De Fransch-ltaliaansche toenadering Groote zuivering in de Nazi-gelederen Geraffineerde verduistering REUTELS Buitenland Laval toch niet naar Rome. GROOTE OPWINDING TE BELGRADO. KIJKEF1 is KO/fPEfl tij CLOECK Honderden arrestaties uitgevoerd. Berouw. Doodvonnissen in Rusland. Export van bloembollen. DE KERSTVLUCHT VAN DE „SNIP". De winsten der Annrikaansche wapen-industrie. Steekpartij tusschen vier broers. Tragische botsingen. Dinsdag 18 December 1934, Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot te morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9620 COURANT. Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V. vb. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels fO.85, Iedere regel meer 15 cent ^bewljsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Italiaansch-Abessinisch grensgeschil. - De toovenaar van Wales opnieuw op het oorlogspad. Laval, de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, zal straks zijn reeds lang aangekondigd be zoek aan Rome brengen en het spreekt vanzelf, dat reeds geruchten de ronde doen, op welke basis de zoo vurig gewenschte vriendschap tusschen de beide Latijnschc volkeren zal kunnen worden verkregen. De Italiaansche correspondent van het Fransche blad „le Matin" wist reeds eenige dagen geleden te vertellen, dat Frankrijk aan Italië belangrijke con cessies in Afrika zou aanbieden in ruil voor een overeenkomst tusschen Parijs en Rome over de on schendbaarheid der Joego-Slavischc grenzen en ver werping van het Hongaarschc revisionisme Italië zou een gunstige wijziging van de Zuidgrens van Lybië krijgen, Frankrijk zou daarenboven een strook grond afstaan ten noorden van de Obeckbaai en finanteelc deelneming in den Franschen spoor weg van Djiboeti naar Addis Abeba aanbieden, ter wijl het bovendien zou instemmen met het statuut voor de Italianen in Tunis, hetgeen, althans voor de eerste 10 jaar, zou neerkomen op het vormen van een Italiaahsche gemeenschap in het Fransche Tunis, Men ziet 't, de inhoud der Kerstmis-schoen is voor Mussolini zéér verleidelijk,daarhierdoor de weg open komt voor verdere ontplooiing van de Italiaansche aspiraties in Afrika. Het is opmerkelijk en pleit voor den vredeswil van het Fransche volk, dat de Fransche pers in het algemeen deze belangrijke concessies niet afkeurt, doch integendeel zeer optimistisch staat ten aanzien van de Italiaansch-Franscho onderhandelingen. Wij kunnen helaas dit optimisme niet deelen. Zeker, Italië wil graag zonder bloedvergieten zijn invloedsfeer in Afrika uitbreiden, maar nog belang rijker is het voor Mussolini om de baas te blijven aan de Adriatische Zee, terwijl Triest nog altijd een doorn in het vlcesch blijft van den Italiaanschen leeuw. Een grensverbetering in Lybië is prachtig, maar Lybië is ver weg en Zuid-Slavië erg dicht bij, eigen lijk veel te dicht bij! Aan de overzijde van de smalle Adriatische Zee huist het Italië zéér vijandige Zuid-Slavische volk, dat zeker allang kennis zou hebben gemaakt met het Italiaansche imperialisme, als het niet lid was van de Kleine Entente en het militair machtige Frank rijk dus achter zich had. Neen, wij kunnen helaas nog niet gelooven, dat Mussolini in ruil voor eenige Afrikaansche voordec- len, z'n vriendschap voor Hongarije zou loochenen, terwijl ook voor Laval een Fransch-ltaliaansche overeenkomst zijn bezwaren heeft. Want men vergete niet dat Hitier met belangstel ling do evoluties van Frankrijk volgt. Een vriend schap tusschen Parijs en Rome zou ongetwijfeld óf Belgrado, óf Budapest in de armen van Duitschland drijven. De kwesties tusschen Italië en Frankrijk zelf zijn niet moeilijk te regelen, doch met die der Fransche bondgenooten is het veel en veel moeilijker. Het verwondert ons dan ook allerminst, dat, terwijl wij dit schrijven, uit Parijs berichten komen, dat de reis van Laval naar Rome is uitgesteld en wel niet zal plaats hebben vóór het plebisciet in de Saar. Het is natuurlijk niet noodig nu direct te gaan denken, dat een Fransch-ltaliaansche overeenkomst hiermede van de baan is, omdat de voorbesprekingen. Duizenden demonstreeren tegen Hongarije en Italië. - De heele politie gealarmeerd. Volgens een bericht van United Press uit Belgrado werden daar in de late avonduren door ettelijke duizenden personen groote demonstraties gehouden. De menigte tracht te de gebouwen van het Italiaansche en van het Hongaarsche gezantschap te bestormen. De geheele politie van Belgrado is gealar- meerd. De rust is echter nog niet hersteld. Op het oogenblik trachten ongeveer vijf dui zend demonstranten de volledig geblokkeerde gezantschapsgebouwen langs omwegen te be reiken. Voor den schouwburg en voor het ministerie van oorlog worden dreigende redevoeringen gehouden te gen Hongarije en Italië. Ontevredenheid over het te Genève verkregen re sultaat en de eisch om algeheele satisfactie voor den koningsmoord van Marseille zijn de twee voornaam ste punten van de ophitsende redevoeringen, welke tot de menigte gehouden worden. Voor het gebouw van het ministerie van oorlog worden den minister van oorlog ovaties gebracht Aan de demonstraties nemen o.a. tweeduizend stu denten deel, onder wie vele uit Agram (Zagreb) en Laibach (Ljubljana) Reuter seint nog uit Belgrado: In alle steden van Joego-Slavië werd een Rcquium-dienst gecelebreerd ter gelegenheid van den iGsten geboortedag van wij len koning Alexander. Twecduizende studenten vertrokken uit Zagreb en Laibach ter pelgrimsvaart naar het graf van den ko ning te Oplena. die zulk een hoog bezoek altijd voorafgaan, niet naar wensch zouden zijn geslaagd. Zoo somher behoeft men de zaak nu ook weer niet op te vatten, doch wij zijn van meening, dat niet al leen enkele concessies in Afrika de oplossing kun nen brengen van de kwesties in de Donau- en Mid- dellandscho Zee-landen. En die kwesties en geen andere zijn het die Frankrijk en Italië van elkaar verwijderd houden. Het land van Mussolini heeft plotseling ruzie ge kregen met zijn oude tegenstander Abessinië. Er is bij de bronnen van Deal-Oeal een vuurgevecht geweest tusschen de troepen van beide landen en zoo wel de Abessiniërs als de Italianen beweren te zijn aangevallen. Maar het gaat er hier natuurlijk niet ©m wie het eerst is begonnen. Wij voor ons zien in deze historie eerder een strijd om het bezit der bronnen. In deze dorre streken zijn waterbronnen evenveel waard als elders petroleumbronnen. De eerste maken hot menschelijk-, de tweede het industrieele leven mogelijk en beiden zijn dikwijls reeds oorzaken van strijd geweest. Hoe het geschil zal afloopen, is moeilijk te zeg gen. Italië wenscht geen arbitrage en eischt genoeg doening. maar wij gelooven nog niet direct aan een ernstig gewapend conflict. Beide landen hebben zich tot Genève gewend en wij hebben voldoende vertrouwen in den Volken bond, om hoop te koesteren op een vreedzame op lossing. Japan is verschrokken van het plotseling afbre ken der vlootbesprekingen door de Amerikanen. Het doet thans alle moeite om met de Engelschen tot een overeenkomst te komen, op welker basis Londen t.z.t. weer het initiatief tot hervatting der besprekingen zal kunnen nemen. Het schijnt thans, dat Tokio de Engelsche com promis-voorstellen, die eigenlijk bedoeld zijn als een theoretische pariteit, in ernstige overweging neemt. Gisteren is het Engelsche voorstel in het Japan- sche Kabinet behandeld en wij zullen dus wel spoe dig weten welke kant het heen zal gaan met de Japanschc eischen. Wij gelooven, dat het land van den Mikado wel wat zal inbinden nu Washington zulk een resolute houding heeft aangenomen. Uit Engeland komen zonderlinge berichten over een hernieuwde activiteit van den toovenaar van Wales, Lloyd George. Hij heeft op zijn een en zeventigste jaar geen dic tatorneigingen meer, doch wil met nog meer revo lutionaire methoden dan President Roosevelt in Ame rika toepast, aan Engelands economisch leven hulp en steun brengen. Hij hoopt daartoe een kleine, doch eensgezinde partij te kunnen vormen, die straks „op de wip" zou komen te zitten tusschen de conservatieven en de arbeiderspartij en daardoor haar program zou kun nen dicteeren. Wij gelooven, dat Engeland te nuchter is om zich aan dergelijke dubieuze operaties te onderwerpen, vooral niet als een man als Lloyd George, wiens populairiteit danig is getaand, als chirurg zal fun- geeren. Actie op Hitler's bevel tegen nitgebreide immoraliteit Op persoonlijk bevel van Hitier, aldus een bericht van United Press uit Berlijn, wordt in het heele Duitsche rijk een reinigingsactie doorgevoerd tegen personen met bepaalde moreele afwijkingen. Deze actie begon een weck geleden en reeds tal van personen zijn in hechtenis genomen. Merkwaardig is, dat zich onder de gearresteerden ook een groot aantal S.S.- en S.A.-mannen, leden van de Hitlerjugend en partijfunctionarissen bevinden. Naar wij uit betrouwbare nationaal-socialistischc bron vernemen, zijn alleen reeds in Berlijn honderd leden van do partij of van de partij-organisaties ge arresteerd. Het aantal van de in het geheele rijk in het ver loop van de actie in hechtenis genomen personen zou naar betrouwbare ramingen ongeveer zevenhonderd bedragen. De totdusver grootste actie speelde zich Zaterdag voor acht dagen af in den vorm van een razzia in bepaalde door de betrokken personen bezochte loka len. Sindsdien werden bijna dagelijks huiszoekingen in dergelijko lokalen verricht, niet alleen in Berlijn, doch ook in andere groote Duitsche steden. Reeds is een groote uittocht uit de steden van de betrokken personen begonnen. Velen hunner bege ven zich ook naar het buitenland. Een bijzonder bekend geval van het optreden te gen personen met bepaalde moreele afwijkingen is dat van een onlangs afgezetten Ober-Praesident, die, naar thans vrijwel vaststaat, het slachtoffer van zijn moreele afwijkingen geworden is. Naar wij vernemen, heeft Hitier zelf bij tal van conferenties met allen nadruk te kennen gegeven, dat zonder pardon tegen de perversie in zijn partij en de daaraan ondergeschikte organisaties moet worden opgetreden. Ook den 30sten Juni heeft hij. zooals bekend, den Duitschen moeders beloofd, dat hare zonen niet be dorven worden, als zij lid worden van de S.A. of van de Hitlerjeugd. Op persoonlijk bevel van Hitier werd daarom de geheime politie en ook de S.S. opdracht gegeven een zuiveringsactie door te voeren, welke reeds sinds lang was voorbereid. De lokalen, waar de betrok ken personen bijeenkwamen, alsook hun woningen waren vastgesteld. Vooral echter was een lijst opge steld van partijleden. S.A. mannen en leden der Hit lerjeugd, van wie bekend was, dat zij met bepaalde moreele afwijkingen behept waren. Papier in plaats van bankbiljetten. - Aan- geteekende brief met twee duizend gulden verdwenen. Op 6 December j.1. heeft een instelling te Arnhem aan een relatie te Leeuwarden per aangeteekenden brief een bedrag van f2000 gezonden. De brief was behoorlijk gesloten, kwam onbeschadigd te Leeuwar den aan, doch bleek bij opening blanco papier te bevatten. Direct heeft de politie te Leeuwarden een onderzoek ingesteld, omdat men aanvankelijk meen de, dat de diefstal bij de posterijen zou zijn ge schied. doch al spoedig bleek, dat zeer waarschijn lijk de diefstal reeds te Arnhem had plaats gehad, zoodat de Arnhemsche politie de zaak verder in on derzoek nam. De inspecteur van de recherche van de Kroft en de rechercheur Heinsbergen stelden een nauwkeu rig onderzoek in. Het bleek, dat het papier dat in den brief zat, hlancopapier was van ordinaire kwa liteit. Dit papier werd bij de instelling gebruikt, maar ook bij tal van andere zaken. Nadat men eerst had nagegaan, welke beambten van de instelling met dergelijke verzendingen in aan raking kwamen, bleek dat deze menschcn reeds ja ren bij de zaak in dienst waren en niet konden wor den geacht met deze verduistering iets uit te staan te hebben. Doordat de brief gefrankeerd was met behulp van een frankeermachine, kon men vrij nauwkeurig nagaan, op welk uur de verzending had plaats gehad. Daarbij werd tevens ontdekt, dat een kantoorlooper, een oud-militair, die reeds vele jaren bij de instelling in dienst was. dezen brief met an dere stukken moet hebben overgebracht van het eene vertrek naar het andere. Op zich zelf bewees dit nog niets, doch tenslotte kwam men op het idéé, dat deze kantoorlooper de zaak had voorbereid, door reeds tevoren een enveloppe met het blanco papier gereed te maken en te sluiten en te frankee- ren, geheel op dezelfde wijze als de bedoelde aange rekende brief. De gangen van den kantoorlooper werden nage gaan, en men ontdekte, dat de man eenige dagen na het verzenden van den brief oude schulden had be taald en enkele andere betalingen had gedaan. Zaterdag is men tot de aanhouding van den kan toorlooper overgegaan. De man werd door den com missaris van politic, aan een streng verhoor onder worpen, doch het gelukte eerst gistermorgen den man tot een bekentenis te brengen. Toen bleek dat inderdaad de zaak zich had toegedragen, zooals men reeds had vermoed. Tevoren had hij een enveloppe, op dezelfde wijze gesloten en van het zelfde adres voorzien, gereed gemaakt; deze van een frankeer- strook voorzien, zoodat zij geheel gelijk was aan den brief die op den bewusten dag met f 2000 inhoud werd verzonden. Toen hij dezen brief van het eene vertrek naar het andere moest brengen, heeft hij den brief in zijn zak gestoken en den zijne, die pre cies gelijk was, naar het uiterlijk, er voor in de plaats gelegd. De man verklaarde, dat hij een groot gedeelte van het geld in een zakje had gedaan en in het gebouw van de instelling bad verstopt. Daar is het inder daad gevonden en het bleek nog f 1800 aan bankpa pier te bevatten. Bij een huiszoeking vond men in zijn woning nog een envelop met een getypt adres van een andere relatie der inste'ling. Blijkbaar had dus de man de bedoeling om op dezelfde wijze door te gaan. Zelfmoordenaar wordt door den stroom weer aan wal gespoeld. Gisternacht ontmoette een agent van politie op het Haagscheveer te Rotterdam een druipnatten man. Deze vertelde, dat hij even tevoren in de Deltsche- vaart was gesprongen, maar dat hij door den stroom naar den kant was gespoeld en toen hij den wal zoo dicht bij zag, had hij besloten toch maar geen zelf moord te plegen. Hij was weer op het droge geklau terd. De agent vroeg naar de reden van 'smans zwaarmoedigheid. Toen vertelde hij, dat hij f 150 had verduisterd, ten nadeele van zijn patroon te Naald wijk. Hij had berouw gekregen en daarom had hij zich van kant willen maken. In het politiebureau aan het Haagscheveer is hij van droge kleeren voorzien, waarna hij naar Naaldwijk op transport is gesteld. N. R. Ct. 28 executies te EJejev. Moskou, 17 Dec. (Reuter): Te Kiejev zijn 28 personen, die beschuldigd werden van terrorisme, ter dood veroordeeld en reeds terechtgesteld. Het militair college van het Opperste Gerechtshof der U.S.S.R., had te Kiejev de papieren der in de Oekranine gearresteerde 37 personen nauwkeurig on derzocht en geconstateerd, dat zij via Polen of Roe menië in de Ockraine waren gekomen, om hier aan slagen te plegen op hooge Sowjet-politici. Bij de meesten vond men revolvers en handgranaten. Het college veroordeelde derhalve 28 hunner tot den dood door den kogel. De vonnissen zijn reeds voltrokken. De bezittingen der gearresteerden verval len aan den staat. De papieren der 9 andere gearresteerden worden nader onderzocht TUINBOUW. Denemarken verloren als afzetgebied? Men seint uit Berlijn aan de Msb., dat, naar daar wordt vernomen, Denemarken voornemens is, zich onafhankelijk te maken van den invoer van hyacinth- bollen uit Nederland. Op het eiland Amager bij Ko penhagen is een proefveld door Nederlanders nange- Het ligt in de bedoeling 1 millioen bollen af te le veren, voor afzet op de Deensche markt Op Fok- en Vermeer- deringsbedrijven waar géén kunstverlichting mag worden toegepast kan Bertels' Kunstkorrel in géén geval gemist worden. Bertels' Kunstkorrel voorkomt het ontijdig in den rui vallen van Uw jonge hennen en be vordert den winterleg. Bestelt bij Uw plaatselijken handelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam Het toestel te Porto Praya geland. - Donder* dag aan de overzijde van den Oceaan. Het K.L.M.-vliegtuig „Snip", dat de Kerst- vlucht naar West-Indië maakt, is gistermid dag kort na twaalf uqr vlot te Porto Praya geland. Hiermede is het eindpunt van de tweede etappe bereikt. Het toestel zal volgens het vliegplan tot Woensdag te Porto Praya blijven en omstreeks 7 uur in den avond van daar starten voor den sprong over den At- lantischen Oceaan, het grootste traject op deze vlucht. Dit traject Porto PrayaPara maribo is 3612 K.M. lang. Verwacht wordt, dat de „Snip" Donderdagmiddag te ongeveer 2 uur Paramaribo zal bereiken. Afgelegd is tot nu toe: AmsterdamCasablancaPorto Praya 5004 K.M. Afgelegd moet nog worden: Porto Praya—Paramaribo 3612 K.M. Paramaribo—Curacao 16S0 K.M. Totaal 5292 K.M. Bij het departement van defensie is het volgende telegram van de K XVIII ingekomen: 17 December 12 uur, ware plaats 15 graden 12 minuten N.B. 28 gra den W.L. Prachtig tropenweer. Staan in geregelde radiografische verbinding met bemanning Snip. ge zagvoerder Stuyvesant en Porto-Praya. Seinen weer berichten stoomschip Stuyvesant door, evenals eigen weerberichten. Alles wel. De K XVIII gaat nu dus ten behoeve van de Snip een groote afwijking maken van de oorspronkelijke reisroute. Want zij vaart nu Westwaarts, hoewel Da kar, de eerstvolgende haven, die de K XVIII aandoet, Znid-Oostwaarts van St. Vincent ligt. Twee maal gedurende den groot en oversteek van Porto Praya nadt* Paramaribo zal de Snip contact hebben met Nederlandsche schepen, voordat zij in het bereik komt van het peilstation van Paramaribo. De eerste maal zal zij kunnen profiteeren van de peilingen, de weerberichten e.d. van de K XVIII; de tweede maal zal de Stuyvesant dezelfde diensten verlcenen. Het zal, wanneer de Snip hoven de K XVIII vliegt, een ongewone sensatie zijn, én voor de bemanning van de Snip, èn voor die van de K XVIII, die stuk jes Nederland hoog in de lucht, en op de wijdo zee... Senator Nye bccritiscert klaringen. regccringsver- Washington: Senator Nye, de voorzitter van do commissie van onderzoek naar den wapenhandel en de wapenfabricage, heeft de onlangs door de regee ring afgelegde verklaringen, volgens welke maatre gelen genomen zullen worden, om te voorkomen, dat een toekomstige oorlog winsten voor de Amerikaan- sche wapenindustrie zou opleveren, fel becritisccrd. Senator Nye zeide hieraan te twijfelen, daar oor logen in het verleden steeds winsten voor de wapen industrie hebben opgeleverd en dit ook in de toe komst wel zoo zijn zal. Een hunner gedood. Saarbticken. Te Merzig in het Saargebied ont stond Zondagochtend een steekpartij tusschen vier broers. Een hunner werd doodelijk getroffen en stierf bijna onmiddellijk. De drie andere broers wer den deels licht, deels zwaar gewond. De doode werd voorloopig naar het lijkenhuisje gebracht, opdat 'n gerechtelijke sectie zal kunnen plaats vinden. Een der gewonde broers is naar het gevangenis-lazaret te Saarbrücken overgebracht. Tusschen Fransche oorlogsinvaliden en politie. Parijs. 17 Dec. Bij de botsingen die zich Zondag op de Champs Elysees hebben voorgedaan tusschen oorlogsinvaliden en politie zijn, zooals later hekend werd, twee betoogers en vier politieagenten licht ge wond. Twee vaandels, die de betoogende invaliden met zich meevoerden, werden beschadigd. 's Avonds hielden de delegaties van alle organisa ties van oorlogsinvaliden in de Salie Wagram een betooging, waarin zij opnieuw protesteerden tegen de korting van hun pensioen en de onlangs door do regeering getroffen maatregelen onvoldoende werden verklaard. Er werd een commissie ingesteld, die bij de regee ring erop zal aandringen, dat de vroegere beloften gehouden zullen worden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1