Radioprogramma Ernstig ongeluk nabij het Kruithuis. P V G^n pe£t,dot ieder moet beevmarxzz 15 qecn. tovnst zonder eecLcmie. verschaffing. De rcgccring zal zeer zeker geen ver hooging van haar aandeel in de kosten toestaan. Spr. onderschrijft niet direct dat vanaf Juli de steun regeling inet 3 pet. is gedaald. Voorheen was de steun f 8.50 en f 0.50 kindertoeslag, nu f 8 plus l 0.75 kindertoeslag en tamelijk groote gezinnen komen dus tot een hooger bedrag. Spr. kent een geval, waarbij als maximum steun wordt uitbetaald f 14.50, terwijl de man thans in werkverschaffing f 12 heeft. Als dus de steun verhoogd wordt, wordt het voor zoo iemand een zware gang om van de steunverleening in de werkverschaffing over tc gaan. Verder meent spr. dat het hier een zaak betreft, die niet in den lijn ligt van de gemeentebesturen, het teekencn van een petitionnement is een persoon lijke zaak. De heer Doorn moet constateercn dat B. en W. er hoofdzakelijk op wijzen dat aan het verzoek niet kan worden voldaan, om finantieele redenen, anders zouden zij zeker homogeen zijn. Spr. wil zijn stem uitbrengen voor de minst bedeelden en wijst dan voornamelijk op de ruimere voorziening van klee ding en dekking, op het feit, dat voor de melk nog 0 cent wordt betaald, voor de boter 85 cent. Dat alles beteekent een tegemoetkoming aan een andere cate gorie; spr. zal gezien den toestand van landbouw en veeteelt de laatste zijn om dit die categorie te mis gunnen, maar duidelijk komt dan toch naar voren de noodzakelijkheid om aan het verzoek te voldoen. Ook de hulp aan de jeugdige werkloozen acht spr. noodzakelijk. Wat betreft de vraag, waar het geld vandaan moet komen, spr. oordeelt dat dan maar belasting op loon en salaris gelegd moet worden. De heer Dignum zegt dat het heel gemakkelijk is om zijn h&ndteekening op een p etitionnement te plaatsen, maar als raadslid heeft men rekening te houden inet de vraag waar het geld vandaan moet komen. We hebben het geld niet en daarom zal spr. tegen stemmen. De heer Nannis merkt tenslotte nog op dat tal van instellingen en bedrijven ook gesteund worden, de arbeiders echter zijn direct op rijk en gemeente aangewezen. Over het voorstel van B. en W. om afwijzend op het verzoek te beschikken staken opnieuw de stem men, voor dit voorstel stemden de heeren Do Wit, Dignum, Bruin, Do Boer en Van der Sluijs. Opnieuw dus een negatieve beslissing en ook nu Verklaart de Voorzitter zich bereid het verzoek hij een voltalligen raad opnieuw in behandeling tc brengen. De salarissen der veldwachters. Blijkens van den Commissaris der Koningin ont vangen schrijven kan do Minister van Binnenland- Bchc Zaken zich niet vereenigen met de bij Raadsbe sluit van 24 Juli 1934 vastgestelde salarisregeling der gemeente-veldwachters, bedragende f 1250, 1 1550.De salarissen zouden kunnen worden vast gesteld op f 1100.f 1500.Overigens worden cenigo wijzigingen van ondergeschikt belang voorge steld. B. en W. stellen voor een nieuwe veldwachtersvcr- ordening vast te stellen, waarin de wijzigingsbeslul- ten zijn verwerkt en overigens met de gemaakte op merkingen rekening is gehouden (alzoo aanvangs- jaarwedde f 1100.en 5 jaarlijksche verhoogingen van f80.en daarin een bepaling op te nemen in zake het toekennen van een kindertoeslag van f 25 per kind. De Algemeene Nederl. Politiebond verzoekt een kindertoeslag van f 60 per kind. B. en W. stellen voor een kindertoeslag van f 25, waardoor salarisvermin- dcring wordt teniet gedaan. De heer Doorn wijst er op dat de Commissaris der Koningin steeds getracht heeft salarisverlaging te gen te gaan, maar nu de Minister salarisverlaging venscht. Spr. vraagt zich af of de raad zoo langza merhand niet voor Jan Klaasscn zit. Met algemeene stemmen wordt conform het voor ste! van B. en W. besloten. De Plaatselijke verordening betreffende afwijkin gen van de Winkelsluitingswet wordt opnieuw vast gesteld. Goedgevonden wordt dat opnieuw aan Ged. Staten zal worden verzocht vrijstelling te verlcenen van do verplichting tot het geven van onderwijs in licha melijke oefening voor de school te Burgerbrug, St. Maartensbrug en 't. Zand. B. en W. verkrijgen machtiging tot openbare ver huring van de gemccntclanderijcn voor den tijd van .twee jaren. De heer Blom wees er op dat wel eens naar de landerijen gekeken dient te worden, want spr. noemt een perceel in den Groeterpolder waar veel ptekels waren. Medegedeeld wordt dat bij de laatst gehouden Schouw alles in orde was bevonden. Nadat do geloofsbrief van het nieuwbenoemde raadslid ,den heer K. Jansma was onderzocht, door de heeren Rcns en Van der Oord, wordt tot toelating besloten. De raad kan zich vereenigingen met de voorgeno men herizening van de jaarwedden van Burgemees ters, Secretarissen en Ontvangers der gemeenten. Daarbij zal de gemeente Zijpe weer in de vijfde klasse worden geplaatst en bet salaris van den Bur gemeester bedragen f 3250—f 3950; van den Secreta ris f 2850—f 35.50 en van den Ontvanger van f 1475 1 2075. Ongeacht do verplichte pensioenbijdrage, be draagt do vermindering van salaris resp. f 250, f 250, en f 125. De raad neemt een beslissing omtrent een tweetal Verzoeken om ontheffing van schoolgeld. De finantieele nood van de R.K. armbe sturen en de hooge rente voor de bijzon dere scholen. Van de beide R.K. armbesturen te Zijpe Is een verzoek ingekomen oin verhooging van het gomeen- tesuhsldie. Tot nu toe bedroeg dit subsidie 50 pet., maar in Verband met het grooter aantal bedeelden en be- hoeftipen verdwijnt de reserve. Adressanten vragen bet subsidie op 50 pet. te laten, doch het jaarlijksch itckort aan de R.K. armbesturen te vergoeden. De Voorzitter zegt dat dit een onaangename zaak ïs om te behandelen. Voordat tot stemming wordt overgegaan wil spr. even toelichten, wat is gebeurd. B. en W. hebben een conferentie met armvoogden gehad, hebben do boeken ingezien en kunnen niet anders zeggen dan dat de boeken keurig in orde wa ren en zij over het beleid van armvoogden tevreden zijn. Kr wordt door armvoogden danig rekening ge houden niet den finantieelen toestand en niet meer gegeven dan strikt noodzakelijk is. Maar het zijn al weer de perueentefinantien, die oorzaak waren dat B. en VV. niet direct konden voorstellen op het ver zoek in te gaan. B. rn W. hebben aan nrmvoogden voorgesteld het school- m kerkbestuur te 't Zand te bewegen te hulp te komen. Voor liet school- en kerkbestuur was hier een schoone taak weggelegd. De R.K. school te 't Zand staat getaxeerd op een waarde van f 72000, en over dit bedrag wordt jaarlijks door de gemeente een rente van W/\ pet. of f 4474 betaald. R. en W. hebben nu Armvoogden gevraagd het school- en kerkbestuur te bewegen hun armen en tevens de gemeente te helpen, door goed te vinden dat de ren te van pet. wordt verlaagd tot 4*4 pet. Een rente van 6"t pet. is tegenwoordig veel te veel en ais genoegen werd genomen met een rente van 4% pet., zou dat de gemeente verlichten tot een bedrag van f 1440, welk bedrag dan ten voordeele van de R.K. r rmen zou kunnen komen. Armvoogden bericht ten. dat hot school- en kerkbestuur hiertoe niet ge- no"f>n was. Door R. en W. 1s toen een brief aan het school- en kerkbestuur gericht, maar onnieuw werd afwilzend be<"'i,;i.« jr, rtnf antwoord worden door het schooi en kerkbestuur op gewezen dat die rente moet wor den beschouwd als ccn verbruiksvergoeding van het gebouw, niet als er rente van het getaxeerde bedrag. Door het gebouw ten dienste van het Lager Onder wijs beschikbaar te stellen, werd de gemeente gevrij waard voor het bouwen van een nieuwe school, in welk geval de kosten voor de gemeente belangrijk hooger zouden zijn geweest. Den Voorzitter schijnt dit antwoord wel eenigs- zins aanvechtbaar, maar die quastie wil spr. buiten beschouwing laten. B. en W. zouden het verzoek misschien niet hebben gedaan, als zij niet hadden geweten, dat het schoolbestuur de vrije beschikking had over deze gelden. Men moet niet vergeten, dat dc gemeente vanaf 1921 tot 1934 jaarlijks aan rente heeft betaald f 4474 of in 13 jaar f 58162. Met dat geld kon heel wat worden gedaan aan aflossing en daar om was het geen bezwaar den rentevoet te verla gen. B. en W. kunnen om deze redenen niet met het voorstol komen, om gunstig op het verzoek der R.K. Armbesturen to beschikken. De heer Bruin betreurt het ten zeerste, dat dit adres is ingekomen, zonder dat de R.K. raadsfractie er iets van afweet. Dat neemt echter niet weg, dat de R.K. Armbesturen in moeilijkheden verkeeren. De parochianen kunnen niet meer opbrengen, wat ze gewend waren. Noodgedwongen moest het R.K. Armbestuur te Burgerbrug daarom een lecning slui ten. maar die leening kan niet worden afgelost. De finantiën gaan steeds achteruit. Spr. weet dat de uitkeeringen aan de bedeelden verminderd zijn. Nu het School- en Kerkbestuur te 't Zand op 't stand punt staat dat de rentevoet niet verlaagd kan wor den, mogen z.i .de R.K. Armbesturen daar do dupe niet van worden. Spr. dringt er daarom op aan je gens die armbesturen een tegemoetkomende houding aan te nemen. Den heer Dignum spijt het ook dat deze zaak op deze manier in den raad komt. Alle goede bedoelin gen van B. en W. ten spijt, meent spr. dat B. en W. er naast zijn. want het verzoek van de R.K. Arm besturen en de rente van school- en kerkbestuur zijn twee afzonderlijke zaken. Spr. wijst er op dat als de R.K. Armbesturen genoodzaakt zouden zijn de R.K. armen en hulpbehoevenden aan de gemeente over te dragen, de gemeente dan voor 100 pet. van de kosten zou komen te staan en de finantieele offers der ge meente dan nog grooter zouden zijn. De heer De Wit sluit zich bij dit betoog aan. De heer Van der Sluijs erkent dat het School- en Kerkbestuur, aan de hand vaji de wet niet aan het verzoek behoefde te voldoen, maar in een tijd als deze .moet men elkaar ecnigszins helpen. Door Ged. Staten is aan het gemeentebestuur van Anna Pau- lowna in overweging gegeven, zich met een ver zoek tot de Bijzondere School best uren te wenden, om verlaging van de rente. Daar blijkt dus uit, dat ook Ged. Staten het wel in de door ons gewenschte rich ting willen. Spr. is het ei-mee eens. dat beide zaken niet met clkanr verward moeten worden en alleen om de beschiking van het school- en kerkbestuur willen B. en W. het verzoek dan ook niet afwijzen. Voor gewone uitkeeringen draagt de gemeente 50 pet. bij; voor uitzending naar gestichten e.d. 100 pet. en ook 100 pet. voor armlastigheid tengevolge van werkloosheid. Als voorzitter van 't Burgerlijk Arm bestuur wil spr. de gevallen zoo mogelijk in 't voor deel van bet R.K. Armbestuur afhandelen en het geheele college van 't Burgerlijk Armbestuur wil een dergelijke tegemoetkomende houding. Spr. hoopt, dat op deze wijze do R.K. Armbesturen zich zullen kunen behelpen. Er staat bij ons niet voor, dat de R.K. Armbesturen zich maar moeten redden. Dc heer Dignum respecteert die goede bedoeling van het Burgerlijk Armbestuur en van den heer Van der Sluijs, maar daarmee worden de R.K. Armbe sturen gedwongen dc menschen naar dc gemeente te verwijzen. Dc heer Bruin zegt dat dc parochianen voorheen voor f 10 a f 15 teekenden, nu kan dat niet meer. Laten B. en W. deze zaak nog eens onder de oogen zien en dan voorloopig het subsidie met 10 a 20 pet. verhoogen. De Voorzitter wijst nog eens op de teleurstelling, dat school- cn kerkbestuur te 't Zand niet wil mede werken. Al was het dan maar voor 1 pet. geweest. De lieer Nannis frappeert het dat do R.K. raads fractie in deze zaak niet is gekend en spr. meent dat het op den weg van do R.K. Armbesturen ligt om met de R.K. raadsfractie nog eens een poging bij het school- en kerkbestuur te wagen. De heer Dignum zegt dat die poging wel is te wagen,, maar het gaat hier om de hulp aan de ar men. Ook spr. vindt het niet goed dat de R.K. raads leden niet in deze zaak zijn gekend, maar de vraag is hier of de armvoogden hun plicht tegenover dc armen kunnen doen. De heer Bruin zegt dat aan alleenwonenden niet meer dan f 3 kan worden uitgekeerd cn dat vindt spr. jammer. De heer Van der Sluijs zegt dat B. en W. wel ge bleken is dat het R.K. Armbestuur in de Zuid-Zijpe het meest in de knijp zit. Spr. deelt mede dat B. en W. gevoelen dat do R.K. armen niet dc dupe mogen worden. B. cn W. nemen daarom hun voorstel terug cn zuAen nog eens kijken of er iëts te hereiken valt. De heer Blom vond het voorstel van B. en W. toch billijk en vraagt waarom wij nu juist moeten toege ven. De heer Van der Sluijs zegt dat de billijkheid moet worden betracht. B. en W. nemen hun voorstel terug, misschien dat do R.K. raadsleden dan in de gelegen heid zijn om nog iets te hereiken. Het verzoek wordt dus aangehouden tot dc vol gende vergadering. Besloten wordt tot wijziging van de gemcentebe- grooting, dienst 1934, terwijl de begrooting dienst 1035 den raad wordt aangeboden. Bij de rondvraag informeert de heer Dignum naar de werkverschaffing hij particulieren. Medegedeeld wordt dat de Minister van Sociale Zaken een dergelijke regeling wil, waarbij rijk en gemeente 50 pet. subsidie zullen geven en de andere 50 pet. door den particulier zal moeten worden be taald. Aan de regeling zijn echter heel wat voorwaar den verbonden. Het is niet zoo gemakkelijk als voor heen. Per advertentie zullen de particulieren worden opgeroepen medodeeling te doen van de werken, die zij uitgevoerd wensehen. De heer Rruin hoopt dat B. en W. deze zaak zoo veel mogelijk zullen bevorderen. Dc Voorzitter zegt dat men daarvan verzekerd kan zijn. Dc heer Van der Sluijs deelt nog mede dat ge tracht wordt verschillende voorwaarden te verbete ren. Hierna sluiting. DONDERDAG 29 NOVEMBER HILVERSUM (302 M.) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwij ding; 10.15 Muziek ter nabetrachting; 10.30 Solisten- concert en voordracht; 12.00 Lunchconcert door John van Brück en zijn orkest; 12.45 Orgelconcert door Pierre Palla; 1.15 Voortzetting lunchconcert; 2.30 Gramofoonmuziek; 3.00 Naaicursus; 3.45 Rustpoos zender; 4.00 Mevr. Antoinette van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen; 4.30 Gramofoonmuziek; 4.45 Voor grootere kidcren; 5.30 Dinennuziek; 6.30 Sportpraatje; 7.00 Pianorecital; 7.30 Engclsche lej voor gevorderden; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Studio-opvoe ring van „Peer Gynt" van Ibsen; 10.15 Ooggetuige- verslag van het huwelijk van Prins George en Prin ses Marina, in de Westminster Abbey tc Londen (gram.-opnamen); 10.45 Gramofoonmuziek; 11.00 Vaz Dias; 11.10 Dansmuziek. HUIZEN (1875 MA K.R.O.: 8.00 Morgen concert; N.C.R.V.: 10.00 Leger der Heilskwartiertje; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gra mofoonmuziek; K.R.Ó.: 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud; N.C.R.V.: 2.00 Cursus fraaie handwerken; 3.00 Vrouwenhal(uurtje; 3.30 Gramofoonmuziek; 3.45 Verzorging zender; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Cursus handenarbeid; 5.30 Het Amsterdamsch Salon Orkest; 6.45 Causerie; 7.00 Poli tieberichten; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.30 Weekover zicht; 8.00 Zangavond, uitgaande van den Ring Noord-Holland boven het IJ van den Bond van Chr. Zangverecnigingen in Nederland, in gebouw „Har monie" te Alkmaar; 9.30 Vaz Dias; 10.40 Gramofoon muziek; 11.30 Sluiting. LUXEMBURG (130( M.) 7.40 Zangrccltal; 8.20 Gevarieerd concert; 8.40 Idem; 9.15 Pianorecital; 9.50 Duitsch concert; 10.15 Moderne Duitsche muziek; 10.40 Dansmuziek. BRUSSEL (484 M.) 12.20 Orkest concert; 5.20 Symphonie-orkest; 6.35 Gra mofoonmuziek; 8.20 Concert; 9.35 Idem. BRUSSEL (322 MA I.30 Concert; 6.50 Voor de vrouw; 8.20 Omroeporkest 9.20 Populair concert; 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG (1261 MA II.05 Reportage van de bruiloft van den Hertog van Kent en Prinses Marina; 7.30 Omroeporkest. BERLIJN (357 M.) 4.35 Gramofoonmuziek; 7.30 Gevarieerd programma. HAMBURG (332 MA 10.50 Omroeporkest; 12.20 Gramofoonmuziek; 7.30 Or kest; 11.20 Koor en Orkest. KEULEN (456 MA 11.20 Orkest 1.20 Concert; 6.20 Gevarieerd program ma; 7.35 Trio; 8.05 Operette-uitzending. DROITWICH (1500 M.) 11.05 Radioreportage van het huwelijk van Z.K.H. den Hertog van Kent en H.K.H. Prinses Marina van Griekenland; 1220 Orkest; 3.20 Idem; 5.50 Orgel- soncert; 7.40 Gramofoonmuziek; 9.20 Gramofoon muziek; 10.35 Kwintet; 11.35 Dansmuziek. PARIJS POSTE PARISIEN (313 M 7.25 Gramofoonmuziek; 8.40 Blijspel. MILAAN (369 MA 4.30 Populair concert; 8.05 Opera; ROME (421 MA 4.20 Vocaal- en instrumentaal concert; 5.15 Gramo foonmuziek; 8.05 Opera. WEENEN, (507 M.) 6.55 Wccnsche muziek; 9.20 De Wiener Symphoniker: 10.20 Cembalo-recital; 11.40 Dansmuziek. WARSCHAU (1345 M 1 11.50 Het Pbilhnrmonisch Orkest van Warschau; 8.20 Omroeporkest; 9.20 Concert; 10.20 Dansmuziek. 520 Gram*' BSROMUNRTER (540 M ziek; 6.45 Idem; 7.20 Concert Voetganger door auto overreden. Gisterenmiddag omstreeks half drie is op den Haarlemmcrwcgnabij het kruithuis een ernstig on geluk geschied. Een circa 45-jarige bewoner van den Admiraal de Ruytcnvcg liep, omdat het wandelpad was opgebroken, aan den anderen kant van den weg in de richting Haarlem. Plotseling stak hij, zonder om te kijken, den weg weer over. Vanuit Amster dam naderde een luxe auto, met een vaart van 45 kilometer. De bestuurder, een arts, remde onmid dellijk en gooide het stuur nog om, doch de afstand was te klein. De voetganger werd door bumper en spatbord gegrepen en enkele meters weggeslingerd. De arts verleende onmiddellijk de eerste hulp. Het slachtoffer bleek behalve ernstige hoofdwonden een gecompliceerd beenfractuur en oen armfractuur te hebben opgeloopen. In ernstigen toestand is de on voorzichtige voetganger door den G. G. en G. D. naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. ONTPLOFFING IN EEN GARAGE. Als door een wonder geen persoonlijke ongelukken. Gouda. Gistermorgen omstreeks half tien vond te Gouda in de garage van den heer Hulloman een hevige ontploffing plaats, welke ver in den om trek te hooren was. Doordat een luchtcompressor, welke voor het automatisch oppompen van banden wordt gebruikt, op een te hoogen druk kwam te staan, sprong de installatie uit elkaar. Het zware dek sel vloog door het dak en kwam 50 Meter verder omlaag zonder iemand te treffen. In dc garage lag alles door elkaar verspreid, terwijl vele ruiten in de omgeving sprongen. Een auto. die in de nabijheid van de compressor stond, werd volkomen in elkaar gedrukt. In de betonnen vloer kwamen verscheidene gaten. Een werkman, die vlak bij de installatie aan de vernielde auto werkzaamheden verrichtte, is als een wonder aan den dood ontkomen, doordat hij juist voor de ontploffing zich even verwijderd had om andere gereedschappen te halen. De andere werklieden waren juist in een ander gedeelte van het gebouw werkzaam, zoodat de ontploffing won der boven wonder geen persoonlijke ongelukken niet zich mede heeft gebracht. EEN GEHEIMZINNIGE ZAAK. Nog twee lijken gevonden bij Carllsle. N e w Y o r k. De vondst van drie lijken bij Car- lislo in Pennsylvanië, waar men op een dicht be- boschte berghelling onder twee dekens de lijken van drie meisjes van acht, tien en dertien jaar dicht bij elkaar heeft gevonden, is tot nog toe niet opgeklaard. Hoewel van verre en nabij duizenden menschen de lijkjes hebben bezichtigd, konden dc meisjes nog niet geidcntificeerd worden. De politieautoriteiten konden tot nog toe evenmin aanwijzingen vinden die tot een spoor konden leiden. Gisteren werden echter in een spoorwcgloods bij het op ecnigc kilometers van Carlisle gelegen dorp Duncansville de lijken van een man en een vrouw, die waren doodgeschoten, gevonden. Een omnibus chauffeur herkende in de vrouw een passagier, die hij verleden week Woensdag in gezelschap van drie meisjes met zijn autobus van New-York naar Penn sylvanië heeft gebracht. Tot nog toe kon ook niet worden opgehelderd of de vondst van deze nieuwe lijken in verband mot den moord op do meisjes staat. JAPANSCHE VLOOTBOUW. Bouw van zes nieuwe torpedojagers. Tokio. Het Japanschc departement van marine heeft binnen het raam van de l>egrooting voor 1935 den Japanschen scheepswerven in Saseho opdracht gegeven voor den bouw van zes nieuwo torpedojagers Deze zullen 600 ton groot worden cn zijn uitgerust met machinegeweren en torpedo-lanceerbuizcn. Zij zijn voornamelijk bestemd voor den strijd tegen duikbooten. In totaal zal voor 30.712 ton nieuwe oor logsschepen nog voor de begrooting 1934 worden ge bouwd. VIER WOLVEN LOSGEBROKEN. Dantzig. Uit het wildpark „Freudental" in het woudgebied van Olivar zijn vier wolven losgebroken De bosschen worden door de gendarmerie afgezocht en do bevolking is gewaarschuwd het gebied niet to betreden. DE GESTOLEN SCHATTEN. Uit een Chineesch museum Wat er gemist wordt. Sjanghai. De waarde van de schatten, welko uit liet Paleis-Museum te Peking gestolen zijn, welke diefstal aanleiding heeft gegeven tot het indienen van een aanklacht tegen verschillende officieele per sonen, kan nu nader worden vastgesteld. Men mist o.a. 13.000 groote parels; 2.000 sieraden met edelstee- ncn ingelegd; 3200 edelsteenen en 94 ons diamanten. TWEE DOODEN BIJ MIJNINSTORTING NABIJ METZ. Parijs. Ten gevolge van het instorten van een schacht in een ertsmijn tc Angevilliers bij Metz wer den verscheidene arbeiders bedolven. Een hunner werd op slag gedood, terwijl een tweede tijdens het transport naar het ziekenhuis stierf. Van de overigen is ccn zwaar gewond. Do slachtoffers zijn allen Ita lianen. Eenige maanden geleden worden in dezelfde ertsmijn op dezelfde wijze vier arbeiders gedood. LANDBOUW-VOLKSTELLINQ IN AMERIKA. Washington. De leider van het Amerikaansche bureau voor volkstellingen, William Austin, heeft eenigo medcdeelingen gedaan omtrent do landbouw telling, die in Januari a.s. zal plaats vinden. Doel van deze telling is o.a. om na te gaan of er ook in Amerika een verplaatsing van bevolking van het platteland naar de steden heeft plaats gehad, of ar beidskrachten op het platteland zijn te vervangen, door do groote landbouw-machines en zoo ja. in wel ke mate. en tenslotte in hoeverre op de boerderij het paard vervangen is door tractors en andere mo torische kachten. KNOLVOET AAN KOOL EN NOG WAT. Het is nu juist niet do tijd om te schrijven over knolvoct of knop bij kool, maar het opschrift is slechts bedoeld om dc aandacht op dit artikeltje te vestigen. Zooals algemeen bekend geacht mag worden is de knopziekte of de knolvoctziekte een verschijnsel, dat teweeg gebracht wordt door de werking van een slijmzwam; een ziekte, die graag voorkomt op slecht ontwaterde stukken land, waarvan de structuur veel al nog al wat te wensehen overlaat cn waarvan het kalkgehalto veelal aan den lagen kant is. De bestrij ding is tot nu toe niet gemakkelijk. Verbeteren van de structuur, afwateren en bekalken of het toedienen van bagger zijn wel de beste middelen. Velen zullen echter nu in het najaar, hij het op trekken van de koolstruiken ook op land, waar het vroeger nooit knopte verdikkingen aan dc struiken hebben waargenomen (en bij later optrekken nog waarnemen) die soms boel veel op dc knollen van knop kunnen gelijken. Bevreesd als nicn is voor do knopziekte, omdat die het betrokken stuk land vrij wel waardeloos maakt, zal men zich met schrik heb- ben afgevraagd, hoe het nu mogelijk is, dat zulk een stuk land nu ineens „knopt". Ter geruststelling kun nen wij vertellen, dat dit verschijnsel mot dc gewone knopziekte niets te maken heeft Het nu bedoelde verschijnsel wordt namelijk ver oorzaakt door de larven van de koolsnuitter. Dit zeer kleine kevertje (het is pl.m. 3 m.m. lang) verschijnt in April ongeveer (afhankelijk van het weer) cn leeft cenigen tijd van bloesems van kruis- bloomige gewassen. Veelal doet het in dien tijd van het jaar geen noemenswaardige schade. Later in den zomer, of in den herfst boort het vrouwelijke dier onder de oppervlakte, maar in het bovenste deel van dc wortels met haar snuit een gaatje wnarin dan een of twee eieren gelegd worden. Uit die eieren ontstaat een larve, die natuurlijk gaat groeien en zich voedt met dat worteldeel. De wortel gaat, door min of meer duistere oorzaken opzwellen tot wat men een gal noemt. Als er veel eieren gelegd zijn ontslaan er veel gallen, soms zelfs zeer veel cn een enkele keer, wellicht hoofdzakelijk in droge (insectenzoniers) zo mers kan het wel eens schadelijk worden. Zoo is het dit jaar op sommigo plaatsen schadelijk. Bestrijden is niet gemakkelijk, wellicht is een directe bestrijding onmogelijk. Gelukkig is dat meestal ook niet noodig. Wel verdient het alle aan beveling de struiken niet onder to werken, zooals wel gedaan wordt. Beter is ze op 'n hoop to leggen en ze later te verbranden. In de struiken zijn nu immers de larven aanwezig, waaruit later de kevers weer ontstaan. Wat altijd onschadelijk geweest is kan immers wel eens zoo gaan vermenigvuldigen, dat er werkelijk schade ontstaat. Wie zulke kool vindt en in twijfel is kan die twij fel opheffen door een paar knolletjes door te snijden. Vindt men larven, dan heeft men zeker met dit ver schijnsel te doen. ïn gevallen, waarin men geen raad weet kan men ondergeteokende wat knollen opzenden en schrifte lijk of mondeling zal dan verteld worden, wnarme- de men te maken heeft. de ambtenaar bij den Plantcnziektcnkundigen dienst, Sint Panera* yan Herwenen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7