Raad is geweest 50 cent en niet 70 cent to heffen, ook over *33. Dc heer Van Nuland verklaart zich voor het voorstel van B. en W.t terwijl de heer Mr. Buiskool boewei erkennend dat er veel waars schuilt in wat de heeren Orsel en Schoorl zeggen, meent dat men zich aan de wet zal moeten houden en niet anders zal kunnen dan het voorstel van B. en W. aannemen. Mocht de raad anders besluiten, dan zal ik, zegt Voorzitter, dat besluit ter vernietiging moeten voor dragon. Mot algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Door den heer A. van Scheijen was een verzoek Ingezonden om eervol ontslag als conciërge der O. L. school, ingaande 15 December a.s., wegens zenuw storing en zwakte. Hij verzoekt hierbij tevens hem een gratificatie toe te staan, groot f350. of wel vrije overtocht naar Apeldoorn en drie maanden salari» (f322.40) Blijkens mededeeling van den behandelenden gc- neeesheer is Van Scheijen op 't oogcnblik niet ge schikt voor zijn werk, waarvoor hij een verklaring zal willen afgeven; over den tijd der ongeschiktheid wil hij zich echter niet uitlaten. B. en W. zijn van oordeel, dat Van Scheijen zich had moeien onderwerpen aan een geneeskundig on derzoek. Nu hij dit evenwel weigert tc doen, stellen B. en W. voor. het gevraagde ontslag met ingang van 15 December a.s. eervol te verleenen met toe kenning van 6 weken salaris, bedragende f 148.80. De heer Van Nuland schetst uitvoerig de moei lijkheden van den heer Van Scheijen, bepleit het bil lijke om den man te helpen, en meent, dat hij recht heeft volgens het betrekkelijk artikel van het werk liedenreglement op 13 weken loon. Schitterende RODO-Kameriampen, gezellige Schemerlampjes en Slaapkamerlampjes, Ganglantaarns, Wandlampjes, electrische Theelichtjes. Noord Schagen De heer Bakker zegt, dat er steeds weer moeilijk heden met Van Scheijen zijn, en meent dat het geen pas geeft dat deze maar zegt dit en dat wil ik niet. De man heeft zich aan de voorschriften te onder werpen. Spr. gaat dan ook met B. en W. mee. De heer Mr. Buiskool bestrijdt de, meening van den heer Van Nuland, omdat de bepaling van het werkliedenreglement, waarop do heer Van Nuland doelt, alleen van toepassing Is wanneer er sprake is van een blijvende ongeschiktheid. Spr. begrijpt niet hoe Van Scheijen de zaak zóó heeft kunnen aan pakken. De lieer Stam stelt voor om naast de 6 weken loon, van Scheijen gratis overtocht naar Apeldoorn te ge ven. B. en W. gaan hiermee accoord, waarna na eenigo discussie, overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Ingekomen is een circulaire van Ged. Staten be treffende oen nieuwe regeling der jaarwedden van Burgemeesters. Secretarissen en Ontvangers, ingaan de 1 October 1934. Blijkens deze regeling zou onze gemeente wederom geplaatst worden in klasse 5 en de salarissen bedra gen voor burgemeester f3250—3950; voor secretaris f 2850—3550; voor ontvanger f 14752075. Gevraagd wordt het oordcol van den raad over deze regeling. B. en W. kunnen zich met deze regeling vereeni- gen, ook wat betreft de klasso-indeeling der gemeen te en den datum van ingang der regeling en stellen mitsdien voor. Ged. Staten dienovereenkomstig tc berichten. Aldus wordt besloten. D« straatbelastinq. Ingekomen is een beschikking van den raad van beroep inzake beroepschriften betreffende de straat- belasting van G. N. M. Beckcr en M. C. Tuinman. Blijkens deze beschikking wordt de aanslag van M. C. Tuinman verminden! mot f 47.52 en gesteld op f 16.89, terwijl de aanslag van G. N. M. Beckcr wordt vernietigd. Bij deze uitspraken gold de overweging, dat de porceelcn zich aan de openbare straten of wegen der gemeente belenden en mitsdien belanghebben den daanoor niet in de straatbelasting kunnen worden aangeslagen, waaraan niet afdoet het feit, dat de gemeente, zooals zij aavoert, daar een lan taarn heoft geplaatst. Zooals békend, betrof het hier de perceelen gele gen aan de Kanaalstraat en de Veldstraat. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 3 stemdistricten. Door B. en W. wordt voorgesteld do gemeente te verdoelen in 3 stemdistricten: stemdistrict I omvat tende de wijken A. B en K: stemdistrict II de wijken C en D en stemdistrict III de wijken F, G, H, J en E. Als stemlokalen aan te wijzen: I raadzaal in het gozneentehuis (boven); II, commissiekamer in het gemeentehuis (beneden) en III één dor lokalen van de voorbereidende school. Door don heer Stam wordt voorgesteld om voor de wijken C en D, de wijken waarin het Tehuis voor Ouden van Dagen en het R.K. Liefdesgesticht zijn, en waardoor dus vele oude menschen onder dit district behooren, als stemlokaal aan te wijzen de voorbereidende school. Die oude menschen behoeven dan niet de raadhuisstoep op. Wordt goedgevonden. Na deze wijziging wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Benoeming oommlssifen. Behalve de samenstelling van hoofdstembureau en stembureau* wordt aan de orde gesteld de benoeming van de volgende commiselën: Rietbosch: aftredend K. Rakker en Joh. de Veer. Eierveiling: aftredend J. Schoorl Pz. en B. Orsel. Commissie van Toezicht L. O.: aftredend, niet her kiesbaar A. C. Roggeveen. Aanbevolen worden: C Koning on C Klik. Commissie tot wering van schoolverzuim: aftre dend J. Schoorl Jz., J. F. H. Settelg, J. Th. Kroone, D. Brouwer. S. Stam. J. Schoorl Pz., J. Visser, Joh. de Veer. M. F. de Nooij. Ten aanzien van de voorgedragenen voor de stem- bureaux merkt de heer Van Nuland op, dat niet vol gens dc wet is gehandeld, want er staat voorgeschre ven dat de leden van de stembureaus zooveel mo gelijk uit de leden van den gemeenteraad dienen te worden gekozen. I)e Voorzitter antwoordt dat dit uit vriendelijk heid is gedaan, want de heer Van Nuland/is die dagen altijd druk voor zijn partij in de weer, de heer Van Erp doet het niet en de heer Buiskool is dik wijls verhinderd. Waar de heer Van Nuland opmerkt dat hij zwlf ten slotte wel zal beoordeelen of hij een eventueele be noeming al of niet zal aannemen, wordt door het college van B. en W. op de zeer onvriendelijke hou ding van den heer Van Nuland in dezen gewezen. Do vele stemmingen hebben tot uitslag dat de voorgedragenen worden gekozen, als lid van de com missie van toezicht op het Lager Onderwijs de heer C. Koning. T.a.v. de uitbreiding van het parkeerverbod, mer ken B. en W. op. dat art. 19 sub f der Alg. politie verordening. op grond waarvan het besluit werd genomen, alleen betrekking heeft op de markten. Om het besluit rechtsgeldigheid te doen hebben, zal het besluit genomen dienen te worden op grond van een artikel van algemeene strekking. B. on W. stel len daarom voor, aan het betrekkelijke hoofdstuk 'n artikel 67a toe te voegen, dat luidt: Op de tijdstippen door B. en W. te bepalen, is het verboden vierwielige motorrijtuigen op don open baren weg te doen verblijven op de door dat college aangewezen plaatsen. Goedgevonden. Waar krachtens het bepaalde bij art. 2 der wet van 27 Juli 1934, St. No. 450. tot wijziging van de winkelsluitingswet 1930, de thans van kracht zijnde verordenigen ophouden te gelden, uiterlijk 6 maan den na het tijdstip van in werking traling van ge noemde wet, stellen, B. en W. voor de thans gelden de verordening opnieuw vast te stellen. Goedgevonden. Over de overdracht van het G.E.B. Na maandenlange onderhandelingen tusschen de directie van het P.E.N. en een daartoe benoemde raadscommissie, komt dan nu aan de orde de vraag of het G.E.B. al of niet aan de provincie zal worden overgedragen. Van het lijvig dossier vermelden we als eindre sultaat: Het is de directie van het P.E.N. onmogelijk, de gevraagde som van f23300 aan de gemeente voor de overneming van het electriciteitsbedrijf uit te kec- ron. Zij is tenslotte bereid aan Ged. Staten voor te stellen het bedrijf der gemeente niet ingang van 1 Januari 1935 op de volgende voorwaarden over te nemen: 1. De Provincie krijgt op dien datum in eigen dom de laagspanningsdistributienetten, de straatver- iichtinglantaarns, de huisaansluitingen, de meters, do inagazijngoedcren, de gereedschappen, het kas saldo, de vorderingen, enz., kortom alle bezittingen van het bedrijf; 2. De Provincie betaalt aan de gemeente uit het restant bedrag der ten behoeve van het bedrijf ge sloten leeningen, resp. neemt de uit deze leonlngen voortvloeiende kapitaalslasten voor haar rekening; verder zal dc Provincis de resteerendo vorderingen van derden op het gemeentelijk electrictietsbedrijf voldoen. 3. De Provincie keert op 1 Januari 1935 aan de gemeente uit een bedrag van f 156.000. 4. De Provincie keert op 1 Januari 1935 aan de gemeente verder uit de geschatte winst over het jaar 1934 zijnde f 12000. 5. De algemeen geldende tarieven van stroomle- vering aan kleinverbruikers der Provincie worden «x»k vanaf 1 Januari 1935 in Uwe gemeente inge voerd, met dien verstande, dat voor de eerste maal de vastrechtbedragen voor licht en huishoudelijke doeleinden voor afnemers, die minstens een vol jaar bij gemeentelijke exploitatie op normale wijze ra eenzelfde perceel stroom betrokken hebben, volgens dit stroomverbruik zullen worden vastgesteld, ter wijl deze afnemers voor vastrecht en stroomverbruik bij eenzelfde verbruik als in het jaar 1933 bij pro vinciale exploitatie niet meer zullen behoeven te betalen. Voor nieuwe stroomverbruikers in woonhuizen, die dus geen stroomvcrleden hebben, wordt de bij drage vastgesteld naar het vloeroppervlak, zooals aangegeven in de algemeen geldende tarieven voor 8troomlevering aan kleinverbruikers. Hetzelfde geldt voor afnemers in woonhuizen, die na overneming een ander perceel betrekken. Voor nieuwe stroomverbruikers in andere perceelen dan woonhuizen, als winkels, boerderijen, werkplaatsen, cafés e.d. zal de maandelijks verschuldigde bijdrage worden vastgesteld aan do hand van dc vloeropper vlakte van het betreffende perceel, verhoogd of ver laagd met een zeker percentage, dat verband houdt met het geschat verbruik in het perceel, dan wel •aan de hand van het geschat verbruik. 6. Do metorhuur voor éénphase lichtmeters zal worden vastgesteld op 35 cent per maand. 7. Naast de Provinciale kleinkrachttarieven zal bij wijze van overgangsmaatregel een kleinkrachttarief worden ingevoerd, waarbij geen stroom zal mogen worden afgenomen in den tijd, waarin bij het G.E.B. uwer gemeente een spertijd geldt voor dc kleine in dustrie en waarvan de stroomprijzen gelijk zijn aan onze geldende tareven voor afneming buiten den spertijd. Dit tarief blijft tot 20 October 1944, behoudens bui tengewone economische omstandigheden van kracht. 8. De Provincie noemt de verplichting op zich vóór 1 Januari 1936 veranderingen en verbeteringen in den bestaanden aanleg aan te brengen voor een totaal bedrag van rond f 28000. 9. Verder zijn wij (P.E.N.) bereid den meteropne- mer-incasseerder in provincialen dienst te nemen. Hierbij is uitgegaan van de gedachte, dat de monteur dan eventueel na overneming geheel voor het gas bedrijf beschikbaar kan komen, waarbij de lasten aan loonen voor het gasbedrijf geen verandering on dergaan. 10. Wij zijn bereid aan den Directeur een wacht geld uit te keeren, overeenkomstig de door de com missie berekende bedragen (aan de hand van de wettelijke bepalingen). 11. De gemeente Schapen verplicht zich voor den duur van 5 Jaar een straatverlichtingscontract met de Provincie aan te gaan volgens gebruikelijk m<xlel voor de bestaande 6 electrische straatlantaarns. In haar eindrapport deelt de commissie, bestaande uit de heeren Van Nuland, Buiskool en Schoorl me de, dat zij er niet aan kan denken, te adviseeren op het aanbod van het P.E.N. in te gaan. De commissie acht de volgende vergoeding noodzakelijk: a. voor overname van het net f 83.000; b. voor vergoeding van winstderving als gemiddel de berekend over 10 jaren tegen f 15000 per jaar, f 150.000 tezamen f 233.000. Do meerderheid van B. en W. is het met de ziens wijze eens dut het bedrag van f 233.000 het minimum geacht moet worden, waarvoor de overname wellicht zou kunnen plaats vinden, met bepaling, dat de ba ten en lasten van het G.E.B. op den datum van de overname biuten beschouwing zullen moeten blijven, d.w.z. dat noch het vernieuwingsfonds en andere saldi en vortleringen, noch do alsdan op het bedrijf rustende schulden aan da provincie zullen overgaan, terwijl de voorwaarden, genoemd sub 5, 6, 7, 8, 9 en 10. hierboven verme'd, van kracht zullen blijven. Do piinderheid In het college wil het laatste aan- bort van bet P.E.N. aanvaarden met dien verstande, dat aan de bedragen van l 156000 en 1 12000 wordt Practische Sint Nicolaas- cadeaux vindt U vooral in het Noord Schagen toegevoegd hot bedrag van f 28.000, dat door het P.E.N. voor verbetering van het net is uitgetrok ken en welke verbetering de minderheid niet noodig acht. De heer Orsel deelt mede, dat hij zich met het voorstel van de meerderheid van B. en W. kan ver eenigen. Wat de naar het oordeel van het P.E.N. aan to brengen verbeteringen betreft, wijst spr. eroo dat het P.EN. ten aanzien van het bedrijf te Barsin- gerhorn ook verschillende verbeteringen noodig acht te, doch dat het 5 jaar heeft geduurd, eer het tot riio verbeteringen overging. Hoewel spr. geen moment twijfelt aan de capaciteit van de commissie, wil spr. opmerken, dat z.i. dc eersto berekening van dc com missie overdreven was, doch dat hij zich kan ver oen igen met het tweede aanbod dat de commissie aan het P.E.N. hoeft gedaan. Wat hot personeel be treft, acht spr. het niet goed als de monteur geheel ten laste van het gasbedrijf zou komen, maar ment spr. dat het P.E.N. ook den monteur dient over te nemen. Door den heer De Veer wordt erop gewezen, dat het bedrijf vrij van kapitaalschuld is, doordat in «ie eerste jaren in sterke mate is afgeschreven. Dat is ook oorzaak dat de laatste jaren flinke winsten wer den gemaakt In de toekomst echter zullen verbeterin. gen moeten worden aangebracht, kapitoalschuld zal er dus weer ontstaan en daardoor zal in de toekomst, z.i. niet steeds op 'n winstcijfer van f 15000 p. jaar zijn te rekenen. Waar het P.E.N. een nieuw net, in don omvang als het onze, waardeert op f 100.000, meent spr. dat ons net een kortere levensduur zal hebben Een en ander is oorzaak dat spr. van meening is dat het bedrijf tegen een vergoeding van f 198172 aan de provincie dient te worden overgedragen. De heer Stam meent dat do f 28000 voor herstel van het net kan komen te vervallen, doch dat het billijk is dat het P.E.N. rente ontvangt van de over de eerste 10 jaar aan de gemeente uit te keeren winst. Aan de hand hiervan komt spr. tot de conclu sie dat het bedrijf voor f 209.750 dient te worden overgedragen. De heer Bakker acht het ook niet gewenscht, dat dc monteur ten laste van het gasbedrijf komt. Spr. wil daarom dat het P.E.N. den monteur schadeloos stelt of dat het P.E.N. hem overneemt. Spr. dankt voorts de commissie voor haar uitvoerige rapporten De Voorzitter merkt op dat hij reeds had aange- teekend de commisie dank to brengen, maar spr. zal dat aan het einde van de beraadslagingen doen. De heer Van Nuland behandelt zeer uitvoerig de verschillende rapporten en besprekingen, deelt mede hoe de commissie na eerst een bedrag van pi.m. f 400.000 te hebben gevraagd, tot een lager bedrag is gekomen en wat o.a. zijn oorzaak vond in het feit, dat in afwijking van den eersten opzet, het P.E.N. toezegde, dat de thans geldende tarieven van het G. E.B. door het P.E.N. zouden worden geheven. Spr. wijst er o.a. op, hoe overdreven de critiek was die door het P.E.N. op ons net werd uitgeoefend, hoe verbetering van het transformatorgebouwtje op de Laan in die verbetering werd opgenomen, terwijl dat gebouwtje niet aan de gemeente toebehoorde, doch aan het P.E.N. De commissie heeft in hooge mate het bewijs geleverd, tot toenadering bereid te zijn en heeft teijslotte genoegen genomen met een waardeeing van het net op f 83.000. Wanneer de nie- teropnemer-incasseerder naar de provincie overgaat, zal een gedeelte van diens werk.Jiehoorendo tot het gasbedrijf, door den monteur verricht dienen te worden en daarom keurde de commissie goed, dat de heer Van der Ben geheel voor het gasbedrijf kwam. Uitvoerig licht spr. toe hoe herhaaldelijk de bespre kingen met het P.E.N. vruchteloos bleven en waar liet bedrijf er zoo schitterend voorstaat, en er nog slechts een schuld van f 4000 op rust, meent de com missie, dat niet op hot aanbod van het P.E.N. moet worden ingegaan. Spr. weerspreekt ook de belangrijke stroomafname die volgens de vertegenwoordigers van het P.E.N. reeds nu tot uiting zou zijn gekomen. Nauwkeurige berekeningen toonen aan. dat dio 16 pet. achtergang reeds gereduceerd is tot 8 pet, terwijl spr. vertrouwt dat de verruiming van de verkoopgelegenheid oor zaak zal worden dat die achteruitgang tot 0 wordt ge reducoerd. Spr. vraagt tenslotte aan de minderheid van het college van B. en W. hoe zij tot haar ideo is gekomen. De heer Blaauhoer, die minderheid zijnde, acht het voor de toekomst zeer gewenscht dat het bedrijf aan de provincie wordt overgedragen, omdat dit zJ. voordeelen biedt van sociaal-economischen aard. Uiteindelijk zal dan de stroomprijs zoo zijn, dat een ieder zich kan aansluiten. Dit is in hoofdzaak het principe dat spr. huldigt. Spr. meent dat het door hem bedoelde bedrag van f 28000 als object voor on derhandeling wel mogelijk is. Ook spr. is uitgegaan van een jaarlijksch winstcijfer van f 15000, maar meent dat niet voldoende rekening is gehouden met het feit dat bij overname de gemeente het bedrag van f 196000 in eens in handen krijgt, en geeft dan een becijfering van de te maken rente. De heer Schoorl ontkent dat de winst basis, die de commissie heeft aangenomen aan den optimistischen kant is en gaat, eveneens zeer uitvoerig, de bereke ningen van het P.E.N. en die der commissie na, om dan tot de conclusie te komen dat door het P.E.N, een blunder is gemaakt van f 27000, doordat een be drag van f 114.000 is omgezet in f 111.000. Met do door hem gegeven becijferingen wil spr. in 't licht stellen de waarde van de berekeningen van het P.E.N. Spr. oordeelt dat als het P.E.N. het net wil verbeteren, het die kosten dan ook zelf maar moet betalen. Wanneer het P.E.N. zijn berekening baseert op een annschafwaarde van het net ad f 83000 en op een winstcijfer van f 15000, dan komt spr. tot een overnamesom van f 215.000. Spr. is niet A priori tegen overdracht van het P.E.N. en als het P.E.N. een bod van f 215-500 deed, dan zou dat z.i. een basis kun nen zijn tot verdere onderhandeling. De twee door den heer Bl&auboer gepaarde denkbeelden vindt spr. geen gelukkige paring en spr. meent dat we ons niet moeten bezig houden met berekeningen over de te maken rente. Ook do hoer Mr. Buiskool doet mededeelingen over de oorzaak dat de Commissie in haar tweede rapport afweek van haar eerste standpunt, en wel omdat in het 2e rapport geheel het boekhoudsysteem van het P.E.N. werd gevolgd. En desondanks bleef het verschil. Spr. concludeert dat het P.E.N. met zijn eigen cijfers vastzit. Het voorstel-de Veer acht spr. niet zoo onaannemelijk, als de gemeente dan zelf maar gaat liquideeren. dus de kas- en banksaldi enz. aan de gemeente blijven. Om de waarde van het net op f 100.000 te bepalen acht spr. onjuist. Ann de hand van de diverse becijferingen wijst spr. op diver se onjuistheden in de rapporten van het P.E.N. en acht spr. he* gewenscht dat ann diverse d«vir het P.E.N. gemaakte bepalingen een duidelijker uitleg wordt gegeven. Spr. zou graag willen dat een verder

Schager Courant | 1934 | | pagina 14