Autobusdienst Schagen- Den Oever Een sensationeele brief Saar-accoord KIJKEn is KQ0PEn yj CLOECK Buitenland. brengt ontspanning in Europa Terreur in Rusland. PRINSES JULIANA UIT LONDEN VERTROKKEN. SPHLING-MARCHANT. DE ZAAK VAN DE VALSCHE AANDEELEN. Fransche begrooting voor 1935 aangenomen. OCEAANVLIEGER IN NOOD. Ernstige aardbeving in Honduras. De stemming in Belgrado. Van Ernst aan Heines. Tweede Kamer. Woensdag 5 December 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9611 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dtt blad verschijnt dagelijks, Dehalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vil. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cenL ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent tf>ewiJsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Er heerschte een zeer opgewekte stemming in Europa. Vooral de regeling van het Saarvraagstuk doet velen een zucht van verlichting slaken. Er zaten aan deze kwestie dan ook zeer veel ha ken en oogen en het is geen wonder dat het slui ten van een voldoening gevende overeenkomst over dit vraagstuk tusschen de twee groote rivalen Duitschland en Frankrijk, algemeene voldoening geeft. Nu is vastgelegd, welke schadevergoeding Frank rijk krijgt indien de Saar zich voor Duitschland uit spreekt en nu ook de teere kwestie der minderhe den tot onderlinge voldoening is geregeld, is er ze ker reden om een zucht van voldoening te slaken. Was men niet tot overeenstemming gekomen, dan «ouden toch de besprekingen moeten zijn gevoerd na de volksstemming en het is wel zeker, dat dan het onvermijdelijke loven en bieden, dat met on derhandelingen nu eenmaal gepaard gaan, wel eens te veel zou kunnen blijken voor de overspannen ze nuwen van beide partijen. Het accoord van Rome zal er dus zeker toe bijdra gen om de oorlogsspanning in Europa te verminde ren en Baron Aloisi, die met zulk een tact de moeilijke kwestie wist op te lossen, verdient zeker groote dank. Toch zij men weer niet al te optimistisch! Hoewel het accoord van groot belang moet wor den geacht voor den vrede, moet men niet denken, dat thans alle verschillen tusschen Parijs en Berlijn plotseling zijn weggevaagd. Het accoord beteekent een klein stapje voor waarts; het brengt, ontspanning juist op het mo ment waarop de toestand extra dreigend was, doch er blijven nog tallooze vraagstukken en kwesties ter regeling over. Dat Berlijn thans zoo bijzonder tegemoetkomend was is trouwens wel te begrijpen. Hitier en zijn raadgevers begrijpen zeer goed, dat het vredelievende Engeland, door hun sterke uit breiding der luchtvloot bijzonder geprikkeld wordt. De Duitsche luchtvloot toch is een directe bedrei ging voor het Britsche eilandenrijk. Engeland be- heerscht de zeeën, maar met de lucht is het wat anders. Vandaar de ernstige waarschuwing van Baldwin en de al sterker wordende roep om Duitschland te dwingen, niet alleen de versetrking' van zijn lucht- wapen. te staken, doch zelfs het terug te brengen tot het, bij het verdrag van Versaille, toegestane kwantum. En Duitschland vreest terecht, dat als Frankrijk en Engeland het volkomen eens geraken over dit punt, het zeker het loodje zal moeten leggen. 'Nu heeft Frankrijk rijke panden in handen en het is dus beter maar aan te pappen, dan al te straf op het nationaal-socialistisch principcpaardje te blij ven rijden. Uit Parijs komt een schokkend bericht. Le Jour nal publiceert een nagelaten artikel van den in Juni vermoorden Duitschen Nazi-leider Ernst, waaruit onomstootelijk zou blijken, dat de ITitlermannen den Rijksdagbrand zelf hebben aangestoken, om de re volutie te bespoedigen. Blijkt het stuk werkelijk authentiek, dan zijn er geen woorden sterk genoog te vinden om de houding der tegenwoordige machthebbers in Duitschland te laken. Wij dienen echter af te wachten. Juist in dagen van algemeene ontspanning worden dergelijke ten dentieuze berichten gaarne gelanceerd om de stem ming te bederven. Want er zijn helaas nog tallooze groepen, die vrede en overeenstemming verafschuwen en niets liever doen dan de volkeren tegen elkaar op te hitsen. Men slikke dus dit bericht met een korreltje zout, en bedenke tevens, dat ook Ernst niet tot de meest betrouwbare behoorde. Zooals wij verleden week reeds voorspelden, is men in Rusland er toe overgegaan om den moord op den communistischcn leider Kirow te gebruiken om opruiming te houden onder de resten der tot dusver nog gedulde burgerlijken, die thans ineens tot de witgardisten bèhooren en van contra-revo lutie worden beticht. Ook is do reorganisatie der politie met kracht ter hand genomen en de afgezette leiders der vroegere «tiepoe in de gevangenis geworpen. Naar wij vernemen zijn reeds thans ruim zeven tig personen gevangen genomen, terwijl nog verdere arrestaties zijn te wachten. De officieele terreur, die jarenlang in Rusland Gisteravond om half zeven is prinses Juliana uit Londen vertrokken en heeft daarmee haar verblijf in Engeland beëindigd. Op het Victoria Station was een groote menigte bijeen, welke de Prinses een hartelijk vaarwel toe riep. Glimlachend nam H. K. H. deze vriendelijke hulde in ontvangst. I)e Prinses, die een grijzen bontmantel met een orchidee en een licht grijs hoedje droeg, werd uit geleide gedaan door graaf Athlonc, prinses Alice en prinses Kyra van Rusland. Ook de heer en mevrouw de Marecs van Swinderen, benevens onze handels attaché, de heer F. B. S. Jacob, waren aan het sta tion. Toen de tijd gekomen was, steeg de Prinses, na prinses Alice omhelsd en haar gastheer, prinses Kyra cn de andere genoodigden hartelijk gegroet te hebben, in haar compartiment, van uit welks open raampje zij zich nog ecnigen tijd levendig met de prinsessen Alice en Kyra bleef onderhouden en nog lang bleef wuiven, toen de trein reeds in beweging was. Onze gezant, de heer van Swinderen, had het voornemen gehad, de Prinses tot%Gravesend te verge zellen, maar werd daarin door %ecn lichte kou ver hinderd. De heer J. Rink, directeur van de firma Wm. H. Muller ook de heer Noest van dezelfde maatschap pij was op het perron is tot Gravesend meegereisd. heeft geheerscht en langzamerhand verzwakte steekt weer krachtig de kop op en de regeering aar zelt niet haar aan te vuren en te steunen. Zelfs wordt weer overwogen om het recht tot het zelfstandig vellen van doodvonnissen door de G.P.Oe. weer tijdelijk toe te staan. Kirov was een groot man in Rusland en de harde maatregelen konden dus worden verwacht, maar toch wijst niets er tot dusver op, dat de aanslag de daad is geweest van een contrarevolutionnaire or ganisatie. Nu Prins Paul van Joegoslavië tegenover Laval heeft verklaart dat zijn land zich zal neerleggen bij het besluit dat de Raad van den Volkerenbond zal nemen, in de bekende kwestie met Hongarije, kan men ook dit relletje als afgedaan beschouwen. Er zullen natuurlijk nog wel eenige hartige woor den over worden gewisseld, maar het is wel zeker, dat daaruit geen ernstige gevolgen zullen voor komen. Frankrijk heeft blijkbaar nog veel invloed op zijn bondgenooten van de Kleine Entente! Althans én Sir John Simon èn Ramson MacDonald hadden in Londen tevrgeefs getracht de Zuid-Sla vische regent zachter te stemmen en zie, nauwelijks komt Frankrijk, om het hoekje kijken of Prins Paul eet uit de hand. Volgens de laatste berichten zou echter de hou ding van Joego-Slavië tegenover Hongarije weer scherper worden. Ook ingevoerd op gymnasium en ILB.S. Bij Kon. Besluit is thans de spelling-Mar- chant ook opgenomen in de leerplannen der openbare gymnasia en hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus. En de vrijlating van de beide Polen te Parijs, - Een onderhoud met mr. de BlécoorL Naar aanleiding van de vrijlating van de beide Polen, die in Parijs waren gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan de vervaardiging van de valsche aandeelen H.V.A. en die door do Parijsche autoriteiten zijn losgelaten, heeft V.D. een onder houd gehad met mr. de Blécourt, subs. officier van justitie te Amsterdam, die deze zaak behandelt Mr. de Blécourt was zeer verontwaardigd over de houding van de Parijsche justitie. Het betreft hier 'n juridische moeilijkheid. P. en W. zijn gearresteerd op het oogenblik, dat zij de valsche geschriften over handigden. Zij kunnen echter niet vervolgd worden op grond van artikel 225 tweede lid, daar zij niet hebben beweerd, dat de stukken echt cn onver- va 1 s c h t waren tegenover den commissionnair. Een andere kwestie is het echter met de toepas sing van artikel 134 bis van het wetboek van straf recht, waarin staat, dat hij die een ander tracht te bewegen om een misdrijf te begaan wordt gestraft met een gevangenistraf van ten hoogste vijf jaren. Dit laatste nu is het geval, daar zoowel W. als P. getracht hebben den commissionnair tot een straf baar feit te bewegen. Ten opzichte van de beide Polen, kon echter geen uitlevering gevraagd worden, daar voor het laatst genoemde feit niet wordt uitgeleverd. Er was zoo zeide ons de officier, alle aanleiding om beide Polen vast te houden. Het is wel zeker, dat zij zeer nauw betrokken zijn bij de vervaardiging van de valsche aandeelen. Bovendien is het ons be kend, dat zij nog andere plannen hadden betreffen de vervalsching van bankbiljetten en aandeelen. De officier noemde de houding van do Fransche autoriteiten in deze zaak een groot schandaal, te meer daar men wist, met welke gevaarlijke lieden men te maken had. Parijs: De Kamer heeft gisteravond de begroo ting voor 1935 met inkomsten en uitgaven aangeno men met 471 tegen 122 stommen. De uitgaven bedra gen 47.581.144.000 frs., de inkomsten 46.986.316.000 frs. Ulm de koers kwijt geraakt. Volgens een bericht uit Honoiocloc heeft de Oce aanvlieger Ulm, die Maandag in Onkland in Califor- nië was opgestegen voor een vlucht over den Stillen Oceaan naar Australië om 8 uur 55 na twee uur vergeefs te hebben gepoogd het vliegveld aldaar te bereiken S.O.S.-seinen uitgezonden. Daarop zijn ver scheidene marinevliegtuigen opgestegen om Ulm te zoeken. Tegen den middag had Ulm reeds geseind, dat hij uit den koers was geraakt en nog slechts weinig brandstof aan boord had. Hij verzocht toen dringend om richtingsseinen. Daarop zijn een kust wachtschip en een vrachtschip onder vollen stoom den haven van Honoloeloe uitgeloopen, om naar het vliegtuig uit te kijken. Een vliegtuigeskader is even eens in gereedheid gebracht om eventueel op zoek te gaan. Spoedig daarop seinde Ulm dat hij nog benzine voor 45 minuten had en gedwongen zou zijn op zeo te dalen. Tien minuten later verzocht Ulm de mari neautoriteiten om hulp, waarop een eskader marine- vliegtuigen onmiddellijk opsteeg teneinde Ulm te zoeken en naar Honoloeloe te begeleiden. Ulm gevonden? Nader uit Honoloeloe: Mackay-radiostation heeft een radiogram ontvangen volgens hetwelk het Amc- rikaansche stoomschip „President Coolidge" den vlie ger Ulm zou hebben opgepikt. Dit bericht wordt even wel door later ontvangen berichten niet bevestigd. De noodseinen verstomd. De noodseinen van Ulm zijn verstomd van het oogenblik af, dat hij zich genoopt zag te dalen. Men hoopt, dat het toestel zich ge- ruimen tijd „boven water" zal kunnen hou den. TOESTEMMING MET INGANG VAN 1 JANUARI. Ged. Staten van Noord-Holland hebben be sloten aan M. Geel te Hippolytnshoef, met in gang van 1 Januari, vergunning te verlee- nen tot het in werking brengen van een auto- dienst van Schagen over Ewijckslnis naar Den Oever en terug. Drie plaatsen verwoest? Tegucigalpa, 4 Dec. (V.D.): In het departement Ocotepee heeft zich een zware aardbeving voorgedaan. Drie plaatsen met een totale bevolking van 6.500 personen schij nen te zijn verwoest Verscherping der houding jegens Hon garije. Belgrado. In politieke kringen wordt er de na druk op gelegd, dat de Kleine Entente in verband met de gebeurtenissen in Marseille besloten is zich tegenover Hongarije niet alleen tevreden te stellen met een moreele veroordeeling, maar tvens besloten is door het sluiten der grenzen het verkeer met dit land tot een minimum te beperken. Dit zou niet al leen van toepassing zijn op het z.g. kleine grensver keer. Hoe Hongarije er op reageert Het Hongaarsche blad, de -,,Uj Magvarsag" publi ceert een bericht omtrent de stemming in Belgrado, waarin er op gewezen wordt, dat het optreden der militaire partij in Belgrado steeds scherper wordt. De officieele Zuid-Slavische politiek aldus het blad steekt achter den rug van den Volkenbond den brandfakkel aan. De Hongaarsche bladen wijzen er overigens op nieuw op, dat de Tsjecho-Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken, Bcnesj, de voornaamste ver antwoordelijke persoon is voor het dreigende in ge vaar brengen van den Europeeschen vrede. Door het bovenstaande is de sedert eenigen tijd gekalmeerde persstrijd tusschen Hongarije en Joe go-Slavië thans weer plotseling in volle scherpte opgelaaid. Over den bloednaoht van den 30sten Juni in Duitschland. Dezer dagen verschijnt het reeds aangekondigde Witboek over de terechtstellingen van den 30sten Juni, dat samengesteld is door den Zweedschen sena tor George Branting, die ook lid is van de Interna tionale commissie tot hulpverleening aan de slacht offers van het Duitsche fascisme. Een der correspondenten van de N. R. CL is in de gelegenheid, den inhoud van een daarin vervat do cument weer te geven, n.1. een brief van den Ober- gruppenführer der Beriijnsche S. A., Ernst, aan zijn persoonlijken vriend en collega te Breslau, Heines. Deze brief is geschreven na de eerste groote discussie tusschen Roehm die in het volgende als de „chef" is aangeduid en Hitier, met wien in den brief „hij" is bedoeld. Naar men weet, zijn Ernst, Heines en Roehm bij of kort na de gebeurtenissen van 30 Juni gedood. Wij moeten het document voor do verant woordelijkheid laten van den Zweedschen senator Branting en geven het in zoover onder voorbehoud weer. Deze brief, die een zonderling beeld geeft van de meeningen, welke men onder de leden van de N.S.D.A.P. van elkaar koesterde, is 5 Juni gedateerd en luidt als volgt: „Beste E.' '(voorletter van Heines.) „De chef' (Roehm „is eindelijk bij hem" (Hitler geweest. Lange discussies. De chef zei, dat het tot 's morgens had geduurd. Hij" (Hitler) „had weer, zooals vaak bij dergelijke gelegenheden, gegriend en hem (Roehm) bezworen toch to gclooven, dat hij Hitler) honderdmaal liever hem. den chef. aan het hoofd van een verccnigd leger zou zien. dan een ouden droogstoppel uit de oude-mannetjes-vereeni- ging van Neudeck. Maar het ging niet. Algemeen* moeilijkheden. Egards tegenover het buitenland. Om kort te gaan nou, je zult den chef zelf wel bin- kort spreken en meer van hem hooren. Het eind van het lied was een belofte over cn weer om niets tc ondernemen, voor de oude heer den kraaien- marsch blies. Dan zouden wij zien. „Dat beteekent echter voor ons, dat wij thans ge ducht moeten aanpakken, want één ding is zoo klaar als een klontje: wanneer wij wachten tot het dien sloomen Egyptenaar" (Hess, omdat hij in Egyp te is geboren) „gelukt den lamme" (Goebbels) „met de portemanteau" (Goering) „tegen ons op één lijn te brengen, dan zijn wij voor de haaien. Wij moeten handelen en die kerels de loef afsteken. Hermann" Goering) „houdt van doortasten en al kan hij den lamme ook niet zien, tegen ons maakt hij wanneer het moet, zelfs met den „zwarte"" (S.S.-aanvoerder Himmler) ..gemeene zaak. „Wij moeten dien kerels het onder hun billen zoo heet maken, dat zij niet meer op de blaren kunnen zitten. Ik persoonlijk moet den lamme" (Goebbels) Zitting van Dinsdag 4 December. De begrooting van defensie is met 56 tegen 32 stemmen aangenomen. Ziedaar het groote nieuws van gisteren uit onze Staten Generaal. Socialisten cn Vrijzinnig democraten stemden te gen evenals de communisten en de heeren van Hou ten en Arts. Het wil ons voorkomen dat hiermede tevens de afschaffing van ons Vooroefeningsinstituut vaststaat, terwijl het behoud van de burgcrwerklieden in de kazernes nog mogelijk is. Over de noodzakelijkheid van de contingcnteering van steenkolen werden zeer lange debatten gehou den. De S.D. afgevaardigde ir. van der Waerden ont popte zich als een verstokt vrijhandelaar, cn zag in de lage kolenprijzen een kans voor onze industrie Desnoods zou hij de mijnen willen opofferen. Ook de behandeling van de begrooting van Socia le Zaken zal wel lang duren. Alleen reeds voor do afdeeling Arbeid stonden 21 sprekers ingeschreven. Dit is dan ook een onderwerp, waar men z'n prin- cipieele stokpaardjes eens prettig kan berijden. In hoofdzaak liepen de debatten over de bedrijfs- radenwet en de verbindendverklaring van onder- nemersovereeenkomsten, terwijl ook de werkzaam heden van gehuwde vrouwen in fabrieken werden besproken. Hiermee was de middagziting gevuld en toen de vergadering gisterenavond werd heropend, stelde de Voorzitter allereerst de bcgrooting van Justitie aan de orde. Sterk werd van S.D.-zijde aangedrongen op een meer clemente houding tegenover vreemdelingen, die niet rechteloos moeten zijn, terwijl èn de heer Van Rappard (lib.) èn de heer Van der Heide (s.-d.) castratie van geestelijk abnormalen bepleitte. Van verschillende zijden werd ook aangedrongen op verwijdering uit de samenleving van gevaarlijke psychopaten, terwijl Mevrouw BakkerNort een lans brak voor een spoedige oplossing van de kwes tie der nationaliteit der gehuwde vrouw. De heer Sneevliet laakt op heftige wijze het La- rensche geval en acht dit een bespotting van het zoo hoog geroemde Nederlandgche Asylrecht. LANGENDIJKER VEILINGEN. BROEK OP LANGEN DIJK. 5 December 1934. 1200 Kg. aardappelen: Bevel, f 250, Friso f 2.20, uien f 1.80—1.90, driel. f 1.10—150, grove f 2.20—2.40, nep f 1.60, 2000 Kg. peen f 0.80, 1500 stuks andijvie f 0.80, 3000 Kg. bieten f 0.60-1.70. Roodc kool f 1.102.60, doorschot f 11.70. gele kool 11.50, D. witte kool 0.701.40, bleomkool 5.10 tot f 7.10. NOORDSCHARWOUDE. 5 December 1934. 4650 Kg. Aardappelen Friso f 1.70-2, Bev. f 2.40-2.50, 2700 Kg. uien f 1.60—150, driel. f 1—1.10, grove f 2.40 nep f 1.80-2, 750 Kg. kroten f 150—150, 12000 Kg. roode kool f 1.40—2.70, doorschot f 1—1.60, 5700 Kg. gele kool f 1—1.40, 24500 Kg. D. witte kool f 0.70— 1.30, doorschot f 0.80—1.20. „voor mijn rekening kunnen nemen. Jammer, dat R." „mij destijds in de armen is gevallen, toen ik dien lamme zijn hersenen wilde inslaan voor zijn smorige zinspelingen bij mijn huwelijk. „Ik heb met den chef ook nog jouw brief bespro ken. Je weet, ik hecht anders niet bijzonder veel aan gepraat en geschrijf. De chef is het met je eens dat wij op alles moeten zijn voorbereid. De lamme kan ons de gekste stuk jes draaien. De chef heeft zijn belangrijkste materi aal reeds in veiligheid gebracht. Ik heb na mijn on derhoud met hem de verklaring omtrent de Februari geschiedenis (brand in den Rijksdag) onderteekend, die M. (Mohrenschilt, adjudant van Ernst) op mijn aanwijzingen geschreven heefL Die is ook in goede handen. Wanneer mij het geringste overkomt barst de bom. Voor alle eventualiteiten stuur ik je hierbij een onderteekend afschrift; bewaar het goed. Je moest eigenlijk ook je rommeltje ergens in verzekerde be waring geven. Lees dat ding eens door; het is de sterkste pijl die wij op onzen boog hebben, wanneer het water aan de lippen komt en alles misloopt, mis schien helpt het ook niet. Met schrijven is de lamme ons de baas; onze kracht ligt op ander terrein en daar moeten wij dan ook van leer trekken. „Maar dezen keer moet je met ons tot het uiterste gaan. Ik heb al een plannetje uitgedacht waarbij de dingen van den lamme niets zijn. Immers je mag niet weder er op los stuiven, vóór de zaak heelemaal voor elkaar is. Hoofdzaak is den lamme te treffen, dat is mijn opinie. Ook de chef heeft slechts één doel: Hermann met diens uniform ook de huid afstroopen. Nu men het «ene doet en het andere niet nalaat, moet de eerste maatregel zijn die twee van hem (Hitler) te scheiden. Hem moeten we hebben, hij moet met ons meedoen, dan komt de zaak zeker in orde. Over mijn plannetje zal Fi. (Fiedler, adjudant van Ernst) je wel meer influisteren; je kunt hem blindelings vertrouwen. Ik ga met alles wat de chef heeft gezegd en wat je weldra zult hooren, accoord, maar den lamme draai ik den nek om, dat kan geen mensch me beletten, maar eerst krijgt hij een pak ransel dat hij verdient. Dat dit hondsvot mij er inder tijd in liet vliegen, maar mij daarna nog voor den gek hield ben ik niet vergeten. De chef meent dat wij niet voor het partijcongres onzen slag moeten slaan. Hij heeft bericht gekregen dat de oude heer nog tien jaar leven kan. Ik ben het daarmede niet eens. Daar echter allen zeggen, dat de chef gelijk heeft kan je er niets tegen doen, maar na het partijcongres moet de zaak dan ook loopen. Ik ga de eerstvolgende weken met verlof, moet er eens met haar (Ernst's vrouw) uit Zend mij door tusschenkomst van Fi. een doorslag van je materiaal: stel het niet uit, wees voorzichtig met Sch. (Schmidt, biinaam „juffrouw Schmidt", adju dant van Heines). Er wordt allerhand gefluisterd Vertoon Je niet zooveel met hem. De chef vertelt dal hij (Hitler) een opmerking in die richting had ge maakt „Ruim je tent op! Onze vriend uit de Albrecht- strasse (d.w.z. de Gestapo) heeft mij verteld dat de zwarte (Himmler) binnenkort bij verschillende van onze menschen een beetje inspectie wil laten houden. Nu bij mij kan hij terecht. Ik heb een mooie ve rassing voor hem klaar liggen. „Oude jongen, het ga je goed! Je Carlos (bijnaam van Ernst).

Schager Courant | 1934 | | pagina 1