Arrondissements-Rechtbank rrinio'f alles veilig zonder krassen •*e «roote vergissing Tc te Alkmaar. STANDAARDBUS pfijzenbus EN NU. NU Zitting van Dinsdag 27 November. Meervoudige Strafkamer. Noordscharwoude. OOK 'N „VALSCHE STEMPELAAR". De 23-jarige slager Hendr. Ger. E. te Noordschar woude stond onlangs terecht als verdacht door mid del van een eigen gefabriceerd stempeltje, zelf voor keurmeester van het door hem geslacht vee te heb ben gespeeld. Do zaak was toen uitgesteld en heden voortgezet niet het hooren van een nieuwen getuige, don voormaligen knecht Th. Leek, die verklaarde dat zijn ci-devant-patroon meermalen slachtte zon der aangifte en dan met behulp van een doosje het vlcesch van een z.g. goedkcuringsmerk had voor zien. Desniettegenstaande bleef verdachte ontken nen. De hoeren hadden ruzie gehad en nu zou deze verzwarende verklaring 'n soort wraakoefening zijn. Door Leek werd echter desgevraagd, nader verklaard, dat hij de waarheid had gezegd. Door den officier, die het tenlaste gelegde feit be wezen achtte, werd gcrequirccrd, mede in aanmer king genomen do minder loyale houding van ver dachte, 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Prins, inmiddels teruggekeerd van zijn studie reis in Palestina en thans in deze zaak opponeeren- de als raadsman en verdediger, van het gesjochten slagertje, wilde niet ontkennen, dat het bewijs in derdaad was geleverd en zou zich dus alléén bepa len tot de strafmaat, vooral ook omdat pleiter de strafbaarheid van de door zijn cliënt gevolgde stem- pelmethode btewijfcldc. Aangedrongen werd dus door mr. Prins op ontslag van rechtsvervolging. Helder. WEER ARTIKEL 247 WETB. V. STRAFR. Ter zake dit ernstige feit stond terecht zekere H. do J., thans te Alkmaar, zulks met gesloten deuren, om de bekende redenen. Mr. Prins trad op als verdediger. Eisch 8 maanden govangenisstraf. Mr. Prins pleitte een voorw. straf. Texel. Voor een dergelijk feit, op gelijksoortige wijze be handeld, had zich te verantwoorden de reeds be jaarde Willem B., wonende eveneens te Texel. Eisch 1 jaar gov. voorwaardelijk met 3 proefjaren. Helder. SPIONNAGE IN DE VESTING. De fotograaf Kurt Ernst Johan Helwelg had de vrijheid genomen ongerechtigd foto's te nemen te Helder van het fort „Erfprins" aldaar, en was des wege door den kantonrechter veroordeeld tot 1 week principale hechtenis. Heden werd iu hooger beroep togen den niet verschenen appellant bekrachtiging van het gewezen vonnis geroquireerd. Helder. WILDE AUTOBUSONDERNEMING? Do expediteur en autobusdionstondernexner H. J. J. v. h. te Helder, was in eerste instantie vrijge sproken wegens het ondernomen van een autobus dienst Helder-Den Haag-Rotterdam, waarbij hij ge bruik had gemaukt van den Rijksweg en voor welken dienst hij geen vergunning had. De Hoofdinspecteur Rodenburg van het Rijk had den ondernemer gecontroleerd en was met de bus als betalend passagier meegereisd naar Haarlem. De wagen werd gechauffeerd door den heer A. B. W. Hendriks, in loondienst bij de firma K. De dienst was algemeen in den Heldor bekend en werd ge annonceerd als gezelschapsreizen legen verlaagd ta rief. Volgens waarneming van den inspecteur waren met hem te Haarlem diverse personen uitgestapt. Ingenieur, dio bolast is met het rijkstoezicht op de spoorwegen, was do meeniug toegedaan, dat het hier betrof een geregeldcn dienst. Zulks bleek ook uit de verschillende annonces in de couranten. Agent Klop had het feit op den rijksweg geconsta teerd en proces-verbaal ois^eutaaku Voorts werden uls getuigen gehoord de chauffeur Hendriks en de pasagier C. A. V. Kalken, gasfitter. De diensten gaan nog geregold door. De officier onderschreef niet do meening van den kantonrechter en achtte de onderneming een vasten dienst, reden waarom de officier aan do hand van verschillende gegevens vernietiging van het vrijspre kend vonnis eischte en veroordeeling van den on- dtriuMtier toi 7 dagen princ hoihtJEH, wego.ia overtreding van artikel 15 van de wet op de mid delen van vervoer. EEN CONCURRENT MET HETZELFDE WATERTJE VOOR DEN DOKTER. Ook de heer Jan Hendrik Sch., autobusondernemer en directeur van de firma wed. Prins, had een dorgelijke autobus georganiseerd van Helder naar Den Haag-Rotterdam en stond nu eveneens in hoo ger beroep terecht In dit appèl werd eveneens de Hoofdinspecteur Rodenburg als getuige gehoord. Hij had aan de gara ge een met krijt beschreven bord opgemerkt waar bij dezen dienst was aangekondigd. Voorts had de Hoofdinspecteur in de Heldc-rsche Courant de adver tenties gelezen, waarin werd aangekondigd de_ reizen per luxe tourwagen. Het tarief bedroeg f2.50 per persoon. Verdachte had vergeefs vergunning aan Ged. Staten aangevraagd, doch niet verkregen. Niet temin werd de dienst niet gestaakt De heer Sch., in persoon aanwezig en juridisch geassisteeerd door mr N van Leeuwen, ontkende den geregclden dienst Momenteel is de onderneming omgezet in een reisverecniging, waarop een glim lach van begrijpen werd opgewekt Ook in deze zaak hadden de heeren Klap en Gieloe geconstateerd en geverbaliseerd. De officier requireerde ook hier veroordeeling tot 7 dagen hechtenis. Verdachto hield daarop een uitvoerige repliek en werd gevolgd door den verdediger, dio felle critiek uitoefende op de dagvaarding van den ambtaenar en vermeende dat nietigverklaring zou moeten vol gen. Voorts ontkende pleiter de strafbaarheid van het feit en concludeerde tot slot van zijn krachtig plei dooi, vrijspraak, subsidiair ontslag van rechtsver- Na ré- en dupliek volgde sluiting der zitting. #sd hu-:<V z*rx wsuep^t' itens^ve iiechr !)ie v?re .o saefcirxnecT* bij z'ef", T)'« z.nra,dol V2e*?xn*et: TbVI tóhud? wrmefr z*ri !CT°uiltoiCott aan ©int Tiara namoi oji. 2boIcorol'T dal et° men In sommige streken van Lim burg kent men do zoogenaamde „Stevens", speculaas-, of taai-pop pen, die nogal vrij plomp gemodel leerd zijn. Zij zijn ook heel vaak van stoet, d.w.z. zoet wittebroods- deeg gebakken en met krenten en rozijnen gemengd. De traditie wil, dat men zoo'n Steven bij den kop aansnijdt en tegelijk zijn vonnis velt: Steve, wie lang zals te leve? Honderd jaor en einen daag, Kip, kap, de kop aaf! Waarom gooit Sinterklaas zijn ga ven altijd door den schoorsteen?... Omdat de schoorsteen den verbin dingsweg bij uitstek is voor het verkeer tusschcn de geestenwe reld en de gewone stervelingen en men Sinterklaas veelal verwart met den figuur van Wodan, de Wil de Jager, die op stormachtige nach ten door de lucht raasde... In de middeleeuwen beteekende „de schoen bij iemand zetten", het zelfde als „iemand iets afbedelen". De schoen bestaat niet alleen in het Sinterklaasverhaal, maar ook in het Wodan-bijgeloof. Op bevel van den Wilden Jager trekt de boer in het verhaal van Grimrn zijn laarzen uit en vult die met het bloed van een pasgeschoten hert. Bij zijn thuiskomst blijkt het bloed in goud te zijn veranderd. Ook in een Hessisch sprookje komt het vullen van laarzen met goud voor. In Mecklenburg legt de bruid vóór de huwelijksplechtigheid in eiken schoen een stuk geld, dan heeft zij later nooit geldgebrek; een slan- gentong, in eiken schoen gelegd, maakt onkwetsbaar. Wie 's nachts ruggelings drie stroohalmen uit het dak trekt en in zijn schoen legt, wordt niet door den hond aange blaft! (Op Kerst- en Nieuwjaarsavond werpen zich de jongens en meis jes in Oostenrijk en Mecklenburg een schoen over het hoofd, om le zien of er geluk of ongeluk in het volgend jaar voor hun Is neerge legd. Ook op St. Thomasavond komt het gebruik van schoenwer- pen zeer veel voor. Do Schoen van Sinterklaas dient echter in de èerste plaats om voedsel te be vatten voor „het paard van Sin terklaas"! Haver en hooi zetten de Limburgers en do bewoners der Noordelijke provinciën klaar. Op akkers laat met ecnige halmen staan „voor Wodan en z'n paard", vooral in Scandinavië. SINTERKLAAS HEERLIJKHEDEN MARSEPEIN. Noodig is: 1 pond amandelen; *4 pond suiker. Bereiding: De verhoudingen kan men natuurlijk naar behoefte ver kleinen. De amandelen goed versch gepeld en alleen, die volkomen wit zijn gebruiken. Enkele bittere aman delen er door heen. Met water zoo fijn draaien als mogelijk is, min stens vier maal er door. Dan in een schoone pan op het vuur. De witte kleur mag niet verloren gaan, maar zoolang tot de massa niet dan met de grootste moeite van den bodem is af te houden. Dan in een wit ge emailleerden bak, met een doek er over heen, koud laten worden. Daarna met zooveel poedersuiker er door als noodig is, om een massa te verkrijgen, de marsepein model- leeren. Een andere gemakkelijke metho de is, 1 pond amandelen, 2^4 pond poedersuiker te nemen. De amande len met 1 pond suiker twee keer doordraaien. Bij den derden keer 8% ons poedersuiker toevoegen. Doordraaien. Bij den vierden keer weer 3^4 ons suiker. Draai nu lot de massa taai is en iets vettig aan voelt. Een dag laten liggen en bij het gebruik noo noodig nog wat poedersuiker toevoegen, om het ge makkelijker te kunnen modelleeren Wil men de marsepein doen glan zen, besmeer ze clan met opgeloste cacaoboter, die niet te warm mag zijn en dus voorzichtig gesmolten dient te worden op zacht vuur. Het glanzen moet geschieden in een warm vertrek en de marsepein zélf mag niet te koud zijn. Het effect, wanneer de cacaoboter daarna in de koelte gedroogd is, moet bij zonder fraai zijn. HYLIMAKER. Het échte, oude Sinterklaasgebak. Noodig is: 2 pond bruine suiker, 8 ons honing, 1 dL. water, 4 pond en 2 ons meel, 20 Gram potasch, 80 gram speculaaskruiden of: kancel, nagelen en notemuscaat, in gelij ke hoeveelheden dooreen gemengd Bereiding: Suiker, honing en wa ter koken en door 't meel mengen. Koud laten worden, dan de pot asch er door werken en de kruiden. Uitrollen in vierkante stukken, dio op elkaar gelegd worden. Bestrij ken met ei, bestrooien met grein- suiker. Droge, gehakte oranjesnip pers en gehakte sucade. Ook kan men de plakken uitsnij den ter grootte van Jan Hagel. SPECULAAS. Noodig is: 1 K.G. bloem, 3 ons bo ter, 6 ons poedersuiker, 40 gram speculaaskruiden, 1 ons sucade (fijngehakt), 1 ons amandelen, 1 theekopje melk, 6 gram koolzuur. Bereiding: Kleine hoeveelheden natuurlijk in verhouding te vermin deren. Zeef de bloem in een schoon© pan, voeg alles or nu aan toe en meng het geheel goed dooreen. Op een beboterd bakblik wordt dit deeg uitgestreken en in een warme oven of op het vuur gebakken. Nu kan men er de figuren uitsteken, die men wenscht. Snel snijden, met handige zaagbewegingen. Heeft men iéts om de speculaas mee te „stempelen" druk er dan een aardig figuur mee op het gesneden deeg. NyiM/ 15 CTS. ,271ïCTS. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN - DE BONS VAN DE REUZENBUS HEBBEN DUBBELE WAARDE FEUILLETON door JOAN SUTHERLAND. 16. Marilvn had zelf toegegeven, dat de heele zaak alechta een uitvloeisel was van een woesto fuif, dat alles gebeurd was in een bul \an lollige overmoed een grap, die op een ellendige tragedio was uit- geloopon, één leven was al afgesneden, twee an deren zouden er verwoest worden en een vierde werd onschuldig en daarom juist des te zieliger en hul- poloozer geplaatst in een samenleving, die geen ge nade kende. Do gedachte aan dat nieuwe leventje, op zulk een roekcloozo wijze verwekt, spoorde More- ton aan tot handelen. Per slot van zaken moest men niet alleen rekening houden met het meisje cn met David, maar ook met de baby en een razende woede tegen zijn dooden broeder beving hem. Als je om dat kleine wezentje dacht werd de heele situatie nog tragischer en vcrelschte nog meer spoed... het was onvergeeflijk van dio menschen... misdadig... Maar toen hij aan het eind van de kamer weer omkeerde, zag hij baar als een zielig hoopje in elkaar gedoken, van baar stoel op het haardkleedje glijden en zijn woede en minachting weken voor een intens mede lijden. Hij trad snel op haar toe, lichtte haar op en legde haar op de rustbank. Haar hoofd viel te rug op de kussens; tranen biggelden langs haar marmerbleek© wangen, zo leek toch nog wel echt een kind, nu al dat moderne, cynische uit haar gezichtje was verdwenen. Hij haalde wat brandewijn en goot dat tusschen haar lippen, terwijl hij hot zijdeachtige, blonde haar van haar voorhoofd streek. Na een paar minuten knipperde ze met haar oogleden en begon zacht te kreunen. Hij boog zich over haar heen en greep een harer handjes. Hij boog zich over haar heen en greep een harer handjes. „Stil maar, beste kindje", zei hij telkens en telkens weer. .„Alles is in orde hoor! Lig maar stil." Ze huiverdo en deed de ongen open. Iets In haar blik maakte, dat hij zichzelf vcrwenschte om zijn hardheid. Wie was hij, dat hij zou willen rechten over dit mislukte verslagen kind? „Stil maar", her haalde hij. „Je bent veilig hoor arm kind!" en om don toon waarop hij deze laatste woorden uit sprak, drukte Marilyn haar hoofdje tegen zijn hand en begon te snikken. Meer dan een maand lang had zo den last van haar geheim alleen gedragen en nu ze haar zclfbeheersching eenmaal kwijt was, viel het dubbel moeilijk zich weer te bedwingen. Moreton liet haar maar een poosje doorhuilen, dat zou haar zenuwen ontspannen en haar in staat stel len, do toekomst kalmer tegemoet te gaan. Na een poosje hief ze haar hoofd op, droogde haar oogen en keek hem aan. „Je bent zijn broer," zei ze. Ik heb niemand an ders, die me helpen kan. Wat moet ik doen?" Moreton stond op. Eensklaps leek het kil in de kamer. „Het is al laat, kindje", zei hij vriendelijk. „Je moet nu niet langer blijven, of je zult te laat aan tafel komen. Laat lk je nu in een taxi zetten, dan kom ik je morgen opzoeken en kunnen we eens praten, wat er gedaan moet worden. F.n in dien tus- schentijd moet jo precies doen, wat ik je zog. Ga nu naar huis, neem een heet had, eet een beetje en zorg dat je om tien uur in bed ligt. Wil Je me dat be loven?" „Ik heb geen trek in eten", zei ze zielig. „Tk kan er niets in krijgen. Als ik maar eten ruik, word lk al naar." „Dat komt voor een groot gedeelte van je zenuwen, zei hij, en daar moet je niet te veel aan toegeven. Je moet nu in de eerste plaats om je gez.ondheld denken, begrijp je. En morgen zal ik er wel wat op weten." „Be beloof je me dat?" vroeg ze. „Ik ben dood en dood-op weet je. Bang voor alles en iedereen. Zelfs voor jou." „Bang! Voor mij?" zei hij. „Waarom?" „Dat je me in den steek zult laten. Als dat gebeurt weet ik wat me te doen staat. Ik zou het al eerder hebben gedaan, maar ik was een veel te groote laf aard. Ik bleef maar hopen en hopen en toen dacht ik, dat David wel op tijd terug zou wezen. Ik was echt wanhopig, weet je. Als David gekomen was, zou ik dadelijk met hem getrouwd zijn. Misschien vind je dat wel het gemeenste van alles en waarschijnlijk heb je dan gelijk ook. Maar het is de zuivere waar heid. Als jij me niet helpen kan, heb ik niets meer. Maar ik vertel het hem nooit. Nooit! Nooit!" Ze was nu niet opgewonden meer en haar stem klonk vast; ze meende wat ze zeide, dat wist More ton en hij antwoordde haar met even groote stellig heid. „Ik zal je helpen," zei hij. „Ga naar huis en zie, dat je wat slaapt. Je moest maar wat broom nemen. Wacht even." Ilij bolde en beval Dawes de schoenen en den mantel te brengen. Toen ging hij naar zijn schrijf tafel en krabbeldo een paar woorden op een stukje papier. „Ga met je taxi even bij den drogist aan", zei bij, en neemt dit in, als je naar bed gaat. Je hebt maar een minuut of twee noodig om het klaar te maken." Ze beloofde hef, probeerde hem te bedanken, doch slaagde hier niet in cn toon de taxi wegreed zat ze zielig weggedoken in een hoekje. In het felle licht der lampen leek haar gezichtje nog blceker dan ge woonlijk. HOOFDSTUK IX. Om kwart voor achten kwam Dawes de bibliotheek binnen. „Neem mij niet kwalijk sir, maar u zcl, dat u om acht uur moest dineeren," zei hij cn Moreton, hevig verschrikt tot dc werkelijkheid teruggeroepen, frons te zijn wenkbrauwen, keek op zijn horloge en sprong op. „Hemel ja, dat is waar ook! Bel mevrouw Ross- Hardy maar op en zegt dat ik even over tijd kom. Vraag, of ze maar niet op me wil wachten." Zwijgend zette Dawes de cocktailglazen in elkaar en ging de kamer uit. „Goed. mijnheer," zei hij en sloot de deur achter zich dicht. Maar zelfs toen duurde het nog wel vijf minuten, eer Moreton zich weer bewoog. Hij stond met de ellehoogen o.d. hoogen schoonsteenmantel ge leund en verborg het gelaat in de handen. Zijn oogen waren dicht en er lag een harde trek om zijn mond. Toen hij het hoofd ophief, waren de lijnen in zijn gelaat hard en scherp cn do koelheid, die de laatste maand uit zijn oogen was geweken, lag er weer in, want in die paar minuten had hij hoop, ge luk en liefde vaarwel gezegd en dat, wat hij ver plicht was te doen, onder de oogen gezien. Pas tegen den morgen begaf hij zich te bed en toch had hij niet zitten lezen of werken. Toen hij tegen elven thuis kwam van het d inert je. was hij voor het vuur gaan zitten en had zich verdiept in wat de toekomst brengen zou. Een toekomst zonder Suzanne, zonder David. Een toekomst, waarin hij zou moeten leven zonder liefde, in hot bittere besef, dat David hem voor een verrader zou houden; en Suzanne wat zou Suzanne wel niet denken? Het was warm in de kamer, maar toch huiverde hij en trok zijn stoel dichter bij het vuur. Suzanno zou er onder lijden, dat wist hij, maar ze was zoo jong, zoo veerkrachtig. Mettertijd zou ze er wel over heen komen. Haar minachting voor zijn gedrag zou haar daarbij helpen. Ze zou niet lang kunnen hou den van den man, die hij zou blijken te zijn. En wat David van hem dacht en zeide, de manier waarop hij ook David 'behandeld had, zou haar ook sterken. Hot zou haar veel leed doen, maar des tc vlugger zou ze ook genezen van haar liefde. Als dit alles maar een paar weken eerder was ge beurd, voor Suzanne zoo veel was gaan beteekenen in zijn leven die kleine Suusjc met haar groote vraagoogen en dien beweeglijken mond. Die oogen zouden hem wel heel anders aanzien, als hij hun blik weer ontmoette... De gedachte deed hem kreu nen en hij balde in wanhoop dc vuisten, maar er zat niets anders op. Zijn broer had dat gedaan en er was niemand anders, die zijn schuld op zich zou kunnen nemen, er restte geen tijd, een anderen uit weg te zoeken. En al: was er tijd geweest, welken anderen weg had hij kunnen inslaan? Marilyn wei gerde pertinent David op de hoogte te brengen, zelfs al zou ze naar hem toe willen gaan, naar Parijs of al zou hij dadelijk over kunnen komen. F.n hoe zou ze hals over kop met hem kunnen trouwen, zonder het hem eerst tc vertellen? Door al die rampen dio er den laatsten tijd waren gebeurd, en door haar eigen angst, had zo alles te ver laten komen, om nog eenig uitstel mogelijk te maken. Hij probeerde zijn gedachten en plannen ordelijk te regelen, maar zijn hersens waren hcelemaal in de war. Er waren ver scheidene andere mogelijkheden, maar de eeno na de andere schoof hij van de baan. Ten eerste zou zo David een telegram kunnen sturen, dat hem oogen- blikkelijk naar New York deed komen. Marilyn moest hem dan de waarheid vertellen, en daar hij zoo ontzettend veel van haar hield, zou hij haar on getwijfeld dadelijk trouwen. Dc onmogelijkheid van dit plan lag echter in het feit. dat Marilyn hem noch zou willen telegrafecrcn, noch alles opbiechten, dat had ze voor eens en voor altijd uit haar hoofd gezet -— en Lionel kende de menschelijko natuur te goed, om niet te beseffen dat hij er niet op behoefde te ho pen, dat ze nog eens tot andere gedachten zou komen Om haar geheim voor David verborgen tc kunnen houden, zou ze alles op het spel zetten. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 6