Woensdag 28 November 1934. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 9606 STEUNVERLEENING AAN WERKLOOZEN Ontsierende reclame. Mislukte voetreis naar Palestina. Gasvergiftiging. f1700 vermist. mv2 Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Aanbieding van het petitionnement van het N.V.V. aan den minister van Sociale Zaken. Gisterenmiddag om 4 uur is het petition nement, dat door het N.V.V. georganiseerd was inzake de steunverleening aan werkloo- zen aan den Minister van Sociale Zaken aan geboden. De lijsten met de verzamelde handteeke- ningen, dat, naar gemeld is, ruim lH mil- lioen bedraagt, was in den loop van den mid dag ten Dcpartemente bezorgd. De lijsten waren verpakt in ongeveer 60 pakket ten. De aanbieding van het petitionnement geschied de door den heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V. Mede tegenwoordig waren het voltallige be stuur van het N.V.V., alsmede afgevaardigden van bij het N.V.V. aangesloten organisaties. De heer Kupers hield een korte rede, waarin hij op de belangrijkheid van het petitionnement wees en er den nadruk op legde, dat de wenschen, door het N.V.V. inzake de steunverleening naar voren ge bracht, wel in het hart van ons geheele volk leven. Minister Slotemaker de Bruine antwoordde den heer Kupers en zeide, dat de vraagstukken, welke door den heer Kupers aangeroerd waren, ongetwij feld bij de behandeling van de begrooting van So ciale Zaken in de Tweede Kamer tot uiting zullen komen. Ontduiking der Verordening in Noord- Holland. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stellen een wijziging voor van de Verordening tot het we ren van inbreuk op natuurschoon. De aanleiding tot dit voorstel, zeggen Gedep. Sta ten van Noordholland, is gelegen in het feit, dat de bedoelde verordening op steeds grootere schaal worJt ontdoken. Deze verordening houdt in, dat de reclame wordt, toegestaan voor zaken, die worden vervaardigd of verhandeld, of voor bedrijven, die worden uitge oefend op of in het onroerend goed, waarop de re clame is aangebracht, doordat aan de gebruikers van de onroerende goederen, waarop of waaraan men reclames wenscht aan te brengen, eene dikwijls zeer geringe- hoeveelheid van de zaken, waarvoor reclame gemaakt wordt, in voorraad geeft, en hen als verkooper aanstelt, dan wel doordat men hen aanstelt als agent of subagent van eenig bedrijf. Hierdoor is het mogelijk, dat een reclame kan wor den aangebracht daar, waar dit anders niet mogelijk was. Op deze wijze verrijzen op tal van plaatsen re clames voor verschillende soorten van motorolie, voor verzekeringsmaatschappijen enz., zonder dat ter iplaatse van eenigen werkelijken handel of van eenig werkelijk agentschap sprake is. Het verbod wordt aldus illusoir gemaakt, aangezien de belanghebben den, indien tegen hen op grond der verordening wordt opgetreden, een beroep kunnen doen op meer genoemde uitzonderingsbepaling. Eene dergelijke ontduiking kan, niet lijdelijk wor den aangezien, meenen Ged. Staten. Het is om deze reden, dat zij voorstellen uit art. 2, lo, de uitzondering voor zaken, die worden uitge oefend op of in het onroerend goed, te schrappen. Het is intusschen geenszins hun bedoeling, dat de reclame voor zaken of voor bedrijven, die te goeder trouw en niet om de verordening te ontduiken of op In het onroerend goed worden verhandeld, resp. uit- Ïreoefend, onmogelijk zal worden gemaakt. Zij stel en daarom voor het eerste lid van art. 3 aan te vul len in dien zin, dat voor de hier bedoelde reclame vrijstelling verleend zal kunnen worden. Het ligt in hun voornemen, indien hun voorstel aanvaard wordt, deze vrijstelling te verleenen in alle gevallen. waar- In van werkelijken handel of van werkelijke bedrijfs uitoefening ter plaatse te goeder trouw sprake is Han del en bedrijf zullen dus voor deze wijziging van de verordening niet worden getroffen; slechts ontdui king zal worden gekeerd. Opgepakt als verdacht van splonnage. Dezer dagen zijn te Sneek teruggekeerd H. Tam minga, N. Tamminga en W. Meijer, die 7 Juni uit Sneek vertrokken om een Bedevaart te voet naar Lourdes— RomePalestina te ondernemen. Met 1 gulden op zak zijn zij vertrokken, ieder met 1215 K.G. zware bagage in een rugzak; waaronder een tent om er den nacht in door te brengen. Via Beauring ging 't naar Lourdes waar ze 12 September aankwamen. Ze bleven te Lourdes 3V2 week. Op weg naar Rome werden ze door gendarmen aangehouden en opgezonden naar de gevangenis te Agen, omdat ee verdacht werden van spionnage in verband met den koningsmoord te Marseille. Acht dagen hebben ze in de gevangenis doorgebracht, waarna ze per trein op transport, zijn gesteld naar Nederland. Het aantal afgelegde kilometers bedroeg tot op het oogen- blik van hun gevangenneming 2450. Volgend jaar hoopt H. Tamminga de reis opnieuw te ondernemen, meldt de Msb. Jongeman dood op zijn bed gevonden. Gisternacht heeft zich te Rheden een geval van ver stikking voorgedaan, waarvan de twintigjarige kap per Esveld het slachtoffer is geworden. Gistermor gen omstreeks half negen heeft men het gebeurde pas ontdekt. De kapperszaak wordt gedreven door drie gebroeders Esveld, van wie er twee te Arnhem wonen, terwijl hot. slachtoffer in de zaak sliep. Toen de heide broers uit Arnhem gistermorgen aan de zaak kwamen was tot hun verwondering de deur nog op slot. Zij forceerden deze en vonden toen tot hun ontsteltenis hun broer dood op zijn bed liggen. In huis hing een sterke gaslucht. Bij onderzoek bleek, dat in de kamer een gaskraantje open stond Het parket heeft gistermorgen een onderzoek in gesteld. Inbraak? De garagehouder G. Hoogeveen in de Mr. Corne- lisstraat tc Haarlem heeft nij de politie aangifte ge daan, dat uit een brandkast en een bureau staande in zijn garage een bedrag van f 1700 vermist wordt. De brandkast is vermoedelijk met een passenden sleutel geopend. De deur was niet gesloten, doch dichtgeduwd. Het schrijfbureau was niet gesloten en in een der laden lag een sleutel, welke op een lade paste, waarin zich geld bevond. Van braak zijn geen sporen gevonden. JUFFROUW DOOR FIETSER AANGEREDEN. Beiden ernstig gewond. Gisteravond om tien uur reden in de Spaarnwou- derstraat te Haarlem drie jongens op racefietsen in snelle vaart. Ter hoogte van Koralensteeg, stak een juffrouw de straat over. Zij werd aangereden door een der fietsers, die. niet tijdig genoeg kon stoppen. Beiden werden tegen de straat gesmakt en bicven bewusteloos liggen. De jongen, de 16-jarige de V., bloedde uit ver schillende wonden en had een schedelbasisfractuui bekomen. De juffrouw heeft waarschijnlijk een hersenschud ding opgeloopen. Beiden zijn per ziekenauto naar de Maria-stichting te Haarlem overgebracht. Da toestand van den jon geman is levensgevaarlijk. üt de OMGEVING LANGEND IJ K Het Centraal Bureau uit de Veilingen in Neder land heeft zich tot de regeering gewend met het ver zoek, de uitbetaling op de door Duitschland geblok keerde vorderingen ten spoedigste te doen geschie den, opdat dc exporteurs weer over eenig bedrijfska pitaal de beschikking krijgen Bovendien heeft het zich vereenigd met een adres van de Nederl. Vereen, van Groenten- en Fruitexporteurs, waarin er over geklaagd werd, dat op de door Duitschland geblok keerde vorderingen harcr leden nog steeds geen af rekening door de Ncderlandsche Bank was binnen gekomen, ofschoon blijkens mededeeling van het Clearing-instituut voor achterstallige vorderingen reeds een paar millioen gulden was gereserveerd, waarom zij er bij den Minister op aandrong, dat iit bedrag zoo spoedig mogelijk aan de rechthebbenden zou worden uitgekeerd in volgorde der stortings nummers. Tn de gehouden algemeene vergadering van den R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond is de heer J. Groen te Zuidscharwoude als Hoofdbestuurslid ge kozen. Besloten werd aan de regeering een telegram te zenden, waarin in hooge mate werd betreurd, dat wettelijke maatregelen ten aanzien van de verlaging der vaste lasten tot dusverre zijn uitgebleven. Zij beschouwt deze maatregelen als een consequent uit vloeisel van de zoogenaamde aanpassingspolitiek. De openbare en stille executies nemen toe en met den meesten aandrang wordt verzocht, bedoelde maatre gelen, welke reeds in de Troonrede van 1D33 zijn aan gekondigd, te nemen. Als standpunt van de verga dering ten aanzien van steunverleening aan den tuinbouw werd vastgesteld, dat deze steun rechtvaar dig verdeeld behoort te worden over alle producten, welke verlies hebben opgeleverd. Naar wij vernemen, zal de Nederlandsche Tuinders- bond, distrikt Noord-Holland, 7 December een verga dering van afgevaardigden houden, waarvoor een vrij belangrijke agenda de aandacht vraagt van de leden. In de eerste plaats zal een definitieve benoeming moeten plaats vinden van vier vertegenwoordigers in het Hoofdbestuur van den N.T.B. Bij de fusie waren aangewezen de heeren A. Schermer. Iloogkarspel, W. Vennik, Venhuizen, A. Hoogland St. Pancras en R. W. A. Muijen te Heemskerk. Deze heeren worden wederom candidaat gesteld, doch tevens zijn door de afdeelingen candidaat ge steld de heeren C. Ham. Wijdenes, P. T. Joore, Nw.- Vennep. M. Harmsen, Aalsmeer en W. van Dok, te Wijk aan Duin. Wat betreft de candidatuur van laatstgenoemde, wordt door het Bestuur er op gewezen, dat volgens de statuten deze candidatuur niet aanvaard kan worden, daar de heer Van Dok vertegenwoordiger Is van een zaadfirma. Dit is niet toegelaten voor de bestuursleden van den N.T.B. Voorts zal worden besproken het nog maar steeds uitblijven van steunmaatregelen, de uitkeering op de bewaarkool van den oogst 1933—"34, benevens alle in aanmerking komende producten. Verder de steun- uitkeering op vroege aardappelen. Men wil protesteerei^ tegen dc te geringe erkenning in het uitvoerend lichaam van dc L.C.O. en het niet erkennen van Noord Holland in de Groenten- en Fruit-Centrale. De binnenlandsche prijsregeling zal eveneens een punt van bespreking uitmaken, zoodat zeer urgente punten zullen worden behandeld. ZUIDSCHARWOUDE. Biljarten. In de biljartzaal van café Fortuin van den heer C. Kuilman alhier had gisteravond een biljartwed strijd plaats tusschen O.K.K. te Zuidscharwoude en de club Kolhorn. De uitslag van het eerste 5-tal was: brt. h.s. gem. tot. S. Kuiper, K. 39 28 32 125 R. Kansen, O.K.K. 38 12 3. 113 S. Kuiper Sz., K. 50 7 1.66 83 J. Mol, O.K.K. 50 12 2 100 K. Keuris, K. 23 8 2.90 65 A. Kramer, O.K.K. 23 32 5.44 125 H. Cornelis, K. 31 15 3 93 C. de Vries, O.K.K. 31 16 3.23 100 A. Heens, K., 30 15 2.63 7!» P. de Geus, O.K.K. 30 15 3.33 1 100 Tweede vijftal: P. Pool, K. 39 f 5 0.82 32 P. Kuilman, O.K.K. 39 13 2.58 100 J. Poel, K. 40 6 1.15 96 C Kuilman, O.K.K. 40 8 2-50 100 A. Kistemakerr, K. 66 8 1.55 100 J. Klingier, O.K.K. 65 5 1.48 96 A. Breed, K. 41 8 1.44 50 P. v. Twuijver, O.K.K. 41 22 1.83 75 Van Zoonen, K. 27 3 0.81 21 C. Nieuwland, O.K.K. 27 13 2.80 75 NOORDSCHARWOUDE. Sjoelen 2e klas. Aantal gespeelde partijen 200. gew. verl. gel. pnt. totalen P. Visser 129 62 9 1331/z 125i/2 1201/2 13431 J. de Laat 122 71 7 13323 J. Peetoom 117 76 7 13682 E. Bos Jr. 116 76 8 120 12081 D. van Twuijver 112 83 5 100 13792 P. Veen 97 97 6 13814 J. Ootjers 94 97 9 981/2 921/2 11438 D. Peetoom 91 106 3 12118 P. Pool 61 133 6 64 12204 H. Oudshoorn 55 140 5 10200 Aanbesteding Langendijker Warenhuis. Door het Architectenbureau Kakes te Zaandam, werd Dinsdag aanbesteed het wcdcropbouwen van het Langendijker Warenhuis. Ingekomen waren voor het metsel- en timmerwerk 13 inschrijvingen: J. de Vries, Zuidscharwoude f9681.J. Hensel man Noordscharwoude f9200,P. van Exter, Zuid scharwoude f9080.—; C. J. v. Gelder, Broek op Lan gendijk f9020.—; P. Engeringh, Zuidscharwoude f 8890.J. Heidsma, Noordscharwoude f 8S00.II. Metselaar, Zuidscharwoude f 8500.C. Klinkert, Oud- karspel fS457.—T. v. d. Plas, Broek op Langendijk fS3G0.K. Bruin. Oudkarspel f8218.J. Balder, Broek op Langendijk f7200.C. de Geus, Broek op Langendijk f6950.—; W. Giltjes, Broek op Langen dijk 16896.—. Gegund aan W. Giltjes. Het schilderwerk werd gegund aan K. de Vries en D. Dirkmaat te Noordscharwoude. WiVf MAARTE A/ En nog steeds aardbeien. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat de heer D. Koning een aardbeienbed bezit, waaraan knop, bloem, onrijpe en rijpe vruchten zitten. liet lijkt wel Indisch. Gistermorgen gingen 2 kleine scholiertjes vanaf de Stroet naar de school St. Maarten en was dc kleinste der twee zoo gelukkig om deze reis op de bagagedrager der grootste tc mogen meerijden. Dit liep echter verkeerd af, daar dc grootste door wat al te gek manoeuvreeren in de wegsloot terecht kwam, waarin, behalve water ook nog een heele portio modder aanwezig is, zoodat de onfortuinlijke dametjes als Morianen weer op 't droge werden ge bracht. Dit is nu in korten tijd de tweede keer, zoo dat de fiets door moeder wel eens „op stal" kon worden gezet. H AREN K ARSPET DIRKSHORN. Alhier is Zaterdagavond J.l. verloren een dames- portemonnaie inhoudende 2 briefjes van f 10 met eenig kleingeld. DERGEN Het N.V.V. Petitionnement. Wij vernemen, dat het aantal handteekeningen dat in deze gemeente voor het N.V.V. Petitionnement verzameld werd, ruim 1200 bedraagt. Het adres van den K.B.B., aangaande dit petition nement zal den raad worden aangeboden. WIERINQEN Insluiper gevat. Dinsdagochtend heej| een marskramer getracht op ongewone wijze zijn slag to slaan in den winkel van mcj. Klip in de Zeestraat alhier, handel drijvende in aardappelen, groenten, fruit, vischwaren en wat dies meer zij. Terwijl de moeder boven ziek tc bed lag en een dochter zich even naar het tegenover gele gen postkantoor had begeven, hoorde de vrouw ie mand in den winkel zieh bewegen en vond dit ver dacht omdat zij aan een rammelend geluid meendo te hooren dat de geldlade hij het bezoek werd be trokken. Dies zette zij het op een gillen en buren snelden hierop toe, die den insluiper, want het bleek inderdaad ongewenscht bezoek te zijn, grepen en hem aan de politie overleverden voordat do snoodaard zijn lage plannen had kunnen ten uit voer brengen. Na aanvankelijk een valschcn naam te hebben opgegeven, iets wat altijd verkeerd is, bleek de juiste naam uit een document hetwelk de man op de borst droeg en n.b. niets minder was dan een ontslagbewijs uit de gevangenis, welke hij sedert kort had verlaten om er nu met dezelfde vaart weer in te wandelen. Ook bleek dat hij reeds meer dan éénmaal voor hetzelfde delict met het bekende hotél had kennis gemaakt, waaruit moet worden afgeleid, dat de behandeling aldaar hem niet moet zijn tegen gevallen. Tenslotte bleek de recidivist geen ventver gunning te bezitten. Er zijn menschen die liet nooit loeren en zoo zal deze verstokte zondaar weder voor de zooveelste keer moeten boeten voor het bedrijven van een niet oirbaar feit, waarvan de consequenties hem toch langzamerhand bekend moeten zijn gewor den. DEN OEVER. Zuiderzeewerken. De volgende onderhoudswerken in den Wicringor- meerpolder gedurende het jaar 1935 zullen 19 Decem ber worden aanbesteed: (ramingen tusschen haak- jes). a. in en langs het noordelijk en westelijk gedeelte v. d. Wieringermeer: 1. het gemaal „Leemans" met de Stontelcrsluis 2. de vaarten en tochten (f 10.000); 3. de Slootsluis (f 125); 4. de straatwegen 32.500); 5. dc gewalste wegen (f 5.000); 6. dc vaste en beweegbare bruggen (f 1375); 7. kanalen, waterkeeringen, tot den Amstelmeerboe- zein behoorende (f 7000). Totaal in massa f 58.500. b. in het oostelijk en zuidelijk gedeelte van de Wie ringermeer, te Medemblik: 1. het gemaal Lely (f 2000); 2. de vaarten en tochten (f 6.550); 3. de Hoekvaartsluis (f 300); 4. de straatwegen (f 49.000); 5. dc gewalste wegen (f 6.900); 6. de vaste en beweegbare bruggen (f 1.700); 7. het Overleekerkanaal te Medemblik met de kunst werken (f 500); 8. het gemaaltje en arbeiderswoningen in den proef- polder te Andijk (f 500). Massa f 67.000. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting v. Dinsdag 20 Nov. Uitspraken vorige zitting. Cathrinus de B., koopman, Wieringen, poging tot doodslag, vrijgesprogen op de vorige zitting. Dirk SU, bollenhandelaar. Heilooe, hoogor beroep, vonnis overtreding art 22 Motor- en rijwielwet. von nis bevestigd, straf verhoogd tot f 40 boete of 20 dg. Hubertus Sch. en Willem Sch., visschersknechts, Egmond aan ee, mishandeling: lc. 14 dagen gev.; 2e. f10 boete of 5 dagen. Leendert Picter v. d. K., chauffeur, hooger beroep vonnis overtreding motor- en rijwielwet, vonnis bevestigd, doch straf gewijzigd en teruggebracht op 5 gulden boete of 5 dagen. CHR. BOND VAN HARMONIE EN FANFARE GEZELSCHAPPEN N NOORD-HOLLAND Bovengenoemde bond kwam In vergadering bijeen te Hilversum en werd door voorzitter v. d. Wal uit Amsterdam op de gebruikelijke wijze geopend. Uit het juarverslag van den secretaris bleek, dat thans 19 afdeelingen zijn aangesloten. Het finantieel verslag van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 34.I6V2. Door de afdeeling Krommenie werd verslag gedaan van het gehouden concours, daar ter plaatse, welke rekening sloot met oen batig saldo van f 4.91. Bij monde der afdeeling Andijk werd medegedeeld dat de boeken en bescheiden in orde waren bevon den. Geen op- of aanmerkingen werden gemaakt op het beleid van liet bondsbestuur. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heeren v. d. Wal te Amsterdam, Spaander te Krom menie en Huizinga te Bloemendaal herkozen. Een voorstel van het bestuur om dit met 2 leden uit te breiden, vond algemeen bijval, zoodat geko zen werden de heeren Cnossen tc Haarlem en Broer te Andijk. Naar aanleiding van gehouden besprekingen door het bestuur, werd besloten als bond een contract aan te gaan met B.U.M.A. Iedere vereeniging kan zoo veel concerten geven per jaar als zij wil, zonder dat meerdere auteurerechten verschuldigd zijn. Besloten werd in 1935 op Hemelvaartsdag en 2en Pinksterdag concours te doen houden, en wel te Alkmaar. Aangaande een voorstel der afd. Texel, om voor de verplichte nummers wat meer Christelijke muziek te kiezen, werd opgemerkt, dat zulks voor dc lagere afdeelingen misschien zou gaan, maar voor de hoo- gere afdeelingen is het beslist ondoenlijk. Toegezegd werd in deze met de jury in overleg te treden. Betreffende een voorstel der afd. Haarlem, om elke vereeniging. die aan den marschwcdstrijd deel neemt, een verplichte marsch te geven, werd goed gevonden en het prae-advies van het bondsbestuur op te volgen, hetwelk in deze luidt, dat op de menta liteit van bestuur en directeur der bet rokken afdco- ling vertrouwd wordt, dat zij marschen nemen, welke haar afdeeling waardig zijn. De contributie werd voor 1935 wederom bepaald op f 0.50 per lid. De eerst volgende jaarvergadering zal gehouden worden te Alkmaar. Door dc afdeeling Bloemendaal wordt een beker beschikbaar gesteld voor die afdeeling welke in den marsch wedstrijd het hoogste aantal punten behaalt. De Rotterdamsche zwemsters, die te Dusseldori bij de internationale zwemwedstrijden zulke fraaie successen behaalden, zijn bij haar terugkeer in de Maasstad hartelijk ontvangen. RIe Mastenbroek, die het wereldrecord honderd meter rugslag verbeterde, had een extra bloe menhulde in ontvangst te nemen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 11