Kerstvergaderingen KIJKEII is KOjtPEFI bij CLOECK der S.D.A.P. Weer een ongeluk bij de Hembrug. TREINRAMPEN IN CANADA. SCHEPEN IN NOOD. Prettig Kerstfeest! Kerstmis in het Britsche Rijk. Kerstboodschap van president Roosevelt. Vliegtuig met zeven inzittenden vermist. Een gevaarlijk Kerstgeschenk. Geen grootere vloot dan noodig is. De toekomst van het Natonaal-Socialisme. Kerstmis in Bethiehem. In Den Haag en te Amsterdam. Allen door den pontknecht gered. Van den motor geslingerd. Donderdag 27 December 1934, Postrekening No. 23330 SCHEE» 78ste Jaargang. No. 9625 C0D1ANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels fO.85, iedere rogel meer 15 cent tf>ewljsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Trein door een verkeerden wisselstand op een trein met Kerstreizigers in gereden. 15 DOODEN, 30 GEWONDEN. rfamilton (Ontario), 26 Dec. vV.D.) Een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad op het station Dundas, op 12 K.M. afstand van Hamilton. De snel trein uit Chicago is door verkeerden wisselstand ach ter op een trein met Kerstreizigers gereden, die in het station stilstond. De drie laatste wagons van den stilstaanden trein werden geheel versplinterd. Vijf tien reizigers werden gedood en 30 gewond. Nauwelijks twaalf uur na de ramp bij Hamilton ls de sneltrein, die de verongelukte trein verving, op een auto gereden, die een overweg passeerde. Hierbij werden zeven personen gedood. Storm op den Oceaan. Halifax (V.D.) t Het Belgische stoomschip „Emile Franqui", op weg van Antwerpen naar New- York, heeft drie honderd mijlen ten Zuidoosten van Sable Islancf noodseinen gegeven. Het schip werd door een sneeuwstorm overvallen en verloor het roer. Volgens een later bericht is het door het vracht schip „Henri Jaspar" op sleeptouw genomen en wordt het naar Halifax gesleept De visschersschocncr „Shirley B. Gorkum" met vijf en twintig man aan boord, die in den storm vermist werd nadat S.O.S.-berichten waren gegeven, blijkt door een Canadeesche patrouilleboot te zijn opgepikt en wordt eveneens naar Halifax gesleept. Vijftig dooden. A11 a n t a (Gerogie)Tijdens het week end voor Kerstmis zijn in de negen Zuidelijke staten van Amerika tengevolge van verschil lende ongevallen ongeveer vijftig personen om het leven gekomen. Twintig van hen waren slachtoffer van auto-ongelukken; ©en per soon kwam tengevolge van een vliegongeval om het leven. Kerstboodschap van Koning George. Londen. Het Britsche Rijk heeft Dinsdagmid dag door middel van de radio gezamenlijk het Kerst feest gevierd. De herdenking begon met de uitzen ding van klokgelui uit Bethiehem, gevolgd door klok gelui uit Wilmington in Engeland. Vervolgens wer den na elkaar kerstgroeten uitgezonden uit Australië Nieuw Zeeland, Canada, Britsch-Indië, Zuid-Afrika Zuid Rhodesia, den Ierschen Vrijstaat en Engeland. Uit zijn paleis te Sandringham richtte vervolgens Koning George, mede namens Koningin Mary, een Kerstboodschap tot de millioenen van het Britsche Rijk, die öp dat oogenblik naar hem luisterden. Kerst mis is de dag van de familie en Koning George riep allen op zich te voelen als lid van die ééne groote familie, het Britsche Rijk. „De wereld is nog ruste loos en vol moeilijkheden, doch de wolken worden reeds minder. Ik ben er van overtugd. dat wij, werkende als le den van één familie, te zamen de moeilijkheden zul len overwinnen." De Koning richtte zich vervolgens in het bijzonder tot de volken van de Britsche Dominions, de Engel- sche koloniën en Britsch Indië, aan de bevolking van welk laatste land hij de ver7.ekering gaf van zijn bijzondere zorg voor dit land. Na allen, die tot het Britsche Rijk behoorcn, dank te hebben gezegd voor de blijken van trouw, onder vonden bij het huwelijk van den Hertog van Kent en gedurende zijn bijna vijf-en-twintigjarige regeering. besloot Koning George met allen een „happy Christ- mas" te wenschen en tot slot „God bless you all." De peehtigheid werd besloten met het zingen van „God save the King". gelijktijdig in verschillende dcelcn van het Britsche Rijk. Moed en eenheid. Washington: President Roosevelt heeft Maandag een Kerstboodschap tot het Amerikaansche volk ge richt. waarin hij verklaarde, dat de weg naar een gelukkiger en betere toekomst ligt in moed en een heid. President Roosevelt wees er op, dat het land in het afgeloopen jaar veel heeft tot stand gebracht, dat een jaar geleden nog slechts hoop was. Wij koesteren weer nieuwe hoop en nieuwe verwachtingen, laat ons Kerstmis 1934 vieren in een geest van moed en een heid. Na het uitspreken van de Kerstboodschap ontstak President Roosevelt in het park van het Witte Huis den grooten Kerstboom, hetgeen door duizenden toe schouwers werd bijgewoond. Na afloop hiervan begaf de president zich in den familiekring en las stukken voor uit Dicken's „Christ- mas Carrol", een gewoonte, welke President Roo sevelt reeds vele jaren op Kerstmis heeft. Mevrouw Roosevelt heeft Maandag op verschillen de plaatsen geholpen bij het uitdeelen van geschen ken aan arme families en kinderen. Geen hoop meer, dat het zal terugkeeren. Los Angeles. Een vliegtuig, dat met zeven per sonen aan boord op de reis van Mazatlan in Mexi co naar Lapaz in Beneden Californië, op de zee moest dalen, wordt als verloren beschouwd. Een vliegtuig, dat naar de plaats des onheils was gezonden, om een reddingsboei voor de inzittenden naar beneden te werpen, keerde onverrichter zake terug. De piloot verklaarde, dat hij op de plaats, waar eenige uren vroeger een ander vlieger hot drijvende vliegtuig met verscheidene inzittenden had waargenomen, geen spoor van een toestel had ontdekt. Men neemt aan. dat het vliegtuig is gezonken en dat alle inzittenden zijn verdronken. Een mislukte aanslag op een Grickschen Minister. Athene: Op den vooravond van Kerstmis is een mislukte moordaanslag gepleegd op den Grick schen minister van Oorlog Geroge Kondvlis. De mi nister ontving Maandagavond een pakje, waarin ver ondersteld werd een Kerstgeschenk. Dit geschenk bleek echter te bestaan uit een bom, die echter bij het openen van het pakje niet ontplofte, zoodat de aanslag mislukte. Amerika vriend van alle naties. Washington, 25 Dec. (V.D.): Senator James Ha milton Lewis (democraat) uit Illinois, heeft Maandag een verklaring afgelegd over den vlootbouw in de Vereenigde Staten. Hij verklaarde, dat Amerika geen oorlog wenscht te voeren en slechts de vriend wil zijn van alle naties. Amerika wenscht geen vloot te bouwen, die gelijk is aan die van een of meer andere landen. Ame rika heeft slechts een vloot noodig, die sterk genoeg is om onze kusten tegen een invasie te beschermen. Op dit recht van zelfverdediging staat Amerika sou- verein in zijn beschermde isolatie. BANDIETEN ROOVEN «5.000 DOLLAR. Philadelphia. Vier zwaar-gewapende bandieten onder leiding van Robert Mais, „staatsvijand no. 1, van Philadelphia", hebben Maandagmiddag een overval gepleegd op de kas van do Philadelphia Electric Company. Zij ontkwamen met een buit van 45.000 dollar. De bandieten plaatsten twaalf beambten onder be dreiging met hun revolvers tegen den muur, leegden de kas in een zak en verdwenen toen snel met een gereedstaande auto. Een voorspelling van Otto Strasser. Weenen. De „Morgen" publiceert een interview met Otto Strasser, leider van het „zwarte front", een broeder van Gregor Strasser, die op 30 Juni is te rechtgesteld. Otto Strasser vertoeft, zooals bekend, thans in Tschecho Slowakije. In dit interview verklaarde hij o.a.: „De 30e Juni was een overwinning van den conservatieven vleugel der nazi's op den radicalen en socialistischen vleugel. Het hitlerisme in Duitschland is een partij van con servatieven en kapitalisten geworden. Het is te ho pen, dat het volgend jaar de oogen van het Duitsche volk zich zullen openen, en zal zien hoezeer het is bedrogen. Ik voor mij hoop, dat dit moment spoediger zal aanbreken, dan men verwacht en dat het zwarte front zijn taak zal kunnen hervatten." Duizenden pelgrims. Bethiehem. Duizenden pelgrims zijn ook dit jaar weer naar Bethiehem gekomen ter viering van het Kerstfeest. Voor velen was geen onderdak te krijgen. Reeds vroeg in den ochtend trokken de pelgrims door de nauwe straten van Bethiehem om te midder nacht aanwezig te zijn bij de plechtigheden in de grot. De Gricksche Patriarch uit Jeruzalem opende de plechtigheid en schreed de grot binnen, gevolgd door een indrukwekkende processie. Gedurende vele ja ren is het Kerstnacht niet zoo druk in Bethiehem ge weest. DE NIEUWE „STAATSVIJAND No. V Een loopende bom. Chicago. Gemeld wordt, dat Amerika's „staats vijand no. 1", Thomas Touhy, die gezocht wordt door honderden politie-beambten. zichzelf tot een „loopen de bom" heeft gemaakt. Hij moet in het bezit zijn van een valies met voldoende nitroglycerine om een dozijn politie-beambten, die hem zouden willen ar resteeren, en zelfs een groot gebouw in de lucht te laten vliegen. Thomas Touhy heeft verklaard, dat hij liever zal sterven, dan zich laten arresteeren. COLOMBO BEDREIGD DOOR DE MALARIA EPIDEMIE. Colombo. De malaria-epidemie, welke het eiland Ceylon heeft geteisterd, bedreigt thans direct de hoofdstad Colombo. Ir. J. W. Albarda over de sociaal-democratie in dezen tij Eersten Kerstdag heeft de Federatie Amsterdam der S.D.A.P., in hel Concertgebouw te Amsterdam haar traditioneele Kerstvergadering gehouden. Ir. I. W. Albarda, de voorzitter der Tweede Kamer, fractie, die daarop het woord verkreeg, begon zijn rede met een verklaring, waarom hij geweigerd had zijn toespraak via de V.A.R.A. te laten uitzenden. Spr. meende dat zijn rede door de Radiocontrole Com missie wel zoodanig zou worden beknot, dat deze voor de radioluisteraars geen waarde zou hebben. Spr. wenscht niet, om der wille van een Radiocon trole Commissie te zwijgen over al datgene, wat hem in dit roerige jaar heeft vervuld; hij wenscht geen moordkuil te maken van zijn hart! De economische toestand is dit jaar, in vergelij king tot het vorige, niet verbeterd. Het leed der werkloozen is in geen enkel opzicht minder gewor den. De wanhoop stijgt alom, ook in de kringen der middenstanders, ook in die van groote industieelen, ook bij de hoeren, voor wie de vruchtbaarheid der aarde een vloek is geworden. Als in zulk een tijd. reeds zoo vervuld van economische leed, er nog staat kundige omwentelingen plaats hebben als in Uuitsch land, dan is de ellende niet meer te overzien. In Duitschland en Oostenrijk, is de democratie vernie tigd; democratie is meer dan een staatsvorm, het is een beginsel, waar het fascisme lijnrecht tegenover staat. De dictatuur maakt het volk tot haar slaaf 1934 «werd een moordjaar. In Januari viel Van der Lubbe, als slachtoffer voor den schuld van anderen, in Februari woedde de Oostenrijksche revolutie, in Juli viel Dollfuss en in October Barthou en Koning Alexander, terwijl in December de moord op Kirow met die op honderd Russen werd vermenigvuldigd. Duitschland beleeft thans onzekere Kerstdagen. Toen het nationaal-socinlisme zegevierde, voelde ieder dat het oorlogsgevaar ontzaggelijk veel grootcr werd. Hitier ging consequent zijn weg, een weg, die onherroepelijk naar oorlog voeren moet. Moeten wij in dezen donkeren tijd den moed laten zakken? Neen! De zeeman toont de grootste activiteit wanneer de storm woedt. De socialist, die thans den moed zou laten zakken, is niet waard een groot ideaal te dienen. En wie goed ziet, weet, dat er tcekenen zijn, die or steeds weer op wijzen, dat het socialisme en de democratische ge dachte niet sterven kunnen. Men zie naar het Noor den, naar Engeland, naar bet dappere Tsjecho-Slo- wakije, dat temidden van fascistische landen haar democratische gezindheid bewaart. Maar wie het sterkste sprekende bewijs voor de kracht en de moed der sociaal-democratie zoekt, hij zie naar Duitsch land en Oostenrijk, waar ondanks dictatuur, ondanks geweld en moord, de Duitsche en Oostenrijksche so cialisten ondergronds doorwerken. Deze zullen het zijn, die Duitschlan opnieuw zullen inlijven in de rij der beschaafde volken. Een andere lichtstreep aan den donkeren hemel is de activiteit van den Volken bond, inzake de Saarkwestie en den moord op Ko ning Alexander. Hieruit blijkt, dat oorlogen niet in alle opzichten onvermijdelijk zijn. Het is een der eerste plichten van de sociaal-democratie aan het Vol ken honds werk mee te doen. Het is daarom, dat de S.D.A.P. in de Tweede Kamer haar onmiddellijke goedkeuring hechtte aan het plan om Nederland- sche troepen naar het Saargebicd te zenden om het vredesleger to versterken. De sociaal-democratie is niet te vernietigen. Zoo min als de ramp van de Uiver de luchtvaart in haar ontwikkeling zal stuiten, zoomin houdt het fascisme de vooruitstrevende sociaal-democratie tegen. Na de pauze sprak de heer Albarda over den poli- tieken toestand in Nederland en de houding van de S.D.A.P. De waanzin, die aan onze Oostelijke grens woedt heeft hier velen voor het fascisme den schrik op het lijf gejaagd. De burgerlijke partijen zijn op het oogenblik uiterlijk machtiger, dan ooit, ondanks alle innerlijke verdeeldheid. Zij hebben slechts één doel, dat hen allen tesamen bindt, n.1. de sociaal democratie den pas nf te snijden. De S.D.A.P. is in een politiek isolement gedrongen. De groote en kleine pers, die vroeger menigmaal de S.D.A.P. niet onwelgezind was, doen thans hun best de sociaal-democratie met breidelooze critiek of ne gatie te onder mijnen. De S.D.A.P. is echter tegen dezen algemeenen aanval bestand gebleken. De heer Mussert is trotsch op z'n 30.000 leden, die hij niet heeft. De S.D.A.P. heeft nog altijd 90.000 leden, het N.V.V. 300.000, en teekenden niet anderhalf millioen volwassenen op het petitionnement van het N.V.V.? Met volledige eensgezinsheid heeft de S.D.A.P. een gesloten front gevormd tegen alles wat de democratie bedreigt. Dat de S.D.A.P. zich ondanks alle moeilijk- hetdon kan handhaven geeft den leden recht op moed en hoop op den toekomst. Misschien wachten ons nog zeer zware tijden, mo gelijk ook, zullen wij diepe vernederingen moeten verdragen, maar wat binnen in ons leeft aan wezen lijk socialisme, dat is nooit te vernietigen. Dit is een kracht, die alle moeilijkheden zal weerstaan. In Den Haag sprak Koos Vorrink. Dinsdagochtend (eersten Kerstdag) had in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag een drukbezochte Kerstvergadering plaats van de Federatie Den Haag der S.D.A.P. aan welke bijeen komst tevens medewerking werd verleend door Kunst en Striid (muziek en de Stem d. Volks (zang) De Kerstrede werd gehouden door den Partij-voor zitter, den heer Vorrink, die er op wees, dat naast de vele millioenen, die heden in kerken of in intie- men kring hun Kerstfeest vieren, ook het socialisme op dezen dag behoefte heeft aan een verlossingsge dachte. Want. om ons heen zien we een wereld in nood, een wereld vol verschrikking; bij duizenden neen. mitüoonen is erw anhoop en vertwijfeling over hun lot in de tegenwoordige maatschappij: hun el lende en diepe nood doet hen wanhopen en twijfelen aan de broederschapsgedachte van het Christendom. Auto reed de verkeerde pontsteiger op. - Met drie jongelui in de diepte verdwenen. Op dezelfde plaats, waar vorig Jaar Dcce-m ber op een mistigen Vrijdagavond een auto uit Castrlcom in het Kanaal reed, tengevolge waarvan een jonge dokter en zijn vrouw het leven lieten, is den middag van Tweeden Kerstdag opnieuw een ongeluk gebeurd. Dit maal zijn de inzittenden, een drietal jongelui, die met een auto op weg waren naar Zeist, aan een wissen dood ontsnapt Nadere bijzonderheden omtrent dit ongeluk, waar bij het een wonder mag hccten, dat er geen men- schenlevens bij zijn te betreuren, melden nog het volgende: De heeren II. v. d. Voet, fabrikant te Katwijk aan Zee, bestuurder, en de medeinzittende heeren D. Klinkerberg, timmerman to Katwijk aan Zee, G. N. Klinkenberg, pottenbakker te Zeist, kwamen op ge noemden tijd in een Whiped-auto uit de richting Alkmaar. Bij de Hembrug genaderd, meende te be stuurder het pontdek te kunnen oprijden, maar stuurde den wagen juist naar dien kant van het dub bele veer, waarvan de pont aan tegenovergestelden oever lag. Hoewel hij zijn fout onmiddellijk bemerkte en uit alle macht remde, kon hij niet verhinderen, dat de zware wagen in het Kanaal gleed. Onder de omstanders ontstond een paniek, maar de autorijders wisten hun kalmto en tegenwoordigheid van geest zoo te bewaren, dat ze de portieren van de auto konden ope nen en met handuitsteken, door den tocge- snclden pontknecht op het droge konden wor den getrokken, zoodat ze hoogstens vier of vijf minuten in het water hadden gesparteld. De drenkelingen werden dadelijk naar het politie bureau te Zaandam vervoerd, waar zij van droge kleeren werden voorzien en waar zij door broeder van Dam van den Gemeentelijken Geneeskundigen dienst werden onderzocht, die constateerde dat zij geen letsel hadden bekomen. Hun vcrkleumdheid en schrik waren dan ook spoedig voorbij, toen zij bij da warme kachel zich aan heete koffie konden to goed doen. De auto is later door een kraanwagen der fir ma Steemeijer te Zaandam opgehaald. Do reizigers hebben hun tocht per trein voortgezet. De bestuurder van de auto, de heer Van der Voet, verklaarde dat hij met geen der inzittenden praatte. Op het moment, dat hij het water voor zich zag, remde hij. doch toen op enkele meters afstand van het kanaal was het te laat. De verlichting van de auto was in orde. Onder leiding van inspecteur Giard is de beschadigde wagen met een kraanwagen uit het Noordzcekanaal opgevijzeld. Behalve aan de volslagen onbekendheid met de si tuatie bij het pontveer schijnt de oorzaak van dit zoo goed afgeloopen ongeluk voor een deel te wijten to zijn aan te geringe oplettendheid. Hoe dit zij het gebeurde bewijst opnieuw, hoe noodzakelijk het is, dat bij het pontveer afsluitboomen worden aange bracht. Het maken van deze afsluitboomen is eenige tijd geleden reeds aanbesteed, doch het werk moet nog worden uitgevoerd. Nootlottige Kerstboombrand. Moeder en drie kinderen in de vlammen omgekomen, In het huis van een zekeren Judd Miller te St. Louis, is de kerstboom in brand ge raakt, met het gevolg, dat binnen enkele oogenblikken ook de trap naar boven in vlammen was gehuld. Mrs. Miller en drie kinderen kwamen in de vlammen om, ter wijl Miller en een bezoekster ernstig werden gewond. Miller, die jaren lang werkloos was ge weest, had eenige maanden geleden een be trekking gekregen en om dit verheugende feit te vieren, had het echtpaar besloten, een bijzonder karakter te geven aan het feestje, dat zoo tragisch is afgeloopen. Ernstig verkeersongeval bij UsqnerL Gisternacht is een motorfiets, komende uit de rich ting Uithuizermeden en gaande naar Stedum, te Usquert in een scherpen bocht van den weg met groote vaart tegen een hek gereden. De duorijder, de 18-jarige P. van der Berg, woonachtig te Uithuizer meden, is van het motorrijwiel geslingerd en werd op slag gedood. De besturder de 20-jarige B. Groene- vold, woonachtig te Stedum, bekwam lichte verwon dingen. Het motorrijwiel is totaal verneild. HAPARA KHIUT OVERLEDEN. Een der ondste aardbewoners. Moskou. Uit Suchum. de hoofdstad van Absha- sie (Georgië) wordt gemeld, dat daar is overleden Hapara Khiut, die beweerde 152 jaar oud te zijn. Hij werd beschouwd als een der oudste aardbewoners.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1