Vereeniging van Oudleerlingen der Rij kslandbouw winter school te Schagen Dinsdag 18 December 1934. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9620 HET INCIDENT TE SAARBRUCKEN. BRUTALE INBRAAK TE GOUDA. DE MOORD TE BERGHEM. Levenslang geëischt Auto tegen een lichtmast. ONGEREGELDHEDEN TE MUNCHEN. In het Engelsche Lagerhuis ter sprake gebracht. - Verklaring van Simon. Londen. In antwoord op een vraag van Lans- bury naar aanleiding van het incident te Saarbruc ken verklaarde sir John Simon in het Lagerhuis, dat de internationale politiemacht in het Saargebied on der het uitsluitend bevel van de rcgoeringscommissie staat, die ook de verantwoordelijkheid draagt voor de handhaving der orde. De Britsche regeering heeft geen verantwoordelijkheid voor de aanwerving of de keuze der leden van dezen troep. De regeeringscommissie heeft een snel en grondig onderzoek inzake het incident gelast. De betrokken ambtenaar is geschorst totdat de aangelegenheid zal zijn opgehelderd. Een dergelijk incident, is op dit oogenblik buiten gewoon onaangenaam. Er bestaat geen aanleiding politieke verwikkelin gen te verwachten. Noch de internationale troepen macht, noch het Britsche contingent hebben ook maar het geringste te doen met de heele zaak. Spr. ^ncent, dat Engeland de oplossing der quaestie met een gerust hart aan de regeeringscommissie kan overlaten, die ongetwijfeld met den bevelhebber der troepen overleg zal plegen. Britsch officier slechts licht gewond. Saarbrucken. Naar gemeld wordt is de officier, 'die gisteren het incident veroorzaakte, slechts licht gekwetst. Hij heeft vandaag het ziekenhuis weer verlaten. Hoe het een en ander zich zon hebben toegedragen. In de Engelsche avondbladen wordt het incident te Saarbrucken zóó voorgesteld, of de voetgangers de hoofdschuld aan het geval hadden, doordat ze den betrokken officier bedreigd hadden. Volgens één der berichten echter heeft de officier zalf verklaard, te hebben willen wegrijden, zonder op de politie te wachten. De officier. Justice geheeten, is 29 jaar oud. Zijn begeleider, lord Aylesford, is 26 jaar oud en verblijft particulier in het Saargebied. De Engelschen waren te voren reeds in een nacht café in een incident gewikkeld. De daar aanwezige prins Loewenstein schijnt den Engelschen toegeroe pen te hebben, dat zij niet te veel lawaai moesten maken. Het antwoord dat de prins kreeg, zou hem direct hebben doen telefoneeren naar den voorzitter der regeeringscommissie, mr. Knox. Twee gedelegeer den van de regeringscommissie kwamen een onder zoek instellen, doch intusschen verdwenen de En gelschen. Een Engelschman zou in het café op een tafel gesprongen zijn en daar een dans hebben uitgevoerd, terwijl een andere Engelschman met een glas de maat sloeg. Ten slotte werd het zoo bont, dat prins Loewen stein zich in het geval mengde, zooals gezegd. Een geheel huis doorzocht en de brand kast geforceerd. Bijna 10.000 galden aan geld en effecten gestolen. Een brutale inbraak, waarbij een belangrijke buit in handen van de daders is gevalIen.is Zondagavond tijdens afwezigheid van de bewoners gepleegd ten huize van den heer Sluyter te Gouda, waar hij bij bij zijn woning de wasscherij De Volharding drijft. Het alleen wonende echtpaar was Zondagmiddag om half vier per auto vertrokken om als gewoonlijk een uitstapje naar Rotterdam te maken en kwam c.a. half tien weer thuis. Direct bij de thuiskomst werd ontdekt, dat tijdens de afwezigheid ongenoode gasten op bezoek waren geweest, want overal stonden kas ten en laden open. Uiteraard keek de heer Sluijter direct naar de brandkast en daarbij bleek, dat de geheele inhoud, bestaande uit 1300 gulden aan bank papier en een aantal incourante effecten ter waarde .van 6 7000 gulden was verdwenen. De daders zijn zeer waarschijnlijk met behulp van valsche sleutels binnengedrongen in de naast de woning gelegen garage, welke van een eenvoudig slot is voorzien. Toen zij eenmaal binnen waren konden zij gemakkelijk binnendringen, via de ga rage toch kregen zij door een niet gesloten deur toe gang tot het geheele huis. De i en brekers zijn serieus te werk gegaan, want allereerst hebben zij in de woning alle gordijnen gesloten. Vervolgens werd het huis grondig doorzocht. Beneden hebben zij alle la den en kasten zorgvuldig geopend en doorzocht. Bo ven kreeg de slaapkamer een beurt en ook daar werd de inboedel nauwgezet doorzocht. De bedden werden geheel overhoop gehaald en de linnenkast met laden en doosjes werd van onder tot boven na gespeurd. Geld was echter nergens gevonden en blijkbaar was het hierom alleen te doen, want ver der wordt niets vermist. Gelukkiger waren de daders in een der benedenkamers waar de brandkast staat. En moeilijk viel het hun niet om deze te openen, daar de kast van primitief maaksel is. Zij is aan den buitenkant bij het slot opengeknipt, dat, eenmaal blootgelegd, eenvoudig uitgenomen is en toen lag de belangrijke buit voor het grijpen. Alles wat er aan geld en waarde in zat, is meegenomen. Het vermoeden bestaat dat de onbekenden Zondag avond tusschcn 8 en half 9 geopereerd hebben. Op dat tijdstip zag een buurvrouw, dat het raam aan de straatzijde opengeschoven word, maar daar zij niet wist, dat de bewoners afwezig waren, schonk zij er geen aandacht aan. Door dit raam of door de ga rage zijn de inbrekers op een oogenblik, dat het stil was in de Boelekade, welke wel een lange, aan weers kanten bewoonde straat is, maar die vooral op Zon dagavond verlaten ligt, vertrokken. De manier waar op de inbraak is gepleegd, wekt de veronderstelling dat hier personen aan het werk zijn geweest, die het doen en laten van het echtpaar goed bestudeerd hadden en ermede bekend zijn geweest, dat het hun gewoonte was Zondagsmiddags uit de stad te gaan. Het echtpaar was hevig ontsteld en het geval heeft ook dezen minder prettigen kant. dat de heer Sluij ter niet tegen inbraak verzekerd is. Meestal heeft hij niet zooveel geld in huis, maar daar er kwitanties betaald moesten worden, had hij juist Vrijdag geld van de bank gehaald. De politie heeft Zondagavond onder leiding van inspecteur D. L. van Hoorn een onderzoek ingesteld, dat vandaag bij daglicht, la «Ie hoop sporen te zul len vinden, zou worden voortgezet. VLIEGTUIG IN BOTSING MET HOOGSPANNINGS- LEIDING. Beide Inzittenden gedood. Nabij Burlingame In Californië kwam een mili tair vliegtuig, waarin een luitenant en een sergeant gezeten waren, in botsing met een ejectrische hoog spanningsleiding. Hot toestel vloog in brand en bei de inzittenden werden gedood. RECHTSWEZEN. Behandeling van het lugubere geval voor de Bossche rechtbank. - „Een misdaad zoo gruwelijk, dat zij haar weer ga niet vindt." Gisteren stond voor de rechtbank te 's-Hertogen- bosch terecht P. W. de B., 19 jaar, arbeider te Oss, thans uit anderen hoofde gedetineerd, terzake dat hij op 8 Augustus 1933 te Berghem, althans te Oss, opzettelijk, na in kalm overleg en rijp beraad daartoe het plan te hebben gevormd, G. J. de Bie van het leven heeft beroofd door opzettelijk met dat doel met een mes met kracht en geweld G. de Bie meerdere slagen, steken en sneden in hals, borst en rug toe te brengen, tengevolge waarvan deze dusdanige ver wondingen bekwam, dat hij tengevolge daarvan is overleden; subs. wordt ten laste gelegd resp. dood slag en mishandeling den dood tengevolge hebbend Men herinnert zich misschien flat Gerrit de Bie, die kostwinner in een arbeidersgezin was, in den avond van 8 Augustus was uitgegaan en niet terug keerde. Den volgenden middag vond een arbeider, bij het zoeken van bramen, het vreeselijk verminkte lijk in een veld onder Berghem. Het lijk had tien tallen wonden en de slagader van den keel was door gesneden. Het is ongeveer op dezelfde plaats waar jaren geleden de caféhouder van der Pas door on bekenden was vermoord. Evenals bij dien moord, ontbraken ook bij den moord op Gerrit de Bie alle aanwijzingen, tot de justitie en politie er tenslotte in geslaagd zijn voldoende gegevens te verzamelen om een aanklacht in te dienen tegen den neef van het slachtoffer, P. W. de B. als den vermoedelijken da der. Onder groote belangstelling ving om tien uur het proces aan. Slechts een deel der belangstellenden werd toegelaten. Na voorlezing van de dagvaarding verklaarde ver dachte, dat de getuigenverklaringen valsch zijn en dat hij onschuldig is, waarop de president mr. Um- mels opmerkt, dat er nog geen enkele getuige is ge hoord. De doktoren, die de sectie op het lijk hadden ver richt, verklaarden 67 messteken te hebben gevonden Geen ervan was doodelijk, doch sommige waren zeei diep in het lichaam gedrongen. De dood werd door bloedverlies veroorzaakt. De wonden waren op een na alle versch en moeten door één persoon zijn toe gebracht Nog nooit in hun langdurige praktijk had den zij zulk een vreeselijke mishandeling gezien. Zij moet alleen uit moordlust zijn geschied. Na het hooren van de lange reeks getuigen, waar bij weer eens duidelijk bleek, hoe moeilijk het voor de justitie is om in een Ossche moordzaak achter do waarheid te komen, daar iedereen ontkent iets te weten, kwam de officier van justitie aan het woord, die deze misdaad een zoo gruwelijke noemde, dat hij haar weerga niet kende. Alles wijst op do schuld van verd. Zijn houding reeds bij zijn arrestatie, zijn verlegenheid en schuw heid wijst er op. dat hij er meer van wist. Door on verschilligheid voor te wenden wees hij juist op zijn schuld. Bij het onderzoek is sprekers overtuiging nog sterker «geworden. Het staat buiten twijfel 67 won den zijn geconstateerd geworden dat de opzet om te dooden aanwezig was. Bij gemis van een beken tenis moet men alleen op de aanwijzingen afgaan. Alles wijst hier op opzettelijken moord, een onbe schrijflijk wreedc misdaad. Verd. is een gevaar voor de maatschappij. Na dien avond was hij nog mede plichtig aan vijf roofovervallen en brandstichting en andere misdrijven. In de Landbouwsociëteit „Cérès" van den heerJ. Schenk, werd Maandag 17 December 1934, des mor gens half elf, de 67ste algemeene vergadering ge houden. Voorzitter de heer P. Blaauboer Gz., Kolhorn, secretaris de heer J. Sijp Jr., Alkmaar. De Voorzitter heet de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de aanwezige eercleden en den heer Ir. Lienesch, die zich bereid heeft verklaard van middag een inleiding te houden over: „De verliezen bij de hooiwinning en andere conserveeringsmetho- den van gras." De algemeene toestand geeft nog geen verbetering aan, integendeel, voor de veehouderij is het slechter dan voorheen. Aangenaam is het te constateeren dat het bezoek aan de R.L.W.S. ruimschoots bevredigend kan wor den genoemd. Gezien de groote offers die het be zoek voor deze onderwijsinrichting aan de ouders vraagt, blijkt wel dat die ouders inzien de waarde van meer uitgebreid landbouwonderwijs, willen hun zoons een vooraanstaande plaats in de maatschappij innemen. Spr. hoopt dat het aantal leerlingen steeds in stijgende lijn zal gaan en roept de aanwe zigen op zich aan te sluiten bij de landbouworganisa ties, opdat zij medewerken den landbouw in het rechte spoor te houden. De notulen worden na lezing goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat door Dr. Ir. Dijt van Texel op een 3-tal middagen in Januari a.s. een cursus zal houden over Staathuishoudkunde, n.1. op 7, 14 en 21 Januari, waar respectievelijk behandeld zullen wor den: le. Productiemiddelen; 2e. het Geld- en Cre- dietwezen en 3e. De Landhuishoudkunde als onder deel van de economie. Deze cursus zal ditmaal gehouden worden in de plaats van de jaarlijksche cursusvergaderingen. Door den Secretaris wordt het jaarverslag uitge bracht. Er bleek uit dat het ledenaantal iets was toegenomen, het aantal bedraagt 206 en 1 donateur. Gememoreerd werd het welslagen van de cursusver gaderingen, terwijl dit eveneens het geval was met de excursie naar de Wieringermeer, onder leiding, van den heer Ir. S. Smeding. De rekening 19331934 wordt vastgesteld tot 'n be drag van f 1021.81, batig saldo 1329.37%. De heer H. Visser wil dit batig saldo aanwenden om het ledenaantal te versterken. De Voorzitter meent, dat reeds goede propaganda wordt gemaakt met het houden der cursusvergade ringen. Het contributiebedrag zal z.1. geen beletsel voor het lidmaatschap zijn. De heer Van der Laan vindt het aantal leden niet zoo slecht, als men nagaat dat er oudleerlingen zijn overleden, uit het bedrijf zijn gegaan of naar het bui tenland zijn vertrokken. De heer Joh. de Veer merkt op, dat het Bestuur wel degelijk aandacht schenkt aan deze zaak. De heer Ir Lienesch dacht ook dat de leerlingen Het Concertgebouworkest vertrok Maandag van een concert, onder leiding van Prof. dr. Arts. Voor het linkerraam o.a. de heeren L De eisch luidde leve nslange ge vangenisstraf. Verd. verklaart onschuldig te zijn. Op de vraag van den president of hij weet, wie het dan gedaan heeft, antwoordt hij: Dat kan ik toch niet zeggen. Na het pleidooi van den verdediger, die een onder zeek wilde instellen naar de geestvermogens van verdachte, willigde de rechtbank den eisch van 'nel O.M. in, tot onmiddellijke gevangenneming van verd., uit vrees voor ontvluchting. Verd. herhaalde, dat hij onschuldig is, dat ze alle maal liegen en hij op valsche verklaringen wordt veroordeeld. De uitspraak werd bepaald op 31 December. Tegen een boom, tenslotte volkomen ver nield. Op den drukken weg tusschen Zuilen en Utrecht heeft Zondagmiddag weer een auto-ongeluk plaats gehad, dat tegen alle verwachtingen in, betrekkelijk goed afliep. Uit de richting Utrecht naderde met groote snelheid een auto, terwijl van do tegenoverge stelde richting een Amsterdamsche auto naar een benzinepomp manoeuvreerde. De snelrijdende auto trachtte nog te remmen, daar hij te laat den richting wijzer van zijn tegenligger bemerkte. De wagen ging aan het slippen en sloeg met groote kracht tegen een lichtmast, die in drieën brak en aan de draden bleef hangen. De wagen slin gerde opnieuw den weg op en werd ten slotte te gen een boom totaal vernield. Van de drie inzittenden waren er twee vrij ernstig gewond. Dokter ter Haar hechtte bij den bestuurder eenige diepe snijwonden. Van de zijde der P.E.M., zorgde men voor spoe dige hulp, zoodat er geen verdere ongelukken konden gebeuren met de onder spanning staande draden. die een diploma ontvangen, lid worden van de Ver- eeniging en dat er anders wel force majeur kan wor den geconstateerd. Het aanwezige kasgeld zal wel voor andere nuttige dingen te gebruiken zijn. De begrooting 1934—1935 wordt vastgesteld op f 1004.37%. Het veevoederbureau. Door den heer Ir. L. de Vries worden mededeelin- gen gedaan betreffende het Veevoederbureau. Aan 19 coöperatieve aankoopvereenigingen werd advies verstrekt over mengvoeders. Dit aantal is ge leidelijk steigende. Aan coöperatieve zuivelfabrieken, aangesloten bij den ouden bond, werden circulaires verzonden over het voederen van ondcrmelk, over inkuilen van gras, over voorbeelden van goede rant soenen enz. Voorts zijn behalve de mondelinge adviezen, aan een 100-tnl veehouders adviezen verstrekt. Spr. doet mededeeling over de proef met de stalvoedercontrole, die plaats vond via landbouwonderwijzers. Over het tijdvak 19331934 werden 500 rantsoenen gecontro leerd en de proef kan geslaagd genoemd worden. In den winter 1934—1935 zal met de proef worden door gegaan. Spr. brengt dank aan de heeren landbouw onderwijzers en controleurs voor de medewerking die zij belangeloos verleenden. Van de personen die zich in het bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, noe men wc de heeren Schroevers te Julianadorp en Leeuwen te St. Maartensbrug. Spr. deelt verder me de, dat bij den heer G. Schuijt te St. Maartensbrug een mestproof werd genomen en dat ook getracht werd een indruk te krijgen van een voederproef met kool. De heer De Vries deelt voorts mede, dat het Vee voederbureau zich tot den Inspecteur van den Land bouw heeft gewend, teneinde een rijkssubsidie te verkrijgen. De Inspecteur deelde mede, dat hij daar- toe zijn medewerking wilde verleenen, mits van den kant van de veehouders of landbouworganisaties be hoorlijk werd bijgedragen en gevraagd werd begroo ting en werkplan in te zenden. Dit antwoord had tot gevolg, dat het Veevoederbureau dc positie van het bureau onder de oogen heeft gezien en dat geoor deeld werd, dat samenwerking moest worden gezocht met de confessioneele landbouworganisaties in Noordholland. Het Veevoederbureau had zich inge dacht, dat een commissie uit de landbouworganisaties in federatief verband, het veevoederbureau vormen. Aan de organisaties, die thans vertegenwoordigd zijn in het Veevoederburcau, is het oordeel over die even- tueele samenwerking. Spr. zet nader het werkpro gram van het bureau uiteen. De heer Pijper, Hoorn, brengt hartelijk dank aan den heer Ir. de Vries voor het groote aandeel dat hij in de werkzaamheden van het veevoederbureau heeft. De mededeelingen van den heer Ir. de Vries ge ven enkele aanwezigen aanleiding tot het stellen van vragen en het geven van enkele aanwijzingen. On danks de crisis wordt er nog als eens te veel gevoe- Amsterdam naar Brussel voor het geven Lllem Mengelberg in het Palais des Beaux i Zimmerman en Ferdinand Helman. Nazi's protesteeren tegen Engelsche film Naar de „Daily Tclegraph" meldt hebben Zater dagavond tijdens dc voorstelling van een Britsche film, getiteld „Het meisje uit Weenen", in het Luit- pold-theater te München ongeregeldheden plaats ge had. Ten onrechte hielden de nazi's den vertolker van de hoofdrol, Arthur Riscoc, voor een Jood en toonden luide hun verontwaardiging over een lief desscène, die hij speelde met Magda Schneider, een Duitschc actrice. Een gedeelte van de film is on langs te München opgenomen en de Duitsche bladen hadden uitstekende recencies erover in hun kolommen. Het begin van de voorstelling verliep kalm, maar in het tweede deel, toen genoemde scène begon, hieven de nazi's die in het midden der zaal gezeten waren, een luid gejoel aan. Toen echter tegen dit ru moer geprotesteerd werd, waren eerst goed do pop pen aan het dansen. Terwijl een troep nationaal- socialisten de gangen versperden en op politiefluiten bliezen, trachtten anderen de projectiekamer te bestormen. Do opera teurs sloten dc cabine af en bleven doordraaien. De onrustmakers namen daarop wraak door zich voor dep rojectie-opcning op te stellen, zoodat van de film op het doek niets meer te zien was. Door een sterke politiemacht kon pas do orde hersteld worden. Den volgenden morgen is de film van het pro gramma genomen en de directeur van het theater heeft medegedeeld, dat hij voortaan bij alle buiten- landsche films „Arier"-certlficaten voor de spelers zal aanvragen. Riscoe heeft intusschen aan den minister van propaganda een telegram gezonden, luidend: „Ik heb uw regcering op de hoogte gesteld van mijn af komst Wilt U zoo vriendelijk zijn hiervan kennis te geven aan de Duitsche pers? derd. Over 't algemeen worden er in het noordelijk deel der provincie ta.v de voeding niet veel fouten gemaakt, in het zuidelijk deel der provincie worden de grootste fouten gemaakt. De Voorzitter dankt den heer Ir. De Vries voor zijn belangrijke mededcelingen. Het bepalen van de plaats waar de a.s. zomerver gadering zal worden gehouden, wordt aan het be stuur overgelaten. Door den heer H. Schrooder Dz., wordt verslag uitr gebracht van de algemeene vergadering door den Al gemeen Bond, die daarvoor de dank van den Voor zitter verkrijgt. Wegens periodieke aftreding van den heer H. Schrooder Dz., wordt de heer D. Kramer Glijnis te Stompetoren tot lid van het bestuur benoemd. De Voorzitter dankt het scheidende bestuurslid voor hetgeen deze in het belang van de vereeniging heeft gedaan, terwijl de heer Schrooder op zijn beurt dank zegt voor de prettige samenwerking en den oudleerlingen opwekt zooveel mogelijk de R.LWA te Schagen te steunen. Bij de rondvraag brengt de heer Ir. Lienesch ter sprake het nuttig besteden van een deel van het ba tig saldo. Spr. zal in zijn vanmiddag te houden voor dracht o.a. behandelen het hooien met en zonder ge bruik van ruiters. Het gebruik van ruiters is in deze omgeving niet zoo groot en spr. heeft nu een plan netje voor een proefneming van hooiwinning op den grond en idem met gebruik van ruiters. Aan die proefneming zijn kosten verbonden en waar het rijk steeds meer bezuinigt, zou spr. de proef met finan- tieelen steun van de Vereeniging van Oudlccrlin- gen willen nemen. Spr. dankt den heer Schrooder voor het aanbevelend woord dat deze sprak voor de school en zegt gegronde hoop te hebben dat het langzamerhand t.a.v. het leerlingenaantal de goede richting uitgaat. Met genoegen constateert spr. dat' er ook leerlingen zijn uit de streek ten zuiden van Alkmaar. De Voorzitter veronderstelt dat de vergadering geen bezwaar zal hebben de door den heer Ir. Lienesch gevraagde medewerking te verleenen. De heer Ir. L. de Vries wijst op de belangrijke on derwerpen die de heer Dr. Ir. Dijt in de cursusverga deringen zal behandelen en waar het vertrouwen in de landbouworganisaties een beetje geschokt is, acht. spr. een meer economische scholing van het platte land zeer noodig. Vooral de jonge boeren moesten de cursusvergaderingen bezoeken. Spr. vraagt daar om of er geen contact bestaat tusschen deze vereeni ging en de vereeniging van oudleerlingen van de landbouwcursussen. De Voorzitter zegt dat het bezoek aan dc cursus vergaderingen steeds voor iedereen vrij is geweest. Het Bestuur zal echter overwegen om door middel van de bladen meer bekendheid aan de cursussen to geven. De heer Koster, Midwoud, informeert naar de werk zaamheden van de commisie, die ingesteld is om te bepleiten een meerdere toewijzing voor deze pro vincie van het aantal stuks vee. Medegedeeld wordt hoe het gekomen is dat de com missie haar taak nog niet heeft kunnen ter hand ne men en vernacht wordt dat de achterstand spoedig zal zijn ingehaald. Hierna wordt de vergadering gesloten.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5