Begrooting van Noord- De wraak van den Graaf. Londen op den vooravond der Prinselijke bruiloft. Woensdag 28 November 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9606 Ruimere tewerkstelling bepleit. DE BRAND IN DE CUNERAKERK. De Joodsche boycot-actie tegen Duitschland. Firma GEBR. ROTGANS De voorbereidingen zijn getroffen. Gister is in de vergadering van de Provinciale Sta ten van Noordholland een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrooting voor 1935. De voorzitter bracht na opening der vergadering hulde aan de nagedachtenis van het overleden lid, den heer P. Kostelijk (V.D.) De Staten aanhoorden deze herdenking staande. Als rapporteur van een daartoe benoemde commis sie deelde de heer Polak (s.d.) mede dat de com missie adviseerde tot aanneming van de voordracht, om de salarissen der leden van Ged. Staten op f 5000 te handhavén, doch 10 pet. verhaal voor pensioenbij dragen toe te passen. Bij de algemeene beschouwingen over de provin ciale begrooting, die daarop werden geopend, zcide de heer Polak (s.d.) dat in dezen tijd het vraagstuk der werkloosheid allereerst de aandacht vraagt. Op werkverschaffingsgebied zal veel meer gedaan wor den; van het 60-milionen-plan hoort men niets. De crisis is aan de gewestelijke geldmiddelen niet voorbij gegaan. Toch zijn Ged. Staten er in geslaagd de bcgrooting sluitend te krijgen. Tariefsverlaging voor het electriciteitsbedrijf achtte spr. noodig, som- Spr. herinnerde er aan hoe aan het begin der te genwoordige zittingsperiode vier samenwerkende po litieke partijen de lijn hebben uitgestippeld, volgens welke het beleid in de provincie zou worden gevoerd Deze lijn is een democratische lijn geweest. Er is veel bereikt, doch veel, wat men gedacht had te be reiken, maakte de crisis onmogelijk. De samenwer king met Ged. Staten was goed en vruchtbaar. Toch is de s.d.-fractie ontevreden over het beleid van Ged. Staten, zooals dat de laatste maanden gevoerd is. Als voorbeelden noemde spr. de niet goedkeuring van Amsterdamsche raadsbesluiten betreffende ga- rantieverleening voor woningbouw en de opheffing .van een en veertig openbare scholen. Spr. kon zich niet voorstellen dat de soc.-dem. leden van het college van Ged. Staten aan die besluiten hebben medegewerkt. De heer Asscher (v.b.) bestreed eerst eenige op merkingen van den heer Polak. Spr. vond het niet juist, dat de heer Polak de eenheid van het college ,van Ged. Staten in twijfel trok. De heer Polak, al dus spr., is ook verwonderd geweest, omdat hij van de liberale fractie geen nieuwe bezuinigingsvoor stellen heeft gevonden. De heer Polak heeft blijk baar vergeten dat de voorstellen, die de liberale fractie eenige jaren geleden indiende, thans volko men verwezenlijkt zijn. Spr. bepleitte voorts de aanstelling van een bezul- nigingsinspecteur. Ten aanzien van werkverruiming heeft de provincie een aanvullende taak. Een mooi werkobject noemde spreker het aanleggen van een weg van Zandvoort door de duinen naar IJmuiden. Spr. vroeg hoe het stond met het rapport van de commissie-Slinderhout, inzake den steun aan den tuinbouw, die nu reeds drie jaar lang aan het werk is. De heer De Jong Schouwenburg (c.h.) bracht lof aan Ged. Staten voor hun beleid. Het stichten van een Industriebank achtte spr. een bedenkelijk experiment, omdat een dergelijke bank met een groot kapitaal moet werken en dit eigenlijk niet ten laste mag komen van het provinciaal cre- diet. Eerste spreker na de pauze was de heer van der Walle (s.d.) die betoogde, dat de taak van het pro vinciaal bestuur niet meer aanvullend kan zijn; men moet meer zelf doen. Voor werkloosheidsbestrij ding moet veel meer gedaan worden. De heer Ketelaar (v.d.) zeide, dat de sfeer in de Statenvergadering bij de behandeling der begrooting geheel anders is dan die in andere colleges. Er is tevredenheid over het beleid van Ged. Staten. De samenwerking tusschcn de fracties, die vier jaar geleden een afspraak maakten, is zeer vruchtbaar geweest. Met groote bezorgdheid had spr. geconstateerd, dat Öe werkloosheid weer stijgende is en betreurde het, dat nog geen middelen gevonden waren, om de werk loosheid te beperken. Ook de provincie kan zeer ze- iker iets doen. Helaas legt de regeering allerlei be perkende maatregelen op. De heer Lambooy (r.k.) vond, dat Ged. Staten in de afgeloopen zittingsperiode het provinciale schip in het juiste vaarwater hebben gehouden. In jaren hebben wij aldus spr. een begrooting le behandelen gekregen, waarover zoo weinig te zeg- g envalt, Daarbij moet men echter bedenken, dat de provincie niet getroffen wordt door de lasten der steunverleening en van de wet op financieele be trekkingen, zooals de gemeenten. Daardoor ontstaat •het gevaar, dat Ged. Staten niet ten volle de moei lijkheden beseffen, waarin de gemeentebesturen ver- keeren. Spr. vroeg hoe het stond met de onderhande lingen met het rijk over de salarissena Een bozuini- gingsinspecteur achtte spr. ongewenscht. De werk verschaffing is een zeer moeilijk vraagstuk en men moet vooral niet denken, dat in de gemeenten het •werk voor het opscheppen ligt. De heer Hoog (r.k.) bepleitte het verstrekken van eteun aan handel en industrie. De heer Ankersmit (s.d.) betreurde het, dat de kwestie van het pachterskiesrecht van de baan is. Hij vroeg een nieuwe bestudeering door een commis sie ad hoe. De heer Weiss (Middenstandspartij) betoogde, dat de provincie iets moet doen voor de middenstanders, die de goede belastingbetalers zijn. Londen bereidt zich voor op het huwelijk van Prins Georg en Prinses Marina. In Piccadllly worden bar ricades opgericht in verband met de te verwachten groote drukte. De heer Seegers (comm.) zei, dat men vier jaar lang slechts afbraakpolitiek van Ged. Staten heeft gezien. De heer Sajet (s.d.) vroeg meer steun voor tuber culosebestrijding en voor de kinderherstellings oorden. De heer Slingenberg (Ged. Staten) dankte voor de waardeerende woorden, welke over het beleid van Ged. Staten gebracht zijn. De vergadering werd hierna verdaagd tot Woens dagmorgen. Tegen den loodgieter twee maanden ge vangenisstraf geëischt. Voor de Arnhemsche rechtbank werd Woensdag behandeld de zaak tegen een 47-jarigcn loodgieter te Rhenen, wien ten laste werd gelegd, dat hij op 3 September bij het verrichten van werkzaamheden in een goot van het dak der Curnerakerk te Rhenen roekeloos en onvoorzichtig met benzine zou zijn te werk gegaan, zoodat het houtwerk van het kerkdak in brand geraakte. Verdachte verklaarde niet te weten, dat het verbo den is met open benzinelampen te werken. Hij werk te reeds sedert 1919 aan de Kerkrestauratie. Een als getuige gehoorde agent van politie, die als een der eersten bij den brand aanwezig was, ver klaarde, dat in de consistoriekamer en in de kerk een lichte benzinelucht was waar te nemen. De koster had eenzelfde waarneming gedaan; de kerkdeuren werden bij het uitbreken van den brand gesloten. De kerk is ook via den toren bereikbaar. Verdachte deelde mede, dat hij vroeger den sleutel van den toren had. Op den torenzolder werd dikwijls door jongens gespeeld. Verdachte wilde daar geen verantwoording voor hebben en gaf den sleutel te rug. Requisitoir. De subst. off. v. justitie, mr. Lasonder, merkte op, dat rampen als de brand in de Cunerakerk vroeger meer voorkwamen dan tegenwoordig. Er zijn vele monumenten van bouwkunst door onvoorzichtigheid van loodgieters vernield. De loodgieterswet van 1923 heeft in dezen gunstig gewerkt. Brief van minister Marchant. In een brief aan den Burgemeester van Rhenen heeft de minister van Onderwijs, K. en W„ o.a. het volgende gezegd: „Met groote bezorgdheid heb ik de berichten over den brand gevolgd en vernomen, dat de loodgieter hier meer schuld heeft, indien de pers berichten juist zijn." De minister verzoekt vervolging en bij schuldig bevinding een voorbeeldige straf. Het schrijven van den minister, vervolgde het O.M.. is mede oorzaak van het onderzoek. De vraag is of verdachte al dan niet kan worden veroordeeld. Tcrt laste is gelegd brand door schuld en uit de verklaringen van ver dachte en getuigen leidt spr. af, dat de schuld bij verdachte ligt. Juist op de plaats waar verdachte heeft gewerkt is de brand ontstaan. Verdachte werkte zonder rekening te houden met de bepa lingen van de loodgieterswet, waarbij verboden ts om open vuur of een benzinelamp op een dergelijk gebouw aanwezig te hebben. Kortsluiting is niet aannemelijk; het zou ook wel zeer toevallig zijn wanneer juist op de plaats waar verdachte werkte kortsluiting was ontstaan. De toe gangen tot de kerk waren gesloten, anderen konden dus den brand niet doen ontstaan. Het is zeer on waarschijnlijk, dat er jongens aanwezig waren. Nie mand heeft er jongens gezien. De schuld van ver dachte staat vast en het is zaak hier door een stren ge straf een voorbeeld te stellen, omdat zooals ver dachte verklaard heeft, de benzinelamp door som migen nog gebruikt wordt. De eisch luidde 2 maan den gevangenisstraf. Uitspraak 11 December. In de rubberfabrieken der General Motor and Tyre Company te Hammersmith heeft Maandag een ge weldige brand gewoed. De meening van den I.V.V.-voorzitter. Londen: De voorzitter van het I.V.V. Walter Citrine, heeft gisteren gesproken op de internatio nale conferentie voor den boycot van Duitsche goe deren door Joodsche organisaties. Citrine betoogde, „dat de boycot een beweging was ten behoeve van het Duitsche volk en niet tegen dit volk gericht was, zooals de Hitler-regeeririg de boycot tracht voor te stellen. De arbeidersbeweging heeft aan het Duitsche volk altijd blijk gegeven van vriend schappelijke gevoelens. De houding der Ilitler-regeering is echter kwet send voor de geheele wereld. Daarom is de boycot een beweging ten behoeve van de beschaving. De gevolgen van het Hitler-regiem in Duitschland zijn, dat dit land bezig is zich sterker te bewapenen dan voordien het geval was. Zoolang het Hitler-regiem aanblijft, zoolang Hit- ler's dictoriale opvattingen blijven, zoolang loopt de veiligheid der wereld gevaar. Hitier heeft getracht, een ras uit te roeien." Een motie werd aangenomen, wijzende op de nood zaak om het arbeidsveld der organisatie uit te brei den, met het oog op de blijvende discriminatie-poli tiek der Duitsche regeering en de ontzegging van het recht aan de burgers op volledige meeningsvrij- heid. (Eeu satyrisch griezelverhaal uit den tijd van Alva) Er werd geklopt! Binnen!... riep de graaf, die op een warmen Zon- dagschen lente-namiddag in den jare zestienhonderd en zooveel te luisteren zat naar de radio-uitzending van de Uiver-aankomst op Schiphol. De deur van de enorme bibliotheek in het grafelijke slot ging plotseling wijd open en op den drempel stond de mylord, die twee straten verder woonde in een ne derig heerenhuis met riet gedekt. Wat voert U hierheen, Mylord? vroeg de Graaf op een ietwat kregelen toon, omdat hij veel liever niet gestoord had willen worden. Ik kom U dooden, heer Graaf, was het sombere antwoord, dat met een lichtelijk onheilspellendeu blik gegeven werd. Treed binnen en ga zitten, Mylord, noodde de Graaf vriendelijk. De Mylord sloop uit zijn klompen: overschreed zacht den drempel en sloot zorgvuldig de zware deur. waarna hij den sleutel in zijn zak deed glijden. Met hoog opgetrokken wenkbrauwen en tot een fluitsignaal toegespitste lippen, bekeek de Graaf een kritischcn blik in het rechter oog de kousen voeten van den Mylord. Licht grijze sokken bij een onberispelijke smoking en een smetteloos wit overhemd, waarin drie dia manten knoopjes schitterden. De laatste mode zei met een grafstem te bezoe ker, die den kritischen grafelijken blik had opge vangen. Zoo...! mompelde de graaf afwezig. Ik zie een zwarte stip aan den horizont,de stip wordt dui delijkerhij is hetje kunt het toestel nu goed zienwat een pracht van een toestel tochde menschen zwaaien met vlaggetjes en zakdoeken Zet af dat toestel; ik kom U dooden! klonk ineens ie sten» van den Mylord tusschcn dien van den om roeper op het vliegveld. Dat weet ik nu al; zeg nu eens iets anders. Iets, wat een beetje minder somber klinkt, meende de graaf. Je ziet Parmentier duidelijk in de cockpit zitten. Moll zit links... de anderen zijn niet te zien, die zitten achterin. Nu maakt de Uiver een eere-rondje... op de tribunes is het een golvende numschenzee... het gejuich is oorverdoovend. nu ziet U dat... De Mylord was met één sprong bij den muur, rukte het stopcontact los. Misselijk, vond de Graaf, nu kan ik niets meer hooren. Echt misselijk! Kom, steek een sigaar op! De Mylord loensde valsch, maar nam evengoed toch een sigaar uit den grafelijken koker, waarop een monogram in goud prijkte. Philips I van Zes, zeide de graaf; het nieuwste en het beste. Hm!; bromde de bloeddorstige Mylord. De Mylord rookte; de graaf luisterde nadat hij de verbinding weer had tot stand gebracht» ...Nu zet Parmentier de kist keurig op den grond... de Ooievaar is weer op het nest neergestreken... nu hooren we Een geweldige knal! Voor de oogen van den graaf schoot de Mylord. gezeten in een clubfauteuil, met stoel en al pijlsnel omhoog en verdween door de zoldering. De homaanslag is gelukt, juichte de graaf. Philips I deed z'n plicht. het Wilhelmusde vier kranige kerels staan op het platform, de eerste feestredenaar is Kan me niks scholen, zeide de beminnelijke graaf; waarom wilde de Mylord me ook dooden! Intusschen had de Mylord zijn weg voortgezet door de tweede verdieping, welke op de eerste was gebouwd en schoot door de roode pannen van het dak. Toen beschreef de ongelukkige een wijden boog door het luchtruim; de aarde deed haar aantrek kingskracht geldendc Mylord stortte omlaag en zou ongetwijfeld met een harden smak gevallen zijn op het slotplein, zoo hij niet met z'n kin aan de dak goot was blijven hangen, juist voor het venster, waarachter de gravin haar slaapvertrek had. Deze de gravin zat, door eenige kussens in den rug gesteund, rechtop in haar ijzeren twijfelaar en las in het laatste „Amusantje" over de aller nieuwste heerenmode. Avondtoilet!... Smoking met wit gesteven over hemd, waarin drie diamanten knoopjes, licht-grijze sokken... klompen. De gravin schrok geenszins, want ze was een mopdige vrouw. Zij vergeleek het motieblad met de zachtjes heen weer bengelende gestalte en lachte. Dan belde zij haar kamenierster, die na te zijn bin nengetreden, op bevel van haar meesteres den My lord van zijn sokken begon te ontdoen, na eerst het venster een weinig te hebben opengeschoven. Vech tend om het behoud zijner laatste mode, trappelde de ongelukkige Mylord wild met de kousenvoeten. De lange vooruitstekende kin gleed van de dakgoot en de aardo deed thans haar rechten gelden. Beneden stond een brigadier van politie met op gestreken zwarte snor. die door den graaf telefonisch was gewaarschuwd. Do bigadier dan... niet de snor. Dood, constateerde deze, toen de graaf kwam aan hollen. Hoe weet... U? vroeg de kasteelheer adem loos Het hart heeft opgehouden te kloppen, zoo ook zijn pols. De trekken zijns gelnat zijn verwrongen; het lichaam begint koud en stijf te worden, doceerde met eentonige stem de sectie-verrichtende brigadier. Afgeloopen dus, zcide de graaf en stopte den wets- dienaar een gulden in de hand, welke reeds stiekum werd opgehouden. Beleefd bedankt; fluisterde de gelukkige en sloop weg. Luid klingelend naderde de brandweerauto. Het vuur van de Philips I, dat zich had medegedeeld aan een bint van het rieten dak, werd met én straal op de waterleiding gebluscht. De rust in het grafelijke slot keerde weer terug. C t B. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 u.: 777 m.M., stijgt. Wind: West. Temperatuur: 9,5 gr. C. is 49 gr. F Vooruitzichten: Goed weer, geen verandering. f 1.25 50 ct. 11.60 Warmwaterzakken Gummi-Handschoenen, per paar Irrigatoren, geheel compleet Gedlpl. Drogist-Opticien. SCHAGEN. Meer dan 40 vorstelijke bezoekers aanwezig. - Het program der huwelijksplech tigheden. Londen maakt zich gereed voor het huwelijk, dat morgen voltrokken zal worden tusschen prins George van Engeland en prinses Marina van Griekenland. Met koortsachtigen spoed wordt nog gewerkt aan de versiering van dc stad. Reusachtige tribunes, met blauw-wit-gouden vlag gen en guirlandes in dc Britschc en Grieksche kleu ren versierd, zijn reeds, zooals gemeld, opgericht in dc nabijheid van de Westminster Abel ij en op andere geschikte punten langs den weg, dien dc stoet zal volgen. De groote verkeersaders in het Westend en in de omgeving van Piccadilly en Bondstreet zijn bijzon der artistiek versierd met enorme klokken, kransen en schilden met dc monogrammen van prins George en prinses Marina. Het bruidspaar had gistermiddag ook een repetitio van de Grieksche ceremonie in den kapel van Buc- kingham Palace bij te wonen, waarbij ook dc Koning, de Koningin, de Prins van Wales, de Hertog van York, en de bruidsmeisjes tegenwoordig waren. Aartsbisschop Gcrmanof van de Grieksche kerk in strueerde het bruidspaar daar in de ceremoniën van de driedubbele kroning en het wisselen der ringen. Voor genoodigden waren dezen middag verder in het Sint James' Palacc de talrijke geschenken te zien. Hun aantal bedraagt thans bijna duizend en drie groote kamers van het palcis zijn er noodig geweest om hen naar bohooren uit te stallen. Het meest trekken natuurlijk de geschenken van den Koning en de Koningin, henevens van den bruidegom de aandacht. Van den Koning is er een halsketting met 36 groote diamanten van oploopenden omvang. Dc Koningin heeft een juweelen stel van negen stuk ken met diamanten en saffieren gegeven, onder wel ke negen onderdeelcn en een tiara met twee groote saffieren in het midden. De Koning en de Koningin hebben de Prinses ook nog een hingen diamanten halsketting met een droppelvormigen parel als han ger geschonken. Van den bruidegom liggen er voor dc Prinses even eens verschillende rijke en schitterende j»iweclen van allerlei aard .evenzoo van Prins en Prinses Ni- colaas van Griekenland. Bijzondere zorg wordt besteed aan de beveiliging van het gezamenlijke geschenk van dc broers, do zuster, de schoonzuster en den zwager van den Her tog van York: twee tafels van Adam met bijbehoo- rendc stoelen. Het schijnen buitengemeen zeldzame en kostbare stukken te zijn, althans wordt alles In het werk gesteld om krassen op deze meubelen te voorkomen. Detectives bewaken de zalen dag en nacht. Binnenkort zullen de geschenken ook voor het publiek toegankelijk zijn, n.1. voor een shilling en op Dinsdag vijf shilling, terwijl de opbrengst van deze bezoeken voor liefdadigheid bestemd is. Zoo groot is het aantal vorstelijke huwelijksgasten, dat hun aankomst weinig aandacht meer trekt Er heeschte Zaterdag veel belangstelling bij de aan komst van Prins Paul van Joego-Slavië^ die een zwager van Prinses Marine en bovendien een in de laatste maand zeer vaak genoemde persoonlijkheid is. Prins Paul kent Engeland, waar hij bijna jaar lijks eenigen tijd doorbrengt, zeer goed. Van de veertig vorstelijke bezoekers en bezoeksters behoore» er 27 tot niet-meer regeerende Huizen. Extra treinen. Morgen zullen uit 600 verschillende plaatsen van Engeland, Schotland en Noord-Ierland extra-treinen naar loonden loopen. Ondanks de spreekwoordelijke zuinigheid der Schotten vertrekken uit Glasgow drie en uit Edinburgh, Dundee en Aberdeen elk een ex tra-trein, berekend op het vervoer van 1200 passagiers Birmingham laat vijf extra-treinen loopen, Liverpool cn Sheffield drie en Manchester twee. Een voorzorgsmaatregel van de politie. Om onaangename gebeurtenissen hij het huwelijk van den hertog van Kent te voorkomen zullen, naar de Dnilv Express meldt, langs den heelen weg. dien do stoet zal nemen, agenten worden opgesteld met hun gezcht naar het publiek.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5