Plaatselijk Nieuws. i U|T DC OMGEVING Berger Kunstkring BERGEN I-C.S.V. I, 5-0. V.V.V. - „Robbedoes". De konijnendiefstallen uit onzen omtrek. BE ROBN Do vijlticnde verjaardag ln huisellfkcn kring feestelijk herdacht. De Berger Kunstkring heeft Zaterdag rijn vijftien den verjaardag op feestelijke wijze in intiemen kring herdacht. Do laden cn hun genoodigden wa ren daartoe in den avond bijeen gekomen in (ie grootc zaal van dc Rustende Jager, welke voor deze gelegenheid eveneens in feestkieodij gestoken was. Breedo papieren wimpels van allerlei kleur, beplakt niet zilverpapier, hingen af van de zoldering en vormden niet dc daardoor heengeweven slingers van frisch groen, een zeer geslaagde versiering. Dc gemeente architect, rle heer J. H. Roggeveen, had in derdaad alle eer van zijn origineel versicringsmo ticf, terwijl wij ook bewondering moeten hebben voor de dames-leden, die hem bij het vervaardigen der wimpels behulpzaam zijn geweest. Wat een werk! De ongemakkelijke houten klapstoeltjes waren uit de zaal verdwenen en hadden plaats gemaakt voor gezellige rolianzitjes langs de vier muren, zoo dat er in liet midden.een open ruimte beschikbaar bleef voor de danslustigen. Ormoodig tc zeggen, dat door deze schikking een zeer intieme sfeer geschapen werd en er dan ook spoedig een opgewekte stemming hoerschte. welke niet weinig werd verhoogd door de fleurige bloe men op de fraaie avondtoiletten der dames en op het stemmig zwart van de feestkleedij der heeren. F.en attentie den l>ezockster.s en bezoekers bereid door eenfge jongedames, hij het betreden der zaal. De voorzitter, de heer 1). A. Klomp, wees er in zijn openingswoord op, dat de vereeniging haar derde lustrum beleefde en dat het bestuur deze gelegen heid wel moest aangrijpen om weer eens feest te vieren. Niettegenstaande de tijden slecht zijn. werd besloten toch door te zetten en zoo zijn we nu hier allen gezellig bij elkaar, zeide spr. De heer Rogge veen maakte een aardig ontwerp voor de zaalver- siering cn ecnige dames hielpen hem ijverig mee hij liet maken en aanbrengen dier versiering. Spr. sprak daarvoor namens het bestuur zijn oprechten dank uit. We zijn vanavond één familie aldus vervolgde de spr. We zetten alle gewichtigheden op zij. ondanks do tegenwoordigheid hier van twee no tarissen. Want er worden vanavond toch geen actes gepasseerd (daverend gelach). Jan van Riemsdijk, die 2 Februari naar Indië ver trekt, werd gelukkig bereid gevonden, toch nog een avond hier op te treden, waarvoor spr. hem harte lijk dank bracht. (Applaus.) Voorts waren de gebroeders Kroon uit Alkmaar genegen enkele voordrachten ten beste te geven in West-Friesch dialect. Dok hun medewerking stelde het bestuur op hoogen prijs. (Applaus). Dus, dames en heeren. alle deftigheid op zij. leve dezen feestavond! aldus eindigde spr. zijn hartelijk en ongekunsteld welkomstwoord, dat luido werd toe gejuicht. Met applaus begroet, betraden daarop Jan van Riemsdijk met zijn cchtgcnootc het tooneel. De po pulaire zanger cn conferencier opende met een lio- deke over do malaise, waarbij een ieder werd aan geraden. n'en déplaise de slechte tijdsomstandig heden den kop omhoog tc houden. Was het wonder, dat dit liedje al dadelijk insloeg cn een zeer geslaagd centrée bcteokende? Na dit eerste optreden van v. Riemsdijk, kwamen de gehr. Kroon voor het voetlicht cn er steeg al da «lelijk oen daverend gelach op uit do zaal. Hun opkomen was don ook allerkostelijkst. Die twee bedeesde hoertjes zoo schroomvallig naar voren te zien schuiven, mot gezichten, waarop te lezen stond ..Noem het ons maar niet kwalijk, dat wc geboren zijn. wc kunnen er zelf hcusch niks aan doen", was een kostelijk staaltje van hun kunnen. Ren kunnen, dat bleek alras, hetwelk niet behoefde onder tc doen voor van Riemsdijk. Althans, zeker niet voor ama teurs! De oudste der gebroeders vertelde op zéér geestige wijze, hoe ze uit hun dorp naar Amsterdam trok ken, oni den voetbalwedstrijd Holland—België hij te wonen. De droge manier van zeggen, steeds op den zelfden toon. zonder een spier van z'n gezicht te vertrekken, het heerlijke West-Friesche dialect en de simpele boerenkleedij, deden het publiek brullen van den lach. Een woon! van hulde voor deze beide amateurs is hier ongetwijfeld op z'n plaats. Van Riemsdijk leek ons niet erg gedisponeerd; zelfs toen hij als Veluwsrhe hoer ziin liedjes zong. kon hij ons niet voldoende hoeion. Wij zagen hem wel eens heel wat heter! Contact met de zaal kreeg hij zoo goed als nooit, in tegenstelling mot de gehr. Kroon. Het liedje van den schaapherder cn ..O. Ma- rietje" beginnen nu toch wel langzamerhand antiek 1c worden. Bergen is tenslotte geen plaats in de binnenlanden van Sumatra! Maar dat kan de Berger Kust kring niet helpen. De avond verliep zoor gezellig; er word met. liefde en toewijding geofferd op hot altaar van Terpsichore, al meende men blijkbaar die dame absoluut met doodernstige gezichten cn uiterst correcte bewegin gen tegemoet te moeten treden. Een beetje meer ongedwongenheid zou zeker de stemming nog be langrijk hebben verhoogd. Alles tcsnmen een goed geslaagd feest, waarop be stuur en leden met voldoening kunnen terugzien. Het staat er: vijf nul en men zal het derhalve moeten aanvaarden ook. Maar hegrijpen? Neen. be grijpen doen wc het niet Want als we onze aan- teekeningen raadplegen, dan blijkt ons, dat de aan vallen van het Castricumsche C.S.V. veel grootor waren dan die van Bergen, dat ze bovendien beter waren van opzet en ook sneller. Waarom dan toch Borgen won? Daarvoor zijn verschillende factoren aan te wijzen. In do eerste plaats was de doelver- dediger van de thuisclub wederom In prachtconditie en hooft hij redding gebracht in vele hachelijke si tuaties. Soms sloeg ons wel eens do schrik om 't hart, als hij uitloopendc den bal met zijn becncn bewerkte. Maar 't Jicp dan steeds gelukkig goed af. Toch lijkt ons dit een bedenkelijke mothode van in grijpen en mag dan ook alleen worden toegepast in uitersten nood. En die was niet altijd aanwezig! Overigens niets dan lof voor het werk van Tim mermans. Als wij hom nog één raad zouden mogen geven, dan is het deze: werk zooveel mogelijk weg naar de vleugels, zulks om het spel te verplaatsen. Bij do gasten was do man onder do Int verre van goed. Van do vijf doelpunten had zijn collega er on getwijfeld drie gehouden en werd succes behaald, omdat hij naliet op hot goede moment in te grijpen. Dat was dus één factor! De tweede factor kunen wij het gradueel verschil noemen tusschen de \erdedigers. Bij Bergen een hard zwoegend, snel ingrijpend bnckstel; aan de andero zijde twee verdedigers dio bij tal van Bergenscho aanvallen een afwachtcndo houding aannemen en zich te voel op het dool terugtrokken. In één op zicht waren zij de Bergcnaren de haas. n.l. in kop pen. Heel wat aanvallen werden door het tijdig weg werken van don bal mot hot hoofd, onderbroken. Wij schreven verleden week. dat er door do ver dediging to weinig op golot werd. waar do ballen terecht kwamen. Dnt was nog het geval helaas. Er inoet werkelijk met meer overleg worden gespeeld, want het is toch zeker zonde cn jammer als uitste kend veldwerk verknoeid wordt, door onnoodig slecht plaatsen, cn de bal daardoor een willigen prooi wordt van de tegenpartij! Laten de heeren verdedigers vooral hieraan eens hun volle aandacht besteden. In de voorhoede werd dikwerf aardig ge plaatst, al was het combineeren bij Castricum veel l)€tcr. Aanvoerder Dames begon zoo goed; opende onophoudelijk naar de vleugels, maar het duurde niet lang. of dc oude fout was er weer. Een mid denlinie welke zich te veel terugtrok; een open mid denveld, waar lustig do C.S.V.-voorhoede kon ope- rceren en een voorhoede zonder ruggegraat. Daabfj speelde men in die voorhoede voor dc rust alles op rechts waar de buitenspeler de Moor een failure bleek; een mislukking welke zonderling ge noeg niet werd ingezien. Arie Hnmpc op den lin kervleugel bleef vrijwel werkeloos. Nu zal men ons tegenwerpen, dat de wind op rechts stond, doch dat is een factor, waarmede een technisch spelende ploeg rekening heeft te houden. Nu opereerden er vaak drie en meer spelers op rechts; ze liepen clkaard an natuurlijk in den weg en succes bleef uit. In de tweede helft werd er door B.S.V. over alle liniën heter gespeeld. Men had toen weer de oude opstelling met Bakker, die aanvankelijk linksbin nen speelde, rechtshalf, v. d. Berg weer naast Rarn- pe cn Kroon rechtsbuiten. Toen werd er dikwerf ver rassend snel aangevallen. Ram pc voelde zich minder geisoleerd toen hij v. d. Berg weer naast zich had en Kroon was stukken beter dan de Moor. Een vraag: Waarom voor de rust die andere opstelling, waar toch vorige week het elftal als geheel goed voldeed en waarom had de aanvoerder deze mislukking niet eerder in de gaten? Ilct was toch o.i. duidelijk ge noeg! Ais geheel werd or Zondag niet zoo goed gespeeld als dc week tevoren tegen Z.F.C. Niet zoo goed cn ook minder enthousiast, behalve op 't laatst toen 't meeliep en CS.V. ontmoedigd raakte. Dc derde factor tenslotte was hot geluk, dat CS.V. niet mee zat. Want indien zulks maar een beetje het geval was geweest, dan zou Bergen in de eerste tien minuten wellicht reeds een achterstand van twee doelpunten hebben gehad. Toen kroop daar de achterhoede een paar maal door het bekende oog van de even bekende naald. Aan den anderen kant bofte Rampc, dat dc C.S.V.- doelman even vergat uit te loopen cn hij dus eer der bij den bal was en zoo den stand kon brengen op 1—0. Zoo bleef het tot do rusL In de tweede helft, juist in oen periode dat CS.V. domineerde, rende Kroon langs de lijn, zette zeer fraai voor. v. d. Berg stopte, liet kalm zijn hersens goed werken en schoot onhoudbaar in. Een mooi doelpunt! (2—0). Het derde doelpunt kwam vlak daarop, na fraai werk van Kroon die den bal listig naar Jansen tipte. Deze gaf op zijn beurt door aan v. d. Berg en 't was 30. Hoe CS.V. ook zwoegde, ze wist het doel niet te vinden, dank zij vooral magnifiquo werk van Timmermans. Het. vierde en vijfde doelpunt, resp. van v. d. Berg en Rampe. waren grove fouten, ontstaan door hot weifelen van do C.S.V.-achterhoede en den keeper. Bovendien kreeg hij de vierde goal. v. d. Berg den bal van den buitenspel staanden Rampc. Iets wat den scheidsrechter, als zoovele andere overtredingen, ontging. LANGEND IJ K De Ned. Tuidersbond gaat protesieeren. De Nederlandfiche Tuindersbond heeft een alge- meene protest vergadering uitgeschreven te Amster dam. In den oproep tot bijwoning dezer vergadering wordt gezegd, dat de toestand in den tuinbouw moer dan critiek is, terwijl do economische bctcekenis wordt miskend. Do crisis- en steunmaatregelen mis sen de reëelo basis, waarop de gepropageerde „aan passing" kan worden opgebouwd. Hiervoor is een !oo- nende productieprijs do onverbiddelijke eisch. Drie jaren van kleinere of grootore verliezen hebben den tuinbouw ondermijnd, alle reserves weggezogen en do eertijds beroemde Nedcrlandsche tuinbouw, die voor handel, verkeer en middenstand een koopkrach tige en goedbetalcnde afnemer was. moet produceeren op een bedrijf en met een teelt plan. waaraan de pe- zondo finantieele basis ontbreekt. Dnt is uit sociaal, economisch en nationaal oogpunt ontoelaatbaar De producten staan beneden den prijs van 191-4; de lasten staan nog op 175 pet. De individueele aan passing van den tuinder heeft het door de regeering beoogde peil reeds verre overschreden. Het niet even redige aanpassen van de belastingen en vaste lasten laat dc bedrijven een bestaansstrijd voeren togen een moordende wanverhouding. Velen zijn reeds gevallen, meerderen zullen vol gen. terwijl, zoo heet het in don oproep, men in re- geeringskringen en in de volksvertegenwoordiging de werkelijke toestand gaat inzien en eindelijk tot doeltreffende maatregelen wil overgaan. Onder die maatregelen worden gerekend: 1. loonende prijs voor alle tuinbouwproducten, zij het dan ook volgens een geordend teeltplan; 2. wegneming der wanverhou dingen tusschen de productieprijzen en de prijzen, dio aan andere groepen voor hun diensten betaald moeten worden; 3. onmiddellijke inwerkingstelling van zoodanige maatregelen, dat de tuinders en in het algemeen de bodemexploitantan op en met hun be drijf in stand kunnen blijven. Ter toelichting van ai deze eischen zullen inloidiu- gen worden gehouden. NOORDSCHARWOUDE. Tot ouderling bij de Ger. Kerk alhier Is gekozen de heer R. Schuil uit het dubbeltal G. Gutter en R. Schuil, zulks door het bedanken van den heer G. Darten. Onze plaatsgenoote mej. Jo Raven slaagde te Rot terdam voor het examen coupeuse. SC H 00 RL SCHOORLDAM. Do vcrecniging ..Nut en Genoegen" alhier hield haar eerste bijeenkomst in dit winterseizoen, in de zaal van den heer Mantel. De opkomst was vrij goed te noemen: wel heeft het ..Nut" soms grootere belangstelling, doch dit is meestal het kenmerk van de tweede bijeenkomst, met een dansje-na. Doch de stemming was er weder als altijd, echt gezellig. Het Bestuur had zich weder vergewist van een schare medewerkers, en kon daardoor weder een goed gevuld programma aanbieden. De voorzitter, de heer Van der Meijden, opende den avond en de secretaris las de uitvoerige notulen, als altijd, ook nu weder in dichtvorm. De notulen boeken van het Nut vormen, gelooven we. zoo langzamerhand een verzameling dichtwerken, als die van wijlen Jacob Cats. Een mooi tableau opende het artistieke gedeelte. Het stolde enkele episoden voor, waarin ons land zoo sterk naar voren komt. zooals do Afsluitdijk en do Uivertocht. Voor en na de pauze zeer goed uit- gevoerde solonummers van het muziekgezelschap van Van den Brink, dat zich verder in do pauzes zeer verdienstelijk maakte. Een alleraardigste voor dracht was „Reclame" van den heer P. Mantel. De Schoorldamsche zakenmenschen kregen gratis een tip top aanmoediging voor hunne zaken. De heer Joh. de I-eeuw was weder goed in zijn heide voor drachten „O. die liefde" en „Uiver-liedje", de heer W. Lakeman uitstekend in drie andere nummers, waarvan een mot een dame. Een verrassing was de klucht in één bedrijf: „Wat oen verstrooidheid". Dat bracht dc hoorders nog eens aan het lachen, doch we hadden ook alle bewondering dat de oude veteranen van het Nut nog zoo uitstekend kunnen tooneelspelen. Wat een prima professoren vond men daar nog onder, en de politie is ook nog goed bij. al was het al een oud agentje. Nog een tweede klucht, getiteld ,Do Aardschok" en gespeeld door jongere krachten ,was al even leuk. En zoo is er dan, gelooven we, weer ferm genoten, en liceft Nut en Genoegen ook nu weder getoond de vereen iging in Schoorldam te zijn, die er den slag van heeft, om hare plaalsgenooten. een gezelll- gen avond te verschaf/en. NIEUWE N 1 E DO RP Tooneel wed ftrij d. Zondag j.L is in de Prins Maurits de derde voor stelling van den tooneelwedstrijd gehouden, uitgaan de van dc Vereenlging liet Nut. Des avonds voor half zeven was het reeds een drukte in het dorp van belang cn gingen de belang stellenden hetzij per auto, fiets of te voet naar de Prins Maurits om oen goed plaatsje te bemachtigen. Het was dan ook geen wonder, dat om half acht de tooneelzaa! propvol was. Het leek ons, dat het pu bliek in nog groot er getale was opgekomen, als de beide vorige avonden. Thans was de beurt aan de tooncelvereeniging „Hierna Beter" van Koog Zaandijk om don strijd aan to binden. Opgevoerd is „De Doofpot", blijspel in drie bedrijven van Jaap van der Poll. Dit was weer heel iets anders, dan het dramati sche loonoelspol dat wij de beide vorige avonden hebben gehoord. Er waren er ook nu met tranen in de oogen, maar thans van het lachen. Het is dan ook een uitbundig lachsucces geweest, en gehoord het overweldigend applaus is het publiek wederom een prachtavond bezorgd. Zoo af en toe hooren wij do kansen van winnen door het publick reeds be spreken. Wij wachten met belangstelling de uitspraak der Jury, voor wie de taak ongetwijfeld steeds zwaarder wordt, af. De 4e en laatste voorstelling heeft plaats op Zon dag 13 Januari 1935, cn zal optreden de Koninklijke Letterlievende Vereen. J. J. Cromer van Haarlem met het blijspel Robbedoes. ASNA P4VLOWNA breezand. Zondag 23 December viert de Postduivenvereni ging „Altijd Verder" haar 10-jarig bestaan. Een ad vertentie in dit blad kondigt daarover een uitvoering aan. Wij laten uit het programma, dat een en al af wisseling en amusement is, het een en ander volgen. Medewerken: le. De gevierde humorist Willy Borking. 2e. De koorddanser Blondini. Danst op het slappe koord dwars door de zaal gelijk wij op den vloer. Verricht tevens acrobatische toeren op do fiets. 3e. Boksdemonstratie, te geven door de heeren Bram Bcncker cn Harri de Grouw, leden v. d. Ned. Boksbond, gevolg door n 4e. Humoristische bokswedstrijd door de heeren Gebr. Visser. 5e. Makkan-Api, de vuurvreter of het ongevoelige natuurwonder. Bij elk nummer treedt op de clown Vlokkie. Dus een programma om van te watertanden, welke de Postduiven ver. „Altijd Verder' heeft geineend te moe ten aanbieden vanwege haar 10-jarig bestaan. Ze heeft daarvoor kosten noch moeiten gespaard om do besto artisten daarvoor bijeen te brengen. Als bizonderheid vermelden we nog: Verloting van taarten, hammen, worsten, enz. De muziek wordt verzorgd door het Wieringer Kleinorkest „Arto Kaj Bataio", sterk 8 personen. Om teleurstelling te voorkomen, gelieve U tijdig te voorzien van plaatsbewijzen. De prijzen beschikbaar voor de verloting zijn te be zichtigen van Zaterdagmiddag tot Zondagavond in de étalage van den heer Jb. Borst WINKET Op Zaterdag 15 December hield de afdeeling Win kel van de „V.A.R.A." haar ja&rlijksche openbare feestavond in het lokaal van den heer R. Laan. De Voorzitter deelde mede, dat vele leden naar een bondsavond te Schagen waren, waardoor de zaal helaas niet geheel bezet was. Een propagandist van de V.A.R.A., de hoer Van 't llof hield hierop een gloedvol betoog voor zijn omrocpvereeniging en toonde met feiten aan, dat de V.A.R.A., ondanks censuur en beknotting, groeide, en in kwaliteit lang niet achter staat bij andere groote omroepen. Hierna was de beurt aan Lotte en Alex Wins, die met dansen, transformatiespel en goochelen, de aanwezigen wisten te boeien en daarmede een wel verdiend applaus oogstten. Jammer, dat hun zingen niot mooier was en met het stukje „Hij, zijen de vergadering" te veel in herhaling traden en te langdradig waren. Door hot programma waren dc verwachtingen mis schien te hoog gespannen, maar we hebben een cle ment publiek. Dc geest en stemming waren uitste kend cn tot slot bracht de verloting van een com pleet radiotoestel de spanning ten top. Een gezellig bal besloot dezen avond. W I ER1NGEN Werkverschaffing. Reeds sedert vorig faar gold dc bepaling dat ge durende de wintermaanden de landarbeiders die tegen werkloosheid verzekerd waren, bij werkloos heid in de werkverschaffing konden worden tewerk gesteld. Thans moet. voor het geval er niet voldoende werkgelegenheid inocht bestaan om alle verzekerde werklooze arbeiders te werk te stellen, omdat ook hulp moet warden verleend aan niet-verzekerde landarbeiders, overleg worden gepleegd met den Minister. Alsdan zou een regeling kunnen worden getrof fen. waardoor de niet verzekerde arbeiders, indien tot hunne tewerkstelling wordt overgegaan, niet in een bevoorrechte positie komen te vorkecren, ten aanzien van hen, die wel verzekerd zijn. Het is n.l. van belang dat dc arbeiders het belang dat aan de werkloosheidsverzekering is verbonden, blijven in zien. Onder die omstandigheden is b.v. een regeling denkbaar, waarbij de niet-verzekerden gedurende slechts 3 4 dagen per week worden tewerkgesteld, zoodat. moeten de verzekerden naar de wcrkloozen- kos worden verwezen, zij geenszins achterstaan bij de niet-verzekerden. Herhalingsoefeningen. De dienstplichtigen J. Hermans. Jn. Hegeman, W. de Jongh, J. Koijzor, van de lichting 1929 uit deze gemeente, behooronde tot het Regiment Kustartille- rie, moeten op 28 Februari 1935 voor 17 dagen te Den Helder voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. De dienstplichtige Jn. Koorn van de lichting 1934 moet op 27 Mei 1935 te Amersfoort voor eerste oefening opkomen. HOOGWOUD Do dienstplichtige der lichting 1928 Antonius Bes- seling. behooronde tot het Regiment Kustartillerio, moet op 28 Februari 1935 voor herhalingsoefeningen te Den Helder voor 13 dagen onder do wapenen komen. De uitslag van het Zondag jl. In café Schermer, alhier, gehouden prijsbiljarten met handicap is als volgt: le prijs de heer P. Bood: 2e prijs de heer P. de Boer; 3e prijs de heer KI. Mulder; 4e prijs de heer J. Schermer. Baldadigheid. Vrijdagavond jl. heeft een groepje Jongelui, van de trekking der Winkeliersvereeniging in café Breed naar huis gaand, en waarschijnlijk onder invloed van diverse glaasjes bier, allerlei baldadigheid be dreven. Eerst werd een dampanl gebroken en in een sloot geworpen, daarna een schutting van een wa- terkeering vernield en vervolgens nog een ijzeren hek losgerukt en te water gegooid. Do politin alhier lieeft de zaak onderzocht en de daders reeds gevat. AARTSWOUD. Gehuldigd. Zondagmidag had alhier een huldiging plaats door de Voetbalvereeniging. Na een gedwongen af wezigheid van 10 maanden kwam een lid der vor* «cniging weert huis. Toen de auto uit dc Wieringer» meer den hoek omkwam in ons dorp, stonden bijna alle leden voor het clublokaal opgesteld. Toen wer den er warme handdrukken gewisseld, de secretaris sprak eenige welgemeende welkomstwoorden en ovérJiandigde hem tevens en bloemenmand. Zicht baar aangedaan werd bedankt voor deze attentie. Het was' een kort maar indrukwekkend oogenblik. Jammer ciat de consul het terrein voor den wed strijd tegen Jloogkarspel had afgekeurd, omreden ef juist zeer ve<h' publiek aanwezig was. Volgens eeni ge spelers had dit wel voorkomen kunnen worden, collectieve contracten voor vaste landarbeiders. De conferenties die plaafa hebben gehad tusschen de landbouwers en tusschen do vertegenwoordigers van den Nederlaudschen Bond van Arbeiders in hot Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf hebben er tos geleid, dat voor het jaar 193519.k» collectieve con« traden voor vaste landarbeiders zijn afgesloten voo* Anna Paulowna en Wieringerwaard. 'tls al heel wat jaren, niet minder dan een 45-tal dat wij uitvoeringen op allerlei gebied verslaan. Dus het is ons waarachtig niet kwalijk te nemen dat wij niet steeds enthousiast kunnen zijn over wat wij zicu en dat het goed werk moet zijn, wil het ons amusee ren. En als wij hier dan maar direct achter latcU volgen dat wij ons Zondag op den tooneeiavond van V.V.V. best hebben geamuseerd, ligt daarin eigenlijk; al ons oordcel opgesloten over do opvoering van Robbedoes. Het is niet alleen een compliment aan V.V.V. ca haar regisseur, maar ook een uiting van waardeering over het door Christien van Bommel en Henk Bak ker geschreven blijspel. Dat doet bet, zooals de ge* ijkte term luidt. Men kon het Zondagavond zoo merken dat men in dc zaal met groot genoegen „Robbedoes" volgde. Het publiek houdt wel van een opgewekte, vroolijke toon, van een stuk waardoor zoo nu en dan eens ccu frissche wind waait, en dat een prettige sfeer schept, F.n het is juist het aantrekkelijke in Robbedoes dat 't 'm doet. Groote dingen gebeuren er niet in, het gegeven is niet eens in alle opzichten nieuw, verschil lende malen is al reeds op dit stramien geborduurd. En ondanks dat alles gaat men met genoegen op het slot af meeleven de up en downs in het leventje van Bob. En wérkelijk, mej. S. Watertor heeft mot deze rol getoond welk genre haar gemakkelijk ligt. Met veel kleur, levendig en vrij heeft zij dit persoontje uitgebeeld. Wij waren verrast hoe zonnig en warm haar spel was en hoe goed zij ons de tegenstellingen in dit karakter deed gevoelen. Tante Guusje en daarnaast dadelijk genoemd oom. Simon Geldens, vonden in mej. A. Watertor en den heer Kouseband een paar zeer te loven vertolkers. Dat oude-jonge paar hebben zij wat aardig uitge beeld en wij hebben den heer Kouseband een echt kittig oud heertje met nog jeugdige adspiraties ge vonden. Deze twee pasten zich uitnemend aan elkaar aan en juist mede daardoor was het resultaat zoo goed. Mej. B. Igesz zien wij gewoonlijk in een ander genre rollen, die haar o.i. beter afgaan als die van Florence van Woel. Toch gaf ze vele malen verdien» stelijk spel en waren haar allures als de vrouw van standing zeer aannemelijk. Ook het toonteltje met Bob, waar zij deze een inzicht geeft in haar leven en zich gelukkig toont met haar verloving, was Af. Louis Terlaet, de nog jonge voogd van de wilde en jolige Bob, die tevergeefsch tegenover haar zijn autoriteit tracht tc handhaven, maar bezwijkt voor het jolige ding, dat hem volkomen inpalmt, wist de heer W. D. Niestadt best te vertolken. Het spel was wel overwogen en toch los, terwijl hij in zijn „vuur gevecht" met Bob het noodige temperament in mimiek en woorden wist te leggen. De heer C. D. Schmalz was Hein de Bont, de jonge man, die verliefd op Florence van Weel, haar op onderdanige wijze aanbidt, en daardoor niet in do gunst komt. Maar wat meer wereldwijs gemaakt door Bob, weet hij de vriendin zijns harten met slimme maniertjes in zijn armen te brengen. Ook de hees Schmalz gaf zich in deze rol veel moeite en mocht een goed cijfer op zijn debet boeken. Dan noemen wij nog mej. Groot, den heer Meijr boom, in een paar ondergeschikte rollen, die even eens goed werden gespeeld en onze lezers zullen don indruk hebben gekregen, dat V.V.V. een zeer te loven uitvoering heeft gegeven. Het succes was dan ook groot en het deed ons genoegen dat de heer H. J. van Veen, die zich een oordeelkundige en knappe regisseur had getoond, nog even voor het voetlicht kwam om een hartelijk en welverdiend applaus in ontvangst te nemen. Tooneelaankieeding en grime waren goed veis zorgd. De zaal was best bezet. De dader heeft bekend. Ook een mede* püchtige. In aansluiting op ons bericht van Zaterdag kun nen wij nog mededeelen, dat dc dader heeft bekenil do konijnendiefstallen om en nabij Schagen te heb ben gepleegd. Dit resultaat heeft men bereikt dooc met overweldigend bewijsmateriaal op de proppert te komen, waartegen geen ontkennen meer hielp. Dq gearresteerde J. de B. is echter woonachtig to Haar lem, dit in tegenstelling met ons bericht van Zater dag, waarin wij vermeldden dat J. de B. woonachtig was in de Schagerwaard. De bron van herkomst heeft zich echter vergist en we haasten ons daarom een cn ander recht te zetten. J. de B. is Zaterdag nogmaals aan een verhoor onderworpen en toen bleek dat hij met een medeplichtige den inbraak bij „Crerna* te Haringhuizen ook gepleegd had. Nog tal van on opgehelderde inbraken werden door de B lakend. Tevens hoorde men hem over een medeplichtige spreken. Deze is ook reeds gearresteerd cn aan een verhoor onderworpen. De heeren schijnen heel wat op hun kerfstok te hebben. Laat de rechter in Alk maar niet te karig zijn met het opleggen der straf, want dergelijke personages dienen oen poosje uit do samenleving tc worden verwijderd. ESPERANTO. Zondag j.1. hield de Noord-Hollandsche Esperanto vcrecniging „La Norda Stelo" haar bijeenkomst to Alkmaar. Uit heel Noordholland boven het IJ, waren Esperantisten bij elkaar gekomen, zoodat ruim 100 personen aanwezig waren. Nadat de voorzitter, de heer Roggeveen, de bijeen komst geopend had. hield dc heer A. Vrolijk uit Den Haag, een z$er interessante lezing over liet leven van Dr. L. L. Zamenhof, de ontwerper van Esperan to, en over het begin van de Esperantobewcging,

Schager Courant | 1934 | | pagina 2