De vlucht van de „Snip" Naar West~Indië Polder Wieringerwaard Welke route zal het toestel volgen 1 VULKAAN IN WERKING. TIEN MILLIOEN BEZUINIGING OP ONDERWIJS. BAKFIETS DOOR AUTO AANGEREDEN. Het neutraal bloc aller middenstanders. SINTERKLAZEN-VLOED. NIEUW SCHANDAAL IN RUSLAND. Advertentiën. MAART1E BOOD-Berkhouwer Cd., De huurders pachtsommen In geen Huisgezin De hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteor. Insti tuut schrijft aan het Persbureau Vaz Dias: In verband met de aanstaande Kerstvlucht van de „Snip" naar West-Indië meencn wij, dat het publiek gaarne iets meer zal willen weten van de meteoro logische overwegingen, waarop de keuze der route berust, en de maatregelen, getroffen om tijdens de vlucht de meteorologische omstandigheden zoo vol ledig mogelijk bekend te maken. Voor het oversteken van den Oceaan tusschen West- Afrika en Zuid-Amerika heeft de K.L.M. de twee na volgende routes in overweging genomen: 1. Van Dakar, op de kust van Noord-West-Afrika naar Natal en vervolgens langs de kust van Para maribo. De oversteek is hier 3000 K.M., het stuk van Natal tot Paramaribo 2560 K.M.; 2. van Porto Praja, gelegen op Jago, een der zui delijkste van do Kaap Yerdische Eilanden, recht- streeksch naar Paramaribo, afstand 3600 K.M. Deze tweede route is van meteorologisch standpunt bezien do gunstigste; dat zij niet met uitsluiting van elke andere in studie is genomen, ligt in de omstan digheid, dat aanvankelijk het traject Dakar-Parama- ribo (4135 K.M.) in één trek te groot geoordeeld werd Het inhouwen van reserve benzinetanks en de later gebleken waarschijnlijkheid, dat van een vliegveld bij Porto Praja zal kunnen worden gestart, maken het thans zeer waarschijnlijk, dat route 2 zal worden gevolgd. De meteorologische omstandigheden op zeeniveau, welke op de routes, hetzij 1 of 2, gemiddeld verwacht kunnen worden, zijn vrij nauwkeurig bekend aan dc hand van de door schepen verrichte waarnemingen, dank zij de prijzenswaardige medewerking van de Nederlandsche Zeevaart sinds 80 jaren. Aan de hand van die waarnemingen zijn de gemiddelde gren zen van dc passaten en van den equatorialcn lagen drukgordel maand voor maand voldoende bekend en vastgelegd in den. atlas van den Atlantischen Oceaan die op meer dan zeven millioen, voor 99 pet. Neder landsche, waarnemingen berust. Voor December is de toestand zoo, dat route 2 ge heel valt in het gebied van den Noord-Oostpassant, normaliter dus in een gebied met „wind mee", hel der weer, zonder lage bewolking. Route 1 daarente gen snijdt het equatoriale lage druk gebied met wei- ni& °f geen luchtdrukgradiënt, waar plaatselijk dich te lage bewolking zich voordoet, gepaard met regen buien en kans op onweer. Waarnemingen van den bovenwind over de oceanen, alhoewel reeds omstreeks 1905 door mete orologen van verschillende nationaliteit bevorderd 'en daarna meer in het bijzonder van Duitsche zijde georganiseerd, zijn nog slechts in zeer gering aantal beschikbaar, zeer zeker totaal onvoldoende om op grond van deze alleen, de gemiddeld beste routes aan te geven. Echter, hoe goed deze scizocnroutes, ook zouden worden uitgezocht aan de hand van een rijk mate riaal op zeeniveau en in do bovenlucht, daaruit kan slechts worden verkregen de beste gemiddelde toestand over jaren, maar de toestand op een be paalden dag kan daarvan afwijken. Zoo kan dan ook niet gegarandeerd worden, dat tijdens den oversteek op route 2, welke geheel in de Noord-Oostpassaat- strcck valt. steeds .wind mede" zal worden onder vonden, want ook in de passaatstreken heeft de wind nu en dan een richting, welke van de over- heerschende windrichting aanzienlijk verschilt. Her is dan ook hoogst gewenscht, dat het vliegtuig tij dens den oversteek beschikt over z.g. synoptische waarnemingen va nverschilïende schepen, teneinde de route zoonoodig eenieszins te verleggen. Voor het verzamelen, eventueel in kaart brengen van die waarnemingen van schepen van verschillende natio naliteit, en het daarna doorgeven van de berichten aan de „Snip" is een regelng getroffen met het hier na nog te noemen s.s. „Stuyvesant". met Hr. Ms. on derzeeboot K. XVIII, die daarvoor op een speciale plaats op de route 2 zal gaan postvatten, en met den Portugeeschen Meteorologischen Dienst. Dit werd vergemakkelijkt, door het voorbereidende werk der Internationale Meteorologische Organisa tie voor de uitwisseling voor weerberichten tusschen schepen en landstations, waarbij van de.zijde van Radio-Holland steeds alle medewerking wordt ont vangen. Maar een zeer bijzondere hulp in de meteorologi sche voorlichting tijdens het traject zal de „Snip" ontvangen van de zijde der Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Deze toch is onmiddellijk bereid ge vonden om door haar s.s. „Stuyvesant", hetwelk ten tijde dat de oversteek zal worden gemaakt zich aldaar ongeveer in het midden van den Oceaan zal bevinden, hoogte wind waarnemingen te doen ver richten. De instrumenten daartoe worden door het Instituut in bruikleen gegeven, maar <ïe waarnemin gen zelve, naar de methode van dr. Schoute ont- wikeld, zullen door de Kon. Ned. Stoomboot Maat schappij worden verricht, die daartoe geruimen tijd een harer officieren in het gebruik met die instru- Angstwekkend schouwspel op Nieuw-Zee- land. - Enorme rotsblokken meters hoog de lucht in geslingerd. Wellington. Nadat de Ngauruhoe, de eenlge werkzamo vulkaan in Nieuw-Zeoland, reeds van Donderdag af blijken van hernieuwde activiteit had gegeven, deed zich Zaterdag een prachtig en tevens angstwekkend schouwspel voor. Geheel onverwacht zag men een ontzaggelijke kolom van dikken zwar ten rook uit het midden van den krater opstijgen, en dit herhaalde zich met tusschenpoozen van twin tig seconden. Daarna werden enorme rotsblokken meters hoog de lucht ingeslingerd, welke weder in den krater terugvielen. Gisteren heeft een viertal bergbeklimmers in weerwil van de hevige erupties getracht, den top van den vulkaan te bereiken, doch toen zij halverwege waren, schoot onder oorverdoovend lawaai een groote rookkolom uit den krater op, en vielen hon derden rotsblokken op de vulkaanhelling neer, in de richting van de bergbeklimmers. Dezen wisten zich nog tijdig achter de rotsen in veiligheid te brengen en ontkwamen zonder letsel. De vulkaan werkt nog steeds, doch thans met min der hevigheid. menten heeft doen oefenen, welke oefening aan boord tot Madeira nog wordt voortgezet onder leiding van een wetenschappelijk medewerker van het Instituut Mitsdien zal de „Snip" niet alleen over synoptische waarnemingen op zeeniveau beschikken, maar te vens voorlichting krijgen op welke vlieghoogte de gunstigste wind waait. Samenvattende kan worden gezegd: alle kansen zijn afgewogen, de noodige regelin gen zijn getroffen om de „Snip" alle moge lijke daadwerkelijke hulp cn voorlichting op meteorologisch gebied te verschaffen; valt de keuze op route 2, dan zijn de gemiddelde weersomstandigheden zeer gunstig, terwijl, indien eventueel route 1 zou worden gevolgd, de normale weersomstandigheden zeker niet ongunstig mogen worden genoemd; men heeft dan echter voor een gedeelte van het traject kans op buiig weer, maar men is er mede bekend, en kan zijn maatregelen dien aangaande nemen. Zware stormen, als tropi sche cyclonen welke in een ander jaargetijde in dit zeegebied tot ontwikkeling kunnen komen, zijn voor de maand December daar totaal onbekend. Meerdere concentratie voorgesteld. In de Memorie van Antwoord betreffende Hoofdstuk XI (Onderwijs, K. en W.) der rijksbegrooting voor 1935. De Minister geeft een uiteenzetting omtrent de ten vorige jare aangekondigde perspec tiefbesparing van vijftien en een half mil lioen gulden en becijfert dan een bezuiniging van ruim tien millioen. Bij de maatregelen, die binnen zeer korten tijd in werking zullen treden, is o.m. gedacht aan concentratie bij het openbaar en bij-zon der lager onderwijs, opheffing van te gering bevolkte nijverheidsscholen en, in de onder stelling dat de Staten-Generaal zich met het wetsontwerp zullen vereenigen, het in wer king treden van het voorstel inzake de wijzigde onderwijzersopleiding. ge- C^T* »- A °-i J 1 T7M»A X f EQ LD GEBIED m 4 ■y De twee rontes, die de „Snip" kan volgen. Het vehikel in volle vaart gegrepen. Vier gewonden, van wie twee naar het ziekenhuis. Op den Haarlemmerweg is gisterenmiddag om streeks half vijf een zeer ernstig ongeluk geschied, waarbij twee personen dusdanig werden verwond, dat zij naar het gasthuis moesten worden gebracht. Tusschen Halfweg en Sloterdijk reed omstreeks dien tijd een bakfiets in de richting van Amsterdam, bestuurd door den 16-jarigen M. Mes uit Amsterdam. Achter hem naderde een two-seater, welke eveneens in dc richting van Amsterdam reed. Daar het reeds donker was geworden en den 'weg vanwege den re gen ook donker was, zag de bestuurder van de two- seater de bakfiets te laat. Hij wierp het stuur geheel om, doch greep nog juist de bakfiets. De jongen werd over het vehikel heen geslingerd en kwam met een zwaren smak op het wegdek terecht, waar hij roerloos bleef liggen. Inmiddels had de auto een grooten zwaai gemaakt, welke tot gevolg had, dat zij kantelde en ernstig werd beschadigd. Voorin zaten twee personen, deze werden slechts licht gewond, doch achterin zat de 29-jarige heer Spiekerman, die langs den weg loopend, verzocht had naar Amster dam te mogen meerijden. Hq kreeg het volle gewicht van de auto op zijn rug. Enkele seconden na het ongeval was dokter F. C. L. Kuipers, uit Halfweg en de heer Speelman uit Haar lem, lid van het Roode Kruis aanwezig. Het eerst werd hulp verleend aan den knaap, die uit verschillende schaafwonden bloedde en boven dien een gecompliceerde onderbeenfractuur had op- geloopen. Ondertusschen had men ook den derden passagier uit de auto bevrijd en op den weg gelegd, terwijl de G. G. en G. D. uit Amsterdam was gewaar schuwd en met twee auto's uitrukte. De heer Spiekerman en M. Mes werden naar het Tesselschadeziekenhuis overgebracht. De twee andere inzittenden van de two-seater waren slechts licht ge wond. Zij werden ter plaatse verbonden, waarna zij zich naar Amsterdam begaven. De bakfiets was geheel vernield, terwijl ook de auto zware schade bekwam. Het verkeer op den Haarlem merweg was geruimen tijd gestagneerd, daar de go- kantelde auto dwars over den weg lag. Later heeft men den wagen aan den kant gesleept Neemt geen deel meer aan de verkiezin gen voor de Provinciale Staten van Noord-Holland. In de gisteravond gehouden ledenvergadering van het neutraal bloc aller middenstanders is. naar de N. R. CL verneemt besloten dit keer geen vertegen woordigers der partij beschikbaar te stellen voor de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten en de krachten geheel te wijden aan de a.s gemeenteraads verkiezingen. Daarbij heeft men in aanmerking genomen, dat Ged. Staten van Noord-Holland aan de Provinciale Staten geen verantwoording schuldig zijn voor be slissingen door hen genomen ten opzichte van het financieel beleid en beheer der gemeenten in Noord- Holland en geen antwoord geven op desbetreffende vragen van leden der Staten. Ged. Staten zijn thans h. i. slechts een instrument tot het uitvoeren van besluiten van de regeering, die haar inzicht aan de gemeenten opdringt. Onder deze omstandigheden, zoo redeneert men. valt er voor den middenstand weinig of niets in de Provin ciale Staten te bereiken, daar dit college langzamer hand teruggedrongen wordt tot de functie van een kiescollege van de leden der Eerste Kamer. De surprise-avond van een geplaagden Hagenaar Op Sinterklaasavond werd er bij een bewoner van de Cuypstraat te 's Gravenhage, zoo omstreeks 6 u. gebeld. Het was niet het bescheiden belletje van een man met koopwaar, ook niet van het wat langer lui den van een goeden kenuis. het was een doordrin gend. brutaal, lang aanhoudend bellen, zooals op zulk een dag alleen Sinterklaas persoonlijk pleegt te doen. De bewoner was verrast Hij wist niets van een surprise af en hij dacht aan een vergissing. Zijn verbazing werd nog grooter toen in de deuropening Sint Nicolaas in eigen persoon verscheen., gevolgd door Zwarte Piet. Ondanks zijn zwakke protesten stapte de goedheilige man met zijn glimmend zwar ten dienaar do woning verder binnen. Wat kom je doen? luidde de voor den Sint toch wel heel onnoozel klinkende vraag. Ik ben Sinterklaas en dat is mijn knecht, ant woordde de Sint. De verwonderde Hagenaar gaf te kennen, dat hij dat ook reeds had meenen te kunnen opmerken, maar hij vroeg, bij wien Sinterklaas nu eigenlijk moest zijn. Tot zijn ontsteltenis vischtc de rood ge- tabberde kindervriend van onder de witte vitrage, welke hij als lang sleepend hemd onder zijn mantel droeg, een briefkaart te voorschijn, waarop te lezen stond, dat de bewuste bewoner van dit pand den ge adresseerde verzocht, op Sinterklaasavond om zes uur bij hem te komen, om voor Sinterklaas te spelen, op nader overoen te komen condities en dat de ge adresseerde voor een goed costuum en een behoorlij ken Zwarten Plet had te zorgen. Maar de bewuste bewoner wist van niets. In plaats van dat de Sinterklaas hem wat gaf, schonk hij den goedheiligman een kleinigheidje voor de moeite, waarna hij beiden zoo spoedig mogelijk weer de deur uitloosde. Nog had hij zich niet in zijn stoel gezet ter nadere overpeinzing van dit raadsel, of er werd lang en nadrukkelijk gebeld. Weldra kwam Sinter klaas II binnen gewandeld. Ook deze had een Zwarte Piet en een briefkaart met opdracht hij zich. En ter wijl de bezochte bezig was den Sinterklaas te ver tellen, dat er een misverstand moest zijn, werd er weer gebeld. Op de stoep stonden twee Sinterklazen, met twee Zwarte Pieten, die met elkander luidkeels twistten, wie van beiden nu wel de bestelde Sinterklaas zou zijn cn heide Sinten hielden elkaar een briefkaart niet opdracht voor. Beide Sinten schrokken, toen Sint II de woning kwam uitgestapt, maar voor dat zij hem nog iets hadden kunnen vragen, stopte er een taxi voor de deur en daaruit werd een gekrulde staf gewerkt. Toen verscheen er uit de intieme duisternis van hot inwendige van het wagentje Sinterklaas IV, op den voet gevolgd door zijn Zwarte l'iet. Terwijl de drie Sinterklazen op de stoep den vierden collega trachtten duidelijk te maken - - maar wat drommel, hij had toch een briefkaart ntet opdracht ontvangen? naderde met rassche schreden Sinterklaas VI en reeds schemerde in de verte vaag dc schim van een zevenden Sinterklaas, die ook al naar het zelfde adres kwam gewandeld. Het had er veel van, alsof de vakvereenlglng van Sinterklazen een congres ging houden. Dertien Sinterklazen cn dertien Zwarte Pieten heb ben zich binnen een half uur tijds bij den bcwustcn bewoner van dc Haagsche Cuypstraat gemeld en alle dertien Sinten hadden een briefkaart. Negen brief kaarten heeft de geplaagde bewoner in beslag weten to jiemen. Deze heeft hij thans aan de politie gege ven, welke nu tracht te ontdekken, wie dezen bewo ner deze Sinterklazen-poets heeft gebakken. N.R.Ct Reusachtige verduisteringen bij de spoorwegen. Honderden wagons met goederen verdwenen. Reuter seint uit Moskou: Naar officieel wordt medegedeeld, zijn to Stalingrad nieuwe reusachtige verduisteringen aan het licht gekomen. Een groep vroegere tsaristische officieren cn koop lieden, aan wier hoofd een zeker vorst Magisarianl stond, is erin geslaagd door het ornkoopen van spoor wegbeambten 24 tractoren, vijf wagons hout en één wagon ijzer in verschillende steden van Zuid-Rusland, to verduisteren. De verduisteringen werden met be hulp van vervalschtc vrachtbrieven cn papieren ge pleegd bij welker invulling de omgekochte spoorweg ambtenaren medewerkten. Bovendien slaagde de bende erin, zich in het bezit te stellen van nog 380 andere wagons, welke hout, auto-ondcrdeclen en duizend kisten spijkers bevatten. Vcrvalschte vrachtbrieven en papieren voor vijfhon derd wagons konden bij de daders in beslag worden genomen. In totaal werden 43 personen gearresteerd cn ter stond voor de rechtbank gedaagd. Do rechtbank veroordeelde vorst Magisarianl, den vrocgercn kapitein Assaziani en den vroegcren groot handelaar Sjoerloff ter dood. Zeventien beklaagden kregen tien jaar gevange nisstraf. De anderen werden tot mindere straffen ver oordeeld. NOORDSCHARWOUDB, 11 Dec. Aangevoerd: 500 Kg. bl. eigenheimers f 2.10, 600 Kg. uien f 2.20, 950 Kg. peen f 0.90. 88400 Kg. rode kool f 1.10—2.50, doorschot f 1—1.80, 6000 Kg. gele kool f 1—1.50, doorschot f 1, 47200 Kg. D. witte kool t 1.20 1.70, doorschot f 0.701.60. BROEK OP LANGENDIJJK. 11 December 1934. Aanvoer: 15000 Kg. uien f 1.701.90, drielingen 1.30 —1.40, grove 2—2.30, peen 1.10—1.20, bieten 0.60—1.60, roode kool f 12.70. gele kool f 11.60, I). witte kool f 0.70—1.60. bloemkool, reus f 6.40-8.60. 2e soort f 1.60—2.70. Aanvoer: 1000 Kg. peen, 60.000 Kg. roode kool. 1500 Kg. bieten, 18000 Kg. gele kool SINT MAANT /- V Mej. Jb. Schermerhorn alhier kwamb ij ongeluk to vallen met het gevolg dat zij hierbij haar pols brak, zoodat zij onder doktersbehandeling gesteld moest worden. VALKKOOG. In de plaats van mevr. Speets, welke door vertrek als lid van het crisiscomité heeft bedankt, is benoemd mej. D. Bood. BREEZAND. Samen uit, samen Twee jonge vrienden. P. K. en J. de B. waren Zondagavond samen naar de bioscoop geweest en zouden dus ook samen weer huiswaarts keeren. Of 't nu kwam. doordat 't al zóó laat was, dat de straat verlichting niet meer brandde en 't dus donker was als in 't duister Afrika, waar zé ZOÓ paa een film van hadden gezien .of dat 't kwam van iets anders, weten we niet precies, maar plotseling botsten ze. tegen elkaar, reed de een de Molenvnart In en ging de ander hem achterna. Samen gingen ze kopie on der, samen kropen ze er weer uit en samen gingen ze toen toch maör weer verder naar huis. Daar was het samendoen uit en moesten ze de niet heel blij kijkende moeders vragen, de Zaterdagsche verschoo ning nog eens over te mogen doen. VEENHUIZEN. V.C.L. I speelde tegen O.K.B. 1 van Obdam een uit wedstrijd. V.C.L. speelde eerst tegen wind, do rust ging in met 5—1 voor O.K.B. Na de rust speelde V.C.L. voor den wind en wist met 3—3 gelijk te ma ken. Wij voor ons vonden dat O.K.B. beter spel le verde dan V.C.L., zoodat deze vereeniging eigenlijk wel een overwinnig verdiend had. lieden overleed zacht en kalm onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mevrouw in den ouderdom van 83 jaren. Uit aller naam, C. BOOD Sr., Teslastraat 35, Haarlem, 9 Dec. 1934. OtOOJOOiO OIO OSOÖO ooo?o 23 December 1934 hoopt mijn Q lieve Opa Q 9 Klaas Wormsbecher, 9 0 den dag te herdenken, dat hij 0 8 25 jaar aan de Gasfabriek te Q Noordscharwoudo werkzaam 0 8 00000000000000010 Te koop: Een TWENTER geschikt v. d. levering, bij |b. Kooi] Cz. Nieuwe Niedorp. TWEE DOODEN BLJ EEN VLIEGONGELUK IN NOORWEGEN. Oslo. Bij het vliegveld Kjeblcr, niet ver van Oslo, is een particulier vliegtuig even voor de lan- I Anna Paulowna. ding neergestort De beide inzittenden ziin gedood. 1 Prima Uien A 75 cent per 50 pond. Inmaakuien 2ct. per pond bij Jn. STAMMES, Kneeswcg van dijken, kaden enz., worden beleefd verzocht de voor 1935 ten kantore van den Pen ningmeester te voldoen op a.s. Zaterdag 15 Decemb. Het kantoor is geopend: v.m. van j 9 tot 12 en n.m. van 2 tot 4 uur. TWEE PAARDEN to koop, wegens beëindiging v. h. bedrijf. Boerderij „Flcvo", Groet polder, Winkel. Gevraagd: Een BOERENKNECHTJE, P.G., 1516 jaar, goed kunnende melken, bij G. MOLENAAR, St Maartensvlotbrug. Te koop: EEN KALFVAARS en een KALFKOE, J. BAS. Stoomweg. Broeiend. Te koop gevraagd: Een paar beste DRIEWIELDE WIPKARREN, Moeten zeer soliede zijn. Naaste prijs gevraagd door Th. OOSTEN BURG, Middenmecr. mogen de W'ortelboer's Kruiden cn W'ortelboer's Pillen ontbreken. Zij verdrijven gal, slijm, ge vatte koude, griep, in fluenza, koortsigheid, maag- en hoofdpijn, wekken de eetlust op, bevorderen de spijsver tering, regelen de stoel gang, zuiveren het bloed, maag en ingewanden. Zestig cent bij Apoth. en Drog. Biedt zich aan met Kerstmis: een nette Dienstbode voor dag en nacht, liefst omgeving Schaven. Br. onder letter S. hureati van dit biad. Zoo spoedig mogelijk gevraagd: een Huiahoudster, in klein gezin. Adres: Ih. BROMMER, Rijksweg, St. Maartensvlothrug. Tc koop gevraagd: een VAX, inh. 250 300 liter. Prijsopgaaf aan N. H. ONDERWATER, Bretzand.

Schager Courant | 1934 | | pagina 3