Raad Wieringerwaaid Dc Langendijker Groentenveilingen. LANGEND IJ K OUDKARSPEL. Tumbouwvereeniging „De Eendracht" Do tuinbouwverecniging „De Eendracht" hield Za terdagavond de algemeene vergadering: ten huize van den heer C. Vis. Een flink aantal leden was aanwezig:. De Voorzitter, de heer Jb. de Boer, opende de vergadering met woorden van welkom. Spr. herin nerde er aan, dat men in de vorige vergadering den wcnsch had uitgesproken, dat spoedig betere tijden mochten aanbreken. Helaas is dat niet hot geval geweest. Het is nog slechter dan verleden jaar. En het is nu, voor Nieuwjaar, weer de tijd dat veel betaald moet worden. Spr. had gehoopt oen blijde mededccling te kunnen doen en wel, dat een toe slag op de producten van verleden voorjaar en den afgeloopen zomer zou zijn afgekomen. Dat is echter ook niet zoo, al wordt er hard in gewerkt De onderhandelingen met Duitschland zijn al weer aan den gang en hoort men de N.U.M. weer opnoemen. Door spr. werd het een goede maatregel genoemd, dat de arbeiders met steun van dc over heid in het vrije bedrijf kunnen worden geplaatst Spr. merkte op, dat, nu de haggerregeling weer in gang is; ook (ie kleine tuinders kunnen er in wor den opgenomen.. Er wordt niet veel gebruik gemaakt van de bagggorregcling. Spr. wekte op dit zoo veel mogelijk te 'Jfocn. De notulen, voorgelezen door den heer P. Wijn, werden onveranderd vastgesteld na een opmerking van den heer C Borst Pz. over dc zaad teel tbeper- king. De hoer H. de Geus informeerde of geprobeerd was, steu'ft te krijgen voor de poterbcwaarplaats. Dit was nog niet gebeurd. Ijtaarna bracht de mandencommissie bij monde vrgi den lieer L. Kalverdijk verslag uit. Hieruit bleek, dat 255 witte manden 46 cent, 9 'bruine manden 4 34 cent, 22 rotting-koolmanden 4 f1.05, 150 aardappelkisten 4 26 ct met 132 erwten- ruiters i'i 64 et. waren aanbesteed. Voorzitter deelde mede, dat dc vereen, een aandeel van de gemeentesluis heeft, dat uitgeloot is. Per 1 Januari kan men dus f100 ontvangen. Op het verzoek om een lokaal van de O.L. school voor een tuinbouwcursus, was een toestemmend antwoord ontvangen. B. en W. hebben de medewerking toegezegd inza ke de haggerregeling. Thans is dc regeling in wer king getreden. Van den Landarbcidersbond was een verzoek in gekomen om medewerking in verband mot de hag gerregeling. Voorzitter drong bij de leden nan, zooveel mogelijk medewerking tc verleenen in deze, n.1. een „juiste" invulling der bewijzen, om moeilijkheden te voorko men. Voor den tuinbouwcursus was een subsidie toege zegd door het Rijk van f333.50. Dc heer Van Wielen deelde namens de wortel- zaadcommissie mede, dat 2 snees uitgezaaid was en geteeld 12 pond, wat niet veel is. Het resultaat is niet best tc noemen. Dc steenkoolcommissie deelde bij monde van den heer G. Vlug mede, dat aangesteed en geleverd was 16350 Kg. grove anthraciet 4 f2.40 per 100 Kg.. 10750 Kg. fijne 4 fl.45 per 100 Kg. en 2500 Kg. .eierkolen 4 f 1.50 per 100 Kg. Aan de orde was daarna het openhouden van de burggracht. Voovzititer merkte op, dat er tegenwoordig, jam mer genoeg, nog geen vorst is, zoodat men over het openmaken nog geen zorg behoeft te hebben. Het is toc/h een feit, dat bij vorst dc zaken beter gaan. Verschillende leden maakten nog eenige op merkingen. De regelingen zullen nog eens schrifte lijk aan de leden worden toegezonden. Men besloot om op dezelfde wijze voort te gaan. In de vaeature- J. Dekker Hz. werd de heer K. van Mcurs benoemd tot voorman van de Noorderploeg. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de af tredende heeren J. de Boer en N. Kaan herkozen, met groote meerderheid van stemmen. Voorzitter maakte de cijfers bekend van de per 20 Nov. 1934 plaats gehad hebbende inventarisatie. De voorraad was 114 wagons rood (186), 145 geel (144), "Deensche wit 112 w. (130), uien 27 w. (24), peen 14 w. (3). De cijfers tusschen haakjes geven den toe stand weer per 25 Nov. 1933. Alles in wagons van 10.000 K.G. De poterbewaarplaats. Tengevolge van het zachte weer gaan de poters hard, werd er medegedeeld en ried de voorzitter aan er eens bij te gaan kijken. De datum werd vastge steld op Woensdag a.s. van half 8 tot 12 en van 1 tot 4 uur. Aan de orde was vervolgens de verkiezing van een bestuurslid voor den N.M.B. Aftredend is de heer A. Swagor. Dc aftredende werd herkozen. De omslag voor dc bewaarplaats. Naar aanleiding van een in een vorige vergade ring gedane opmerking over de heffing van de om slag voor de poterbewaarplaats, welke de heer P. Kostelijk naar de omzetten aan de veiling wilde om slaan. Het bestuur stelde voor, het op de oude manier, n.1. over het aantal sneezen, om te slaan. Dat is altijd zoo gebeurd. Do heer C. Borst Pz. vroeg of het de bedoeling was, af te lossen. Spr. gevoelde daar niet heel veel voor. Dan zal er van de steun niet veel overblijven. Spr. wilde het maar hij de rente laten. In het eigen be drijf lost men ook niet af. Voorzitter wees er op, dat de Boerenleenbank steeds de tuinbouwvereen. de handen hoven het hoofd heeft gehouden. Misschien kan er wel een poging worden gedaan om uitstel te krijgen. De vergadering ging hiermee accoord. Er zal een onderhoud met de Boerenleenbank plaats hebben. Voorzitter deelde nog mede dat sommigen hun aandeel niet hebben betaald. Men hoeft er nog geen gebruik van gemaakt, maar het zal er van moeten komen dat het op het betaalkantoor van dc gelden wordt afgehouden. De heer C. Borst vond dit 'n ongelukkig besluit. Dat zal ontzettende consequentie's met zich brengen. Men moet aanstonds zelf de eigen menschen failliet ver klaren. De heer P. Volkers was het hier mee eens. Spr. was tegen het voorstel van het bestuur om te onder handelen en dan naar omstandigheden te handelen Spr. was er voor, dat daarna een ledenvergadering werd bijeengeroepen. De heer P. Wijn had daarvan een andere opvat ting. Kr is geen aanleiding, om de zaak zoo scherp aan tc pakken. De Boerenleenbank is zeer soepel en overleg acht spr. beter dan het stellen van een ul timatum. De hoer C. Borst Pz. zeide, dat het besluit maar moet worden doorgevoerd, anders zijn de menschen die wel betalen, de dupe. Na nog eenige besprekingen werd besloten dat voor het volgend jaar pogingen in het werk worden gesteld om geen aflossing te doen. Een scheerwfnkelpraatje over de hoogc kosten van koolzaadselectie werd weersproken. Er wordt gezegd, dat het f 000 heeft gekost. Dat is niet waar. Het is met f 100 aan het eind. Het heeft dit jaar heel weinig gekost aan de bonden, deelde de Voorzitter mede, terwijl overwogen wordt het volgend jaar heelemaal op te houden, of op een heele kleine scaal. De heer N. Kaan deed eenige mededcelingcn over teeltvergunningcn. Men kan de benoodigde inlich tingen vragen aan het Landbouwhuis te Alkmaar. Kalk is een best middel tegen knolvoet, deelde spr. mede. Tegen draaihartigheid bestuiving met nnph- taline. Spr. ried proefnemingen aan. Den heer I'. Volkers c.s. was ter oore gekomen dat de Handclsraad de medewerking van de markt- besturen heeft ingeroepen om achterstallige vorde ringen. Voorzitter antwoordde, dat die wel gebeurd was, maar de veiling gaat er niet toe over. Het zou te ver gaan. De heer D. Wonder drong er op aan, dat door de Groenten- en Fruit-Centrale duidelijk wordt mede gedeeld wat men met het teeltrcct aan moet bij ver bouwvan landerijen. De heer K. Kaan lichtte het nader toe. De G.F.C. be houdt het recht om in bijzondere gevallen naar recht en billijkheid to beslissen aangepast aan de praktijk. Dc heer Wonder zou er voor zijn, dat de verhuur der onderzocht hoeveel tecltrecht er op een stuk te verhuren land komt. Het tecltrecht is thans persoonlijk en niet op hot land. De heer L. Kalverdijk wees er op dat men z'n pro duct over de veiling moet verkoopen. De andijvie wordt echter heelemaal uit de hand verkocht, doch ook betaald. Spr. wilde den N.M.B. daarop wijzen. Voorzitter geloofde, dat men daarvoor te laat was. Daarna volgde sluiting. NOORDSCHARWOUDE. Eerste Non-Stopuitvoering „Heroules en Hygièa". Zondag 16 December werd in de zaal van den heer J. de Bakker alhier, de eerste non-stopuitvoering ge houden, zooals er Woensdag en Zondag a.s nog twee zullen worden gehouden. We schrijven eerste, maar het behoort, eigenlijk „tweede" te zijn, want verle den jaar hebben de beide vereenigingen ook reeds een drietal dergelijke uitvoeringen gegeven, met zeer veel succes. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet, toen met de uitvoering werd begonnen. Vooraf waren door het orkest, „dc Vroolijkc Vinken", onder leiding van den heer C. Langendijk, eenige mooie muziek nummers ten gehoore gebracht. De algemeene leiding van deze non-stop-uitvoering was in handen van den directeur, den heer K. Boot Jz. De heer A. Ootjers, voorzitter van „Hercules", heet te allen, die van dichtbij en ver waren gekomen, welkom op dezen avond en hoopte, dat deze uitvoe ringen mogen bijdragen tot de toename van de be langstelling voor de gymnastiek. Daarna werd het eerste nummer van het program ma uitgevoerd, een ballet van pages. Van de hierna volgende nummers tot aan de pauze vermelden wij, dat de balletten der dames heel goed werden ge danst. Onder ademloozo stilte deed de bekende tur ner G. Ens een vrije oefening, waarmee hij zeer veel succes oogstte. Het was dan ook „af". Verder worden nog eenige oefeningen, zooals Niels Buck door de meisjes en do jongens en brug cn paard door de heeren uitgevoerd. Voor een komische noot werd gezorgd door mevr. T. Hop—Langedijk, J. Langedijk, G. Hop en H. Kui per, welke onder groote hilariteit con voordracht, getiteld „Baby", ten beste gaven. De beide eerstge- noemden zongen ook nog; „Omdat ik zooveel van je hou". Het lachsucces hiermee was groot, waaraan het snorretje van den heer Langedijk bijzonder mee werkte, door hardnekkigo pogingen te doen om dc plaats, welke het rechtens toekwam, te verlaten. Tet tweede gedeelte van het programma was ook welvoorzien van gevarieerde nummers. Gymnastiek- nummers werden afgewisseld door zang en voor drachten. De acrobatiek der heeren werd bewonderd - De toestand wordt hopeloos. - Slecht weer voor de winterkool. - Veel werk en weinig verdien ste. - Geen vraag uit het buiten land. - Hoop op beter weer en ex portmogelijkheid. - Aardappels, geringe aanvoer en lage prijzen. - Idem peen en bieten. - Dank zij zacht weer aanvoer bloemkool met niet onbevredigend prijsver loop. - Zeer weinig andijvie. - Roo- de kool, lage prijzen bij geringe aanvoeren. - Een deel brengt den minimumprijs niet op. - Geringe aanvoer van gele kool. Zeer slech te prijzen. - Voor groote Deensche witte nog belangstelling voor de zouters. - Uien weer lage prijzen. Al hopeloozer wordt de toestand in deze tuinbouw streek. Naast do bekende oorzaken van internatio nalen aard, verband houdende met de crisis, komt nu nog het buitengewoon zachte weer. Het deert den tuinder niet, als hij hard en lang moet werken, als hem dat per saldo maar brood geeft. Nu is het ech ter anders: hij moet hard werken om zijn opgesta pelde kool schoon te houden, te zorgen, dat het rot tingsproces niet al tc hard voortgang vindt. Het ge wicht van zijn voorraden kool, die door teeltbeper king en slecht gewas al niet zeer groot waren, wordt al kleiner, hij moet heel wat „doorschieten" en wat noodzakelijk ter veiling moet worden ge bracht, brengt zoo weinig op, dat voor velen brood gebrek voor de deur staat, als ze nog niet is bin nengedrongen. Het gaat buitengewoon slecht met den koolhan- del. Vanuit het buitenland komt zoo goed als geen vraag. Alleen wordt naar Engeland wat kool in zaK- ken verzonden, doch dit is van te geringe beteckenis om invloed op den marktprijs uit te oefenen. Zoo lang Duitschland niet aan de markt komt, en dan nog wel in bcteekenende mate, is 't met den winter- kool-handel niéts gedaan. Meen is het echter bij zacht winterweer in December gewoon, dat dan naar Duitschland weinig wordt geëxporteerd. Maar thans rijst de bange vraag, of Duitschland na Januari, zooals dat in den gooien, ouden tijd het geval was. ook wel zal komen. Daar hangt alles van af. Uit het feit, dat er de laatste weken een belangrijk kwantum bloemkool naar onze oosterburen is uit gevoerd, meent men te mogen afleiden, dat, als D straks noodig heeft voor de voedselvoorziening, onze winterkool weer grager zal worden. En als de beta lingen dan maar geregeld gaan, brengt de kool al licht nog een prijsje op. Anders Op het oogenblik is de toestand zoo. dat de aan voerders aan onze groenteveilingen zich de vraag stellen: hoe kom ik vandaag aan brood. De moei lijkheden zijn zoo vele en de vraagstukken zoo inge wikkeld, dat de tuinders, reeds zoo dikwijls bedro gen uitgekomen, In hun verwachtingen, zich min der meer het hoofd breken over wat het verloop en beloond met luid applaus. Van de balletten noe men we het aardige nummer „Radio" van de dames, dat zeer in den smaak viel. Van de voordrachten vermelden we den Langen- dijker Groenteboer, door H. Kuiper en Hengelsport, door II. Kuiper en J. Langedijk. Vooral de laatste voordracht oogstte veel bijval. Het slot-ballet was oen schitterend besluit van dezen avond. Alles bijeen genomen, kunnen vvo zeggen, dat het oen gcnotvollen avond is geweest, waarop directeur, leden en verdere medewerkenden met genoegen kun nen terugzien, terwijl wij een bezoek aan do volgen de uitvoeringen wel kunnen aanbevelen. H AREN K AHSPEl DIRKSHORN. Op Vrijdag 14 dezer trad in café Pijper voor V.V. O. alhier op de heer Strijbos met het onderwerp: Vogeltrek cn Trekvogels. Het deed den Voorzitter, den lieer W. Kistemakor, veel genoegen, dat hij bij 't tweede optreden alhier van den geachten spreker, zoo'n talrijk publick het welkom kon toeroepen. Hij sprak den wonsch uit, dat dit bij volgende samenkomsten steeds zoo mocht zijn en tevens, dat de heer Strijbos do aanwezigen een paar prettige uren zou bezorgen. Hierna ving de spreker zijn rede aan met een beknopte uiteenzetting van den vogeltrek, voorname lijk uit hoofde van voedselvoorziening. Dat de zwa luwen in het najaar onze streken vorlaten wegens de sterke vermindering der insocten, om in het voor jaar met do eerste warme dagen weer hier terug Zaterdagavond vergaderde de Raad onder leiding van Burgemeester Haringhuizen, tevens secretaris. Bij de opening sprak de Voorzitter in 't bijzonder welkom den heer Nicuweboer, die na zijn ongesteld heid weer tegenwoordig is en feliciteerde hem met den goeden afloop van de operatie. Ingekomen stukken. Dc Zijper en Wieringcrwaarder Bestuurdcrsbond vroeg toepassing van de bepalingen, vervat in een circulaire van den Minister van Sociale Zaken, be tref fendo ziekenfondsen. Voorzitter lichtte toe. dat in de circulaire wel staat dat de Minister het k4n goedvinden, doch zegt ook dat het blijft ten laste van de gemeente. B. en W. zien de noodzakelijkheid niet in. De kosten daaraan verbonden, komen op f532. De heer Nicuweboer vroeg boe Voorzitter aan dat bedrag kwam, welke vraag door Voorzitter werd be antwoord, waarbij bleek dat 1/3 voor rekening der gemeente kwam. De heer Sijbrands meende, dat er wat tegen en wat voor is. Wanneer de menschen niet kunnen betalen, komen ze ten laste van gemeente en dan kon het nog wel duurder uitkomen. Niet 4 tegen 3 stemmen werd afwijzend beschikt. De heeren Nieuweboer, Gooscns en Sijbrands stem den voor. Dezelfde Bond vraagt boven hun uitkeering van werklooze arbeiders of boven het loon, dat verdiend wordt in werkverschaffing, een z.g. brandstoffentoe- slag. zooals door den Minister van Sociale Zaken wordt toegestaan. Op dit voorstel adviseerden B. en W. gunstig te beschikken, overeenkomstig hot advies van den Minister, t.w. ten hoogste fl por week. Allen voor. De heer Sijbrands zou nu gaarne zien, dat de brandstoffen dan ook bü do ingezetenen, die toch ook voor hooge lasten zitten, werdon botrokken. van uitvoer, betalingsovercenkomsten etc. betreft. Zeer slecht ging het met zoo goed als alle produc ten. En in verband daarmee werden de aanvoeren nog geringer. Zoo werden b.v. maar weinig aardap pels rneei aangevoerd, die togen zeer lage prijzen werden verkocht. Voor Bevelanders werd f2—-12.50 betaald. Blauwe aardappels brachten f2f2.80 op, bravo's f 1.90. Een zeer geringe aanvoer van andijvie was er. De meeste werd door de kooplui uit de hand gekocht tegen over 't algemeen lagere prijzen dan de laagte weken. Een groot deel gaat naar Beverwijk en Am sterdam. Schaarsch was ook de aanvoer van wortelen. Voor mooie, groote werd, over 't geheel genomen, niet meer dan 80 cent tot fl betaald; sporadisch kwam een prijs van f 1.20 voor. Voor de kleine sorteering werd de zeer onbevredigende prijs van 60 4 70 cent be taald. Ook werden er maar weinig bieten aangevoerd. Voor de kleine van goede kwaliteit werd f 1.40—f 1.60 besteed, middelsoort bracht f0.90 4 fl op, terwijl voor de grootere 60 cent perd betaald. De bloemkooltelers profiteeren van het zachte weer. Was er het vorige jaar tengevolge van de strenge vorst geen bloemkooltje meer aan de markt, nu komen er nog heel wat. De eerste soort wordt voor f4f8 verkocht, al naar kwaliteit cn grootte, Lichte brengen f 1.50f2.50 op. Den hoofdschotel van den aanvoer aan beide vei lingen vormen de roode, gele en witte kool. Er wordt veel doorschot aangevoerd. Door het bijzonder zachte weer hebben dc tuinders handen vol werk om hun product in orde tc houden. Zeer gcwenscht was het daarom tot goede instandhouding van het pro duct, als het wat kouder werd. Roodo kool brengt zeor lage prijzen op; zeer moeilijk is het de minder goede kwaliteit aan den man te brengen. Voor de eerste kwaliteit met een gewicht van ongeveer 3 pond is nog wel belangstelling, bijna uitsluitend voor den afzet in het binnenland. Ze wordt verkocht voor f2.30f2.50, bij uitzondering brengt ze één of twee dubbeltjes meer op. Zijn ze iets zwaarder, dan wordt van f 1.40—f 1.70 besteed en voor de zwaarste wordt f 120f 1 GO besteed, in verhouding tot de kwa liteit. Wijkt deze wat af. dan daalt de prijs tot f 1. Voor tweede kwaliteit liggen de prijzen tusschen f 1 cn f 1.70, Al naar de grootte. Een deel is echter on verkoopbaar, zoodat de minimum-prijs niet kan worden bedongen. Nog slechter is het met de gele kool gesteld, zelfs bij geringe aanvoeren. Wordt de aanvoer even groo- ter, dan draait ze voor een deel door. Er werd voor het meest gewilde goed van 3 u 4 pond slechts f 1.40 4 fl.50 betaald, voor grootere fl 4 f 1.20 en dat voor eerste soort. Tweede soort brengt in den regel niet meer dan f 1 op. De groote Deensche witte kool gaat nog, al is het tegen lagen prijs, nog het be9t van de hand ten be hoeve van den inmaak van zuurkool. Kr wordt f150—f 1.80 voor betaald, kleinere brengen f 1— f 1.30 op. Tweede soort brengt gewoonlijk niet meer dan 70 cent tot f 1 op, sommige van de mooiste par tijen f 1.10f 1.40. Lage prijzen worden ook voor uien be9teed, zelfs bij geringen aanvoer. Voor de grove werd f250— f2.50 betaald, voor middelgroote f1.80 tot ruim f2. Met den aanvoer van nep is het zoo goed als gedaan. De prijs liep van 80 cent tot f 1.80, afhankelijk van kwaliteit. Drielingen f 1.20—f 1.40. te keeren, is wel algemeen bekend. Wat de ooie vaars betreft, de ouderen onder ons weten nog wel, dat die vroeger net zoo deden; maar na den „laat- sten" oorlog vindt men in Nederland nog slechts enkele paren. Van de lijsters en kievieten kunnen we bü eeuigo oplettendheid het jaarlijks komen en gaan gemak kelijk waarnemen. De grootste trek kan worden geconstateerd langs dc kust cn over de duinen. Van verschillende kust- en moerasvogels werd een exemplaar op het doek vertoond, als: kievit, kluit of kluut, scholekster, zandlooper, meeuw, snip en ijsvogel, benevens de voornamelijk in de bosschon lerende soorten: houtsnip, specht, mees, gaai, win- torkoning, kraai en uil naast buizerd en valk. Van sommige vogels werden door den spreker aardige karaktertrekjes verteld. Na de pauze beschreef de heer Strijbos zijn tocht naar het Koersche Haft, ten noorden van Pruisen. Hierbij werden op het doek vertooi»d verscheidene woeste en onherbergzame streken uit het daar aan wezige natuurreservaat, dat onder meer bewoond wordt door vossen en elanden. De laatste loope men liefst niet voor (ie voeten, want mot hun scherpe voorhoeven zouden ze iemand leelijk kunnen trak- teeren. Zij kunnen hiermede gemakkelijk hun aarts vijand, de wolf, doodelijk verwonden. Vooral als de eland zijn jong meent te moeten verdedigen, is hij zeer gevaarlijk. Aan het slot van de vlot uitgesproken rede, werd de heer Strijbos hartelijk toegejuicht Vonden wij voor de pauze de beelden op het doek. niet bijzonder scherp, na de pauze was dat beter. Voorzitter dacht dat dit reeds golieurde. De heer Blaauboer is het met den heer Sijbrands eens, ook wat betreft andere winkelwaren. De heer Nieuweboer vond de Coöperatie goedkoo- per. In de Wicringermeer worden de eierkolen ver kocht voor yö cent en hier moet ie f 1.40 betalen. Ik zelf heb zc niet gekocht, doch als men een klein, weekloon heeft en men kan b.v. een kwartje be sparen, dan moet ie dat doen. Na nog eenige discussie werd dan de wensch uit gesproken, zooveel mogelijk in de gemeente te koo- pen. Ook is nog ingekomen een circulaire van den Mi nister betreffende een Kerstg&ve. Besloten werd, dat voor kostwinners en gezinshoofden een Kerst- gave wordt toegestaan. Van de N.-H. Vereeniging Het Witte Kruis is een verzoek ingekomen, om een bijdrage ten behoeve van de ontsmettingsinrichtingen. Het Dag. Bestuur stelt voor. evenals vorig jaar een cent per inwoner beschikbaar te stellen. Goed gevonden. De Commissie voor de malariabestrijding vroeg een bijdrage voor te voeren propaganda. Ook aan dit verzoek zal worden voldaan, n.1. een cent per inwoner. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. Heeren Armvoogden vragen f9750 subsidie uit de gemeentekas. Een desbetreffende toelichting las Voorzitter voor. B. en W. zijn tot de overtuiging ge komen, dat dit bedrag wel noodig is. Het Burgerl. Armbestuur zal nog wel moeite hebben daarmee rond te komen. De heer Sijbrands zou het B. A. in overweging willen geven, de bijdrage aan de vaste bedeelden niet te verlagen. Mon zou desnoods de kinderen, dio daarvoor in aanmerking komen, kunnen aansporen hun bijdrage bij te passen. Voorzitter zeide, dat dit een kwestie is van be heer en niet een zaak voor den Raad. Er is een wettelijke regeling, dat de ouders eerst van de kin deren hulp ontvangen. Wethouder Koster zeide nog, dat indien de kin deren weigeren, de ouders bij het B. A. aankloppen en dan kunnen deze het verhalen. De begrooting werd goedgekeurd. Vaststelling gemeentebegroting. Algemeene beschouwingen. Dc heer Blaauboer merkte op dat er weinig viel te zeggen. Toch was er één post wat z.i. een groote onbillijkheid was, n.1. het buitengewoon onderwijs. Het is wet, doch er zijn ouders, die het best kunnen betalen en ten 2e de ouders die niet bemiddeld zijn, die hun kinderen wel ergens anders kunnen laren leeren. Neem de ambachtschool, het heeft zoo weinig zin. We hebben hier menschen die nooit een vak school hebben bezocht en toch uitstekende vaklui zijn. Spr. zou die post van de begrooting willen schrappen. Voorzitter merkte op, dat er niets aan te doen ls De heer Blaauboer: Het is toch te probeeren. Voorzitter zeide, dat die zaak ook op andere plaat sen wel besproken is. Er ls nog een wetsontwerp aanhangig betreffende de wet op het Middelbaar on derwijs. Hierna werd de begrooting, die de raadsleden met een toelichting thuis hebben gekregen, artikelgewij- ze behandeld. Het was voor het mccrendeel de heer Blaauboer, die op diverse kleine posten een bemerking had; ten 1ste een post ad f 25 rijwieltoeslag voor den veldwachter. Dit bedrag is echter opgenomen in de veldwachtersvcrordcning. Ook wil de heer Blaauboer nog eens wijzen op het salaris van de wethouders. Hij zal er evenwel geen voorstel van maken om te verlagen. De heeren wethouders: Kom er maar gerust mee voor den dag. Wethouder Sleutel wil wel te kennen geven, wat hij ook in B. en W. al heeft gezegd, te willen ver lagen, doch dan alle salarissen omlaag naar ver houding. Kr komt geen voorstel. Bij den post voor vervolgonderwijs vroeg de heer Blaauboer hoeveel leerlingen er moeten zijn. Spr. wil een getal vaststellen en den leeftijd niet hooger dan 16 jaar. Voorzitter: Het is een moeilijke zaak en het is te betreuren dat er niet meerdere jongens aan deel nemen. Wethouder Koster is sterk tegen een leeftijdsgrens. De heer Nieuweboer zou propaganda willen maken en zelf bij de ouders rond gaan. De hoer Visser wil een maandelijksch rapport van de onderwijzers met opgaaf van liet aantal leerlin gen. Wethouder Sleutel maakte ten slotte een voorstel om den post te schrappen, welk voorstel met 52 stemmen werd verworpen. Met den heer Sleutel stemde de heer Blaauboer voor. Na nog over verschillende kleine dingen te hebben gediscussieerd werd de begrooting vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op f 60923.74 met een post onvoor zien ad f 807 16 De heer Visser vroeg naar de mogelijkheid om de begrooting onder protest aan te bieden. Voorzitter vond dit niet wenschelljk en zeide dat door B. en W. beschouwingen z.ijn gemaakt, welke namens den Raad aan dc Tweede Kamer zullen wor den toegezonden. Daarin wordt gewezen op verschil lende onbillijkheden en waarbij tot uiting kwam dat dc kleine gemeenten al meer en meer in het ge drang komen. P.en afschrift van dat adres zal aan den Minister worden gezonden. Punt 7 behelst wijziging verordening heffing op centen personecle belasting. Dit wordt nu geregeld naar 't wettelijk tarief met uitzondering van cafés en koffiehuizen. Deze 1/8 ontheffing. Vanaf 1935 zal nu op de hoofdsom der personeele belasting 200 op centen worden geheven. Ten slotte werd nog besloten voortaan 10 pet. te heffen op de vermakelijkheden, zoodat van de en- trée's van uitvoeringen en bal's 10 pet. moet worden betaald. Bij de rondvraag vroeg de heer Blaauboer of er a! een begin is gemaakt met baggeren. Voorzitter antwoordde dat het in onderzoek ls. Daarna sluiting.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7