De Sint verdwaalde Begrooting Verkeersfonds I93S. Radioprogramma Smirnoff 12'|2 jaar K.L.M.-Vliegtuigbestuurder. Ingediend is do begrooting van het Ver keersfonds voor 1935. Do gewone dienst ver meldt een eindbedrag van 166.818.472, de kapitaaldicnst van f 17.877.430; totaal geheele dienst f81.695.902. Aan de Memorie van Toelichting is nog het vol gende ontleend: Bruggenbouw. Een bijzondere omstandigheid doet zich voor mot betrekking tot den bruggenbouw. Daanoor is in deze begrooting een bedrag opgenomen, dat niet toe reikend is om dien bouw in het aangenomen tempo voort to zetten. Om dit tempo te kunnen volhouden, moeten gedurende een reeks van jaren belangrijk hoogero bouwsommen worden beschikbaar gesteld en de aflossing en rentebetaling van do daartoe op te nemen gelden verzekerd zijn. Een wetsontwerp hier toe is nagenoeg gereed. Wanneer dit ontwerp wet wordt, zal met het in dezo begrooting opgenomen be drag van f2.500.000 voor den bruggenbouw per jaar kunnen worden volstaan zonder het versnelde pro gramma voor dien bouw in gevaar to brengen. Rijksweg Haarlem—Leeuwarden. Wat betreft den rijksweg Haarlem—Velsen—Alk maar—Van EwijcksluisWieringen—ZurigHarlin- genLeeuwarden, wegens bij de voorbereiding on dervonden vertraging, zal de verbetering van den doorgang door Zurig, waarvoor in de begrooting voor 1934 f 00.000 is uitgetrokken, in dit jaar niet voltooid kunnen worden. Voor 1935 wordt in verband daar mede alsnog f 10.000 aangevraagd. Ter voltooiing van de in 1934 ter hand te nemen wegverlegging te Marssum zal in 1935 nog f 150.000 noodig zijn. Weg Amsterdam—Wieringen—Leeuwarden. Het tracé van den weg AmsterdamLeeuwarden is vastgesteld. Aan het voornemen om vooreerst al leen dio gedeelten van den weg aan te leggen, welke noodig zijn om voldoende weggedeelten in de be staande verbinding AmsterdamWieringen te vervan gen, wordt, voor zooveel de beschikbare middelen toelaten, in beperkte mate verder gevolg gegeven door den aanleg van het weggedeelto Buikslootcrme- ringdijkHet Sochter, waarmede vermoedelijk in 1931 een begin zal worden gemaakt, voort te zetten. Voor dit wegvak wordt f 160.000 aangevraagd. VRIJDAG 30 NOVEMBER. HILVERSUM (302 M.) V.A.R.A.: 8.00 Gramofooninuziek; V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding; V.A.R.A.: 10.15 Voordracht door Ro- licn Num&n; 10.35 Gramofooninuziek; 11.00 Voor dracht; daarna graniofoonmuziek; A.V.R.O.: 12.00 Lunchmuzick door het Orkest van het Rembrandt Theater to Amsterdam; 1.45 Voordracht; 2.15 Ka mermuziek; 2.45 Gramofoonmuziek; V.A.R.A.: 4.00 Knipcursus; 4.45 Gramofooninuziek; 5.00 Voor de kinderen; 5.30 Do Notenkrakers 6.00 Gramofoonmu ziek; 6.45 Eddy Walis en zijn orkest; 7.30 Lezing; 7.50 Gramofoonmuziek; 7.56 Herhaling S.O.S.-berichtcn; V.P.R.O.: 8.00 Cursus; 8.30 Concert; 9.00 Cursus; 9.30 Concert; 10.00 Vaz Dias en Vrijz. Godsd. Persbureau; 1015 Lezing; V.A.R.A.: 11.00 Jazzmuziek; 11.30 Po pulaire gramofoonmuziek. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuziek; 1050 Uitzending voor fabrieken; 11.00 Gramofoon muziek; 11.30 Uurtje voor zieken en ouden van da gen; 12.00 Politieberichten; 12.15 Gramofoonmuziek; 1.00 Orkest o.l.v. Johan Gerritsen; 1.50 Gramofoon muziek; 2.10 Operette-progamma; 3.00 Gramofoon- musiak; 400 K;i m irrorkesl4.50 Gramofoonmuziek; 5.00 I.andl>ouwcrisiswetten, lezing door Th. Arts; 5.30 De KHO-bovs; 7.00 Politieberichten; 7.15 Lezing; 7.35 Gramofoonmuziek; 8.00 Vaz Dias; 8.06 Gramofoon inuziek; 8.15 Gregor Serban en zijn Roemeensch or- kestT *9.00 Symphonie-orkest; 9.35 Gramofoonmuziek 9.40 Cello-soli; 9.50 Vervolg concert; 10.30 Vaz Dias; 10.35 Roemeensch orkest; 11.15 Gramofoonmuziek. LUXEMBURG 1304 M.) 7.35 Hollandsch radio-cabaret; 8.20 Zangrecital; 8.40 dem; 8.50 Pianorecital; 9.15 Gramofoonmuziek; 9.30 Hille-conccrt; 9.45 Gala-concert; 10.40 Dansmuziek. BRUSSEL (484 M.) I.30 Omroeporkest; 550 Symphonie-orkest; 655 Ge vraagde gramofoonmuziek; 820 Orkest; 955 Idem; 10.45 Dansmuziek. i BRUSSEL (322 M.) KALUNDBORG (1261 M.) II.20 Orkest; 2.20 Dansmuziek; 7.30 Fluitconcert; 10.20 Dansmuziek. BERLIJN (357 M.) 320 Omroeporkest; 5.50 Zang; 820 Beethovenconcert 0.40 Gramofoonmuziek. HAMBURG (332 M.l 1220 Gramofoonmuziek; 1.35 Idem; 3.20 Concert; 6.20 Idem: 10.20 Idem. KEULEN (458 M.l 120 Omroop-kamerkwintet; 320 Omroeporkest; 1020 Dansmuziek. DROITWICH (1500 M.) 12.50 Dansmuziek; 4.00 Orkest; 4.50 Idem; 1055 ld.; 11.35 Dansmuziek. PARIJS POSTE PARISÏEIJ (313 M 1 6.57 Gramofoonmuziek; 7.17 Idem; 7.48 Idem; 8.35 Operette-uitzending; 10.50 Gramofoonmuziek. MILAAN (369 M.) 4.30 Concert; 5.15 Gramofoonmuziek; 8.05 Symphonio- concert; ROME (421 M.l 3.20 Vioolrccital; 5.15 Gramofoonmuziek; 8.06 Viool recital. WEENEN (507 M.) 7.00 Omroeporkest; 8.50 De Wiener Symphoniker; 9.35 Dansmuziek; 1120 Schrammelmuziek. WARSCHAU (1345 M l 7.725 Symphonieroncert; 10.00 Concert; 10.25 Populai re en dansmuziek. BEROMUNSTER (510 M.l 320 Omroepokest; 420 Populair concert; 7.45 Gra mofoonmuziek; 8.30 Orkest; 9.05 Idem. Gister, den 2Ssten November was het 12V£ jaar ge leden, dat de heer I. W. Smirnoff als vliegtuigbe- stuurdcr in dienst der K.L.M. trad. Do heer Iwan Wasil Smirnoff, die eenige jaren ge leden de Nedcrlandsche nationaliteit verkreeg, word den 30sten Januari 1895 te Wladimir geboren. In zijn jeugd wees niets er op, dat hij eenmaal de vlieger loopbaan volgen zou; hij was integendeel bestemd om mijningenieur te worden. Doch eenige maanden voor hij naar de universiteit te Petrograd zou ver trekken, brak de oorlog uit en Smirnoff ging als vrij williger naar het front. Bij de verkenners van het 96ste regiment infanterie verdiende hij het kruis van Sint George, de eerste zijner vele oorlogsonder scheidingen. SMIRNOFF. Na gewond te zijn in November gelukte het hem bij de opleiding tot vlieger geplaatst te worden. Na 30 vlieguren vertrok hij weer naar het front en kwam bij een jachtescadrille. Weldra was hij een geducht oorlogsvlieger, die in korten tijd den rang van kapi tein bereikte. De revolutie, eind 1917, was voor hem het begin van jarenlang zwerven. Hij trok een oud soldaten pak aan en reisde in een goederenwagen naar Wla- diwostok; de reis duurde 31 dagen; over Hongkong en Saigon bereikte hij Singapore, waar hij zich als soldaat voor het Britsche leger liet werven. Op voor spraak van den bekenden generaal der 'luchtmacht Sir Sefton Brancker kwam hij bij de Royal Air For- ce. Kort daarop werd de wapenstilstand gesloten. De heer Smirnoff werd instructeur voor de Russische vliegers, die uit Duitscho gevangenschap terugkeer den en zich in Engeland aan lieten werven voor de legers van Koltsjak, Denikin en Wrangel. Na de in eenstorting van Denikin's leger kwam hij als assis tent bij den Russischen luchtvaartattaché te Parijs en vloog daar toestellen in, bestemd voor Wrangel's formaties. Nadat Wrangel's leger een dergelijk lot getroffen had als dat van Denikin, keerde Smirnoff naar Engeland terug, waar vrienden hem aan een betrekking als werktuigkundige op Croydon hielpen. Kort daarop trad hij als verkeersvlieger in dienst van de Belgische maatschappij ENETA, die vrijwel haar geheele vloot verloor bij den brand van een hangar te Antwerpen. Doch op Schiphol, waar hij herhaal delijk met Belgische vliegtuigen heengekomen was, kende men Smirnoff als een bekwaam vlieger en den 28sten Mei 1922 trad hij in dienst der K.L.M. De heer Smirnoff heeft den moeilijken begintijd der Nederlandsche luchtvaart medegemaakt en een spannend avontuur beleefd op den 19den October 1923. Op weg naar Londen in een Fokker F 3 met eenige passagiers aan boord, kreeg hij motorstoring boven het Kanaal. Hij slaagde erin het vliegtuig neer te zetten op een zandbank, de Goodwin Sands, die bij eb juist boven water uitstak. Hij schoot licht- kogels af om de aandacht van de mannen op het na bije lichtschip te trekken, doch vergeefs, niemand zag het vliegtuig in gevaar. De vloed kwam op, 't werd noodweer, ware brekers beukten tegen do zan den en in den hoogsten nood schoot Smirnoff den laatsten lichtkogel af die gezien werd op een voorbijvarend schip. Na een ware worsteling tegen de woeste golven werden de passagiers en do be stuurders van het vliegtuig gered. Nooit hebben be kwaamheid en geluk Smirnoff in den steek gelaten. Reeds in October 1923 mankte Stnirnoff met de heeren Aler en Veenendaal zijn eerste retourvlucht naar Indië met 259 Kg. post aan boord, voor dien tijd een aanzienlijke hoeveelheid. Veertien reizen naar Batavia had hij achter den rug toen kwam do Pelikaan. Twaalf en een half jaar, 11.000 vlieguren, 2 millioen K.M., 18 Indic-vluchten scheiden thans den heer Smirnoff van dien voor hem èn voor de K.L.M. ge lukkigen dag in Mei, toen hij zijn kracht en zijn kennis in dienst van de Nederlandsche luchtvaart stelde. En heel Nederland wenscht heden den „Turk" van harte: nog vele jaren! Happy landings! Iersche Sweepstake loten in beslag genomen. Juist voor verzending gereed. Londen. De politic van Ulster heeft gisteren nabij Banbridgo een auto aangehouden, die uit den Ierschen Vrijstaat kwam en op weg was naar Bel- fast. De auto werd doorzocht en in twee koffers werd een grootc hoeveelheid Iersche Sweepstake loten ge vonden, verpakt in geadresseerde en gefrankeerde en veloppen en bestemd voor verzending naar alle dee- lcn van de wereld. De in beslag genomen loten had den een totale waarde van 60.000 pond sterling. De beide inzittenden van de auto werden gearresteerd, doch later weer op vrije voeten gesteld. De postautoriteitcn to Belfast hebben maatregelen genomen om verzending der loten via Belfast te voorkomen en op het Hoofdpostkantoor aldaar heeft men druk werk met het onderzoek der verdachte poststukken. Schietpartij in de straten van Chicago. „Staatsvijand nr. 1" breekt door politie- cordon. Chicago. In de straten van Chicago kwam het Dinsdag tot een schietpartij tusschcn den nieu wen „Staatsvijand nr. 1" die John Dillinger als zoo danig is opgevolgd en trouwens een der voornaam ste leden van Dillinger's voormalige bende is, name lijk George Nelson, bekend in de misdadigerswereld als „Baby Face" ,en federale politie. Eenige beamb ten der federale politie, die in een auta door de stad reden, merkten een verdachte auto, die hen met groote snelheid wilde passeeren. Toen zij deze auto, waarin twee mannen en een vrouw zaten, sommeer den om te stoppen, werd uit een machine-geweer het vuur geopend. Er volgde een vuurgevecht, waar bij een agent werd gedood en een tweede zwaar werd gewond. De verdachte auto ontkwam. Later dook te Evanston, een voorstad van Chica- ko, een andere auto op, welker drie inzittenden ge wond waren. Het bleek, dat de chauffeur George Nelson was. De geheele politie van Chicago en om geving werd gealarmeerd om den wagen van Nelson op te sporen. Men vermoedt, dat de vrouw die zich in de auto bevond, zwaar gewond is. Sedert den dood van Dillinger wordt Nelson door de geheele politie der Vereenigde Staten gezocht. Australië wil Prinses Marina zien. Met de groote feesten in 1936. Adelaide. In Zuid-Australië hoopt jnen vurig op het bezoek van den Hertog van Kent en zijn jonge bruid in 1936 ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van dezen staat. Om aar. de viering luister bij te zetten heeft Butler, de eerste minister, aange kondigd, dat de volgende feestelijkheden zullen plaats vinden: een groote tentoonstelling, een lucht- race van Engeland naar Australië, een wedstrijd voor zeilschepen van Europa naar Australië; een groote revue; Bekerwedstrijden in Morphettville; een historische vertooning van de landing van de eerste kolonisten te Glcnelg; een bloemencorso; een histo rische film over Zuid-Australië. De rcgcering heeft al groote subsidies toegekend. Sir Langdon Bonython heeft reeds een gift van 100.000 pond gedaan voor de voltooiing van het nieu we parlementsgebouw. Nieuwe belastingen te New York. Extra-heffing van 58 millioen. New-York'. Het college van burgemeesters en wethouders te New York heeft do nieuwe belasting voorstellen van burgemeester Laguardia tot extra heffing van een bedrag van 58 millioen dollar ter financiering van de steunverleeningsmaatregclen goedgekeurd, ondanks het feit, dat geruchten de ronde deden, dat sommige handelskringen met een bolastingstaking zouden dreigen indien de bestaan de lasten verzwaard zouden worden. Dank zij de krachtige verdediging door Laguardia zelf werd met overgrootc meerderheid besloten tot invoering van een omzetbelasting van 2 pet., waar van levensmiddelen echter zijn uitgezonderd. Voorts werd besloten tot heffing van een belasting van 3 pet. op inkomsten uit effectenbezit en een extra suc cessiebelasting van 1 pet. De omzetbelasting werd goedgekeurd met 55 tegen 7 stemmen, de beide andere heffingen met 61 tegen 1 stemmen. DEMONSTRATIE VAN OORLOGSVERMINKTEN TE PARIJS. Na afloop van een vergadering van oudstrijders en oorlogsinvaliden demonstreerden ongeveer 300 oor logsinvaliden in het hartje van de stad. Met leuzen als „Pensioen voor de invaliden" begaven zij zich naar de Place de 1'Opera, waar zij zich op den rij weg neerzetten en het verkeer stremden, zoodat de politie en de Garde Mobile gealarmeerd werden. De directeur der politie Guichard begaf zich persoonlijk naar de Place de 1'Opéra teneinde te voorkomen, dat tegen de invaliden geweld zou worden gebruikt. En toen... stond ze opééns tegenover... Sint-Nicolaas! door WILLY CORSARI. Ernestlne was over den leeftijd heen, waarop men venvacht, Sint Nicolaas to zullen zien verschijnen, beladen met geschenken. Boven dien was ze allesbehalve in de stemming, om aan zulke sprookjes te denken. Het leven was te moei lijk en had haar totnogtoe niet veel anders dan werk en zorg geschon ken. Eerst op school, als oudste van een weduwe met vier kinderen. La ter, toen ze onderwijzeres was ge worden en met hoeveel moeite was die studie doorgezet, hoe ar melijk had ze zich altijd moeten klecden, hoe benepen leek haar nu nog het bestaan, dat met zooveel strijd veroverd werd! Wel was moeder nu uit de zorgen. Haar Jongere zuster was goed getrouwd en steunde nu de oude moeder en de nog niet volwassen kinderen, een jongen en een meisje, maar Er- nestine kwam het soms voor, alsof haar leven donkerder was dan vroeger. Toen leefde ze misschien ook luchthartiger en hoopvoller en rondom was ook meer vreugde en hoop dan in deze tijden. Nu... Neen Ernestlne hield niet van het St. Nicolaasfeest. Zo kon het thuis niet uithouden. Zo wist wel, dat moe der verrassinkjes had, voor de kin deren, maar ook voor haar en dat zo verdriet zou hebben, omdat ze niet thuis bleef, maar ze kón niet vroolijk zijn en wilde ook het ple zier van de kinderen niet beder ven. In die stemming dwaalde ze doel loos door allerlei straten en dacht niet zonder jaloezie aan haar zus ter, die in een andere stad woon de, een aardig home had, een zor genvrij bestaan. Die kon met een licht hart malligheid maken en ge schenken geven. En toen stond ze eensklaps tegen over Sint Nicolaas.. Een Sint, zoo echt als je maar kunt wenschen, met langen, wit ten baard, en een zak vol speelgoed. Iets misplaatster dan dezo Heiligo in een verregende, sombere buiten wijk-straat was nauwelijks denk baar! Ernestine staarde en bracht er na enkele seconden uit: „Bent u... eh..." „Ik ben verdwaald", zei de Sint en nam zijn mijter even af, „er is een vergissing, denk ik. Wat een vervelende geschiedenis!" Hij grab belde in zijn baard. „Ik heb mijn taxi weggestuurd, ezel dat ik ben!" Ernestine keek rond. Heinde en ver geen taxi te zien. „Ja, maar weet u dan niet, waar u moet zijn," vroeg ze. De Sint zocht in een zak en bracht een papiertje to voorschijn. „Hier staat het adres op, maar ik moet me vergist hebben, de men- schon in dit huis wisten van niets. Ik bevries zoowat en als ik in drukkere buurten kom, zul je wat beleven!" Hij staarde onthutst bo ven zijn witten baard uit. „Ik wou, dat ik u kon helpen," zei Ernestine. „Het beste is mis schien als u met mij meegaat, dan haal ik een taxi voor u, terwijl u zoolang bij m'n moeder blijft, en bij de kleintjes." „O, hebt u kinderen", vroeg de Sint, met alle belangstelling, die paste bij zijn waardigheid. Ernestine legde haar familie-om standigheden eenigszins uit, ter wijl ze op weg gingen. Toen zei Sint Nicolaas: „Ik heb een vriend die me heeft gevraagd om voor Sint te spelen bij een kinderpartij tje, dat hij geeft. Maar hij is pas verhuisd en ik moet het nieuwe adres verkeerd hebben genoteerd. Ik was er nog nooit geweest. Erg aardig van u, dat u zich zooveel moeite geeft." Ernestine zei, dat het niets te be- teekenen had. De afwisseling deed haar bepaald goed. Ze opende de voordeur met haar sleutel en be reidde zich voor op een uitlegging aan haar moeder, doch plotseling vloog een kamerdeur open, en een verrukt kinderstemmetje gilde: „O, mams, Ernestine heeft Sint Nicolaas meegebracht en die heeft een zak vol cadeautjes bij zich!" Daarop renden twee kinderen op hen af, stralend van plezier, terwijl een grijze dame verbaasd in de deuropening verscheen, het tafe reeltje even opnam en toen zei: „Wat lief van je Tine". Haar oogen werden vochtig en Ernestine be greep heel goed, hoe diep getroffen ze was. Een ellendige egoisto vond ze zichzelf opeens, zoo aan haar slechte stemming toe te geven op een feestavond. Het speet haar in nig, dat ze moeder nu zou moeten teleurstellen, en vooral ook de kin deren. Doch eer ze iets had kunnen zeggen, sprak Sint Nicolaas met bromstem: „Ja, ja, kinderen, jul lie krijgt wat moois, maar eerst moet ik weten, of jullie wel zoet bent geweest". „Kom binnen, Sint Nicolaas!" zei de oude vrouw lachend en even later zat de Sint bij het warme kacheltje en dronk thee. Niet" zon der moeite, door den baard, waar aan hij nog niet zoo erg gewend scheen! Hij was dikke vrienden met de kinderen, zooals bij hem paste, terwijl Ernestine niet meer den moed had, met de waarheid voor den dag te komen. De zak werd leeggepakt, er kwamen een massa cadeautjes en lekkernijen uit en na een uur gingen de kinde ren dolgelukig naar bed. Toen be gon Ernestine: „Maar..." Waarop de Sint hevig knipoogde naar haar en zei: Haal nu maar een taxi voor me, dan zal ik zien, dat ik verder kom!" In do gang fluisterde Ernestine hem toe: „Maar... maar ik wil u in elk geval dit alles terugbetalen en wat doet u nu met..." „Och wat", zei de Sint, „ik ben een legende, daar moet je niet zoo prozaïsch tegen doen. Die partij kon ik toch niet meer vinden op tijd, maar ik zal het nog wel goed maken, thuis vul ik m'n zak op nieuw. Gelooft u het niet? Het is eerlijk waar. Bij mij thuis is speel goed genoeg voor do heele stad!" En den volgenden dag blcetf werkelijk, dat dit waar was ge weest, want toen verscheen een glimlachende jongeman om te in- formeeren, hoe het met Ernestlne ging en deze jongeman bleek den zoon van den eigenaar van de grootste speelgoedzaak in de stad! „U ziet ik was de geboren Sint Nicolaas!" zei hij lachend. Sindsdien gaat Sint Nicolaas nooit het huis voorbij, waarin Er nestine woont, terwijl op een der verdiepingen haar moeder en de kinderen leven. Die heeft altijd even vroolijke oogen hoven z'n witten baard en een bromstem, die niemand bang maakt en een zak vol speelgoed en lekkers. De kinderen hebben maar één verdriet: Dat hun nieuwen oom, op wien ze zoo dol zijn, nu nóóit 'es den Sint te zien krijgt!

Schager Courant | 1934 | | pagina 8