Raad Zijpe. De raad dezer gemeente vergaderde Maandagmor gen half elf, ten gemeentehuize. Voorzitter, de heer J. de Moor, burgemeester, open de de vergadering met welkom. Beëediging raadslid. Punt 1 van de agenda vermeldde de beëediging van het toegelaten raadslid, den heer K. Jansma. De heer Jansma legde de vereischte beloften in handen van den burgemeester af. Voorzitter feliciteerde den heer Jansma met zijn toelating en heette hem welkom in den raad. Spr. hoopte op aangename samenwerking in het belang der gemeente in deze vaak moeilijke tijden. De heer Jansma dankte voor de gesproken woor den. Mededeelingen. Medegedeeld werd de ontvangst van de goedkeu ring op een besluit tot conversie van een geldlee- ning. De gehouden landverhuring heeft opgebracht f 622.60, dat is pl.m. f 60 meer dan de vorige maal. De heer P. Grin nam zijn benoeming als arm- .voogd aan. De medcdeeling van de beschikking van den Com missaris inzake dienstkleeding en bewapening van de gemeenteveldwachters, werd voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen. Voorts was ingekomen het verslag over 1933 van den dienst voor "sociale zaken te Den Helder en een dankbetuiging van de A.N.G.O.B. voor de subsidie 1934. Voor kennisgeving aangenomen. Benoemingen. Bij de hierna gehouden verkiezing van een lid van het burg. armbestuur wegens periodieke aftreding van P. Grin, werd de aftredende met 9 stemmen her kozen. De heer D. de Leeuw Wz. had 1 stem. Vervolgens moest een benoeming plaats vinden van een regentes voor het alg. weeshuis, wegens pe riodieke aftreding per 1 Januari van Mevr. J. Winkel Brak. Aftredende werd met algemeene stemmen herkozen. In de commissie tot wering van schoolverzuim werd de heer N. T. Hopman te Schagerbrug met 9 van de 10 stemmen gekozen in de plaats van den heer P. Dekker Pz. De heer E. Rentenaar te Schager brug verkreeg 1 stem. Op een verzoek om ontheffing van schoolgeld werd afwijzend beschikt. Een suppletoir kohier van de hondenbelasting tot een bedrag van f 33.75 werd aldus vastgesteld. B. en W. stelden voor het adres van den Zijper Bestuurdersbond, inzake verbetering van den werk- loozensteun, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, voor kennisgeving aan te nemen, daar dit reeds in de Tweede Kamer is behandeld. Aldus besloten. Een verzoek om subsidie voor den legwedstrijd te Beemster werd niet ingewilligd. Vreemdelingenverkeer. Ingekomen was een gelijk verzoek van de fede ratie van vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer. B. en W. adviseerden geen subsidie te verleenen in verband met den finantieelen toestand der ge meente. De heer Blom dacht dat de vereenigingen zeer nuttig werk deden. In Petten is ook een vereen. Spr. zou wel een kleinigheidje willen geven, b.v. 10 gld. Voorzitter betwistte het nuttige werk niet, doch ook de legwedstrijd is heel nuttig, gezien de belang rijkheid van deze tak van bedrijf. De heer Dignum was het met B. en W. eens. Men moet z'n geld op nuttiger wijze besteden. De finan- .tieele toestand laat het niet toe. De heer Doorn wees er op dat het vreemdelingen verkeer zeer toeneemt en achtte spr. het wel gewet tigd, een subsidie te verleenen. Spr. steunde het voorstel van den heer Blom om f 10 te geven. Het voorstel van den heer Blom werd verworpen met 7 tegen 3 stemmen, die der heeren Blom, Rens en Doom. Van een drietal ouders was een verzoek ingeko men om vergoeding van kosten van schoolbezoek naar de Chr. school te Schagen. Het onderzoek is nog niet ten einde en werd dit punt aangehouden tot de volgende vergadering. Vastgesteld werd de tweede suppletoire begroo- rting van den dienst 1934 tot een totaal bedrag van f36646.29. Begrooting Alg. Weeshuis 1935. "Ver- hooging van landhuur. Critiek. Aan de orde was hierna de behandeling van de begrooting 1935 van het alg. weeshuis. In ontvangsten en uitgaven sloot deze op f 7464.93. B. en W. stelden voor, deze begrooting goed te keuren, hoewel B. en W. zich niet best kunnen ver eenigen met de verhooging der pachtprijzen. De heer Doorn vroeg of het nu wel zoo noodig was, dat de pachten verhoogd worden. Het wees huis heeft zich steeds kunnen bedruipen. De tegen woordige omstandigheden en het groote batig saldo in aanmerking genomen is het ongemotiveerd. De heer De Boer deelde mede, dat wel iets ver hoogd is, doch daar blijkt dat 1934 nog slechter is geweest, zal wel weer iets worden verlaagd. De heer Bruin zou wel eenige cijfers willen hoo- ren. Men moet geen rekening houden met de vrije inschrijvingen op andere landerijen. De heer Dignum was ook tegen verhooging. Dat is uit den booze. voor landerijen in openbaar beheer. Spr. zag de toekomst voor 1935 nog donkerder in. Er wordt steeds te hoog ingeschreven op openbare verhuringen. De heer De Boer was het daar wel mee eens. Doch de huren van het weeshuis gaan wel zoo ongeveer met de middenmarkt mee. De Voorzitter wees er op, dat vergelijking met een stukje in het dorp niet opgaat. De huren in den polder zijn niet verhoogd. De heer De Boer dacht, dat bij een openbare ver huring meer zou worden geboden. De heer Dignum vroeg of men wel dacht, dat dan de huren ook binnen kwamen. Het gaat niet aan het land hooger te verhuren dan het redelijk kan opbrengen. De heer Doorn achtte het ongemotiveerd, de wee- zenplaats met f25 per H.A. te verhoogen. Ook de andere huurders hadden niet verhoogd behooren te worden; die moeten ook ploeteren om het in orde te houden. Wethouder Van der Sluijs zeide, dat er door an dere landverhuurders aan B. en W. was gevraagd, of zij hier aan hebben meegewerkt. Dat is niet zoo, stelde spr. vast. Als een pacht van f 80 per H.A. kan worden betaald, dan leeft men niet meer in een crisistijd. Dan is het een normale tijd. B. en W hadden, volgens den heer Van der Sluijs, op de pachten aanmerkingen gemaakt. Toen heeft men ten antwoord gekregen, dat het land an ders publiek zou worden verhuurd. Daarom zijn B. en W. er op teruggekomen. De duimschroeven aan. De heer Dignum vond het den menschen de duim schroeven aanleggen, als nu de huur werd ver hoogd, terwijl dit niet mogelijk is, met het vooruit zicht dat als het niet gaat, een reductie zal wor den gegeven. De menschen komen nooit meer in de gelegenheid het geleden verlies terug te verdienen. De heer Doorn wilde de begrooting maar terug- Sturen naar het bestuur. Na nog eenige besprekingen werd met 7 tegen 4 stemmen, die van de heeren De Wit, Dignum, Rens en Doorn, de begrooting vastgesteld. Begrooting burg. armbestuur. Vervolgens was aan de orde de behandeling der begrooting van het Burg. Armbestuur. Deze sloot in ontvangsten en uitgaven op f 36071.14 Gerekend was op een gemeente-subsidie van f27750. Deze begrooting werd aldus vastgesteld. Nadere stemming over hot verzoek van den Zij per Bestuurdersbond om te bevorderen, dat de ge meente Zijpe, met betrekking tot steunverleening aan werklooze bouwvakarbeiders, in een klasse met hoogere uitkeering wordt geplaatst. In de vorige vergadering staakten de stemmen over het voorstel van B. en W. om afwijzend te be schikken op bovengenoemd verzoek. De heer Jansma was van meening, dat de bouw vakarbeiders wel in ongunstiger omstandigheden verkeeren dan anderen bij werkloosheid. In stemming gebracht werd met 5 tegen 6 stem men. die der heeren De Wit, Blom, Rens, Jansma, Doorn en Nannis het voorstel van B. en W. ver worpen. Wethouder Nannis stelde voor de bouwvakarbei ders van de 8e in de 7e klasse te plaatsen- Met dezelfde stemmenverhouding werd het voor stel Nannis aangenomen. DE BEGROOTING DER GEMEENTE OVER 1935. Hierna was aan de orde de behandeling der ge- meentebegrooting over 1935. Gewone dienst. De begrooting voor 1935 vangt aan met een voor- deelig saldo van f 10167.96 van de gemeentereke ning over 1933, ter-wijl de begrooting voor 1934 aan ving met een batig saldo van f 11893.52, benevens met een bedrag van f 1200 als gedeelte van het batig slot van de gemeenterekening over 1933, alzoo een mindere inkomst van bijna f 3000. In deze begrooting zijn verwerkt het door de re geering bij de Staten-Generaal ingediend wetsont werp tot wijziging van de wet van 15 Juli 1929, Staatsblad no. 388 (De Financiëele Verhoudingswet), benevens het bij Koninklijke boodschap van 18 Sep tember 1934 ingediend ontwerp van wet, houdende voorzieningen terzake van gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg (instelling van een werkloos- heidszorg (instelling van een werkloosheidssubsidie- fonds). Eerstgenoemde maatregel zal, indien ze wet wordt, voor deze gemeente een mindere ontvangst beteekenen van f 13013.95, welk bedrag echter eerst na verloop van 10 jaren wordt bereikt. Voor 1935/36 zal een bedrag van f 1301.39 minder ontvangen-wor den. Volgens het ontwerp van wet tot instelling van een werkloosheidssubsidiefonds zal de gemeente ver scheidene duizenden guldens aan belastingopbrengst verliezen, aangezien het rijk, ten behoeve van het werkloosheidssubsidiefonds, tot zich zal nemen: 40 pet. hoofdsom grondbelasting; 80 pet. hoofdsom personeele belasting naar de eerste drie grondslagen (hurwaarde. meubilair en dienstboden); 25 opcenten hoofdsom gemeentefondsbelasting; 10 opcenten hoofd som vermogensbelasting. Het aandeel dat de gemeenten in de hoofdsom der grondbelasting ontvangen, wordt met ingang van het belastingjaar 1935 van 75 pet. teruggebracht tot 35 pet. Alleen op dit punt alzoo voor deze gemeente een mindere ontvangst van niet minder dan rond f 8000. Dc gemeentebesturen zullen met ingang van het belastingjaar 1935 van de opbrengst der personeele belasting slechts 20 pet. wegens de eerste drie grond slagen ontvangen, alsmede de geheele opbrengst van de overige vier grondslagen. Bovendien blijft de be voegdheid tot het heffen van opcenten bestaan. De bevoegdheid der gemeentebesturen tot heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting en van 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensfondsbelasting zal met ingang van het belastingjaar 1935/36 worden gewijzigd in een be voegdheid tot heffing, van 75 opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting en van 40 opcen ten op de hoofdsom der vermogensbelasting. Wat betreft de bijdrage van het rijk in de kosten van steunverleening en werkverschaffing, valt over 1935 vermoedelijk te rekenen op 72.4 pet. Voor 1934 zal vermoedelijk plm. 41 pet. worden ontvangen, zoodat op dit punt een meerdere ontvangst te boeken valt In verband met het vorenstaande en met het feit, dat enkele uitgaafposten (b.v. de posten van uit gaaf voor verkiezingen, verpleging van arme krank zinnigen, werkloosheidszorg en subsidie werklozen kassen) aanzienlijk hooger moeten worden geraamd dan vorig jaar, zal, om de begrooting voor 1935 slui tend te kunnen krijgen, op de daarvoor in aanmer king komende uitgaafposten moeten worden bezui nigd en zal tevens naar versterking van inkomsten moeten worden uitgezien. De uitgaafposten, waarop maar eenigszins bezui nigd kan worden zijn óf lager geraamd dan vorig jaar óf van de begrooting afgevoerd. Wat het versterken van inkomsten betreft, komt hiervoor in aanmerking de verhooging van be paalde belastingen (opcenten ongebouwde eigendom men en personeele belasting). Het wordt gewenscht geacht mede in verband met art. 5 van het aan hangige wetsontwerp tot instelling van een werk loosheidssubsidiefonds over te gaan tot tijdelijke intrekking der verordening als bedoeld in art. 31 duodecies der wet op de Personeele belasting 1896, (voor zooveel betreft de laatste 4 grondslagen) vast gesteld bij Raadsbesluit van 6 Aug. 1930, goedge keurd bij Kon. besluit van 15 Sept. 1930, no. 35 en daarvoor in de plaats te stellen de wettelijke tarieven, benevens 200 opcenten daarop (zie volgnos. 291, 292 en 312 der ontvangsten). De be lichtingen zijn hiermede tot het toelaatbaar maxi mum opgevoerd. Op deze wijze is de begrooting sluitend te maken. De heer Doorn had geconstateerd, dat ook hier de vlag in top is. Vooral de personeele belasting, welke op 200 is gebracht. Spr. geloofde, dat de volgende raad een zeer ongunstige begrooting zal krijgen. Spr. kan zich er niet mee vereenigen, dat B. en W. zoo gemakkelijk de begrooting hebben opgemaakt. Men heeft te veel naar vorige begrootingen gekeken. Men moet echter aanpassen en wilde spr. 't salaris van de wethouders terugbrengen van f350 op f300 per jaar elk, al verdienen ze het ook ten volle. De heer Dignum ging hier niet mee accoord. De arbeid moet betaald worden. De heer Bruin was het hiermee eens. Voorzitter zou het zeer bejammeren, als tot ver laging werd overgegaan. Er is zeer veel werk aan den winkel, buiten de vergaderingen. En nog wel vele zeer onaangenamer. De heer Doorn was er van overtuigd, dat de wet houders hun salaris verdienen, maar zoo kan men niet doorgaan. De heer De Boer was voor verlaging. Vele klein tjes maken een groote. De heer Van der Oord wilde niet medewerken aan verlaging. Het is een slecht betaald baantje. De heer Blom wilde de salarissen van hen, die in dienst der gemeente zijn, niet verlagen. Wethouder Van der Sluijs bestreed het gezegde van den heer Doorn, dat er licht over heen geloopen was. Dat is in geen geval waar. Men kan er niet buiten blijven, tot verhooging der personeele belas ting over te gaan. Het was zonder die 200 opcenten volstrekt onmogelijk, de begrooting sluitend te krij gen. Noodgedwongen moeten we den volgenden raad een minder gunstige begrooting nalaten. Het voorstel-Doorn werd verworpen met de heeren De Boer en Doorn voor. De heer Doorn stelde voor, het presentiegeld te verlagen van f4 op f3. Voorzitter was het hiermee niet eens. De men schen moeten hun krachten geven aan de gemeente en ook soms hun dagloon missen. Na eenige besprekingen werd met 7 tegen 4 stem men, die der heeren Van der Oord, De Boer, Jansma en Doorn, het voorstel-Doorn verworpen. De heer Doorn wilde in verband met den finan- cieelen toestand der gemeente, de salarissen van de ambtenaren ter secretarie met 10 pet. verlagen. Niet om af te dingen op de capaciteiten van de ambte naren. De Voorzitter was van oordeel, dat het niet op z'n plaats was; de salarissen zijn in de vergadering van Juli vastgesteld. Daar mag men nu niet aan komen. De ambtenaren verrichten zeer veel werk. De ambtenaren hebben al een veer gelaten. De heer Doorn merkte op, dat men met de andere menschen, die zoo weinig hebben, rekening moet hou den. We zitten voor het belang der gemeente. De heer De Boer zou 5 pet. willen korten. De heer Jansma betwijfelde of het wel kan wor den aangenomen. Men moet toch eerst overleg plegen met de ambtenaren. Voorzitter herinnerde nog eens aan het beslotene in de vergadering van 24 Juli. De heer Doorn vroeg of de ambtenarenbond de sa larissen vaststelt of wij. Wij hebben het recht dezen post te verlagen. In stemming gebracht werd het voorstel Doorn verworpen. Voor stemden de heeren De Boer en Doorn. De heer Doorn stelde voor, de schrijfloonen te ver hoogen met f 100, welk voorstel na eenige bespre kingen in comité werd aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren Blom, Rens, De Boer, Doorn, Van der Sluijs en Nannis. De post druk- en bindwerk, groot f 1000, wilde de heer Doorn verlagen op f 700 .Daarop dient, te worden bezuinigd. Men behoeft niet altijd de beste en duur ste enveloppen te hebben. De Voorzitter zag de noodzakelijkheid niet in. Men houdt het gemeentebelang in 't oog. Er is een zeer groot bedrag aan bind- en drukwerk noodig. De kos ten zijn hoog. Als er minder noodig is, houdt men de rest over. De heer Doorn merkte op dat de post te hoog is opgezet. Daardoor worden de belastingen opgedreven. Voorzitter kwam er tegen op, dat de belastingen worden opgedreven. De heer Bruin was van meening dat men beter iets meer kan ramen dan dat men aan het eind van het jaar voor een debacle staat. Wethouder van der Sluijs zeide, dat men niet meer kón bezuinigen. De notulen zouden er misschien nog uit kunnen. De heer Doorn gevoelde hier wel voor. Voorzitter had zich daartegen in B. en W. verzet. Want er wordt door den raad zeer veel prijs op ge steld. De heer Dignum zou de notulen niet graag willen missen. Men heeft er zeer veel aan als raadslid. De heer Doorn zeide, dat men zijnentwegen dan wel de laatste posten kon behandelen. Spr. zou er niet veel meer over zeggen. De raad wil toch niet meewerken. Spr. wil z'n voorstel niet in stemming gebracht zien. B. en W. stelden voor, de bijdrage in de kosten van samenwerking van plattelandsgemeenten te schrap pen, waartoe werd besloten. Na te hebben gepauzeerd, werd de vergadering te kwart over een heropend en de behandeling der be grooting voortgezet. De heer Bruin informeerde naar den post kleeding en uitrusting der veldwachters f 275. Deze is wel wat hoog. Spr. zou er wel op willen aandringen zuinig te zijn op de kleeding. Voorzitter antwoordde dat de kleeding duur is. Men gaat echter zuinig te werk met aanschaffing en vernieuwing. De straatverlichting. De heer Dignum maakte een aanmerking op den post onderhoud lantarens en kosten verlichting f 2050 De heer De Boer wilde het aantal lichtpunten ver minderen om te bezuinigen. De Voorzitter wilde dien kant nog niet opgaan en eerst eens de onderhandelingen met het P.E.N. af te wachten. Ieder wil graag z'n lichtpunt behouden. De heer Jansma merkte op, dat men dan allen zou moeten afbreken, behalve op de kruispunten. Wethouder van der Sluijs zou wel willen onder zoeken of het aantal lichtpunten kan worden ver minderd. Voorzitter had daartegen bezwaren. De lichtpun ten welke zijn aangebracht, waren noodig, heeft men indertijd geoordeeld. Na nog eenige bespreking stapte men hiervan af. Intrekking subsidies. De post subsidie aan het genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen werd per 1 Januari 1935 ingetrokken, evenals het subsidie ad f 10 aan de prop. commissie van den A.N.G.O.B. Gewijzigd werd een besluit betreffende kinderuit zending. Men besloot tot wederopzegging f 0.50 per verpleegdag en per kind tot een maximum van f 100 per jaar te verleenen aan de afd. 't Zand en de afd. Oudesluis van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies. Een subsidie van f 25 aan de afd. ZijpeCallant- soog van het Witte Kruis werd ingetrokken. Idem een subsidie aan het Witte Kruis voor de ontsmettingsdiensten. Alweer de salarissen. De heer Doorn zou de subsidie aan het Witte Kruis met 10 pet. willen verlagen. De verpleegsters hebben zeer behoorlijke salarissen, nog hooger dan de eerste ambtenaar ter secretarie. Voorzitter merkte op, dat in de vergadering van Juli door B. en W. reeds een voorstel was gedaan, om de salarissen te verlagen. Dat is toen aangeno men. Het komt spr. voor, dat het niet opgaat om er weer 10 pet. af te doen. Ze hebben al tien procent verlaging gehad. De heer Doorn vond het niet verantwoord als het zoo bleef en dacht dat men er tenslotte mee aan zou raken. Als het 't volgend jaar meer naar beneden moet, valt het nog meer af. De heer Bruin wilde dat deze post nog eens onder het oog werd gezien voor het volgend jaar. Deze post werd gehandhaafd met de heeren De Boer en Doorn tegen. De heer Doorn bepleitte verlaging van de vergoe ding voor de instandhouding der terreinen en gebou wen van bijz. scholen. Spr. wilde er 1 pet, af doen. 6i/4 pet. is te hoog. De Voorzitter ontried dit, de raad zou een heel gek figuur slaan. Er zou daarvoor wetswijziging noodig zijn. De heer Van der Sluijs zeide dat men zich aan de wetten moet houden. De heer Doorn wilde de wet niet ontrouw worden, maar hij mocht toch wel een opmerking maken. Men stapte hiervan af. Het subsidie van f30 aan de harmonievereeniging „Concordia" te Oudesluis werd ingetrokken. De heer Doorn wilde 10 pet. korten op de salaris sen van de doktoren. Met f 1350 belooning zullen de heeren hun plichten wel willen blijven waarnemen. De doktoren zijn zeker van den toestand der gemeente op de hoogte. De Voorzitter was het niet met den heer Doorn eens. Het werk is zeer toegenomen en het salaris is altijd zoo geweest. De heer Doorn was het hiermee eens, doch het is beter, te voorkomen dan te genezen. Verscheidene heeren waren het met den Voorzitter eens. De heer Doorn wenschte geen stemming. Voor kosten vah krankzinnigenverpleging is f8200 geraamd, wat een zeer groot bedrag werd genoemd. Men kan er niets aan doen. De heer Dignum drong aan op pogingen om tot verlaging van dezen post te komen. De Secretaris merkte op, dat de post op het oogenblik te laag is. - HOOGWOUD De aotie, die de Winkeliersvereniging alhier op touw gezet heeft, ten einde de inwoners dezer ge meente aan te sporen, hun levensmddelen en andere benoodigde artikelen van de winkeliers in Hoog woud te betrekken, is een succes geworden. Niet minder dan 8400 bonnen zijn uitgegeven in enkele weken tijds, zoodat wel nagegaan kan worden, dat het publiek veel belangstelling voor deze reclame gehad heeft. Het bestuur dezer vereeniging, bestaan de uit de heeren C. Commandeur, voorzitter, C. J. Koning, secretaris en L. Swan, penningmeester, kan dan ook met begrijpelijke voldoening op deze actie terugzien. Vrijdagavond j.1. had de trekking der verloting en de uitreiking der prijzen plaats in het café van den heer J. Breed aan het Zuideind. Wethouder Vijn had zich welwillend ter beschikking gesteld om de trekking op zich te nemen, hierbij geassisteerd door mej. v. d. Oord. De uitslag der verloting was als volgt: lste prijs: C. Schilder, Zuideind; J. J. Schoonewil, Aartswoud; A. Jonker, Hoogwoud. Deze ontvingen een bon ter waarde van f 10.te besteden bij de winkeliers in Hoogwoud. 2e prijs: J. op 't Veld, Weere:; Jb. Dekker, Pade; G. v. d. Male. Middenmecr. Deze ontvingen een bon ter waarde van f 7.50. 3e prijs: H. Kaijer, Hoogwoud; M. C. Oudenaarde, Aartswoud; G. Tibèn, Veenhuizen. Deze ontvingen een bon ter waarde van f5. 4e prijs: Wed. P. Groot Klz.; Wed. R v. d. Veen, Hoogwoud; G. Hemke, Gouw; J. v. d. Belit, Aarts woud; J. Baikker, id.; C. Polsma, id.; D. o. d. Kelder, Weere; E. Stapel, L.-reis; C. Groot, N. Niodorp; P. Donker, Gouwe; Th. Groot, Zuideind; D. §looves, Aartswoud; Wed. J. Commandeur, Opmeer; A. Glas- Appel, Gouw; S. Broersen, Opmeer; G. Hemke, Gouw; H. Kaijer, Zuideind; E. Stapel, Langereis; P. Oudejans. Noordeind; C. Dol, Opmeer, bon ter waar de van f2.50. Hierna kwam aan de beurt de uitslag van d$ letterraadselprijsvraag, waarvan de oplossing was:' „Helpt den Middenstand hier." Vele foutieve oplos singen waren ingezonden, doordat de volgorde der woorden verkeerd was. De eerste prijs, een ontbijt en eetservies, verkreeg mej. C. Zweet, Aartswoud; 2e prijs M. Blankman—Langhaus (wollen deken) en 3e prijs M. Keppel (brood- en beschuittrommel). Steun aan behoeftige land- en tuinbou wers. De heer Dignum vroeg in verband met het feit, dat voor steun aan behoeftige veehouders en land en tuinbouwers niets was geraamd, of er geen steun meer noodig zou zijn. Wethouder Van der Sluijs wees op den post f300, subsidie aan het crisiscomité. Het is de bedoeling dat de menschen in de werkverschaffing worden ge plaatst. De heer Dignum merkte op, dat er menschen zijn, die niet uit hun bedrijf kunnen, om naar de werk verschaffing te gaan. De heer Doorn: Men laat toch een zekere cate gorie menschen geheel los. De heer Dignum vreesde verzwaring voor het Burg. Armbestuur. Den heer Doorn was het een grief dat de een dubbel heeft en de ander niets. Als men ziet, waar het geld vandaan moet komen, houdt men z'n hart vast. De heer Van der Sluijs zeide, dat men het niet meer kan doen. Door de werkverschaffing wordt het burg. armbestuur ook ontlast. Er zijn geen bron nen meer aanwezig, om iets voor dezen post te ra men. De heer Doorn had liever gehad dat de begrooting anders was opgezet. Spr. vond het ten hemel-schrei- end, dat de menschen, die zich steeds hebben gered, naar het armbestuur worden gestuurd. De heer Blom vond de werkverschaffing geen weg gegooid geld. 't Behoud van de duinen is niet Im productief. De heer Dignum vond het duin een put zonder bodem. Het is meer dan treurig, dat de menschen uit hun bedrijven worden gedreven, naar de duinen. De Voorzitter was ook van oordeel, dat de werk verschaffing te Petten niet nutteloos is. Wethouder Van der Sluijs was het wel met de heeren eens, dat het vreeselijk is, de tewerkstelling van tuinders en landbouwers in de duinen. Doch men heeft geen bronnen meer. De heer Dignum zou een kleine verlaging op de salarissen willen toepassen ten behoeve van deze menschen De heer Doorn was van oordeel, dat de gelegen heid er voor is geweest. Wethouder Van der Sluijs merkte op, dat de kos ten der krankzinnigenverpleging al 1000 gulden te laag waren geraamd. De heer Dignum was voor het ramen van een post van f500 voor de gevallen, waarin voorzien be hoort te worden, omdat tewerkstelling feitelijk niet mogelijk is. Na nog eenige besprekingen werd het voorstel- Dignum met algemeene stemmen aangenomen. Het subsidie aan de Schager Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsvereeniging van f10 werd ingetrokken. Daarna werd de begrooting vastgesteld op een to taal bedrag van f247.566.De post onvoorzien ad f2538.55 zal eenige wijziging ondergaan door de genomen besluiten. De belastingschroef aangedraaid. Er zullen nu worden geheven: 200 opcenten op de personeele belasting, 80 opc. op de grondbelasting gebouwd, 20 op ongebouwd, 40 op de vermogensbelas ting en 75 op de gem. fondsbelasting, terwijl het be sluit van 6 Aug. volgens art. 31 van de wet op de personeele belasting werd ingetrokken. B. en W. stelden voor, zoo noodig een kasgeldlee- ning aan te gaan van hoogstens f 50.000, tegen een rente van 4 pet. B. en W. werden hiertoe gemachtigd. Rondvraag. De heer Bruin vroeg naar de werkverschaffing. Spr. had gehoord, dat in St. Maarten arbeiders wa ren te krijgen voor baggeren tegen een gering loon. Voorzitter antwoordde, dat ook hier die regeling geldt. De voorwaarden zijn nog niet geheel bekend. Voorzitter verwacht bericht uit Den Haag. De heer Bruin verzocht het licht in den Kerstnacht te laten branden bij de r.k. kerk. De heer Blom vroeg of aan B. en W. iets bekend was dat lichtverlet wordt uitbetaald aan de arbeiders in de werkverschaffing. Voorzitter zal er naar informeeren. De heer Doorn maakte de opmerking dat werk- loozen klachten hadden over uitbetaling van loon in de werkverschaffing. De heer Bruin meende, dat het van de steunrege ling was. Er was aan B. en W. niets bekend. B. en W. werden op voorstel van wethouder Nan- nes gemachtigd een Kerstgave uit te reiken aan de steuntrekkers. .Weth. Nannes betreurde, dat de in de werkverschaffing te werk gestelden er buiten vielen. Daarna sluiting onder dankzegging voor de aan gename besprekingen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 8