Internationale oplichters bende in de val SCHMALZ CADEAUX Groote keus voor niet veel geld. Coöp. Boerenleenbank alleen op Danderdag SCHAGER ROOSJES 'nTip voor Sinterklaas Geeft een bon van f V..rSt. Nicolaas in de Boekhandel Mislukte poging om valsche aandeelen in omloop te brengen. NEDERLANDSCH CRED1ET AAN BELGIE. DE M000RD OP K1R0W. Schagerbrug Knap recherche-werk van de Nederland- sche centrale in zake Falsiilcatiën. De Nederlandsche Centrale voor Falslfica- tiBn hcett dezer dagen een grooten slag gesla gen cn de hand gelegd op enkele individuen, die aan het hoofd bleken te staan van een in ternationale vervalschersbende, die haar hoofdkwartier had opgeslagen in Parijs. Eet complot was van plan 200 valsche aan- doelcn der H.V.A. (Handelsvereeniging Am sterdam) in omloop te brengen. Twee leden van de bende, een Rus en een Nederlander, zijn te Amsterdam aangehouden. Reeds maandenlang was de Centrale in zake Fal- sificatiën niet het misdadige voornemen van de in ternationale bende op de hoogte. Zij heeft echter kalm afgewacht tot men uitvoering wilde geven aan het plan en toen haar slag geslagen. Twee van de drie daders zijn kort geleden te Amsterdam gegre pen toen zij de tweehonderd valsche aandeelen H.V.A. dachten te hebben verkocht Zij zijn in het Huis van bewaring opgesloten en hebben reeds een bekentenis afgelegd. Het zijn de destijds in Parijs woonachtige Rus Dimitri Wulff en de Nederlander Paardekooper, zoon van den eenigen tijd geleden afgezetten consul van Costa-Rica, die onlangs heeft terecht gestaan, omdat hij zich had uitgegeven voor consul toen hij reeds lang ontslagen was en was voortgegaan met het verstrekken van passen. Hoe de zaak aan het rollen ging. Doordat de politie te Amsterdam tweemaal bezoek kreeg van effectenmakelaars, aan wie de valsche ef fecten ten verkoop waren aangeboden, kwam de zaak aan liet rollen. De aanbieder was dc hierboven ge noemde Paardekooper, wiens gangen natuurlijk worden nagegaan. Het bleek, dat de man, die in Parijs woonde, daar in verbinding stond met enkele individuen, die, toen de politie hun namen vernam, gesignaleerde internationale misdadigers bleken te zijn. Aan het uitvoerig relaas van V.D. omtrent deze geruchtmakende zaak ontleenen wij aan de arresta tie van de beide mannen nog het volgende: Rechercheur als huisknecht. De laatste praeparatieven werden op 27 November door de centrale inzake falsificatien te Amsterdam genomen. Brigadier-rechercheur Slijkhuis verkleed de zich als huisknecht en nam zijn intrek in het kantoorgebouw van den commissionnair. In een ver trek naast het kantoor stelde inspecteur J. W. Kal- lcnborn zich met eenige rechercheurs op. Aan het Centraal Station te Amsterdam vatte inspecteur Groencweg post met eenige mannen om al bij de aankomst aanwezig te zijn. Eindelijk om 11 u. 22 stoomde de Parijsche trein do overkapping van het Centraal Station binnen en waarlijk, daar steeg het langverwachte gezelschap uit Behalve de Rus en P. bevond zich nog een derde persoon bij hen, waarop niet was gerekend. De drie mannen namen aan het Centraal Station een taxi. Zij werden direct gevolgd door inspecteur Groencweg c.s. Op het Muntplein stopten de mannen cn ook het escorte hield op vei- ligen afstand halt. Do Franschman stapte uit en be gaf zich te voet naar een hotel. Onmiddellijk werd hij gevolgd. De twee anderen zotten hun reis per taxi voort en reden naar het kantoor van den com missionnair. Hier werden zij vriendelijk ontvangen door „huisknecht" Slijkhuis, die in zijn gestreepte jasje juist bezig was de bel te poetsen. Ze werden onmiddellijk in het privékantoor yan den commissi onnair gelaten... Slijkhuis verplaatste zijn huisknechtelijko werk zaamheden wat, om zoo nu en dan zijn oor te luis teren te leggen om nog het een en ander op te van pen. Doch de voorbereidingen van de Centrale waren uitstekend geweest. Een geheime microfoonleiding verbond het privékantoor met het nabijgelegen ver trek, waar Kallenbom en zijn helpers wacht hielden. Woord voor woord konden zij hier de besprekingen volgen. De koop wordt gesloten. Tn het privékantoor was men het spoedig eens, te meer daar de f 70.000 klaar lagen. Dit was voor P. en zijn Russischen compagnon zoo'n aanlokkelijk ge zicht. dat er niet lang meer werd gepraat. Uit een grootc gele actentasch kwamen de aandeelen H.V.A. te voorschijn, en het geld verdween in de zakken van don Rus. Het behoeft geen betoog, dat de nummers van deze hiljetten evenals de series nauwkeurig wa ren genoteerd. Ook waren zij ten overvloede nog ge merkt. Men had n.1. rekening gehouden met een eventucelc ontvluchting. De leveranciers der valsche aandeelen verlieten met dc noodige strijkages het kantoor en de Rus W. vergat niet den commission nair uit te noodigen vooral eens een week-end bij hem te Parijs door te komen brengen, waarvan de commissionnair gaarne gebruik zou maken. Thans was het oogenblik van ingrijpen gekomen. Rij de deur vo.rtclde de Rus nog dat hij 's middags per vliegtuig naar Parijs terug zou kee- ren. Op dat oogenblik greep de huisknecht alias Slijkhuis in. Hij wierp zich op W., die een reus van een kerel is. en die onmiddellijk begreep dat de zaak mis was en die zich een doortocht trachtte te banen. Van alle zijden schoten rechercheurs toe en de twee mannen, door doodschrik bevangen, waren tenslotte overmeesterd. De tweehonderd stuks valsche aan deelen en hot geld dat op W. werd gevonden, zijn natuurlijk onmiddellijk in beslag genomen. Op het hoofdbureau stond reeds een celwagen gereed om op het eerste alarm uit te rukken. Weldra verscheen deze ter plaatse en onder luide protesten werden beide mannen ingeladen. Inmiddels was ook de Franschman, die in het hotel zijn intrek had geno men, ingerekend .Deze beweerde van de gcheele zaak niets af te weten. Hij wrs voor andere doel einden naar Amsterdam gekomen en kende, naar zijzeggen, noch P., noch de Rus. Onmiddellijk heeft men de directie van H.V.A. ge waarschuwd en mr. Jas, secretaris der directie, heeft zich direct vervoegd bij de Centrale inzake Fal- sificaten. De aandeelen zijn goed nagemaakt. Deze aandeelen vertoonen verschillende ondergronden, waarin de H.V.A. is uitgespaard. In de valsche aandeelen treden deze uitsparingen veel krachtiger naar voren. Bij Vergelijking valt dit direct op. An ders staat het echter met de nummering der cou pons. Deze zijn minder goed en daarbij valt zeer snel de vervalsching in het oog. Onmiddelijk na het eerste uitvoerige verhoor is de Centrale inzake Fal sificatien voortgegaan met haar onderzoek. Zeer te recht acht dc politie de zaak niet „af", wanneer niet de bron is ontdekt en' drooggelegd. Inspecteur Kallenborn, rechercheur Slijkhuis, thans weer huisknecht-af, zijn in gezelschap van mr. Jas, directie-secretaris der H.V.A., Donderdagochtend per vliegtuig naar Parijs vertrokken. Het vermoeden be staat n.1. dat de fabriek althans de groote schakel tus- schen fabriek en wederverkoopers, zich in de Fran- sche hoofdstad bevindt. In Parijs is direct met het onderzoek een aanvang gemaakt en aldaar heeft com missaris Peu de Pièce de leiding. Het resultaat van dit onderzoek was tot Vrijdagmorgen half twaalf nog niet hekend op het bureau van commissaris Broekhof. „Het is ook niet onmogelijk", zoo zeide deze ons, „dat de eigenlijkschc werkplaats in het Saargebied of diep in Duitschland zou zijn gelegen, wat beter overeenkomt met het verhaal van den tus- schenman, die de stukken aan den Rus bracht en die sprak over een zeer lange reis. Niet meer valsche aandeelen in omloop. De politie is op het oogenblik, naar V.D. meldt, van oordeel, dat geen verdere valsche aandeelen, noch van de H.V.A., noch van andere instellingen, in omloop zijn. Door een bankconsortium onder leiding van de heeren Mendelssohn en Co., Amsterdam en waarvan o.a. nog deel uitmaken de Nederlandsche Handel- Maatschappij en de heeren Pierson en Co., is aan België een crediet verstrekt. Omtrent de grootte van het crediet noch aangaan de rentevoet en looptijd kon men ons op het oogen blik verdere mededeelingen verstrekken. Het is ech ter waarschijnlijk, dat deze transactie overeenkomt met transacties, die ditzelfde bankiersconsortium heeft afgesloten met de Fransche regeering en de Franscho spoorwegen. Leening van een mllllard. Het Belgische ministerie van financiën deelt me de, dat de leening, die in Nederland is afgesloten ten einde te voorzien in de uitgaven der buitengewone begrooting met het oog op den werkloozensteun, on geveer een milliard Belgische francs bedraagt. De leening is op voor België voordeelige voorwaarden gesloten. Politiechef ontslagen. Het Volkscommissariaat van Binnenlandsche Za ken en de chef der politie te Leningrad hebben den plaatsvervangend leider der Leningrader politie en zes van diens medewerkers van hun functies ont heven en gearresteerd. Tegen hen zal een procedure wegens nalatigheid bij de bescherming van Sovjet autoriteiten worden ingeleid, zulks in verband met de moordzaak-Kirow. De arrestaties te Leningrad. Moord wordt aan contra-revolutionnairen toege schreven. Nader uit Leningrad: De gearresteerde chef van de geheime politie te Le ningrad, Modwed, diens assistent, Fomin, en zes andere hoogere functionnarissen, die tegelijkertijd zijn aangehouden, zijn oude leden der Communisti sche Partij; die ongeveer 17 dienstjaren hebben bij de Sovjet-Russische geheime politie. Modwed was wegens zijn groote verdiensten twee malen begiftigd met de orde van de Roode Vaan. Wegens de onderdrukking van een opstand in Mid- den-Aziö had hij voorts een eere-wapen ontvangen. Als chef van de geheime politie in den Kaukasus was hij hekend als een krachtige figuur. Fomin was eveneens sinds 1917 lid der Commu nistische Partij. Hij was ingedeeld bij de bizondere afdeeling van de Gepeoe voor den strijd tegen de Koltsjaks. De vorige gearresteerden zijn tot nu toe niet zoo zeer bekend geweest. De chef van de geheime politie, Jagosa, heeft zijn plaatsvervanger Agranow opgedragen de politie te- zuiveren. Voorts is een zuiveringsactie aangekondigd bij het O.M. te Leningrad. Het onderzoek zou hebben uitgewezen, dat de moord op Kirow niet moet worden be schouwd als een op zich zelf staand geval, doch dat contra-revolutionnaire elementen maatregelen zouden hebben getroffen om met terroristische middelen op te treden te gen de Sovjet-autoriteiten. BOTSING MET EEN MELKKAR. Hedenmorgen botste, door slippen tengevolge van de gladheid een truck met aanhangwagen van een firma uit Oegstgeest, komende uit de richting Breda, tegen een langs den weg staande melkkar van C. I'ranken. De op den kar gezeten voerman, een zoon van F., geraakte daarbij tusschen den truck cn den kar bekneld. Hij werd in zorgwekkenden toestand op genomen en het café „Schuttershof" binnengedragen, waar geneeskundige en geestelijke hulp spoedig ter plaatse was. I)e totaal vernielde kar werd tegen de pui van het caTé geslingerd, waarhij eenige ruiten het ontgelden moesten. Het paard dat voor den melkwagen gespannen was en daaronder terechtge komen was, moest ter plaatse worden afgemaakt wegens een verbrijzelden rechtervoorpoot De chauf feur van den truck kwam er met eenige schrammen aan handen en gezicht af. Marktberichten. AMSTERDAM, 3 December 1934. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. 453 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 5G—60 ct, 2e kw. 4855 ct., 3e kw. 39—46 ct. .alles per Kg. slachtgew.; 52 melk- en kalfkoeien f 150190 per stuk; 141 vette kalveren: le kw. 4247 ct.. 2e kw. 3641 ct. 3e kw. 3035 ct. per Kg. levend gewicht; 59 nuchtere kal veren f 47.50 per stuk; 54 schapen f 1116 ber st.; 648 varkenfc: vleesehvarkens. wegende van 90110 Kg. 3738 ct., enkele hoogor; zware varkens 3637 ct, vette varkens 3.5—36 ct. alles per Kg. slachtge- wicht; 19 paarden l 60—100 per stuk. Marktoverzlcht: Runderen matige aanvoer, han del stug, prijshoudend. Vette kalveren flinke aan voer. handel kalm met lagere prijzen. Varkens flin ke aanvoer, handel goed en prijshoudend. ALKMAAR, 3 December 1931. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 93 vette koeien f 105250, han del matig; 1 graskalf f 25. 1 vet kalf 70—90 cent p. Kg.. 34 nuchtere kalveren (slacht) f 6—20; 376 vette varkens (zware) per Kg. 29—32 ct. Handel goed. WARMENHUIZEN. 3 December 1934. Aanvoer: 4175 Kg. roode kool, le kw. f 1,—, 2e kw. fl.—1150 Kg. D. witte kool f 1.30. Nagekomen berichten OU PK N I E DOH P Bevolking over de mnand November. Ingekomen: Antonius Jozef Cornclis Maria van Oerle van Boxtel, Molenstraat 9; Anna Margaretha van der Bijl van Alkmaar, Koorstraat 4; Louis Johan Peter Smeets v. Alkmaar, Snaannanslaan 61; Nies je de Wever, van Alkmaar, Nassauplein 11. Vertrokken: Cornelia Kamper naar Harenkarspel, p. a. den heer G. Kamper, Kalverdijk G 61; Alida Broersen naar Schagen, p. a. den heer G. Kniiwer, Molenstraat C 13; Louisa Catharina do Wit naar Scha gen, p. a. den heer S. de Vries, Molenstraat C 25; An na Catharina Tiet naar Grootehroek C. 160; Cornelis Bakker naar Schagen, Molenweg, p. a den heer J. Beets; Cornelis Boots naar Castrlcum, Alkmaarder- straatweg 30. BurgerL Stand over de maand November. Geboren: Geertruida Theodora, dochter van Pe trus Ligthart en van Jansje Bakker. Wilhelmus, zoon van Pieter Kieft en van Maria Apeldoorn. Gehuwd: Gerrit Ligthart, oud 47 jaren en Cornelia Raatgers, oud 31 jaar, beiden wonende te Oude Nie- dorp. Overleden: Marijtje Sas, echtgenoote van. Cornelis Hollenberg, in den ouderdom van 57 jaren. Advertentiën. Eenige en algemeene kennis geving. Heden overleed na een kortston dig, doch hevig lijden, onze innig geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader J0CHEM WENDEL, in den ouderdom van 83 jaar en 8 maanden. Uit aller naam, Wed. |b. WENDEL. Callantsoog, 3 December 1934. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben ie Anna Paulowna op 6 Dec. a.s., des nam. 1 uur vanaf het sterfhuis. Eenige en algemeeene kennis geving. Heden overleed ons aller lie veling CHRISIINA MARGARETHA, in den jeugdigen leeftijd van 12 jaar. Haar diepbedroefde Ouders, Chr. HOOGLAND. C. HOOGLAND— Schermerhorn en Kinderen. St. Maarten, 4 Dec. 1934. Voor alle crisis-uitbetalingen wordt hiervoor ten kantore der Bank zitting gehouden. HET BESTUUR Te koop: Puike Blauwe Aardappelen, bij P. DE GRAAF, Langereis, Oude Niedorp. TE KOOP- een jonge Zeug met zes gemerkte biggen. R. YPMA, Oosterdijk, Dirkshorn. ZIJDEWIND. Coöperatieve Boerenleenbank. Gedurende de maand November werd aan spaar geld ingelegd f 13.476.73, en terugbetaald f 9.314.03. Op voorschotten werd afgelost f 1836.20, en verstrekt (1390.—. In loopendc rekening werd ontvangen f 15133.94 en betaald I20J264.92. In dit laatste bedrag is begrepen aan crisisbctalingen f 14.614.ft2. T VELD. Vergadering voetbalvereenlglng „Rood wit". Donderdag j.l. hield de voetbalver. „Rood-Wit" een algemeene vergadering in Café Brouwer. De Voor zitter opent dc vergadering, heet allo aanwezigen welkom en hoopt dat de vergadering zal beant woorden aan het doel, waartoe zij bijeengekomen is, nl. middelen te beramen om uit de fmnncieele moei lijkheden te geraken. Besloten wordt om op Zater dag 29 en Zondag 30 December een fancy-fair te organiseeren, behoudens toestemming van den Bur gemeester der betrokken gemeente. Door den Z.E.w heer Pastoor werd bereids toe stemming verleend. De uitvoering van dit besluit wordt aan het bestuur overgelaten. Na eenige besprekingen van huishoudclijken aard wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. NIEUWE NIEDORP De jongeheer C. Koolj Jbz. alhier had Zaterdag het ongeluk van den hooizolder te vallen, waarbij hij zijn arm brak. WINKET. Bij de op Zaterdag jl. gehouden stemming ter ver kiezing van een lid van het bestuur der Banne Win kel. is als zoodanig herkozen de heer Joh. Appel te Winkel. TI E E R H V nn W A A II D Bij de Zondag gehouden verkiezing voor twee no tabelen, werden herkozen de heeren A. Blokker en P. Lodder. Als kerkvoogd werd herkozen de heer J. Geusebroek. Te koop; Dubbelvcerig binnen werk van een Pathéfoon, nienw, voor 17.50. Een Pic-up voor 14.50. Een mooi Radio-toestel met accu en een wisselstroomtoestel, met in gebouwde luidspreker. Een antiek Tangetje en Tonteldoos (mooi ko perwerk) C. DEKKER. Kelnsmerbrug E 138. Te koop: KALF met schets. A. BAKKER Gz., Kreil, Barsinger- hom. Te koop: Mooie eikenhouten SALONPATHEFOON met ruim 40 platen, bij M. VAN LEIJEN, Molenaar, Moerbeek, Bar- singerhorn. Te koop: 36 anderhalljarige WEEREN. Te bevragen bij J. WETSTEEN, Nieuwe Niedorp. Gevraagd: DAGMEISJE, boven 18 jaar. I). BLAAUBOER. Meeldijk, Barsingerhorn. Weet U er heelemaal geen raad meer op? te besteden bij slaagt U zeker en goed ook Trapman I Co voor Romans - Jongens- en Mels]esleesboe- ken - Kinderlectuur - Kinderboeken. Atlassen - Woordenboeken - Kookboeken - Vulpenhouders - Vulpotlooden Zakpotloo- den - Foto-albums - Kaarten-albnms - Pa piermanden Schoolótul's. Een mooie doos Post o! Kaarten. En nog vele artikelen meer. Te koop: 30 of 40 ton voertulpen van de veiling Breezand. |.P. LEI|EN, Breezand, Tel. 32. Te koop: 300400 kilo prima VOERWORTELEN. ligplaats Lange Vliet, Julianadorp Uiterste prijs f5.50 per 1000 kilo afgehaald boerderij. Te bevragen bij J. K. BOONTJES, Schagen. Te koop: Door N.A.K. goedge keurde WILHELMINA ZAAITARWE, :i f10 per 75 Kg., bij A. BRAK, St. Maarten. Te koop: 8 BESTE BIGGEN, T. KOOIJ, 't Hoekje, St. Maartens brug. Te koop: 25 JONGE PATR. LEGHORNS, oud 4 maanden. Te bevragen bij JAC. v. d. WAL, Nieuwe weg 43, Anna Paulowna. EEN WONING te huur Af 3 per week. Tevens Bo- venwoning f 4 per week, op de Markt. Te bevr. bij Wed. J. GOU- WENBERG, Schagen. De Coöp ..de Tijdgeest" te Win kel wcnscht tc verknopen vijf goed loopende BESTELAUTO'S, merken Ford en Chevrolet. Moeten weg te^eti eiken prijs. NETTE SLAGERSBEDIENDE, 18 jaar, goed met het vak op de hoogte, biedt zich aan, intern. Br. onder no. 334 Bur. van dit blad. PLAATSING GEZOCHT flinke jongen. 15 jaar, liefst tuin- of bouwersbedrijf. Br. onder letter FG Bur. van dit blad. Te koop: EEN TIJDKOE en een KALFVAARS Te vervoegen bij A. v. d. SLUIJS, St .Maartensvlotbrug.

Schager Courant | 1934 | | pagina 3