Tweede Kamer Zaterdag 24 November 1934. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9603 Ook al Griep? AKKER.CACHET5 G0EDK00PE GROENTEN VOOR WERKLOOZEN. BEPERKING VAN DEN MELKSTEUN. DE VAISCHE OORMERKEN. 20000 gulden verduisterd. De politieke toestand in ons land. REGELING VAN UITVERKOOPEN. Bommen ontploft Een geheimzinnige zaak in Frankrijk. Behandeling der begrootingen van Oecono- mische Zaken en Defensie. MINISTER STEENBERGHE AAN HET WOORD. Toen de ziting Donderdag 2 November te 1.05 uur werd geopend, werd eerst behandeld de wijziging der landwet, die, na een opmerking van den heer v. d. Pol over verlaging der annuiteiten, zonder hoof delijke stemming werd goedgekeurd. Daarna zette Minister Steenberghe zijn Woens dag afgebroken rede voort met er op te wijzen, dat hij de allerbeste menschen uit den lande als mede werkers noodig heeft, mensehen die soms in het vrije bedrijf het dubbele salaris verdienden of kun nen verdienen. Hij doet een dringend beroep op de Kamer om hem de noodige outillage niet te onthouden. De Minister heeft zich in verbinding gesteld met den aanstaan den directeur-generaal van den Landbouw, die zich bereid verklaarde met f2000— minder salaris genoe gen te nemen, zoodat zijn salaris thans f 10.000.— wordt, hetgeen de Minister alleszins redelijk oordeel de, daar hij zeer gemakkelijk een andere functie kan krijgen tegen belangrijk hooger salaris. De Minister verklaart dat de exportheffing is be doeld als steun voor den uitvoer en meent dat de heffing allerminst de export zal belemmeren. De Kamer neme aan, dat aan het hoofd van het Departement geen krankzinnige staat. Ten aanzien van de handelspolitiek deelde de Mi nister mede, dat, hoewel hij het nut contingenteerin- gen niet ontkende, hij toch neigde naar 'sheeren Van den Heuvel's meening, dat het ln verschillende gevallen noodiq zal zijn, van de outillage onzer in voerrechten gebruik te maken. (Protectie dus, Red.) De minister handhaafde echter onverzwakt mi nister Colijn's toezegging, dat het nooit tot een prin- cipieele wijziging van onze handelspolitiek zou ko men, voordat de Kamer daarover een uitvoerig debat zou hebben gehouden. Spr. doet alles om een oeconomische industrialisa tie te bevorderen. Tallooze projecten, waarvoor re- geeringssteun wordt gevraagd zijn in behandeling, o.a. een aardappclvlokkenfabriek, een sodafabriek, een alluminiurufabriek, een buizenfabriek, etc. De minister kan niet vrijuit spreken over de clearing met Duitschland, doch deelde mede, dat fixatie van den Markenkoers en een zooveel en zoo spoedig mogelijk betalen van de oude vorderingen zijn volle aandacht hebben. Binnen enkele dagen zullen de eerste uitbetalingen plaats vinden van geblokkeerde vorderingen van vóór 24 September. De coördinatie in het bedrijfsleven zal spreken als een harmonische behartiging van alle belangen, waar de staat niet alleen een stimuleerende, maar ook een dwingende taak heeft. Na de rede van den minister repliceert de heer Ebels, die hoopt dat de nieuwe directeur-generaal van den Landbouw weer geen nieuw bureau met secretarissen etc. zal noodig hebben. Het salaris van deze functionnaris wordt bepaald op f 8100 plus f 1000 toeslag. Bij de behandeling van Afdeeling V (Handel en Nijverheid) dringen de heeren Schel thuis (V.D.) en Brautigam (s.d.) zeer krachtig op steun aan voor het bouwen van een nieuw schip voor de Holland Amerika-lijn. Ook werden harde noten gekraakt over de even redige vrachtverdeeling in de binnenvaart, waardoor de motorsohippers de dupe worden. De Minister van oeconomische zaken, de sprekers beantwoordend, zegt dat het probleem van regec- ringshulp voor do bedrijven niet zoo eenvoudig is en leest onder vroolijkheid een ellenlange lijst voor van de meest uiteenloopende onderwerpen, waar voor rcgeeringshulp is gevraagd. Hij onderbreekt zijn rede te 6 uur, waarna de ver gadering tot 8 uur wordt verdaagd. Wie nu moge denken, dat na de opening te 8.05 nam. de Minister van oeconomische zaken zijn rede zou vervolgen, is slecht met de parlementaire gebrui ken bekend, daar nu eerst aan de orde werd gesteld Hoofdstuk VIII (Dep. voor Defensie). Zooals te verwachten was, botsten hier de ont- wapenaars d tors et bravers tegen de andere groepen, die meenen, dat ons land een behoorlijke bewapening noodig heeft. Van liberale zijde betoogde de heer Van Rappard dat ons land een goed, sterk leger noodig had, ter wijl daarentegen de heer K. ter Laan tegen de plan nen van den Minister van leer trok. Ook oefent hij critiek uit op den Minnister, die streng optreedt te gen de S.D.A.P. en daarentegen tegen het Nat. Jon geren Verbond en zijn Marinedag een zoo welwil lende houding aanneemt. Het spreekt vanzelf, dat ook de heer Duymaer van Twist over de bewapening een rede zou houden. Hij constateerde alom in de wereld een sterk toenemen de bewapening en achtte het verheugend, dat in geheel ons land de belangstelling voor onze defen sie toeneemt Hij wees op achterstand op alle gebied, ook in den aanbouw voor onze vloot en verklaarde zich sterk tegen verkorting van de herhalingsoefeningen. De leider der S.D.A.P., Ir. Albarda, hekelde de houding van den Minister tegenover revolutionnaire gezindheid bij de landsdienaren. Hij becritiseert ver der het lectuurvcrbod ta.v. de utgaven van de N.V. De Arbeiderspers en verklaarde zich nog niet tevre den met de gedeeltelijke intrekking. Nadat nog de heeren Zandt (staatk. geref.) en Amelink (a.-r.) het woord hebben gevoerd, waarbij de laatste betoogde, dat niet de regeering de S.D.A.P. in een uitzonderingspositie had geplaatst., maar dat zij daarvan zelf do oorzaak was. werd de vergadering te 12.07 verdaagd tot Vrijdagmiddag 1 uur. 1 Toen de vergadering gisteren te 10.5 werd geopend kwamen eerst allerlei wetsontwerpen en conclusies aan de beurt, o.a. over de Surinaamsche Spoonveg- leening. overeenkomst met de B.P.M.; voorziening in kasgelden etc. Het was te denken, dat vooral de overeenkomst met de verschillende tot de Shell-groep behoorende Petroleum-maatschappijen over concessies voor pe trol eumwinning op Nieuw-Guinea wel besprekingen zouden uitlokken. Het belang der Papoea's werd afgewogen tegen de economische mogelijkheden en verschillende leden verklaarden zich tegen concessieverleening. Minister Colijn bestreed de meening, dat de ln- heemsche bevolking werd opgeofferd en vestigde er de aandacht op. dat slechts 1'40 deel der totaal op pervlakte van Nieuw Guinea in exploitatie zal wor den gebracht. Met aanteekenfng dat de soclaal-dem., de commu nisten en de heer Sneevliet tegen zijn, wordt het wetsontwerp aangenomen. Nadat nog eenige kleine wetsontwerpen en con clusies zijn behandeld, zet minister Steenberghe zijn Donderdag afgebroken rede voort. Hij verdedigt uitvoerig het standpunt der regee ring om geen crcdict te verleenen aan de Holland- Prinses Marina van Griekenland bij het verlaten van Buckingham Palace te Londen. Voor In de auto prins George van Engeland. Amcrikalijn en zegt toe dat de regeering zal komen met een algemeen steunplan voor de scheepvaart. Helpt men den een, dan moet ook de ander worden geholpen en wordt het een gok van veertig millioen. Spr. weigert pertinent vestigingsverbod voor den middenstand. Dit is op practischc, economische en rechtvaardigheidsgronden absoluut onmogelijk. Het zou beteekenen dat prima vaklieden geen eigen zaken zouden mogen openen. Na re- en dupliek kwam aan de orde afdeeling III (landbouw). De heer Ebels (v.d.) bepleit tot standkoming van een nieuwe Pachtwet en wordt hierin gesteund door den heer van Koevorden (r.k.), die bovendien bepleit om bij uitbreiding der voorlichtingsdienst samen werking te zoeken met de landbouworganisatie, die dikwijls reeds op dit gebied werkzaam zijn. In zijn antwoord deelt minister Steenberghe mede, dat ook de regeering herziening van de pachtwetge- ving zeer urgent acht en dat er hard aan wordt ge werkt Hij zal overwegen wat inzake de uitbreiding van de voorlichtingsdienst is gezegd en deelt na repliek van den heer Hiemstra mede, dat de indie ning van de begrooting van het landbouwcrisis elke dag kan worden verwacht. Om tien minuten over zes wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdagmiddag één uur. Die hoofdpijn, dat gevoel van ziek zijn en die pijnen overal zullen dan snel verdwijnen met Volgent r«capf tan ApofhaJrar Dumont "AKKERTJES" De practische uitvoerbaarheid wordt on der het oog gezien. Naar het Alg. Hsbl. verneemt, heeft de regeering het vraagstuk van de verstrekking van goedkoope groenten aan de ondersteunde werkloozen ernstig onderzocht. Ofschoon het hier een zeer moeilijke quaestie betreft, moet door de ten deze tusschen de departementen van Economische en Sociale Zaken tot stand gekomen samenwerking de mogelijkheid van uitvoering geenszins denkbeeldig worden geacht. Ter bespreking van de practische uitvoerbaarheid en de mogelijkheid van het nemen van een proef in een aantal gemeenten, heeft de minister van Sociale Zaken thans eenige gemeentebesturen telegrafisch uitgenoodigd tot een bespreking onder leiding van den directeur-generaal voor de werkverschaffing en steunverleening op zijn departement BOERDERIJ. Commissie van voorbereiding ingesteld. Door den Minister van Economische Zaken is met het oog op de regeling van de beperking van den melksteun een commissie ingesteld, bestaande uit den heer ir. S. L. Ixjuwes. Regeeringscommissaris voor de steunverleening aan de houderij, voorzitter, L. Buckmann, Regeeringscommissie voor de steun verleening aan de melkveehouderij. L. F. Britzei, voorzitter van de Nederlandsche Zuivel Centrale en ir. W. de Jong, voorzitter-directeur van de Neder landsche Veehouderijcentraie, leden, terwijl aan de ze commissie is toegevoegd de heer Dr. Ir. P. N. Boekei, als secretaris. Deze commissie zal voor het College van Regec- ringscommissarissen hebben voor te bereiden de voorstellen, welke den Minister zullen worden ge daan inzake de uitvoering van de beperking van den melksteun. Voornoemde commissie heeft haar arbeid reeds aangevangen en heeft reeds eenige malen vergaderd. De bron opgespoord. Te Woudenberg heeft een opzienbarende arresta tie plaats gehad. Door de politie uit de Bilt is n.1. in samenwerking met de gemeentepolitie van Wou denberg gearresteerd, de heer II. S., varkenshande laar, wonende aldaar, meldt het „Utr. Dagblad". Do heer S. wordt verdacht van verspreiding op groote schaal van oormerken voor varkens waarvan de vervaardiging, eveneens in opdracht van den heer S., geschiedde in een fabriek. Het is vrij zeker, dat thans de persoon is gevonden op wens aanhouding van regeeringswego een belooning van f500 was ge steld. Waarschijnlijk valt deze te beurt aan iemand uit Bilthoven, op wiens aanwijzing de fabriek werd ontdekt Ten nadeele van een gemeente. Onlangs hield de politie te Heerenvecn in de buurt van Dusseldorf aan, een klerk hij den gemeente ontvanger te Heerenveen, verdacht van verduiste ring ten nadeele van deze nieuwe gemeente van een bedrag van ongeveer f 3000. De aangehoudene was tevoren, in afwachting van de totstandkoming dezer gemeente, eenige jaren tijdelijk ontvanger der ge meente Schoterland, in welke functie hij wijlen zijn vader opvolgde. Thans is bij een nader onderzoek vastgesteld, al dus de Leeuwarder corr. van het „Alg. Hsbl." dat verdachte ten nadeele van de vroegere gemeente Schoterland circa f20.000 heeft verduisterd. Aange zien deze gemeente een borgstelling heeft van f15.000, lijdt zij dus een schade van f 5000. Een uiteenzetting van de ministers Mar- chant en Oud en Mr. Joekes voor do radio. Heden Zaterdagavond, 24 November van 8.30 tot 10.30 uur zullen op golflengte 1875 meter de redevoeringen worden uitgezonden van Zijne Excellentie Minister Mr. H. P. Marchant, Minister van Onderwijs, Kunsten cnWetenschappcn, van Zijne Excellentie Mi nister Mr. P. J. Oud, Minister van Financiën, en van Mr. A. M. Joekes. lid der Tweede Ka mer, over „De Politieke Toestand". De rede voeringen worden gehouden te Rotterdam ter gelegenheid van de algemeene vergade ring van den Vrijz. Dcmocratischen Bond. Een wetsontwerp gereed. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de minister van oecono mische zaken medegedeeld, dat de volgendo week een wetsontwerp houdende regelen voor uitverkoopen zijn departement zal verlaten. Twaalf gewonden. Madrid: Tc Valcncia heeft een voddenman met aarde bedekte hommen gevonden, die hij in een drukke straat probeerde schoon te maken. Do bommen ontploften evenwel, waarbij zeven kinderen werden gewond. De voddenman en vier andere per sonen werden eveneens gewond. Het lijk van een rijke vronw langs den straatweg gevonden. Een advocaat van den moord beschuldigd. Een jaar geleden is op een eenzaam gedeelte van den straatweg tusschen St. Etienne en Lyon, dat den naam Roode Huis draagt, het lijk gevonden van een rijke vrouw uit St. Etienne. Hot onderzoek conclu deerde tot moord. Het slachtoffer bleek geslagen to zijn, gebonden en daarna overreden door een auto. Een week nadat het lijk was gevonden werden Char les Bonnet, een geroyeerd advocaat en zijn minnares Cathcrine Dcnuzière gearresteerd, beschuldigd den moord te hebben gepleegd. Bonnet was de raadsman van een zekere Marie Monlin en het onderzoek bracht aan \"t licht, dat Bonnet, vier dagen vóór de mis daad, ongeveer 350.000 frank van haar deposito bij een bank had opgenomen. Marie logeerde toen bij Bonnet en Cath. Dcnuzière, op een veriaten gelegen villa, GO kilometer buiten St. Etienne. Hier is ook later het verscheurde testament van Marie Moulon, ver stopt in een konijnenhol gevonden. Het leven van Bonnet is raadselachtig geweest. Zovcn van zijn vrienden moeten onder geheimzinnige omstandigheden gestorven zijn en Bonnet zou hij gelegenheid eens aan een kennis hebben verteld, dat hij een vergif bezat, dat geen sporen naliet. Bonnet heeft gezegd gedurende den oorlog aange steld te zijn geweest bij den tcgen-spionnage-dienst en de beruchte Mata Ilari goed te hebben gekend. GEVECHTEN IN MANDSJOERIJE. Chineesche vrijscharcn ontwapenen politie- troepen. Shanghai: Na een langdurig gevecht tusschen Chineesche vrijscharcn en Mandsjoerijsche politic- troepen nabij het station Tsjockopao, aan den Chi- neeschen Oostcr-spoorweg, zijn do vrijscharcn erin ge slaagd, de polit iet roepen te ent wapenen. Verscheidene Japansche instructeurs. die zich bij de politietroepen bevonden, werden gedood. De Belgische Liga ter bestrijding van de kanker organiseerde Donderdag te Brussel een conferentie, welke werd bijgewoond door de Koningin van België. Naast haar de Neder, landsche gezant te Brussel. Een foto tijdens de rede van prof. Deelman uit Amsterdam.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9