De Prinsen-bruiloft te Londen. Toestand van Noord-Holland niet ongunstig. Donderdag 29 November 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9607 INPOLDERINGEN IN HET IJSSELMEER. KNOEIERIJ OP GROOTE SCHAAL Overgangstijdperk naar een lager niveau. Hagel in Indië. Groote voorzichtigheid op financieel gebied blijft geboden. Toezicht op gemeenten. In de gister voortgezette vergadering van Provin ciale Staten von Noord Holland werd na opening een onderzoek ingesteld naar de geloosbrieven van den heer W. de Boer te Den Helder, gekozen in de vacature Kostelijk (V.D.) De heer De Boer werd toe gelaten en geinstalleerd. Vervolgens ving het lid van Gedeputeerde Staten de heer Slingenberg (v.d.) zijn rede aan, waarin hij er op wees, dat wanneer men de begrooting be schouwt, men de cijfers niet alleen op zichzelf moet nemen, maar ook in verband met de perspectieven voor dit gewest. De toestand is niet ongunstig, maar daarbij moeten eenige kantteekeningen worden gemaakt. Het batig saldo, waarmee de begrooting opent is f 50.000 minder dan het saldo van het vorige jaar, dus is het bedrag ingeteerd. Voorts wijst spr. op andere verminderingen, uit de reserve en door het eindigen van de betaling van f 200.000 van het P.E.N. aan de provincie. In totaal is er een vermindering .van f 500.000, die niet terugkomt. Overgang naar lager nivean. Spr. komt dan tot den algemeenen toestand en meent, dat wij nu eigenlijk nog in een overgangtijd perk zijn naar een lager niveau. Dat er slechts spra ke zou zijn van een tijdelijke inzinking, meent spr. te moeten betwijfelen. De reflex op de inkomsten der provincie zal in de eerste plaats zijn dalende belastingopbrengst. Wanneer spr. den gang van za ken gunstig voorstelt, n.1. dat in 1935 een opleving komt, zal daarvan toch eerst in 1940 op de begroo ting eenig effect te bespeuren zijn; waaruit spr. con cludeert, dat groote voorzichtigheid geboden is. Spr. schetste de crisis-moeilijkheden en kwam tot de werkloosheidsbestrijding. Volgens spr. heeft de provincie staatsrechtelijk nog steeds een aanvullen de taak. Daar is thans niets aan te veranderen. De aanvulling wordt grooter, naarmate rijk en gemeen ten meer doen. De vraag blijf dan alleen of de aan vulling al dan niet groot genoeg is. Ged. Staten spreken uitdrukkelijk tegen de bewe ring, dat de provincie niets heeft gedaan voor de werkverschaffing. Het wegenplan geeft zeer veel ar beid en het vraagt in het geheel ruim 86 millioen, waarvan in de vier jaar die achter ons liggen £1 millioen verwerkt zijn. Er is geen provincie, die zooveel doet. Het Kana- lenplan vaagt ook groote loonbedagen. Zeven milli oen gulden is er noodig, waarvan een millioen ver werkt is. In 1933 hebben 19 gemeenten provinciale bijdragen ontvangen. I Tannel onder het IJ. Ten aanzien van de plannen van een tunnel on der het IJ en onder het Noordzeekanaal te Velsen deelde spr. mede. dat de provincie wel degelijk be lang ziet in deze objecten. Ged. Staten hebben er wel een en ander over gelezen, maar officieel weten ze van niets. Komen er uitgewerkte projecten ter ta fel, dan zal het college zeker daadwerkelijke be langstelling laten blijken. Wat het toezicht op de gemeentebesturen betreft, deelt spr. mede, dat de Ged. Staten aan de gemeente besturen slechts hebben gereleveerd, wat in de cir culaire van den minister werd aangegeven. Spr. komt op tegen de bewering, dat er sprake zou zijn .van machtsvertoon door Ged. Staten. ;tj Begrootingen van ziekenhuizen en We genfonds goedgekeurd. In de middagvergaderingen werden de replieken gehouden. Vervolgens kwamen aan de orde de begrootingen van de provinciale ziekenhuizen, welke na debat t.h.s. goedgekeurd werden. Ook de begrooting van het wegenfonds werd z.h.s. goedgekeurd. Heden komen de bedrijven aan de orde. UIT ONZE OOST Sinds vijftig jaar niet gebeurd. Aneta seint uit Meester Cornelis: In Meester-Cornelis is hagel gevallen, hetgeen sinds 50 jaar hier niet is voorgevallen. De bui ging vergezeld van hevige windvlagen, waardoor diverse boomen werden ontworteld. De inlanders aten de hagelkorrels op, lieten ze op de hand smelten of slikten ze als „gelukbrengende spijs" in. Het Observatorium deelt mede, dat, alhoewel dit verschijnsel weinig voorkomt, toch wel eens hagel buien op diverse plaatsen vallen, o.a. wordt dit van Buitenzorg wel eens gerapporteerd. Er kan echter niet gesproken worden van een seizoenverschijnsel. I De uitvoering van de Zuiderzeesteunwet. Aan het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer inzake de begrooting Zuiderzeefonds voor 1935, wordt ontleend, dat vele leden het betreurden, dat de plan nen betreffende inpoldering van den Noord-Oost pol der nog niet zoover gevorderd zijn, dat met de in polderingswerkzaamheden kan worden aangevangen. Andere leden waren van meening, dat met de verdere inpoldering niet behoort te worden doorgegaan. Zij meenden, dat de kosten bij lange na niet door de waarde der droogko- mende gronden zullen worden gedekt. Vele leden betreurden voorts, dat de minis ter met de in het uitzicht gestelde reorganisa tie van de leiding van de inpolderingen in het IJsselmeer zoo weinig spoed betracht. Verscheidene leden achtten de uitgaven van f118.700 voor den proefpolder nabij An- dijk, overeenkomende met f3000 per H.A., niet langer verantwoord. Met het oog op de tallooze, naar hun oordeel veel al gegronde, klachten betreffende de uitvoering van de Zuiderzeesteunwet, met liet oog op de veel te ge ringe geldelijke tegemoetkoming ingevolge de wet, een tegemoetkoming die in vele gevallen het karak ter heeft van een uitkeering ingevolge de Armen wet, waren verscheidene leden van oordeel, dat de eenige weg om aan deze grieven een einde te maken, herziening der wet is. Heffingen op aardappelen ontdoken. - Ver trouwensmannen er bij betroken. Bij den betreffenden Crisisdienst zijn in den laat- sten tijd weer herhaaldelijk klachten binnengeko men over geknoei met aardappelen. Geconstateerd werd dat aardappelen in den han del werden gebracht tegen prijzen die zoo laag wa ren dat men wel tot het besluit moest komen, dat de Crisisheffingen niet waren betaald. Er werd een uitgebreid onderzoek ingesteld dat leidde tot het vinden van een groote partij aardappe len in een opslagplaats onder den rook van Rotter dam, aldus lezen we in de „Msb". Op deze aardappe len was geen heffing betaald en bij nader onder zoek bleek dat dit mogelijk was geworden doordat misbruik was gemaakt van de soepele toepassing van oorspronkelijk zeer scherpe maatregelen. Dit misbruik bestond hierin dat men de aardappe len die van het land komen en met een zooge naamd A-biljet naar de boerderij moeten worden vervoerd, rechtstreeks in handen van de verkoopers had gebracht. Dit is herhaaldelijk gebeurd en op groote partijen aardappelen zijn de Crisisheffingen zoodoende ont doken. Het heeft den ambtenaren van den Crisis-opspo ringsdienst heel wat moeite gekost vast te stellen wie de schuldigen aan deze knoeierijen waren. Tegen den vervoerder koesterde men aanvankelijk geen argwaan. Toch bleek deze in 't complot be trokken te zijn, toen men kon vaststellen, dat men- schen die men volkomen had vertrouwd, hun mede werking aan de fraude hadden verleend. Enkele van deze menschen hebben reeds een vol ledige bekentenis afgelegd. Het onderzoek is inmiddels nog in vollen gang. Vandaag heeft zooals bekend, het huwelijk plaats tusschen prins George van Engeland en prinses Ma nna van Griekenland. De voorbereiding voor de huwelijksplechtigheden zijn nu geheel gereed en men kijkt nog slechts met bezorgdheid uit naar het weer, dat thans zeer mistig is. Volgens de voorspelling zal het zacht zijn met tij delijke opklaringen. Londen is reeds overstroomd mot bezoekers en duizenden uit de provincie zullen zich daar in den vroegen morgen bij voegen. Vooral de weg, welken de stoet zal volgen, is druk door de menschen, die de versieringen in oogenschouw ne men. Het was gister een dikke mist, en de weersvoor spellingen zijn zeer ongunstig, zoodat ook Londen tijdens den trouwdag van vandaag wel in een dikke mist gehuld zal zijn. Gistermiddag heeft er een ontvangst plaats ge had in St. James' Palace, waarbij de gasten des konings in de gelegenheid werden gesteld, de daar in drie vertrekken uitgestalde huwelijksgeschen ken, ongeveer duizend in getal, te bezichtigen. Het laatste officieele diner vóór den trouwdag heeft gisteravond plaats gehad aan de Nederland- sche legatie. BIJ DE FOTO'S. Links onder: Het Engelsche Koningspaar verlaat per auto, luide toegejuichd door een enthousiaste menigte, de West min ter Abbey, waar zij de repetitie voor de hu welijksplechtigheid hebben bijgewoond. Hl er onder- Rondom de Westminster Abbey te Londen. Een overzicht van de geweldige tribunes, welke zijn op gericht voor de duizenden en duizenden belangstel lenden. Hierboven: H.K.H. Prinses Jullana verlaat Westminster Abbey te Londen na de repetitie voor het huwelijk van Prins George van Engeland met Prinses Marlna van Griekenland. Het vorstelijk bruidspaar, Z. K. H. Prins George van Engeland en H. K. H. Prinses Marina van Griekenland, omringd door de bruidsmeisjes. Boven v.l.n.r.T Prinses Irene van Griekenland; lady Mary Cambridge; Prinses Elisabeth van York en Prinses Juliana. Onder v.l.n.r.: Prinses Catharina van Griekenlandj lady Iris Mountbatten; Prinses Eugenie van Griekenland en Groothertogin Kyra van Rusland

Schager Courant | 1934 | | pagina 5