Werkeloosheid en de bestrijding. Uit Bergen. Arbeiders-Tooneel-llereeniging „Bergen" Een kr/ee{ dor geheel het land. Ook Berg.eu heelt dien kreet verstaan. Het pertitionnement van het N.V.V., dat, zooals hekend mag worden geacht, den Minister voor So ciale Zaken is aangeboden, heeft ongetwijfeld overal in den lajjdo de grootste belangstelling gewekt en het is deji ook wel een geweldig aalt tal handteeke- ningen van personen van verschillende politieke- en godsdienstige richtingen, dat den minister heeft be reikt. Kr is een kreet gegaan door het geheele land om het Nederlandsche volk toe te roepen, dat het zoo niet langer kon; dat cr van overheidswege dien de te worden ingregrepen nu de harre winter voor de deur staat en voor duizenden het spook der el lende steeds meer nader sluipt. liet volk, in groote geledingen heeft dien kreet gehoord en zich als één man geschaard achter de leiders van het N.V.V., zich bewust van het feit, dat hier enkel en alleen de groote massa overtuigen kan. Overal in den lande, in stad, dorp of gehucht is er druk geteekend op het petionnement, geen plaats hoe klein zij ook was, of hoe achteraf zij ook was gelegen word overgeslagen. Gek Bergen niet! Wij vermeldden reeds, dat in deze gemeente ruim twaalfhonderd handteckeningen waren verzameld. In feite bedroeg dit aantal 1296 precies en als we nu in aanmerking nemen, dat het aantal katholieke en christelijke arbeiders dat dor modern georganiseer- den verer overtreft, dan blijkt daar uit voldoende, dat ook hier de noodkreet is gehoord door uilen, die ooren baden om te hooren en oogen hadden om te zien. En is dat niet overal in den lande zoo ge weest? Is niet bij een aantal van ongeveer 300.000 leden der S.D.A.P. een getal van ruim 2 millioen handteekeningen op het petionnement van het büV.V. ecu verhouding welke voor zichzelf spreekt. Gunstige teekenen. Do vraag is nu: Zal do kreet worden verstaan? Wij meenen, dat er teekenen zijn welke erop wij- zon, dat zulks inderd lad het geval zal zijn. Want is het niet aan de actie van het N.V.V. to danken, dat minister Slotemaker de Bruine over 2 millioen gulden te beschikken kreeg voor een Kerstgave en voor extra-toeslag op de steunregeling B? Zijn dit niet verheugende verschijnselen? Ruime opvattingen In den Raad. Gelukig dat ook ten onzent in den Raad de ruim ste opvattingen inzake deze materie,welke het stof- lelijk welzijn raakt van duizenden en nog eens dui zenden, gegolden hebben. Dat bleek wel zeer afdoende bij do behandeling van het adres der afd. Bergen van den Algemeenen Nederlandschen Bouwarheidersbond, waarin den Baad verzocht werd bij de Regeering te willen aan dringen op een ruimere steunregeling voor werkloo- zen. Dat bleek ook uit het meer dan milde alvies van de zijde van B. en W. Een advies, dat ongetwij feld prettig aandeed en dat dan ook door den so- ciaal-democratischen heer Den Das met woorden van instemming werd begroet. Intusschen kwamen door dit adres de loonen in de werkverschaffing weer eens in het volle licht der belangstelling. Laten wij als onze meening voorop stellen, dat de toestand •hier, hoewel niet direct rooskleurig te noemen, gun stig afsteekt bij dien te Koedijk, Schoorl of de Lange dijk, om maar bij eenige plaatsen in de onmiddel lijke omgeving te blijven. In tal van gemeenten van ons land heerschen inderdaad verschrikkelijke toe standen. Hoe Is de toestand hier? Momenteel bedraagt het aantal werkloozen hier ongeveer 120, waarvan er pl.m. 100 bij de werkver schaffing zijn. Practisch gesproken kan een ieder die er voor in aanmerking komt en aan de door het Rijk gestelde voorwaarden voldoet, een plaats vin den bij de gemeentelijke werkverschaffing. Die voorwaarden dor het Rijk gesteld, zijn er in tusschen in de laatste jaren niet op verbeterd. Veel willen wij er hier niet van zeggen, doch het feit, dat de wcrklooze arebider eerst zijn opgespaarde geld binnen een vastgcstelden tijd moet opsoupceren, al vorens voor een plaatsing in aanmerking te komen, lijkt ons een krachtige term tegen den spaarzin van den arbeider. Om van anaere nadeclen maar niet te spreken. De hier geldende loonen. „Somethlng rotten". Zooals bekend mag worden geacht, waren de loo nen in do werkverschaffing oorspronkelijk 35 cent per uur en werden daarna tot 30 cent verlaagd. Thans bedragen zij gemiddeld f 14.20 per week. Er is een tijd geweest, dat valide grondwerkers met een loon van f 12.— werden naar huis gezonden. Zulks omdat zo volgens de leiding niet voldoende werk verrichtten. Namens zijn kameraden kwam de heer Th. Dirk- son togen deze behandeling in verzet en trok te haastig van leer! Hij richtte een verzoek tot B. en W. om deze zaak te onderzoeken en zond han gende dit onderzoek een adres aan den Raad en een afschrift «laarvan aan de Rijksinspectie voor cfe Werkverschaffing. Deze nu liet een onderzoek in stellen door een hoofdambtenaar van de Heide maatschappij en naar aanleiding van diens rapport werd de heer Dirkson geschorst. Toen was er na tuurlijk geen beroep meer op den Raad mogelijk, omdat de behandeling reeds buiten den Raad om was geschied. Dit linastige, ondoordacht optreden is ongetwijfeld een fout geweest, omdat de Raad mach teloos kwam te staan en niets anders doen kon dan het adres voor kennisgeving aannemen. Verbetering; doch zeil slachtoffer. Wat was nu de oorzaak van het geheele geschil? Na onderzoek is wèl gebleken, dat de leiding der werkverschaffing geen zuivere meting verrichtte en dat bij behoorlijk overleg tusschen de leiding en do arbeiders het conflict had voorkomen kunnen wor den. Wij gaan er hier niet verder op in. omdat het ons niet lust oude koeien uit de sloot te halen, doch zeker is het, dat wel kwam vast to staan, dat er een betrekkelijk groote schuld lag bij de leiding. De heer Dirkson viel als slachtoffer, doch zijn actie had tengevolge, dat de toestand afdoende werd verbeterd. Deze toestand is thans zoo, dat de arbeiders bij de werkverschaffing minimum f 14.20 ontvangen en bij een goede prestatie daar nog boven kunnen komen. Dit toegeschatte loon is wel een uitvloeisel van een uitspraak van den Gemeenteraad, nl. dat f14.20 wel het uiterste minimum was. waarmede een ge zin kon worden in stand gehouden. Hierbij komt de Rijksregeling, dat van 1 November af fl.— per week aan kolentoeslag wordt verstrekt en dat groote ge zinnen een huurtoeslag ontvangen gelijk aan 2.3 van do huur, na aftrek van een bedrag van f3. Werkzaamheden in werkverschaffing. Zooals wij zeiden, vinden ongeveer honderd men- schen momenteel arbeid bij de werkverschaffing. Hiervan zijn niet minder dan 70 valide arbeiders. Het grondwerk aan den Bergerweg en bij do nieuwe Septictank; het slootwerk in den Oud Bur gerpolder en de werkzaamheden In de duinen van het Natuurreservaat, dat alles wordt uitgevoerd in werkverschaffing. Door de gemeente worden bovendien arbeiders bo ven de 65 jaar tewerk gesteld tegen een loon van 30 cent per uur en lieden, die niet voor werkver schaffing in aanmerking komen. Deze menschen ontvangen f 18.— en heben het dus iets beter. Binnenkort wordt in werkverschaffing uitgevoerd het kappen van hoornen langs den Heerenweg, ton dienste van een rijwielpad en de aanleg van dit rij wielpad. Schoenmaker hondt je bij je leest. En kleeft er aan de leiding bij de werkverschaffing nu geen enkel euvel meer? O zeker! We moeten nog wijzen op een zeer groote fout en stellen de vraag; Waarom was bij de rioleeringswerkzaamheden aan de Brcclann een timmerman bezig grondwerk te verrichten? Waarom is het heel gewoon als een met selaar aan het graven wordt gezet naast een tim merman en een grondwerker timmermansarbeid doet? Paaltjes inslaat of hekjes timmert? De leiding kan toch behoorlijk inzake krijgen van de beroepen welko de menschen in het vrije bedrijf uitoefenen? Beter uitkijken wat voor soort menschen men krijgt kan de leiding ten zeerste worden aanbe volen. Maar we hebben een dragelijken toestand kunnen constateeren bij een werkloosheid welke zeker niet onrustbarend is. Althans in deze gemeente niet! C.LB. Amor en Bananen, blijspel in drie bedrijven door Jac. Braun, in de Rnsfen- de Jager. Alle begin is moeilijk. Wie leert schaatsenrijden valt en doet zich pijn, wordt op de been geholpen en krabbelt verder. Probeert net zoolang, totdat hij ein delijk den slag te pakken heeft cn genoeg durf bezit om onbeschermd de ijzers uit te slaan en voort te ijlen over het gladde ijs. Alle begin is moeilijk; ook het tooneelspclen. En wel in niet geringe mate. De tooneelvloer is glad der dan het gladste ijs; de kans om te vallen grooter dan veelal wordt gedacht. Omdat men den pijn niet voeltl Nu kan ik de Arbeiders Tooneelvereeniging „Ber gen' na haar eerste optreden Zondagavond in de goed bezette zaal van de Rustende Jager wel laten liggen; glimlachend op haar neerziende zeggen: Sta op. proheer het inaar weer, je leert het wel! Maar als ik haar niet tracht overeind te zetten en probeer haar behulpzaam te zijn bij haar verder pogen, dan had ik evengoed m'n avond in huiselij- ken kring kunnen doorbrengen. Ik wil me er dan ook niet van af maken met een cliché-verslag .door te zeggen b.v. dat er aardig werd gespeeld en dat er hartelijk werd gelachen, doch ik wil eenige beschouwingen wijden aan het geheel, zonder voor ditmaal in details te treden, al zal ik daaraan ook niet geheel kunnen ontkomen. Eerste vcreischte dan voor een ieder die zich op de planken waagt is een volkomen aanvoelen van de rol; een zich geheel inleven in den persoon dien men uitbeeldt en in de handeling, welke men ver richt. Telkens ziet men 't weer, dat personen, die in den dagelijkschen omgang soepel zijn in hun bewe gingen en vlot in hun conversatie, als marionetten worden zoodra ze hun neus om den hoek van de coulissen hebben gestoken. Gewoon doen; gewoon praten is het A. B. C van het succes. Of zegt U in uw huiskamer bijvoorbeeld heel def tig: „Noen, wij kunnen U niet leveren: wij wenschen geld?" U lacht? Maar waarom dan op het tooncel wèl al die deftige uitgangen? Blijft U, als U ergens binenkomt. stokstijf bij de deur staan met den hoed op Uw hoofd bijvoorbeeld? U lacht weer? Maar waai- om dan wel op het tooneel? Actie moet er zijn; actie en tempo! Vooral bij een blijspel, dat moet zoo vlot-raak mogelijk worden gespeeld, dat het haast niet is bij te houden. Tempo, tempo! beste menschen, hadden we zoo gaarne telkens weer willen roepen. De dialogen stot terden; de handelingen waren te traag. Dat zijn groote regie-fouten, waaraan ernstige aandacht dient te worden besteed, wil men tot succes geraken. Eerst de ondergrond; de fijne puntjes komen dan later van zelf wel. Die fijne puntjes demonstreerden zich o.a. in het binnenbrengen van een onverpakt kistje sigaren, dat juist bij den winkelier was ge kocht; in het binnenkomen van den jongsten be diende vóór den bezoeker, inplaats van omgekeerd en in het opgeven van een advertentie aan de hoofd redactie van een krant. Men moet daarvoor bij de Administratie zijn! Kleinigheden zult U zeggen? Zeker; Ik ben het met U eens: maar dan toch: kleinigheden, welke niet mogen worden verwaasloosd. Het had alles losser en natuurlijker moeten zijn; temeer daar de uitbeelding van géén der rollen een bijzondere opgavo stelde: een aparte karakterstudie vercischte. Of het moest dan zijn die van den hoofd persoon, Isidoor Klein, handelaar in Zuidvruchten. Niet direct een verheven beeld van een Joodsch koopman, dat besluitelooze, zwakke zakenmannetje. De heer H. Poldervaart maakte er een zeer aan vaardbare creatie van; had zich inderdaad in het vel van dezen Jood gestoken en beeldde zijn innerlijk zieleleven op verdienstelijke wUze uit. De heer J. Zonderhuis had veel meer kunnen ma^ ken van den bediende Sem Slikker. Hij vergat, dat deze jongeman iemand was vol energie en vol Jood- schen gijn, die met jeugdigen durf alles waagt om in het bezit te komen van zijn eenig geluk. Te weinig overtuiging! De heer Kesselaar, die als gast speelde, had zich een geestig type gemaakt van den met een spraak gebrek behepten grossier in bananen en heeft de zaal doen daveren van den lach. Een complimentje aan het adres van mejuffrouw J. Pels. die het kleine travestl-rolletje van jongste bediende vlot en natuurlijk speelde. Om een voor beeld aan te nemen! Nog een paar opmerkingen. Waarom was Sem zoo afschuwelijk gegrimeerd en waarom had de kapper van de heeren grossiers in bananen zulke ontzetten de moordenaars-typen gemaakt. Foei! Een blijspel is toch zeker geen humoristisch prentenboek met de meest belachelijke platen? En tenslotte: Waarom had de souffleur er behoef te aan. zoo intens mede te spelen, dat ik op de ze vende rij woord voor woord verslond van z'n rol, waar ik toch feitelijk geen woord van had mogen verstaan? Kijk, dat zijn dingen, die wèl anders kunnen zon der bepaalde studie. Met dat al: een vroolijke avond voor velen, beslo ten door een gezellig bal onder leiding van den heer J. van Vliet op de goede dansmuziek van de Sonny-Band. C. t. B. Bergen I-Z.F.C. IV 1-1 Het zijn ongetwijfeld de moed en het uithoudings vermogen geweest van de thuisclub, welke haar een gelijk spel hebben bezorgd. Niet dc technische vaar digheid, want daaraan ontbrak nog wel het een en ander en was bij de gasten ongetwijfeld grooter. Toch deed het prettig aan te zien met welk een vuur Bergen streed voor dc overwinning, welke een clan zij ten toon spreidde bij haar pogen te honden wat zij had, Bravo! En wat het zonderlingste is: de blauwhemden had den al waren ze dan ook technisch dc minderen van Z.F.C. gemakkelijk kunnen winnen, als de vleugels meer in het spel waren betrokken geworden en als het geluk Bergen ook maar een heel klein beetje was mee geweest Beschouwen wij den wedstrijd uit een technisch oogpunt, dan valt dadelijk te constateeren, dat Ber gen voor de rust een gansch ander spel deed zien dan na do thee. In de eerste speclhelft toch trok de middeulinic zich steeds angstvallig terug cn vergat de aanvoerder der blauwhemden, dat aanvallen de beste manier is van verdedigen. Het leek ons, of men bang was voor de superioriteit van de tegenpartij. Ge heel ten onrechte! Want, gesteund door den wind bleek het elftal van Bergen geenszins minder to zijn dan dat van Z.F.C. Indien tóen de middenlinie en speciaal de linkshalf mee naar voren was getrokken en de beide vleugelspelers meer hadden kunnen aan vallen, dan zou ongetwijfeld succes in die eerste helft niet zijn uitgebleven. Nu ontstond er steeds weer een angstige gaping tusschen voor- cn midden linie en had de achterhoede handen vol werk om den Z.F.C.-aanval te weerstaan. Iets, wat ze naar bc- hooren deed, al werd er nog te weinig op gelet, waar de ballen tc land kwamen. De voorhoede speelde in het midden te peuterig; de Moor, Jansen en v. d. Berg Hepen elkander noga! eens in den weg ook en daar de rniddenlinio steeds maar weer naar het midden plaatste en de vleugels vrijwel negeerden, was het werk der Z.F.C.-achter- hoede niet zeer moeilijk. Want, werden de buiten spelers somtijds eens in den strijd betrokken, dnn dreigde er ook steeds gevaar. Vooral over links, waar de jeugdigo Ario Rampe een vlotte partij speelde. Ongetwijfeld was hij technisch dc beste uit de voor hoede. Immers: haast icderen bal welke hij kreeg, werd goed behandeld; zijn stoppen was correct, zijn langend ij k Zooals we destijds vermeldden, richtte in de eerste helft van September het Centraal Bureau uit de Vei lingen een adres tot den Minister van Economische Zaken, waarin de aandacht der regeering gevestigd werd op de zeer ernstige moeilijkheden, waarmee onze export naar Frankrijk te kampen heeft. O.m. werd er daarbij op gewezen, dat voor een wagon sluitkool van 10.000 K.G. aan invoerrechten f700 moest worden betaald, exclusief de kosten van vracht, inlading, commissie, enz. Als antwoord op dat adres is thans van den be trokken Minister een schrijven ontvangen, waarbij wordt meegedeeld, dat reeds herhaalde malen stap pen bij de Fransche regecring zijn ondernomen om opheffing van de belemmerende bepalingen voor den export van groenten te verkrijgen. Deze stappen hebben tot nu toe niet de gewenschte resultaten op geleverd, terwijl de minister van oordeel is, dat thans een incidenteele demarcho evenmin kans van slagen biedt. SANEERINGSMAATREGELEN BOLLEN- BEDRIJF. Dc Diocesanen Land- en Tuinbouwbond (L.T.B.) heeft zich met een uitvoerig adres tot den Minister van Economische Zaken gewend, waarbij het de wenschelijkheid en noodzakelijkheid betoogt om voor het bloembollcnbedrijf de voor dit jaar genomen saneeringsmaat.rogelen, behoudens enkele wijzigin gen, voor het jaar 1935 te handhaven. Adressant wijst er intuschen op, dat het vertrouwen in de re- gccringsmaatregelen, dat geacht mag worden de grondslag te zijn voor een richtigc cn vlotte nale ving dezer maatregelen, onder de blocmbollenkwee- kers is geschokt De zeer vertraagde uitbetaling van het surplus 1933 en de to strenge keuring op het surplus 1934 zijn oorzaak, dat vele bloembollenkweekers geen vertrouwen hebben gesteld in den garantieprijs voor het surplus 1934. Gevolg hiervan is geweest, dat vele blocmbóllenkweekers hun surplus voor alle prijzen van de hand hebben gedaan, waardoor de prijs van het plaatsbare deel daalde. Aangedrongen wordt daarom do keuring niet te streng tc doen zijn en als uitgangspunt dient daarvoor een normale handels kwaliteit te worden genomen. Verder wordt er op gewezen, dat het geschokte vertrouwen zal worden hersteld, wanneer de uitbetaling van het surplus 1934 zal geschieden vóór of op 1 Mei 1935. Aange drongen wordt op het verstrekken van een voor schot, daar veel kweekers in de grootste geldbehoefte verkeeren. Met betrekking tot de saneer!ngsmaatrcgclen voor 1935 achte adressant het onvermijdelijk, het minimum prijzenstelsel te handhaven. Echter zal moeten wor den zorg gedragen, dat ontduiking van de vastge stelde prijzen wordt voorkomen, wat het meest prac tisch mogelijk wordt geacht door een afdoende ze kerheid te stellen voor het innemen en betalen der surplusbollen en hiervan spoedig een duidelijke pu blicatie te doen t. b. v. de kweekers. Gezien de mogelijkheid, dat er ook in 1935 een surplus aan bloembollen kan zijn, zal het noodig wezen, maatregelen te treffen, waardoor dit teveel wederom de geheele markt zal bederven. Daarom zal reeds vóór het handelsseizoen 1935 bekend moe ten zijn, welke de vastgesteldo prijzen voor surplus bollen 1935 zullen zijn en welke eischen zullen wor den gesteld aan de inlevering van dit surplus. Ten slotte brengt adressant het volgende onder de aandacht van den Minister: De devaluatie van het Pond, den Dollar en enkele andere buitcnland- landsche valuta's brengt bijzondere nadeelen mee voor het bloembollenbedrijf. Het Bestuur van den L.T.B. wenscht thans de noodzaak van de handha ving van den Gouden Standaard niet te bestrijden. Wel meent het, dat de meest hierdoor getroffen groep van onze bevolking op een meer bijzondere wijze door do regeering dient te worden tegemoet gekomen. Daarom wordt voorgesteld te bevorderen, dat bedoelde tegemoetkoming zal geschieden in den vorm van een betaling der surplusbollen uit het Landbouwcrisisfonds of anderszins, mits zonder rechtstreekschc belasting der kweekers. Ten slotte wordt gewezen op een voor het bloem bollenbedrijf zeer funeste handelspractijk. Het komt n.1. herhaaldelijk voor, dat bloembollcnkweekers en/ of exporteurs, wier faillissement door enkele inge wijden verwacht wordt, door een of meer kapitnnl- rachtige schuldeischers worden geholpen, om daar- loor de activa van het toekomstig faillissement op te voeren t. b. v. bovengenoemde kapitaalkrachtige debiteuren. Komt tijdens of na het handelsseizoen het faillissement van deze zaak af. dan zijn het ge woonlijk de bollenkwcekers, die in dit handcls- passeeren listig, jammer daarom, dat zijn afgeven niet zoo goed was en zijn starten veel tc langzaam. Zijn voorzetten waren te veel naar voren geplaatst en daardoor in tal van gevallen een willige prooi der Znamlamsche uchtèrhoedc. Wat dit onderdeel van z'n taak betreft was zijn sportbroeder op dc rech ter vleugel hem dc baas. Diens voorzetten waren goed geplaatst en van de verQischte afmeting, maar hij speelde veel te onbesuisd cn verweet dit merk waardig genoeg! zijn tegenstanders. Jansen verdeelde het spel niet voldoende en ver gat, dat hij bij een aanval steeds in ietwat vooruit geschoven positie z'n kans dient af te wachten. Hij en de midhalf Daames hadden veel en veel meer naar de vleugels moeten openen. V'. cl. Berg is een verdienstelijk speler met aanleg. Ilij was helaas niet gelukkig met schieten. Dc Moor paste zich goed aan, zonder direct op te vallen. Hij hoede zich voor indivi dueel spel. Een woord van lof voor keeper Timmermans, een jeugdige knaap met een ferme dosis durf en een goede portie talent. Hij is het ongetwijfeld die, voor al in de eerste helft. Bergen voor een grooteren ach terstand heeft behoed. Toen deed hij wonderlijk goe de dingen. Bravo! Z.F.C. was een zware ploeg; een elftal van aardige voetballers. Er werd dikwerf vlot gecombineerd en goed geplaatst, doch in den beginne werd de zaak veel te licht opgenomen. Het bekende zachte eitje bleek niet zoo goed verteerbaar te zijn als dc heeren wel dachten. Voor dc rust scoorde de linksbinnen uit een voor zot van dc vleugel onhoudbaar voor Timmermans. In dc tweede helft maakte v d. Berg gelijk na een algemeenen aanval cn wol toen Jansen onfortuinlijk tegen de lat schoot en Bergen's linksbinnen handig het terugspringende leer oppikte en in hot net dood verdwijnen. Merkwaardigerwijs misten Bergen zoo wel als Z.F.C. een strafschop. Het optreden van den scheidsrechter willen wij be dekken met den mantel der toegevendheid, laten wij hopen, dat hij daar voortaan \oilig onder blijft. Hot elftal van Bergen, waarmede na serieuse trai ning zeker menig succes kan worden behaald, was als volgt samengesteld. F. Timmermans P. Beeldman D. Spin C. Bakker W. Daames Prins M. Kroon J. de Moor T. Jansen A. v. d. Berg A. Rampo. Borgen 2 en adspiranten. De reserves van Bergen trokken in de ochtend uren naar Alkmaar en wisten het derde elftal van dien naam aan den Wcsterweg met 3—0 tc kloppen. Een aardigo prestatie! De adspiranten speelden een slechten wedstrijd tegen Uitgeest en verloren met 42. Wij hadden ons van Bergen's hope meer voor gesteld, en hebben binnenkort wel eens gelegenheid do adspiranten eens onder de loupe te nemen. seizoen leverden, die de dupe worden. Gevraagd wordt daarom, het daar heen te willen leiden, det bij faillissement of geforceerde liquidatie de afwik keling niet alleen aan een door de rechtbank aan gewezen curator of anderszins wordt opgedragen, maar ook de Sierteeltccntrale daarin wordt betrok ken, evenals bet Dag. Bestuur der voormalige Kwee kerscentrale dergelijke regelingen in overleg met belanghebbenden te treffen. Hierdoor wordt dc mogelijkheid geschapen, de al dus misleide bloembollcnkweekers hetzij geheel, het zij ten deelo te steunen. n t maakten EENIGENBURG. In het Bestuur van de Banne Eonigenburg is her kozen tot lid van het Dag. Bestuur de heer A. Not- telman en gekozen tot Hoofdingeland de heer J. Kos. De heer K. Kalf, die.als Hoofdingeland periodiek aan de beurt van aftreding was, was door het he reiken van den 70-jarigen leeftijd niet herkiesbaar. \v i e n i n r, e n \v a a it n Zondagavond werd vanwege de afd. Wieringer- waard van den Bond voor Staatspensionneering een propaganda-avond gehouden in de zaal van den heer P. Schenk. I)e zaal was uitstekend bezet. De Voorzitter, de heer II. Limpers, begon den dng van 9 December in herinnering te brengen, don dng waarop 15 jaar geleden het eerste staatspensioen werd uitbetaald. Hoeveel van die 65-jarigen zijn er nu nog over, doch het aantnl is wel vermeerderd, die 't misschien nimmer zullen ontvangen. 65000 menschen vragen cr nog om, en daarom moeten we blijven werken. Welkom worden geheeten Jasper en Mcraike, dio ons vanavond zullen bezighouden. De openingsrede had Voorzitter ideaal genoemd. Ds. Van Krevelen had gisteren voor de Radio ge zegd, dat er thans 61800 leden waren, dat moet 100.000 worden. Thans krijgen wc ook al steun van Christelijke en R.K. bonden. Een krachtige opwek king. vooral aan dc jongeren werd gedaan, om als lid toe te treden. F.nkele modedccling volgen: ten 1c. dat de dag voor ouden van dagen dit jaar weer uitstekend is geslaagd, waarvoor vooral een woord van dank aan de ingezetenen voor den financicelcn steun werd ge bracht. Ten 2e. dat 12 Januari een bondsavond wordt gehouden en ten 3e. dat in den loop van Fe bruari de Propagandaclub D.E.V. met medewerking van enkele oud-leden zal opvoeren het zeer mooie tooneelstuk ,Er staat geschreven". Dan werd het scherm opgehaald cn kregen we van Jasper en Meraike een serie voordrachten, sa menspraken. Zoowel in ernst nis in luim werd alles schitterend voorgod ragen en vertolkt. Voor de pauze kregen we achtereenvolgens: Denk een beetje om een ander. Wat Jansen in Artis be leefde. Mijnwerkerslicd, Klaasje of de man van 1935. ..Antjc". speciaal gemaakt op Staatspensioen. Gooi 't maar op 't leege bed. Gas, een nntl-oorlogscbc sa menspraak. Dit was zeer zwaar en werd door Me raike prachtig vertolkt en een humoristische schets: Telefoneeron en een portelbulk. De lach was niet van de lucht. Na de pauze nog enkele leuke voor drachten en aardigo zangnummers. Als souffleur werd noga! eens eens boekje ge bruikt, wat we liever anders hndden gezien. Ilct was evenwel weer een succesvolle avond, waarvoor de heer Limpers in zijn slotwoord harte lijk dank bracht aan Jasper en Mcraike cn hen een tot weerziens toeriep. tl f. f tl tl v go w a a tl d Burgerlijke stand over do maand Nov. Geboren: Jacobus Johannes. zoon van P. Smit en C. Duijn; Jan. zoon van K. Evers cn F. van Leijen; Maria Jacobn, dochter van J. Groot en M. Groot; Johanna, dochter van Jb. Vink en Johanna-Cardol; Catharina Maria, dochter van J. P. ICntius en M. Jonker; Johannes. zoon van J. Becrsc en A. v. d. Gragt; Johanna Margarcthn, dochter van P. J. Mul en E. A. Kos; Klaas, zoon van Abr. Glas en G. Smit; Cornclis, zoon van P. Ruiter en M. J. Bergman». Ondertrouwd: Gecne. Getrouwd: J. Knptein en J. Cornclisse. Overleden: Banfje Kooij, 36 jaar, echtgen. van W. IJven; Pieter Kostelijk. 43 jaar, echtgen. van B. Kooij Jacob Brouwer. 81 jaar. echtgen. van B. Saai; Jacob Schoen, 76 jaar, erhfgen. van S. Pocs<»r: Johanna Vink, 4 dagen, dochter van J. Vink cn J. Cardol.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7