Het bewijsmateriaal van Belgrado Brug ingestort. KIJKEn isKOftPEn bij CLOECK Ex-wethouder Westerhof gaat Alkmaar verlaten Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland. Te Genève overhandigd. EEN ENGELSCH BEROEP OP DUITSCHLAND. Grieksch schip gestrand. Chineesch stoomschip vergaan. BEDR1EGELIJKE BANKBREUK. Rumoerige bijeenkomst der Fransche Boerenpartij. Klandestiene kolengravers. Burgemeester Koster eervol ontslag De moeilijkheden van „Het Schouwspel" Grondslagen rapport voor onderwijs. President van Bolivia gevangen genomen. Donderdag 29 November 1934. SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9607 COURANT. Dit blad vyschljnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiên nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vb. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent v"t>ewljsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verontrustende geheimzinnigheid op bewa- peningsgebied. - Over een paar jaar zal Duitschland's luchtmacht 50 pet. en zelfs 100 pet. grooter zijn dan van Engeland. Het lang verwachte memorandum, waar in de beschuldigingen aan het adres van Hon garije zijn vervat, is gisterenavond door Fotitsj, de Joegoslavische gedelegeerde bij den Volkenbond, aan Avenol overhandigd. Het memorandum bevat. 78 gedrukte pagina's waar van 29 bladzijden een résumé vormen. Eén bijlage bevat de sinds October 1930 tusschen Boedapest en Belgrado plaats gehad hebbende gedachtenwisseling, terwijl een andere bijlage foto's bevat van leden der terroristen-organisaties Oestasji in uniform, alsmede afbeeldingen van, op terroristen gevonden, Hongaar- sche passen. Ontdoen wij dit lijvig document van alle franje, die in dergelijke officieele stukken nu eenmaal nood zakelijk schijnt en trachten wij tot de kern der be schuldiging door te dringen, dan blijkt dat do Hon gaarsche regeering er van wordt beschuldigd, dat zij, ondanks herhaalde protesten van Joegoslavië, heeft toegestaan dat op haar grondgebied een waar broeinest van politieke misdadigers ontstond en dat zij huisvesting heeft verleend aan een groot aantal menschen, die uit andere landen waren uitgewezen en waarvan bekend was, dat zij behoorden tot die groep politieke dwepers, die niet voor moord en doodslag terugdeinst. De samenzweerders konden zich in speciale kam pen zorgvuldig tot daden van geweld voorbereiden en voorzien van Hongaarsche passen, dewereld on veilig maken. Joegoslavië erkent, dat Budapest herhaaldelijk be terschap heeft beloofd, doch wijst er op, dat ondanks deze toezeggingen het vertrek der misdadigers zon der eenige moeilijkheid kon geschieden, terwijl als een zeer belastend feit wordt aangemerkt de hard nekkige weigering der Hongaarsche regeering tot uitlevering van den misdadiger Mie Kralj, wiens verblijf op haar grondgebied haar bekend was. Natuurlijk zal de Hongaarsche regeering zich op het asylrecht beroepen en wijzen op allerlei controle maatregelen, die zij had getroffen, maar het moet ons reeds nu van het hart, dat het interneeren en in kampen onderbrengen van dergelijk gevaarlijk ge spuis verplichtingen medebrengt, die zwaar wegen. Het asylrecht is een schoon goed, dat zeker wij Nederlanders weten te waardeeren en naar waarde te schatten, maar cr zijn, vooral in de laatste tijden, nu eenmaal groepen onevenwichtigen ontstaan, die voor een georganiseerden politicken moord niet te rugdeinzen en tegenover dergelijke misdadigers dient een natie, die zichzelf respecteert, afdoende maat regelen te treffen. Engeland en Dnitschland's herbewapening. Kijken wij nu eens naar wat ietwat dichter bij ons in de buurt geschiedt, dan valt onmiddellijk op de felle critiek die èn door Winsten Churchill als par lementslid èn door öaldwin, namens de Engelsche regeering, is geleverd op do herbewapening van Duitschland. Churchill beweerde stoutweg dat einde 1938 de luchtmacht van Duitschland 50 pet. groqter zal zijn dan die van Engeland en ein- de 1937 100 pet. grooter. Hij schilderde in felle klenren de verschrik king en de mogelijkheden van een luchtbom bardement van Londen en achtte het een misdaad als de Brltsche regeering toestond dat de Engelsche luchtmacht beneden die van de Doitsche zon komen. Het merkwaardige is dat Churchill's beweringen allerminst werden weerlegd door de Engelsche re geering. Integendeel! Bij monde van Baldwin erkende zij dat het ram melen met den Duitschen sabel een zenuwachtige stemming in Europa had verwekt, en dat daardoor Frankrijk in de armen van de Sovjets was gedre ven, terwijl de militaire credieten in bijna alle landen daardoor zijn verhoogd. Hij verklaarde dat hij reden had om aan te nemen dat Duitschland bezig is om maatregelen te treffen om het leger met langen diensttijd van 100.000 man te wijzigen in een leger met korten diensttijd van 300.000 man, terwijl hij toegaf, dat ook de lucht macht niet moest worden onderschat. En toen kwam het dreigend gegrom van John Buil! Duitschland werd gewaarschuwd dat Groot-Brit- tannië nooit zal toestaan, dat de militaire macht van Duitschland grooter wordt dan die van Engeland, Wij kunnen dus veilig aannemen, dat onze Wes- terburen druk bezig zijn zich te wapenen tegen on ze Ooster dito, en het is een ietwat onprettig ge voel te moeten denken, dat te eenlger tijd de rijkbe- laden bombardementsvliegtuigen over onze lage landen zullen vliegen om hun kostbare last in het vijandelijke land over vrouwen en kinderen uit te strooien. Toch zou het onverstandig zijn de zaak al te ern stig te bezien. Het spreekt natuurlijk boekdeelen, dat Adolf Hit- Ier gisterenavond tot diep in den nacht met zijn raadslieden is bijeen geweest om te trachten deze zware Engelsche pil te verteeren, maar het wil ons voorkomen, dat het Engelsche dreigement hoofdzako lijk is ingegeven door de overweging om Duitsch land te laten voelen, dat het beter doet zijn imperia listische politiek los te laten en zich weer bij den Volkerenbond aan te sluiten. Ook is het ongetwij feld de bedoeling Frankrijk ietwat rustiger te stem men en te verhinderen, dat het zich teveel inlaat met Rusland, welke innige toenadering Engeland niet graag ziet. Het Oost-Locarnopact. Wij zijn vanzelf aangeland bij de maatregelen, die Frankrijk meent te moeten nemen om zich tegen Duitsche aanvallen in de toekomst te vrijwaren. Allereerst valt het op, dat Parijs zijn verhouding tot de Sovjets een meer definitieve en laten wij maar direct zeggen, meer acceptabele vorm wil geven, door ook Roemenië en Turkije er in te betrekken en de besprekingen die Dinsdag jl. te Parijs zijn gehouden, tusschen de Ministers van Buitenlandsche Zaken van Rrankrijk, Roemenië en Turkije, Laval, Titulescu en Tewfik Rusjdi bey, moeten dan ook wel degelijk in verband worden gebracht met het ontwerp van het Oostelijk Locarnopact. Wilt ge den vrede, bereidt u ten oorlog, geldt nog onverzwakt voor deze tijden. Want al die pacten en verdragen zijn niet anders dan zetten op het politieke schaakbord met als inzet het leven en de bezittingen van de nog uit talrijke wonden bloedende bevolkingen. Het schijnt dat in Parijs ook nog gesproken is over het beraamde Middellandsche Zee-pact, Wij zijn in dit verband benieuwd naar de commen taren die wel vandaag of morgen in de Italiaansche pers daarover zullen verschijnen, daar dit plan voo.' het land van Mussolini van 't allergrootste belang is. Nu wij toch eenmaal in Parijs zitten, moeten wij nog even stilstaan bij een opmerkelijke rede, die de Fransche minister-president Dinsdagavond heeft ge houden op een banket van de confederatie van Han del en Industrie te Parijs. Het was een felle aanklacht tegen protectie en autarkie en een verheerlijking van den vrijen han del. Onomwonden erkende Flandin dat handelsbelem meringen, van welken aard dan ook in het nadeel zijn van handel en volk en erkende zoo tusschen de regels door dat Frankrijk niet buiten de bui tenlandsche markten kon. Scherp verzette hij zich ook tegen de devaluatio- nisten, wier streven hij vergeleek met het défaitisme tijdens den oorlog en betoogde dat het seizoen voor devaluatie voorbij is. Zal Frankrijk's leider het daarbij laten? Of zal hij het initiatief nemen tot een nieuwe eco nomische conferentie? Ongetwijfeld zijn de kansen van slagen grooter dan in 1933, maar toch...! Nog is o.i. Amerika niet uit-geexperimenteerd en de uitslag der laatste verkiezingen geven ons nog geen voldoende hoop op een beëindiging der gewaag de proefnemingen. Het zou echter van weinig optimisme blijk geven als wij niet onmiddellijk erkenden dat ook in het land van Uncle Sam de stemmen, die roepen om een stabilisatie van den dollar, sterker geworden en wij ge looven dan ook dat de kansen op een spoedig torug- keeren van een vrijeren handel en op het goud ge baseerd vast geld met den dag toenemen. Tien passagiers verdronken. Volgens een bericht van United Press uit Athene is het 563 ton metende Grieksche stoomschip „Popi" op een klein eiland ongeveer twintig zeemijlen van Athene, op de kust geloopen. Volgens tot nog toe ontvangen berichten, zijn tien van de in totaal 170 passagiers van het schip ver dronken. Het eiland waarop het schip is gestrand, heeft een kust welke het reddingswerk zeer be moeilijkte. 29 opvarenden verdronken. Reuter meldt uit Tokio: Een Chineesch stoomschip, dat van Iwansl naar Kerafuto onderweg was. is in een zwaren storm ge raakt en gezonken. Van de bemanning zijn 29 leden verdronken. ACHT OPPERHOOFDEN IN PERZIE TERECHT GESTELD. TENGEVOLGE EENER AANVARING. Het aantal slachtoffers nog niet bekend. ANTWERPEN. In het stadje Willebroek is gisteravond tengevolge van een aanvaring de brng over de rivier de Rupel ingestort. Een schip, dat de rivier opvoer botste met znlk een kracht tegen het kunstwerk, dat het ineenstortte. Men weet nog niet hoeveel slachtoffers er bij dit ongeluk te betreuren zijn. In elk geval staat het vast, dat zich tij dens de botsing verscheidene personen op de brng bevonden. Het zou reeds zeker zijn, dat een tweetal vrouwen is gedood. Een vijftal landbouwers te Alblasserdam ge arresteerd. Koeien uit een faillieten boedel omgewisseld. Men schrijft uit Alblasserdam aan de N.R.Ct.: De marechaussee heeft gistermiddag gearresteerd de gebrs. B., landbouwers en P. B. V., jr., eveneens landbouwer, wonende alhier, benevens zekere P. B. V., sr. en C. V., eveneens van beroep landbouwers, wonende te Oud-Alblas, op vermoeden gezamenlijk zich aan bedriegclijke bankbreuk te hebben schuldig gemaakt. Eenigen tijd geleden is P.B.V. sr. te Oud-Alblas in staat van faillissement verklaard. Als gevolg daar van werd, zooals zulks gewoon is, zijn eigendom te gelde gemaakt bij wijze van openbare verkooping. Hierbij was het den curator opgevallen, dat een en ander veel minder opbracht clan oorspronkelijk werd verwacht. Direct werd gedacht, dat er knoeierij in het spel moest zijn, te meer, daar het de marechaus see bij geruchte bekend was, dat een en ander niet in den haak moest zijn. Bij een ingesteld onderzoek bleek dat er een om wisseling van koeien zou hebben plaats gehad, waar door de goede melkkoeien waren omgewisseld met medeweten van den gefailleerde en de gebr. B. en P. B. V. jr., zoodat de opbrengst natuurlijk minder was dan anders het geval ware geweest. Bovendien zou de gefailleerde verscheidene goede ren aan den boedel hebben onttrokken als landbouw werktuigen en veldvruchten. De vijf mannen zijn in de kazerne te Padendrecht opgesloten en zullen ter beschikking van de justi tie worden gesteld. Aansporing tot maatregelen van geweld. P a r ij s. Ongeveer tienduizend personen heb ben deelgenomen aan een bijeenkomst van de z.g. „Landbouwers- en Boerenpartij". De politie had uit gebreide voorzorgsmaatregelen getroffen, ten einde betoogingen te voorkomen. Eenige sprekers critiseerden de contingenteerings- politiek der regeering. Zij wekten de betoogers op eventueel over te gaan tot maatregelen van geweld. Na afloop der bijeenkomst probeerden de demon stranten in optocht naar het graf van den Onbe kenden Soldaat te trekken. De politie dreef de be toogers evenwel uiteen, waarbij het hier en daar tot ernstige botsingen kwam. Hun zelf aangelegde schachten lucht laten vliegen. in de Kattowitz. - Teneinde te voorkomen dat werkloo- zen afdaalden in verlaten of oude mijngangen om steenkool te halen, waarhij reeds verscheidene slacht offers zijn gevallen, heeft de Poolsche mijninspectic in het mijngebied van Pless bij Lazisk 25 op deze wijze door klandestiene kolengravers aangelegde schachten in de lucht laten springen. In de omge ving verzamelden zich een groot aantal werkloozen, die onder luide kreten uiting aan hun verontwaari ging gaven. In sommige gevallen trachtte zij zelfs het vernietingingswerk te vernietigen, doch de politie wist met behulp van de gummistok de opgewonden menigte te verspreiden. WIELRIJDER TEGEN EEN AUTO GEREDEN. Londen. Uit Teheran wordt gemeld, dat heden acht opperhoofden van den Bnchtinrenstam wegens hoogverraad zijn terechtgesteld. De overige deelne mers aan de samenzwering werden veroordeeld tot gevangenisstraffen tusschen drie en vijftien jaar. Slachtoffer in ernstigen toestand n het ziekenhuis vervoerd. Gistermiddag te ongeveer drie uur is dc wielrdijdcr M., die 'n ledig benzinevat met zich meevoerde, op den Leidschestraatwcg te Woerden bij het passee- ren van een auto, welke werd bestuurd door den heer van L uit den Haag en welke reed in de rich ting van Bodegraven, met dezen wagen in aanraking gekomen. De man werd tegen den grond geslingerd, en bewusteloos opgenomen Hij bleek ernstig te zijn gewond. Bovendien had hij een been gebroken. In ernstigen toestand is hij naar het R.K. Ziekenhuis te Woerden vervoerd. Gisteravond was het slachtof fer nog niet hij kennis. Bij Koninklijk besluit is aan burge meester Koster van Winkel op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als zoo danig. Naar wij uit goede bron vernemen zal ex-wethouder J. Westerhof van Alk maar in meer bescheiden functie bij de S.D.A.P. werkzaam blijven en in ver band daarmee binnenkort. Alkmaar gaan verlaten. De correspondent van het „Hsbl." tc Zwolle meldt: In aansluiting op de berichten betreffende do ernstige finantieele moeilijkheden, waarin de kunst kring „Het Schouwspel'' verkeert, kunnen wij me- dedeelen, dat de voorstellingen alhier op a.s. Don derdag en Vrijdag doorgaan. De heer Van Steenvcldt, oprichter van den kunstkring „Het Schouwspel doet moeite met de gezelschappen van Ko van Dijk, Pierre Mols enz. tot een accoord te komen. Gelukt dit niet, dan neemt een andere combinatie het over. In ieder geval zal Zwolle dus op zijn voorstellingen a.s. Donderdag en Vrijdag kunnen rekenen. Binnenkort naar den minister. Naar gemeld wordt, is, na zeer omvangrijken ar beid, het „Grondslagenrapport" voor het Onderwijs gereed gekomen. Het zal binnenkort aan den minis ter van Onderwijs worden aangeboden. Londen: Reuter meldt uit New York: De president van Bolivia, Salamanda, is door troe pen gevangen genomen in de buurt van Chaco Boreal. Deze mededeeling is ontvangen van officieele zijde te La Paz. Salamanca had zich naar den Chaco be geven om naar aanleiding van de jongste nederlaag van het leger van Bolivia een wijziging te brengen in het opperbevel van het leger. GROOT BEDRAG AAN GOUDEN DOLLARS GESTOLEN. Uit scheepskluis. N e w-Y o r k. Uit de kluis van den betaalmeester van het Amerikaansche stoomschip President Har ding zijn in den nacht op Woensdag 4553 gouden dollars gestolen. Waarschijnlijk hadden de dieven het voorzien op een bedrag van GO.OOO gouden dol lars, welke door het schip naar Europa zouden worden vervoerd. Deze zending goud bevond zich toevallig 'niet in de kluis, aangezien zij was aange voerd, tijdens de afwezigheid van den betaalmeester. „BABY FACE" NELSON DOODGESCHOTEN. Washington. -- De procureur-generaal Cum- mings heeft medegedeeld, dat de beruchte gangster George Nelson, „Baby Face Nelson", in de buurt van iles Conter (Illinois) dood is aangetroffen met vijf schoten in de maag, twee schotwonden in dc horst en tien in de beenen. Nelson schijnt te zijn bezweken aan de verwondingen, welke hij Dinsdag bij het vuur gevecht met politiebeambten te Chicago (zie ook elders in dit nummer) heeft opgeloopcn. Zooals ge meld werd, heeft Nelson bij dit gevecht twee poli- tie-beambten gedood. ROOSEVELT WIL DE TERING NAAR DE NERING ZETTEN. „Het zakenleven wacht er op", zegt mi nister Roper. Warm Springs: De staatssecretaris van handel, Daniël Roper verklaarde na een bespreking mot pre sident Roosevelt op diens buitenverblijf tc Warm Springs in Georgia, dat dc president vast besloten was de regecringsuitgavcn binnen dc normale gren zen te houden en in overeenstemming met de in komsten. „Dit is alles waar het zakenleven op wacht verklaarde hij. MATUSCHKA WEER UITGELEVERD. De ter dood veroordeelde Matuschka, is heden ge boeid en onder krachtige bewaking per auto naar de Oostenrijksche grens overgebracht en daar uit geleverd aan de Oostenrijksche autoriteiten. Ma tuschka moet nog drie jaar zitten in een Oosten- rijksch tuchthuis. Daarna zal de vraag worden be slist of hij zal worden uitgeleverd aan de Hongaar sche overheid voor de voltrekking van het dood vonnis.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1