De Brabantsche Brief van De nood in den Tuinbouw. Radioprogramma Jaarvergadering N.-Holl. Zangersbond. „Aan het einde van zijn weerstandsvermogen" De Nederlandsche Tuindersbond schrijft in een adres aan don Minister van Economische Zaken o.m.: De buitengewone precaire toestand, waarin de Ne derlandsche Tuinbouw verkeert, noodzaakt ons het volgende eerbiedig onder de bijzondere aandacht van Uwe Excellentie te brengen: Met blijkt dat in ons land de ééno agrarische groep ten opzichte van de andere 50 wordt ten achter ge steld. Men garandeert den Landbouw de 100 pro ductiekosten (al worden die voor bepaalde onderdee- len tot lieden niet ten volle bereikt); den Tuinbouw kent men pas na herhaald aandringen 50 van het tekort toe. Dit heeft zich reeds een drietal jaren her haald, zoodat de eertijds wereldberoemde en blooien- de intensieve tuinbouw totaal ondermijnd is en in meerdere streken alles wat met dezen intensieven tuinbouw direct verband houdt, mede op instorten staat. De toestand in den tuinbouw is zóó dat wij niet ernstig genoeg kunnen waarschuwen deze agrari sche tak niet weder met 50 vergoeding van hel tekort te doen voortsukkelen. Het overgroote deel der bedrijven kan de 50 van het verlies niet meer dragen; dagelijks worden bedrijven, waarbij zeer groote kapitale tuinderijen, geëxecuteerd of gewoon verlaten, als waardelooze objecten! Wij mcenen dat deze ongelijke behandeling niet ge motiveerd is en niet gehandhaafd mag worden. De Nederlandsche tuinbouwers willen zich als goe de volkspenooten onderwerpen aan de ingrijpende teeltbeperking; zij betalen bovendien hun cijns aan 't. landbouwcrisisfonds, overtuigd als zij zijn, dat dit als consument moreel hun plicht is maar zij mcenen omgekeerd hetzelfde recht te hebben, speciaal voor hun beperkte productie. Ook draagt de tuinbouw mede de zware lasten, die de hooge indexcijfers voor do loonen in overheids- en beschutte bedrijven en de kosten van levensonderhoud aantoonen. Meermalen wordt gesuggereerd, dat dit verschil in behandeling moet worden geweten aan mindere nationale betoekenis, minder bestaansrecht, tcnvijl gezegd wordt, dat de tuinbouw tóch niet te helpen is. Wij erkennen, dat behalve een voor dezen tijd be rekende productieprijs, de finantieele aanpassing voor de kapitaalintensieve tuinhedrijven een zeer moeilijk probleem is, waarbij Regeeringsingrijpen of -leiding onontbeerlijk is, doch gegarandeer de productieprijs is het allereerst noodige fundament voor herstel van renta biliteit, voor daadwerkelijke aanpassing, voor her stel van levensvatbaarheid der bedrijven. En de tuinbouw verdient die hulp, want hij heeft een drietal zeer specifieke eigenschappen, die bij objectieve beschouwing van zeer groote natio nale betoekenis zijn; a. Tuinbouw is bodemproductie, die van primair belang voor de natie is, en een arbeidsintensiteit heeft, dat men van (bodem) industrie zou kunnen spreken. b. De indirecte werking van tuinbouw als bron van werkverschaffing voor industrie, handel en ver keer is door den omvang, verpakkingseisch, den ver- eischten spoed wegens geringe bewaarbaarheid der producten, van zóó revolveerenden aard als bij geen ander product denkbaar is. c. De tuinbouw levert een product, dat om zijn kwaliteit in zeer veel perioden, ondanks alle han delsbelemmeringen, in meerdere landen zeer ge vraagd is en dat in totaal genomen, beter dan eenig ander bodem-product op de vrije wereldmarkt kan concurreeren, hetwelk impliceert, dat de tuinbouw producten ook heden ten dage één der meest aan gewezen ruilobjecten voor onzen noodzakelij ken import vormen. Adressant licht deze punten met globale, afge ronde cijfers toe en concludeert: Dat de Nederlandsche tuinbouw door jarenlangen onvoldoenden steun en waardeering thans aan het einde van zijn weerstandsvermogen is gekomen en dat 50 vergoeding der „verliezen" niet meer vol doende is voor instandhouding der bedrijven; dat de eerste eisch voor „aanpassing" is, dat door garantie en zeer spoedige uitbetaling van de z.g. productieprijzen een werkelijke basis aan de noodige saneering wordt gegeven; dat de Nederlandsche tuinbouw, zoowel uit so ciaal-economisch als nationale beteekenis, dezen „steun" volledig verdient en mag opeischen; dat de Nederlandsche tuinbouw tot heden in ver gelijking met dc andere agrarische bedrijven zeer onrechtvaardig is behandeld en dat het ter voorko ming van verdeeldheid onder de agrarische bevol king dringend noodig is, dat hieraan een eind wordt gemaakt; dat het garandeeren der productieprijzen de voor naamste basis voor verdere aanpassing is, doch dat met het oog op de jarenlange ondermijning, zeer spoedige regeling van liet rente- en credietvraagstuk noodig is, temeer dar de tcgenwoordigo richtprijzen zijn gebaseerd op productieprijzen voor geheel „aan gepaste" bedrijven; dat de jarenlange' onvoldoende steun hhn en fi nantieele ondermijning van de tuinhedrijven aller lei nadeclige gevolgen hebben medegebracht, zoowel voor het bedrijf alsook voor de nationale samen leving. Wij vestigen speciaa lüwe aandacht op de noodzakelijke gevoLgde verextensiveering van het bedrijf, wat medebrengt minder personeel minder bemesting, later stoken en vooral het later in het voorjaar aan de markt komen met onze pri meurs. Welke schade de tuinder en het land hier door lijden of geleden hebben is niet nauwkeurig te berekenen, maar deze is zeer groot. Want niet al leen is onze voorsprong verkleind, door de verlating ontstaat opeenhooping met de producten van latere groepen, mindere prijzen en al dergelijke nadeelen op de zoo gevoelige markten. Adr. verzoekt den minister alsnog zoo spoedig mogelijk voor 11>34 voor den tuinbouw den vollen productieprijs te doen uitbetalen en voor 1935 te ga- randceren, c.q. bij de begrooting van het Landbouw crisisfonds uit te trekken. De Noordhollandsche Zangersbond hield zijn alg. jaarvergadering, op Zondag 2 December in Café Cen tral te Alkmaar. Er was een groote opkomst van afgevaardigden, welke de Voorzitter, de heer Mink te VVannenhuizen hartelijk welkom heette. Na een stukje geschiedenis van den bond gereleveerd te hebben, zeide spr. niet ontevreden te zijn over de resultaten van den bond, al kan het lodental grootcr zijn. Daarom moet de bond daarin gesteund worden; er zullen leden moe ten worden gewonen. De liefde voor de zang moet niet verflauwen. Uit het jaarverslag vermelden wij, dat 20 ver- cenigingen zijn aangesloten. Caecilia te Noordschar- woude is uitgetreden tengevolge van het oprichten van een r.k bond. Met drie vereen, is men weer in onderhandeling. Het jaarverslag werd onder dank zegging aan den samensteller, den heer A. van Bor gen, vastgesteld. Onderhandelingen met de BUMA waren niet zeer gunstig verloopen. De prij§ van minstens 16.is nog steeds bezwaarlijk voor de kleine vercenigingen. De rekening van den penningmeester, sluitende met een voordeelig saldo van f 60.96 werd aldus vast gesteld. De begrooting tot een totaal bedrag van f260.96 werd aldus aangenomen. Do periodiek atfredende hoofdbestuursleden do heeren K. Burger en C. Minnes werden met bijna al- gemeenc stemmen herkozen. De vereen. Gemengd Koor te Zuidscharwoudc stel de voor, de volgende alg. vergadering te Zuidschar woudc te houden, om er ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan der vereen, een eenigszins feestelijk karakter aan te geven. Het Hoofdbestuur ziet hierin wel een mooie ge dachte, doch ontraadt "t voorstel om geen precedent te scheppen. Voorgesteld wordt, weer te Alkmaar te vergaderen. Er gingen stemmen op, om hierop niet in te gaan. En wilde men besluiten steeds in Alk maar te vergaderen. De Voorzitter zeide tenslotte, dat het allicht pro pagandistische waarde kan hebben, elders te verga deren. Spr. stelde voor, dat Zuidscharwoude een an deren dag als foestvergadering bestemt Gemengd Koor zal dit overwegen. Hot volgende concours zal te Santpoort worden gehouden bij de vereen. Vox Humana. Gemengd Koor te Zuidscharwoude stelde verder voor, het bondsconcours op één dag te houden. Dat zal een goede oplossing zijn voor het welslagen van liet concours. Het Hoofdbestuur is van meening, dat het gewenscht is liet concours op twee dagen te houden, doch wil eerst het aantal inschrijvingen af wachten om dan naar omstandigheden te haxidelen. Zoo noodig zou geen eerewedstrijd kunnen worden gehouden. Na ecnige besprekingen wordt het voor stel echter ingetrokken. „Kunst na Arbeid" te Schagerbrug stelde voor, om in den middagwedstrijd te pauzeeren en na de pauze inplaats van den eere-wedstrijd den concours-wed strijd voort te zetten. In dc hierop volgende besprekingen bleek, dat het Hoofdbestuur er wel voor te vinden was, als het concours op één dag werd gehouden, doch verzocht eenige vrijheid. Dc heer Brands vond de arlistieke waarde van den ecrewedstrijd waardeloos. Daar mee waren velen het eens. Tenslotte, nadat nog voorgesteld was om het wel te laten doorgaan, werd besloten den eerewedstrijd af-te schaffen en te ver vangen door een gedeelte concertwcdst.rijd. Na de pauze werd het voorstel van „Crescendo" te Noordscharwoude behandeld, n.1. om maatregelen te nemen teneinde ren meer juiste uitspraak der jury te krijgen. Het H.B. is van meéning, dab de uit spraak bij de aangestelde jury moet berusten. Moch liet evenwel zijn, dat een uitspraak met opzet on juist is, dan zal hot H.B. maatregelen nemen. Vox Humana van Santpoort had een gelijkluidend voorstel. De afgevaardigde van Noordscharwoude *eide. dat het voorstel werd gedaan naar aanleiding van hot gebeurde to Bergen. Crescendo wilde niet meer aan een bondsconcours deelnemen, als de zelfde juryleden zitting hebben. De Voorzitter acht te dit niet juist. De juryleden mogen niet worden aangevallen als ze zich niet kunnen verdedigen Het H.B. stelt vertrouwen in de jury. De heer Brands noemde dit een zeer penibele kwestie en het is een voorkomend verschijnsel, dat men het niet met de jury eens is. Er kan echter niet altijd gezegd worden, wat men verdiend heeft. Spr. vond het ongepast dat de heer Wierts als jury lid zijn oordeel luid verkondigt. Hierover waren meer directeuren niet gesticht. Het fluiten op het con cours te Bergen werd door verschillende verceni gingen afgekeurd. De Voorzitter was van mccning, dat er geen jury boven de jury mag zijn. Nadat nog door verscheidene sprekers hot optre den van hot jurylid Wierts was afgekeurd, ging de vergadering tenslotte met het prae-advies van het H.B. mee. Vox Ilumana te Santpoort wilde de afdeelingen niet meer splitsen over twee concoursdagcn. De tweede dag is de maatstaf steeds verschillend ge weest. Na eenige besprokingen kreeg het H.B. vrijheid met de concourscommissie te onderhandelen. Hot voorstel van Crescendo to Stom petoren, om geen vrije nummers van de componisten uit de jury te zingen, werd met bijna algeinccne stemmen ver worpen. Varia te Warmenhuizen wilde de koren laten stemmen in overleg mot de directeuren over de groslijst, opgemaakt door het H.B., naar aanleiding van het bestuursvoorstel om de statuten op het punt verkiezlngvler juryleden te wijzigen. Men besloot na eenige discussie de groslijsten aan dc secretaris sen te zenden en nadien zullen ze worden afgedrukt op dc convocaties van de alg. vergadering. Het crl- tisch verslag zal in Euphonia worden geplaatst. Bij dc rondvraag werd nog voorgesteld, een col lectief contract af te sluiten met do BUMA, wat door het H.B. zal worden onderzocht. Daarna sluiting. WOENSDAG 5 DECEMBER. HILVERSUM (302 M.) V.A.R.A.: 8.00 Gramofoonmuzick; 9.30 Onze Keuken door P. J. Kers Jr.; V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding; V.A.R.A.: 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven; 12.00 De Zonnekloppers; 12.30 Or- vitropia o.l.v. J. van der Horst: 1.00 Hobo en piano; 1.10 Orvitropia; 1-30 Trio; 2.00 Verzorging zender; '2.15 Knipcursus; 3.00 Voor de kinderen. Een Sint Ni- colansmiddag; 5.30 De Notenkrakers; 6.00 Gramofoon muzick; 6.20 Saxofoon en piano; 7.00 Filmmuziek] 8.30 Sint Nicolaasprograrnma; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.ï N.C.R.V.; 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Mor- gcnconcert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Kwintet; 12.00 Politieberichten; 12.15 Granxofoonmuziek; 12.30 Zang cn voordracht; 1.00 Kwintet; 1.30 Voordracht; 2.00 Gramofoonmuziek; 2.30 Praatje voor jeugdige postzegelverzamelaars; 3.00 Cellorecital; 3.45 Ver zorging zender; 4.00 Bespeling van het studio-orgel; 5.00 Kindcruurtje; 6.00 Landbouwhalfuurtje; 6.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 7.00 Politie berichten; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.30 Voor de Klein tjes naar bed gaan, wil Oom hun nog wat van Sint- Nicolaas vertellen; 8.00 Concert; 9.40 Oom heeft ook nog iets voor dc grooten; 10.10 Vaz Dias; daarna Ilarmonieconcert; 11.00 Gramofoonmuziek. LUXEMBURG 1304 M.) 7.45 Vioolrecital; 8.20 Gevarieerd concert; 8.40 Tsje chisch concert; 9.30 Gala-concert; 10.15 Dansmuziek. BRUSSEL (484 M 1.30 Gramofoonmuziek; 5.20 Idem; 8.05 Concert; 9.40 Omroeporkest. BRUSSEL (322 M I.30 Orkest; 5.20 Dansmuziek; 8.20 Symphonie-orkest 9.20 Idem; 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG (1261 M.) II.20 Concert; 2.20 Gramofoonmuziek; 2.50 Omroep orkest; 8.20 Radiobal. BERLIJN (357 M.) 3.20 Vroolijke muziek; 6.00 Huismuziek; 830 Concert 9.50 Gramofoonmuziek. HAMBURG (332 M.) 12.20 Gramofoonmuziek1.35 Idem; 3.20 Concert; 5.50 Gramofoonmuziek; 830 Opcrafragmentcn; 10J20 Or kestconcert; DROITWICH (1500 M.) 12.50 Orkest; 3.35 Idem; 5.35 Dansmuziek: 7.50 Sym- phonieconcert; 9.05 Idem; 11.20 Dansmuziek. PARIJS POSTE PARISIEN (313 M.) 7.17 Gramofoonmuziek; 7.48 Idem; 8.03 Richard Tau- ber (gram.-muziek); 10.20 Dansmuziek; PARIJS RADIO (1648 M.) 1235 Orkest; 8.20 Opera; 10.50 Dansmuziek. MILAAN (369 M.) 430 Kamermuziek;.5.15 Gramofoonmuziek; 8.05 Ope rette-uitzending. Mcnier, Ulvenhout, 27 November 1934. dames-van-gezel- Kurieus, zoo aas 't eene mensch ko veurbestemd schijnt to zijn om heel z'n leven te slijten in 'n keu kentje en d'aander as 't ware geschapen is, veur de salon. 't Eene menschko z'n vingers staan naar den gxeep om 'nen natten schuurborstcl en d'aander naar 'n bonbonneke en 'n sigaretje. En 't eene racnschke toe- gcsteld is op „eeuwige" eenzaamheid en d'aander al tij omgeven is van heeren en schap. 't Is ioveraans zoo in de schepping. D'n oenen hond schijnt alleen maar geschapon om heel z'n leven weggeschupt te worren, de een zaamheid in van 't zwerversbestaan d'n aandcren schijnt geboren veur canapé s en hartvervetting. Zooas T eene blommeke bloeit aan den voet van 'nen mesthoop en 't aandere staat te geuren in 'n gouwen mand met zijen strikken, en... glaaskens inalsch water bij de vleet. Daar is maar één woord veur: kurieus! De mcnschen noemen da mecstentijen: „fortuin" of „onforluin". Ik weet 't nie! Veur sommigten is 't 'n reden om te pruilen. Veur aanderen om er pollitieke partijen teugen op te richten. Veur sommigten is 't 'n reden om 't mesthoopblom- meke, 't schurftig hondje en 't keukensloofke in be scherming te nemen, zonder pruilerij, zonder poli tiek, maar mee dc gedachte aan Onzenlievenheer, die ók as 'nen ermen verschuppeling ter weareld kwam en deur 't leven ging. As timmermanszeuntje wier ie geboren, en Hij heeft 't nie wijd gebrocht in de weareld, volgens de motschappclijke begrippen. Waant Hij stierf, lijk ie geboren was: poovert Maar daar gn-g-et nou nie over, 'k wou gezeed hebben g'ad: van al wat er leeft op èèrde, schijnt 'i lot toch wel heelegoar vastgesteld te zijn op den dag, dat de zon oew veur 't eerst bescheen. Geluk? Ongeluk? Fortuin? Onfortuin? D'n erine kan nie eten en drinken wat ie wil, van- wouge zijnen ermoci. D'n rijke kan nie eten en drinken wat ie wil, van- weuge z'n suikerziekte, z'n pootje, z'n vet of aander ongerief. Geluk? Fortuin? Ochèrml Daar is zoo weinig van da goedje ln de weareld, dat d'n oenen mensch 't den aander misgunt. 't Is heel wa zeldzamer, dan goud. Waant de weayelci telt altijd nog duuzenden mil- lionnairs! Maar telt de weareld duuzenden gelukkigen? Deur mekaar genomen krijgen we allemaal ons partje. 't Blommeke in de gouwen mand met de zijen strikken, verkwijnt onder 't eenzijdig voedsel van „lekker water." 't Blommeke in den stank en den schaduw van den mesthoop, staat stcuvig op z'n worteltjes van de puike voeïng. Jalouzie cn afgunst is daarom 'n kwestie van veul onverstaand, van veul gebrek aan wijsheid. Vechten teugen 'n aander z'n z.g. „geluk", is vech ten teugen dc veurbestemming. D'n echt gelukkigen mensch, is den wijzen mensch „Die de wijsheid bezit, bezit 't leven." En wijsheid is gin kwestie van geld, van geleerd heid, van... 'n vet baantje of zooicts, wijsheid is weggeleed veur dieën mensch, die dc levenslessen, die Onzenlievenheer ons allemaal gift, betaalde en ter harte nam. Dien Goedhardt was 'n geboren keukensloofke. Zo'n tiepeke, da ze bij ons noemen: ,,'n goeie sloor." Vroeg wees, was ze op 'r virtiende jaren al in 'n z.g. „not dienstje" gekomen, waar ze eiken mergen twee botrammen moe suiker kreeg, driehonderdvijfen zestig twaalfuurkes per jaar van vier botrammen mee pindakaas, ze mocht zelf baas-speulen over 't potje, as ze dan maar gin boter gebruikte, en eiken avond om zes uren mocht ze gaan eten, as de „menschen-blnnen" gedaan hadden. Ze kreeg „alles" wat de „menschen-blnnen had den. tenminsteas er wat overschoot van de pudding of zooiets lekkers. Veul dingen schenen veur Dienckes nie gescha pen. Eieren bijveurbecld. Daar zag ze alleen de schalen maar van. Ham had ze ééns gepruufd, toen do verleiding te groot wier, maar den smaak viel teugen! Ileur mondje stond meer naar spek. Goeie dingen motten geléérd worden te genieten. Ze kost na korten tijd de lekkerste dingen be schouwen, zonder ze te zien. Zooas 'nen bankbedien de in de gouwen tientjes kan klaauwen, lijk 'nen timmerman in de krullen. 't Waren „dingen van 'n aander"; 't was „mate- riaal-waar-go-mcc-werkte". om oew kostje te scher- lcn. En al heel gaauw kost Dioncke, die altij alleen was en veul prakizeerde, heur eigen ermoeike waardceren, boven 'n aander zijnen weelde. Ik bedoel daarmee te zeggen: as er „bij de lui" 'n schilderijke kapot viel. dan mocht Dien 't heb ben veur heur kamorke boven (onder de pannen). Dan pas wier 't veur heur 'n dingske van beteeke nis. Dan pas zag zij 't ding veur 't eerst! Dan pas was 't iets aanders, dan 'n veurwerp dat icdcrcn dag afgestoft en ééns in de week geboend moest worren, veur 'nen bottram mee pindaknas. En zoo scherlde dat erme pntlleke 'n ..huishou went je" bij malkaar van afdaankerkes. die zij 's avonds, na tienen, gong poetsen en boenen en rippe- rr-f ren. Daar stond op 't lest zelfs 'nen nerreplu-bak op heur slaapkamcrko. mee 'nen kollcsaa! laangen, eenzamen steel eruit. Heur perreplu. D'n bak was lek. maar da wier verholpen mee 'n katteschotteltje. Twee keeren in heur leventje hec ze veul ver driet g'a Den eenen keer, om 'n gerippereerd H. Antonius- beeldje; den aandex*en keer om 'n vrijer. Mee da beerdje zat 't zoo: Antonius was gevallen enhad z'n kopke ver loren. Dus, Dien kreeg deuzen koploozcn Antonius cadeau, 't Beeld zette ze op heur kamerke, d'n kop stak zo bij heur. Zo sprak met 'nen drogist over beuren koploozen Antonius en den drogist leerde heur 't kunstje om Antonius er weer bovenop te helpen. 'n Stukske ijzerdraad, wa gips, afijn, denzelfsten avond lachte den H. Antonius met 't kindeke Jezus op zijnen erm, weer sjuust zoo vrindelijk, of er nooit iets mee hum gebeurd was. En Dienckc kreeg z.o'n piazier in 't heilig beeldckc. da ze 'r 'n consolleke onder kocht en 't zoo'n eereplckske gaf teugenover heur in 't bed. Ge kost na de ripperatie niet meer zien, dat 't dlngskc kapot gewicst was. Dieneke ging er van houwen en braandde er nou en dan 'n kéérs- ke bij cn den H. Antonius wier Diencke's ennigsten en besten vriend. Op 'n keer kwam mevrouw op 't kamerke. Zag 't schoone, blaanke beeldckc. rosé beschenen van 't kéérseke, prijken teugen den witten muur. Mevrouw mokte ineens zonde van heur ..goed geefsheid" ennam 't beeldeke mee naar „bene den". Met consolleke en al. Over de rest kan 'k eigenlijk gerust zwijgen. Dien was kapot van verdriet. Ze kost niet zeggen dat ze nouw beuren ennig sten aanspraak verloren had. Da ze heuren troost kwijt was. Ze vrat 't verdriet op en heur lipkes wieren dun van zwijgen. Ze kreeg kennis aan den knecht van den hak ker. Vertelde van heur „huishouwentje". Vertelde 't sjuust zoo. er zij zelf heur spullekens bezag. Dus ze vertelde 't bezonder mooi! D'n hakker kreeg trek in Dieneke'shuishou went ie. Tot ie 't eens zien mocht. Stiekum, mevrouw was offokens de deur uit. mocht Ie 's om de deur van 't kamerke op den zolder kijken, naar „ons" aanstaan de huishouwen. Toen ie 't gezien had, kwam Dien hem den aan deren Zondag met 'n ander meske teugen! Ze zee heuren dienst op. Eiken dag veur dlcën hakker opendoen en mee hum praten of er niks ge beurd was. da was heur te har. Ze had gaauw 'nen aandprcn dienst. En 't eerste wa ze dee, was *nen veuls te grooten verhuiswagen bestellen,.....! Van toen nf nan, hictte zij in 't stadje: „die zotte Dien Goedhart". Do H. Antonius nam ze op 't leste moment terug. 's Avonds stond 'nen grooten diender in heur nuuwo kamerke hij de „nieuwe lui", die Antonius in beslag nam. Do „ïiuuwe lui" voelden d'r eigen toen schrikke lijk opgescheept met die „zotte Dien-die-nog-zoo-zot- nie-was", maar Dien mocht blijven, vanweuge den gevreesden verhuiswagen, die weer veur de deur zou komen! Dien wier, na heuren bakker, schuw van de man nen. Ze is alleen gebleven. Alleen mee 'n nuuwen H. Antonius. Ze had al zooveul verdriet om hum g'ad, da ze 'm niemcer missen kost. De gevangenis had ze veur hum gewaagd, docht ze. Kortgeleden is Dieneke Goedhardt gedecoreerd. De Verecnigine van Huisvrouwen. heur eerste mevrouw zat ok in 't bestuur. is Dien komen hul digen. Met 'n medaille en 'n „diploma". Dien heeft 't best uur ontvangen in heur kamerke. 'n schoon vertrekske metda's heuren grooten trou-. met... vier rechte muren en 'n „groot" raam. .Weer stond er 'nen II. Antonius met Kindeke op 'n cosollekc; weer braandde er 'n kèèrsoke op. Waant vandaag, douzen schoonen zuiveren feest dag, vandaag moest deuzen heiligen vrind van Dio- nekes, Onzenlievenheer extra bedannken vcut* de veule, de royale en kwistige gaven, die Hij aan Die neke gespendeerd had. En daarveur wier heuren H. Antonius in 't zonneke gezet van 'n waxine-kèèrske in 'n rooi-glazen potje. Ja, Dieneke was daankbaar. En nie ongelukkig, amico. Nooit had deus erm prulleke 'n huisko gekend, dat 't heure was. Toch snakte ze 'r naar, dat blijkt toch wel uit heur „eigen kamerke", niewaar? Nooit had ze éénen avond gekend temidden van familie. Ginnen verjaardag, ginncn Sinterklaas, gin Kerst feest, gin Ouwejaar, niks! Ze zat tot tien uur in de keuken 's avonds, dan gingen ze naar „boven" en poetste en vrecf over heur spullekens. Da was 't mooiste uur van den dag. Da poetsen, da rippcrec- ren, da oppakken-en-wocr-ncerzetten, dat alles was heur geluk. 't Is 'n mager, stroef wefke geworren. Ze is 'n bietje bang van de menschen. Och, ze heeft er zoo weinig goed van ervaren. Al 't kwaad, da zij bedreven nee, kan op m'n hand liggen, amico. Den „gestolen" Antonius inbegrepen. Er is om heur nooit 'n feest gewist. Maar as ze gaat vertellen van heuren medaille, dan wordt dieën dag zoo schoon, zoo schoon as heur huishouwentje bij dieën bakker indertijd. Dieën dag bestraalt as 'n gouwen zon heur mest- hoop-blomme-leventjc. Dieneke Goedhardt is geboren om te leven in 'n keukentje. Waar zo ok dood zal gaan. Heuren ver jaardag wit ze nie percies, waant ze is in de wèèr gekomen op 't end met heren naamdag. Toen heeft ze die dagen op 't lest allebei maar vergeten. Zo trekt teugeswoorig twee guldens ouwerdoms- pcnsiocn. 't Geld kan nie op. „As ik nog 's veraanderde, Dré", hee ze me ver teld, „dan had ik wel twee verhuiswagels noodig. Mnar zo'nen grooten, die had 'k zékers noodig." Dan bedoelt ze den dieën van toen, die „vol" was met heuren lekken perreplu-bak cn den H. Antonius. Daar is éénen grooten troost veur de menschen, die wa voelen kunnen veur zo'n keukenprutskc; zo is niet ongelukkig! 't Heeft heur aan van alles ontbroken, zonder da ze 't besefte. Ze heeft minder gekost, heur heele leven, dan de sigaren van 'nen „millionnair". Wie met heur in aanraking is gekomen, die heeft Dieneke onrecht aangedaan. Wnant ze is zoo érg onbescheiën as 't heur eigen betreft. En alleen onbescheiën menschen zijn... duur! Heel, heel erg duur. Dieneke is teugeswoorig hij de cumulatie. Die twee pegels pensioen... 't geld kan niet op. Ik ken er, die twee gulden per minuut verdienen en die afijn! Over da soort ga-g-*t deuze week nie. Maar... duuzend maal zooveul Dicnekes in de weareld cn weg! Malaise! Nog twee keer zooveul dure Vcurnaamheld op de weareld en naar den bliksem, Weareld! As dA de schaal is van Onzenlievenheer straks, dan staat Dieneke. „de die van den H. Antonius". zullen ze in den Hemel zeggen, er nog niet zoo slecht op! DA geleuf ik. Maar ik gclewf nie in politieke par tijen teugen de z.g. „misdeeldheid". Veul groeten van Trui cn as altij gin horke minder van oewen toet a voe, -w va* DRé.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7