De tegenstellingen in het Besten Uit liet Parlement. Woensdag 28 November 1934. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9606 en de Vlootconferentie te Londen. De Belgische Regeeringsverklaring. gaat in stijgende lijn. De kleine advertentie in de SCHAGER COURAHI met de grootste publiciteit Marktberichten. Staan Italië en Frankrijk achter Japan? HOE ONTWIKKELT ZICHT HET CONFLICT JOEGOSLAVIË—HONGARIJE. De Japansche minister van Buitenlandsehe Zaken Hirota, heeft den Franschen zaakgelastigde en den Italiaanschen ambassadeur op zijn departement ge- noodigd en de beide diplomaten medegedeeld, dat Japan de eisch stelt om evenveel oorlogsbodems te mogen bouwen als de grooto maritieme mogendhe den Amerika en Engeland. Hij voegde daaraan laconiek toe, dat dit Japan sche standpunt noodzakelijkerwijze medebracht de opzegging van het verdrag van Washington en hij noodigde Frankrijk en Italië uit zich bij deze Japan sche démarche aan te sluiten. Een voorstel dus tot een ongebreidelde bewape ningswedloop ter zee. De vertegenwoordigers van Frankrijk en Italië heb ben geantwoord, dat zij het voorstel aan hun regee ringen zullen overhandigen en de wereld zal dus hebben af te wachten welk standpunt de heeren te Rome en Parijs zullen innemen. Dat men daar zal trachten om nog te bemiddelen en de drie te Londen confereerende staten tot elkaar te brengen, is niet waarschijnlijk. Het is duidelijk, dat Japan zal blijven staan op het standpunt der gelijkberechtigdheid, terwijl noch Amerika noch Engeland er iets voor gevoelen in deze toe te geven. Zeker is dat geen der andere verdragplichtigen er aan denkt de toen vastgestelde norm te handhaven, zoodat mag worden aangenomen, dat na beëindiging van het verdrag een ongebreidelde vlootbouw zal vol gen. Waarom zouden Engeland en Amerika dan vrij willig toestemmen in een toestand, die toch na enkele jaren zal ontstaan? Om te voorkomen, dat de wedloop ter zee ruïneuze gevolgen zal hebben voor de schatkist? Vaststelling van een bepaalde bewapeningsnorm b.v. 5:5:5 zou natuurlijk een bewapeningswedloop voorkomen, maar zou ook het gevolg hebben, dat Ja pan een even machtige vloot zou hebben als het trotsche Albion en het zelfverzekerde Amerika. Ja, eigenlijk zou het op de plaats waar de schoen wringt, veel sterker zijn» Dan liever probeeren, wie in financieclcn zin de langste adem heeft! Want nog altijd knijpt de schoen op de plaats waar Mantsjoekwo ligt. Dit Japansche avontuur hebben Engeland en Ame rika nog niet vergeten en voor wie soms mocht den ken, dat Groot-Britannië geneigd zou zijn met Ja pan aan te pappen, is het wel aardig te lezen, wat de Manchester Guardian, het invloedrijke Engelsche blad schrijft: Het blad waarschuwt Japan, dat Groot Britannië, hoe Tokio het soms ook voorstelt, Japan niets vrien delijker gezind is dan de Vereenigde Staten, en het daarop dus niet behoeft te bouwen, daar Mantsjoekwo tusschen Groot Britannië en Japan staat. Feitelijk zijn de besprekingen te Londen afgeloopen en de onderhandelaars zullen wel spoedig naar hun woonsteden terugkeeren. Hiermede is de eerste openbare voorstelling afge loopen, van het Stille Zuidzee-drama, dat zich soms geleidelijk, soms in versneld tempo voor de oogen van de angstig toeziende wereld afspeelt. Japan streeft naar de heerschappij op de Groote Oceaan en vindt hier Amerika en Engeland op zijn weg. Deze groote rijken hebben daar zéér groote be langen en het is wel zeker, dat ze zich niet zonder meer door hun gele broeders zullen laten terugdu wen. Wat gebeurt er eigenlijk in den Zuid-Oosthoek van ons oud Europa? Is het ernst of comedie! Joegoslavië doet precies als een brooddronken jongen, die kwasie een ander te lijf wil, doch dolblij is dat eenige vrienden hem van zijn moordzuchtige plannen terughouden. Hij rukt en trekt om zich op zijn tegenstander te werpen, uit bedreigingen, die kant noch wal raken en laat zich straks mokkend wegleiden. Joegoslavië moest stoom uitlaten en daarom was een scherpe nota aan het land, dat in Zuld-Slavië algemeen geldt als een broeinest van Kroatische s* menzweerders, de meest ideale manier om de rust in eigen land te verzekeren. Slaagt Zuid-Slavië in de bewijsvoering, dan is Hongarije natuurlijk leelijk geblameerd. Maar men vergete niet, dat ook de aanklager wel boter op zijn hoofd zal hebben en nu hij in de zon komt te staan, zal het voor Hongarije niet zoo heel moeilijk zijn om den bal terug te kaatsen. Meer en meer krijgt men den indruk, dat men bezig is aan een comedie en dat geen vrees behoeft te worden gekoesterd voor een dramatische ont wikkeling. Heeft aan den eenen kant Jeftitsj alles gedaan om de zaak op te schroeven en is voor de noodige sen satie gezorgd, aan de andere zijde is men niet in gebreke gebleven met een tegenzet. Men organiseer de vlug een jachtpartij in Stiermarken en hier ont moette Gömbös zijn medespelersa Wie nu denkt, dat daar Oostenrijk en Italië zich zonder meer hebben verbonden om Hongarije in elk geval door dik cn dun te volgen, kon zich wel eens leelijk vergissen. Waarschijnlijk is het in hoofdzaak te doen ge weest om den indruk naar buiten. Wij weten nu dat Italië achter Hongarije en dat Frankrijk achter Zuid-Slavië staat. Er zal wel een basis van overeenstemming worden gevonden, waardoor de „eer" der betrokken landen niet wordt aangteast. Wie echter de rol van den bemiddelaar zal spelen? 't Is nog niet duidelijk, doch het kon wel zijn, dat het voorstel der Fransche regeering om een conven tie voor te bereiden, die de rechten en plichten van politieke vluchtelingen in het buitenland, alsmede van de regeering, die hun toevluchtsoord verleent, zal rcglementeeren, reeds een eerste tasten beteekent naar een voor alle partijen bevredigende oplossing. Iloe hoog Belgrado ook van den toren blaast cn hoe verontwaardigd Boedapest zich voordoet, oi. is er geen reden om een ernstig conflict te ver wachten. Begrooting van oeconomische zaken aangenomen. VOORTZETTING DER DEFENSIEBEGROOTING. In de middagvergadering van gisteren werd, iti de verwerping van de motie-Hiemstra, voortgezet <Je behandeling van de begrooting van oeconomische zaken. Allereerst werd behandeld de afdeeling visscheiftj. die aan enkele heeren aanleiding gaf aan te dringen op een betere regeling van de contingenteering v&n aal en paling, terwijl algemeen aanmerking werd ge maakt op de uitreiking van de subsidie aan de vrts scherij-proefstations. In zijn antwoord betuigt de minister, dat z. 1. te vlot steun aan dc proefstations is toegezegd en hij meent geen reden te hebben op de eenmaal gdno- men beslissing terug te komen. Dat er meer buiten landsehe visch is binnengekomen dan oorspronkelijk het plan was, is te wijten aan onderhandelingen met het buitenland, die offers vroegen. Na eenig re- en dupliek wordt de begrooting met 64*tcgcn 7 stemmen aangenomen.' Daarna komt aan de orde de behandeling vafc de begrooting van defensie. Het spreekt vanzelf, dal. hij deze debatten de tegenstellingen scherper naaf vo ren zullen komen. De heer Tilanus (c.h.) doet een feilen aanval op de sociaal-democraten, de heer Westerman (n.hi.) be pleit een veel sterker leger en vloot, terwijl daaren tegen de heer Schilthuis (v.d.) meent, dat de 'plan nen van den Minister veel te ver gaan en vooir ons land niet te betalen. Hij dringt aan op zeer -sterke bezuinigingen en zegt betrouwbare inlichtingen te hebben, die er op wijzen, dat de leiding der militaire Iuchtvaartafdeeling niet voldoende efficientjy be tracht. Namens de S.D.A.P. doet de heer Zadelhof de mc- dedeeling, dat zijn partij thans niet de eisch vian na tionale ontwapening wil stellen, evenmin aJs b.v. thans de eisch voor Staatspensioen, omdat biu een maal de tijd daarvoor niet gunstig is, maar Spreker meent, dat de voorstellen van den Minister, verder gaan dan de verplichtingen, die de Volkerenbond op legt en een meedoen aan de bewapeningswedloop be- teckenen. Hij dringt ten slotte nog aan op verbod van de particuliere bewapeningsindustrie. De vergadering wordt te 6.45 verdaagd. ult de OMGEVING OUDEN DORP Maandagavond vergaderden ten huize van den heer Feijs do lezers van de portefeuille. He opkomst had beter kunnen zijn. De rekening over het afge loopen jaar sloot mei een batig saldo vaji fG.—Be sloten werd om in plaats van abonnementen op „Licht", „Onze Aarde" en „Het Rük der Vrouw" nu abonnementen op „Eigen Haard" „De aarde en haar volken", „De Hollandsche Lelie" en „AsJ ra" te ne men. Als premie zal worden bijgevoegd 1 „De leven de dieren der wereld". Tevens rouleercin er enkele romans .De verkoop van tijdschriften Mas oen ver makelijk nummer. Voor een schijntje kan men in het bezit komen van een of ander tijdsschrift wan neer tenminste de een of ander je, tot j-jroote vreug de van buitenkanters, niet dwars zit. Wil willen hopen dat er bij de volgende executie meer leden aanwezig zijn. Hierna sluiting. WIFRINCE Ml XV AAR7* De heer K. Zander alhier heeft voor zijn zoon uit do hand gekocht de bekende automobltelzaak met ga rage te Heiloo, thans eigendom van den heer van Gemeren, aldaar en in huur bij den heer van Eijk. Het bestuur van onze ijsclub ontjving van het hoofdbestuur van IJ.H.N bericht dejt de bekerwed strijd schoonrijden heeren haar is toegewezen. Vorig jaar werden ook reeds pogingen aangewend, evenwel zonder resultaat Begin December zullen voor on^e afd. van den bond voor Staatspensionneoring nc|gmaals optreden de Westfriesche voordrachtkunstenaars Jasper en Meraike. Velen zullen zich nog herl nneren met hoe veel succes zij hier eerder zijn opgetreden. Voor na dere bijzonderheden verwijzen we naar komende ad verten tien. De propagandaclub D.F..V. verst|>rkt met een paar oud-leden heeft in studie genomen het mooie tooneel- stuk: „Er staat geschreven". De tyedoeling is om dit in Februari op te voeren. GEEN INFLATIE EN HERSTEL VAN DEN ECO- NOMISCHEN EN FINANCIEELEN TOESTAND. Gistermiddag half drie is dc nieuwe Belgische re- gcering voor het Parlement verschenen. Minister Theunis las in de Kamer de regeerings verklaring voor, waaraan wij het volgende ontleenen: Hoe zorgwekkend 's lands economische cn finan- cieele toestand ook is, toch heeft de regcering zich voor u vertoond, in de overtuiging, dat deze toestand door een reeks krachtdadige maatregelen zal worden hersteld. Het begrotingsevenwicht blijft een van dc voor naamste doeleinden der nieuwe regcering. Het behoud van dit evenwicht cn de algeheclc ver wezenlijking van het program tot economisch herstel zullen in alle klassen der bevolking het vertrouwen doen herleven. Daar de regeering verplicht is, haar onmiddellijke krachtsinspanning te wijden aan de levensvraagstuk ken van economischen en fïnancicclen aard, bepaalt zij zich er toe de verklaring van het voorgaande ka binet te bevestigen betreffende de buitenlandsehe en de binncnlandscho politiek en betreffende de landsverdediging. De sociale en tevens moreele kwaal van de werk loosheid zal krachtdadig worden bestreden. De belastingen drukken te zwaar op de belasting plichtigen. Zij moeten verlicht worden en dit geldt zoowel voor de provinciën als voor de gemeenten. Het vaststellen en het ontvangen van de belas tingen moet bovendien worden vereenvoudigd. Dc regeering, die ons is voorgegaan streefde naar de verlaging van den rentevoet. Het zal onze taak zijn haar werk te voltooien. De daling van de levensduurte moet o.m. worden gezocht in het leniger maken van het stelsel der contingenteeringen en in de verlaging van de over dreven winsten van zekere tusschenpersonen. Tevens blijkt de vermindering van de spoorwegta rieven eeg van de vereisenten voor de nijverheid en handelsbedrijvigheid. Het was tijdens het voorlezen der verklaring ta melijk rumoerig en de heer Theunis werd herhaal delijk door de oppositie onderbroken. In het algemeen was de indruk, die de regeering met haar verklaring maakte, weinig schitterend en het resultaat was slechts een matig applausje van enkele katholieken en liberalen, terwijl van de ban ken der socialisten en der Vlaamsche nationalisten hevige protesten en gejoel klonk. WINKEL Voor de simultaanseance van den heer C. Amels voor de damclub Winkel, waren een twintigtal deel nemers opgekomen in café De Bruin alhier. De uitslag was, dat de heer Amels van de 20 par tijen er 3 verloor, 5 remise maakte en 12 partijen won, voorwaar een mooie prestatie, indien men woei dat Amels dc damsport het laatste jaar niet meer beoefende en onvoorbereid was. NOORDSCHARWOUDE. De tuinbouwvereeniging „Tuinboumbelang" Ver gaderde Dinsdagavond in „Goncordia". Er waren pl.m. 40 leden aanwezig. De Voorzitter, de heer G. Barten, opende met woor den van welkom. Daarna las de secretaris, de heer J. Kliffen, de no tulen, welke werden goedgekeurd. Voorzitter deelde hierna mede, dat een verzoek is ingekomen van „De Toekomst" te Zuidscharwou- de om verhooging te verkrijgen van het zomerpeil. Het bestuur heeft zich bij het verzoek aangesloten. Het verloop der zaak is bekend. De beperking van de koolzaadteelt De heer Ootjers deelde iets mede omtrent een zaad teelt verbod. Er is door den Vierbond over gesproken, in de Prov. Commissie is een commissie benoemd, welke de zaak goed aangepakt heeft. Doch men heeft wel wat tegenspoed gehad. Het bleek, dat er nogal heel wat bezwaren aan verbonden waren, zoo als het zg. stullenzaad. waarvan de soorten ook be langrijke selectie ondergaan. Voor „eigen soorten" zou een teeltvergunning kunnen worden gegeven voor eigen behoefte. Gehoopt werd, dat ben toch tot een uitvoering zou komen. Medegedeeld werd nog dat voor pokkige aardap pelen een toeslag is verkregen, al was het na veel moeite. Omtrent de poterbewaarplaats werd nog medege deeld, dat er slechts 5200 bakken zijn ingebracht. Kunstmest. De heer K. van Dijk deelde in verband met het „kalivraagstuk" mede. dat de prijzen hiervan zeer laag zijn. Het kalizout brengt f 3.25 per 100 K.G. op, vooral niet hoogcr. Na nog eenige besprekingen werd besloten, dat de commisie zal trachten een kwantum te verkrijgen voor aanbesteding. De heer IJ. Kaan vroeg inlichtingen over de bag- gerregeling. Moet de tuinder nu 525 pet betalen? Eerst was het 4/9 van de kosten. Er zal naar worden onderzocht De verkoop der producten. Verder vroeg de heer IJ. Kaan naar de N.U.M.. wel ke men straks zal krijgen. Spr. wilde er op aandrin gen dat de regeering ook voor de betere betalingen van de producten haar best deed. Voorzitter merkt op, dat do onderhandelingen thans overvle oude schulden gaan. Dc heer Kaan wilde de kool maar weer aan de regeering verkoopen. De heer J. Kliffen geloofde niet dat dit de bedoe ling van de N.U.M. was. Spr. dacht dat het voor de regeling van den in- en uitvoer is. De heer Kaan wilde de regeering zich garant laten stellen. De regeering doet nu zoowat in alles. Ze HET SUCCES DER verkoopen al bote% ook. Misschien is dit met de groente ook wel mogelijk. De Voorzitter noemde dit een zeer mooiiijkc zaak. Doch er wordt aan gewerkt. In Duitschland kan men ook de eigen menschcn niet betalen. De heer Kaan zo ude N.U.M. van thans precies het zelfde willen doen werken, voorheen werd er winst ingehouden, thans kan er toch een bedrag aan steun op den prijs worden gelegd. Spr. gelooide, dat het aanstonds misschien mogelijk is, dat de. handel uit geschakeld wordt, omdat men straks een georgani seerde verkoop krijgt. Dan krijgt men misschien aan stonds tuindcrscooperatie's die do groenten verzen den. I)e heer G. Bakker Oz. geloofde nooit dat de ro- gecring er toe over zou gaan, de verkoopen te garan deeren. Zie maar wat er thans voor den tuinbouw wordt gedaan. Men doet nog geheel onvoldoende. Dc Voorzitter was van andere meening. De regce ring voelt wel voor den nood van den tuinbouw. De heer J. Ootjers zeide, dat alles wordt gedaan, om goede resultaten te verkrijgen met dc onderhan delingen. De heer J. Kliffen wilde een en ander op de ver gadering van de Prov. Commissie bespreken. Daar toe werd besloten. De heer Abr. de Geus had voorgesteld, dat de eventueele overwinst van de handel gebruikt kan worden voor de overblijvende kool. Dc heer J. Ootjers: Dat is verleden jaar ook ge beurd, bijv. met de uitvoercrisissteun van gele kool op een zeker oogenblik. Het verkoopen van de consumenten werd door eenige leden becritiseerd. Bestuursleden in dienst der crisisorgani saties. De heer K. van Dijk merkte op, dat men hoe lan ger hoe meer met crisisorganisatie's te doen heeft, waarvan de baantjes worden gegeven aan de voor aanstaande personen uit de organisaties. Dat noem de spr. feitelijk niet juist, daar deze personen ook bij critiek van de tuinders hiermee voor den dag moeten komen. Daardoor zou men wel eens kunnen worden beknot in het werken voor de organisatie. Spr. zou wel willen, dat er voor de voor jaarverga dering een voorstel werd gemaakt. De heer J. Kliffen meende, dat men de menschcn, die al jaren in de organisatie zitten, het vertrouwen toch wel kon schenken. Men kan naar de functies solliciteeren. Spr. geloofde, dat er misschien wel iets was te l>ereiken in de crisisorganisatie, voor de eigen menschcn. De veilingsorganisaties hebben er niet veel in te vertellen. Bij den heer K. van Dijk had de gedachte wel eens voorgezeten, dat het niet zonder bedoeling gebeurt, dat dc bestuursleden worden gekozen .Er kunnen wel eens gevallen voorkomen, dat dc organisatie» worden ven-aden om het inkomen te behouden Verschillende sprekers voerden hierover 't woord. De heer Abr. de Geus zo uer wel meer openbaar heid aan wenschen te geven, als soms eens een functie open komt. Dan vervielen deze grieven. Men kan er echter niets aan doen. De L.C.O. bestaat, be noemt en ontslaat. De heer K. van Dijk stelde tenslotte voor, dat bij de baantjes, die do volle mensch vorderen, men voor de bestuursfunctie moest -bedanken. Het bestuur zal dit in overweging nemen. Sluiting. De studentenrelletjes te Praag. En de reacties in andere landen. De studentenrelletjes in de Tsjechische hoofdstad, die gericht waren tegen de Duitsche universiteit al daar, zijn met heel wat onverkwikkelijke demonstra ties gepaard gegaan. Het gevolg is geweest, dat op verscheidene uni versiteiten in Duitsche steden tegen deze demonstra ties der Tsjechische studenten is geprotesteerd. Te Keulen onderbrak de hoogleeraar Prof. Spahn zijn college en hekelde dc houding der Tsjeclioslo- waaksche autoriteiten. Tegen elf uur verzamelden zie hongoveer 1500 stu denten voor het gebouw der universiteit, waarna zij naar het Tsjechoslowaakscho consulaat trokken, waar een student opnieuw het woord voerde en spreekkoren werden gevormd. Vervolgens trokken de studenten naar het universiteitsgebouw terug. REDACTIEBUREAUG TE WEENEN VERWOEST. Dinsdag hebben ook de studenten betoogingen go- houden naar aanleiding van dc gebeurtenissen to Praag. De politie kon niet steeds direct daartegen optreden, aangezien de manifestaties zich onverwacht en in verschillende deelen der stad voordeden. In het bizonder zijn verwoestingen aangericht in de krantenwijk. De gebouwen van dc „Wiener Tag.", „Neue Presse", „Neues Wiener Tagblatt" en „Ncues Wiener Journal", welke bladen in Joodsche handen zijn, hebben groote schade geleden. Volgens het „Neuigkeitswcltblatt" zouden in het geheel 5000 studenten aan deze bet jogingen hebben deelgenomen. NOORDSCHIUVOUDE. 2 8November 1934. Aanvoer: 1650 Kg. aardappelen: Bevel. 2.40, Friso 2.40. BI. eigenh. 2.00, 8200 Kg. uien 1.40-1.80; drielin gen 1J2Ö—1.40; grove 2.30—2,50, gele nep 2peen 0.90; andijvie 6090 ct., roode kool 1.30—2.60, door schot 1—1.30. gele kool 1—1.30, doorschot 1, D. witte kool 0.70-1. W. doorschot 0.07—1.20. BROEK OP LANGEND1JK, 28 Nov. Aangevoerd: 300 Kg. aardappelen eigenh. f 1.90, 11000 Kg. uien f 1.70—1.90, driel. f 1.20—1.40. grove f 2-2.30, nep f 1.GO—1.70. 4200 Kg. peen f 0.G0-O.70, 2800 Kg. bieten f 0.60—1.60; 250 Kg. rammenas f 2.90 roode kool f 12.20, doorschot f 11.60, 30.000 Kg. gele knol f 1—2.30, 20.000 Kg. D. witte kool f 0.70 1.30, 1500 stuks blomkool f 4.60—5.80, 2e s. I 1.50,

Schager Courant | 1934 | | pagina 9