Bouwarbeiderswoningen Dinsdag 11 December 1934. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9615 Met rijksvoorschot onder verband van tweede hypotheek. VALSCHE GULDENS, De zwendel in valsche H. V. A.- aandeelen. Openlijk verzet te Berlijn. Een verborgen schat De razzia onder de narcotia- smokkelaars in Amerika. „Solidariteitsdag" in Duitschland. De koudegolf over Amerika. De nieuwe Britsche Engeland— Australië-dienst. VOORMALIG KLOOSTERPORTIER ALS OPLICHTER. Regelen voor de uitvoering. Zooals bekend, is bij Kon. besluit van 30 Oct. be paald, dat het rijk voor de stichting van arbeiders woningen van passenden huurprijs aan de gemeen ten rentedragende voorschotten kan verstrekken, teneinde de gemeenten in staat te stellen aan particuliere houwers gcldleeningen te geven onder verband vantweede hypotheek. Aan de regelen voor de uitvoering van dit Kon. besluit ontleenen wij het volgende: De voorschotten worden slechts verstrekt voor woningen, waarvan de inhoud niet meer bedraagt dan: a. voor eengezinshuizen 250 M3.; b. voor perceelcn, waarin niet meer dan twee woningen boven elkaar zijn gelegen, gemiddeld 225 M3. per woning; c. voor perceelen, waarin meer dan twee wonin gen boven elkander zijn gelegen, gemiddeld 200 M3. per woning. In gemeenten, waar een arbeiderswoningtype van grooteren inhoud inheemsch is, kan worden toege staan dat deze maten in overeenstemming worden gebracht met de ter plaatse geldende. Ook kan met de behoefte aan meer woonruimte der groote gezin nen rekening worden gehouden. Voor winkelwoningen wordt in het glgemeen al leen dan voorschot verleend, wanneer zij deel uit maken van een woningcomplex. De gevels der woningen moeten voldoen aan rede- delijko eischen van welstand. De woningen moeten voldoen aan eenige minimumeischen. De minister behoudt zich voor, bij bebouwing van in erfpacht uitgegeven terreinen voorschot te weige ren, indien de erfpachtsvoorwaarden van dien aard zijn, dat daaruit een abnormaal risico voort vloeit. Overigens kan steeds zonder opgaaf van re denen een verzoek om voorschot worden afgewezen. Zoodanige afwijzing zal in het algemeen plaats vin den, indien ter plaatse zooveel woningen in aan bouw zijn of in uitvoering kunnen worden gebracht dat gevaar bestaat voor verstoring van het even wicht tusschen vraag en aanbod van arbeidskrach ten. Aan een naamlooze vennootschap kan slechts dan een voorschot worden verleend, wanneer directeu ren en/of comissarissen zich hoofdelijk als mede schuldenaren aansprakelijk stellen en verklaren af stand te doen van het recht zich te beroepen op het bepaalde bij art. 1476 van het Burgerlijk Wetboek, ingeval een of meer der directeuren en/of een of meer der commissarissen van de vennootschap, schuldenares. uit deze hoofdelijke aansprakelijkheid worden ontslagen. Met eventueele nieuwe directeu ren of commissarissen moeten de minister en het gemeentebestuur genoegen nemen. - Voorschotten worden niet verleend voor woningen waarvan de bouw zonder voorkennis van den minis ter reeds is aangevangen op het tijdstip van het in dienen der aanvraag. Voorschotten worden slechts verleend onder voor waarde, dat de te bouwen woningen voor geen hoo- geren prijs zullen worden verhuurd dan een bij de toezegging van het voorschot overeen te komen be drag. Het overeengekomen huurbedrag zal met toe stemming van B. en W. kunnen worden verhoogd, indien bijzondere omstandigheden dat wettigen. Van de beslissing van B. en W. kan de hypotheek- gever in beroep komen bij een door de ministers van sociale zaken en van financiën in te stellen in stantie. B. en W. zullen bevoegd zijn onder bepaalde voor waarden een schudenaar bij eigendomsoverdracht van het verbondene te ontslaan uit de hoofdelijkheid Aanvragen om toekenning van gelden, onder waar borg van tweede hypotheek, worden door den par- ticuiieren bouwer gericht tot het gemeentebestuur, dat indien het de totstandkoming der woningen wen- schelijk acht, de stukken doorzendt aan den Minis ter. Het bedrag der hypothecaire geldleening zal niet meer bedragen dan 30 pet. van de geschatte verkoopwaarde van het voltooide gebouw (de waar de van den grond, zoo deze eigendom is, inbegre pen), met dien verstande, dat zij gezamenlijk met de op andere wijze verkregen eerste hypotheek niet meer zal bedragen dan 90 pet. van de bovenbedoelde waarde. Onder verkoopwaarde wordt verstaan een waarde, gebaseerd op de geschatte stichtingskosten, in verband met de maximum toegelaten huur. Het bedrag der hypothecaire geldleening zal voorts niet meer mogen bedragen dan f700 per woning bij bouw op erfpachtsgrond en f900 per woning bij bouw op eigen grond. De tweede hypotheek wordt verleend voor een tijdvak van ten hoogste 10 jaar. De hypothecaire geldleening wordt verstrekt tegen een door do ministers van financiën en van sociale zaken te bepalen rente, welke voor de eerste maal is vastgesteld op 4 pet. De rente moet door den belang hebbende iedere drie maanden aan de gemeente worden voldaan. Ieder jaar moet ten minste worden afgelost 2 pet. van de oorspronkelijke hypotheek; op de tweede hy potheek behoeft geen aflossing plaats te vinden. Wenscht de aanvrager een hoogere jaarlijksche af lossing, dan kan bij do vaststelling van het bedrag der maximum toegelaten huur met een hoogere jaar lijksche aflossing worden gerekend, echter met ten hoogste 17/10 pet, van de geschatte verkoopwaarde. I)e hypotheekgever is voorts bevoegd om te allen tijde op de hoofdsom van de tweede hypotheek af te lossen. Tusschentijdsche aflossing moet ten minste 10 pet. van de oorspronkelijke hoofdsom bedragen. Bij de toezegging van het voorschot kan worden be paald, dat bij de vestiging van de hypotheek te za- inen slechts een beperkt in overleg met belangheb bende nader vast te stellen aantal perceelen of pan den zal worden verbonden. Alle kosten en rechten, aan de verleening en vestiging van de hypotheek ver bonden, zijn voor rekening van den hypotheekgever. I)e definitieve schatting van de verkoopwaarde der perceelen geschiedt door drie deskundigen, waarvan één aan te wijzen door de gemeente en één door be langhebbende, terwijl deze twee gezamenlijk den derde aanwijzen. De aan de schatting verbonden kos ten zijn voor rekening van den hypotheekgever. Met den bouw moet een aanvang worden gemaakt uiterlijk drie maanden na den datum der beschik king, waarbij het hypothecair voorschot is toege zegd. In bijzondere gevallen, ter beoordeeling van den minister, kan deze termijn worden verlengd. Degene, aan wien een voorschot onder verband van hypotheek is toegezegd, is verplicht aan den Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid (Volkshuis vesting) op eerste aanvraag opgave te verstrekken van de werkelijk uitbetaalde loonen. Voor nadere bijzonderheden over deze regelen zie men de Staatscourant van gisteravond no. 238. Verschillende winkeliers in Breda gedu peerd. Twee personen aangehouden. Zaterdagmiddag werd bij de politie te Breda door een winkelier aangifte gedaan, dat een vreemdeling in zijn zaak een valsche gulden in betaling had ge geven. Op aanwijzing werd deze man aangehouden en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Bij fouilleering werd echter geen valsch geld op hem gevonden, terwijl hij een aannemelijke verklaring kon geven hoe hij aan het valsche geld gekomen was. De man, een in Brussel woonachtige Nederlan der, werd hierna op vrije voeten gesteld. Een paar uur later kwamen bij de politie van ver schillende kanten aangiften binnen, waaruit, blcok dat een tweede persoon in verschillende zaken val sche gulden in betaling had gegeven. Ook deze man werd aangemouden. Bij fouilleering werden nog eenige tientallen val sche guldens op hem gevonden. Daar ook deze per soon een in Brussel wonende Nederlander bleek te zijn, stelde dc politie zich aanstonds met die te Brus sel in verbinding met het verzoek den eerstaange- houden persoon, die inmiddels weer naar Brussel vertrokken was, bij aankomt aldaar aan te houden. Aan het Gare du Nord is deze persoon door de ge rechtelijke politie te Brussel gearresteerd, en in af wachting van zijn uitlevering naar Nederland in verzekerde bewaring gesteld. Niettegenstaande tal van huiszoekingen werden verricht, is de fabriek van valsche guldens te Brus sel nog niét gevonden. De guldens zijn buitengewoon goed nagemaakt; zelfs het randschrift mankeert niet, doch zij zijn lichter in gewicht dan de echte guldens. Zij dragen de beeldenaar van Koningin Wilhelmint en het jaartal 1931. Behandeling der zaak zal spoedig plaats hebben. Naar gemeld wordt, zal als verdediger van den Pool Wulf, die van geboorte een Estlander is, op treden mr. Th. Muller Massis. Paardekooper die zoo als men weet gelijktijdig met Wulf is gearresteerd, toen zij op het kantoor van een effectenhandelaar te Amsterdam twee honderd valsche H. V. A.-aandeelen afleverden, wordt verdedigd door mr. L. Wijtcnhorst. Wulf houdt nog steeds vol te goeder trouw te heb ben gehandeld. De instructie zal waarschijnlijk slechts betrekkelijk zeer korten tijd in beslag nemen, zoodat binnenkort deze geruchtmakende zaak ter openbare terechtzitting zal worden behandeld. Tegen gedwongen bijdrage voor de wiq- terhulp. h mm m p m m f y jjf Bij de A.E.G. aan de Brunnenstrasse te Berlijn is het tot openlijk verzet der arbeiders gekomen. Toen zij vernamen, dat zij op den „dag der nationale soli dariteit" ieder 50 pfennig voor de Winterhulp moesten geven, weigerden zij dit eenparig en weigerden ook aan het voorgeschreven „bedrijfs-appel" mee te doen. Er ontstond een zoodanig tumult, dat de bedrijfs leiding de politie alarmeerde, doch de commandeeren: de officier verklaarde, na op de hoogte te zijn ge steld, dat hij zich niet mengde in kwesties, die de Winterhulp betroffen, waarna hij met zijn manschap pen inrukte. HACHELIJK KINDERSPEL. Autobestuurder van 16 jaar. Op de Smakkelaarsbrug te Utrecht heeft een poli- tie-agent Zondagmiddag een auto aangehouden, waarvan de bestuurder den aanvalligen leeftijd van zestien jaren had bereikt. De mcdc-inzittcnden wa ren knapen, die niet eens zooveel lentes telden. De politieman oordeelde het wijzer, de rest van het verkeer maar niet aan dit groepje te wagen. Daarom nam hij den dagen in beslag en stuurde de jongens naar hun woonplaats Zeist terug. Een Haagsche banketbakker was een der eersten, die de rolband van het Leger des Heils, voor het Kerst feest der armen liet draaien. Honderd pakketten met speculaas vormden de eerste gift. Op een weiland in een Joego-Slavisch dorp. In het dorpje Razanj in Joego Slavië bezit mevrouw Vasilija Todorovitch een stukje land, dat ze eiken nacht zwaar gewapend met Argus-oogcn bewaakt. Ze meent namelijk, dat er goud ter waarde van on geveer 2.000.000,— gulden in den grond is verborgen en dat vele menschen haar dit afhandig willen ma ken. Eenige maanden geleden heeft een inwoner van Bflgrado, Lazar Kalmitch haar een zeer hoogen prijs voor het land geboden. Ze kreeg toen argwaan en wilde weten waarom het land zoo veel waard was. Zij kwam te weten, dat bij de terugkeer van het Oostenrijksche leger in 1918 een Duitsch officier het bedrag in goud-marken ontving om bepaalde beta lingen aan Oostenrijk te doen. Bij hun vlucht moeten zij het geld begraven heb ben en men vermoedt in het stuk grond van mevr. Todorovitch. Eenige dagen later werd de stad door de Serviërs veoverd. De Duitsche officier werd doodelijk gewond en op zijn sterfbed heeft hij het geheim aan zijn vrouw medegedeeld. Deze vertelde het weer aan Kolmitch, die het land wilde koopen, maar toen mevrouw Todorovitch ach ter het geheim kwam, weigerde ze het land te ver- koopen om zelf naar dc schat te zoeken. Een inge nieur en eenige werklieden zijn al reeds geruimen tijd bezig doch nog steeds zonder succes. En iederen nacht waakt dc adspirant-millionnaire met een geweer gewapend over haar kostbaar bezit. 765 arrestaties. Washington: Bij de groote razzia naar handelaars in verdoovende middelen en personen, die hiermede op een of andere manier in relatie staan, zijn door de Amerikaansche politie 765 verdachte personen ge arresteerd. Er zullen waarschijnlijk nog meerdere razzia's worden uitgevoerd. Onder de 765 personen die gearresteerd zijn, bevinden zich, naar wij ver nemen, 178 vrouwen. De razzia is uitgevoerd onder leiding van een vrou welijke politie-beambte, genaamd Elisabeth Bass uit Chicago. De politie gelooft, dat de tot nu toe nog niet gevatte handelaren in verdoovende middelen in allerijl zich teruggetrokken hebben in de Amerikaan sche onderwereld, waaruit de politie ze weer te voor schijn zal hebben te halen. Omstreeks drie en een half millioen ge collecteerd. B erl ij n: De collecte op den dag van de nationale solidariteit Zondag, heeft omstreeks 3Vfc millioen mark opgebracht. Goebels en Goering, die te Berlijn met de collecte bus liepen, haalden tezamen ruim 12.000 mark. Dr. Goebels heeft den „Leider" rapport uitgebracht De opbrengst is veel meer, dan ooit voor de Win- terhilfe bijeen is gebracht. Hitier was buitengewoon tevreden en droeg Goebels op aan allen, die hebben bijgedragen, zijn oprechten dank te betuigen, hetgeen deze in een oproep heeft gedaan. Temperaturen tot 15 graden beneden het nulpunt. New York: Langs een groot gedeelte van de Atlantische kust daalde de temperatuur Zondag vrij plotseling tot 15 graden beneden de normale gemid delde temperatuur. Te New York overleden twee per sonen tengevolge van de koude. In de Midden-Westelijke staten was de koude iets minder hevig. In Indiana en Illinois viel den gehee- len dag sneeuw, terwijl de temperatuur ongeveer 20 graden boven nul bedroeg. PERSEN VAN DE TRIBUNE. Worden niet ternggegeven. Do Hoogc Raad heeft heden in laatste instantie geweigerd de gevraagde teruggave van de persen der N.V. „Atlanta" in beslag genomen bij de actie tegen de „Tribune". LUCHTVAART. Eerste vliegtuig door slecht weer te Marseille opgehouden. Londen, 10 Dec. (V.D.): Het eerste vliegtuig van den nieuwen Britschen EngelandAustralië- dienst moest tengevolge van slecht weer te Marseille blijven. Uit Sydney wordt gemeld dat het eerste vliegtuig van den dienst in tegenovergestelde richting 25000 brieven aan boord had. De ploeg van D.J.K. uit Amsterdam heeft bi] de Internationale zwem- wedstrijden te Brussel het nummer 5 maal honderd Meter vrije slag gewonnen De ploeg bestond uit de heeren Senff, de Jong, Winkel, Scheller en Kreffer. WIST VAN PIJN GEEN RAAD MEER. De kleine dosis verdreef rhenmatische pijn en houdt hem er al Jaren vtü van. „Terwijl ik hard moet worken voor mijn bestaan, moest ik enkele jaren geleden verscheidene weken het bed houden van pijn, niet wetende waarheen ik mij zou richten. Een oude vriend raadde mij Kru- schen Salts aan. Ik kocht een flacon van f 1.60 en volgens de gebruiksaanwijzing nam ik, zonder één maal te vergeten, steeds 1 lepeltje in. Zoodoende heb ik in een goed jaar 4 5 flacons Kruschen Salts ge bruikt en wist van geen pijn meer af. Om nu direct te zeggen, ik ben er van af. durfde ik nog niet goed. Mar daar ik er nu al enkele jaren niets meer van af weet, mag ik niet nalaten U mijn oprechte dank te brengen voor mijn herstel." A. v. L.t den H. Kruschen Salts spoort nieren en ingewanden aan tot geregelde werking, zoodat schadelijke afvalstof fen, die do rheumatische pijnen veroorzaken, op na tuurlijke wijze uit het lichaam verwijderd worden. De „kleine, dagelijkscho dosis" zal U inwendig zui ver houden. En in een „schoon" gehouden lichaam is geen plaats voor rheurnatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het étiket op de flacon, zoowel als op de buitenverpakking do naam Rowntree Handels Maatschappij, Amster dam, voorkomt. Links en rechts sloeg hij zijn slag. Te Tilburg in de val geloopen. Door de politie van meer dan een gemeente in het Zuiden des lands werd gezocht zekere Armand Clcr- bois, een Belg van origine, die vroeger o.a. klooster portier is geweest in een klooster. Dit heerschap maakte gebruik van de ervaringen en de relaties, die hij als kloosterportier in eenige kloosters had opge daan en hij maakte er zijn werk van gedurende den laatsten tijd links en rechts oplichtingen te plegen, voornamelijk ten nadeele van gestichten, kloosters, e.d. Vooral te Tilburg en Den Bosch wist hij nogal enkele slachtoffers te maken. Te Tilburg kwam hij een zusterklooster binnen gestapt met het verzoek de Moeder-overste te mogen spreken, aldus lezen we in de „Msb." Toen dc Moe der-Overste verscheen maakte dc man zich bekend als de portier van een bepaald klooster. Hij verzocht aan de Overste tegen een der eerstvolgende dagen belet voor den Prior van zijn klooster, die de Over ste wenschte te bezoeken. Als de Moeder-Overste vroeg waarom zij de eer van het bezoek van den Prior, dien zij in 't geheel niet kende en met wien het klooster geenerlei relatie onderhield, tc danken had, antwoordde de man, dat hij dat ook niet zoo precies wist, maar hij meende gehoord te hebben van een familielid van den Prior, dat in het klooster wenschte te treden. Mogelijk dat de Prior daar de Moeder-Overste over wilde spreken. Na deze verkla ring bestond er bij de Moeder-Overste geen argwaan meer. Zij informeerde naar den welstand van den Prior en vroeg den broeder-portier of hij misschien een kopje thee wenschte. En bij een kopje thee werd ook een boterham gegeven. De man liet zich alles goed smaken, ofschoon hij toch niet geheel op zijn gemak was. Hij had dan ook een klein ongelukje onderweg gehad «vertelde hij. Hij was door de voorvork van zijn fiets gezakt, dat was erg, want hij had er niet op gerekend en hij beschikte dus niet over geld om de fiets tc laten rc- pareeren of een autobus te nemen. Geen bezwaar, zei de Moeder-Overste, ik zal je drie gulden meege ven, dat kun je vooruit. Met een goed gevulde maag en drie gulden in zijn vestjeszakje verdween hij dan uitermate dankbaar voor zooveel goedheid. Van het bezoek van den Prior kwam natuurlijk niets en de drie gulden was de Moeder-Overste kwijt. Op ongeveer dezelfde wijze lichtte hij meer dan een klooster op. Hij had vrijwel altijd hetzelfde verhaal maar als hij bijgeval bij zijn binnentreden ergens een missiebusje zag hangen, vroeg hij maar niet om geld, doch nam het busje mee, zonder de terugkomst van de zuster-portierster af tc wachten. Behalve kloosters heeft hij ook kans gezien eenige winkeliers, o.a. in Tilburg en Den Bosch, op te lich ten. Hij kwam dan voor zijn klooster zoogezegd een bestelling doen, streek dan reeds bij voorbaat do provisie op of maakte van de gelegenheid gebruik den winkelier een paar gulden afhandig tc maken, door hem het verhaal van de kapotte fiets te vertel len. De gewezen klooster-portier is nu tenslotte in do val geloopen. De man werd ergens in Tilburg verwacht De recherche te Tilburg stelde een handig valletje op en Clerbois kon worden gearresteerd. Hij heeft tegenover de Tilburgsche politic al be kend dc diverse hem ten laste gelegde oplichterijen tc heben gepleegd. Hij bleek verder ook de dader te zijn van het inbrakje in het houten restauratie- keetje op het Longa-terrcin te Tilburg, een der laat ste nachten gepleegd en waarbij hij wat limonade en eenige reepen chocolade gebruikte en het zich dien nacht in het houten gebouwtje gemakkelijk maakte door de kachel aan te steken en van wat handdoe ken een soort nachtleger te maken. Een nader onderzoek naar 's mans vele oplichte rijen wordt ingesteld.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5