DE VIER LEVENS VAN MISS GREY. LOONEN BIJ SPOORWEGEN VERDER OMLAAG. Begrooting Wegenfonds 1935. Groenten voor ondersteunden. De brand te Vriezeveen. DE MOORD TE NAARDEN. Beveiliging van historische gebouwen. De Radio-prijsvraag voor het Crisis-comité. Auto raakte in hrand. De steuntrekker met spaarduitjes. Firma GEBR. ROTGANS Predikbeurten. Na de 5 pet. korting op 1 Jan. een nlenwe verlaging ln nliziebt gesteld. Door don Personeel raad der Spoorwagen wordt 't volgende medegedeeld: Zooals hakend Is omtrent de door den Minister van Waterstaat aan hot spoorwegpersoneel opgelog- do loonsverlaging van 5 pet. tusschen de directie en den peaoneelroad der N.S. do eveneens door den minister gcëischto algcheele overeenstemming niet kuncn worden verkregen, doordat do twee kleinste honden, de B.A.N.S. en de C.B. weigerden daarover in overleg te treden. Tegenover zijn eiscli van algo- hoelo overeenstemming, had de minister toegelegd, do looncn van het spoorwegpersoneel voor 1935 en 1936 onaangetast te laten. Terwille van deze zeer belangrijke concessie en ook om gelegenheid te heb ben op de samensteling van de te wijzigen loonrege ling invloed te kunnen uitoefenen en rekening te ktinncn houden met gerechtvaardigde speciale wen- selien, waren de N. V.. St. Raphael en P. C. B., die samen het overgroote deel van hot porsonoel der N. S. georganiseerd hebben, tot overleg met do directie bereid. 27 November heeft de directie een loonregeling aan den minister voorgelegd, welke overeenkomstig den eisch van den minister, een bezuiniging van f3.200.000 zal opleveren. Dienzelfden dag hebben do hoeren Moltmaker en Timmermans een bespreking gehad met den minis ter van Waterstaat om te bepleiten: le. dat Z. E. zijn toezegging omtrent rust in de loonregeling voor 1935 en 1936 gestand zou blijven doen. 2c. genoegen te nemen met overeenstemming tusschen directie en N. v.. 81. Raphaèl en P. C. B. Den minister is gewezen op de geweldige ontstem ming, welke zich reeds onder het personeel open baart en die tot het toppunt zou stijgen, indien Z.E. zijn standnunt zou laten bepalen door de houding van een kleino minderheid van het personeel. Z.E. beschouwde de zaak, nu aan zijn eisch van algeheele overeenstemming niet voldaan was, voor hem af en was niet bereid zijn concessie te handhaven. Even min kon nog overleg met do directio plaats hebben, wijl de nieuwe regeling on 1 Januari 1935 moet In gaan. De minister verschuilt zich dus achter hot voor het personeel buitengewoon schadelijk gebleken op treden van den B A.N.S. en den C. B., wat tot gevolg heeft, dat, naar de minister liet verstaan, de loo- n o n binnen dien t ij d opnieuw zul len worden horzien, aangezien door de ro- geering verder moet worden gestreef^ naar een nog lager liggend levenspeil. De N.V.. St Baphael on P.C.B. zullen verder po gingen blijven aanwenden om den aanvankelijk in uitzicht gestclden termijn van twee jaren alsnog te bereiken. Demonstratief connrcs van B.A.N.S. en Centralcn Bond op 15 Dec. De Centraio Bond van Spoor- en Tramwegperso neel is met den Bond van Ambtenaren bij de Neder- landsche Spoorwegen overeengekomen, om in een op 15 Dcc. to Tivoli te houden gemeenschappelijk de monstratief congres te protesteeren tegen do door den minister van Waterstaat gecischte 5 pet. loonsverla ging. alsmede tegen het. ingrijpen van dezen be windsman in het overleg tusschen directie der Nc- derlnndscho Spoorwegen en den Personcelraad. Wetsontwerp Ingetrokken. Do minister van Financiën heeft aan den voorzit ter der Tweede Kamer medegedeeld, dat het wets ontwerp tot vaststelling van do begrooting van het wegenfonds voor 1935 wordt ingetrokken. Niet in do groote steden. Tot do acht gemeenten, in welke volgens do ln ons nummer van gister gegeven regelen de verstrek king van goedkoope groenten aan do ondersteunde werklooien zal plaats hebben hehooren niet :1e groote steden. De bedoeling van do regeling is in acht gemeenten van kleineren omvang een proef te nemen. Slaagt deze proef, dan eerst zuilen de groo te gemeenten mede in do distributie van do goed koope groenten betrokken worden. Deze, wier zor gen in verband met de ondersteuning van do werk- loozon toch al zoo groot zijn, heeft men met opzet go- heel buiten de besprekingen gehouden. Men wil do kleinere pluatscn als toetssteen gebruiken om te zien, hoe de wcrkloozen en hoe de distribuantcn op de aanbieding van do goedkoope groenten rcageoron. Een der slachtoffers overleden. Do 9-jarige Chr. Moes uit Vriezen veen, die met brandwonden overdekt tengevolge van een brand in het ouderlijk huis, in hel Algemeen Ziekenhuis te Almelo waa opgenomen (zie ook elders in dit num mer) is gisteren aan zijn brandwonden bezweken. In hetzelfde ziekenhuis wordt zijn vader, die bij den brand eveneens werd gewond, verpleegd. RECHTBANK. Zijn vroegere meisje doodgeschoten. Kappersbediende krijgt zes jaar gevange nisstraf. Do vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank wees gisteren vonnis in de strafzaak tegen den 22- jarigon kappersbediende A. C. V. uit Bussuin, die op Zondag 18 Maart j.1. te Naarden het 17-jarige meisje E. do Bruin, waurmco hij verloofd was geweest, heeft doodgeschoten. Do rechtbank veroordeelde verdachte wegens moord tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van voorarrest. Het O. M. had tien jaar gerequireerd. Do rechtbank achlto moord bewezen, omdat verd. do revolver vooraf bad gekocht, ormoo had geoefend on het wapen beproefd en het steeds bij zich droeg. Uit de getuigenverklaringen en verd.'s cigon verkla ringen staat vast, dat hij na een korte woordenwis seling de doodclijke schoten loste. Daarna heeft hij liet wapen op zichzelf gericht en zichzelf ernstig ge wond. De jongen hoorde het vonnis uiterlijk kalm aan. Brandbluschinstallatie in Enkhuizens Zuidertoren. Te Enkhuizen zal de bekende Sint-Pancras- of Zuidertoren, die dagteekent uit de 15o eeuw en met zijn schoon klokkenspel tot de merkwaardigste ge bouwen van ons land behoort, van een brandblusch- installatio worden voorzien. Het bestuur van de Enkhulzer brandweer heeft het plan ontworpen en is begonnen voor dit doel gelden in te zamelen. De resultaten zijn reeds zóó gunstig, dat met zekerheid kan worden gezegd, dat de installatie - behoudens goedkeuring door het gemeentebestuur tot stand zal komen. Er zulen drie afzonderlijke leidingen voor water- aanvoer in den toren worden adhgclcgd, van welke de hoogste leiding zal reiken tot in dc spits, die 75 m. hoog is. Op 25 meter afstand van don voet van het bouw werk zal op het zoogenaamde kcrkoveld een kast worden geplaatst voor drie koppelingen, om daar aan te bevestigen de slangen, waar het water met behulp van de motorspuit en brandweerauto met groote kracht opgeperst kan worden. Ontstaat er nu bijvoorbeeld brand in de spits, dan wordt, het water alleen naar de bovenste leiding gevoerd, en is er brand in het onderste gedeelte van den toren, dan worden allo leidingen gebruikt, zoo dat door de sproeiers een waro stortvloed van water op hot brandende gedeelte moet vallen. Een groot voordeel bij een eventueelon brand is wel, dat het brandweergebouw zich in de onmiddel lijke nabijheid van den toren bevindt In don loop der laren is al twee maal brand in den toren ontstaan, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Het klokkenspel bestaat uit 36 klokken, waarvan de heeluursklok (gegoten In 1523) een middellijn heeft van 1.65 M. De grootste der twee luiklokken, die met het carillon kan worden vorbonden, heeft een middellijn van 2.55 M. De meeste klokken van het carillon zijn uit dc werkplaatsen der gebroeders Hemony. Opbrengst ruim f 31.000. Hot N.C.C. doelt mede: Nu do afwikkeling van dc N.C.C. Radioprijsvraag tot bet verleden behoort, kan worden medegedeeld, dat in totaal rond 110.000 briefkaarten met oplossin gen bij bet Comité zijn ingekomen. De opbrengst be droeg ruim f 31.000. Vele en belangrijke prijzen werden voor de goede oplossing van do prijsvraag belangeloos beschikbaar gesteld. In verband met het groote aantal goede op lossingen had, overeenkomstig de ter zake vastge stelde regeling, loting plaats. Voor zooveel noodig wordt hier nogmaals in herinnering gebracht, dat de goede oplossing als volgt luidde: 1 auto, 2 tram, 3 pontje, 4 trein, 5 vliegtuig. Eigenaar reed haar toen maar de gracht in. De Amsterdamsche brandweer werd gisteravond ge alarmeerd voor een auto, welke omstreeks half acht op de I.ijnbaansgracht nabij de Bloemgracht ln brand stond. Door terugslag in de carburator was het vuur ontstaan, tewijl pogingen om den brand te blusschcn met eigen middelen faalden. Tenslotte besloot de eigenaar den wagen maar ln de gracht te rijden. Een flinke duw deed de auto over den rand tuimelen en een heftig sissen, ge paard met een flinke stoomwolk kondigden aan, dat het natte element den strijd binnen enkele se conden had gewonnen. De brandweer vond baar prooi reeds in het water liggen, toen zij arriveerde en daar do eigenaar van den wagen van de diensten van de brandweer geen gebruik wenschte te maken, omdat particuliere on dernemingen altijd goedkooper zijn, rukte dc roode wagens spoedig weer in. Een particuliere kraanwagen haalde korten tijd later do zwaar gehavende auto weer op den wal. Op een groot gedeelte beslag gelegd. Eenige dagen geleden werd, zooals we reeds eer der meldden, aan het bureau Raampoort te Amster dam een man gebracht, die, hoewel hij steuntrekker was, in het bezit werd bevonden van f 3060. Dit be drag was in den loop van jaren door hem gespaard. De politie van het bureau Raampoort stolde den man weer op vrije voeten, doch bewaarde het geld, opdat eerst Maatschappelijke Steun hiervan in ken nis kon worden gesteld. Gisteren nu kreeg de man bericht, dat Maatschappelijke Steun op f 1203 beslag had laten leggen, De rest van het geld kon de man aan het bureau Raampoort komen terughalen. RADBOUD TE MEDEMBLIK ONTMANTELD. Thans is aangevangen met de uitvoering van dc overeenkomst tusschen het Rijk, de fa. Kooij en Trompetter en het gemeentebestuur van Medemblik, waarbij de conservenfabriek vóór het aloude Kasteel Radboud, welke destijds door brand verwoest werd, niet weer ter plaatse zal verrijzen. Tal van werk lieden zijn druk bezig met wegruiming van dc brandrestanten en reeds thans ligt het historisch kasteel voor het oog geheel open. Wanneer eerlang de egalisatie van het omliggend terrein is geschied en een plantsoen aan het pas geopend wandelpark zal worden toegevoegd, is Rad- bouds Veste een schoon geheel rijker geworden. ERNSTIG ONGELUK BIJ ENGELSCHEN OVERWEG. Machinist en stoker van trein gedood. Londen. Bij een overweg te Wormley in Hort- fordehiro is de sneltrein van Cambridgo naar Lon den met een snelheid van 72 km. per uur in botsing gekomen met een vrachtauto. De locomotief sloeg om Dc machinist en de stoker van den trein werden ge dood en verscheidene personen werden gewond. De vrachtauto werd totaal vernield, doch de beide in zittenden kwamen er met wonden af. VERSCHILLENDE DIEFSTALLEN VAN KONIJNEN. Bij den heer C. Z. te Tjallewal hoorde men Dins dagavond omstreeks een uur of negen een gerucht voor liet huis. Daar men daaraan niet verder dacht, ging men ter ruste, 's Morgens om ongeveer half zes deed de heer Z. een minder aangename ontdekking. De 5 mooie witte konijnen van z'n dochtertje waren gestolen uit het achter het huis staande hok. Ver moedelijk is dit het gestommel des avonds geweest. Bij Mevr. de wed. M., die even verderop woont, werden eveneens 2 konijnen ontvreemd uit een hok, wat aan den zijkant der boerenhofstede stond. Daar dit blijkbaar nog niet genoeg opleverde, haalde men bij den heer S. ook nog maar 9 konijnen weg. Een groot aantal losloopende konijnen liet men loopen, bepaald was men daar niet vlug genoeg voor. Een en ander had een buit opgeleverd van 16 stuks. Ook diefstal in de Moerboek. In aansluiting op bovenstaande zij nog vermeld, dat in dien zelfden nacht ook bij verschillende men- schen in de Moebeek, gemeente Nieuwe Niedorp, konijnen werden ontvreemd. Men hale de konijnen maar liever binnen als het donker wordt, want an ders kon men het met Kerstmis wel eens zondor konijnenbout moeten doen. Onderwijzeres als gangsier. „ONZE BESTE LEERKRACHT". Te Chicago voerde een leerares aan een lyceum op zeer geraffineerde wijze niet een dubbel leven, maar een viervoudig leven. Eindelijk had men vier mannen te pakken g?kre- gen, die bij een diefstallenserie betrokken waren. Men wist dat er achter deze diefstallen meer zat en dat men niet de hoofdpersoon gevat had. Na een long verhoor bekende én der verdachten, John Girwin, dat een brunette" altijd de aanwijzingen verstrekte. Zij leverde de plannen, ontving de goede ren, die zij contant betaalde. Wio was deze dame? Dat wist hij niet. Waar men haar dan kon vinden? Soms middernacht in Billy's kroeg in een achter kamertje. Maar men moest voorzichtig zijn Vier dagen lang lag men op de loer. Maar de bru- nete kwam niet Reeds meende men, dat John ge logen had. Plotseling kwam een vrouw, haastig, in een leeren mantel gehuld. „De brunette", siste John. Direct werd zo gearresteerd. Toen men haar vroeg, wie ze was, zweeg ze. Ze gaf totaal geen antwoord. Maar in een zak van haar jas vond men het lesrooster van een meisjeslyceum te Chicago. Waar ze die mantel gestolen had. Ze zwoeg. Den volgenden ochtend informeerde men op die school. Een leeren Jas? Die droeg alleen maar Joan Grey, een van do bosto leeraressen van het instituut. Vandaag was zij waarschijnlijk ziek, want ze was niet verschenen. De ambtenaren keken elkaar aan. Wel, wel, niet op les! Zoo kwam men het dubbele leven van Joan Grey op het spoor. Zij was leerares in de wiskunde on 's nachts heelster, handictenleidster, misdadig ster. Terwijl men haar woning doorzocht, werd een sterk geparfumeerd lila briefje gebracht Men ver wachtte Miss Grey om vier uur 's middags bij Jenny Smithon. Men had vier nieuwe speelsters gevonden en bovendien zou Mr. Roberts er zijn. De ambtenaren die 's middags bij Jenny Smithon kwamen aanloopen, vonden een zeer elegante wo ning, die als speelgelegenheid was ingericht Tien dames van do Chicagosche society, een paar niets nutten, die bij de politie niet onbekend waren, een pianist speelkaarten, alcohol. Men beloofde Lady Smithon geen maatregelen te gen haar te treffen, wanneer zij het een en ander over Miss Grey wilde vertellen. Zij was waarschijn lijk een weduwe, die zeer veel en zeer grof speelde, die buitengewoon elegant was, die waarschijnlijk pas 's middags opstond, want wanneer men haar 's ochtends belde," kreeg men geen antwoord. Meer wist men niet van haar. Spoelster dat was dus het derde leven van Miss Grey Een ambtenaar bleef in de woning van Miss Grey achter en wachtto. Er zouden zeker nog wel een paar verrassingen komen, 's Avonds kwart over ne gen rinkelde dc telefoon. Professor G., een vooraan staand man van het chemische en bacteriologische instituut te Chicago belde op. Waarom Miss Grey niet kwam. Men wilde toch nog de niouwe cultu res Een half uur later wist de professor do waarheid. Juffrouw Grey was zijn assistente geweest, die le deren avond van negen tot elf met hem werkte. Za was buitengewoon vlijtig en had zeer veol talent. Hij had haar steeds aangeraden verder te studecren. Bactcriologe scheikundige het vierde leven van John Grey. Een dergelijk geval heeft men nog nooit meege maakt. De psychiaters weten niet goed wat zij met deze „viervoudige" vrouw beginnen moeten. Men spreekt van een viervoudige splitsing van haar ik- bewustzijn. Uit het onderzoek blijkt, dat de onderwij zeres van veel dingen niets afweet, die zij als speel ster deed, terwijl do bactoriologo vergeten 6chijnt te zijn, waar zij 's nachts na twaalf uur als bandieten leidster naar toe ging. Welke Miss Grey moet door do jury veroordeeld worden? Moet do onderwijzeres Joan Grey voor do anderen boeten, die in haar ziel woedden. Het geval Grey is dan ook niet alleen de sensa tie van het publick, maar ook van de psychiatrie en de rechters van Chicago. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 777 m.M« Temperatuur: 9 gr. C. is 49 gr. F. Vooruitzichten: Goed weer. Warmwaterzakken f 1.25 Gummi-Handschoenen, per paar 50 ct. Irrigatoren, geheel compleet f 1.60 Gedipl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN, ZONDAG 2 DECEMBER. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Extra colh Barsingerhorn, geen dienst. Oude Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Van Baaien. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. M. van Wichen. Zang Eenigcnburg, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Valkkoog, nam. 7 uur, Ds. Tinholt Oudkarspel, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Aartswoud, nam. 7 uur, Ds. Los. Hoogwoud, nam. 7 uur, Ds. Buiskool. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, de heer Sj. Gosscn, candidaat tot den H. Dienst. Wieringerwaad, voorin. 10 uur, Ds. Witkop. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Burgcrbrug, zie St. Maartensbrug. St. Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek Oudesluis, zie Scba^erbrug. Schagerbrug. nam. 7 uur, Ds. Witkop. Petten, geen dienst. Dirkshorn, geen samenkomst. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst Winkel, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Hippolytushoef, nam. 7 uur, Ds. Van Beek. Bergen, nam. 7 uur, Ds. Van den Kieboom. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. M. van Wichen. Zang DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Meihuizen. Den Oever (Kapel) nam. 7 uur, Ds. Meihuizen. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Vertoeving. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur, de heer Heeresma, van Amsterdam. 's Avonds geen dienst. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3Yz uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur en nam. 7 uur, de heer S. Kuiper, van Bilthoven. GEREF. KERK. Bergen, voorm. 10 uur en nam. 5 uur, do heer J. H. Slager, Hulpprediker. E. V. MARANATHA. Bergen (Dr. Van Peltlaan 1), voorm. 10.30 uur, Ds< Warners uit Alkmaar. Ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur, Het zij mij vergund eenige plaatsruimte te mogen vragen voor onderstaande, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Tot den Rijwielhandel in Nederland. Politieke vrijheid in Nederland, uit Barneveld. Heden kwam mij een berichtje onder het oog, voorkomende in het Volksblad van 27 Nov., hetwelk toch alle perken te buiten gaat. In dc afgeloopci* week moest een arbeider, in dienst bij den heer Schothorst, (fabrikantje in rij- wiclonderdeelcn) op het kantoor van den superieur komen, om de mededeeling in ontvangst te nemen, dat hij onmiddellijk werd ontslagen, omdat hij in zijn vrijen tijd had gewerkt voor het petitionnement van hot N.V.V. IliJ (de heer fabrikantje) duldde geen arbeider, die sympathie voor do hcillooze lichamen N.V.V. en S.D.A.P. had. Waarde collega's rijwielhandelaren, wat is nu onze plicht, de inhoud hierboven voor oogen houdend? Is het niet onze plicht, rekenschap te geven, hoe de heer S. in Barneveld rnet zijn arbeiders omspringt. Moeten wij als rijwielhandel, dulden, dat zoo iemand, die 7.ijn arbeiders de straat op schopt, nog langer in staat wordt gesteld zijn artikelen onder de men- schen te brengen, door tusschenkomst van den han del? Neon, en nog een9 neen! Is het niet moer dan tijd om nu onze solidariteit ook eens over dien kant te laten beinvloeden, en be talen met dezelfde munt als dien arbeider reeds is betaald? (Ontslag). Ontslag kunnen wij mijnheer de (Fabrikan-tje) niet geven, doch wel kunnen wij zooveel mogelijk vermijden om van genoemden heer afkomstigo goe deren af te nemen en op deze wijz.o met dez.elfdi munt te betalen als waarmede die arme arbeider U betaald, die dientengevolge het slachtoffer is gewor den van het ontaarde besluit van zijn superieur, die welbewust de arrnoed van dezen arbeider tegemoet kan zien. Leden van R.R.H.N., ik roep u allen op, laat een dergelijk geval, ons gezegd zijn, en laat het ons van Oost tot West, van Noord tot Zuid tot ons doorge drongen zijn, om een rieol standpunt in te nemen en te besluiten om tegen deze handelwijze paraat to staan, vermijdt zijn artikelen en laat hem weten, dat wij ook solidariteitsgevoel met dc arbeiders heb ben, waar wij het in groote trekken van moeten heb ben, en die hebben getoond sympathiek to staan met bet N.V.V. en S.D.A.P., waarin zich reeds 1.556.747 personen hebben uitgesproken als meerder jarige Nederlanders vóór het petitionnement. Dankend voor de plaatsruimte, teekent. De Rijwielhandel Petten, iN.H.). Verzoeke andere bladen het over te nemen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2