Schagen I - Andijk I Het arrogante Japan Dinsdag stemming over Defensie. Zaterdag 1 December 1934.SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9608 Buitenland. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. SPOORWEG HOORN-MEDEMBLIK. Ged. Staten zeggen steun toe. Het verdrag Nederlandsch-IndiëJapan. AUTO TEGEN LICHTMAST. WAAR BEEFDE DE AARDE? O-nieuw taifoen boven de Philüpijnen. Wervelstorm boyen Louisiana en Mississipi. ZULLEN DE MILITAIRE HEEREN DE MACHT IN HANDEN KRIJGEN? Nog steeds hevige strijd in de Groene Hel van de Gran Chaco. - De nieuwe regee ring van onze Zuiderburen. - Wat zal Duitschland doen? Als de voortoekenen niet bcdriogen, dan dreigt in Japan de militaire dictatuur, wat natuurlijk tevens zou beteekoncn het einde van het constitutionalisme. Wel neemt het parlement in het land van de lotus bloemen lang die plaats niet in, iri de samenleving als in de moderne Westcrsche democratiën, maar toch zou een sluiting van het parlement door brce- do volksgroepen als een ernstige schending van haar rechten worden opgevat. Het is dan ook be grijpelijk dat de twee groote politieke partijen thans één lijn trekken, daar zij zich beiden bedreigd achten. Het is echter duidelijk, dat de militaire kliek in Japan zich danig roert en eischen stelt, waaraan de thans „om gezondheidsredenen" afgetreden minis ter van Finantiön niet meende te kunnen voldoen. Overmoedig geworden door het succes in Mand- sjoerije behaald, zinnen de heeren militairen op nieuwe beroovingen. Alles wijst er op, dat het oog van de Japanners gericht is op Rusland en dit ver klaart do haast die Litwinof er achter zet om met Frankrijk lot overeenstemming te komen, opdat de Sovjet, bij een eventueel conflict met Japan in den rug zal zijn gedekt tegen mogelijke aanvallen van Duitschland. Het land van Hitier is nooit erg goed bevriend geweest rnet. de roode heeren van Moskou en nu Berlijn en Warschau het eens zijn is het gevaar niet. denkbeeldig dat de tusschen deze beide „vrien den" hangende kwestie van den Poolschen corridor zou worden opgelost ten koste van Rusland, als straks misschien het Roode leger in Siberië de han den vol heeft met de kleine strijdbare gele rakkers. Dat in Japan de militaire kaste de baas is blijkt ook wel uit de stugge houding, die haar onder bandelaars te Lnoden bij de besprekingen over hot Vlootverdrag van Washington innemen. Deze houding heeft Engeland voor de keus ge plaatst tusschen Amerika en Japan, maar het is zéér onwaarschijnlijk dat het eilandenrijk van het westen zich met haar collega van het Oosten zal verstaan. Ook Britannië kan de sterke gevaarlijke activiteit van Japan op den duur niet dulden, zoodat het Amerika wel de hand zal moeten reiken en een even onverzoenlijke en besliste houding zal dienen aan te nemen als Amerika. Ook de Kngclsche diplomatie gevoelt dat Japan begeerige oogon heeft geworpen op het Russische deel van het eiland Sachalin. op de Russische zee- provincie vooral, terwijl de sterke luchthaven Wla- diwostok, die een voortdurende bedreiging vormt een begeerde prooi is van het arrogante Japan. Zou Tokio er in slagen Rusland in het Oosten beslissend te slaan, don zou de sterke positie van Engeland in deze streken daaronder ten zeersto lij den. Het is anders een eigenaardig volk die Japanners! Doodleuk, alsof het de gewoonste zaak ter wereld was, wandelen ze naar de mede-ondertcekenaars van het vlootverdrag van Washington, Frankrijk en Ita lië en vragen deze landen zich met hen te verbin den om met z'n drieën het eng knellende en veraf schuwde vlootverdrag op te zeggen. Alsof er een kans zou bestaan dat deze beide La- tijnsche naties op zoo grove wijze hun Angelsak sische vrienden Engeland en Amerika, op de teenen zouden trappen! Van te voren was te voorzien, dat Parijs en Rome nul op het rekest zouden geven, hetgeen inmiddels dan ook is geschied. Moer en moor begint Japan geisoleerd te staan en het is onbegrijpelijk, dat men in Tokio niet gevoelt, dat de wereld beu is van het voortdurend sabelgc- rammel. Dat het gebruik maken van de sabel wel eens tot onaangenaamheden kan lijden, ondervindt op het óogenblik het Zuid-Amerikaansche Bolivia, dat reeds twee jaren strijd voert tegen het veel kleinere Pa ra guav. Zooals men wet. deed Bolivia rechten gelden op een gedeelte van het Gran Chaco gebied, dat in het bezit was van Paraguay en dacht haar kleinere zuster dit begeerde stukje heel gemakkelijk afhandig te ma ken. Maar Paraguay, dat wel eens het Pruisen van Zuid-Amerika wordt genoemd, dacht er niet aan te bukken voor haar groote vijand en streed een waar lijk heroische strijd in de stinkende moerassen en dichte oerwouden van de Groene Hel. Het had het groote voordeel, dat haar troepen aan dit vochtige, boete en ongezonde klimaat gewend wa ren, terwijl de bergbewoners van Bolivia daar moei lijk acclamatiseerden. Hoe het zij, het einde van den Gran Chaco oorlog schijnt nabij. Zijn de, natuurlijk sterk gecensureerde, berichten juist, dan is Bolivia in vollen burgeroorlog. President Salamanca is door zijn eigen troepen gevangen ge nomen en zal volgens officieuze berichten per vlieg tuig naar Santa Cruz worden overgebracht om te wor den gevonnist. Over het geheele front zijn de Bolivianen in wan orde aan het terugtrekken en het zal er thans wel op neerkomen dat de overwinnaar een fiksche buit tracht binnen te halen. Do vice-president van Bolivia, Tejada Sorzano heeft de twijfelachtige eer thans het roer van staat in handen te mogen nemen en wij zullen nu dienen af te wachten of hij de sterke man zal blijken te zijn, die Bolivia door de ongetwijfeld moeilijke tijden, die haar wachten, zal heenhelpen. Een oorlog beginnen is niet zoo moeilijk, maar... 't Is te hopen dat ook Japan daaraan bijtijds denkt. Onze Zuiderburen hebben nu hun nieuwe regee- ring-Theunis. maar men kan niet zeggen, dat het nieuwe ministerie met. gejuich is binnengehaald. Met slechts een armzalige tien stemmen meerder heid is Donderdag de motie van vertrouwen aange nomen en als men in aanmerking neemt, dat ver schillende liberale en katholieke afgevaardigden slechts hebben voorgestemd omdat zij niet ongehoor zaam wilden zijn aan het partijparool, dan is het duidelijk, dat de heer Theunis voorzichtig zal moe ten manoeuvrceren, wil hij een dragelijk lang parle mentair leven hebben. Pc Belgische socialisten, die geweldig zitten met de financieele ineenstorting van hun Bank van den Arbeid, hebben hot douceurtje van frs. 250 millioen, dat het kabinot-Thounis hun heeft toegestaan om de. «aak weer op poolen te zetten, dankbaar geaccepteerd en een contra-prestatie geleverd door mede te wer ken aan het wetsontwerp betreffende de oprichting van het centrale bureau voor het kleine Spaarkapi- taal. Zoo'n cadeautje van frs. 250 millioen, is best een steunen van een kabinet uit de haute finance waar.i! De kwestie Tsjccho-Slowakije—Hongarije zal wel, zooals wij reeds voorspelden, met een sisser afloopen. Het is duidelijk, dat Frankrijk, die in geen geval ruzie wil hebben met Italië, zijn invloed uitoefent op Zuid-Slavië om niet te ver te gaan. Een slechte verstandhouding RomeBelgrado komt allerminst overeen met de bedoelingen van Parijs, dat haar ingewikkeld politiek net kunstig weeft om het gevreesde Hitler-rijk. Het moet zooveel mogelijk Mussolini tot vriend houden! De rede van Baldwin. die namens de F.ngelsche regeering een krachtig beroep deed op Duitschland om haar bewapening te staken en zich weer tot den Volkenbond te wenden, heeft veel stof in de inter nationale pers doen opwaaien. Vooral de Fransche bladen juichen het toe dat nu ook van offiriecle Engelschc zijde een duidelijk den nadruk is gelegd op de militaire toebereidselen van Duitschland, hoewel men, zooals vanzelf spreekt, graag een wat forscherc toon had vernomen. Wat zal Duitschland doen? Het spreekt vanzelf dat deze vraag van het aller grootste belang is voor de verdere ontwikkeling van bet wereldgebeuren Het valt in dit verband op. dat Hitler's vriend en vertrouwde Joachim von Ribbentrop, Donderdagavond naa>* Parijs is ver trokken om besprekingen te houden met Fransche oud-strijders en mogplijk don weg voor te bereiden voor "een verdere Fransch-Duitschc toenadering. Dat de Fransche regeering dit niet officieele be zoek van Hitler's afgezant heeft toegestaan, wijst er op, dat Parijs niet zonder meer afwijzend staat te genover een meer toeschietelijke houding van Duitschland. Auto schiet onder opwippenden spoorboom door - Achterkant van den wagen door sneltrein gegrepen. Gisterenmiddag te ongeveer twee uur heeft op den onbewaakte» spoorweg-overgang bij de halte Slichtenhorst aan de lijn Zwolle-Amersfoort een ongeluk plaats gehad, dat wonderlijk goed is afge- loopen. Op genoemd tijdstip kwam een personenauto, be stuurd door den bejaarden heer G. uit Nijkerk aan gereden. Door tot nu toe onverklaarbare oorzaak botste de wagen tegen den neergelaten spoorboom met het gevolg, dat deze omhoog wipte en do auto er onder door schoot en de spoorbaan opreed. Toen de wagen bijna de rails over was, werd de ze van achteren aangereden door den met volle vaart passeerenden sneltrein uit Zwolle. Do auto werd tegen den anderen spoorboom gesmakt en groo- tendeels vernield. De bestuurder is gelukkig ongo- deerd gebleven en kwam met den schrik vrij, De machinist van den trein heeft niets van de aanrij ding bemerkt en is doorgereden. 1000 PORCELEINEN BOEDDHABEELDEN GEVONDEN. Tokio: Ongeveer 1000 porceleinen Boeddhabeel den zijn te voorschijn gekomen uit de fundamenten van een pagode, die te Osaka tijdens den laatstcn taifoen is ingestort. Een nieuwe moderne pagode zal worden gebouwd naast de thans vernielde oude pa gode in Osaka. Tweede Kamer. In de vergadering van Donderdag, die te 1.10 werd geopend, kwam aan de orde de verdere behandeling van de begrooting van defensie cn kregen de voor- en tegenstanders weer eens gelegenheid hun vredes gezindheid of geneigdheid tot paraat zijn ten toon tc spreiden. Tegenover de vrijzinnig democraten, die hun hooge partijgenooten Marchant en Oud op het punt van landsverdediging in de steek laten cn de S.D.A.P.'ers cn communisten, staan alle andere partijen. Tegenover de uitgesproken vredespartijen aan de eenc zijde, staan de groepen, die het ministerie zon der meer steunen in haar poging om ons leger cn vloot sterker en grootor tc maken. De heer de Geer (c.h.) verzet zich tegen het idee van Rappard, tot het heffen van weergeld, omdat dit eigenlijk een verzwaring der inkomstenbelasting zou beteekenen, terwijl zijn partijgenoot Krijger (c.h.) zich op ethische gronden verzet tegen opheffing van het vooroefeningsinstituut. Juist dit instituut is volgens spreker zoo geschikt om de zedelijke gevaren van het kazerneleven te voorkomen, of zc althans te verkleinen, en spreker stelt zich voor na de rede van den minister met een motie te komen, strekkende tot behoud van het vooroefeningsinstituut. Een volkomen tegengestelde meening verkondigde de heer Goseling (r.k.), die er niets op tegen had als de gelegenheid tot vooroefening verdween. Het spreekt vanzelf dat de vrijzinnig democraten hij monde van den heer Jookes nog even kwamen vertellen op welke gronden zij tegen zouden stom men en hun ministers-partijgenooten in de steek zouden laten. Op grond van de door den Volkenbond geschapen toestand meenen do V.D.'ers niet te kunnen mede werken tot een vergrooting van onze weermacht en het geringe vertrouwen dat de overige partijen in Genève hebben wordt door de partij van den heer Joekes niet gedeeld. Nadat ook de heer Wijnkoop nog een duit in het zakje had gegooid en had uiteengezet waarom de intensieve bewapening der Sovjets geen, en onze bewapening wel militairisme beteekende. nam Mi nisters Deckers het woord om de verschillende spre kers te beantwoorden. Hij had het wel bijzonder gemakkelijk. De spoorwegen bereid over 1935 de exploi tatie op vereenvondigde wijze voort te zetten. Ged. Staten van Noord-Holland schrijven o.m. aan de Staten: De Minister van Waterstaat heeft aan de N.V. ..Lo kaalspoorweg-Maatschappij Hollands Noorder-Kwar tier" medegeedeld. dat bij het Rijk het voornemen bestaat, op 1 Januari 1935 tot naasting van den spoor weg HoornMedemblik over te gaan, met do bedoe ling de exploitatie van die lijn te doen staken. Naar aanleiding van deze mededeel ing heeft zich in de streek een Comité gevormd tot behoud van genoemden spoorweg, hetwelk ter zake contact ge zocht heeft met de Ncderlandsche Spoorwegen, die de betreffende lijn tot nu toe exploitecren. Als resultaat van de gevoerde onderhan deling is verkregen, dat de Spoorwegen zich bereid hebben verklaard de exploitatie over 1035 op eenvoudige wijze voort te zetten, indien door belanghebbenden een bijdrage werd ver leend van f20.000 in het geraamde exploita tietekort van bijna f 70.000. Aangenomen, dat de gemeente Hoorn en Drech- terland elk een subsidie van f 1000 zullen verleenen, is er in totaal dus beschikbaar f 1-4500. Het Comité van actie heeft zich tot Ged. Staten gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat de Provincie e enbedrag van f5500 voor hare rekening neemt. Uit het feit, dat de rechtstreeks belanghebbenden in deze moeilijke tijden een bedrag van mogelijk f 11500 hebben toegezegd voor de voortzetting van de exploitatie van de betreffende spoorlijn over 1935 blijkt o.i. wel hoe groote waarde in de streek aan de instandhouding van deze lijn wordt gehecht. Ged. Staten stellen daarom voor f 5000 voor dit doel te voteeren. NOG GEEN RESULTATEN. Het beslissende oogenblik inzake de handelsbe sprekingen tusschen Nederland en Japan schijnt te zijn aangebroken, doch naar het schijnt is niet te verwachten dat zij zullen leiden tot een geparafeerd contract. De gelijktijdig gehouden onderhandelingen over de scheepvaart schijnen tot een beter resultaat te zullen voeren. Verwacht wordt dat voor het einde van het jaar de onderhandelingen in elk geval zullen zijn beëin digd. BEDOLVEN STAD ONTDEKT. Moskou: In het district Borsjan in Trans- baikalio zijn de ruïnen ontdekt van do stad Choean- dc Balass, die stamt uit do 13o eeuw, don bloeitijd van het groote Mongoolsche rijk. Ilct is zeer waar schijnlijk, dat het hier do residentie betreft van den Mongoolschen vorst Temoege-Otsjigin, een broer van Djingis Khan. De opgravingen worden voortgezet. STORM HEEFT IN NOORWEGEN VEEL SCHADE AANGERICHT. O s 1 o: Naar thans bekend wordt, heeft de storm, die Woensdag Midden-Noorwegen heeft geteisterd, buitengewoon groote verwoestingen aangericht. In drie onderscheiden dalen in de provincie Buskerud werden niet minder dan 100.000 boomen omgehakt. De telefoon- en telegraafverbindingen, die op Je meeste plaatsen van het stormgebied gestoord waren, zijn inmiddels weer hersteld. Het eenigszins gewrongen standpunt der V.D.'ers was niet moeilijk te bestrijden. Stond werkelijk een krachtig Volkcnbondsleger achter dit statuut, dan zou de situatie geheel anders zijn, maar thans was het den minister zeer gemakkelijk op het gevaar te wijzen om teveel op hulp van dien kant te rekenen. Ook de sociaal-democraten waren niet moeilijk te beantwoorden. Vooral toen de minister heel fijntjes kon wijzen op de paradox die lag in het betoog van den heer Ter Laan. Als men jarenlang ageert tegen het toekennen van gelden voor de landsverdediging, moet men niet gaan bctoogen, dat er achterstand is en dat de boel niet in orde is. De minister betoogde, dat de Kamer, die steeds vraagt om bezuiniging, het hem niet gemakkelijk maakt. Nu komt hij met de besparing-gevende opheffing van het vooroefeningsinstituut, komen de heeren met bergen bezwaren. 't Is lastig! Spreker hekelt nog eens de houding der S.D.A.P. vóór en tijdens het drama der Zeven Provinciën en meent dat de S.D.A.P. zich wel degelijk heeft schul dig gemaakt aan verzwakking van onze weermacht. Hij noemt verscheidene voorbeelden op en denkt er niet aan, zijn houding pricipieel te wijzigen. In de duplieken meende de heer Albarda (s.d.) nog de loyale houding der S.D.A.P inzake ons leger en de vloot in het licht te moeten stellen, terwijl de heer Van Rappard (lib.) nader zijn idéc omtrent het weergeld toelicht. De heer Sneevliet (rcv.-soc.) vergelijkt den minis ter met een etalagechef in het warenhuis des doods, tevreden over zijn uitstalling en noemt de verdedi ging van den Minister een tegengaan van den na tuurlijken levensdrang der vrouw, welke kwalificatie hem een terechtwijzing van den Voorzitter kost. Nadat de heer Krijger (c.-h.) nog eens voor zijn geliefd vooroefeningsinstituut opkomt en verschillen de anderen op het militairistischo karakter van do bogrootingsvoorstellen hebben gewezen, krijgt de Mi nister weder het woord voor zijn dupliek, waarin hij zich allereerst wendt tot den heer Albarda (s.-d.) dien hij toevoegt, dat de rebellie der Zeven Provinciën op de Marinebondsleiders een ontstellenden indruk moet hebben gemaakt omdat hun kwade geweten begon te spreken. Dat op deze woorden rumoer ontstond is geen wonder! Na langdurig gehamer van den Voorzitter vervolgt de Minister zijn rede weer met de beantwoording der verdere sprekers. Speciaal richtte hij zich tot den heer Joekes en zeide. het te betreuren, dat de vrijzinnig democraten, die zeggen deze regeering te steunen, thans hun stem aan de hegrootinc zeggen te zullen onthouden. De behandeling der begrooting is hiermede afge- loopen, terwijl de stemmingen a.s. Dinsdag zullen plaats vinden. Ernstig ongeluk op den Haarlemmer- weg. De twee inzittenden gewond. Halfweg, 30 Nov. Onder de gemeente Haarlemmerliede is hedenavond te ongeveer negen uur een ernstig verkeersongeluk ge beurd, waarvan de gevolgen gelukkig niet zoo ernstig zijn, als men aanvankelijk dacht. Een auto, waarin een heer en een dame uit Am sterdam waren gezeten, en die vermoedelijk met groote snelheid, in de richting van Haarlem i i, vloog eensklaps van den rijweg de trambaan op, dwars over do rails en botste vervolgens met groo te kracht tegen een lichtmast, welke afknapte. De wagen werd geheel vernield, terwijl de motor een eind word weggeslingerd. Passeercndc automobolis- ten slaagden er na ccnige moeite in de inzittenden uit hun benarde positie te bevrijden Een lid van het Roode Kruis, die toevallig langs kwam, verleen de de eerste hulp. Dokter J. B. Baumann uit Half weg. die onmiddellijk werd gewaarschuwd, was spoedig ter plaatse, en deze heeft de slachtoffers ver der behandeld. Het bleek, dat de heer. Do V. ge naamd, een hersenschudding had bekomen cn voorts eenige hoofdwonden had opgeloopen. Hij was buiten bewustzijn, doch is spoedig na het ongeluk weer bij kennis gekomen. De dame, mej. S. had oen gebro ken arm en wonden aan het hoofd en de handen. Beiden zijn door den ZiekentransporlJienst J. T. Mathot uit Haarlem, welke weldra met twee zieken auto's aanwezig was, naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht en daar ter verpleging op- gentnone. Hun toestand is redelijk wel. liet ongeluk geschiedde nabij de kistenfabriek „De Phoenix" daar, waar de weg een flauwo bocht maakt. De oorzaak ervan staat nog niet met zeker heid vast. Ken automobolist, die van den anderen kant kwam, zag plotseling dat de tegenligger ver dwenen was en bemerkte toen, wat er was geschied. Deze had den indruk, dat de wagen een groote snel heid had. Het is echter niet uitgesloten, dat het on geluk moet worden toegeschreven aan een defect aan de stuurinrichting. Het tramverkeer tusschen Haarlem en de hoofd stad, heeft, doordat de wrakstukken van de auto op de trambaan lagen, gedurende eenigen tijd ver traging ondervonden. Aanvang 2 uur. Wedstrijd 4e klasse E.N.V.B. Terrein Loet. Door tal van seismografen bevingen ge registreerd. Door instrumenten van de Wurttembergschc seis mologische observatoria: Stuttgart, Rabensberg en Messtetten, werd gistermorgen vroeg een nogal ster-, ke aardbeving op korten afstand geregistreerd. Do eerste „voorlooper" werd in Stuttgart om 3 uur 59 minuten 40.5 seconden geconstateerd. Bovendien werd gelijktijdig een meer verwijderde aardbeving geregistreerd. De haard der heving moet waarschijnlijk in het gebied van do Oost-Alpen zijn gelegen. Ook uit Jena wordt gemeld, dat het seismologisch rijksinstituut aldaar Vrijdagmorgen een hevige aard beving heeft geregistreerd. Volgens dc aldaar ge maakte berekeningen zou de haard op 9000 K.M. af stand gelegen moeten zijn. De aardbeving hield ver scheiden seconden aan. Een hevige-aardbeving is te Ancona en in den om trek tot Venetië en Triest toe, gisterochtend om vier uur waargenomen. De bevolking van Ancona snelde onmiddellijk do huizon uit. Het schijnt, dat de aard beving haar epicentrum in Joego-Slavië heeft. Het was, hij afzending van dit telegram niet hekend of er schade is aangericht. Ook te Belgrado is een vrij hevige aardbeving ge registreerd. Het centrum ervan schijnt op dn Kro atische kust te liggen. Gevaar voor springvloed te Hawaii. Ilonoloeloc. Het meteorologische station op den Kiznuc-vulkaan heeft een buitengewoon zware aard- heving op grooten afstand van Ilawaii geregistreerd. De schoken waren zoo hevig, dat te Hawaii reke ning werd gehouden met het gevaar voor een spring vloed. Voorzichtigheidshalve is in den afgeloopen nacht het garnizoen gereed gehouden om zoo noodig hulp te bieden. Duizenden personen dakloos geworden. Opnieuw heeft een lievige taifoen de Phillipijnen en Formosa geteisterd cn volgens de uit alle deden des l$nds binnenkomende berichten een mnteriecle schade aangericht van verschillende millioenen dol lars. Ook is een doodclijk ongeluk gemeld. Zeventien visschers, die zich tijdens den taifoen op zee bevon den, worden nog vermist. De provincie I.cyte werd het ergste getroffen. Hier zijn ongeveer 10.000 perso nen dakloos geworden. 30 gewonden. New York: Naar uit Newton (Mississipi) ge meld wordt, zijn uitgestrekte streken van de staten Louisiana en Mississipi door een wervelstorm ge teisterd. Behalve dat talrijke huizen werden vernield, zijn ruim 30 personen gewond. VRACHTAUTO IN BRAND GEVLOGEN. De chauffeur wist zich nog te redden. Gistermiddag tc half vijf is te Rosmalen op den rijksweg 's-HcrtogenboschGrave een vrachtauto bestuurd door den heer Cox uit Oss plotseling in brand gerankt. De chauffeur kon zich ternauwernood in veiligheid stellen. De wagen brandde geheel uit. Het verkeer ter plaatse was geruimen tijd gestag neerd. Dc brand schijnt te zijn ontstaan door kort sluiting in de lichtinstallatie.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9