Donderdag 27 December 1934. SCHAGER COURANT.Tweede Blad. No. 9625 TERREUR IN RUSLAND. Aanslag op den Griekschen minister van oorlog. SCHIP OP HET IJSSELMEER GEZONKEN. NOG MEER FUSILLADES IN RUSLAND. VIOLETTE NOZIERES BEGENADIGD. 200 D00DEN IN AMERIKA. u_ Firma GEBR. ROTGANS DE VOORSPELLINGEN BEGINNEN WEER. ZINOWJEF EN KAMENEF ZULLEN WORDEN UITGEWEZEN. STALIN. Het Kerstfeest doet haar invloed gelden! Er is zeer weinig nieuws in de internationale po litiek. Steeds lijkt het of aan het eind van het jaar een etilte intreedt. Laten wij hopen dat het geen stilte is, die de storm yoorafgaat. Het meest belangrijke nieuws komt uit Rusland. Daar heerscht een ware regceringsterreur. De moord op Kirof wordt door de Stalinregeering aange grepen om zich, op zeer doel treffende wijze, n.m.1. door middel van den kogel, van haar tegenstanders te ont doen. Het scheen alsof alles pais en vree was in het groote communistenrijk. Na een ze ventienjarige dictatuur was men, in dit vroeger zéér rijke graanland, er eindelijk in ge slaagd de broodkaart als een niet meer noodige controle maatregel af te schaffen en juist in den laatsten tijd scheen het, alsof vele groepen, vooral de vroeger-burgerlijke die zich nog steeds afzijdig hadden gehouden van het Kremlin, meer en meer neiging vertoonden, zich achter de regeering-Stalin te plaatsen. En zie, terwijl het voor ons buitenlanders, scheen alsof de toestand in Rusland zich aan het consoli- deeren was en meer mildere regeeringsmethoden in het verschiet lagen, komt daar plotseling de arresta tie van de groote Zinowjef en de niet minder groote Kamenef herinneren aan de historische waarheid, dat de ware kracht van een dictatuur nooit is te schatten. De oppositie in een democratisch geregeerd land kan zich door middel van vergadering en drukpers uiten en haar groei kan van tevoren worden gezien. In een dictoraal geregeerd land, waar de vrije mee ning-uiting ten eenenmale verboden is, groeit de na tuurlijk altijd aanwezige tegenstand soms tot onver wachte afmetingen en de verbaasde toeschouwer, die slechts rust en kalmte vermoedde, ziet dan soms plotseling heftige beroering. Zoo ook in Rusland. Er schijnt een sterke oppositie der jongeren te zijn ontstaan tegen de regeering-Stalin, die er van be schuldigd wordt meer en meer de bevoorrechte po sitie van do arbeidersklasse aan te tasten en het is nu wel duidelijk, dat op oud-communistische wijze de brutaliteit der tegenstanders in bloed wordt ge smoord. Reeds ruim honderd menschen zijn kort en bondig, zonder vorm van proces, gcfusileerd en talloozen zijn gearresteerd en wachten hun vonnis af. Onder de laatsten behooren ook Zinomjef en Ka menef. Zij zullen echter een bevoorrechte behande ling krijgen en wel niet worden gedood doch, evenals vroeger met hun vriend Trotski is geschied, worden uitgewezen. De leden der „oude garde" van Lenin worden niet gedood. Blijkbaar vreest de alleenheerscher van Rus land, Stalin, dat het bloed dier martelaren het zaad der revolutie zou zijn. Uit Athene komt het bericht, dat politieke terroris ten getracht hebben, door een, in een nagemaakt boek verborgen helsche machine, de Grieksche mi nister van Oorlog Coudylis, om het leven te brengen. Gelukkig bleek de constructie van de bom niet in Orde, zoodat het ding niet ontplofte. Wat denkt men toch eigenlijk met dergelijke mid delen te bereiken? Er bestaat, juist op den Balkan een ernstig stre ven naar vrede, althans naar toenadering, en een gelukte aanslag zou slechts tengevolge kunnen heb ben, dat bepaalde volkeren weer tegen elkaar wor den opgezet. Het is te hopen, dat tegen dit soort moordenaars zeer spoedig door een internationale macht kan wor den opgetreden. Het is meer dan tijd. Resoluties eischen doodstraf tegen Zinowjew en Kamenew. Reuter meldt uit Moskou: Men verwacht, dat binnen enkele dagen nog meer personen zullen worden gearresteerd wegens mede plichtigheid aan den moord op Kirow. Het zal dan blijken dat vroegere verdiensten voor de revolutie niet als verzachtende omstandigheden zullen gelden voor de huidige oppositie. Men rekent er dus op, dat vele vroegere leidende regeeringsleden zullen worden gefusilleerd. De Sowjet-regeering zet de bestrijding der opposi tie op krachtige wijze voort. De bladen brengen dag aan dag berichten omtrent nieuwe demonstraties en de ontdekking van nieuwe „klassevijanden". Aan eenige hoogescholen in de provincie zouden zich on der het docentencorps aanhangers van Trotzki be vinden, die ook thans nog met hun atcie voortgaan. De regecring is vastbesloten, het geval-Nikolajew, den moordenaar van Kirow. volledig op te helderen, en alle elementen, die het régime vijandig zijn ge aind. zooveel mogelijk onschadelijk te maken. Na de publicatie van het commissariaat van bin nenlandschu zaken over de arrestatie van Zinowjew. Kamenew en dertien van hun aanhangers in Moscou, komen uit doelen van de Sowjet-Unic resoluties bin nen van partijvergaderingen, die de doodstraf ver langen voor deze vroegere leiders. Het is niet on waarschijnlijk. dat de afzenders van deze resoluties een wit voetje willen halen bij de regeering, want het is bekend, dat de gearresteerden in de partij zeer veel aanhangers hebben gehad. Zooals gemeld, zou men Zinowjew en Kamenew en eenige anderen willen verbannen. De plaats waar heen is nog niet bepaald, maar vermoedelijk zullen zij niet naar een concentratiekamp worden gebracht, daar zij hier te gevaarlijk zouden zijn. Alle anderen. o.a. de vroegere algemeene secretaris der komsomol, zoyden ter dood worden veroordeeld. Twee van de vier opvarenden verdronken. Door overbelasting kapseisde de reddingsboot. Den avond voor Kerstmis te half 8 is het 900 ton metende sleepschip „Noordgeul", schipper Bouwman, dat te half drie Zondagmiddag met een lading grint van de Oranjesluizen op weg naar Enkhuizen ver trokken was, op 5 mijl beneden Marken door het in slaan van de luiken, plotseling gezonken. Het schip werd gesleept. Aan boord bevonden zich, behalve de schipper en diens vrouw, 'n broer van den schip per en twee knechts. Allen hebben zich in de boot begeven om zich te redden. Vermoedelijk door over belasting is deze boot gekapseisd, met het gevolg, dat de vrouw van den schipper en een knecht ver dronken zijn. De drie anderen konden door de sleep boot „Onderneming" van de hoofdstedelijke firma Huisman, welke boot de „Noordgeul" sleepte,, aan boord worden genomen. Zij zijn naar Amsterdam gebracht. Nader vernemen wij, dat de „Noordgeul" grint op de Maas te Rotterdam had ingenomen. De schipper van de sleepboot, een zware Zuiderzeesleepboot „De Onderneming' geheeten, verklaarde, dat hij aanvan kelijk benoorden Marken geen erg had, in hetgeen er achter hem gebeurde. Zijn aandacht werd op het ongeval gevestigd door geschreeuw. Hij heeft daarop de machines gestopt en de sleeptros los gegooid. Vervolgens is hij naar de plek van het ongeval gestoomd. De roeiboot, die te voren met een touw achter het schip was beves tigd, bleek gezonken te zijn. De sleepboot keerde met de geredden terstond naar Amsterdam terug. Het gezonken schip steekt met den mast, waaraan nog het witte toplicht brandt, boven de golven uit. De havenpolitie te Amsterdam heeft het Loodswe zen gewaarschuwd, dat ten aanzien van de scheep vaart verdere voorzieningen zal treffen. Het Rijn- sleepschip was des middags om halfdrie door de Oranjesluizen vertrokken met bestemming naar Enk huizen. De sleepbootkapitein slaagde er met zeer groote moeite in schipper Bouwman en diens broeder, een jongeman van 16 jaar, te redden. De Duitsche echt- genoote en den knecht, die beiden van ongeveer der tigjarigen leeftijd waren, konden niet meer bereikt worden. Eenigen tijd heeft „De Onderneming" nog op de plek des onheils gekruist, daarna heeft zij koers ge zet naar de hoofdstad. De schipper van de slefepb'J-ot bevestigde, dat ten gevolge van den wind er een zwa re zee stond. Het wrak ligt op een diepte van onge- geveer 3.80 M. VERSCHE VIOOLTJES MET KERSTMIS. Het Nederlandsche biljartkampioenschap le klasse werd door Sweering behaald. De kampioen bij zijn laatsten stoot. Boedapest. De voor dezen tijd van het jaar ab normaal zachte weersgesteldheid was oorzaak van de merkwaardige omstandigheid, dat op de straten van Boedapest, behalve Kerstboomen, ook overal ver- sche viooltjes te koop waren. In de markthallen worden versche aardbeien te gen betrekkelijk lage prijzen geveild. In tuinen qn parken vertoonen rozen- en vlierboomen reeds voor- a jaarsknoppen. Ook de vruchtboomcn stann in vele streken reeds in een beginstadium van bloei. De boeren slaan deze verschijnselen echter met bezorgdheid gade, daar zij vreezen, dat een groot deel van den komenden oogst gevaar loopt, indien de weersgesteldheid aanhoudt. Ook vreest men zeer voor opkomende insecten plagen. In vele streken zijn de zwaluwen weer te ruggekeerd en hebben weer bezit genomen van hun nesten. Doodvonnis van de vadermoordenares in levenslange tuchthuisstraf gewijzigd. De negentienjarige Violette Nozières, die haar vader van het leven heeft beroofd en na een sensationeel proces voor de jury-recht bank van het departement van de Seine ter dood was veroordeeld, is thans door den pre sident van de Republiek begenadigd. Het doodvonnis is veranderd in een veroordeeling tot levenslange tuchthuisstraf. De moordenares, wier merkwaardige hou ding reods gedurende het proces was opge vallen, verklaarde tegenover haar advocaat, die haar het bericht van de begenadiging overbracht, dat zij er de voorkeur aan geeft te worden terecht gesteld in plaats van de rest van haar leven achter gevangenismuren te moeten slijten. DOOR ONGEVALLEN, BRANDEN EN MISDADEN TIJDENS DE KERSTDAGEN. DOOR DE STOOMTRAM OVERREDEN. Moeder van een nroot gezin gedood. Beilen. Maandagmiddag is dicht hij Beilen een ernstig ongeluk gebeurd. Een vijftigjarige vrouw is op den Stationsweg tus- schen Gorredijk en Beilen door de stoomtram, die om ongeveer vijf uur uit Gorredijk vertrekt, overre den en gedood. Het slachtoffer is mevr. Oosterhof—Hemkes te Wijnjeterp. moeder van een groot gezin. Zij had een bezoek gebracht aan haar zieke moeder te Lutten- huizen en aan haar broer te Gorredijk. Het Nederlandsche s.s. „Oranla" in gezonken toe stand in de haven van Leixous na de aanvaring door het Portugeesche s^. „Loanda''. Een gedeelte van het machtige zeekasteel steekt nog boven het water uit, want de „Oranla" Is ongeveer twee meter breeder dan de haven diep is. De haven van Leixous is nn geblokkeerd tot men er in zal slagen het wrak op te ruimen of te lichten. Op het laatste schijnt de kans niet groot te zijn, zoo dat het te verwachten is, dat het wrak spoedig zal worden opgeblazen. Misschien zal men te voren nog gaten in de scheepshuid maken om te trachten van de lading nog zooveel mogelijk te redden. Nader wordt nog uit Rotterdam gemeld: Vertegenwoordigers van L. Smit en Co.'s Interna tionale Sleepdienst hebben te Leixoes onderzocht, of het s.s. „Orania" te bergen zou zijn en berichten, dat berging van het schip niet mogelijk is. De sleepboot „Zwarte Zee' is van Leixoes vertrokken. New York, 26 Dec.' (V.D.) Gedurende de laatste dagen zijn in dé Vereenigdc Staten bij na 200. menschen om het leven gekomen, tenge volge van auto-ongelukken, vliegtuigongevallen, treinongelukken, verdrinking, vechtpartijen, moord en zelfmoord. Californiö en Texas gaan aan het hoofd van de droeve lijst met 24 slachtoffers elk; dan volgt Missouri met 21 dooden, terwijl een 12-tal staten tien of meer slachtoffers telt. Door auto-ongevallen op dew egen van Los Angeles naar het Noorden van Californië, kwa men zestien personen om het leven; in Texas eischte het auto-verkeer 15 dooden; het totaal aantal ongelukken in de Staten bedroeg 73. Ver der hebben minstens 24 zelfmoorden plaats ge had. Door brand zijn 22 personen omh et leven gekomen, o.w. zes kinderen, die het slachtoffer werden van Kerstboombranden. ONDER DE KERSTBOOM VERBRAND. Ouders vonden het verkoolde lijkje van hun kind. Terwijl de ouders buitenshuis aan het werk waren, stak hun achtjarig dochtertje in een boerenhoeve in do buurt van Kassei op Tweeden Kerstavond de Kerstboom aan. Waarschijnlijk hebben hierbij de klecren of haren van het meisje vlam gevat of is de boom omgevallen. Toen de ouders een uur later te rugkeerden. vonden zij nog slechts het verkoolde lijk van hun kind. WAPENDEPÓT IN ASTURIë ONTDEKT. Talrijke arrestaties. Reuter seint uit Madrid: Volgens den correspondent van de „Paris Midi" worden in Asturië de zuiveringsmaatregelen voort gezet. Te Oviedo heeft de politie een wapendepót ont dekt en 32 pakettcn dynamiet in beslag genomen. Hierbij 47 arrestaties verricht. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 761 m.M, Wind: Zuid. Temperatuur: 6 gr. C. is 42 gr. F. Vooruitzichten: Waarschijnlijk eenige regen. Thermometers vanaf 40 ct. Binnen- en bnitenthermometers. „Minima-Maxima" Thermometers. Gedipl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. Tegen het einde van ieder jaar worden wij overstroomd met voorspellingen voor het volgende jaar. In dit verband is het wel eens aardig na te gaan wat er van dergelijke voorspellingen terecht komt. Madame Leila, een der bekendste helderziende dames heeft thans in een Engelsch blad het lot van het eilandenrijk voor het komende jaar verteld. Zij ziet voor Engeland slechts geluk en zonneschijn. Een vijftienjarige periode van welvaart staat het Britsche wereldrijk te wachten. Na de Marina-idylle zal een andere volgen. Ook de Prins van Wales zal in het huwelijksbootje stappen. Bovendien zal een andere koningszoon een Europeesche troon bestijgen (d.w.z. de hertog van Kent zal zich de Grieksche kroon op het hoofd plaatsen). Bovendien zal George V in Mei 1935 met veel pracht en praal zijn vijfen twintigjarig regecringsjubileum herdenken. Voor deze laatste mededeeling heeft men wel niet de talenten van Madame Leila noodig, maar deze toekomst kan ons toch wel bekoren. Een weldadig optimisme klinkt er uit, dat steeds de bron van het goede geweest is. Een dergelijke voorspelling is echter een uitzon dering. Meestal denkon de helderzienden bij het doen van hun voorspellingen meer aan zichzelf dan aan de menschen. Aan het einde van ieder jaar verschijnen zij voor het publiek en vertellen dood ernstig, dat in het volgende jaar de maand Augus tus zeer warm zal zijn, April daarentegen zeer wis pelturig. In Cuba zal een revolutie zijn, in Frankrijk zal een regeering gewipt worden. Wanneer men ge loof zou mogen hechten aan de sombere woorden van een bekend astroloog, dan zou van de goheele aarde in 1W1 niet veel meer over zijn dan een puin hoop. Slechts enkele menschen zouden na deze ca tastrofe leven: natuurlijk ook de genoemde pessi mist. Het is soms wel nuttig oud© kranten te lezen. In een nummer van het bekende Fransche geïllu streerde blad „Vu" van December 1933 kon men op het dekblad het gezicht zien van een ontsteld man, die zijn arm beschermend naar den hemel heft en waarop te lezen staat: „Wat gebeurt er in 1934?" Vergelijken wij de voorspellingen voor het bijna achter ons liggende jaar met de werkelijkheid. Op de tweede bladzijde kon de lezer ijzingwekkende fo tomontage zien. Een geweldig skelet stak boven de wolkenkrabbers van een wereldstad uit. In zijn kno kige vuist hield de dood een karwats en geeselde daarmee een in paniek vluchtende menschenmenig- te. Er onder stond het volgende te lezen: „In 1934 zal een geheimzinnige ziekte vanuit de Indische laagvlakte naar het avondland komen, tengevolge waarvan honderdduizenden zullen sterven". Heeft iemand van ons iets van deze geheimzinnige Indi sche ziekte gemerkt? Op de volgende bladzijde ziet men dwarrelende bankbiljetten, rollende hooge hoeden en opgewon den gesticuleerende makelaars. Wat beteekent dat? Het staat er onder: „1934 zal geldverliezen brengen. Alle valuta's zullen gedevalueerd worden." De ver liezen in dit jaar waren niet grooter dan in de voor afgaande jaren. Roosevelt en koning George van Engeland zou den in 1934 overlijden. Tot nu toe hebben zij den profeet nog niet dit genoegen gedaan. De verhou ding tusschen Duitschland en Polèn zou zoo gespan nen zij, „dat een oorlog niet tot de onwaarschijnlijk heden behoorde." Een ieder weet wat er in werke lijkheid gebeurd is. Moeten wij ons nu opwinden over de gebrekkige capaciteiten van de helderzienden? Integendeel; laten wij ons er over verheugen, dat zij de gevaar lijke gave van het helderzien niet bezitten. Zouden wij werkelijk gelukkiger zijn wanneer zij konden vooruitzeggen wat er in het volgende jaar gebeurt Is het zoo plezierig, te weten dat er op bepaalde data ongelukken zullen gebeuren, zonder dat wij daartegen iets kunnen doen? De energiebron van ons handelen is steeds weer de hoop. Slechts doordat de toekomst onzeker is, vinden wij moed deze te vormen. Hoeveel waarde volle dingen zouden achterwege gebleven zijn, wan neer men reeds vooruit zou weten dat zij later toch op niets zouden uitloopen? Vele Oosterlingen zijn passief en moe door het fatalistische geloof aan een onveranderlijk noodlot Het blanke ras gelooft echter veel van het noodlot zelf in de hand te hebben. Het is niet toevallig, dat de waarzeggerij vanuit het Oosten komt

Schager Courant | 1934 | | pagina 5