Göring over het testament vanjrnst Geld genoeg.... Groote hotelbrand in Michigan. KIJKEn is KOiDPEn tij CLOECK Buitenland Belgrado zet uitwijzingen voort. ENGELAND BETAALT NIET LANGER. JAPAN DREIGT MET BEZETTING VAN NOORD-CHINA. voor gladde knoopen Nieuwe uniformen voor de gemeente politie. Groot aantal dooden en gewonden. Tumult in de Weensche Staatsopera. DE „SNIF OP SCHIPHOL Vreeselijke vondst in houtbakkerswoning. Woensdag 12 December 1934, Postrekening No. 23330 DM blad verschijnt dagelijks, oebalve Vrijdags. Bij inzending tot *a morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het •erstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9616 COURANT. Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Besprekingen over een nlenwe handelsover eenkomst met Dnitschland. Trots de verklaringen der Joego-Slavische regee ring worden de uitwijzingen van Hongaren uit Zuid- Slavië voortgezet. Maandag zijn opnieuw een veertigtal slachtoffers aan de verschillende grensstations gearriveerd en het totaal aantal uitgewezenen bedraagt thans on geveer drieduizend. Als iets bewijst, dat de verzoening in het Oosten van ons werelddeel onder pressie is gebeurd, dan is het wel dit feit. Slechts met tegenzin schikt de Kleine Entente zich in de bepalingen der aangenomen resolutie en van een hartelijke verzoening is dan ook geen sprake. Toch zou het verkeerd zijn om zonder meer aan te nemen dat Hongarije als triomphater uit Geneve is teruggekeerd. Verre van dat! Wel is een veroordeeling uitgebleven, maar de zoo vurig bepleitte plannen tot herziening der grenzen van Hongarije zijn ten eenen male verworpen en zelfs Italië liet onder deze omstandigheden zijn Hotï- gaarsche vrienden in den steek. Trouwens Ilome heeft een zéér bijzondere rol ge speeld. Hot lijkt ons toe alsof Italië, mede door het optreden van de Balkan Entente, gaat gevoelen, dat het den kant van Frankrijk zal moeten kiezen wil het niet geisoleerd blijven staan tusschen de volke ren om de Middellandsche Zee. Met belangstelling zien wij dan ook de resultaten van de besprekingen tusschen Laval en Mussolini tegemoet. De besprekingen tusschen Nederland en Duitsch- land over een nieuw handelsverdrag zijn gisteren in Den Haag begonnen. Natuurlijk is het goed, dat regelen worden vast gelegd waarlangs het handelsverkeer tusschen do beide volkeren zich kan ontwikkelen. Maar per saldo kan elke regeling, hoe gunstig ook, worden teniet gedaan door een slechte betalings balans, die het geheele clearingsverkeer en daardoor per saldo het handelsverkeer regelt. Duitschland zal wel alles doen om een grootere export mogelijk te maken, daar het aantal werkloo- zen in November weer met 86000 is toegenomen en de machthebbers in Berlijn blijkbaar in den laataten tijd gaan begrijpen, dat het industrieele Duitschland zonder uitvoer niet kan leven. Mogelijk dat onze onderhandelaars van deze men taliteit partij zullen kunnen trekken om den uit voer van onze land- en tuinbouwproducten te ver- grooten. Het is maar te hopen, dat de onderhandelingen in Den Haag vlotter verloopen dan die te Batavia tus schen Nederland en Japan. Daar schijnt het beslist niet te willen vlotten. De Japanners schijnen zulke onmogelijke eischen te stellen, dat er niet aan is te voldoen en dus de besprekingen een dezer dagen wel zullen worden beëindigd. Althans de Nederlandsche gedelegeerde, Prof. van Gelderen, is Maandag reeds door den G.G. in af- scheidsaudiëntie ontvangen. Of dit een handigheidje is om de Japanners tot een meer soepel© houding te bewegen is natuurlijk moeilijk te zeggen. Wel zeker is, dat de zonderlinge mentaliteit van Japan onderhandelingen zeer moeilijk maakt. Heeft de handige Japansche ambassadeur in Ame rika, Saito, zich versproken, toen hij zeide, dat Japan bereid is het bestuur van Noord-China op zich te nemen, als dat voor den vrede in Oost-Azië noodig zou zijn en dat Japan zich hiervan niet zou laten terughouden door actie of protest van welke mogend beid ook? 't Is mogelijk, maar toch niet waarschijnlijk. Een doorgewinterde politicus als Saito laat zich in een interview niet zoo gemakkelijk gaan en eer der kan men dan ook gelooven, dat zijn schijnbare openhartigheid is bestemd om de pacificatie van China zooveel mogelijk te vertragen. In het Lagerhuis vroeg de leider der Arbeidersop positie gisteren aan Minister Chamberlain hoe of het nu eigenlijk stond met de betaling der Britsche schulden aan Amerika. Hij kreeg ten antwoord, dat de Amerikaansche sehuldeischer op 22 November jl. netjes een nota Groote opwinding in Chlneesohe rogee- rlngs kringen. Peking: De Japansche ambassadeur In Was hington, Saito, heeft een vertegenwoordiger van het blad, de „Evening Bulletin" in Philadelphia een in terview toegestaan, waarin hij verklaarde, dat Japan bereid was het bestuur van Noord-China op zich te nemen, wanneer 't dit ter handhaving van den vrede in Oost-Azië noodzakelijk achtte. Deze houding zou zich ook bij een eventueel protest of een actie van andere mogendheden niet wijzigen. Deze Japansche verklaring trekt hier de grootste aandacht. De ongerustheid met betrekking tot de toekomstige Japansche plannen die den laataten tijd reed* minder sterk geworden was, is daardoor opnieuw opgeleefd. had gestuurd met het totaal bedrag zijner vordering en een vriendelijk onderschrift, dat hij graag eens wou praten over een regeling der betaling. Juist Maandag had de Engelsche schuldenaar daar op geantwoord, dat hij reeds in Juni had -medege deeld dat de omstandigheden hem dwongen van re geling zijner schuld af te zien. Men ziet het gaat tusschen de volkeren, zooals tus schen de menschen. Betalen als de portemonnaie leeg is, valt niet mee. Met dat al staat thans wel vast dat het trotsche Albion zijn schulden niet langer betaalt. Sic transit gloria mundi! De provincie Noordholland schrijft voor alle gemeentelijke politie ambtenaren een nienwe uniform voor. De commissaris der Koningin in de provincie Noordholland heeft een commissie benoemd, die on der zijn leiding besprekingen heeft gehouden betref fende uniforme kleeding en uitrusting der gemeente veldwachters in Noordholland, gezien de groote ver scheidenheid der politie-uniformen in deze provin cie. Ingevolge deze besprekingen heeft de commissaris de uniform enz. als volgt vastgesteld: Zij is vervaardigd van zwart whipcord; de tuniek met borstzakken met plooien en twee schootzakken, een rij nikkelen puntknoopen, blauwe biezen om mouwopslag en kraag, zwarte gevlochten schouder bedekkingen; voorts rijbroek met beenkappen, slap pe pet, waarop het gemeentewapen, daar omheen een zilveren lauwertak, om de pet een blauwe bolle bies. Over de tuniek een zwart draagriemstel (model als rijksveldwacht met browning-revolver (op de jas dus) een klewang met nikkelen gevest en nikkelen punt; tot de uitrusting ^ehoort verder: een gummi stok, een handboeiketting en transportboei. Overkleeding: jekker met nikkelen knoopen en lange zwarte regenjas met zwarte knoopen en band in den rug. De chef-veldwachter is kenbaar aan een zilveren staand balkje op de kraag. Uiterlijk 1 Januari 1938 moeten alle gemeente-veld wachters aldus gekleed zijn; de bewapening dient di rect ingevoerd. Nieuw aangestelde beambten moeten aanstonds de nieuwe uniform dragen. „Een dergelijke vuiligheid wil ik niet behandelen." Bij de ontvangst van het diplomatieke corps te Berlijn heeft minister-president Göring er op gewe zen, dat het de taak der Duitsche regeering was, het communisme te bestrijden in den vorm, zooals het in Duitschland voorkomt. Zij moet zich ook voorbehouden in volledige vrij heid de middelen toe te passen, welke zij juist acht en daarbij kan zij geen rekening houden met buiten- landsche adviezen. Vervolgens gaf Göring een over zicht van de his- torische ontwikke ling van 't Marxis me en het Com munisme. Het communis me had nog slechts een enke len vijand: de na tionaal socialisti sche beweging. Toen brak 30 Januari 1933 aan. Toen dien dag de nationaal so cialistische bewe ging de macht overnam, had voor het commu nisme het beslis sende uur gesla gen en de Rijks- brand moest het „fanaal" zijn voor een bloedigen opstand in geheel Duitschland. Het testament van Ernst Ik wil niet nogmaals, aldus Goering, de ongehoor de laster bestrijden, welke naar aanleiding van de ze gebeurtenis tegen de nationaaJ-socialistische re geering en mij persoonlijk is rondgestrooid. Daartoe bestaat geen aanleiding nadat het hoogste Duitsche gerechtshof de gebeurtenissen, verband houdende met den brand in den Rijksdag, nauwkeurig heeft onderzocht en zijn beslissing heeft genomen. Doch laat mij hier één ding zeggen: De even ge- meene als plompe vervalsching van het z.g. testa ment van den vrocgeren groepsleider Ernst stelt al les, wat tot nu toe heeft plaats gevonden, in de schaduw. Dergelijke vuiligheid wil ik niet behande len. Wij waren vast besloten nadat wij de macht hadden overgenomen, het communisme zóó te tref fen, dat het zich door onzen slag in Duitschland nooit weer zou kunnen herstellen. Dat was sedert jaren een der belangrijkste programmapunten. Göring. Het vuur in den nacht aangekomen. Twee honderd gasten in het vlammend ge bouw. Door tot nog toe onbekende oorzaa?c is in den nacht van Maandag op Dinsdag in een hotel te Lansing, de hoofdstad van den Amerikaanschen staat Michi gan, brand uitgebroken. Het vuur greep met razen de snelheid om zich heen en legde het geheele ge bouw, dat midden in de zakenwijk gelegen is, in de asch. Tijdens het. blusschingswerk had zich een pa niek van de hotelgasten meester gemaakt. Ondanks de groote koude sprongen eenige hunner in de langs het hotel stroomende Grand River en verdronken. Men vreest, dat ten minste 20 personen den dood in de vlammen hebben gevonden. Onder de dooden en vermisten bevinden zich ook eenige afgevaardigden van het Parlement van Michigan. Aangezien nog meer personen worden vermist, wordt het zoeken onder de rookende puinhoopen voortgezet. De reusachtige brand tijdens een hevige sneeuwstorm en koude uitgebroken. Volgens een nader bericht van United Press brak de reusachtige brand tegen middernacht uit tijdens een hevige sneeuwstorm, die de hlusschingspoging bijna onmogelijk maakte en waardoor het vuur met een niet te stuiten snelheid om zich heen greep. Het aantal personen, dat bij dezen brand om hot leven gekomen Is, wordt op het oogenblik, dat wij dit seinen, nog steeds op twintig geschat. Meer dan veertig personen liepen ernstige brandwonden op, of leden aan zware rookvergiftiging. Bovendien kregen nog velen arm-, been- of schedelbreuken bij hun pogingen, om aan de vlammen te ontkomen. Een groot aantal personen wordt nog vermist, Men vreest, dat zij in het vuur zijn omgekomen. Onder de dooden bevindt zich zeker ook een lid van het staatsparlement van Michigan, dat in den laten avond op het Capitool voor een speciale zitting bijeengeroepen was. Eenige leden van het parlement vertoefden In verband hiermede als gasten in het hotel. Tegen half zes des morgens werd de brand eerst ontdekt. Op dit tijdstip hadden de vlammen even wel reeds op de eerste verdieping een deel van het inwendige van het gebouw vernietigd en nog voor zes uur stortte het dak van het hotel in, weinig la ter gevolgd door de verschillende muren, welke al les onder hun puinen bedolven. Zoowel in de vlammen als onder de puinen von den velen den dood. Een aantal brandweerlieden, dat deelnam aan de wanhopige blusschingspogingen werd onder de in stortende muren begraven en gedood. Het reddingswerk zoowel als de pogingen om den brand te blusschen werden door de grimmige koude de thermometer wees 18 graden Celsius onder nul -- nog aanzienlijk bemoeilijkt. Meermalen bevroor het water in de slangen en moest eerst moeizaam worden verwijderd, voordat de spuiten konden voort- werken. Bovendien werd het vuur nog door den storm aangewakkerd. Na uren langen arbeid is het nog steeds niet ge lukt, alle dooden te bergen. Het juiste aantal dooden en gewonden kon men dan ook nog niet vaststellen, daar het gastenboek door het vuur ls vernietigd. Men schat het aantal personen, dat den nacht in het hotel doorbracht, op tweehonderd. Over de oorzaak van den brand is nog niets defi nitiefs vastgesteld kunnen worden, doch men ver moedt dat hij door kortsluiting ontstaan is. De autoriteiten hebben tot nog toe reeds elf dooden uit de puinen geborgen. Er worden echter op het oogenblik nog ongeveer 25 personen vermist. Do pogingen, om de lijken uit de met een dikke ijskorst bedekte puinen te bergen, worden nog steeds voortgezet. Ook de Grand River, waarin, volgens ooggetuigenverklaringen, vele gasten uit de vensters der verdiepingen gesprongen zijn. wArdt naar lijken afgezocht. De aangerichte schade wordt op ongeveer 350.000 dollar geschat. Een der parlementsafgevaardigden, McNitt. die deelgenomen had aan de speciale zitting van het parlement en die den nacht eveneens in het hotel had doorgebracht, verklaarde: „Toen er alarm voor brand werd geslagen, stormde fk op de deur van mijn kamer toe. opende haar en deinsde ontzet ta nig, toen ik een vrouw met brandende haren en brandend nachtgewaad in de gang op en neer zag rennen. Ik zag mannen en vrouwen uit de vensters ringen uit vrees, dat zij geen anderen uitweg meer vinden zouden .Ik hoorde, hoe een man, die uit de tweede verdieping op straat gesprongen was, op het plaveisel te pletter viel.m Nog honderd gasten vermist? Reuter meldt no giut New York: Naar langzamerhand blijkt, moet de hotelbrand in Lansing (Michigan) beschouwd worden als een catastrofe van de eerste grootte. Volgens een mededeling van de politie, wordt nog ongeveer de helft van de bijna tweehonderd hotel gasten vermist. Van de tot nog toe geborgen lijken konden er acht geïdentificeerd worden. Vijf hunner zijn leden van het staatsdepartement van Michigan. Van vijf andere lijken, welke eveneens gel>orgen zijn, konden de namen nog niet worden vastgesteld. Nadat Goering nog gesproken had over de instel ling van concentratiekampen, gaf hij als zijn mee ning te kennen, dat do dag niet ver meer is, waarop het in Duitschland niet meer noodig zal zijn de te genstanders van het. nationaal-socialisme met politie methoden te bestrijden. De nationaal socialistische regeering hoeft evenwel, aldus besloot Goering, niet alleen Duitschland het leven gered: wanneer Duitschland het communis me in zijn uiterlijk cn innerlijk bestrijdt, verzekert hot tegelijkertijd hot bestaan van de geheele gecivi liseerde wereld. Dit feit rechtvaardigt het feit, dat Duitschland voortaan in de samenleving dor volken weer de plaats zal innemen, welke het overeenkom stig zijn grootte en prestatie in de wereld toekomt. De vechtenden door de politie uiteen geslagen. In de Weensche staatsopera is het Dinsdagavond tot stormachtige scenes gekomen, welke zelfs het ontbieden van groote afdeelingen politie noodzake lijk maakte. Tal van personen zijn gearresteerd. Clemcns Krauss dirigeerde de opera Falstaff van Verdi. Toen hij de zaal binnenkwam, werd hij, in verband met zijn benoeming te Berlijn, luide toegejuicht. Dit gejuich nam het karakter aan van een demonstratie waaraan tal van Joden, die zich in do zaal bevon den, aanstoot namen. Na de pauze herhaalden de demonstraties zich. Doch tegenover het „Hoch"-geroep zette een fluitconcert in. Er ont6tond een vechtpar tij, waarbij spoedig alle aanwezigen betrok ken waren. Politie moest er bij te pas komen. Met de gummiknuppels werden de vechtenden uit eengeslagen. Tal van personen werden gear resteerd. In verband met deze gebeurtenissen kon het twee de gedeelte van de voorstelling pas na een kwartier extra-pauze worden aangevangen. Een goed geslaagde proefnachtvlncht boven de Zuiderzee nabij den Afsluitdijk. Gistermorgen heeft men de Snip het K.L.M.- vliegtuig, dat dezer dagen de Kerstvlucht naar West- Indië hoopt te ondernemen van Waalhaven naar Schiphol overgebracht. Om ongeveer half vier is het vliegtuig geland met aan boord de volledige bemanning, die ook de vlucht naar West-Indië zal meemaken, t.w de heeren Hon- dong (eerst* bestuurder), van Balkom (tweede be stuurder), van der Molen (marconist) en Stolk (me canicien). Gisteravond heeft men een nachtvlucht gemaakt in de buurt van Schiphol, teneinde de nachtinstrumen ten te controleeren, de werking van de radio-installa tie bij nacht na te gaan en proeveh te nemen met het landen in het donker. Om ongeveer half zeven is de Snip daartoe opgeste gen, om na ongeveer een uur weer op Schiphol neer te strijken. Nadat het toestel behouden was geland, werd den heer Hondong naar zijn bevindin gen gevraagd. In de eerste plaats zoo ver telde hij hebben wij proeven genomen met driftmeten bij nacht boven zee. Daarvoor heb ben we eenerzijds een speciale lamp van 600 meter lichtsterkte, anderzijds een vinding van onszelf, een spiegel, die door een wach ter naar buiten wordt gedraaid cn waaraan een driftmeter is bevestigd. Ook hebben we lichtbommetjes uitgeworpen. Dit alles is ge schied boven de Zuiderzee, nabij den Afsluit dijk. Daarna zijn nog proeven genomen met bestekbepalen volgens het Amerikaansche sy steem van Wyns. Daartoe hoeft men cenigen tijd boven de wolken gevlogen. Alles was naar verlangen verloopen en de heer Hondong was uiterst tevreden over machine en instrumenten. Later in den avond zou men waarschijnlijk nog eens opstijgen. Vandaag zou men overgaan tot het omvangrijke werk van het bepalen van het zwaartepunt, het com- penseeren van het compas, enz. Vrouw en vier jonge kinderen met bijl slagen gedood. Sydncy. In een houthakkershut In een der bos- schcn van Zuid-Australië heeft men de lijken ge vonden van een 29-jarigo vrouw en haar vier jonge kinderen. Allen waren klaarblijkelijk met bijlslagen gedood. OP HET LJS VERONGELUKT. Terwijl Zaterdag reeds drie schooljongens bij een ijstochtje in de nabijheid van Riga door het ijs waren gezakt en verdronken, wordt thans een der gelijk ongeluk gemeld uit Midden-Kurland. Daar verdronken drie jonge arbeiders, die zich deels per rijwiel, deels per schaats over het ijs van een meer naar hun werk hadden begeven, den volgenden mor gen werd geconstateerd, dat zij vermist werden, waarna men op zoek ging en hun lijken ontdekte in een bijt. Zij waren op een dunne plaats door het ijs gezakt cn verdronken.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1