Raad Warmenhuizen. BLUE BAND Tc e #jroote Ter gissing 30 Raad Wieringen. "M PU ROL „Dat is voor de verstandige huisvrouw' Zaterdag 24 November 1934. SCHAGER COURANT. Vijfde Blad. No. 9603 zegt het BLUE BAND-meisje. Vergadering van den Raad op Donderdag 22 No vember 1934, des namiddags lialf drie. Voorzitter de lieer H. Nolet, burgemeester, secre taris de heer H. G. Rijs. Afwezig is do heer Slot. De Voorzitter opent do vergadering, waarna de no tulen onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. Hiervan vermelden we een verzoek van de Hand- werkver. „Handwerkvreugd" te Schoorldom, om een lokaal der o. 1. school te Schoorldam voor het houden van een cursus in handwerken, in gebruik te mogen nemen. Voorgesteld wordt het verzoek in te willigen. B. en W. hebben, behoudens goedkeuring door den Raad, reeds toestemming verleend. Allen voor. In beroep. B. en W. stellen den Raad voor machtiging te ver leenen tot het in beroep gaan tegen de aan bet gas bedrijf uitgereikte aanslagen in de Omzetbelasting. Een geschil is gerezen tusschen de Vereeniging van Gasfabrikanten en de administratie der Omzet belasting. De laatste heft de belasting naar den af- Icveringsprijs, terwijl de Vereeniging van Gasfabri kanten oen heffing naar den kostprijs wil. Conform liet voorstel wordt besloten. Verordening gemeenteveldwachter. B. en W. stellen, in verhand met het bepaalde in artikel 2*2:5, ."5e lid, der gemeentewet, voor een re geling van ilo bezoldiging en de emolumenten van den gemeenteveldwachter vast tc stellen. Aldus wordt besloten. liet salaris blijft vrijwel hetzelfde: de rijwieltoe- ïagc is teruggebracht van f50.op f30.maar voor een diploma met aanteekening zal f25.— wor den toegekend. Steeds verlagen. De Ged. Staten zendon en ontwerp-regeling van de jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen en ontvangers in Noordholland. B. on W. kunnen zich •met de regeling vereenigen en advisecren den Raad overeenkomstig te hesluiten. Do jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger zijn vanaf 1 October verlaagd tot op resp. f 2550—f2850, f2150— f2050 en f725. De gemeente blijft in de 3e klasse. De heer Mink kan zich met de verlaging vereeni- gen en ook de andere leden gaan er mee accoord. Eervol ontslag. Daar aan de o. 1. school tc Schoorldam thans een Vrouwelijke leerkracht is verbonden, stellen B. en W. den Raad voor mej. W. A. M. Krom met ingang van 1 Januari 1935 eervol ontslag te verleenen als on derwijzeres in de nuttige handwerken aan de o. 1. school te Schoorldam. De lieer Mink vraagt of dit wel in het belang van het onderwijs is. De tegenwoordige leerkracht zal de lessen waarschijnlijk toch onder de andere les uren door moeten geven. Wel spaart de gemeente f150 uit. De heer Geus zegt, dat het. handwerk-onderwijs op Woensdagmiddag wordt gegeven, wanneer dus de andere kinderen vrij hebben. (Do heer Slot komt ter vergadering.) De lieer Molenaar zegt, dat de juffrouw handwerk les zal geven onder schooltijd. Handwerken is dus opgenomen in het leerplan. Het voorstel wordt dan met algemecnc stemmen aangenomen. Kasgeldleening 1935. B. en W. stellen den Raad voor den burgemeester voor het jaar 1935 te machtigen kasgeldleeningen aan te gaan tot een maximum bedrag van f50.000. legen een rente van hoogstens 4 'sjaars, af te los sen vóór of op 31 December 1935. Aldus wordt besloten. Nadere voorloopige vaststelling rekening 1932. Naar aanleiding van door de Gêd. Staten gemaak te opmerkingen stellen B. en W. voor de rekening dienovereenkomstig te wijzigen en nader voorloopig vast te stellen. Alzoo geschiedt; het nadeelig saldo bedraagt nu f 21701.83. Rekening 1933. B. en W. stellen den Baad voor de rekening van gasbedrijf, tuinbouwbedrijf en algemeen burgerlijk armbestuur, alsmede die van de gemeente over 1933 voorloopig vast te stellen. De commissie van onderzoek brengt rapport uit bij monde van den heer Do Groot. De rekeningen ver- toonen dc volgende cijfers: Gemeenterekening: Gewone dienst Inkomsten f 156.957.81, uitgaven f 165.743.24, nadeelig saldo f8.785.43. Kapitaaldienst: inkomsten f61.583.74, uitgaven f 61.557.02, nadeelig saldo f2.973.28. Gasbedrijven: Gewone dienst inkomsten f59.057.38, uitgaven f 57.770.45, voordeclig saldo f 1.286.93. De kapitaaldienst leverde een voordeelig saldo van f623.32 op. De rekening van het tuinbouwbedrijf sloot op f5.373.40, nadeelig saldo f 1.285.79. Burgerlijk Armbestuur: baten f*20.098.09, lasten f 22.716.30, nadeelig saldo f 2.61821. De rekeningen worden voorloopig vastgesteld. Besmettelijke ziektengelden. B. en W. stellen voor een verordening vast te stel len op de heffing van besmettelijkc-ziektengelden als bedoeld in artikel 21 der besmettelijke-ziektenwet, alsmede een verordening op de invordering. Aldus wordt besloten: de heffing geschiedt naar het inkomen en wel als volgt. Van inkomens van f 100f1500 wordt 10 geheven, van f1500f2000 15 van f2000—f2500 25 van f 2500—f 3000 40 enz. Ontheffing hondenbelasting. B. en W. stellen voor J. de Nijs een half jaar ont heffing van hondenbelasting 1934 te verleenen. Aldus wordt besloten. Begrooting 1935. Aangeboden wordt de begrooting 1935. Dc com missie van onderzoek zal bestaan uit de leden van den Raad, uitgezonderd de wethouders. Pensioengrondslagen. B. en W. deelcn den Raad mede. dat in overleg met de werkliedenorganisatie's dc tijdelijke korting van 6 voor de werklieden is gewijzigd in een vaste korting, waardoor mitsdien de pensioensgrondslagen mede door hen zijn gewijzigd. Verder stellen B. en W. voor de tijdelijke korting voor de klerk aan het gasbedrijf eveneens te wijzigen in een vaste korting en de pensioensgrondslag nader vast te stellen op f1881.met ingang van 1 Juli 1934. Conform wordt besloten. een warmen gloed naar zijn wangen stijgen en haas tig vervolgde hij: „Het waren maar eenvoudige mcnsclien, zie je, Tot na dc Opstanding waren ze zelfs zeer hard van begrip en zeker erg prikkelbaar. Koppig, twijfelmoe dig, laf, toen de laatste, vreesdijke proef kwam en toch heeft daarna hun geloof cn hun liefde de wereld veranderd." Suzanne knikte. Het was haar oen heele troost hem zoo te. hooren praten, alsof hel geloof ten slotte toch nog iets tc hetoekenen had en als een kracht ten goede moest worden beschouwd. Als hij op die manier geloofde, schitterend lid van een faculteit wier werk zoo sterk doet neigen tot scepticisme, om dat het zoo dagelijks van aangezicht tot aangezicht komt met wat de grootste wreedheid lijkt, waarom zou ze zich dan laten verontrusten door die anderen die zoo licht en gladjes praatten cn schreven over de kinderlijke zwakheid van het geloof in de Chris telijke geloofsbeginselen? Hij scheen geen moeilijkheid te vinden in het aanvaarden van de dogma's daarvan toch was hij even intellectueel ontwikkeld, toch was zijn ver stand even scherp als dat dier anderen... ze wilde zich gaarne laten overtuigen, maar toch was er nog iets, dat haar weerhield, zich zoo maar dadelijk bij zijn woorden neer te leggen. „Vroeger scheen het gemakkelijker. Ik bedoel men stelde toen meer belang in den godsdienst was eenvoudiger van gedachten, bijgelooviger." „Dat ben ik niet met je eens. Home overheerschte toentertijd de wereld en in vele opzichten verschilde het niet zoo heel veel met het Londen of Parijs van beden ten dage. Overbeschaafd en bevooroordeeld, zich geweldig aangetrokken voelende tot geestelijke, zoowel als lichamelijke genoegens, vond de leerling van een handjevol mannen uit het verachte winge west Palestina er geen al te enthousiast onthaal. Toch luisterde Rome naar den visscher, wiens naam thans die stad en de geheele wereld beheersrht." Suzanne gaf geen antwoord; dat was ook niet noodig; maar toen ze weer sprak, had haar stem iets van dien ongeduldigen verbaasden toon verloren. „Je weet, dat ik feitelijk thuis behoorde te zijn. Marilvn is heelemaal niet in orde gisteravond is zo midden onder het diner flauw gevallen en toch kon ik de verleiding met je mee te gaan, geen weerstand bieden, En toen ik zei, dat ik komen zou. was het mijn bedoeling, je te nmuseeren en niet om met al mijn moeiten en bezwaren bij je aan te ko men. En in plaats daarvan heb ik je aldoor behan deld als een soort van tusschending tusschen een biechtvader en een heel lieven sympathieken, ouden Rondvraag. Dc heer De Groot vraagt of er weer niet een bag- gerregeling kan worden getroffen. Voorzitter antwoordt, dat, wanneer dit noodig blijkt, B. en W. op dit punt diligent zullen zijn. Hierna sluiting. Ruwe U-flk schrale huid W en springende lippen OOOS 30-60.TUBE 45-80ct. BU APOTH.EN OROGISTEN Vergadering van den Baad op Donderdag 22 No vember 1934, des middags 2 uur. Voorzitter de lieer P. Kaan Cz., loco-burgemeester; secretaris de heer C. F. v. Duin. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede dat de Burgemeester wegens ongesteldheid verhin derd is de vergadering bij te wonen. Spr. weet uit naam van den geheele» Raad te spieken als hij den wensch uitspreekt, dat de Burgemeester we» spoe dig hersteld moge zijn en zijn functie weer zal kun nen aanvaarden. Aan spr. is dus de taak opgedra gen deze vergadering te leiden. l)e notulen worden gelezen, ze worden onder dank zegging goedgekeurd. Mcdcdeelingen en ingekomen stukken. Van de ingekomen stukken vermelden we dat een verzoek was ingekomen van het Kerkbestuur der Ned. Ilerv. Gemeente om het kerkplein te Hippoly- tushoef, dat elk jaar van grint wordt voorzien en dut zeer aantrekkelijk blijkt voor de jeugd van een teerdek te voorzien. Het verzoek wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Aan mevr. A. Diepgrond wordt op haar verzoek ontslag verleend als onderwijzeres te Den Oever. De heer J. Hof verkrijgt gedeeltelijke ontheffing van hondenbelasting. Van Ged. Staten is ingekomen het ontwerp voor een nieuwe salarisrogcling voor den burgemeester, secretaris en ontvanger, met verzoek daarover te ad- viseeren. l'it de regeling blijkt, dat de tijdelijke kor ting van tl in een vaste jaarweddevermindcring is omgezet, terwijl een verdere salarisverlaging wordt doorgevoerd van 3 a 4 De nieuwe regeling zal in gaan op 1 October j.1. De gemeente i< geplaatst in do 6c klasse. B. en W. kunnen zich met de nieuwe rege ling vereenigen. Wordt goedgevonden. Het petitionnement van het N.V.V. Van den Bestuurdersbond te Wieringen is het ver zoek ingekomen om bij de regeering aan tc dringen op: 1. Verhooging der thans algemeen te laag geachte steunnormen; 2. Verhooging der percentages, in liet hijzonder voor do arbeiders met lage loonen en groote gezin nen; 3. Verstrekking van een toeslag op dc uit keering gedurende de wintermaanden; 4. Maatregelen, ten einde de werkloozen op ruime re schaal van klceding en dekking te kunnen voor zien; 5. Ruimere beschikbaarstelling van goedkoope aardappelen en boter; 0. Hulp aan de jeugdige werkloozen door arbeid of steun. De Voorzitter deelt mede, dat het adres pas is in gekomen en dat B. en W. dus geen advies hebben. Dc heer Lont zegt dat het een ernstige zaak betreft, en om er nu reeds op te beslissen, spr. weet niet of dat wel toelaatbaar is. Misschien staan an dere categorien er wel even slecht voor. Misschien staat een groot deel der bevolking wel voor hetzelfde feit. De heer Tijsen: Misschien dat als de een geholpen wordt de ander nok kans heeft geholpen te worden. Spr. acht het dringend noodzakelijk, «lat den men- schen hulp wordt verleend, maar de gemeente kan niet helpen. De heer Oden denkt dat er leden zijn die dc zaa»c waar het om gaat niet goed begrijpen cn daarom zai vriend van den huize. Smart, moeiten, zorgen, gods dienst." „Den volgenden keer moot jc me maar eens als een gewonen man behandelen en zien, boe ik daar op reageer," zei hij luchtig. „Ik mopper nergens over hoor, begrijp nie goed; 'k ben alleen benieuwd, hoe die verandering me bevallen zal." „Ik dacht dat je nu zoo hard ging werken, dat er heelemaal geen tijd meer over zou blijven voor zulke wereldsche geneugten, als een weenende jongedoch- ter door het Park te zeulen. Ik kan soms heel vvo- reldsch en frivole zijn, weet je o met een ongeduldig gebaar wendde ze zich af - „waf doet het er toe of ik nu al doe alsof.' Ik kan toch niet meer terug, tot wat ik veertien dagen geleden nog was, en ik voel zoo. dat ik dat met jou ook niet behoef te probeeren. Ik zou wel eens willen weten, wat jc eigenlijk met mc hebt uitgespookt." Hij reed weer een van de hoofdwegen op en stuur de op de stad aan. „Heb ik dan iets gedaan?" „Je hebt gemaakt dat ik vertrouwen in fe stelde," barstte ze las. .Dacht je, dat ik ooit tegen man of vrouw gepraat heb zooals ik tegen jou heb gedaan? En toch vind ik liet niet naar. dat ik liet gedaan heb ik snap zelf niet waarom. Als ze me gezegd had den. dat ik met heel mijn vorige leven zou breken, omdat enkel omdat Ze stotterde en zweeg. Toen hij naar haar keek, zag hij droefheid en verbazing in haar oogen. ver mengd met een stille, natuurlijke verlegenheid, die zijn slapen sneller deed kloppen. „Omdat?" „Och zoo maar omdat je me mee uit rijden nam, denk ik. Ik weet wel «lat ik me heb aangesteld als een sehaap, dat hef midden hond! tusschen een kind van zes en een hysterische idioot. Waar ik me ongerust overmaak is het feit, dat ik er niets om schijn te geven." „Je hebt mc er heelemaal niet mee gehinderd, klei ne Suusjc," zei hij, zoo zacht, dat ze hem nauwelijks kon verstaan. ,Je bent niets veranderd en daar was ik juist hang voor." „Niet veranderd?" Ze wist niet wat ze er van «len den moest en keek hem verbaasd aan. „Wat bedoel je toch?" „Je bent nog altijd hetzelfde aanbiddelijke kin«l nauurlijk en edelmoedig en spontaan Suzanne, had je wel gedacht, dat jij do ermige bent, die ik me na ai «lie jaren nog herinnerde Ze voelde, hoe ze begon te blozen bij zijn toon en om haar aand«>efiing te verbergen praatte ze er zoo coquct mogelijk overheen. „En als ik mc nou eens niets meer herinner?*' Voor de huisvrouw, die bedacht is op voordeel, en oog en smaak heeft voor kwaliteit. Voor de huisvrouw, die hooge èischen stelt, wat betreft zuiverheid en voedingswaarde. Die Nederlandsche huisvrouw stelt zich alleen tevreden met Blue Band, Nederland's Standaardmerk. V E R S C H GEKARND B B147-A ii® per lt pondspakje FEUILLETON door JOAN SUTHERLAND. 12. „Het leek per slot van rekening wel een beetje reductio ad absurdum", ging Suzanne tot Moreton voort, „Maar als er dan in je naaste omgeving iets gebeurt, als als wat bij ons gebeurd is dan lijkt bet geloof in een ondefinieerbare Intelligentie toch niet erg troostrijk of krachtgevend. Hel mag dan zwak, kinderachtig en belachelijk wezen, maar ik geloof toch, dat de inenschheid voor het grootste gedeelte behoefte heeft aan een God, die men kan tasten en vinden. Niet zoo maar een Goddelijke Im manentie. Wat geeft het je, als je vader de hand aan zichzelf heeft geslagen, te denken aan een Godde lijke Inwoning.' Dat spot met alles. Ik zie niet in, waarom we een God noodig hebben, als Hij anders niet is dan dat. We kunnen een Kracht niet door gronden tenminste de meesten van ons kunnen dat niet dus waarom dan dat verlangen die be hoefte in onze harten gelegd? Want het is er... zelfs al is er soms iets vrecselijks noodig, als wat er nu gehemd is, om er ons bewust van te doen worden." Haar stem trilde, ze beet op haar onderlip, staar de strak voor zich uit en wenschte al weer, dat ze maar niets gezegd had, want het leek wel, of ze niet anders kon, dan met al haar moeilijkheden bij hem aankloppen. Toch was ze er zich van bewust, dat ze niet anders kon, er als het ware toe gedwongen werd. Hij reed een met boomen beplanten weg in, waar alleen roo<lborstjes en de zonneschijn hen gezelschap hielden. Na een paar minuten antwoordde hij pas. „An boord heb ik in de Adelphi, een Engelsch tijd schrift een uiteenzetting gelezen van een zekeren D. H. Lawrence", zei hij, „en ik geloof, «lat ik zijn woorden wel aan kan halen." „Jezus dc Middelaar is niet langer «le weg tot Redding. Hij was de Midde laar, maar is die niet". Het antwoord las ik ook: „Niemand mag den weg, dien Jezus gegaan is eene mislukking, of een succes noemen, alvorens zelf dien weg te hebben betreden. Te zeggen, dat Jezus ge faald heeft, heeft geen zin, tenzij het het resultaat van practische ervaring isAls een mensch zich- zclve heeft verloochend... bevooroordeelde ideeën terzijde heeft gesteld cn den Weg gegaan is... als hij ernstig in zichzelf heeft tc voorschijn geroepen, wat zich in het leven van Jezus heeft geopenbaard, dan, en ook eerst dan, kan hij zeggen, of Jezus heeft ge faald of gezegepraald. Heeft onze twintigste eeuw zich van Jezus afgekeerd, omdat men een brecderen blik op bet leven heeft of omdat men nog niet tot Zijne hoogte is opgeklommen? Dit zijn brandende vraagstukken, maar slechts persoonlijke ervaring betreffende den Weg, genaamd Jezus, kan ze beant woorden." „Denk je, dat al die menschcn, die praten van bet Levens Beginsel of de scheppende Intelligentie, die degenen «lie God wenschen te sluiten binnen onze menschelijke begrippen beklagen, denk je, dat al die menschen dien weg hebben bewandeld en hem eene mislukking hebben gevonden?" Suzanne keek naar bom op cn een nieuw, heerlijk rustgevend gevoel sloop in haar hartje. „Neen," zei ze, „«lat geloof ik niet." „Goed; waarom hen dan langer aandacht te schen ken „Het is zoo moeilijk het niet te. doen. Ze zijn zoo knap ten minste sommigen, zoo schitterend zoo intellectueel, zoo verstandig." „Dat zal wel. Er is geen schitterend vernuft, groote intelligentie of bovenmatig verstand toe noodig, nu in den God der Evangeliën te gelooven, kindje. Dc eerste menschen, die in Hem geloofden, behoorden daar ook niet toe een tollenaar, een paar vis- schers „Een medicijnmeester Lukas, de beminde me dicijnmeester." Fluisterend viel Suzanne hem in de rede, maar hij hoorde het en toen het tot hem doordrong, wat dat eenvoudige gezegde van haar beteekende, voelde hij

Schager Courant | 1934 | | pagina 17