Plaatselijk Nieuws. Schagen als zetel Schagen l-Vrone VELO TAFELBILJARTS Zaterdag 22 December 1934. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 9623 Ouderavond 0. L School. Een fleschje E.S.M.I.- Koffïe= of Slagroom Polder Callantsoog. Tweede Kamer. De ouderavond van de O. L. school op Donderdag 20 December 1934. was wederom goed bezocht (00 personen waren aanwezig), en de heer D. Brouwer het hoofd der school, sprak daarover zijn tevreden heid uit. de belangstelling grootendeels toeschrijven de aan de door den Dr. Nanninga te houden lezing. Nu 1934 aanstonds achter ons zal liggen, gaat spr. na wat 193-4 ons heeft gebracht en wel een vorlies zoo groot dat 1934 kan worden aangeteekend met de zwarte kool. Vanaf 1930 is ons openbaar onderwijs achteruit gegaan. Bijzondere scholen zijn steeds meer geko men, de kosten daardoor enorm gestegen en van de bezuiniging krijgt het openbaar onderwijs een on evenredig deel. De bezuiniging vindt plaats op het openbaar onderwijs, het bijzonder onderwijs blijft on aangetast. Wel is het verzoek tot concentratie aan het bijzonder onderwijs gedaan, maar uit wat de ue heer Tilanus in de Tweede Kamer hierover ze:, blijkt wel dat men tot deze concentratie met het woord geneigd is, maar met de daad niet. Uitvoerig gaat spr. den gang van zaken na, het groot aantal openbare scholen dat is opgeheven. Ook voor onze school was 1934 een ongunstig jaar en spr. doet dan mededeeling van hot voorstel van B en W. om den boventalligen onderwijzer aan onze school tegen 1 Januari a.s. te ontslaan en daarvoor in de plaats aan te stellen een kweekeling met acte, op een sa laris van f500, verminderd met 10 pensioenbijdra ge. Vooral dit laatste acht spr. het allerergste, omdat er uit spreekt de minachting voor het ambt van on derwijzer. Hier wordt een salaris bepaald, ongeveer gelijk met dat van de helpster van de fröbelschool, liet boteekent een moreele klap aan het onderwijs. li. en W. spcculeeren op de slechte tijden. Spr. vraagt zich af of de mindere uilgaaf van f800 niet anders te vinden ware. Men denkt er toch ook niet aan om iemand van de secretarie, van publieke werken of van de gasfabriek een andere titel te geven en dan de helft van het salaris af te nemen. De a.s. raadsvergadering zal waarschijnlijk in de Kcrstvacantio worden gehouden en B. en VV. stellen nu voor het ontslag aan den boventalligen onderwij zer 1 Januari a.s. te doen ingaan. De heer J. Visser oordeelt ook, dat het optreden van het gemeentebestuur niet door den beugel kan. Spr. kan zich voorstellen dat het gemeentebestuur met leede oogen zich gedwongen gevoelt tot dezen maatregel over te gaan. Maar de manier waarop dit geschiedt, vindt spr. zeer onsympathiek. Spr. vraagt of den lieer Brouwer advies is gevraagd en waar dit niet het geval blijkt te zijn, zegt spr. dat er systeem in schijnt, te zitten, want ook spr. werd meerdere malen niet om advies gevraagd wanneer ihet zaken van zijn school betrof. De heer Brouwer deelt meae, dat toen de Burge meester met vacantie was, de loco-burgemeester spr. mededeelde dat het college dit van plan was, maar advies is spr. nimmer gevraagd. Spr. heeft het van buiten af en uit de stukken vernomen. De heer J. Visser vraagt, of het hoofd van de school ook niet wordt gevraagd, wien het ontslag moet gelden. Ditmaal is het de zoon van den heer Brouwer en zonder nu aan de capaciteiten van het overige personeel te kort to doen, wijst spr er op, dat zijn zoontje enthousiast is over de buitenge woon prettige manier waarop de jonge mijnheer Brouwer onderwijs geeft. De heer J. J. de Vries deelt mede, dat Volksonder wijs een adres tot den raad zal richten, voor behoud van deze leerkracht. De heer Brouwer deelt mede, dat de oudercommis sie heeft besproken op welke wijze actie gevoerd zal worden. De commissie oordeelde het 't beste dat com missieleden alle 11 raadsleden zullen bezoeken. BELASTINGVRIJ - LAGEN PRIJS ONOVERTROFFEN KWALITIET Filialen der VELO Waschmachine Mij. zcowel verduurzaamd als versch, mag met de a.s. Feestdagen niet op Uw taiel ont breken. De heer Joh. de Veer wijst er op, dat de begruo- fingsvergadering dit jaar laat wordt gehouden, om dat de begrooting eerst ter inzage moest worden gezonden aan Ged. Staten en dus B. en W. tevoren niet konden weten dat de vergadering zoo dicht bij den datum van 1 Januari zou worden gehouden. Als raadslid zal spr. zijn oordeel thans niet over de zaak uitspreken, maar wel wijst hij er op, dat men - als men voor zulke zaken staat de moeilijkheden wel eens tegen elkaar moet afwegen. Spr. merkt ook op, dat do laad van Schagen meerdere malen heeft getoond veel belangstelling voor het onderwijs te hebben. Spr. juicht toe, dat de raadsleden worden btzocht en vindt het niet goed dat den heer Brou wer niet om advies is gevraagd. Do heer Orsel sluit zich bij de woorden van den heer De Veer aan. Dat de raad getoond heeft iets voor het openbaar onderwijs te gevoelen, bewijst het doen bouwen van dit schoolgebouw. Het zal niet alleen den heer Brouwer, maar ook de loden van den raad hebben gegriefd, dat over ons geheele land verslechtering van het openbaar onderwijs plaats vindt. De heer D. Brouwer wijst er nog op, dat uit hot ontwerp der begrooting blijkt, dat B. en VV. voor stellen aan sommige ambtenaren verhooging van sa laris toe te kennen. En spr. stelt daar tegenover deze aanslag op onze school. Met het idee van de oudercommissie om de raads leden te bezoeken, gaat de vergadering accoord. Hierna worden de notulen door den secretaris, den heer Van der Ben gelezen, ze worden goed gekeurd. Van de mededeelingen vermelden we dat, dank zij de milde gaven van de burgerij het duurdere schoolreisje kon plaats vinden. Er werd geteekend voor f 616.65, terwijl de uitgaven f603.58 bedroegen. Over een spaarfonds is wel gedacht, maar gozien de goede resultaten voor het schoolfeest, is besloten het voor volgend jaar aan te zien, in het volle ver trouwen, «lat de lijsten dan weer zullen worden voor zien van de noodige contanten, vooral waar volgend Juar een minder kostbaar reisje wordt gemaakt. Tevergeefs heeft spr. in October uitgezien naar een oproeping voor vervolgonderwijs. Later heeft de heer Orsel er in den raad naar gevraagd en blijkens het raadsverslag is toen geantwoord, dat de cursus verliep. Dit is echter niet juist, van verloopen is nimmer sprake geweest, het aantal dat gevraagd werd. is steeds bereikt geworden. Wel blijkt uit do begrooting. dat B. en VV. voorstellen na 1 Januari 1935 het vervolgonderwijs niet door te laten gaan. Waarschijnlijk hebben B. en VV. het nu niet de moeite gevonden om het onderwijs gedurende twee maanden te doen geven. Nadut is gepauzeerd en daarbij den aanwezigen een kopje thee en een koekje is aangeboden, ver krijgt de heer Dr. H. U. Nanninga het woord voor zijn lezing over „Geneeskundig schooltoezicht". Op onderhoudende wijze wijst spr. erop hoe de schooltijd rijk kan zijn aan invloeden, die schadelijk zijn voor de gezondheid der kinderen. Uitvoerig bespreekt hij de mogelijke infectie met ziektekiemen, maar ook andere oorzaken, die fu nest voor de jeugd kunnen zijn, als het aannemen van een verkeerde houding in de banken, slechte verlichting, onvolmaakte ventilatie enz. enz. Do ar chitectuur heeft vooral den laatsten tijd de scholen zoo hygiënisch en doelmatig mogelijk doen bouwen. Maar daarmee worden de ziekten niet geheel voor komen. De hulp van den medicus is noodig om spoedig don bron der infectie te vinden. Spr. bespreekt verschillende ziekten, wijst op de vaccinatie tegen diphteric en roodvonk, op het be lang van een goede verzorging van den mond enz. enz. En voor alles is dan noodig een zeer nauwkeu rig onderzoek, niet alleen van de kinderen, maar ook van het onderwijzend personeel en dan door iemand, die aan dat onderzoek alle tijd kan geven, n.1. door een schoolarts. De heer D. Brouwer dankt den heer Dr. Nannin ga voor zijn mededeelingen, waaruit wel bleek dat ook in een inooi nieuw gebouw als dit, gevaren nog kunnen dreigen. Elders is men reeds gekomen tot districtsschoolartsendiensten, in dit gedeelte van Noord-Holland evenwel nieL Spr. hoopt dat als zij daartoe in de gelegenheid zullen zijn, de aanwezige raadsleden zich vóór een schoolarts zullen verklaren. Bij de rondvraag vraagt de heer Orsel of de ouder- comrtiissie met een tandarts in overleg wil treden, opdat eens in een lezing wordt uiteengezet, het groo- te belang dat is gelegen in een goede mondverzor- ging- De heer D. Brouwer sluit vervolgens onder dank zegging de vergadering. van district XI van den Kon. Ned. Middenstandsbond ZONDAG a.s.: Eerste vergadering van district XI van den Kon. NederL Middenstandsbond, om vattende het gebied der K. v. K. voor HolL Noorderkwartier, te Alkmaar. Aanwezig vrijwel alle afdeelingen uit het district. Voorzitter het Hoofdbestuurslid A. Spaander to Hoorn. Mede aanwezig de heer Van der Leeuw, adj.-di- recteur van het bureau van den bond. In een korte openingsrede wijst de Voorzitter op het nut en de noodzaak van organisatie van den middenstand, hieraan den wensch toevoegende, dat hedenavond de besprekingen in prettigen toon ge houden zullen worden en dat men bij de bestuurs verkiezingen het algemeen belang zal stellen boven het engere plaatselijk belang. Ingekomen stukken waren niet aanwezig, zoodat de Voorzitter wenscht over te gaan tot het volgen de punt. De heer Niestadt, van Schagen, verzoekt dan om zetting der agenda en punt 7, zijnde „vestiging van den zetel" eerst in bohandeling te nemen. De Voorzitter is hiertoe in eerste instantie niet bereid, maar na eenige debatten was het resultaat flat dit punt vóór de bestuursverkiezingen enz. in bespreking zou komen. Vervolgens geeft de heer Van der Leeuw een heldere, doch beknopte uiteenzetting van de regle menten van den bond na de reorganisatie. Het punt „zetelvestiging" komt nu aan de orde, al hoewel Voorzitter nogmaals tracht de agenda te handhaven. Namens de vereenigingen uit het Noor delijk deel van dit district verdedigt de heer Nie stadt het reeds op de algem. bondsvergadering inge nomen stanpunt waarover toen een beslissing is aangehouden. Dit betoog Is gebouwd op het verschil in sentiment tusschen de bevolking ten Dlattelande en die der steden, terwijl spreker er nogmaals on wijst dat het hoofdbestuur deze aangelegenheid niet serieus in behandeling heeft genomen en getracht heeft deze voorstellen te verdoezelen en af te voeren. Na eenige besprekingen volgt stemming en wordt met op 2 na algemeene stemmen als zetel van het district aangewezen Schagen. zulks in afwijking met de opzet van den bond, welke Alkmaar had aangewezen. Nu volgen de verkiezingen voor een districtsbe- stuur en er wordt besloten het bestuur uit 7 per sonen te doen bestaan. In eerste Instantie worden door de vereen. „Samenwerking" van Warmenhut- zen 5 personen gecandideerd met de bedoeling dit door Alkmaar met 2 namen te doen aanvullen. De. Alkmaarsche heeren wenschen hier geen ge bruik van te maken. Door inneming van dit standpunt worden andere namen toegevoegd aan den lijst en laat Alkmaar met opzet de gelegenheid voorbijgaan om 1 of 2 zetels in dit districtsbestuur te bezetten. Hierna worden bij eerste vrije stemming gekozen de heeren Dissel, Warmenhuizen, v. d. Hagen, Nieu we Niedoro, Sijbrands, Wieringerwaard, Niestadt, Schagen. Bregman. Dirkshorn. Van der Wal. Mid- denmeer en Van Gemeren, Heiloo. De Voorzitter uit dit bestuur werd gekozen door de vergadering en de stemming wijst uit dat met vrijwel algemeene stemmen de heer Niestadt uit Schagen als zoodanig verkozen werd. Voorzitter Spannder feliciteert de heeren met hun benoeming, die door allen aanvaardt wordt, den wensch uitsprekende, flat de eendracht In 't district niet verstoord z.al worden door het eigenaardige ver- loon dezer verkiezingen. Vervolgens schorst de Voorzitter de vergadering om de overige bestuursfuncties te verdeelen en het voor zitterschap over te dragen aan den pas benoemden voorzitter. Door den heer Niestadt wordt aan den voorzitter dank gebracht voor zijn gelukwensch en aan hem het verzoek gericht de vergadering na heropening te blijven leiden, omdat de leiding in zoo symphatie- ke en vertrouwde handen is. De heer Spaander kan aan dit verzoek geen ge volg geven aangezien spr. door andere omstandighe den terug moest naar Hoorn en spr. reeds veel la ter was als in de bedoeling lag. Na heronening onder leiding van den heer Nie stadt wordt overgegaan tot benoeming van een vertegenwoordiger van het district in den stands- raad. De voorzitter herinnert de vergadering eraan dnt onze grootste vereeniging van het district geen func tie waarneemt en zonder pressie op de stemming te willen uitoefenen meent voorzitter in het belang van de saamhoorigheid in het district dit te moeten onmerken. De eerste vrije stemming brengt geen volstrekte meerderheid, bij tweede vrije stemming is een kleine meerderheid verkregen voor den heer Burger van Alkmaar. Genoemde heer verzoekt deze benoeming 3 dagen in beraad te mogen honden om in de Alk maarsche mïddens<ar"'svereenio,mg ne^er over houding te heraden. D't verzoek wordt fo^estaan. Als plaatsvervangend afgevaardigde wordt aangewe- Comp. 4e kl. Kon. Ned. Voetb. Bond. Aanvang 2 uur. zen bij vrije stemming de heer Niestadt uit Schagen. Vervolgens wordt op voorstel van het bestuur de contributie van het district voorloopig vastgesteld op 10 cent per lid per jaar met zoo noodig een hoof delijke omslag zoo de middelen niet toereikend zijn. De vergadering gaat accoord met uitzondering van Alkmaar, die zich het in te nemen standpunt voor behoudt. De rondvraag levert deze eerste maal geen tc ver melden bijzonderheden op. Hierna sluit de voorzit ter de vergadering met de verzekering zijn beste krachten te zullen geven voor de behartiging tier middenstandsbelangen in het algemeen, van dit district in het bijzonder en spr. uit ton slotte den wensch dat door alle, maar dan ook alle vereenigin gen eendrachtig zal worden samengewerkt om de belangen van den middenstand in deze uiterst moei lijke tijdsomstandigheden voor te staan. Samenstelling van het bestuur: W. D. Niestadt, voorzitter; P. Dissel, sccretaris-pcnn.; Van Gemeren, vice-voorzitter; C. Bregman, 2e secr.; V. van der Ha gen, E. v. d. Wal, Sybrands, commissarissen. THEATER ROYAL. In de Kerstweek heeft de directie van het Theater Royal een buitengewoon programma samengesteld. Zaterdagavond te beginnen zal worden gegeven „De Twee Wezen", naar het wereldberoemde drama van d'Ennery en Cormon. Een sterk spel, vol actie en spanning, vol sensatie en emotie, grootsch van op zet met kostbare aankleeding en ten top gevoerde luxe, een film, die het publiek zal weten te boeien. De inhoud van de roman is bekend, en behoeven wij daarover dus niet in bijzonderheden te treden. Popje. Met de beide Kerstdagen een der beste amuse mentsfilms van den laatsten tijd: Popje, met Fran- ziska Gaal en Hermann Thimig in de hoofdrollen. Een dol vermakelijke geschiedenis, die het publick zal doen schateren van den lach. Het is de vroolijkste film, die men in jaren zag. De film is geestiger dan b.v. „De Privé-Secretaresse" en de filmsterren, die er in optreden waarborgen ons een groot succes. Deze film is dank zij de bui tengewone knappe arbeid van den regisseur Max Neufeld een echte Schlager geworden. Bovendien is de muziek meesleepend en melodieus. 't Is geen overdrijving, maar Popje trekt overal stampvolle zalen en ook ons Theater Royal zal hierop geen uitzondering maken. SP ART A-NIEUWS. A.s. Zondag zal Sparta 1 den strijd aanbinden te gen Vrone 1. Hoewel de Vroniancn nog niet veel wed strijden hebben gewonnen, is het toch een ploeg, waartegen elke tegenstander zich ten volle moet in spannen om te winnen, daar zij er voor bekend staan, dat het alle harde werkers zijn, die tot het laatste volhouden en niets cadeau geven. In Sint Pancras wist Sparta met moeke een gelijk spel te forceeren. doch gezien de onafgebroken overwinningsreeks, wel ke Sparta thuis tegen eiken tegenstander tot nu toe wist te behalen, vermoeden wij dat ondanks Sparta er hard voor zal moeten zwoegen zij het dan toch wel zullen halen en ook na Zondagmiddag het onge slagen record wel zullen behouden, op eigen terrein. Daar Vrone hekend staat als een, hoewel forsch doch fair spelend elftal, zal het ongetwijfeld een spannende wedstrijd worden, welke om 2 uur begint. Openbare vergadering van stemgerechtigde inga landen op Vrijdag 21 December 1934, des morgens 11 uur, ten huize van den heer P. de Haan te Cal lantsoog. Voorzitter do heer H. Kruis veld; secretaris de beer A. flc Heer, penningmeester de heer J. C. v. cl. Plas- Bij dc opening roept de Voorzitter de clementie in van de vergadering in verband met een lichte onge steldheid van hem. De notulen worden gelezen; ze worden onveran derd goedgekeurd. Naar aanleiding van dc notulen wijst de Voorzit ter er op dat in de vorige vergadering alle aanwe zigen toch van oordcel waren dat dc Dorpsweg van teer tot teer aan het Hoogheemraadschap was over gedragen. Uit een schrijven van Ged. Staten bleek echter flut dit niet het geval was. Er schijnen gedeelten in den weg tc zijn die bui ten de grenzen van het Hoogheemraadschap vallen en het Hoogheemraadschap heeft niet do bevoegd heid die buiten zijn grenzen vallende stukken in eigendom over te nemen. Dit is de oorzaak geweest dat deze vergadering is uitgeschreven. Door den secretaris wordt hierop het schrijven van Ged. Staten gelezen. Er blijkt uit dat Ged. Staten geen bezwaar hebben tegen de verbetering van den Dorpsweg en de gevraagde goedkeuring wordt dan ook verleend, met uitzondering echter van de gedeel ten die buiten de grenzen van het Hoogheemraad schap vallen, te weten een gedeelte van den Zuid- schinkeldijkweg, ter lengte van pl.m. 200 meter en een gedeelte van den Duinweg, ter lengte van pl.m. 120 meter. Blijkens een ingekomen schrijven van het Hoogheemraadschap is de lengte van het gedeelte Zuidsehinkeldijkweg niet 200 meter, maar 100 meter, doordat de weg verlegd is. De heer Mr. D. Breebaart merkt op, dat wat door den voorzitter is medegedeeld en door het schrijven van Ged. Staten wordt vastgelegd erger lijkt dan het in werkelijkheid is. De grenzen van het Hoog heemraadschap gaan volgens kadastrale perccelen en die grenzen loopen daardoor zoo grillig dat een paar stukjes van den Dorpsweg buiten de grenzen van de bevoegdheid van het Hoogheemraadschap liggen. Ged. Staten kunnen op formeele gronden dan ook niet goedvinden dat het Hoogheemraad schap die gedeelten weg overnemen en verbeteren. Een conferentie met Ir. Poppens c.s. heeft plaats gehad met het resultaat dat liet Hoogheemraad schap door gaat met de verbetering, maar in naam van den polder, die dus dc verantwoordelijkheid draagt. De kosten voor polder en gemeente blijven zooals in de oorspronkelijke overeenkomst is vast gelegd. Door deze regeling wordt er niets onwettigs gedaan, want bet is besproken met den heer Hoofd ingenieur-directeur van den Prov. Waterstaat. Er schijnt een herziening van het reglement van het Hoogheemraadschap op til te zijn en na die herzie ning zal het Hoogheemraadschap dan dc twee ge deelten weg kunnen overnemen. Na deze toelichtingen gaat de vergadering met do regeling accoord. Bij de rondvraag informeert dc heer Jb. Vos of do grens is vastgelegd bij de overdracht van den grond aan den heer Kaan. en wel in verband met den toe gang door den heer Blom tot zijn perceel. Medegedeeld wordt dat de heer Blom zich ten aanzien van die grens zal hebben te wenden tot het kadaster te Alkmaar; het is moeilijk gebleken pre cies to bepalen wat van den heer Kaan behoort en wat van den polder. De heer Van der Plas informeert naar het resuV taat van het onderzoek, dat. door den Voorzitter zou worden ingesteld naar de kosten van het teren der wegen. De Voorzitter deelt mede. dat hij aan verschillen de firma's prijsopgaaf zal vragen en deze dan hij do behandeling van dc begrooting 1935 ter tafel zal brengen. De vergadering kan dan beslissen op welke wijze de wegen zullen worden verbeterd. Als Voor zitter kan spr. wel den raad geven, de weg te teren, want tot nu toe heeft spr. de wegen steeds bil el kaar kunnen houden, maar nu Is dat niet meer mogelijk. Hierna volgt sluiting. Donderdag heeft de Kamer voortgezet de behan deling van de drie finantieele ontwerpen van Minis ter Oud en, wat men, gehoord de debatten niet had kunnen vermoeden, is gebeurd. Do Kamer heeft zonder veel moeilijkheden haar sanctie verleend aan het knappe finantieele schema, dat de minister van Finantién heeft uitgedacht over de gewijzigde finantieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Vooral het voorstel om den druk der werkloosheid op alle gemeenten gelijk te doen drukken is van zeer ingrijpenden aard: De heer Drees {s.d.) probeerde nog vastgelegd te krijgen, dat do kosten van steunuitkeering en werk verschaffing voor de helft door de gemeenten zou worden betaald, doch deze poging faalde. Het was den geheelen dag en ware amendemen tenregen. De heer Snoeck Henkemans handhaaft het amen dement. afkeurende, dat 300 gemeenten anders zouden wordfcn behandeld dan de 800 andere. De kamer verwerpt het amendement bij zitten en op staan. Slechts drie leden staan op, als teeken. dat zij voor zijn. (Vrooiijkheid). De heer Van den Tempel (s.-d.) verdedigt op art. 6 een amendement, volgens hetwelk do gemeenten ten hoogste zullen mogen heffen 70 (resp. 90) op centen op de vermogensbelasting. Volgens het re- geeringsvoorstel komen tal van gemeenten bij den minsten tegenslag hopeloos in moeilijkheden. Voor een zelfstandig beheer is deze toestand noodlottig. In zijn antwoord zegt de Minister dat volgens hot amendement-van den Tempel men er nog eens bo venop zou gaan leggen 15 opcenten op de gemeente fondsbelasting en 10 op de vermogensbelasting, ook in de gemeenten, waar men reeds met het hoofd te gen het plafond zit. Dit ware ook niet overeenkom stig de bedoeling van den wetgever van 1929. die verschillen in belastingdruk wilde temperen. Daar om meent spr., dat het amendement niet moet worden aangenomen. De heer Van den Tempel repliceert, zijn amende ment handhaafde. Do Kamer verwerpt bet met 58 tegen 25 stemmen. Voor: s.-d.. c.-p. en d elieeren Sneevliet (r.-s). Van Houten (c.-d.) en IJsselmuiden en Steinmetz (r.-k.) Bij Art. 8 vraagt de heer Kooiman (v.-d.) of de regeering zooveel Als ecnigszins mogplijk is, in den algemeenen maatregel van bestuur objectieve nor men op te nemen met betrekking tot verleening van extra-bijdragen en tot gemeenten, die in moeilijkhe den dreigen te komen. Minister Oud antwoordt, dat de regecring daartoe sullig geneigd is. Het wetsontwerp is afgehandeld. De heer Van den Tempel zegt. dat zijn fractie niet tegen bet wetsontwerp stemt, omdat bij de financi- ccle betrekking de principieel© beslissing is geval len en omdat de werkloozen bij een verwerping van het werkloosheidssubsidicfonds niets zouden win nen. Dc Kamer neemt het wetsontwerp zonder hoofde lijke stemming aan. met aantcekenlng, dat de heer Wendelaar c.s., de heer Wijnkoop c.s., en dc heer Sneevliet tegen zijn. Daarna is aan dc orde de begrooting van finan- tiën. De heer Van der Waerden (s.d.) keurt af de wil lekeurige toepassing van de omzetbelasting ten aan zien van levering van clectricitictsbcdrijven. On juist is. dat de minister meent, dat al deze bedrij ven de door hen opgewekten stroom rechtstreeks aan de verbruikers zouden leveren. De heer Van Voort tot Voorst (r.k.) bepleit een herschatting van de waarde van oude landhuizen en kasteelen. Het komt voor, dat zij zijn overgegaan van geslacht op geslacht, en dat zij familie-eigendom zijn gebleven ondanks dertigjarigen-, tachtigjarigen- en Napolcontischen oorlog. Tevens wordt den eigenaren door een ultra-democratische belastingwetgeving de hals afgesneden. In het buitenland verheugt men zich over het bezit van kasteelen, maar hier beeft men een toestand geschapen, waarin de eigenaren gedwongen zijn, ze van de hand te doen. De heer IJzerman (s.d.) bepleit opheffing van het bankgeheim. Spr. dient een motie in, waarin de Kamer, overwegende dat het in dezen tijd meer dan ooit gewenscht is, belastingontduiking tegen te gaan de regeering ultnoodigt te bevorderen, dat de belas tingadministratie alle te h&rer kennis komende ge gevens, waarvan gebruik kan worden gemaakt, tot dit doel kan aanwenden. De heer J. ter Laan (s.d.) bepleit concentratie van den Rijksaccountantsdienst, terwijl do heer v. d. Hei de (s.d.) vraagt of de openbare leeszalen vallen on der de belasting, op goederen in de doode hand. Dc heer Riorema (lib.) acht accijnsverhooging ver keerd, terwijl de heer Kuipers (s.d.) meent dat dui zenden welgestelde Nederlanders in het buitenland best wat kunnen meebetalen aan onze belastingen. Minister Oud zegt, dnt geklaagd is over de hoogte der belastingen. Hij wil daarover gaarne iets zeg gen. maar verzoekt zijn rode morgen te mogen voort zetten. De vergadering wordt om tien minuten voor zes geschorst tot acht uur, waarna aan de orde kwamen enkele Indische wetsontwerpen, welke gelegenheid de heer Cramer (s.d.) aangreep, om een lans te bre ken voor Staatsexploitatie bij de Jodium winning en meende dat de Staat zich meer moet interesseeren in de bedrijven. Minister Colijn antwoordt dat van 19261932 aan gevraagd zijn 3500 vergunningen, waaruit zijn voort gevloeid 189 concessies, waarvan slechts 3 hebben winst gemankt. Do heer Cramer moet zich dus van die groote baten voor de schatkist niet teveel voor stellen. De vermindering van liet aantal leden van den Volksraad krijgt haar beslag.

Schager Courant | 1934 | | pagina 13