Modegrillen Houdt de balans in evenwicht Voor de practische Huisvrouw Bridgewoede in de Engelsch sprekende landen. VROUW, V/X\ODL Breien, breien, BREIEN. Op het oogcnblik hearscht er onder de dames een ware breiwoede. Bijna alles wat zij dragen hebben zijzelf vervaardigd. Voor sport wordt het liefste een helkleu rige overgooier of pull-over gebruikt Deze zijn met of zonder mouwen gebreid. Hier in hoeft men verschillende nuances. De eene wordt diagonaalsgewijze genomen, de andere wordt versierd met ruiten of lang werpige strepen, weer anderen met kruis steken. Op bovenstaande afbeelding ziet men een groote variatie daarin. Een plus four wordt hieronder gedragen, ook voor vrouwen, hetgeen zeer aardig staat Voor hecren staat het aardiger, wanneer men een model breit in vestmodel. Hieronder draagt men dan een helgekleurde shawl. Voor meer gekleed, d.w.z. voor des na middags is een nauwsluitend rokcostuum ook heel aardig. Het heeft raglanmouwen, wat op het oogenblik zeer modern is. De hals wordt hoog gesloten, doch deze kan men ook open laten. ONZE ZENUWEN OP EEN WEEGSCHAAL. NIET MET „MATEN", MAAR MET „MATE"! Door Dr. J. W. FREDERIKS. Ons organisme ls buitengewoon gecom pliceerd opgebouwd. En meestal is men er zich niet van bewust hoe fijn de verschil lende grondsubsanties in het menschelijk lichaam verdeeld zijn. En vooral is dit in de allereerste plaats het geval mot het doolhof der fijnere zenuwen, die in alle spieren en gowrichtcn loopen en iedere aandoening zeer precies rogistreeren, zoo dat de kleine afwijking reeds een merk baren invloed heeft op het algemeen wel zijn. Niet slechts de pijn, maar ook de bloedsomloop, de stofwisseling, de geza menlijke klierwerking en ook de warmte ontwikkeling worden door verschillende zenuwvlechten uitgebalanceerd en in even wicht gehouden. Natuurlijk is reeds de onbeduidendste lichamelijke of ook wel geestelijke opwin ding voldoende om dit zuiver uitgebalan ceerde spel ln zijn regelmatigcn loop te hinderen. Heden ten dage zal wel niemand in zijn betrekking iedere opwinding kun nen voorkomen. Men moet er echter op verdacht zijn, de gevolgen zooveel moge lijk te voorkomen. Ook de moderne prikkelende middelen als alcohol, nicotine koffie en thee mogen slechts in zeer kleine mate worden ge bruikt, doch het is natuurlijk heelemaal niet. noodig deze genotsmiddelen geheel te verbannen. Niemand zal er aan twijfelen, dat na een dag van grooten inspannenden arbeid een klein glas alcohol zeer weldadig op de zenuwen kan werken en zoo heel gunstig kan werken op een goede nacht rust. Vooral bij alcohol is matigheid na tuurlijk iets vanzelfsprekends. Deze zelfde maatregelen gelden voor nicotine. De tegenwoordige techniek is roods ver in het verwijderen van deze schadelijke stof uit de tabak, waarvan si garen en sigaretten worden gemaakt, doch hij al te overmatig rooken zal zelfs de nog overgebleven geringe hoeveelheid een verwoestenden invloed op de zenuwen hebben. Van groot belang is ook de vraag van hot koffiegehruik. Bij zeer vele menschen, die hard moeten werken, is koffie een op wekkend middel geworden, doch de doktor zal er steeds voor waarschuwen, door het gebruik van koffie de arbeidskracht te ver op te voeren, omdat men dan een alge- memo inzinking krijgt. Het gebruik van koffie is op den duur alleen dan onschade lijk. ais het cafeïne-gehalte, zooals dit bij koffie Hag het geval is, tot het uiterste minimum is beperkt. Merkwaardig is het, «lat do opwekkende kracht, ondanks het gemis van de cafeïne niet uitblijft. Dikwijls heeft bet lichaam, als het door een of andere oorzaak totaal uit zijn even wicht is. behoefte aan een algeheele ver andering en hier speelt dan het voedings- vraagstuk een groote rol. Vooral rauw kost kan in zulke gevallen groote veran deringen teweeg brengen of eten zonder zout of een tijd volkomen vegetarisch voedsel, zoo'n dieet doet soms wonderen en sterkt het lichaam en de zenuwen in zeer korten tijd aan. In ieder geval staat het vast, dat al deze factoren bij de buitengewoon belang rijke rol. die ons zenuwstelsel speelt bij onzen gezondheidstoestand, onze volle aandacht vragen en dat wij alleen dan, als wij zoo verstandig mogelijk leven, in staat zijn lichaam en geest zoo lang mogelijk frisch en op peil te houden. ZWIJGEN. Een moeilijke levenskunst. Zwijgen vereischt vaak veel zelfoverwin ning. Hoe vaak komt het voor. dat ons de neiging overvalt, om aller aandacht op ons te vestigen door wat wij van anderen we ten? Doch die neiging moeten wij beheer- schen, anders zullen wij ons meer en meer gaan ontwikkelen tot gehate en alom ge vreesde kwaadspreeksters. Dubbel noodig is zwijgen, wanneer het iets betreft, dat ons door de betrokkene zelf in vertrouwen werd medegedeeld. Maar ook als er geen sprake is van ver trouwelijke inededeelingen, dienen wij. vóór wij het eerste woord uit onzen mond laten glippen, ons af te vragen, of zwijgen niet beter en... menschlievender is. Elke vrouw moet zooveel tact en medegevoel be zitten, om deelneming te hebben met de hulpeloosheid, de zwakte en wanhoop van andere menschen. Men moet zwijgend kun nen luisteren, wanneer een ander mensch zijn innerlijk blootlegt. De toevertrouwde geheimen worden natuurlijk tegenover derden bewaard. Wij zelf zullen echter al les achterwege laten, wat de menschen hun geheimen ontlokt of hen drijft tot ont boezemingen. Misschien verkeert de ander in een Stemming, waarin het 6611 behoefte is om te spreken over datgene, wat de geest zoo sterk bezighoudt, doch over eenigen tijd heeft men altijd berouw van zijn open hartigheid. Dit berouw en de vrees, dat een geheim misschien aan de openbaarheid wordt prijsgegeven, moeten wij onzen me- demensch liefst besparen door ontboeze mingen tegen te gaan, al geven deze op het moment zelf ook een zekere opluch-. tlng. Dit helpt intusschcn niet altijd. Vaak zal men ondanks do eigen terughoudendheid geheimen moeten aanhooren. De ander moet dan niet bespot of uitgelachen wor den; wel zullen wij vaak goeden rnad kun nen geven, al is het maar, dat wij aanma nen tot rustig overleg. Hoe vanzelfspre kend zulk een raad ook schijnt, iemand in moeilijkheden heeft er meestal toch be hoefte. aan om van overijlde besluiten te worden teruggehouden. Niet iedereen bezit de gave, om te zwij gen. Wij moeten meestal ons zelf daartoe opvoeden. Zoo moeten wij ook leeren, om te zwijgen, als er een twist dreigt uit te breken. Deze wordt heftig, als men te veel over het omstreden onderwerp zegt. Het is veel heter, om te zwijgen, wanneer men eonmnal zijn opvatting kort en duidelijk heeft gezegd. LET OP DE TANDEN DER KINDEREN. Geen vrees voor den tandarts aankweekeni Hoeveel voorlichting er ook op dit ge bied wordt gegeven, toch beseffen vele moeders nog niet, dat de tanden een der voornaamste functies van het lichaam moeten uitoefenen. Gaat het kind een maal naar school, dan wordt deze zorg veelal van haar afgenomen, doch vóór den schoolplichtigen leeftijd is toch in elk ge val de moeder degene, die voor het gebit de verantwoordelijkheid draagt. Onjuist is hot, om aan de melktanden minder aan dacht te besteden dan aan het blijvende gebit. Daarom moet ook bij het jonge kind streng de hand worden gehouden aan ge regeld tandenpoetsen. Niet alleen is een goed melkgebit een voorwaarde voor een goed blijvend gebit, doch aangetaste melk tanden kunnen ook de oorzaak van veler lei ziekten worden, met name van keel-, maag- en darmaandoeningen. En ook zon der dat het kind er pijn aan heeft, kan een tand aangetast zijn. Of dit zoo is, kan men meestal wel zien aan de kleur; overigens is het van belang, dat ook het jonge kind naar den tandarts gaat, wanneer er aan het gebit iets niet in orde schijnt. Wat moet men dan wel denken van de niet zoo zeldzame gewoonte, om den tand arts te gebruiken als een boeman, waar mee men de kinderen bang maakt en zoet houdt! Even onjuist is het echter, om de kinderen wijs te maken, dat de behande ling geen pijn zal doen. Dat helpt voor één keer; daarna vertrouwen ze niets en nie mand meer. Men krijgt dan onverkwikke lijke dingen te zien: kinderen, die met ge weld naar den tandarts gebracht moeten worden, die hun mond niet willen open doen, enz. Soms gaan ze zoo te keer, dat men ze eenvoudig niet kan behandelen. Gaat men echter vroeg genoeg met het kind naar den tandarts en blijft men zelf rustig, dan zal het de behandeling gaan beschouwen als iets vanzelfsprekends en noodzakelijks. Alleen op die wijze kan men het doel bereiken, n.1. het verkrijgen van een duurzame gezondheid. Op het oogen blik, dat de moeder met haar kind de ka mer van den tandarts betreedt, moet zij zichzelf op den achtergrond weten te stel len. De tandarts is veel beter in staat, om het kind kalmeerend toe te spreken, dan do toch altijd min of meer zenuwachtige moeder. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. den knippatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Modcredactie van dit blad. Muzcnstraat 5 B. te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebebceld, toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven? Het eens zoo bescheiden serveerblad heeft zich tegenwoordig zeer veel in zijn voordeel veranderd: een druk op de knop en vier slanke beenen komen te voorschijn, die het blad in een schitterend stabiel ta feltje omscheppen, dat aan het ziekbed of de eet- of theetafel uitstekend dienst doet. Een opstand met meerdere openingen voor flesschen en glazen doet het serveerblad uitgroeien tot bar. Het klaptafeltje met twee bladen be spaart heel veel ruimte. Samengevouwen staat het vlak tegen den wand, openge klapt biedt het twee tafels voor servies en gerechten. Naar dit voorbeeld is ook de moderne naaidoos ontstaan, die niet alleen talrijke vakjes heeft, maar zich ook nog tot op een gemakkelijke hoogte laat stellen. ONBREEKBAAR GLAS. Een uitkomst voor menige haisvronw. Er is tegenwoordig onbreekbaar, vuur vast glas te krijgen, waar de huisvrouw veel plezier aan beleven kan. Er worden pannen, schotels, kannen, glazen, inmaak- glazen en zelfs thee- en koffiepotten van gemaakt. Deze artikelen zijn niet alleen practisch en voor velerlei doeleinden te gebruiken, doch vertoonen ook fraaie vor men en lijnen. Vele puddingen, gemakkelijk uiteenval lende groenten, enz. worden onooglijk, wanneer wij ze op de dienschalcn over brengen. De huisvrouw heeft er vaak on eindig veel moeite mee en menig gerecht heeft zij niet op tafel gebracht, omdat het er te weinig aantrekkelijk was gaan uit zien. Het nieuwe, vuurvaste glas bevrijdt haar van deze zorgen. De schotel, waarin het gerecht is bereid, wordt zonder meer op tafel gebracht, want de vormen zijn zoo mooi, dat dit glaswerk in geen enkel op zicht voor porselein behoeft onder te doen. HET GEZIN VERWAARLOOSD. HET GELD VERSPEELD. VAN TIJDVERDRIJF TOT HAZARDSPEL. In de Engelsch-sprekende landen gaan er eindelijk van alle zijden stemmen op tegen het hand over hand toenemen van de bridgerage. Zelfs Mrs. Culbertson richt zich tegen dit misbruik, dat steeds verder om zich heen grijpt. „De bridgewoede gaat te ver, er moet iets tegen gedaan worden!" luiden haar eigen woorden. Toch is zij over het bridgespel als zoodanig, dat zij het spel der intelligentie noemt, nog steeds even enthousiast. Zij keert zich alleen te gen de overdrijvingen. „De bridgewoede is aangegroeid als een lawine," zoo zegt zij, „en heeft waarden met zich meegesleurd, die door niets te vervangen zijn. Kinde deren zijn beroofd van de verzorging en de belangstelling hunner moeders, eohtge- nooten worden achteruitgezet, prachtige hoeken blijven ongelezen en stoffig in de kast staan de menschen verloeren de kunst, om gedachten uit te wisselen en tallooze huisvrouwen vergeten de kook kunst, omdat de speeltafel haar te weinig tijd overlaat. Bridge moet niete anders zijn dan wat afleiding en opfrissching ln het loven van allen dag. een training voor do hersens en een aangename tijdpasseering; het moet echter steeds één wieltje in tic groote machinerie blijven en mag nooit een der hoofdzaken worden. Het bridge spel moet een dienaar zijn van den bridge- speler en mag nooit zijn meester worden." Aan overdrijving op dit gebied maken zich voornamelijk vrouwen schuldig, aan gezien zij meer de vrije beschikking over haar tijd hebben dan de mannen, die voor do overgroote meerderheid aan bepaalde werkuren zijn gebonden. De vrouwen stel len belangrijker verplichtingen en het werk, dat zij moeten doen. uit om zich inplaats daarvan aan de bridgetafel te zetten. Hierdoor wordt zeer vaak het huis houden verwaarloosd; het eten is slecht en vluchtig toebereid en voor de kinderen heeft de moeder geen tijd meer over. Het 1 valt niet te loochenen, dat het bridgespel op deze wijze het gezinsleven verwoest. Het gaat overigens niet alleen om den tijd .dien het bridgen verslindt Vrouwen, die zeven namiddagen per week aan de bridgetafel zitten, spelen meestal om geld en het is niet zeldzaam, dat zij haar huis houdgeld verspelen. Zij trachten dan op het eten het tekort uit te zuinigen en haar man en kinderen worden onvoldoen de gevoed. Hier komen nog allerlei nadoelen van geringere beteekenis bij. oo bestaat, even als bij menig ander spel, ook bij bridge de verzoeking om in gezelschap te spre ken over de gespeelde partijen. Er zijn menschen, die met elkaar over niets an dere spreken dan over bridge. Dat wordt op den duur vervelend en is bovendien hoogst onbeleefd tegenover eventueele niet-bridgers in het gezelschap, voor wie het natuurlijk niet aangenaam is. als een onderwerp, dat hen absoluut niet inte resseert, lang en breed wordt afgehandeld. Er zijn vrouwen, die enthousiast verkla ren: „Ik zou 24 uur van den dag kunnen bridgen!" maar zoo is niet iedereen. Een vaststaand feit is ook. dat de mees te bridgers nerveus worden. Vandaar dat men soms de beschaafdste menschen hef tig over het spel hoort twisten. De spelers geraken in een overprikkelden toestand, wat er mede een bewijs voor is, dat het spel te ernstig niet als een spel wordt opgevat en dat men er een te groo te plaats aan inruimt. Mrs. Culbertson, die over de geheele zaak zeer gezonde opvat tingen heeft, waarschuwt er dan ook voor, om het bridgespel min of meer als een hazardspel op te vatten. Niemand moot voor een hoogeir tarief spelen, dan zijn beurs toelaat. Wie meer op het spel zet, dan hij met een glimlach kan uitgeven, heeft de eerste stap gedaan om zijn zenu wen te ruïneeren. Het mag bij het brid gen er niet om te doen zijn, geld te win nen. Het gaat uitsluitend om de „eer van het spel", of beter gezegd om do bekwaam heid daarin. Er zijn weliswaar vele men schen, die spelen voor een tarief, dat in htm omstandigheden te hoog is. Zij maken vroeg of laat speelschulden en 9pelen dan door, om weer uit de knel te raken. Voor zulke spelers ln het bridgespel echter niet uitgevonden. Mrs. Culbertson denkt bij haar waar schuwingen aan Engeland en Amerika en daar heerschen ook de meeste misstanden. Ook in ons land zijn er echter vele vrou wen, die aan het bridgespel een te groote plaats in haar leven inruimen. Laten zij zoo verstandig zijn, om zich van het begin af grenzen te stellen en te voorkomen, dat zij ooit aan het spel verslaafd raken. Deze glazen schotels zijn bijzonder prac tisch, wanneer men niet allen tegelijk kan eten, zoodat voor den man of voor volwas sen kinderen het eten moet worden opge warmd. Er zijn ook glazen braadschotels voor eiergerechten, zooals spiegel- of roer eieren, die anders spoedig koud worden. Bijzonder elegant staan tenslotte de glazen trekpotten, waar de goudbruine thee mooi in uitkomt. Men kan er zelfs glazen thee kopjes bij krijgen; het geeft een apart ef fect en het is niet onmogelijk, dat onze porseleinen theekopjes op den duur ern stige concurrentie zullen ondervinden van de glazen kopjes. HET PRACTISCHE MODEBLAD. Kosteloos voor lezeressen. Het nieuwe nummer van „Het Practi sche Modeblad" is thans verschenen. Het bevat tal van zeer geslaagde wintermodel- len en goede wenken op modegebied. De dames die op dit blad geabonneerd zijn, werd het heden toegezonden. Lezeressen, die het gaarne ter inzage willen ontvan gen, wordt het gestuurd na ontvangst van 12 cents porto aan het adres van de Mode redactrice, Muzcnstraat 5 B, te Den Haag (Giro: 191919). Men ontvangt dan tegelijk het herfstnummer. Naam en adres van de aanvraagsters dienen zeer duidelijk te worden vermeld, aangezien anders vertraging ontstaat of geen toezending kan volgen. Brieven met strafporto worden geweigerd. WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Worst kan men ge ruimen tijd bewaren, zonder vorming van schimmel te vreezen. als men het stuk worst bestrijkt met een dik papje van zout en water. Visch moet niet op hout worden toebe reid, maar op een bord of anaer voor worp van porselein of aardewek. De on aangename vischluriht blijft dan lang niet zoo hardnekkig in de keuken hangen. Glazen voorwerpen, die met iets heets gevuld worden, springen niet, wanneer zij daarbij op een vochtigen doek staan. Groene tomaten hullen wij in onbedrukt papier, waarna wij ze in houtspaanders rustig laten liggen. Af en toe worden de slochto uitgezocht. Na éenigen tijd zal blijken, dat de tomaten mooi rood zijn geworden. Als men in den zoutstrooier een paar harde erwten of rijstkorrels doet, wordt het zout niet vochtig. ER VALT WAT TE LIJMEN. Help nzelfi Voor het lijmen van porselein is witte olieverf, die men ook in tubes kan koopen, het eenvoudigste middel. Glaswerk kan men lijmen met zelfge maakte lijm. Hiervoor verwarmt men ge lijke deelcn schellak en spiritus van 90 in een goed toegedekt pannetje au bain Marie. Het pannetje mag in geen geval rechtstreeks met het vuur in aanraking komen. De breukvlakken van het glaswerk worden warm gemaakt met het mengsel bestreken, waarna men het gelijmde glas werk op een warme plaats laat drogen. Goedkoope lijm kan men verkrijgen, door de hars van kersenboomen te verzamelen en met een weinig heet water op te lossen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 8