Bestrijding van het terrorisme Schager Courant Uw Nobelprijs voor den vrede. in de Reusachtige vliegtuig-vermeerdering in Rusland. Na den moord op Kirof. DE SCHOLLETJES VERHUISD. Firma GEBR. ROTGANS Marktberichten. Prijzen voor 1933 en 1934 toegekend aan Arthur Henderson en aan Norxnan Angell OSLO. (Officieel) De Nobelprijs voor den vrede voor 1933 is ver leend aan Sir Norman Angell, die voor 1934 aan Arthur Hender son. 360 bombardementsvliegtuigen in een jaar door een fabriek. Londen. „Sunday Pictorial" publiceert medcdce- lingen van een Amerikaanschen ingenieur, die de laatste twee jaren heeft meegeholpen, de Sowjet-Rus- sische vliegtuigfabrieken te organiseeren en aldus een blik kunnen slaan in de vliegtuigindustrie van Sowjet-Rusland. Volgens hem heeft één enkele vlieg tuigfabriek in een jaar tijds meer dan 3G0 met vier motoren uitgeruste bombardementsvliegtuigen ver vaardigd. De ingenieur voegt hieraan toe, dat wat Duitschland thans onderneemt om de vervaardiging van vliegtuigen te bespoedigen, is zonder beteekenis in vergelijking met de reusachtige krachtsinspan ning, waarvan de Sowjctrepubliek blijk geeft. Het doel is tegen 1937 een millioen deskundige piloten te bezitten, met inbegrip van een half millioen bom menwerpers en waarnemers, evenals een half milli oen zweefvliegers en veertig nieuwe vliegscholen. Heel Sowjet-Rusland streeft thans één doel na: vol ledige suprematie in de lucht, Radek over de doodvonnissen. In een artikel, waarin Radek de houding van het buitenland tegenover de 06 doodvonnissen bespreekt, welke verleden week te Moskou en Leningrad geveld en voltrokken zijn, schrijft hij, dat de straffende organen van het. sowjctproletariaat zonder erbarmen antwoorden op iedere poging, om de orde in het land door terroristische aanslagen te verstoren en dat zij daarbij den krachtigcn, onvoorwaardelijken steun van iederen arbeider, kolchoznik en loyalen intel lectueel in de Sowjctunie zullen krijgen, die begrij pen, welk doel de aanslagen op de sowjetmacht be oogen. „Ons gevoel voor menschelijkheid en ons al truïsme." aldus Radek, „bestaan daarin, dat we ei do voorkeur aan geven, dat eoo noodig eenige tien tallen of honderdtallen wit-gardistische canailles ge fusilleerd worden, die het werk des vredes afbreuk trachten te doen, dan dat miljoenen arbeiders en boeren lijden. Hebt gij ons standpunt begrepen, mijn9 hoeren vragenstellers? Welnu, wanneer gij het be grepen hebt, weet dan. dat gij kunt brullen, zoo veel als gij wilt. Dat zal in het geheel geen indruk op de Sowjctunie maken en de straffende arm van den proletarischen staat zal geen oogenblik stilhou den voor de maatregelen welke hij zich gedwon gen ziet te nemen". Dnltsckland plant 300.000 schol len van de Noordzee naar de Oost zee over. - Om deviezen te kannen besparen. Voor oen paar maanden werd gewag gemaakt van een belangwekkende verhuizing nl. van scholletjes. Dexe beesten komen in do Noordzee, in voldoende mate voor. maar ze doen dat niet in de Oostzee. De Noordzeeschollen worden echter ook door niet-Duit- sche visschers uit de huren opgehaald en Duitsch land moest een deel dezer dieren opkoopen om in zijn behoefte aan schollen to voorzien. Vermits dezo dieren met deviezen betaald moes ten worden, is men op de idee gekomen, zich ook op het stuk van scholletjes van het buitenland onafhan kelijk te maken en wel door te pogen deze vlsschen in de Oostzee uit te planten. Eerst werden allerlei experimenten genomen en toen dezo hoop op een goed succes waarborgden, ging men tot don grooten slag over. In Juni jl. werden niet minder dan 300.000 schol len uit de Noordzee opgehaald en naar de Oostzee overgebracht Een paar honderd van deze dieren heeft men tijdens de laatste dagen weer eens naar de oppervlakte gebracht en daarbij kon vastgesteld worden, dat zij uitmuntend gedijen. De vischbiolo- gen waren, ondanks hun gunstige experimenten, daarvan hij voorbaat nog niet zeker, maar de laat- sto proefneming heeft hen weer een heel stuk ge rustgesteld. Wogen de vlsschen hij uitplanting in do Oostzee in doorsnee 120 gram, dan is dat gewicht nu bijna verdubbeld. De verhuizing was een probleem op zich zelf. Eerst moesten er bijzondere instrumenten uitgevon den worden, waarmede de dieren zoodanig gevangen konden worden, dat zij er niet bij verwond werden. Daarna moesten zo een etmaal lang in bakken op geborgen worden om van den schrik te bekomen en tegelijk hun laatste maal te digireeren. Dit was weer wenschclijk, wijl het transport op een droogje plaats had. om het zoo maar te zeggen. De beesten werden eenvoudig in stroo gewikkeld en in kisten verpakt en deze gingen zoo snel als de locomotief slechts loopen kon. van Büsum aan de Noordzee naar ï.ubeck, aan de Oostzee. Toch duurde de reis nog vol le drie uur. In Lubeck aangekomen gingen de vlsschen eerst In een quarantaine-station. Daarna moesten ze aan liet geringe zoutgehalte van de Oostzee gewend worden, alsook aan hot heerschende temperatuur verschil. Hiermede waren hun beproevingen echter nog niet ten einde. Zij kregen nog een gummiringe tje in hun rugvin geperst, waarop eenige hijzonder- heden over hun uitplanting vermeld staan. Eerst daarna was het oogenblik gekomen, waarop lts wat in vrijheid gesteld moesten worden in iets, dat voor hen do Nieuwe Wereld beteekent (Msb.) Ontwerp van Laval voor een Internationale overeenkomst inzake de algemeene richtsnoeren. De Fransche afgevaardigde, Laval, heeft gistermid dag een nota aan den Volkenbondsraad toegezonden, waarin hij de algemeene richtsnoeren aangeeft voor de z.i. te sluiten internationale conventie voor de be strijding van het terrorisme. Laval geeft in de eerste plaats een lijst van de gevallen, die onder de conventie zouden vallen: le. aanslagen op het leven of de vrijheid van staatshoofden, van ministers, andere officieele per soonlijkheden en van particuliere personen, die door hun optreden in de politiek zich onderscheiden heb ben; 2e. aanslagen op openbare gebouwen, schepen, spoorwegen en vliegtuigen; 3e. het vormen van vereenigingen voor het be gaan van dergelijke daden, het bezitten van wape nen voor dit doel en de ophitsing hiertoe. Ten aanzien van de bijzonderheden stelt Laval voor de hoofdlijnen van de conventie voor de bestrijding van de valsche munterij te volgen. De bestraffing van deze daden zal moeten overge laten worden aan de rechtbanken van ieder land, doch een permanent internationaal strafgerechtshof, bestaande uit 5 leden, zou moeten worden in het le ven geroepen. Dit gerechtshof zal moeten oordeelen over personen, dio zich aan bovengenoemde feiten hebben schuldig gemaakt, wanneer het land, waar heen de misdadiger gevlucht is, de voorkeur er aan geeft de zaak voor de internationale rechtbank te brengen, inplaats van den misdadiger uit te leveren. Het internationaal strafgerechtshof zou eveneens de zaak te berechten krijgen, wanneer de staat waar de aanslag gepleegd is, gelooft, dat de behandeling be ter kan geschieden voor de internationale rechtbank dan voor de rechtbank van het land van den aan slag. De strafregelen, die het internationaal hof zal moe ten toepassen, zullen natuurlijk nog in de conven tie moeten omschreven worden. Bij ieder vonnis zal het internationaal strafge rechtshof den staat moeten aanwijzen, die voor de uitvoering van het vonnis zal moeten zorg dragen. De Volkenbondsraad alleen zal het recht van gratie LAVAL, bezitten. De raad zal gratie mogen verleenen op voor stel van den staat waar het vonnis wordt uitgevoerd of van den staat, waar de aanslag is gepleegd of van den staat, waar de veroordeelde geboren is. Ver der zouden maatregelen moeten getroffen worden om de vervalsching van paspoorten en identiteitskaar ten te bestraffen. Tenslotte stelt Laval voor, dat de uiitwisseling van inlichtingen tusschen de staten over de voorbereiding vanmisdaden en over vervalsching van paspoorten zal georganiseerd worden. Buiten de conventie om meent Laval, dat aan de staten de aanbeveling mbet worden gericht, dat zij in hun uitleveringsverdragen een bepaling opnemen, dat politieke moorden niet vallen onder de uitzonderingsbepalingen, die de uit levering van politieke misdadigers uitsluiten. IN TREIN OVERLEDEN. Reizigers naar Amsterdam bemerkten gisterochtend op het traject Bussum—Weesp, dat een medereiziger eensklaps buiten kennis geraakte. Zoodra de trein het station Weesp had bereikt, stelden zij het perso neel van het station met het gebeurde in kennis. Op een brancard werd de man naar een wachtkamer ge dragen, waar dr. Wartena den dood constateerde. Vermoed werd, dat de man aan een hartverlamming overleden is. STAKING OPGEHEVEN. Had ongeveer een half jaar geduurd. Na een strijd van ongeveer een half jaar is giste ren de staking bij de meubelfabriek van de firma Weijnberg te Groningen geëindigd, doordat de sta kers op de oude voorwaarden het werk hebben her vat. Nog Zaterdag j.1. is een samenspreking gehouden tusschen partijen onder leiding van den Rijksbemid delaar in het eerste district, den heer H. P. J. Bloe- mers, burgemeester van Arnhem. Deze leidde evenwel niet tot het accoord. Op voorstel van de drie samen werkende organisaties, de moderne, R.K. en Christe lijke, hebben de stakers daarna besloten het werk fe' hervatten. 1 ult de OMGEVING BARSlNGERHORN KOLHORN. Bond voor Staatspensionneering. Zondagavond hield de afd. Kolhorn een propagan- da-avond, met als spreker Ds. Schermerhorn over: „Do groote reis der menschheid". De zaal was geheel vol en in gespannen aandacht luisterden allen naar de bezielende woorden van den spreker. Zijn rede was geinspireerd door een gedicht „Eisenbahngleichnis", van den door het hedendaag- sche Duitschland verstooten dichter Erich Kessner. In „Spoorweggelijkenis" wordt de door den tijd voort jagende menschheid vergeleken met de passagiers van een trein, die voortjaagt naar een onbekende bestemming. Waarom en waarheen weet niemand. Telkens stopt de trein om dooden uit te laten. Een oogenblik staan wij stil bij het doodsbed van een vriend, een bloedverwant, maar dan vertrekt de trein en jaagt weer voort, onweerstaanbaar iedereen mec- sleepend, de vooruit- en de achteruitrijders, de sla pers, de praatzieken, de wijsgeeren en allen die den bonten levenstrein bevolken. Na dit gedicht te hebben voorgedragen, laat spr. ons eerst meemaken de groei der menschheid vanuit zijn vervormen van 250.000 jaar geleden, door het steentijdperk, enz. naar het heden. Spr. behandelt dit slechte in vogellucht, maar toch weet hij zijn schildering van den menschelijken strijd, voor ons te doen leven. Spr. heeft zich veel verdiept in dit onderwerp, hij zou er avond aan avond over kunnen spreken. De geschiedenis der menschheid is voor hem een le- Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 u.: 756 m.M. Wind: Zuid. Temperatuur: 9 gr. C. is 48 gr. F. Vooruitzichten: Weinig verandering. Warmwaterzakken f 1.25 Gummi-Handschoenen, per paar 50 ct. Irrigatoren, geheel compleet i 1.60 Gedipl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. vensles geweest van onschatbare waarde. Hij zou er ieder van willen doordringen. Ziet, 250.000 jaren van moeizamen strijd zijn noodig geweest om te groeien tot wat wij zijn. lloe zwaar de strijd ook is, steeds zien wij vooruitgang. Dan mogen wij ook niet aannemen, dat de ont wikkeling plotseling zal stilstaan. Dat zou het einde van het leven beteekenen, want leven is strijd, en in dit verband behandelt spr. het onsterfelijke woord van Goethe: „De mensch streeft, zoolang hij leeft". Welnu, dan mogen wij ook niet wanhopen, de trein jaagt voort, de vooruitgang is niet te remmen. In het tweede deel van zijn rede, gaat spr. met fijn gevoel het gedicht verder ontleden. Hij laat ons voe len, hoe een dichter in enkele woorden de moeilijk* ste levenvraagstukken kan bloot leggen. Ten slotte komt hij tot een fel pleidooi voor een betere maat schappij, waarin den ouden van dagen een rustige onbezorgde levensavond zal zijn vergund. Deze rede zal op velen een onvergetelijken in druk hebben gemaakt. Buitengewoon ergerlijk was het echter, dat deze stemmingsvolle avond ontwij dwerd door een paar platte, aanstoot gevende voordrachten. Onbegrijpelijk ook was, dat na de slechte ervaring in do pauze, het bestuur niet den moed bezat om in te grijpen en een verder optreden van den „voordrachtkunstenaar'' te verbieden. Wij hopen althans, dat Ds. Schermerhorn is als de conducteur, waarover hij sprak, dat hij zijn hoofd zal schudden en met een wijzen glimlach deze be schamende storing zal weten te vergeven. AMSTERDAM, 10 December 1934. Veemarkt 3 wagons geslachte runderen uit De nemarken. 467 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 5660 ct., 2e kw. 4855 ct., 3e kw. 3&—46 ct, per Kg. slachtgewicht: 59 melk- en kalf- koeien f 150190 per stuk: 124 vette, kalveren: le kw. 4352 ct., 2e kw. 3642 ct., 3e kw. 3235 ct per Kg. levend gewicht; 61 nuchtere kalveren f 4— 7.50 per stuk; 37 schapen en lammeren: schapen f 15 18. lammeren f811 per stuk; 677 varkens: vleeschvarkens wegende van 90—110 Kg. 37—38 ct, zware varkens 3637 ct., vette varkens 35—36 ct. per Kg. slachtgewicht, 21 paarden f 60—100 Der stuk. ALKMAAR. 10 December 1934. Vee. Aangevoerd 60 vette koeien f 115225, handel matig; 7 vette kalveren f3365, per Kg. 50 70 ct, 34 nuchtere kalveren f 616, handel goed; 422 vette varkens 3033 ct. per Kg. Ilandel goed. HOORN, 8 December 1934. Vee. Aangevoerd 5 schrammen f 1013, 81 big gen f 811, 17 schapen f 89, Handel goed. AMSTERDAM, 10 December 1934. Aardappelen: Zeeuwsche bonten f 3.20—3.50, idem blauwen f 3.203.50, idem bl. eigenheimers f 2.80 2.90, idem eigenheimers f 2.90—3, idem eigenh. poters f 2.102.50, id. blauwe poters f 2.402.60, id. bonte poters f 2.40—2.60, id. Bevelanders f 2.402.50, IJ- polder Bevelanders f 2.402.50. id. bonten f 2.80 2.90, id. bonken f 2.40—2.50, Anna Paulowna Zand f 2.70—3, Hillegommer zandaardappelen f 2.703, per 70 Kg.; Drentsche eigenheimers f 3—4.80 per 100 Kg.; Flakkeesche eigenheimers f 2.90—3, idem eigen heimers poters f 2.10—2.40, Spuische eigenheimers f 2.90—3, id. eigenh. poters f 2.10—2.40 per 70 Kg. ALKMAAR, 10 Dec. Aardappelen f 3, gele kool f 1.20, roode kool f 12.G0, bieten f 1.30, uien f 2.20, wortelen f 1.20 per 100 Kg., andijvie f 0.50-2.60, bloemkool I i 7—13.50, II f 2.50 4.50, boerenkool f 0.702.90, groene kool f 1.50 4.50, kropsla f 0.502.50, knolselderie f 14 per 100 stuks, appelen f 411, peren f 46.50, druiven f 12 17, spruiten f 35.50, tomaten f 7—15.50, witlof I f 4.50-7, II f 2.50—3.50 per 100 pond, prei f 1.60—5.60, selderie f 1.60—2.60, wortelen f 1.50—6 per 100 bos. WARMENHUIZEN, 10 December 1934. Aanvoer: 4675 Kg. roode kool, le kw. fl, 2e kw. f 1—1.10, 1400 Kg. D. witte kool. le kw. f 1—1.10. De behandeling van het Hongaarsch-Joegoslavisch conflict door den Volkenbond. Een over zicht van de zitting onder voorzitterschap van Vasconcollos (Portugal).

Schager Courant | 1934 | | pagina 8