VROUW, WWODt Wat de mode voor nieuws brengt. Modegrillen faaMJ.lCfttFftBcH WARM, DUURZAAM EN PRACTISCH. In dezen tijd van bet Jaar vieren de ge breide jumper» weer triomfen. Ditmaal ver- toonon zij bovendien een ongewone veelzij digheid, waardoor zij zirh alle vrouwen harten veroveren. Hoeveel mogelijkheden bieden alleen de vesten en pullovers ons bijv. niet. om steeds modern en bij uitstek praktisch gekleed te zijn. Bij het eerste mo del. dat geheel bovenaan is afgebeeld, wordt het moderne cachet vooral verkre gen door de rondo kraag en het door een afwijkende steek en of kleur geaccentu eerde raglanmodel. Het vest links beneden is gemaakt van gemeleerde wol met nop peneffecten, terwijl de garneering bestaat uit een zwart of bruin stoffen kraagje, dichtgeknoopt hoven de vierkante revers, en uit een ceintuur en leeren knoopon van dezelfde tint als het kraagje. Streng sportief, ondanks de raglanmouwen is het middelsto vest met het karakteristieke, om den hals geknoopte doekje. Rechts ziet men een sportief model van jersey, waar bij de rechte lijnen door stiksels "worden geaccentueerd. Wondbehandeling door de huisvrouw. WAT ZIJ ZELF KAN DOEN EN WAT ZIJ AAN DEN ARTS MOET OVERLATEN. Bike arts weet, welk een ontstellende on kunde zelfs een „ontwikkelde" leek aan den dag legt hij het zelf behandelen van wonden. Hoeveel voorlichting er ook op dit gebied gegeven is, telkens blijkt het weer noodig om de voornaamste regels dor wondbehandeling te herhalen. Bijna elke wond ontstaat onder omstandigheden, die een daaropvolgende infectie waarschijnlijk maken. Daarom moet men elke wond als geïnfecteerd beschouwen. Doet men dit, dan zullen in de meeste gevallen tijdig maatregelen genomen kunnen worden om ontsteking te voorkomen. Vele wonden worden ook eerst nader hand geïnfecteerd door ondeskundige po gingen tot behandeling, door drukken, kneuzen of „reinigen". De eerste hulp moet zich beperken tot het voorloopig stel pen van het bloed, het bedekken met ste riel "Ui of desnoods met schoon uit de wasch gekomen goed en het rustig houden van het gewonde lichaamsdeel. Verder moeten wij voorkomen, dat er van de ran den en de verdere omgeving der wond ziektekiemen in de wond zelf komen. Voor dit doel is meestal het bestrijken met jo- diumtinctuur voldoende. Wasschen met zeep moot vermeden woeden, het afwrij ven dor omgeving met aether of alcohol is echter in alle gevallen geoorloofd. Voorwerpen of vuil. die de wonden zijn binnengedrongen, trachte men te verwijde ren door een (voorzichtig uitgegoten!) straal steriele keukenzoutoplossing of 3 waterstofsuperoxyde. Bij wonden, die met aarde verontreinigd zijn, moet steeds re- koning worden gehouden met een injectie lagen tetanus. Daarom mag nooit verzuimd worden, zulke wonden zoo spoedig moge lijk aan een arts te laten zien, al schijnen zo overigens onbeduidend. Wonden, waarhij grootc stukken van het weefsel zijn beschadigd, zal men vanzelf wel door een dokter laten behandelen. Soms moeten zij chirurgisch gereinigd worden. Of een wond gehecht mag wor den. hangt vooral af van de vraag, in hoe verre zij als geïnfecteerd moet worden be schouwd en of het weefsel zoodanig be schadigd is. dat de genezing erdoor zou worden gestoord. Hoe gladder do wondran den zijn en hoe zuiverder de wond. hoe eerder er gehecht mag worden. Dit Is de roden, waarom schotwonden nooit gehecht mogen worden; ook alle andere wonden, die door kneuzen of scheuren zijn ont staan. moeten open behandeld worden Wonden, die beginnen to genezen, worden bedekt met steriele vorhandstof of aan gezien ze hij het verwijderen van droge vorhandstof licht gaan bloeden, met een geneeskrachtige zalf. F.r zijn nJ. een aan tal stoffen, die de genezing van wonden vergemakkelijken en bespoedigen. Wan neer men uiterlijk 24 uur na het ontstaan van een wond perubalsem daarin brengt, wordt het uitkicmcn van bacteriën en daarmee de komende ontsteking verhin derd. Bij genezende wonden wordt vaak met goed succes strooipoeder gebruikt. Zoodra de eerste zorg voor de pas gekre gen wond voorbij is en het gevaar voor infectie is overwonnen, begint de zorg voor het litteeken. Hef is voor den patiënt vaak van grootc heteekenis. dat do wond niet alleen geneest, maar ook goed geneest, zonder ontsieringen of zelfs misvormingen na to laten. Vooral in de latere stadia der genezing, die voor de vorming van het lit teeken beslissend zijn, kan er veel bereikt worden door bestraling, bijv. met Hanau- hoogtezonlampen. Het is gebleken .dat on der den invloed van bestraling gevormde litteekens zachter, buigzamer, en rijker aan bloed zijn. Ook tijdens de genezing der wond kan de bestraling reeds worden toegepast om het genezingsproces te bevorderen. Dit mid del hoort natuurlijk alleen thuis in handen van deskundigen. Een teveel aan bestra ling kan als reactie ontstekingen opwek ken. die van ongunstigen invloed zijn op het genezingsproces. Bij pas ontstane, niet geïnfecteerde wondon mag slechts zeer licht worden bestraald: de wonden drogen dan snel, hun oppervlakte wordt gezuiverd en de vorming van nieuw weefsel bevor derd. Bij geïnfecteerde wonden is het mo gelijk. om door kunstmatige hoogtezon een deelnfecteerende invloed uit te oefe nen. De voornaamste regel der wondbehande ling blijft echter, dat men niet door over ijlde maatregelen schade veroorzaakt, welke moeilijk meer kan worden hersteld. Do behandeling van een groote wond moet door geoefende handen geschieden: In af wachting van de komst van den dokter Is beschutting en rust de beste hulp. die men den gewonde kan geven. EEN KINDER JURKJE VOOR KOELERE DAGEN. i I 304 Dit Jurkje kan van fluweel ge maakt worden. Het rokje loopt eenigszins klok kend uit, terwijl het om het mid del aangezet wordt Het halsje wordt met een aardig piqué kraagje afge werkt, terwijl de sluiting verder van voren is. De prijs van dit mo del kost slechts f 0.48 voor den leeftijd van 5—8 jaar. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraalen pasvorm heschlkhaar. die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. den knlppatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per hrlef aangevraagd worden mot hijsluiting van f 0 58 in post zegels aan de Moderedactie van dit blad Muzenstraat 5 B. te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on ge veer 50 modellen zijn afgehebeeld. toege zonden. Denkt II er vóóra! aan do juiste maat cn het nummer op te geven? UIT DE SCHOOL DER MODE. De hooggesloten hals. Ook het meest bescheiden décolleté kan men tegenwoordig niet dragen. Het is haast ondoenlijk, om er modern uit te zien, als men niet meedoet aan de mode der kleine halsuitsnijdingen, hoewel deze eigenlijk alleen de allerjongsten staan. Ze worden omgeven door lichte kraagjes, soms effen en dan als regel wit, soms ook geruit. N aak worden er bijpassende man chetten bij gedragen. De namiddagjapon- nen vwrloonen hetzelfde beeld, alleen zijn de stoffen kostbaarder. F.n de avondjapon nen vertoonen meestal ook geen décolle- té's, doch rechte splitten, die op den rug tamelijk groot zijn, maar torh een geheel ander beeld geven dan de bijna ruglooze avondjaponnen van nog vrij kort geleden. GERIiEEDER JAPONNETJE VOOR DEN NAMIDDAG. I I 1403. Dit moderne en toch niet drukko patroon levert, ons een aardige japon, die meer of min der gekleed is,' al naar gelang van dc stof, die wij ervoor kiezen. Witte zijde met een kantje er langs dient voor 't garnituur. Het moderne is gelo gen in de raglan- mouw, die boven de manchet ruim valt, en in do straalsgewijs uit- loopcnde naadjea- garneering op l>orst en rug. Knippatronen verkrijgbaar in alle maten f 0.58 per stuk. VOORZICHTIG MET KRUIDEN. Bij het gebruiken \'an allerlei soorten verscho kruiden moet men bedenken, dat zij door verhitting veel van hun geurig heid verliezen; daarom kunnen wij gerust iets meer gebruiken, dan we zoo zouden denken. Ook citroensap kunnen wij rijke lijk toevoegen, daar dit etherische oliën be vat. waarvan een groot gedeelte vervliegt. Scherpe kruiden, azijn, paprika, peper, nootmuscaat e.d. moet men met mate go- bruiken. omdat zij niet goed voor de maag zijn. Knoflook en uien veroorzaken veel gassen, terwijl kummel dit juist tegengaat. Kaneel werkt zeer stoppend, terwijl vanille slecht is voor de zenuwen. Gember is uit stekend voor de maag de Chineezen ge bruiken gember nis medicijn kapertje© verrichten dezolfde dienst. Wie van de hijzonder doordringende geur als van knoflook en uien niet houdt, kan deze geur sterk verminderen door er alleen het vleesch mee in te wrijven, voor dat dit gebraden wordt Men kan ook ge rechten. waar uien in hooren. zonder de uien klaar maken en er later een weinig ui aan toevoegen. Vleesch, dat gestoofd wordt, kan wel wat mosterd verdragen: men wrijft het vleesch dan voor het braden met wat mosterd in. Tomaten en champignons geven eveneens een geurig aroma. Rosbief, die men van te voren met sardinenboter heeft ingewreven, verkrijgt daardoor een zeer fijn aroma, waarmede bijna niets kan concurrceren. Met peterselie of kummel kan men in boter gebakken aardappels tot een heerlijk gerecht maken. Alle meelspijzen verlangen een paar kor rels zout. Als men gestoofde vruchten eet., is 't zeer smakelijk, er een weinig kaneel aan toe te voegen; daarvan zullen de dar men geen hinder ondervinden, doch men moet geen gemalen kaneel, maar een pijj>- kaneel gebruiken, welke men heel bij de gedroogde vruchten doet en er later weer uithaalt. Op bloemkool raspt men een wei nig nootmuscaat. terwijl bij alle ingelegde zuren wat peperkorrels en mosterd gevoegd kan worden. Peterselie kan men, waar noodig en mogelijk, overal hij gebruiken. En ten slotte mayonnaise en salade moeten om den smaak te verhoogen, steeds een heel klein beetje suiker hebben de salade mag natuurlijk niet zoet worden. En verder kunt U zich het beste aan den spreuk houden: met azijn een gierigaard, met olie een verkwister. DE OMGANG MET SNIJBLOEMEN. Bloemen zijn, vooral in dit jaargetijde, duur genoeg om er zuinig mee om te gaan. Om ze zoo lang mogelijk frisch te houden, m.a.w. het koopen van nieuwe bloemen zoo lang mogelijk uit te stellen, geven wij ons gaarne eenige moeite. Voor de meeste bloemen is het noodig. dat wij ze dagelijks versch water geven. Daarbij wordt niet al leen een stukje van de stelen verwijderd, doch tevens wasschen wij de stelen goed af, waardoor de rottingsstoffen verwijderd worden. Op dezen regel vormen tulpen in zooverre een uitzondering, dat hun sten gels niet ingekort moeten worden. Bloemen met een houtigen stengel heb ben zeer veel water noodig. Onderaan wordt de bast verwijderd, terwijl boven dien het onderste stuk van den stengel wordt doorgesneden. De stengels van on verschillig welke bloemen moeten nooit met een schaar worden afgeknipt; daar door drukt men de cellen samen, zoodat do toevoer van water wordt verhinderd. Voor het afsnijden gebruiken wij altijd een mes. HET PRACTISCHE MODEBLAD. Kosteloos voor lezeressen. Het nieuwe nummer van „Het Practl- sche Modeblad" is thans verschenen. Het bevat tal van zeer geslaagde wintermode? len en goede wenken op modegebied. De dames die op dit blad geabonneerd zijn, werd het heden toegezonden. Lezeressen, die het gaarne ter inzage willen ontvan gen, wordt het gestuurd na ontvangst van 12 cents porto aan het adres van de Mode redactrice, Muzenstraat 5 B, te Den Haag (Giro: 191919). Men ontvangt dan tegelijk het herfstnummer. Naam en adres van de aanvraagsters dienen zeer duidelijk te worden vermeld, aangezien anders vertraging ontstaat of geen toezending kan volgen. Brieven met strafporto worden geweigerd. MODERNE KANTOORJAPON l l 1402. Op de afbeel ding zien wij dit model uitgevoerd in wollen diago- naalstof met een garneering van fijngestreepto rood-witte zijde. De kopmouwen, de hooggesloten hals cn dc in punten op een pas gezette rok, die links plaats biedt voor een practisch klein zakje, maken het geheel modern. Knippatronen verkrijgbaar in alle maten k 10.58 per stuk. KRULU&f EN EEN BEDEKT VOORHOOFD. De nieuwe win terkapsels brengen een \errassing: nadat jarenlang het voorhoofd was vrijgelaten, werd het plotseling be dekt. Voorloopig zijn het nog maar oenige sierlijke krulletjes hij het avondkapsel, doch dat is een begin. Links bovenaan ziet men. hoe zij schijn baar vanzelf te voorschijn springen uit het gladde vóórhaar onder de diadeem, die 'n tegenwicht vormt sroor de krulletjes op het achterhoofd. De ooren worden slechts ge deeltelijk bedekt, opdat men de oorhangers kan zien. Links beneden ziet men reeds een vrij groote golf op het voortioofd, op zijn plaats gehouden door een elfp, waarvan oen ver kleinde editie zich aan de ooren bevindt. De beide andere afbeeldingen hebben be trekking on hetzelfde kapsel; de zoo ge wilde krulletjes op het achterhoofd hebben een tegenhanger gevonden op het voor hoofd. De krulletjes op het voorhoofd moe ten echter zeer licht zijn: ze bestaan uit slechts een klein vlokje haar. ONZE MEISJESCLUB. »JA, 't Is daar zóó gezellig .1" „Ja jó," zei Elly en ze pakte me op gewonden bij m'n arm, ,,'t is door zóó ge zellig! Je moet beslist ook komen!" Elly is „voorzitster" van het meisjes clubje „Kenau Simonsz. Hasselaar". Een positie, waar ze trotsch op is, als een pauw. De „K.S.H." telt op het oogenblik negen leden, allemaal meisjes van onze school. Binnenkort komen er drie nichtjes van Elly hier wonen en die worden dan óók lid. Het is niet gemakkelijk, om er lid van te worden. Want Elly en haar vriendinnen willen niet iedereen in hun clubje hebben! En grooter dan 20 meisjes mag het ook niet worden! Dat hebben ze zoo afgespro ken, om er vooral een gezelligen geest in te houden. Ze hebben een lokaal van school gekregen, waar ze 's avonds sa men kunnen komen en spelletjes doen. 's Zomers gaan ze fietsen en wandelen, 's winters komen ze ook veel bij elkaar aan huis, waar dan ieder om de beurt oen gezelligen avond op touw zet! En tegen den Sinterklaas- en Kersttijd Is het welhaast het gezelligst. Dan zitten ze allemaal bij elkaar om pakjes te maken, handwerkjes af te maken en surprises te bedenken! Laatst hebben ze een dam wedstrijd ge houden tegen een andere club. En om de eenheid te bevorderen hebben ze dien avond allemaal een witte blouse, een blauwe rok, donkere kousen en schoenen en een blauw edas gedragen. Sindsdien is dat zoo gebleven! Het duurde niet lang of ik was ook lid. Want ik hen al heel lang vriendin met Elly en zoo nu en dan heb ik al eens een fiets tochtje van de K.S.H. meegemaakt; bijvoor beeld dit jaar naar de bloemenvelden! Nu leeren ze me schaken!; Dat is niet zoo heel gemakkelijk. Maar met vereende krachten brengen ze het mij hij. Op de foto zie je me zitten, rechts van het tafeltje. Daar hebben ze me juist gekiekt, toen ik érg benauwd zat te kijken, want mijn ko ning stond schaak. Rn érg voel uitwegen had ik niet. Natuurlijk win ik nog geen enkel spel. maar ik kan tegenwoordig al aardig verdedigen. Jullie moeten óók eens zoo'n meisfesclub- fe opzotten. Dat is zóó geweldig gezellig! Ik kan het ie sterk aanraden Door: M. P. v. V. WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Gelijmd hout houdt beter en het aaneen lijmen wordt bovendien vergemakkelijkt, als men een paar vezeltjes van watten tus- schen de breukvlakken klemt. Neusbloedingen kunnen bestreden wor den door handen en voeten in lauw water te houden. Dik geworden hikt moet niet met water, aoch met azijn verdund worden. Inktvlekken op hout gaan heel goed weg met een paar druppels zoutzuur, die men even laat Inwerken.

Schager Courant | 1934 | | pagina 12