Voor de practische huisvrouw Kinder= jurkje. VROUW, f WA\ODt Schoonheid door maathouden. OVERTRAINDE VROUWEN. Het „boksertype." Ken kwartier beweging! Ken kwartier rust! Ken kwartier verzorging! Keu tccken des tijds: een taschjesdicf rukt een kleine, sierlijke vrouw de tasch uil de hand. geeft hem een paar stevige duwen, ze pakt bent vast de dief wordt ingerekend. Hij heeft zich vergist. Hij hield dit vrouwtje voor een weerloos poppetje. Hij wist niet dat tegenwoordig een schijnbaar Kleine en zwakke vrouw stevige spieren bezit. Het „zwakke geslacht" is reeds lang krachtig en sterk geworden, en deze eigen schappen blijkt zij maar al te vaak wèl zeer noodig te hebben! Het klassieke ci taat dat der vrouwen kracht haar zwakheid is, zou uien kunnen veranderen in „der vrouwen zwakheid is haar kracht'" Wanneer men vrouwen een raad mag geven: train zooveel als If wilt om krach- tig te worden, om uithoudingsvermogen te krijgen, om sportieve prestaties te kun nen leveren. •Maar leer om te gelegener lijd Uw kracht te verbergen. De mannen zijn absoluut aardiger als U hen in do waan laat. dat ze moeten beschermen „Kracht" en „schoonheid", de klassieke tegenstellingen: de kracht, gesvmlwdisoerd door de man, de schoonheid, de bekoorlijk heid door de vrouw. Tegenwoordig wil men deze tegenstellin gen in overeenkomst brengen. Men hoort dan: kracht in schoonheid, en door kracht krijflt mpp schoonheid* Er steekt zeer zeker waarheid in deze moderne eisch, die slechts gevaarlijk is voor degcen, die hem ai te woordelijk op .vat. Uit aestheUsch oogpunt echter «loet men goed tusechen de schoonheidsidealen van man en vrouw oonig verschil te maken. In derdaad geldt voor den man: kracht is schoonheid, voor de vrouw: door kracht tot schoonheid, mits men deze „kracht" niet overdrijft. Want wie de eisch goed be grijpt, zegt daarmee het volgende: Slechts hot lichaam dat zijn spieren tot hij de kleinste bewegingen volkomen bo- heorscht, is krachtig, beweegt zich goed en mooi. Kracht mag een middel tot het «loei der lichamelijke training <>u veiligheid zijn maar «die ki ai hl moét toch niet ten minste hij de vrouw tol eigen doel wor den. Ken gespierd man, bv. een bokser, een variété artist, een athleet. kan mooi zijn. Ken gespierde vrouw niet. Wanneer zij aan sport «loet, moet zij in ieder geval zich niet te veel spccialiscercn. Dit gebit even eens voor den man. Wanneer men bv. te \ee! en alléén tennist, krijgt men overdre ven krachtige armspieren in verhouding met het verdere lichaam. Zoo zijn hij dan s«*rs «Ie kuitspieren, hij kanaalzwemmers ie schouder'spieren te sterk ontwikkeld. Zooals hij alle «lingen die men doet, is ook hij sport «Ie spreekwijze van toepassing: overdaad schaadt. Om «Ie spieren echter regelmatig Ie oe fenen. is het uitstekend, eiken dag 15 mi nuten gymnastiek te doen. want deze da- eeüjksclie oefeningen verdrijven de slap heid. geven «ie huid «mi de spierweefsels de noodige spanning en strakheid en ma ken voor alles, dat het lichaam het gevoel van ruimte «-tl evenwicht krijgen: verder bevonlerl liet «le soepelheid in de gewrich ten 41e onontbeerlijk is voor het behecr- schen van het lichaam. Te vee! training verwijdert elke vetlaag en ontwikkelt te sterk enkele spieren. Zoo ontstaat hot vrouwelijke „boksertype." Dus men moet maat weten te houden! IT kunt uw lichaam alleen regeeren door het te kennen. Door dagelijksche oefening worden alle spierenbundels U vertrouwd. Allereerst moet U uw lichaam dus niet zonder «Ie aanwijzingen van een gym nast iek-lee ra res! leeren kennen. E«n langzamerhand worden de juiste bewegin gen «lie eerst ongewoon lijken van zelfsprekend. EENVOUDIGE HUISJAPON. 1401. Wij. tnaken deze japon van stevige en warme stof, bijv. wol met een klein Ingeweven werkje of koord- fluweel. De gar nerring bestaat slechts uit een paar knoopen en een slip van «le- zelfde stof aan do kraag, waarmee den déogewenscht hoog gesloten kon worden. Van be drukt katoen ge maakt, kan het zelfde model dienst doen voor «•en overall, die de japon geheel bedekt. Patronen ver krijgbaar in alle maten a f 0.38. JAPON VOOR GEZETTE DAMES. 1398. Wij geven op verzoek een model, dat speciaal geschikt is voor gezette figuren. De puntige halsuitsnijding hoeft een smal 139®. lc reep van zijde, desnoods met een plissé van l'/o c.M. breedte afgewerkt. Gladde mouw met opslag en rok met schuin opge knipte zijhaan en opgestikfb plooien, die 25 c.M. van den onderkant af uitloopen. Patronen tot en met maat 51 verkrijgbaar tegen den prijs van f 0.58. DE WELVERZORGDE ETENSKAST. Lnchtjes, die elkaar niet verdragen. De etenskast is vaak niet anders dan een gemakkelijke bergplaats voor etenswaren, «lie nog niet zijn toebereid, of voor kliek jes. Groenten, sla, vleesch en worst liggen naast elkaar, nog verpakt in het papier van den leverancier. Kliekjes op borden en pannetjes leiden er een treurig bestaan. Ken stuk kaas verspreidt een doordringen de lucht. Een zakje bonbons staat naast een halfleeg blikje sardientjes, «lat aan den anderen kant wordt geflankeerd door een pakje thee Om te beginnen: dure genotmiddelen als koffie en thee behooren niet thuis in papier, zelfs niet in slecht sluitende blik ken bussen, maar alleen in stopflesschen of in een pot met een schroefdeksel. F.n zelfs dan behoort er geen kaas of ander sterk riekend artikel in de buurt tc staan. Kaas moet bovendien, wanneer zij niet dadelijk onder de kaasstolp gezet en ver bruikt wordt, bewaard worden in een schoone aarden pot met een houten dek sel. Zij «blijft daarin veel langer goed en kan tevens geen luchtjes verspreiden. Bonbons behooren natuurlijk in het ge heel niet in de etenskast. Chocolade rnag niet eens in een buffet worden opgelwr- gen, omdat de fijne soorten een hout- smaak aannemen. Chocolade, die niet da delijk wordt verbruikt, brengen wij «laar- om over in een goed sluitend porseleinen voorwerp. Daarin blijft zij lang goed. Conservenblikjes met groenten, sardi nes, voorgerechten, comp«">te of wat dan ook, mogen nooit geopend en halfvol blij ven staan, aangezien de bliksmaak dan op den in boud kan overgaan. Het is een kleine moeite, om den inhoud over te brengen op een schaaltje. Voor vanille kan men dichtgekurk*e glazen buisjes krijgen, waarin zij haar aroma behoudt, hoe lang men haar ook bewaart. Cake. koekjes en ander gebak, dat goed en eroquant moet blijven, wordt in een niet lc kleine blikken doos bewaard op een warme plaats; niets is er slechter voor dan vocht en koude. Boter is hijzonder gevoelig. De nabijheid van sterk riekende levensmiddelen bederf! al spoedig den goeden smaak, terwijl de bo ter misschien zelfs om „onverklaarbare" redenen ranzig wordt. Boter moet «lan ook een apart plaatsje krijgen; nog heter is liet. om groote hoeveelheden boter, die men niet dadelijk gebruikt, te bewaren in een poreusc aarden pot. Het is «ie beste manier, om boter frisch te houden. Natuurlijk mogen er nooit levensmid delen in papier worden gelaten, vooral niet, wanneer dit vochtig is geworden. Ze bederven erin en verliezen in olk geval hun smaak en aroma. IJit het bovenstaande, zal men wel reeds gezien hebben, dat een welverzorgde otens- Inst een eerste voorwaarde is voor een welverzorgde keuken en tafel. HANDVERZORGING IN HERFST EN WINTER. Steeds weer: slapen met handschoenen! Vele vrouwen kunnen zich het koude jaargetijde niet voorstellen zonder een na sleep van roode en gebarsten handen. Toch is het meestal haar eigen schuld, als zij daar last van hebben. Zij geven te wei nig aandacht aan de handen tijdens en na het werk. Gevoelige handen moeten hij het werk beschermd worden door handschoenen van rubber of waschlecr, al naar gelang van 't soort werk, dat men te doen heeft. Is het werken met handschoenen al te ongemak KU'ljiK- dai\moeten «Ie 1^9ndeniiadej^lft])«I vvordén gereinigd mot zachte zeep en vlak 'daarna, dar voordat zfr tot in. do pnrimi droog geworden zijn, ingewreven met. vette rrftme. De handen worden gewasschen in lauw water en wil men het nog heter doen, «lan voegt men er wat borax, benzoétine- tuur of amandelzemclen bij. Handen, die eenmaal rood geworden zijn of kloven verloonen, moeten 's avonds met \ette crème worden ingewreven, waarna men met wildleeron handschoenen aan gaat slapen. Ken omslachtiger, doch zeer werkzaam middel is een dik papje van molk on in de schil gekookte aardappelen, dat goed in en op de handen gewreven wordt, waarna men eveneens handschoe nen aantrekt. Een ander goed middel is wasschen in warm water met wat borax, gevolgd door inwrijven met citroensap. Hierbij wordt flink nagamasseerd en wel van de vinger toppen naar «le pols. Daarna moeten de handen goed worden ingevet. Het spreekt vanzelf, «lat handschoenen, welke men 's nachts aantrekt .ruim en go- makkelijk moeten zitten. Als zij den bloeds omloop belemmeren, doen zij kwaad in- plaats van goe«l. HANDWERKEN VOOR DE KINDER KAMER. Van allerlei overgeschoten lapjes, die voor onze kleeding eigenlijk geen dienst meer kunnen «Joon, maken wij toch nog aardige dingen voor do kinderkamer. De kinderboeken geven ons uitstekende voor beelden voor aardige en toch zeer eenvou dige dierenfiguren, enz. Man kan de klei ne stukjes in andere kleur erop borduren, wanneer het appliqueeron van te kleine lapjes lastig wordt. Wie over eenige fanta sie beschikt, kan op deze wijze ook «Ie een voudigste gebruiksvoorwerpen aardig ma ken. Wij maken vooral een paar kussens en zakken, die het mogelijk maken om het steeds verspreid liggende speelgoed op te bergen en voor bet meeste speelgoed goed genoeg zijn. Kr is dan slechts een klein speelgoedkast je noodig. Eenvoudige moderne Japon. 1397. Diagonale weef sels leenen zich bij uitstek voor dit model, waar van de hoog ge sloten kraag zoo heerlijk warm kleedt. Sluiting met drie knoopen in sterk afstekende kleur, daar «leze de cenigc garnee ring uitmaken. Ceintuur in over eenstemming met de knoopen. Twee baans rok en glad de mouw. Patronen t.m. maat 48, verkrijg baar tegen den prijs van f 0.58. BLOEIENDE HYACINTHEN IN DEN WINTER. Wenken voor dc behandeling. Hot is altijd prettig, om 's winters een bloeiende plant in «lc kamer te hebben. Hyacint hen zijn dubbel welkom door hun sterke geur. Wie wil niet een paar bollen in de bekende bollenglazcn opkweeken? Voor dit opkweeken is het echter noodig, «lat men een paar dingen in het oog houdt. Wij verlangen den bloei in den winter; dun hebben wij er meer behoefte aan dan in het vroege voorjaar. Daarom koopen wij bollen van vroege soorten. Wij besteden onze moeite natuurlijk at- Trm aan gezonde en onbeschadigde bol len. De grootte van bol en bollenglas moet ©enigszins met elkaar overeenstemmen. I)e glazen kunnen liet best met regen- of rivierwater worden gevuld. Hard water moet vooraf worden gekookt. Het glas moet zoo vol mogelijk zijn, doch 't water mag de bol niet aanraken, aangezien deze «lan zou gaan rotten. Een stukje houts kool en wat zout in het water gaan even eens rotting tegen. Dc bollenblazen wordep nu op een don kere plek gezet. Bovendien worden zij niet een papieren peperhuisje afgedekt, dat men er zoolang op laat zitten, dat liet door de groeiende plant zelf in do hoogte wordt geduwd. Het water, dat verdampt, moet af en toe worden bijgevuld, het mag nooit meer dun 2 c.M. onder den bol staan. Men behoeft «le bollenglazcn niet bepaald in een kelder te zetten: een don kere gang is bijv. ruimschoot donker ge noeg. De temperatuur moet op hun stand plaats liefst niet lioogcr stijgen dan 50 gra den Fahrenhcit Als de bollen 5 fi weken in liet donker zijn geweest en liet glas flink met wortels is gevuld, worden ze bij hot raam gezet in een kamer, die niet, al te warm mag zijn. Anders vormen zij n.1. lange blade ren. terwijl de bloeiwijze zich niet ont wikkelt Krengt men om de veertien da gen een glas aan het raam. dan kan men gedurende het gehecle voorjaar bloeiende hyacinthen in de kamer hebben. DE AFWASCHBARE SOFA. Het is niet meer noodig, dat do buis- vrouw daags na een feestje in wanhoop wordt gebracht door de vlekken, die de gasten op het overtrek van haar goede sofa hebben gemaakt met hun dranken. Het is ook niet meer noodig, de huisgenoofen verwijten te doen, wanneer zij hun moede ledematen willen uitstrekken op de sofa, die «laarvoor oorspronkelijk toch gemaakt is, alleen uit angst voor schoensmeer. Dit alles wordt vermeden, wanneer men voor het overtrek gebruik maakt van een nieu we stof, die roet een spons kan worden af- gewasschen. Zij is voor de eene helft uit gewone stofvezels geweven en voor de an dere uit een bepaald materiaal, dat af- wasclibaar is. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten geriove van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrico uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. den knippatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactie van dit blad. Muzenstraat 5 B. te 's-Gravenhage. Dc patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afeehehoeld, toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven? DE KAT ALS HUISDIER. Houdt rekening met haar aardl In menig huishouden wordt de kat al leen gehouden, omdat men anders last zou krijgen van muizen. Zij wordt niet gewaar-' deerd om haar eigen natuur, die toch zoo veel aardigs hooft, maar alleen als nuttig «iier. Toch beeft juist een kat een goede, met haar aard overeenstemmende behan deling noodig om een prettige huisgenoot te worden. Het wantrouwende en valsche, vaak menschenschuwe in haar karakter moet haar door een vriendelijke behande ling worden afgeleerd. Op zichzelf is een kat. niet moeilijk op te voeden, als men haar een zindelijke lig plaats en goe«l eten verschaft en haar voor al rechtvaardig behandelt. Een kat vergeet niet spoedig een onverdiende straf. Zij is echter verstandig genoeg, om zich een rechtvaardige straf Ier harte te nemen en zich te beteren. F.ven&ls een hond kan een kat gemakke lijk aan menschelijk voedsel worden ge wend. Jonge katten moeten veel molk en in melk geweckt wittebrood krijgen. Vol wassen katten hebben af en toe fijngesne- den rauw vleesch noodig; er mag zich echter weinig of geen vet aan bevinden. Bijzonder fel zijn ze op visch, ook op ge rookte visch. Hiermee dient men rekening tc houden; alles, waar de kat van houdt, moet worden weggesloten. Zij is snoeplus tig en roofziek; was zij dat niet, dan zou zij ook geen muizen vangen. Men kan haar echter op den duur wel bijbrengen, dat zij niets van de tafel of uit dc provi siekast mag wegnemen. Wie zicli vaak met zijn kat bezighoudt, zal bemerken, dat zij ook bepaalde woorden van andere kan onderscheiden. Zij weet dan ook heel goed, wanneer haar iets ver boden wordt. Men moet zich de moeite ge ven af en toe legen de kat te spreken en haar aan te halen, als zij het verdient. Men ral dan ondervinden, dat zij even trouw kan zijn als een hond. 1395. Een effen wol len jurkje met linnen kraagje en manchetten, waar van de omtrek in schulpen gefes tonneerd wordt geeft een aardig geheel. Het gladde lijf je heeft 'n klein splitje midden voor en wordt met punten op taillehoogte op het rokje geslikt. Kleine gladde mouw. Patronen van 38 jaar verkrijg baar tegen den prijs van f 0.48. 1395 VRIENDSCHAP EN LIEFDE. Een schoolmeisjes-vriendschap. Iets voor moeders vaa dochters. Zoowel vriendschap als liefde moeten gedragen worden door het innerlijk ziele- leven, waarin twee menschen elkaar tege moetkomen, oni hun eigen wezen, juist doordat zij het geheel in den ander laten opgaan, zuiverder en in rijker ontplooiing terug te ontvangen. De mensch moet iets vinden huiten zichzelf, waaraan hij zich kan hechten en waarop hij al zijn krach ten kan richten. Maar hoewel deze neiging algemeen is. blijft toch het verlangen naar ware vriendschap, ook in de liefde, het voorrecht van de fijnbesnaarde zielen met innerlijke beschaving. Opgroeiende meisjes die de liefde tot liet andere geslacht nog niet hebben loeren kennen, doen eigenlijk niets anders «lan zoeken naar de ze zielege- mecnschap. Vandaar dat haar vriend schappen zooiets levend zijn. Zij gaan er in op met een hartstochtelijke, vaak opof ferende toewijding en wij, moeder?, gun nen haar van harte dezen schoonen tijd, dien voor de vorming van het gemoed zoo belangrijk is. WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Te nauwe lakschoenen worden wijder, als men er na het aantrekken ongeveer 10 minuten lang een heete. natte lap op legt, die in dezen tijd misschien eenige malen opnieuw met het water moet worden be vochtigd om niet te veel af te koelen. Trekpotten c.d., die door lang ongebruikt staan, muffig zijn gaan ruiken, worden gereinigd met kokend water, waaraan wat dubbelkoolzure soda is toegevoegd. Gezwollen amandelen behoeven niet da delijk geopereerd te worden. Men kan het eerst probeeren met een papje van gekookt lijnzaadmeel, dat op een lapje wordt ge streken en zoo om de hals wordt gelegd, Vetvlekken In fluweel worden verwij derd door ze voorzichtig te wrijven met een lapje, waarin zich heet zand bevindt. Oude vetvlekken worden met aetber <»v<«•'«tl en met een lapje fluweel nagewre*

Schager Courant | 1934 | | pagina 28