geen spreekuren Dit het Parlement. VARIA JUST1TIEBEGR00TING 1935. Marktberichten. I Advertentiën. Vrijdag 30 Nov. Arts L. C. J. Olree. Huishoudster, s ul de omgeving OUDE NEDO ff p Woensdagavond j.1. had des namiddags te half acht nre een ledenvergadering plaats van de IJsclub vau Oude Niedorp, in het café Feijs. Aanwezig 11 leden (bestuur inbegrepen). Voorzitter de heer Jb. van Zoonen; Secretaris do h«ccr P. Heinis. De Voorzitter opent do vergadering en heet allan van harte welkom. Hierna worden de notulen gele zen en overeenkomstig het gelezene goedgekeurd. De Voorzitter deelt in aansluiting hierop nog mede, dat er verschillende pogingen zijn gedaan om tot uit breiding van de ijsbaan te komen. Tevens werd met eenige bestuursleden van de ijsbaan te Zijdewind over dit punt gesproken. Do plannen konden echter geen doorgang hebben, omdat de landeigenaar Over pertinent weigerde voor dit doel land te verkoopen. Ook heeft men er over gedacht om door middel vau onteigening tot dit doel te geraken. Dit vond men echter tc riskant, omdat men zich dan aan den prijs zal hebben te houden welke wordt voorgeschreven en heeft men hierdoor het risico, dat deze prijs te hoog zal kunnen zijn. Hierna wordt de rekening over het afgeloopen jaar nagezien. De commissie, belast met het nazien van de rekening, deelt bij monde van den heer J. Lief hebber mede, dat deze in orde is bevonden. Ontvan gen wertl f 139.40 en uitgegeven f 101.32, zoodat deze rekening sluit met een batig saldo van f38.08. Dit batig saldo zal echter vermoedelijk een kleine ver mindering ondergaan, omdat cene rekening van den hcar Feijs gedeeltelijk werd betaald, waarover in het bestuur nader zal worden gesproken. De Voorzitter brengt dank aan de commissie voor het nazien van de rekening. Thans volgt verkiezing van een bestuurslid. Aftre^ dend de heer J. Koopmans (niet herkiesbaar). Bij stemming met gesloten briefjes wordt gekozen met 7 stemmen de heer J. Liefhebber. De heer P. Meere- boer behaalde 1 stem, de heer P. Krouwel 2 stem men en de heer Feijs 1 stem. De heer Liefhebber neemt zijn benoeming aan. De Voorzitter feliciteert den heer Liefhebber met zijne benoeming en spreekt de wensch uit dat de besprekingen aangenaam zul len worden gevoerd en dat zij zullen zijn in het be lang van de IJsclub. Aan den heer Koopmans wordt dank gebracht voor zijne bewezen diensten tijdens zijn lidmaatschap. Bij de thans volgende uitloting van aandeelen wor den wederom uitgeloot 10 aandeelen. Uitgeloot wor den de nummers 11, (31, 46, 38, 33, 35, 59, 40, 77 en 44. Aan het bestuur wordt overgelaten de bespreking van do te houden ijsfeesten. De ijsbaan zal evenals het vorige jaar hét geval was, wederom schitterend worden verlicht. Na rondvraag volgt sluiting. BARSINGERHORN Tragisch ongeluk. In een vlaag van moedeloosheid is Woensdagoch tend vroeg, vrouw B. vóór haar woning nabij het zwembad, in de haven gesprongen. Toen zij werd opgehaald, mocht geneeskundige hulp niet meer baten. Vanzelfsprekend verwekte dit tragische on geluk veel beroering in het afgelegen buurtje temeer daar het gezin van B. goed bekend staat. KOLHORN. Dinsdagavond hield het Departemena Kolhorn van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een bijeen komst voor leden en introducéo's, in de zaal van Kuiper. Voorzitter, Dr. Werner, opende de avond met een hartelijk woord van welkom aan Ds. Van der Veen, die zich voor dezen avond bereid had ver klaard. belangeloos een lezing te houden over Faust. Op zijn welbekende, gemoedelijke wijze, besprak Ds. Van der Veen thans dit schitterend levenswerk van Goethe. Het werd niet een dorre opsomming van feiten, maar een voor de toehoorders levende schildering van den moeizamen strijd der vooruit strevende menschheid, gesymboliseerd in het leven van Faust Het was een inspannende, maar mooie avond, waarvoor de vergadering, bij monde van den voor zitter hartelijk dankte. In de pauze speelde de heer Kistemaker toepasse lijke pianomuziek, terwijl de dames Kistemaker tot siot ecnige liederen zongen. Vergadering van Woensdag 28 November. Opening ie 1 nor 10 n. In deze vergadering werd voortgezet de behande ling van de begrooting van defensie. De heer Schaepman (r.k.) betoogt dat de Minister niet teveel moet vasthouden aan het gebruik van groot, duur materiaal, doch zich meer zal moeten oriënteeren op onderzeeërs en vliegtuigen. Hij spreekt zijn verontwaardiging uit over de rede van den heer Westerman, dio minachtend had ge sproken over onze weermacht en achtte dit geen nationaal herstel, maar nationale afbraak. Verschillende afgevaardigden verzetten zich tegen afschaffing van de burgercorveërs. De heer Faber (s.d.) wees er op, dat wij heen moe ten naar een volkerengemeenschap en zijn mede strijder, de heer Drop (s.d.) wijst de verantwoorde lijkheid van de S.D.A.P. voor het gebeurde met de Zeven Provinciën af, terwijl hij meent, dat deze be grooting is een camouflage van de militaire uit gaven. Ook de heer Sneevliet snijdt nog even de kwestie der Zeven Provinciën aan en noemt het weinig fier van de S.D.A.P. om de schuld daarvan te ontkennen. Het viel op, dat de heer Drop (s.d.) nog nader verklaarde een veiligheidsvloot voor Indiö to wen- schen inct eenige steunpunten. Nadat nog de heer Zadelhof had verklaard dat be veiliging tegen luchtaanvallen niet wel mogelijk was, werd dc vergadering verdaagd tot Donderdag middag één uur. Z IJ PE Blijkens ons gedane mededeelingen blijkt bij som mige boeren de opvatting te bestaan, dat, nu de werkverschaffing bij Staatsboschbehcer is geopend, het betrekken van arbeiders via de arbeidsbemidde ling niet meer mogelijk is of op bezwaren zou stui ten. Ter voorkoming van misverstand vestigen wij de aandacht er op, dat ook thans nog door de agent schappen der arbeidsbemiddeling aan aanvragen om arbeiders met den meesten spoed kan worden voldaan. 'ANNA PA ULOWNA Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. E. Bulder van Schagen; B. van den Hout van Ootmarsum; Mej. M. G. Velthof van Tubbergen; J. M. Fontijn van Limmen; mej. G. Ui lenberg van Enschede; D. P. Willig van Wieringen; A. Kcppel van Zijpe; J. Doef en echtgcnoote van Den Helder, mej. J. C. Esseveld van Leiden; mej. A. Scholten van Giethoorn. Vertrokken: G. Sluik en gezin naar Den Helder; J. Kuiken naar Zuilen; C. IC. van StipriaanBlom naar Barsingerhorn; E. Matysik naar Sterkradc-Ober hausen (Dij; Mej. V. Wijnia naar Den Helder; A. Boot en gezin naar Den Helder. Burgerlijken stand. Geboren: Mieke, dochter van K. Schenk en E. C. Bakker; Geertruida Maria, en Johanna Hendrika, dochters van N. Koelewijn en M. G. Spruijt; Klaas, zoon van C. Rezelman en A. P. Vergouwe. Ondertrouwd: II. Nauta en M. P. H. Hooimeijer. Getrouwd: J. K. van Waggendorff van Rijn en M. Koeten, J. Bergman en H. E. den Engelsen; J. R. van Stipriaan en C. K. Blom. Overleden: C. Schilderman, oud 57 jaar; A. Kooi man, oud 92 jaar. POLITIE. Verloren: een rij wiel plaatje. Gevonden: een autoslinger. Sterke toename werkloosheid. Stonden er op 10 November 143 werkloozen inge schreven, veertien dagen later, dus j.1. Zaterdag, waren het er 283. Hieronder waren 265 landarbei ders, 10 timmerlieden, 2 metselaars, 2 schilders, 3 opperlieden, 1 pannenlegger. In de rijkswerkver schaffing waren op dien datum 70 man en in de plaatselijke werkverschaffing (slooten) 37 man aan het werk. Op 26 November zijn nog 71 werkloozen ingeschreven, zoodat het aantal thans al over do 350 is. Biljartclub opgericht. Door eenige biljartliefhebbers is een biljartclub op gericht, die thans 16 leden telt. Als bestuursleden werden gekozen de heeren W. Alkemade, C Slik ker en P. Smit. De leden zijn in 4 groepjes ingedeeld, die beginnende met a.s. Dinsdag bij toerbeurt bij den heer Slikker en den heer Alkemade zullen spelen. We vernemen, dat van gemeentewege, ter verrui ming van werkgelegenheid, bij particuliere werk gevers wordt geïnformeerd of zij genegen zijn te laten diepspitten of sloot werk te laten verrichten. Het is n.1. mogelijk, dat de regecring, wanneer er voldoende werk beschikbaar komt, en dit tegen werk verschaf fingsloon wordt uitgevoerd, een subsi die van 65 pet. zal geven voor het diepspitten en tusschcn de 60 en 75 pet. voor het slootwerk. BREEZAND. Overgang zaken. De lunchroom, hoek Zwarteweg en Meerweg, eer der in huur bij den heer Breid er, wordt thans ge ëxploiteerd door den heer G. Dijkstra. Krachtig optreden tegen pogingen om onrust te zaaien. Regeling der pacht in voorbereiding. In de Memorie van Antwoord op het VoorloopU Verslag der Tweede Kamer aangaande de Justitic- begrooting voor 1935 zegt de minister dat de regeering, indien zij niet krachtig waakt tegen misdadige po gingen om onrust en een geesl van opstandigheid on der het volk te zaaien, in beleid tekort zou schieten. De justitie behoeft niet tot matiging aangespoord tc worden. Een wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht is in voorbereiding. Volgens art. 13 der Crisispachtwet zou deze wet vóór 1 Januari 1936 moeten worden ingetrokken. Wanneer tegen dien tijd do wcnschelijkheid van ver der voortduren vaststaat, is wellicht de beste oplos sing het voormelde artikel te schrappen. Cadeaustelsel. De minister van Economische Zaken, wien de aan gelegenheid van het cadeaustelsel in de eersto plaats aangaai, meent zich alsnog een beslissing in zake het vraagstuk ecner wettelijke regeling van het ca deaustelsel te moeten voorbehouden. De doodstraf. Een voorstel tot wederinvoering van de doodstraf in het burgerlijk strafrecht is voor het oogenblik van den minister niet te verwachten. Met de daartoe beschikbare middelen wordt bij voortduring het toezicht der rijkspolitie op het ver keer vooral langs de hoofdwegen verscherpt. Intus- schen zij herhaald, dat een werkelijk veilig verkeer alleen kan worden verkregen, wanneer de wegge bruikers zelf van de op hen rustende verantwoorde lijkheid zijn doorgedrongen. ALKMAAR, 28 Nov. Aardappelen f 3.16—3.60, gele kool f 1—1.90, roode kool f 1—250, uien f 156-2.10, wortelen f 1.30—1.50, per 100 Kg., andijvie f 0.56—2.G0, bloemkool I f 4.50 —9, boerenkool f 1.20—2.60, groene kool f 14, krop sla f 0.50—2.20, knolselderie f 1—3.50 per 100 stuks, appelen f 5—7, peren f 1.504, druiven f 6—15, sprui ten f 2.505.50, tomaten f 5.5010, witlof I f 58, II f 2.504 per 100 pond, prei f 2504.60, selderie f 150—2.20, wortelen f 1.50—5 per 100 bos, WARMENHUIZEN, 28 Nov. Aangevoerd: 19100 Kg. roode kool le kw. f 1—2.40, 2c kw. f 1-1.20, 3000 Kg. gele kool le kw. f 1—1.10, kale f 1, 3300 Kg. D. witte kool le kw. f 1.10. ANECDOTEN VAN BEROEMDE MANNEN. i C o n a n D o y 1 e, de beroemde geestelijke vader van Sherlock Holmes, vertelde graag de volgen de geschiedenis: Eens kwam hij vermomd te Boston aan, na 's och tends Philadclphia te hebben ver laten. De koetsier, die hem naar z'n hotel bracht, wilde geen beta ling van hem aannemen, maar ver klaarde dat hij liever een plaats bewijs had voor de lezing, die de auteur dien avond zou houden. Zeer verbaasd informeerde Co- nan Doyle: „Hoe heeft u me her kend? Ik draag toch een pruik en een valschen haard! Als u me dat vertelt, krijgt u entréo's voor uw heele familie!" „Ja," zei de koetsier gevleid: „Ik lees al jaren uw boeken; ten eer ste wist ik, dat u waarschijnlijk met dezen trein zou komen; dan zag ik, dat de revers van uw jas gekreukt zijn, hetgeen door opdrin gerige journalisten moet zijn be werkstelligd. Uw haar is gekamd op de manier, zooals een kapper in Philadelpia dat doet. Uw hoed is gedeukt: door het gedrang voor het buffet in Chicago. Aan uw schoe nen zit nog een stukje leem uit Buffalo en u rookt een sigaar uit Utica en ten slotte staat immers met groote letters op uw koffer: A. Conan Doyle!" Prof. Piccard was vooral in zijn jeugd erg verstrooid. Eens kwam hij verkleumd en verkouden aan bij menschcn, dio hem met Kerstmis te logccren hadden ge vraagd. „Hoe kom Je zoo verkouden?" vroeg dc gastheer. „Er was een ruit stuk van de Jeur van de coupé, waarin ik zat en mijn plaats was vlak bij dat gat." „Waarom heb je dan niet een ander, die er beter tegen kon dan jij, gevraagd of hij met je van plaats wilde verwisselen?" „Dat ging niet: ik zat alleen In den coupé!" VAN GEESTEN EN SPOKEN DER JAVANEN. Ondanks den Mohammedaan- schcn godsdienst hebben de Java nen hun geloof aan geesten behou den. Het animisme hunner voor ouders is nog niet verdwenen en alle levensuitingen, alle natuur verschijnselen, brengen ze in ver band met goede en booze geesten. Onder de goede geesten behooren o.a. de „danjang dessa", een geest, die vóór het bestaan der dessa (Javaansch dorp) daar reeds heeft vertoefd en als de beschermer der gemeenschap wordt beschouwd. Ook de „tjakal bakal" is de goede geest, wiens ziel, naar veronder steld wordt, een wakend oog houdt op het welzijn van de bewoners van de dessa. Veel boozere allures heeft de „sambang", die allerlei ziekten en ongemakken veroorzaakt Deze kwade geest, die door den Javaan wordt voorgesteld als steeds zoe kende naar slachtoffers, is de ver persoonlijking der ongezonde win den en dampen, Deze geest is als ongeluksaanbrcnger de trouwe ge zel van den „naga", of den mensch vijandigen draak, wien de Javaan den vorm heeft gegeven van een gedrocht in slangengedaante met armen en beencn. Dan hebben we nog den „djati ngarang", die de gedaante heeft van een vervaarlij ken met een knots gewapenden reus, de booze demon van den landbouwer, want hij veroorzaakt allerloi ziekten onder het geboom te en doet daarom den oogst der vruchtboomen mislukken. Do „ridjal" heeft de gedaante van een centaur, een wezen dus, half mensch, half paard. Met twee ar men en vier pooten. Hij is de ver wekker van allerlei ziekten onder de dieren en het vee, in het bij zonder van dieren, die den mensch nuttig zijn. De „tjinoeoeq" is de kwade geest der bosschen, die door de wouden dwaalt als een groot en boosaar dig dier. De „menteq", wien de ge daante van een naakt loopend vier vijfjarig kind wordt toegeschre ven, is de vijand van het rijstgewas. De ,sawan" en dc „sarap" of „sa- rab" zijn de kwelduivels van klei ne kinderen en zwakken. De „dengen" is do verwekker van de knokkelkoorts. Hij stijgt in den vorm van schadelijke dam pen uit den grond. De „pati" is de engel des doods der Javanen, door hen verbeeld als een afgeleefde grijsaard. De „gendroewa" is al een heel gevaarlijk individu. Hij is een soort bosch- en tuingeest, die zich overdag vertoont als een tijger, groote slang, krokodil, roofvogel en 's avonds of 's nachts rondloopt in de gedaante van een schoonen jongeman, die alleenloopende vrou wen aangrijpt. Nog gevaarlijker dan hij is zijn lieve wederhelft, do „wewe", die de gedaante moet heb ben van een afzichtelijk, ver schrompelde, lange en magere oude vrouw. Deze kwade geest steelt altijd kleine kinderen. De „bontot", een geest die altijd in doodskleeren rondloopt, houdt er eigenaardige streken op na. Hij gaat op eenzame wegen, als hij een voorbijganger ziet aankomen, dwars over den weg liggen, met gevolg dat de voorbijganger valt, een ongeluk krijgt of ziek wordt. Een soort acrobaat is de „banas- pati". Het is een gevaarlijke reus, dio met de beenen in de lucht, op zijn handen loopt en met den ga penden muil in een al? een vuur bol glinsterenden kop, alles op vangt, wat hem tegenkomt, of zich met een vervaarlijken sprong op ziin slachtoffers werpt. Als een stout, ongezeggelijk kind gedraagt zich de „djrangkong", die de ge daante moet hebben van een ma- geren uitgeteerden zwarten hond met een witten kop. Hij heeft de onhebbelijke gewoonte zand in het eten of drinken te strooien, potten en pannen omver of door elkaar te gooien of door plotseling met een sprong voor iemand te verschijnen, dezen een geweldigen schrik aan te jagen. Zeer gevreesd is de *glondl- oeng", die de gedaante heeft van een groot menschenhoofd. Deze geest verandert zich nu en dan wel eens in een onschuldig uit ziend voorwerp, zooals bijv. in een mand, die aan een boom hangt. Als men naderbij komt om te zien wat er in dien mand is, ver andert alles in een menschenhoofd met groote, uitpuilende oogen, zoo dat men vaak zoodanig schrikt, schrikt, dat men krankzinnig wordt. De „bisoe" of de „setan bisoe" is de personificatie der cholera. De „lampor" is een luchtgeest in de gedaante van een gevleugelde mensch met een stierenkop en ver oorzaker van overstroomingen. De „laha" is een geest in den vorm van een vliegend dier met den kop van een grooten roofvogel, die al leen voor dieren gevaarlijk schijnt Een meer lieflijke geest is de „njai lara kidoel", de schoon© vorstin van den Indischcn Oceaan, die Java's zuidkust met haar hoo- ge en zware golven beukt. Ze wordt voorgesteld als een jonge vrouw, trotsch op haar schoonheid, wier onderzeesch paleis flonkert van goud en edelgesteente. Zij lokt de menschen en voert de zielen mede naar haar paleis, waar ze voor eeuwig haar dienaren zijn. We willen eindigen, ofschoon met onze korte opsomming de lijst der geesten, waaraan de Javaan nog gelooft, lang niet volledig is. Wo hebben slechts de voornaamste wil len noemen. SCHAGEN, 29 Nov. 74 Paarden f 80130. 7 veulens f 65135. 27 gelde- koeien. magere f 80140. 60 idem vette f 156—240, 8 kalfkoeien f 1:36—190. 199 vaarzen 60—140, 25 gras- kalveren f 20—-50. 33 nuchtere kalveren f 414. 150 idem vette f 15—19.50. 170 overhouders f 16—12. 11 varkens (magere) f 1216, 28 idem (vette) per Kg. f 0.30051, 99 biggen f 4—10, konijnen f 0.50— 1.50, 85 kippen f 050-0.60. EIERVEILING SCHAGEN, 29 Nov. Aanvoer: 53 part. 2G000 kipciercn, 2 part. 400 eend eieren. Prijzen kipeieren f 4.905.50, kleine f 3.10— 4.40, eendeieren f 2.803.10. Do veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht in het nummer van Zaterdag a.s. v BROEK OP LANGENDIJK, 29 November 1934. 850 Kg. aardappelen bl. f 2.S0, 6000 Kg. uien- f 1.80— 1.90, driel. f 1.30, grove f 250, nep f 1.70. Pen 0.60—0.90. bicten 0.90—1.60, roode kool 1—250, doorschot 11.70, gele kool 11.40, 1). witte kool 0.70 1.10, bloemkool: f 450—6, lichte 2—2.60. NOORDSCHARWOUDE. 29 November 1934. 1500 Kg. aardappelen bl. f 2.30, Robijnen f 250, 15-400 Kg. uien f l.Gft—1.80, driel. f 0.80—159, grove f 2.30 —2.40. nep f 1.50—2.20, 7000 Kg. uien f 0.66-0.80. Andijvie 0.50—1.20. kroten 1.10—150, roode kool 1.10—2.20, doorschot 1—1.70. gele kool f 1—1.40. door schot f 1, D. witte kool f 0.70—1.40, doorschot f 0.70 tot f 1.30. AMSTERDAM 28 November 1934. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 242 vette kalveren, le kw. 52—56 cent, 2e kw. 4250 cent. 3e kw. 3640 cent per Kg. levend gewicht: 30 nuchtere kalveren f 3—6.50. 392 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 37—39 ct., zware varkens 36—37 cent en vette var kens 35—36 cent per Kg. slachtgewicht. Ter veemarkt waren heden 3 wagons geslachte runderen uit Dene marken aangevoerd. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Grietje, dochter van Jan Bakker en Keel tje Nierop. Heden overleed, zacht en kalm, na een kbrtstondige ziekte, onze beste Vader, Be huwd-, Groot- en Overgroot vader, de Heer E. RIJKES. in den ouderdom van 86 jaar. A. WONDER—Rijkcs. T. WONDER. Schagen, 28 Nov. 1934. De ter-aarde-hestelling zal plaats hebben op a.s. Zaterdag, des namiddags 2 uur. Heden ontsliep, tot onze diepe droefheid na langdurig, doch geduldig lijden, onze in nig geliefde Man en Vader, W. A. P. F. L. SPRUIT. in den ouderdom van 50 jaar en 9 maanden. Zijne diepbedroefde Echtgc noote, F. SPRUIT—de Graaf en Kinderen. Kolhorn. 28 Nov. 1934. Dankbetuiging. Hiermede betuigen wij onzen innigen dank aan allen die ons bijstand verleenden en deelname betuigden in het zoo zwaar verlies van onze eenigste lieveling. G. VIS. A. VISvan der Wal. Barsingerhorn, Nov. 1934. G o t r o uw d: C1IR. J. NONNEKES en G. NONNEKES—Donker, die, mede namens wederzijdse familie, danken voor de vele blij ken van belangstelling, bij hun Hu welijk ondervonden. Kolhorn, 29 Nov. 1934. ZATERDAGAVOND PRIJSBILJARTEN In. DE BOER Keinsiperbrug. Een nette wed., P.G., biedt zich aan als van middelb. 1„ het liefst bij man of heer alleen. Brieven aan liet Bur. van dit blad onder no. 712. Te koop gevraagd: Een HOOG DRACHTIGE ZEUG, K. J. KAAN, Lotweg, Anna Pau- lowna. Te koop: Ong. 15000 Kg. mooie gesorteerde WORTELEN, bij H. MEILINK, Stoomweg, Bree- zand.

Schager Courant | 1934 | | pagina 3