Paniek in een kerk Groote communistische samenzwering ontdekt. Nachtelijk incident Opnieuw moeilijkheden De „Snip" te Casablanca Zware brand te Haarlem KIJKEfl is KOflfPEn bij CLOECK Zondagavond al weer vertrokken Japansch Stoomschip gezonken. Vrouw in vlammen. te Saarbrucken De gemoederen sterk yerhit. bij de clearing met Duitschland OPGEDRAGEN AAN NEDERLANDERS. Maandag 17 December 1934. Postrekening No. 23330 SCIAGER 78ste Jaargang. No. 9619 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *8 morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Obewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De eerste étappe niet op den eersten dag bereikt. De „Snip" heeft het eindpunt van de eerste etappe op den eersten dag van de vlucht naar West-Indië, Casablanca, niet kunnen bereiken. Het toestel heeft, zooals uit de ontvangen radioberichten blijkt, doorloo pend met slecht weer te kampen gehad. De tocht is te Alicante onderbroken, omdat het vliegterrein van Tangcr, dat, wat betreft het daglicht nog best bereikt had kunnen worden, radiotelegra- fisch onbruikbaar werd gemeld. Zondagochtend is het toestel van Alicante vertrok ken en Zondagmiddag 13.10 uur Amsterdamsche tijd werd na een voorspoedige vlucht op het vliegveld te Casablanca gedaald. Hartelijke ontvangst te Casablanca. De Radiodienst van het Persbureau Vaz Dias reelt mede, radiographisch van boord van de „Snip" mededeeling te hebben ontvangen, dat de ontvangst te Casablanca buitengewoon hartelijk is geweest. Er was groote belangstelling en er had een ontvangst plaats, georganiseerd door den Nederlandschen con sul-generaal te Tanger, den heer F. Gerth van Wijk, waarbij tal van Nederlanders en de plaatselijke autoriteiten aanwezig waren. Hondong en zijn mannen hebben nog eenigen tijd kunnen slapen. Voorts werd van boord van de „Snip" geseind, dat het toestel na het vertrek uit Casablanca (om 00 uur 05 A.T.) op ongeveer 500 M. hoogte vloog. Later ontving de radiodienst van het persbureau Vaz Dias bericht, dat te 1 uur 52 A.T. het toestel tus- schen Mogador en Kaap Juby vloog met een gemid delde uursnelheid van 205 K.M. De „Snip" uit Casablanca vertrokken. Casablanca, 17 Dec. (V.D.), De ,iSnip" is om 23 uur 45 Greenwich Tijd (d.i. 5 minuten na middernacht Amsterdamsche tijd) uit Ca sablanca vertrokken voor de volgende étap pe naar Porto Praya, een afstand van 2654 K.M. Een gewelf ingestort DE ORGANIST ZWAAR GEWOND KERK WAS NOG MAAR DRIE JAAR GELEDEN GEBOUWD. Zondagmorgen om tien uur, toen de Hoog mis in de R.K. St. Michaelkerk te SL Mi chielsgestel zou beginnen, is, juist op 't mo ment, dat de dienstdoende geestelijke, de Eerwaarde Pater, Aalbers, de plechtigheid zou aanvangen, een deel van het gewelf, bo ven het zangkoor, naar beneden gestort. De organist, de heer Janssen, werd zwaar gewond door het neervallend puin en is in ernstigen toestand, op last van eenige dok toren, naar het St. Joan de Deo-ziekenhuis te Den Bosch vervoerd. De heer A. Kaptcyns, een der zangers, werd even eens ernstig gewond. Na in het ziekenhuis te zijn .verhonden, kon hij naar zijn woning te St. Mi chielsgestel worden vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. In de kerk en vooral bij het koor, ontstond een ontzettende paniek onder do aanwezigen. De kerk was in een dichte stofwolk gehuld. Geleidelijk drong de menigte naar den uitgang. Slechts éen politie man was bij het ongeluk in de kerk aanwezig. Hij Tiacl de grootste moeite het volk eenigszins te be dwingen en ongelukken te voorkomen. Verscheide ne menschen werden onder den voet goloopen. Zij zijn cr echter zonder ernstig onheil afgekomen. Op Jast van den pastoor werd het kerkgebouw ont ruimd, terwijl de Heilige diensten moesten worden kfgelast. De burgemeester, de heer Scheltus, heeft onmid- delijk beslag gelegd op het gebouw en den Officier van Justitie, te Den Bosch, inr. Dubois, gewaar schuwd. Deze was poedig ter plaatse. De politie werd last gegeven niemand tot het gebouw toe te laten. Later is het beslag beperkt tot de kerkruini te. De kerk is slechts drie jaar oud en is onder architectuur van den bekenden kerkenhouwer H. W. Valk uit Den Bosch tot stand gebracht. De Officier van Justitie liet de Rijksarbeidsin spectie te Maastricht, waaronder het dorp ressor teert, waarschuwen. INBREKERS STELEN VOOR 182.000 AAN JUWEELEN. Los Angeles. In de villa van een gefortuneerde weduwe, Delphine Slattcrv, hebben inbrekers hun slag geslagen cn voor 182.000 dollar aan juweelcn meegenomen. Dc villa staat zeer afgelegen in het «Altadena-district. Bewoner van het uitgebrande perceel voorloopig op het politiebureau vastge houden. Haarlem, 16 Dec. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een zware brand gewoed te Haarlem in het perceel Koningsstraat 49, waarin gevestigd is het sigarenmagazijn van den heer G. Polak, die bo ven den winkel woont. Het geheele perceel, dat twee verdiepingen hoog is, brandde uit. De winkelier, die alleen thuis was, werd omstreeks twee uur wakker door een dichte rook en vluchtte in nachtgewaad over het dak naar de buren. Eenige voorbijgangers hadden inmiddels de brandweer ge waarschuwd, doch toen deze ter plaatse kwam, bleek, dat het pand niet meer te behouden was, daar het vuur zich reeds door het geheele huis had ver spreid. De vlammen sloegen hoog boven het dak uit en door de geweldige hitte sprongen eenige spiegelrui ten van de winkels aan de overzijde van de smalle straat. Met zes stralen op de waterleiding werd het vuur bestreden. Het duurde enkele uren voor het gevaar voor uitbreiding geweken was. Het geheele perceel, dat twee verdiepingen telde, is geheel uitgebrand. Omstreeks vier uur kon de brandweer inrukken, doch Zondagmorgen werd zij opnieuw gewaarschuwd dat het dak van het naast het uitgebrande huis ge legen perceel, waarin een winkel in uurwerken van den heer Bouman is gevestigd, in brand stond. Dit brandje was spoedig gebluscht, doch het dak ver brandde grootendeeis en de winkel kreeg groote waterschade. Bij het onderzoek naar de oorzaak van den brand is gebleken, dat het vuur ontstaan is in de kamer achter den sigarenwinkel, waar niet gestookt werd. Wel brandde er in den winkel een kacheltje. Huis en inventaris waren verzekerd. De sigarenwinkelier is voorloopig op het politiebureau vastgehouden. 500 personen in Bulgarije gearresteerd. Sofia. Te Chaskovo (Zuid-Bulgarije) heeft de politie een samenzwering ontdekt, welke een om vang had, zooals men in vele jaren in Bulgarije niet heeft geconstateerd. In de beide laatste dagen zijn meer dan 500 personen gearresteerd, tot wie ook 175 solda ten van het plaatselijke garnizoen zouden behooren. In het archief der samenzweer ders, dat in beslag kon worden genomen, werd een volledig omwentelingsplan gevon den, waaruit zou blijken, dat de communis ten een gewapenden opstand in Bulgarije voorbereiden. In het plan zou voorts staan, dat dfc opstandelin gen direct alle wapendepots van het leger zouden moeten bezetten. Alle officieren onder-officieren moesten worden vermoord. Verdere bijzonderheden omtrent de revolutionnaire plannen zijn nog niet medegedeeld. Bij verrichte huiszoekingen heeft de politie groote hoeveelheden illegale geschriften en wapens in be slag genomen. De organisator en leider der samen zwering zou Georgi Stoeff zijn. De 29 opvarenden verdronken. SeoeL Het Japansche stoomschip Torna Maroe, dat op 8 December met een lading, welke bestemd was voor Formosa, was uitge varen, is in een hevigen storm geraakt en met de geheele bemanning, bestaande alt 29 koppen, vergaan. Bij Dairen zijn eenige lijken aangespoeld, welke herkend zijn als die van leden der bemanning van de Torna Maroe. Noodlottig ongeluk in Den Haag. Vrees voor het leven van het slacht offer. Gisteravond heeft in de Gabriël Metsusstraat te Den Haag een noodlottig ongeval plaats gehad. De kleeren van de vier en twintigjarige huisvrouw J. v. W., geboren L., zijn namelijk, toen zij bezig was met het bijvullen van een theelichtje, in brand ge vlogen. De G.G. en G.D. bracht haar met zeer ern stige brandwonden aan het lichaam naar het zieken huis aan den Zuidwal. Omstreeks half zeven, aldus lezen we in het Vsbl., was dc vrouw in de aan de achterzijde van het huis gelegen keuken bezig met het bijvullen van het lichtje. Zij goot de petroleum erin, terwijl het lichtje brandde. Plotseling hoorde de echtgenoot van juffrouw van W. een hevig geschreeuw. Toen hij de keuken binnen rende, zag hij tot zijn niet geringe ontzetting, dat de kleeren van zijn vrouw in brand stonden. Onmid dellijk deed hij pogingen het vuur te blusschen, wel- ke pogingen echter niet met succes werden bekroond. De vrouw liep, aan de hevigste angst en pijn ten prooi, de gang op, gevolgd door haar man, die, toen beiden boven aan de trap stonden, nogmaals poogde de vlammen te doven. Zoowel de man als de vrouw zijn daarbij van de trap gevallen. Gelukkig had deze val geen ernstige gevolgen. De vrouw stond onmiddellijk op en rende naar buiten; het vuur was namelijk nog steeds niet uit. Op haar hulpgeschrei kwamen buren en voor bijgangers toegeloopon, die haar de brandende klee ren van het lijf rukten. Zwaar gewond heeft de vrouw nog eenigen tijd op de stoep gelegen. Zij werd door den G.G. en G.D. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, waar bleek, dat de brandwonden over het geheele lichaam zeer ernstig waren. De doktoren vreezen voor haar leven. DE BURGEMEESTER VAN LAREN EN DE UITWIJZING DER DUITSCHERS. Tc Laren is een vergadering gehouden, welke zeer druk bezocht was en waarop een motie is aangeno men, waarin wordt vastgesteld, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat de verantwoordelijkheid van de bekende uitwijzing der vier Duitschers op reke ning van den burgemeester dient te worden gesteld. Men is van oordeel, zoo vervolgt de motie, dat deze functionaris niet langer het vertrouwen van de ge meente waardig is en dat een scherp voorbeeld moet worden gesteld om herhaling van misplaatst machts- gebruik te voorkomen. De vergadering verzoekt met aandrang den ge meenteraad adhaesie te willen betuigen aan het adres van de O.S.P. aan den Ministerraad, waarin wordt gevraagd burgemeester van Nispen uit zijn ambt te ontzetten. Engelsch officier rijdt het trottoir op en wordt door de menigte mishandeld. Saarbrucken, 16 December (V.D)Vannacht tegen drie uur is een auto, waarin drie personen za ten, op den hoek van Hohenzollern- en Goebenstras- se ingereden op eenige personen, die zich op het trot toir bevonden. Vier personen werden gewond. Tot de gewonden behoort een jonge vrouw. Tal van bewoners schoten toe en beletten den chauf feur, een Engelschen politie officier in burger, zich voor de aankomst der inmiddels gewaarschuwde po litie, te verwijderen. De menigte drong daarbij zoo danig op, dat de officier zich bedreigd voelende, zijn pistool trok en een paar schoten loste. Toen hij het derde schot wilde lossen, werd hem het pistool uit de handen gerukt. De omstanders wierpen zich ver volgens op den Engelschman, dien zij overmeester den. De plaatsvervangende leider van het Duitsche Front, Nietmann, heeft Zondagmiddag bij het Neder- landsche lid der Plebisciet-commissie, De Jongh, ge protesteerd tegen het optreden van den politïe-offi- cier. Tegelijkertijd cischte Nietmann maatregelen ter voorkoming van dergelijke incidenten. Nietmann spreekt over incident tijdens meeting. In de vanmiddag gehouden derde massabctooging van het Duitsche Front, waar de plaatsvervangende leider, Nietmann, het woord heeft gevoerd, heeft deze het nachtelijk incident ter sprake gebracht. Nietmann zeide o.m.: vannacht is, volgens verkla ringen van ooggetuigen, in de Ilohenzollernstrasse, een personenauto met een dronken buitenlander, die vergezeld was van verscheidene personen, het trot toir opgereden en terecht gekomen in een groep menschen. Een vrouw werd gewond. Wij willen wijzen op de methoden welke bij dit ongeluk werden gedemonstreerd en wij moeten daar op wijzen, omdat wij onze eer moeten verdedigen. Er kan een ongeluk passeeren, wanneer men niet meer heelemaal nuchter is. Wanneer dan evenwel de be treffende persoon meent Duitsche volksgenooten als wilde dieren over het hoofd te kunnen schieten, dan is dat een methode, welke wij nimmer zullen aan vaarden. Wij zeggen niet dat deze man de methode van zijn natie heeft gevolgd, maar wij weten, dat deze natie een dergelijk optreden niet goedkeurt. Wij willen wenschen, dat thans onze vermaningen begrepen zullen worden en wij hopen, dat men er met het oog op dit voorval voor zal zorgen, door selectie van geschikte lieden dergelijke incidenten in de toekomst, onmogelijk te maken Officieele mededeeling van Knox. De president der regeeringscommissie voor het Saargebied. Knox, deelt het volgende officieel mede: „In den nacht op 15 December 19.34 probeerde een politic-officier met zijn auto in de Goebenstrasse te draaien. Hij reed daarbij, toen hij met den wagen op het trottoir terecht kwam, een daar staande persoon aan. Dit was aanleiding tot een oploop. De menigte nam tegen de inzittenden van de auto er waren be halve den politic-officier nog twee personen in den wagen gezeten door nog niet definitief opgehel derde oorzaak een dreigende houding aan, in het bij zonder tegen den politie-officicr. Het kwam tot een handgemeen, waarbij eenige schoten werden gelost, waarbij een persoon een schampschot aan den buik opliep. De politie-officier werd door houwen en slagen eveneens gewond cn moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De politic zal na haar onderzoek haar bevindingen overleggen aan de bevoegde rechtsinstantie. De politie heeft voor dt behandeling van dit geval de bizondere instructie gekregen, met alle gestreng heid bij het onderzoek op te treden en tekortkomin gen zonder aanziens des persoons, zonder pardon te vervolgen. Totdat de aangelegenheid definitief zal zijn opge helderd, is de politie-officier geschorst. Nog geen overeenstemming over een handelsverdrag. Naar wij vernemen zijn de Duitsche onderhande laars over een Duitsch-Nederlandsch handelsverdrag naar Berlijn vertrokken en zullen de besprekingen daar worden voortgezet. Het is te hopen dat dit verdrag spoedig zal worden afgesloten, daar wij dit, en een crisisuitvoerbureau als de eenige middelen beschouwen om de clearing tusschen de beide landen goed te doen functionee- ren. Het is geen wonder, dat thans, nu alle controle op den uitvoer ontbreekt, steeds weer moeilijkheden rijzen. De leider van het Nederlandschc clcaring-instituut Prof. Bruins, vertoeft te Berlijn tot het voeren van besprekingen met Dr. Schacht en anderen, doch schijnt nog niet tot bevredigende resultaten te kun nen komen. Handels- cn betalingsverkeer staan fn zulk een innig verband met de clearing, dat spoedige inwer kingstelling van het uitvoerbureau alsmede afslui ting van een handelsverdrag dringend noodzakelijk moet worden geacht. Onze rcgcering dient onaangename verrassingen als met het Sondcr- cn Zwischenkonto te voorko men. Gelukkig krijgen we den indruk dat men in Den Haag de noodzaak van een completen uitbouw van ons crisisapparaat voor het internationale betalings verkeer, inziet. Do jongsto maatregel over het disconto door de Ne derlandschc Bank van op dc clearing gestorte vor deringen op Duitschland, alsmede de goede regeling ten aanzien van den export, naar Duitschland van Nederlandsch-Indische producten, wekken den in druk, dat minister Steenbcrghe alles wat mogelijk' is, zal doen, om een vlot funetioneeren van het be talingsverkeer tusschen beide landen te verzekeren. Twee Nederlanders gearresteerd In verband met roofoverval te Oostcr- hout (Ned.) In verband met het feit, dat men te Antwerpen gewaarschuwd was betreffende de mogelijkheid, dat de daders van den roofoverval van 7 December jl. to Oostcind in de gemeente Oosterhout (Nederland waar 22000 gulden aan effecten werden gestolen, zijn door de politie verschillende rechercheurs op het pa 1 gestuurd. Men mocht het genoegen smaken inderdaad te slagen. De daders hadden de wijk naar België ge nomen en zich te Antwerpen gevestigd. Zaterdag mocht do politie er in slagen twee verdachte indivi duen, juist op het oogenblik dat een Nederlandscho auto, waarin twee dames gezeten waren, op hen toe- reed, te arresteeren. Het bleken de gezochten te zijn, nl. de zes-en-dertigjarige Frans van Halteren en (!o 33-jarige Martin Baans, beiden uit Tilburg. De chauf feur van de auto en de twee dames werden later op vrije voeten gesteld. De ter uitlevering gearresteerden bleken slechts enkele honderden guldens bij zich te hebben. VERMISSING MET TRAGISCHEN AFLOOP. Lijk van 88-jarigen man opgehaald. Amsterdam: Sinds Zaterdagmiddag werd een SS- jarige verpleegde van het Gemeentelijk Verzorgings huis te Sloten vermist. Het onderzoek van dc po litie heeft een tragischen afloop gehad, doordat gis termiddag het lijk van den grijsaard uit den Grooten IJpoldcr onder Haarlemmcrliedo is opgehaald. Een belangrijk werk aan de Kaspische Zee door een Nederlandsche Maatschap pij uitgevoerd. Onze reizende correspondent, de heer J. K. Brc- derode, zendt ons het volgende bericht: Door de Perzische regcering is de bouw van de haven van Dehnow, aan den zuidoever der Kaspische Zee, na openbare aanbesteding, waarbij de belang rijkste Engelsche, Italiaansche, Duitsche cn ander# ondernemers inschreven, opgedragen aan de Neder landsche Maatschappij voor Havenwerken. Het is een werk van rond vijf millioen gulden en omvat den bouw van twee golfbrekers, een van twee en een van anderhalvcn kilometer en van een afsluitingsmuur van 440 meter.Er is voorloopig gerekend met een aan- legkade van zeshonderd meter en een diepte van ne gentien voet. Het werk zal vier jaar in beslag nemen. Dehnow (welk woord beteekent „Nieuwe Nederzet ting") is een nu nog klein plaatsje aan de Kaspische Zee, dat evenwel in het handelsverkeer een belang rijke rol zal gaan spelen. F.r bestaat nu reeds een weg van Teheran naar Dehnow, maar deze weg, die tot een hoogte van duizenden meters stijgt, is een ge deelte van het jaar door de sneeuw onbruikbaar. Het plan bestaat, door een tunnel van vier kilometers lengte dezen weg zomer en winter bruikbaar te ma ken. -

Schager Courant | 1934 | | pagina 1