Het Zendervraagstuk opgelost E conomis che Kroniek ASPIRIN Zaterdag 1 December 1934. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9608 Autobandieten op den Muiderstraatweg. Naar een gemengd zenderbedrijf. Een blik In 't verleden en in de toekomst. Het feit, dat we leven te midden van een crisis, zooals de wereld er nog maar weinige heeft gekend dat is immers de gebruikelij ke zinswending! is reeds zoo vaak gecon stateerd, dat het eenigszins afgezaagd zou worden, ware het niet, dat iedereen, zonder uitzondering er onder gebukt gaat. Het is dus begrijpelijk, dat ook weer iedereen steeds belangstellend is te weten of er geen beter schap op til is. Ook de oudheid ging gebukt onder crisis. Nu is «en crisis op zichzelf een gebeurtenis, die allerminst dateert van den laatsten tijd. Ze is zoo oud als de weg naar Rome, indien ze niet nog ouder is. Alleen van die alleroudste crises weten we niei veel meer af. Toch moeten de inéénstortingen van de groote rijken uit de oudheid b.v., op precies dezelfde wijze zijn aangevoeld als de malaise, waaronder thans de menschheid lijdt. Ja, wellicht zijn die in hun gevolgen nog veel heviger geweest.. Want men had toen te maken met totale inéénstortingen, iets waarvan thans stellig niet mag worden gesproken. Dat het bedrijfsleven, dat doorloopend onderhevig is aan de gevolgen van steeds nieuwe inzichten, nooit zal kunnen worden vergeleken met een stilstaand wa tertje, dat is iets, waarover eigenlijk ieder woord overbodig is. Er is geen samenleving denkbaar, waarin de vraag altijd dezelfde kan blijven, waarin de productie zich met volkomen nauwkeurigheid aan de vraag kan aanpassen. We hebben het hier over bij een vroegere gelegenheid als eens gehad. Nieuwe wereldbeschouwingen ontstonden steeds in crisistijd. Intusschen is het niet onaardig eens na te gaan, hoe telkens iedere nieuwe economische wereldbe schouwing ontstond in een periode van crisis, die was veroorzaakt door het doodloopcn van een vorige. Hoe over 't algemeen de nieuwe inzichten lijnrecht in strijd waren met de tot op dat oogenblik gehuldig de opvattingen, die de directe aanleiding waren ge weest tot de heerschende, als onaangenaam aange voelde toestanden. Hoe dan verder de nieuwe ne- schouvving, soms na eerst van de noodige fouten te zijn gezuiverd, voerde tot een nieuwe periode van bloei, maar hoe ze ten slotte toch weer doodliep. Waarna er dan weer een nieuwe strooming uit .voortsproot. In de 16de en de 17de eeuw huldigde men in Eu ropa veelal het „Mercantilisme" of de zoogenaamde „Leer van de Handelsbalans". Deze leer ging uit van het gronddenkbeeld, dat voor een land niets zoo be langrijk was als het bezit van edele metalen. En men wist al even goed als thans, hoe men er in moest slagen deze theorie in de practijk te brengen. De voornaamste middelen daartoe waren: invoer rechten, uitvoerpremies, verbod van uitvoer van edele metalen, terwijl men tenslotte de kolonisatie bevor derde, wijl daardoor afzetgebieden ontstonden voor de binnenlandsche nijverheid. Men ziet, de regeerders uit die dagen waren niet minder goed op de hoogte als die uit onze verlichte tijden. Wel beschouwd zijn alle maatregelen van tegenwoordig hoegenaamd niets nieuws. Dat intusschen de crisis thans zooveel spoediger !s gekomen als toen, is stellig niets toevalligs. Het wereldverkeer uit de twintigste eeuw, de interna tionale handel van nu is veel en veel grooter en be langrijker als in die langvervlogen jaren. Een stop zetting, die bovendien nog vrij plotseling is geweest, moest veel sneller merkbaar zijn als toen. Te meer nog, waar in de zeventiende eeuw volop gelegenheid bestond door het vormen van koloniën, nieuwe af zetgebieden te vormen, iets waaraan thans geheel een einde is gekomen. De wereld is opgedeeld. Nieuwe streken ter kolonisatie zijn er niet meer. Het Mercantilisme ontaardde ten slotte in een over dreven en veel te voortgezette reglementeering. Dat is natuurlijk ook weer heelemaal niet nieuw. In onze dagen kunnen de regeeringen evengoed invoerrech ten afkondigen, contingenteeringen voorschrijven, de buitenlandsche betalingen regelen als toen. Maar met even groote noodzakelijkheid hebben ze zich daarmee vastgewerkt in een net van wetten, regle menten, voorschriften, zooals onze bet-overgroot ouders dat ook al hebben klaar gespeeld. Uitschakelen der concurrentie bet eekent verslapping. Het Mercantilisme liep dood in een reglementee- ring, die topzwaar werd, die de concurrentie uit- Bchakelde, die maakte, dat de bedrijven niet mee gingen met hun tijd. Toen de reactie begon op te komen, bestond deze dat lag voor de hand uit een zich wenden tégen die overdreven voorschriftenmakerij. Men wilde vrij gijn. Einde van het Mercantilisme; opkomst van het Liberalisme. Het eerst waren het de zoogenaamde Physiocraten, 'die het Mercantilisme bestreden. Hun leer bestond daaruit, dat de staat zich volkomen moest onthou den van inmenging in handel en industrie. Daar naast verkondigden zo nog een andere opvatting. In Frankrijk, waar deze leer het eerst opkwam, waren de toestanden ten platelande buitengewoon slecht. En nu leverden de Physiocraten een fraai voorbeeld van het verschijnsel, dat een nieuwe leer de neiging heeft precies het omgekeerde te verkondigen van datgene wat tot op dat oogenblik als hoogste wijs heid werd beschouwd. De toestanden ten plattelande waren dus slecht. En dós leerden de Physiocraten, dat de bodem de bron was van alle rijkdom. Dit laatste echter liet men naderhand varen en zoo vergroeide de leer geleidelijk tot datgene, wat wij thans nog het liberalismo plegen te noemen, en welks beginselen ongeveer inhielden, dat ieder mensch zijn eigen belang het beste kende en behar tigde en dat, indien men ieder maar z'n eigen gang liet gaan dit het best zou zijn voor de maatschappij in 't algemeen. In 't midden der vorige eeuw kwam het liberalis me tot zijn grootste ontplooiing. Aanvankelijk, toen de erfenis van 't Mercantilisme moest worden opge ruimd. werkte 't goed. Maar later kwamen de gebre ken voor den dag. Die bestonden vooral uit ontzet tende slechte toestanden onder de arbeidende bevol king in de groote industrieele centra. De schadnwzljde van het liberalisme bracht het socialisme. De tegenkanting bleef niet uit. Die wilde natuurlijk' deze bezwaren opheffen: het socialisme deed de Intrede. De vraag in hooverer dit op 't oogenblik wellicht te. ver is uitgegroeid en daardoor een hinderpaal is geworden voor een goede ontwikkeling van het be drijfsleven, willen we bier buiten beschouwing laten. Onmogelijk is het niet. En in enkele Europeesche landen, d.w.z. die, waar thans het fascisme den bo ventoon viert, schijnt men deze mcening wel te zijn toegedaan. Intusschen aanschouwde de wereld de laatste tien tallen jaren een aantal experimenten op het gebied van nieuw- orienteering ten aanzien van economi sche wereldbeschouwingen, die alleen daar een dui delijke richting insloegen, waar ze in wezen niets nieuws brachten. Want iets nieuws mag men het potectionismo van de laatste jaren toch niet noemen. Voor zoover het gaat om een oplossing van de vraag: individualisme (of liberalisme) tegenover collectivisme (socialisme of communisme), is het de vraag of men tot dusverre van cenig reeds behaald resultaat mag spreken. Uitgaande van de gedachte, dat perioden van in dividualisme en collectivisme elkaar zullen afwisse len en dat de khns het grootst is. dat het wereldin zicht zich verwijdert van die richting, welke het laatst haar bezwaren heeft geopenbaard, zou de kans groot zijn, dat we staan op een punt als in de laatste jaren van het mercantilisme. Echter %ve zijn gewapend tegen een al tc groot individualisme, want we kennen de schaduwzijden er van. En zoo is de corporatieve gedachte wel verklaarbaar. Ze is zon der twijfel ingegeven door het welbegrepen of in structieve bewustzijn een soort compromis tot_ stand te brengen tusschen de beide uitersten van indivi dualisme en colectivismc. In hoeverre zo in dit opzicht van nut kan zijn ls een kwestie, die slechts de toekomst kan loeren. Voorloopig echter moet de corporatieve gedachte stellig worden beschouwd als een stap in de richting van het individualisme tegenover het tot nu toe steeds toenemend collectivisme, dat daarmee voor loopig dus zijn hoogste macht zou hebben overleefd. RECHTBANK. ROOF- EN PLUNDERTOCHTEN DOOR EEN ZES TAL WERKLOOZEN LANGS DE GROOTE WEGEN. „Het lijkt wel Amerika". In den afgeloopen zomer werden op den Rijksstraat weg AmsierdamAmersfoort een groot aantal pak jesdiefstallen gepleegd, ten natleele van expediteurs, die met hun vrachtauto's volbeladcn met pakken en pakjes van weg van Amsterdam langs den Rijks straatweg namen. Een zestal nog jeugdige personen tusschen de 28 en 30 jaar, was met elkaar in contact gekomen; zij waren werkloos en zwierven veelal in de late avond uren en in het nachtelijk duister langs de straten. Langzamerhand rijpte het plan om ware plunder tochten langs de groote wegen te maken en als ter rein van hun diefstallen werden de expeditieauto's gekozen. Een van het zestal beschikte over een auto, en deze wagen zou op de nachtelijke strooptochten goede, diensten bewijzen, temeer daar ook een stout moedige acrobaat zich onder het gezelschap bevond, 's Nachts achtervolgde men met de roofauto de ex peditieauto's. De bumper van de auto werd tegen de achterzijde van de vrachtauto gereden en een van de roovers sprong dan vanaf de bumpers op de achter zijde van do expediticauto. Soms werd de achterdeur opengevonden, soms werd de afsluiting verbroken. De man klom dan naar binnen en wierp pakjes en pakken naar buiten, welke dan werden opgevangen door zijn kameraad, die op de motorkap van de auto zat. Deze acrobatische toeren werden verricht, terwijl de auto's een vaart hadden van 60 a 65 K.M. Het werd een ware roof cn plundertocht, en allerlei soort goederen van bontmantels tot pakken sigaret ten werden buitgemaakt, van welke diefstallen de expediteurs de dupe werden. Vele malen maakte de roover zijn vermetele sprongen, vele malen wierp hij zijn buit naar zijn kameraad, Pakken bestelgoed zouden nooit hun bestemming bereiken. Onder al de ze vermetele diefstallen was ook een suikerdiefstal. In den nacht van 31 Augustus op 1 September lie- dc dieven ditmaal waren het er slechts vier de auto stoppen voor een vrachtschip, gelegen aan den Singel. Tien balen suiker werden weggehaald. Het gelukte de beide rechercheurs Lobman en de Weillé dezen suikerdiefstal op te lossen, de goederen werden in de woning van een heler opgespoord. Men had reeds vermoeden tegen de anderen en het spoor werd gevolgd. Huiszoekingen en verhooren volgden. In samenwerking met de Muidensche politie werd de kluwen verder afgewikkeld. De heler viel ten slotte door de mand na een verhoor van vele uren. Aanvankelijk bestond het vermoeden, dat de auto's werden beroofd, wanneer ze eenigo oogenblikken stilstonden voor een cafétje aan den Muiderstraat weg, waar de chauffeurs dan een kop koffie dron ken. Na de arrestatie volgde spoedig de bekentenis van de pakjesdieven, een belangrijk deel der gestolen goederen werd door het werk van de beide recher cheurs teruggevonden. Ook bleek, dat er nog meer helers bij dit omvangrijke dicvcncomplot betrokken waren. Donderdag stonden zes personen terecht, verdacht van diefstal en twee wegens heling. De dieven leg den een volledige bekentenis af. Hun verklaringen klopten niet precies, wanneer de vraag gesteld werd, van wien het plan eigenlijk was uitgegaan, do voor naamste schuld werd op een Duitscher geladen; zij waren ervan overtuigd dat het werk niet gemakke lijk was geweest, maar met een zekere beroepstrot bad een hunner geconstateerd: „Het gaat mooi hè, het lijkt wel Amerika." Nadat de pakjesdieven afzonderlijk hadden terecht gestaan en door politiemannen, expediteurs en chauf feurs formeele verklaringen waren afgelegd, stonden vier van de zes verdachten samen terecht wegens de suikcrdicfstallen. Do volledige bekentenissen ver- spocdigden hot ondorzoek ter zitting, zoodat het O. M. van verschillende getuigen afstand kon doen. Do Officier van Justitie Mr. van Dullemen bracht in zijn requisitoir een woord van hulde aan de re chercheurs Lohman en de Weillé. die met zooveel energie en scherpzinnigheid het onderzeok tot een goed einde hebben gebracht. Het aantal pakjesdieven had een ongekende uit breiding aangenomen. De schade is zeer aanzienlijk geweest, op somige dagen is voor honderden guldens aan goederen buit gemaakt. De dieven zelf zijn door de helers slecht betaald, zooals dit meestal het geval is. Zij kregen het grootste deel van de opbrengst In handen. De feiten zijn bewezen, de moeilijkheid is in dit geval de strafmaat. Een der verdachten staat niet gunstig bekend, hij is onverschillig en eigenwijs. We gens diefstal in verccniging. driemaal gepleegd, re- qurccrdc het O. M. anderhalf jaar gevangenisstraf. Do tweede verd. heeft doorloopend zijn auto ter be schiking gesteld en hij heeft zelf gechauffeerd. Hij was „de groote Piet!" Spr. requireerdo twee jaai gevangenisstraf tegen hem. Over den derden verd. is een goed rapport uitge bracht, maar de politie denkt anders over hem. Eisch: anderhalf jaar gevangenisstraf. Tegen den vierden, die minder dikwijls heeft mee gedaan en nog een blanco strafregister had, requi- reerde het O. M. een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk, met een poeftijd van drie jaar. Tegen den volgende eischte de Officier zes maatt- den. Verd .heeft slechts eenmaal meegedaan. Tegen den zesden verdachte, die pas voor diefstal van een motorfiets is veroordeeld en die nog het een en an der tc good heeft, requireerde het O. M. zes maanden gevangenistraf. Tegen vier verdachten eischte spr. •bovendien vjer maanden wegens dc suikerdiefstallen. De verdedigers mr. mcj. Foroman, mr. Franken- huis, mr, Stcrnheim en mr. Speyer pleitten clemen tie. MUITERIJ OP FRANSCHE MIJNENLEGGER. Geen nadere bijzonderheden te verkrijgen. P a r ij s. Aan boord van een in Toulon voor anker liegenden Franschen mijnenlegger is volgens een bericht van de Paris Soir muiterij uitgebroken. Een deel der bemanning klaagde over het slechte eten cn weigerde het voedsel in ontvangst te nemen. Een door den commandant ingesteld onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat 22 man der bemanning voor het krijgsgerecht zullen moeten verschijnen. Het blad voegt hieraan toe, dat hot niet mogelijk is nadere bijzonderheden te verkrijgen over dit in cident, dat op het oogenblik het onderwerp van ge sprek vormt in Toulon. OVERSTROOMINQEN IN MANDSJOERIJE. Hsinking. Naar het Mandsjoerijsche ministe rie van binnenlandsche zaken thans bekend maakt, zijn bij de overstroomingen, die aan bet einde van den zomer zijn ontsaan, ongeveer 3600 huizen ver nield en ruim 3000 H.A. bouwland verwoest. 722 per sonen zijn in de golven omgekomen of worden nog vermist. en dei Duaarna slorgen hebben H.M.'s „Plet Hein" en „E vertsen" vanuit de haven van Nieuwedlep de verre voor* de>°rnr!dl8 aanvaard* Voor dit vertrck ^st ond overgroote belangstelling, niet alleen van fami- rendo, dat erennlssen der opvarenden, doch half Den Helder was naar de haven gekomen. Velen waren worden. nt per auto uit het binnenland naar Den Helder gekomen om dit vertrek gade te slaan. zonder de eigenlijke oorzaak fe verwijderen? Zoo tast ook de Aspirin-tablet het kwaad steeds in den wortel aan. In tegenstel ling tot veel namaak verwijdt zij ook de kleinste bloedvaten, bevordert den bloedsomloop en bewerkt zoo een gunstigen invloed op de bloedcirculatie. Dit is bijzonder belangrijk bij griep en verkoudheid. HET PRODUCT VAN VERTROUWEN Uitsluitend verkrijgbaar in do oranje-bandbulsjes var» 20 tabi. 70 ct*. en oranjezakjes van 2 tabl. 6 10 ets. De Omroeporganisaties aanvaarden de voor* gestelde oplossing. - Overwegende zeg genschap van den Staat in het ge mengd zenderbedrijf. - Zender Huizen wordt gesloten. Donderdagmiddag is in het gebouw van het hoofd bestuur der posterijen, telegrafie cn iclefonio onder voorzitterschap van mr. J. A. de Wilde, minister van binnenlandsche zaken, een bijeenkomst gehou den van de vier groote omroepvereenigingen, in het bijzijn van den directeur-generaal der P.T.T., en de commissie voor het zendervraagstuk. Hot dool van deze samenkomst was to onderzoeken, of de voorstel len, vervat in het rapport van de zendercommissie, hetwelk cenigen tijd geleden aan den minister van binnenlandsche zaken is aangeboden, de instemming van dc besturen der vier groote omroepvcrecnigin- gen hebben. Do vertegenwoordigers dezer omroepvereenigingen hadden in de commissie voor het zendervraagstuk door onderteekening van het verslag reeds blijk ge- gegeven zich met die voorstellen te kunnen vcreeni- gen. Uit de gevoerde besprekingen is, zooals trouwens verwacht mocht worden, komen vast te staan, dat ook do omroeporganisaties de voorgestelde oplossing van het zendervraagstuk aannemelijk achten. Do hoofdlijnen van het verslag, ten aanzien waar van onder de belanghebbenden volliige eenstemmig heid werd bereikt, zijn in het kort: Er zal komen een gemengd zenderbedrijf, waarin Staat en omroepvereenigingen parti- cipeeren, doch waarin aan den Staat over wegende zeggenschap zal worden toegekend. Dit gemengde bedrijf, dat in den vorm van een N.V. tot stand zal komen, zal met uit sluiting van ieder ander belast zijn met den aanleg en de exploitatie van de zendin- richtingen voor den Ncderlandschen radio- omroep, In dezo vennootschap zullen de Staat en de algemeene omroeporganisaties do eenigo aandeelhouders zijn. Het bestuur van het zenderbedrijf zal bo rusten bij een raad van beheer, waarin naast vertegenwoordigers der algemeene omroep organisaties vertegenwoordigers van den .Staat (P. T. T. en Radioraad) zullen zitting hebben. Op belangrijke besluiten van dit beheers orgaan zal van overheidswege hetzij in den vorm van een goedkeuringsrecht van den minister, hetzij in den vorm van een vernieti gingsrecht door do Kroon, toezicht worden uitgeoefend. Verder zijn nog verschillende bevoegdheden voor- behouden voor de algemeene vergadering van aan deelhouders, welke tenminste éénmaal per jaar ge houden wordt en waarin do aandeelhouders door andere pereonen, dan die, welke in den raad van beheer zitting hebben, zullen worden vertegenwoor digd. Gedurende den tijd, welke gemoeid zal zijn met den aanleg van de definitieve zendapparatuur, zal, voor zoover het de uitzendingen over de lange golf betreft, gebruik gemaakt worden van den rijkszen der te Kootwijk, wolke voor dit doel aanzienlijk ver sterkt zal worden; de zender te Huizen zal gesloten worden. Voor zooveel betreft de uitzendingen over de korte golf, onderzoekt de zendercommissié nog de mogelijk heden om ook ten aanzien van deze uitzendingen den overgangstoestand te overbruggen. DE STRIJD TEGEN DE KERK IN MEXICO. Amerika ansche boycot van Mexicaansche goederen? Mexico. Het regeeringsblad „Nacinal" pubH- reort een bericht van de New York Times, volgens hetwelk Amerikaansche katholieke kringen propa ganda voeren voor een boycot .van Mexicaansche goederen, waarbij verwacht wordt, dat ook de Joden z.ich zullen aansluiten. Dezë boycotbeweging ls ech ter nog niet georganiseerd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 13