Ernstig scheepsongeluk op de Schelde Winkelweek-loterijen Buitenland VAN GROOTEN EN KLEINEN. Gevolgen van de koudegolf in Amerika. Brandcatastrophe in Tsjecho-Slowakije. Engelsch schip op de kademuur geloopen. KIJKEI1 isKOjmUijCLOECK Minister waarschuwt de gemeente besturen. 23 DOODEN TE LANSING. ONTZETTEND ONGELUK TE LIVERPOOL Tweede Kamer. Exporteurs weest voorzichtig TEGEN EEN TOEKOMSTIGEN OORLOG. Een gevaarlijk sinjeur. Donderdag 13 December 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9617 COURANT. Int. Telef. No. 20 DH blad verschijnt dagelijks. Dehalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v-h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent ibewljsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Paraguay moet ophouden met vechten. De Volkenbond grijpt in. Schorsing van de vlootbesprekingen te Londen. Roosevelt wenscht wapencontrole, maar of de wapenfabrikanten er zich iets van znllen aantrokken? Kleine stelen, maar groote stelen het meest 't Is een opschrift, dat eens stond op een pijpen- winkel. De eigenaar wilde daarmede te kennen ge ven dat hij lange en korte pijpen kon leveren. Hij kreeg echter last, omdat verwarring ontstond met het werkwoord „stelen", zoodat de grooten dezer aarde zich beleedigd konden voelen. Ik kan voor de waarheid van deze anecdote niet instaan, maar wel weet ik, dat het er in de wereld soms wel naar lijkt, alsof grooten vergund is, wat kleinen moeten nalaten. De Volkensbondscommissie van 23, onder voorzit terschap van Najero (Mexico) heeft n.1. gisteren aan Paraguay doen weten, dat het nu maar eens uit moet zijn met dat gevecht in de Gran Chaco en dat het land voor 20 December a.s. de voorgestelde wa penstilstand zal hebben te accepteeren. Stel je voor, dat je twee jaar lang hartstochtelijk voor iets hebt geijverd, je volle hebben en kunnen in de waagschaal hebt gesteld en dat dan een „groo te" komt, die je de vruchten van je inspanning tracht te ontnemen. Zoo gaat het Paraguay! Thans, door de binnenlandsche troebelen in Boli via, bijna zeker van de overwinning, ziet het zich in het binnenhalen van de buit belemmerd door den Volkenbond. Het spreekt vanzelf dat Paraguay allerlei smoesjes bedenkt om uitstel te krijgen om in dien tijd nog gauw even een paar harde tikken te geven. Maar, hoewel het scheen alsof de Volkenbonds commissie oorspronkelijk geneigd was tot eenig uit stel, hebben de successen bij de regeling van het Joegoslavisch-Hongaarsch geschil blijkbaar zoo gunstig gewerkt, dat. Geneve voet bij stuk houdt en in scherpe bewoordingen zich zal wenden tot den overwinnaar in den Gran Chaco oorlog. Gelukkig maar! Aan deze hel van menschelijke ellende moet zoo spoedig mogelijk een eind worden gemaakt. Maar toch zal Paraguay wel even denken aan de groote stelen en de kleine stelen. Want als het een groote betreft?! Zie Japan! Het is thans wel zeker, dat Japan het vlootver- drag tegen 20 December a.s zal opzeggen. Dientengevolge is gistermiddag in de zitting van het Engelsche Kabinet besloten de vlootbesprekin gen voorloopig te schorsen. De afgevaardigden gaan dus weer huistoe en de wereld heeft alweer een illusie minder. Als er tenminste nog menschen waren, die zich iets van de onderhandelingen te Londen hadden yoorgesteld. Vooruit was te zien, dat Japan los wilde van de vlootbeperkingen. Het is gisteren dan ook een beste dag dag voor de wapenfabrikanten geweest Trouwens, deze heeren hebben toch niet te kla gen. Frankrijk schijnt weer vijftig groote Gleen-Mar- tin-bombardementsvliegtuigen in Amerika te heb ben gekocht. Deze monsters hebben met 1000 K.G. bommen aan boord een actie-radius van duizend kilometer. - Ook uit andere landen komen berichten over oor- logsaankoopen. En de wapenfabrikanten zullen zich dan ook wei nig bekommeren over do maatregelen, die President Roosevelt treft om oorlogswinsten in de „vak" te voorkomen. Daarop zal wel iets te vinden zijn- Oogst grootendeels verwoest Volgens een bericht van United Pres uit Chicago heerscht in groote deelen van het Zuid-Oosten der Vereenigde Staten en ook in het Noorden, een kou degolf, zooals in dezen tijd van het jaar sinds zestig jaar niet is voorgekomen. Terwijl men in de Noordelijke Staten beter is toe gerust, om een koudeperiode door te maken, is de koude in 't Zuiden totaal onverwacht gekomen en heeft dientengevolge daar grootere schade aange richt. Sedert het jaar 1906 Is in de Zuidelijke Staten voor hot eerst sneeuw gevallen. Door den ingeval len vorst is niet alleen een groot deel van den oogst in de tropische gebieden der Vcreenigde Staten ver woest, doch het gcheele openbare leven heeft ern stige nadoelen ervan ondervonden. Uit den staat Mississippi wordt gemeld, dat drie personen tenge volge van de koude om het leven gekomen zijn. Volgons de weerberichten hoeft men voorloopig nog niet erop te rekenen, dat de koude zal afnemen, daar de ijzige winden, welke van de Rocky Moun- lains afkomstig zijn, nog aanhouden. Drie personen gedood, gewond. zeven ernstig In Beneden-Mohrau bij Roemerstadt in Tsjecho- Slowakije heeft, naar eerst thans bekend wordt, Maandag j.1. een vreeselijke brand gewoed. Tijdens het werk, dat reeds om middernacht was aangevan gen, is brand uitgebroken in een vlasfabriek. In de vlammen, welke gretig voedsel vonden in de opge stapelde voorraden vlas, zijn drie vrouwen om het leven gekomen. Zeven personen onder wie zes vrou wen, liepen ernstige brandwonden op. De oorzaak van den brand kon tot nog toe niet worden vastgesteld. De botsing was zoo hevig, dat vnnr en vlam men nlt de steenen sloegen. - Als door een wonder geen persoonlijke ongelukken Antwerpen. Gisteravond heeft zich op de reede van Antwerpen een zeer ernstig scheepsongeluk voor gedaan. De Engelsche stoomboot Kittykwaker kwam om half zeven gisteravond de Schelde opgevaren. Het schip had bijna de kade voor vak 9 bereikt, waar 't vastgemaakt moest worden. Op die plaats bevindt zich evenwel het wrak van het acht dagen geleden gezonken binnenschip Helena. Boven het wrak wa ren naturlijk twee lichtboeien aangebracht om de gevaarlijke plaats aan te geven. Het is nog niet precies komen vast te staan, wat is gebeurd: of men de lichten te laat heeft gezien of dat de Kittywaker stuurloos is geraakt De ma noeuvres waren evenwel zoodanig, dat niet voorko men kon worden, dat de Kittykwaker met groote kracht op den kademuur liep. Dit gebeurde met zulk een hevigheid, dat vuur en vlammen uit de steenen sloegen. Vervolgens schuur de het schip langs de kade, sleurde vier muurpalen mede en kwam terecht tusschen de kade en het En gelsche stoomschip Malines van de Harwich-lijn, dat gereed lag voor het vertrek. De kabels en meertouwen, waarmede de Malines aan de kade was bevestigd, werden alle kapot ge trokken. en de meerpalen uit den kademuur gerukt. De Malines kwam op drift. Gelukkig was de boot onder stoom. Doordat de be manning dadelijk ingreep, kon het schip spoedig ln veiligheid worden gebracht. De Kittykwaker heeft groote schade opgeloopen. De Malines liep schade op aan het_ achterschip, doch werd na onderzoek zeewaardig verklaard. Met een uur vertraging kon het schip naar Harwich ver trekken. De kademuur is over een lengte van 4 meter ge heel ingedrukt. Aan boord van de Harwich-boot ont stond op het oogenblik van de aanvaring een gewel dige paniek, zonder- dat zich evenwel persoonlijke ongelukken voordeden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter voldoening aan een desbetreffend verzoek van zijn ambtgenoot van Justitie een circulaire tot de ge meentebesturen gericht betreffende winkelweeklote rijen. Hierin zegt de minister, dat bij de toepassing van de Loterijwet reeds herhaalde malen is gebleken, dat de dagelijksche besturen der gemeenten veelal een te ruime opvatting hebben van de bevoegdheid, hun bij art. 3 dezer wet toegekend. Zij meenen dat het laatbaar is, toestemming te geven tot het aanleggen en houden van loterijen, waarbij het toebrengen van direct of indirect voordeel aan particulieren wordt beoogd, indien slechts eenig deel van de opbrengst voor een liefdadig doel of een ander algemeen belang conform voormeld art. 3 wordt bestemd. Dat de Kroon zoodanige besluiten herhaaldelijk wegens strijd met de wet heeft vernietigd, is, zoo schijnt het, niet vol doende bekend. Juist in dezen tijd van het jaar is de neiging tot het organiseeren van zulke loterijen bij de winkeliers begrijpelijkerwijs zeer sterk; en herhaaldelijk vinden zij bij de dagelijksche besturen hunner gemeenten een te gewillig oor. Een dergelijke onjuiste toepassing van de wet in die gemeenten geeft bovendien aan de winkeliers in andere gemeenten aanleiding tot gegronde ont stemming en klachten over onbillijke bevoordeeling van anderen. Een zooveel mogelijk gelijke toepassing van de be palingen der Loterijwet in de onderscheidene ge meenten is dan ook van belang. In verband daarmede wordt er voorts nog op ge wezen, dat het aan de colleges van B. en W. niet vrij staat vergunningen tot een aantal samenhangende loterijen (dus in wezen tot één loterij van grooteren omvang dan waarvoor door B. en W. toestemming 1 kan worden gegeven) uit te reiken. Lamlng (Michigan), 12 Decemb. (V.D.): Uit het puin van hotel Kern zijn Woensdag zes geheel verkoolde lijken geborgen. Het aantal dooden ls hiermede tot 23 gestegen. Nog een groot aantal lijken men spreekt van zeventig zouden zich ln het puin be vinden. Vloer van een school ingezakt 300 ge wonden. Te Liverpool heeft Woensdagavond een ontzettend instortingsongeluk plaats gehad. In de, op de eerste verdieping van de St Clemens- school gelegen feestzaal, werd een concert gegeven. Ongeveer 400 personen, voor het overgroote deel kin deren, bevonden zich in de zaal. Door nog niet opgehelderde oorzaak is plotseling de vloer ingezakt met het gevolg, dat alle aanwezi gen, ongeveer 12 Meter vielen. Ongeveer 300 personen werden in ijlings ontboden zieken- en vrachtauto's naar de ziekenhuizen over gebracht Voor het gebouw speelden zich hartverscheurende scenes af. Tal van moeders probeerden wanhopig tot het gebovnv door te dringen. Politie en brandweer zijn bezig de slachtoffers te bergen. Later werd gemeld: Gelukkig is gebleken, dat het ongeluk niet zóó ernstig is geweest als oorspronke lijk werd gedacht. De -meeste kinderen werden slechts licht gewond. Nadat hun de eerste hulp was verleend, konden zij huiswaarts keeren. Slechts betrekkelijk weinig personen hebben ernstige verwondingen op geloopen. HANDELSVERDRAG MET AMERIKA. Een Nederlandsche delegatie zal naar Amerika gaan. In verband met de bereidverklaring van Amerika om met Nederland te onderhandelen over een han delsverdrag, op den voet van wederkeerigheid, ver neemt de Msb., dat van Nederlandsche zijde een de legatie naar Amerika zal gaan om de onderhandelin gen te voeren. In deze delegatie zullen zitting hebben zoowel vertegenwoordigers van de regeering als van het bedrijfsleven. Zitting van Woensdag 12 December. Nadat de motie-Drop tot opneming van de ver plichting tot naleving van collectieve arbeidsover eenkomsten in Rijksbestekken, met 62 tegen 20 stem men was aangenomen, hechtte de Kamer haar goed keuring aan het voorstel van den voorzitter om den heer Sneevliet in de gelegenheid te stellen tot het houden van een interpellatie over de troepenzending naar het Saargebied. Daarna werd aan de orde gesteld de afdeeling „Spoorwegen" der waterstaatsbegrooting. Naast scherpe critiek op de to snelle invoering van de Diescltractie, had de minister, in hoofdzaak van sociaal democratische, katholieke en communis tische zijde verwijten te incasseeren over zijn loon politiek bij de Spoorwegen. Hij had de garantie voor handhaving gedurende twee jaar van het met 5 pet. verminderde loon af hankelijk gesteld van een eenstemminge aanvaar ding van de loonsverlaging en had daardoor volgens den heer Kuiper (r.k.) zijn doel voorbij geschoten, omdat thans oen zeer kleine minderheid door haar recalcitrante houding deze garantie verhinderde. Hij hoopte echter dat de minister alsnog deze garantie zou willen geven en zal desnoods een motie voorstel len. In zijn antwoord erkent de Minister van Water staat, de heer Kalf, dat indertijd eenige fouten zijn gemaakt bij de aanschaffing der Diosel-electrische tractie, doch zijn Excellentie ontkende dat de strop groot zou zijn. Er is geen sprake van millioenen schade. Hij wees op de reeds bereikte groote bezuinigingen doch kon den heer Krijger geen besliste toezegging doen, dat de spoorwegtekortcn spoedig zullen zijn weggewerkt. De Minister ontkende bij het voorschrijven der loonsverlaging te eigenmachtig te zijn opgetreden. Overigens verkeert de spoorwegarbeider nog steeds in een positie, die ver uitgaat boven die van den gemiddelden arbeider in ons land. De verlaging voor 1935 ligt vast en is niet te ont gaan. De minister wil beslist niet op zijn beslissing weerkomen. Daarna krijgt de heer Krijger (c.-h.) gelegenheid tot repliek en stelt een motie voor om de loonrege ling. zooals deze op 1 Januari a.s. in werking zal treden, behoudens zeer bijzondere omstandigheden, ongewijzigd te handhaven en deze garantie niet af hankelijk te stellen van de eenstemmige aanvaar ding der loonsverlagingsvoorstellen. Die eenstemmige aanvaarding bleek het haakje waar de kan aan hangt. De Minister meende, dat bij het niet-stellen der eenstemmige aanvaardingsclausule het werken voor de directie der spoorwegen zeer onaangenaam en moeilijk zou worden, terwijl het zich tijdens de de batten liet aanzien, dat de meerderheid der verga dering dat zoo niet aanvoelde. De meeningert botsten nogal tegen elkaar, zoodat de voorzitter maar voorstelde het debat over de af koeling ..Spoorwegen" te schorsen. Eerst even koppen tellen! Daarna kwam Mijnwezen aan de beurt, dat na een zeer tam debat zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. Een clearing-tekort van ongeveer f 12 millioen. Het is wel gelukkig dat regelmatig de stand der clearing-rekening tusschen Duitschland en Neder land wordt gepubliceerd, want nu is het tenminste mogelijk het oog te houden op den loop der handels verrichtingen tusschen deze beide landen. En laat ons maar direct zeggen, dat de ietwat som bere voorspellingen, die wij ten aanzien van de clearing ongeveer een maand geleden hebben geuit, ten volle dreigen uit te komen. Er is reeds nu een achterstand van 12 millioen en als de verhouding tusschen im- en export zoo blijft, dan zal dit bedrag steeds oploopen. Duitschland heeft groot gebrek aan tal van artike len en koopt dus veel meer dan normaal, zoodat on ze uitvoer zoo langzamerhand grooter wordt dan onze invoer. Diententgevolge zal gebeuren wat wij wel verwacht hebben: Nederland krijgt een groote, ongedekte millioenen- vordering op Duitschland thans inplaats van op het Sonderkonto, op de clea- ringrekenlng. Er bestaat wel een voorloopige regeling met Duitschland, krachtens welke de herleiding van mar ken in guldens in beginsel plaats vindt, op het oogen blik van storting in Duitschland. maar dat geeft geen enkele zekerheid. Het is dan ook te hopen, dat onze regeering zoo veel mogelijk zal trachten de aanvang der werk zaamheden van het Rijks-exportburcau, waarover wij onlangs schreven, te bespoedigen. Hoe onaangenaam het ook voor onze exporteurs is, toch blijft er niets anders over dan een controle op onzen uitvoer, omdat het absoluut ongewenscht moet worden geacht dat de clearingrekening een negatief saldo vermeldt. De toestand is gelukkig nog niet verontrustend. Toch wil het ons voorkomen, dat onze exporteurs voorloopig eenige reserve in acht dienen te nemen. De clearing-cijfers wijzen duidelijk op de wensche- lijkheid, dat de export wordt verminderd en men kan er dan ook niet meer mede af door te zeggen, dat de regeering niet heeft gewaarschuwd. Roosevelt wenscht wapencontrole. Maatregelen om oorlogswinst der wapen industrie te voorkomen. De Amerikaansche regeering treft maatregelen om te voorkomen, dat de bewapeningsfabrikanten in de toekomst abnormaal groote winsten zullen kunnen maken. President Roosevelt heeft zijn kabinet voor een buitengewone zitting bijeengeroepen, waaraan o.a. ook de vroegere leider der N.I.R.A., generaal John son, zal deelnemen. Tijdens deze zitting zullen, naar verwacht wordt, maatregelen besproken worden, welke voor de toe komst groote winsten der bewapeningsfabrikanten onmogelijk zullen maken. Tegelijk met de bijeenroeping van het kabinet leg de president Roosevelt een verklaring af, waarin hij zeide, dat de tijd gekomen was om ervoor te zorgen, dat de oorlog geen winstgevend zaakje voor de fabri kanten van wapenen en munitie bcteekenen zal. De tot nog toe gevoerde verhandelingen van de com- missie-Nye, die een onderzoek instelt naar de wa pen fabricage en den wapenhandel, hebben, zooals Roosevelt verder verklaarde, aangetoond, welke enorme winsten de wapenindustrie najoeg. Een wet, om het maken van een dergelijke winst te verhin deren, is volgens Roosevelt juist thans, nu geen oor logswolken aan den horizon te zien zijn. raadzaam en opportuun. Verder wordt een plan overwogen, waarbij de Vcr eenigde Staten hun standpunt bepalen ten opzichte van de levering van oorlogsmateriaal aan vreemde, oorlogvoerende staten en ten opzichte van andere neutraliteitsvraagstukken. Door een dergelijk plan zou'ook de handel in munitie aan de scherpste con trole vanwege den staat worden onderworpen. De 19-jarige mej. A. v. R. te Rotterdam heeft sinds eenigen tijd omgang gehad met een 19-jarigen jon geman, P. L. v. U., beiden woonachtig te Rotterdam. Het meisje kwam er achter, dat de jongeman reeds gehuwd was en met haar moeder is zij gisteravond naar de woning van van U gegaan, waar zij hem met zijn echtgenoot© thuis troffen. Aan de echtge- noote werd de geschiedenis verteld en daarna zijn moeder en dochter weer vertrokken. De aldus verra den echtgenoot heeft zich hierover zeer opgewonden en is moeder en dochter op zijn motor achterna ge gaan. Op den Diergaardesingel heeft hij geprobeerd de twee vrouwen omver to rijden, doch dezen wis ten een aanrijding te voorkomen, door tijdig opzij te springen. De motorrijder is daarop aan de haal gegaan. Aangifte bij de politie werd gedaan, waarna de man werd aangehouden en in bewaring gesteld, verdacht van poging tot doodslag.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1