Cen outoaöerlanbsd) Gebruik... SAL4DI1ME Zijpe en Hazepolder. •»e #jroote Tergissing ▼e Oliebollen Eecept Het is een oud-vaderlandsch gebruik voor Oudejaarsavond oliebollen, beignets of sneeuwballen te bakken. Doe hetdit jaar met Saladine.de fijnste Slaolie die U nemen kunt, volgens onderstaand recept en Oudejaarsavond wordt Smulavond. 'li pond bloem, 35 gram gist, 1 ei, 2'Ie d.L melk, (I'/i ons sukade, krenten, rozijnen), l eetlepel suiker, theelepel zout. 25 oliebollen. De gist met een weinig warme melk aanmaken. Daarna het deeg met de rest van de melk en 'li pond bloem mengen Het gistdeegje erdoor werken en dan eerst het zout en ei doorkloppen. Laten rijzen op een warme plaats en doorslaan, tevens sukade, krenten en rozijnen toevoegen, in 25 stukjes deelen, opbollen en op een met meel bestrooide plank leggen. Nogmaals flink laten rijzen en in middelmatig heete 1 Saladine bakken, ongeveer 8 minuten. Daarna wentelen in suiker, vermengd met kaneel. GOUDZEGEL 85 CENT PER FLESCH ZILVERZEGEL 65 CENT PER FLESCH Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden, oi» Maandag 24 December 1934. des mor geus 10 uur in Hotel „Het Wapen van de Zijpe" van Mevr. Wed. J. Broer te Schagcrbrug. Voorzitter de heer C. Hoaty, dijkgraaf; secretaris- penningmeoaler de heer J. J. Bleek; opzichter de heer 1'. Kooij. Alle leden zijn aanwezig. Nu opening volgt v&ststellkig der notulon. Medcgodeeld wordt dat God. Staten goedkeuring hechtten aan ecu drietal besluiten; dat kas en boe ken van den penningmeester op 12 Sept. en 28 Nov. in orde werden bevonden. Belasting qcbouwde eigendommen. Van de ingekomen stukken vermelden we, dat van de Vcrecniging van N.II. Waterschappen was inge komen cen schrijven in verband met een verzoek van het polderbestuur om bij Gcd. Staten aan te dringen, een beslissing te willen nemen ten aanzien van het besluit van den polder om naast de onge bouwde eigendommen ook de gebouwde eigendom men to belasten. Do Vcrecniging van N.-H. Waterscliappen schrijft, dat bet dus de bedoeling is om de ongebouwde eigendommen naar de kadastrale grootte aan te slaan en de gebouwde eigendommen, naar de be lastbare opbrengst ln overweging wordt gegeven, de in 11)31 cn 1932 genomen besluiten in te trekken en een nieuw Insluit te nemen, waarin dan wordt opgenooieu dat de aanslagen zullen worden geïnd door het Hoogheemraadschap. Als het besluit nog dit jaar wordt genomen, ucht de Vereeniging het vrij zeker dat liet besluit in dc zomervergadering van 1035 aan dc orde zal worden gesteld. Dc heer Komen vraagt waarom liet Hoogheem raadschap de omslagen zou moeten innen. Dc Voorzitter zegt dat dit alleen zal geschieden als de vergadering daartoe besluit. De aanslagen voor do gebouwde eigendommen vinden plaats naar de belastbare opbrengst cn do vergoeding voor het Hoogheemraadschap wordt berekend per legger artikel cn zal hoogstens f 100 beloopcn. Do heer Bruin vraagt waarom de Voorzitter niet zegt, dat het Dag. Bestuur de inning niet door het Hoogheemraadschap wil doen geschieden. De hoer Van der Sluijs had reeds de vraag willen Stelle- -.vat het Dag. Bestuur voorstelt. De rzitter zegt dat het Dag. Bestuur de aan slag* <>r den polder zelf wil innen. Spr. zelf kan niet zeggen, dat hij ervoor is en ook niet dat hij er tegen is. Spr. wijst erop dat het Hoogheemraadschap de gegevens heeft van de belastbare opbrengst van kerken, scholen, enz. en als die gegevens niet door het Hoogheemraadschap worden verstrekt, zal de polder de belastbare opbrengst moeten schatten. De heer Bruin zegt dat hel Dag. Bestuur die in lichtingen aan het Hoogheemraadschap wil vragen. De heer Van der Sluijs kan zich de zienswijze van den Voorzitter indenken. Of men het Hoogheem raadschap sympathiek is of niet, zal de vraag moe ten worden gesteld, wat 't goedkoopst is. Spr. wijst erop, dat. er tamelijk wat arbeid aan ver honden is en nu is het de vraag of men denkt dat de secretaris-penningmeester den tijd heeft om dat werk to doen. Als men denkt dat meu den secretaris- penn. er door overbelast, dan zou beter een vergoeding van f 100 aan het Hoogheemraadschap gegeven kunnen worden. Dc Voorzitter denkt niet, dat de Secretaris-penning meester door dat werk overbelast wordt. Met algemeenc stemmen wordt besloten, de inning niet aan het Hoogheemraadschap op te dragen. Do heer Van der Sluijs informeert of al bekend is welk percentage van de gebouwde eigendommen ge heven zal worden. Spr. heeft toen gesproken van 5 pet., maar het schijnt dat Prov. Staten niet verder willen gaan dan 3 of 4 pet. Dc Voorzitter weet het niet. Met algemeenc stemmen wordt dan conform het "voorstel van het Dag. Bestuur besloten. Als het besluit dus in de zomer vergadering van 1935 door Prov. Staten wordt goedgekeurd, zullen de gebouwde eigendommen in 1931» belast worden. Besloten wordt om jaarlijks aan den A.N.W.B. een subsidie van 110 to vorleencn. Op hot verzoek van den huurder der pastorie om vermindering van den huur wordt afwijzend be schikt. Met het voorstel van het Dag. Bestuur om den heer De I-ange toe »e staan, dat een stuk molensloot wordt gedempt en daarvoor erfpacht te heffen, gaat do vergadering accoord. Ook vindt do vergadering goed, dat de molenaar van polder O.T. vootaan vrije clcctrlscho verlichting De heer Van der Sluijs denkt dat dit niet mogelijk is, want men heeft elk jaar de gelegenheid tevre- clamceren. De Voorzitter zegt, dat hij het niet woet, maar dat de secretaris zegt dat wel terugbetaald zal worden? Conform hot voorstel van het Dag. Bestuur wordt besloten. Door het Dag. Bestuur wordt voorgesteld dc termijn van aflossing der leeningen van polder-afdecling 'Z. M„ pro resto groot f1020, f900 en f1840, welke in respectievelijk 1939, 1942 en 1941 moeten zijn a^gej1 lost, zoodanig te verlengen dat de leeningen ip 1M5 zijn afgelost. Het Dag. Bestuur heeft aan den Prov. Waterstaat tevoren liet oordcel gevraagd en is geantwoord dat' tegen hot voorstel wel geen overwegend bezwaar zal zijn. Wordt algemeen -~-dgevondcn. De heer Van der Slui Tzoekt het Dag. Bestuur te willen nagaan of mee: :-e lecningen van" kleine polders zoowel als van den grooten polder voor* ver-' lenging in aanmerking komen. De Voorzitter merkt op, dat andere polderafdeeftn- gen niet zoo in de schuld zitten. De leeningen vfhn. de afdeeling Z.M. betroffen betonwerk en vernieoV wing gebouw; voor een leening voor de pomp wordt' geen verlenging gevraagd, omdat wc van te voren overtuigd zijn dat het wel niet wordt toegestaan. De heer Bruin wil.toch het door den heer Van der Sluijs naar voren gebrachte in overweging nemen, omdat de opbrengst der belastingen zoo moeilijk is. De Voorzitter zegt dat het Dag. Bestuur reeds na gaat of verlenging mogelijk is. De heer Van der Sluijs zegt dat het Dag. Bestuur toch ook het verzoek van polder Z.M. heeft afge wacht. Of heeft het Dag. Bestuur zelf den werfje aan polder Z.M. gegeven? i De heer Bruin beantwoordt deze vraag bevestigend, waarop de heer Van der Sluijs zegt, dan zijn woorden in te trekken. Overeenkomstig het voorstel va; !i"t Dag. Bestuur wordt besloten: lo. de destijds na N.V. Noorder- stoomtramwegmaatschappij verkoelde poldergrondeitj van die Maatschappij over te nemen voor 11.; 2o. tot; verkoop aan het Rijk voor f 1.van enkele perccels» gedeelten in verband met den aanleg van den Rijkst weg Stolpen—Veerburg. De heeren Van der Sluijs, De Boor en Doorn wor den aangewezen als leden van do commissie voor het nazien van de rekening 1934. Het Dag. Bestuur verkrijgt machtiging om de be* noodigde grint voor 1935 en het onderhoudswerk) dienst 1935 aan te besteden. Het teren der wegen. Belangrijke ver- botering. Aan de orde komt het voorstel van het Dag. Be-, stuur om in 1935 de Westzijde Grootesloot vanaf de begraafplaats tot nabij de trambrug te Schagerbrug; de Belkmerweg vanaf den Burgenveg tot den St.- Maartensweg; de Burgenveg vanaf den Westfriesche- dijk tot nabij Burgerbrug; dc Keinsmcrweg vanaf den, Wcstfricschedijk tot nabij Keinsmerbrug; dc Bosch- weg vanaf den Zijperdijk tot den Schagcrweg, stof vrij te maken. Op verzoek van den Dijkgraaf licht de heer Bruin bet voorstel nader toe. De kosten van de verbetering, dezer 5 wegen zullen naar de raming van den op zichter rond f 32000 bedragen. Over de laatste 4 jaren bedroegen de gemiddelde onderhoudskosten dier. wegen f3759.40. Als teerwegen zullen de kosten van deze 13.8 K.M. f2203.20 bedragen, zoodat na aflossing; van de te sluiten leening een hesparing zal worde» verkregen van f3759.40 f2263.20 is f 1496.20. Dc aan te gane geldleening groot f32000, zal wet weer in 8 jaar afgelost moeten worden, zoodat per jaar aan aflossing moet worden opgebracht f 4000, de gemiddelde rente bedraagt per jaar f720, het te ren f2263.20, zoodat ir» 1 f --!■• s inrnn de geteerde wegen zullen kosten f69S3.20, of f3224 meer dan de tot nu gemiddelde kosten bedroegen, of wel 50 cent per H.A. meer. Na die 8 jaren is dan de besparing rond f 1500. Spr. wijst erop dat deze berekening hoog is opgezet, want het is wel mogelijk, dat het bedrag van f32000 niet geheel geleend behoeft te worden. De heer Rademaker hoort ervan op, dat het on derhoud van een teerweg zooveel kost, n.1. f164 per K.M. De Voorzitter wijst er op dit dit het bedrag is dat de drukste wegen kosten, voor minder druk bereden wegen, zullen de kosten minder zijn. Ook wijst spr. erop dat de finantiën er, vergeleken bij verleden jaar, niet slecht voorstaan en dus het bedrag van f32000 wellicht niet geheel geleend zal behoeven te worden, maar dat het Dag. Bestuur het voorzichtiger vond, rekening te houden met hot hoogste bedrag, dus met een geldleening van f32000. De heer Van der Oord zegt, dat het toch zeker niet de bedcoiing is, o mde lasten met f 0.50 te verhoogen De Voorzitter zegt dat het. Dag. Bestuur dat voor nemen niet heeft. In April kan worden nagegaan of do lccning hooger of lager is to sluiten. Het Dag. Bestuur vraagt nu een uitspraak over het voorstel van hot door hem bewoond gedeelte van,-den molen verkrijgt en dat daarvoor zijn pensioengrondslag met f 10 wordt verhoogd. Door den sluiswachter te Oudesluis wordt in ver hand met do verminderde scheepvaart,.een restitutie ad f 40 gevraagd. liet Dag. Bestuur heeft geconstateerddat de sluis- gclden aanmerkelijk minder zijn dan voorheen en stelt voor den sluiswachter over 1934 een restitutie van f25 te verleenen. De heer Van der Oord merkt op, dat men op die wijze wel gemakkelijk kan pachten. Do heer Dignum zegt, dat daar tegenover, staat dat het pachten plaats vindt naar den toestand van voorheen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van hot Dag. Bestuur aanvaard. De pensioengrondslag voor den opzichter was vast- gesteld op f2200, n.1. naar een salaris van f 1S00 en voor vrije woning f400. Gebleken is echter dan vanaf 1931 de huurwaarde der woning voor de personeele (belasting was bepaald op f270, zoodat het Dag. Bc- 'Istuur voorstelt met ingang van 1 Januari 1931 do f pensioengrondslag op f2070 vast te stellen, f De heer Doorn vraagt of den opzichter dan de te ëveel betaalde pensioenpremie terugbetaald zal wor gden. door FEUILLETON JOAN SUTHERLAND. tl. Moreton hield de deur voor haar open. - ..Ik zal ie naar den auto brengen." zei hij en toen ze samen ln de hall «tonden, kon Suzanne aan niets anders denken, dan aan dien keer, toen ze. enkele maanden geleden, het huis voor de eerste maal had gezien. Het scheen haar «en onmogelijk heid, dal do man met wien ze toen zoo vrij uit had gepraat, de man, die tien jaar lang niet uit hare gedachten was geweest, dezelfde geweest was als dc stille teruggetrokken metgezel van nu, met zijn kou de, harde oogen en grimmig gezicht. En het was Ma- rilyn, die hier in dit hui» met hem woonde, Marl- lyn, die zijn kind zou hebben dergelijke gedachten waren niet te verdragen en naar adem snakkend, zei ze hef eerste, wat haar voor den mond kwam. „David brengt zijn week end bij ons door. Dat weet Je zeker wel?" Dc keuze van onderwerp was niet erg gelukkig, maar Suzanne was niet in een stemming om haar woorden zorgvuldig te wikken en te wegen. Llonel antwoordde: „Ja. Maak je je zenuwachtig over onze ontmoe ting?" Zijn stem klonk een beetje spottend, wat haar ontzettend griefde; ze bleef op don drempel staan en zag hem in het gelaat. „Ik vind je verachtelijk", zei zo fluisterend, met van drift trilloudc stem. „Je kent geen trouw en je hebt zelfs niet het flauwste begrip van betamelijk heid. Je hebt je vriend bedrogen en Je kunt er nog over lachen ook. Ik schaam me, dat ik ooit met je gepraat heb, ik schaam me dat ik me zoo door jou om den tuin heb laten leiden, dat ik meende dat je vriendelijk en eerlijk was. Omdat je Marilyn's echt genoot bent, moot ik don schijn ophouden en aardig cn beleefd tegen je zijn. maar jij zult weten, boe ik over je denk. Je zult weten, dat ik, als ik doen kon wat ik wilde, nooit een voet bij je over den drempel zette en geen woord tegen je sprak cn dat ik je uit het diepst van mijn hart veracht," Ze had, ln tegenstelling met haar gewoonlijk zoo stormachtige manier van doen, heel kalm gespro ken en Lioncl stond haar doodstil aan te hooren. Zijn gezicht verbleekte, de lijnen om den mond wer den scherper en hij haalde moeilijk adem, als iemand, die plotseling lievige pijn lijdt. „Je zegt nogal ronduit waar het op staat", zei hij tenslotte. „Is het bepaald noodig. dat je me zoo pre cies vertelt, wat je van me denkt? Zo wrong de handen en baar oogen schitterden fel. „Zeker; nu ik je aldoor moet zien en spreken, je gastvrijheid moet aanvaarden en net doen, of i' goede vrienden met Je ben", zei 7.e. „Als ik niet rond uit mijn meening zei. zou je je in mij kunnen ver gissen en ik wil niet, dat er tusschen ons sprake is van een misverstand. De omstandigheden leiden er nu eenmaal toe, dat er tusschen ons een intimi teit beslaat, waar ik me voor schaam, maar je zult je tenminBtc niet kunnen vergissen in de gevoelens die ik Jo toedraag." „Dat kan ik zeker niet, dat wil ik je wel zeggen", fluisterde hij hecsch. „Je weet, hoe je iemand pijn moot doen, Suzanne." „Dat doet mo plezier!" snauwde ze. „Je hebt Da vid en mij pijn gedaan ik ben blij, dat ik terug kan steken. O, 't is allemaal even beroerd cn ellen dig!" en toen de auto voorreed, sprong ze vlug op haar plaats naast Bill Carew en Het Moreton alleen staan op den drempel van zijn huis. HOOFDSTUK XVIII. „O, David, wat een ochtend! Blijf hier toch niet zitten koken! Ga met me mee met den trein van 10.40!' Suzanne zat opgekruld in een hoek van den groo ten divan in David's studio en rookte een after-break- fast cigaretje. Ze hulde zich in een wolk van rook cn keek naar haar broer, die met gefronste wenk brauwen. zijn blijkbaar zeer vervelende ochtendpost doorliep. Haar verzuchting was ntet zonder reden, want hoewel het nog maar goed negen uur was, was de hitte al zeer groot cn dc zon scheen door een tril lende. warme mist, die voor het vervolg van den dag niet veel goeds deed hopen. Zo was naar stad gekomen, om een paar kennis sen, die naar Europa gingen uitgeleide te doen en was 's nachts op David's studio blijven logeeren. Nu ze merkte, dat hij een vervelende bui had, pro beerde ze hem over to halen met haar mee naar Oakthorpe te gaan. ,,'t Zal in do stad om te smoren worden, maar in Oakthorpe is het wel uit te hou den", zei ze, terwijl ze hem angstig benieuwd opl nam. „Toe, David, kom als je blieft mee!" „Goed dan", zei hij eensklaps. „Ik zal het doen. Vijf minuten voor de trein vertrekt zie je me wel op het Pennsylvanla station. Tusschen twee haakjes zou Moreton er zijn?" „Neen. Hij wil Marilyn nu niet alleen laten. Da vid je zult hem toch vandaag of morgen wel eens durven te ontmoeten. Wanneer denk je?" David haalde de schouders op. „Dat zal wel. Als hot niet anders kan. Tot zoolang zal ik er me maar niet druk over maken En daarmee moest ze zich tevreden stellen, want telkens als Lionel en Marilyn de wcek-end op Oakthorpe door brachten, was David met opzet weggebleven. En zoo geschiedde het, dat even voor de lunch broer en zuster op het Woodville station uitstapten cn do koelte, waarop ze gehoopt hadden, aan de klist nauwelijks iets grooters vonden dan in New York. Bovendien was de noordelijke horizon met mist en wolken bedekt, welke tcekenen al dan niet op storm uit konden loojx-n. Zooals gewoonlijk waren er ook deze week-end op Oakthorpe de noodige gaston. Van Suzanne werd na tuurlijk verwacht, dat ze heel vroolijk cn opgewekt zou zijn, als de gasten 's middags kwamen en ze had juist geluncht en zat nu in de schaduw van den grooten kastanjeboom, toen Jowett haar een bood schap bracht. „Mevrouw Moreton Is aan de telefoon. Miss Su zanne. Ze staat er beslist op, u persoonlijk te spre ken." „Ik kom Jowett", zei Suzanne en ging de hall bin nen. Weldra hoorde ze Marilyn's stem. „Bon jij daar, Suzanne? Kan je hier komen?" „Nu? Dat zal niet gaan, vrees ik. Er komen een heelcboel lui hier." „O kan je niet? Toe, doe het als je blieft. Ik ik voel me zoo raar. En Lionel is nog niet terug uit de stad." Suzanne was er wel aan gewend, Marilyn over haar gezondheid te hooren jerimeeren en ze was juist van plan te zeggen, dat ze later op den mid dag dan misschien wel eens aan zou komen loopen, toen ze Marilyn's stem weer hoorde, nu met een klank van ongekende angst er in. „Suzanne ik ben bang. dat het het begin is. Kom als je blieft vlug en voor ze antwoord kon ge ven. had Marilyn afgebeld. Even bleef ze in ge dachten met haar zakdoek staan spelen. Haar moe dert moest gaan zou ook gaan, als Marilyns angst gegrond bleek. Niet, omdat ze van eenig nut kon wezen, maar omdat het nu eenmaal zoo hoorde. Maar Marilyn zou zich wel vergissen en Alicia zou razend wezen, als haar afspraakjes voor niets in de war werden gestuurd. Het was een gloeiend heete middag cn de two-seatcr was in reparatie. Er zat dus niet anders op, dan dat ze maar ging wandelen. Suzanne nam een breeilgcranden hoed en ging op pad. De halldeur van Woods Crossing stond als ge woonlijk, wijd open en niets, dat er op wees, dat er iets niet in orde zou wezen. Maar toen ze het fa- mi liesein floot, kwam een der meisjes naar bene den hollen en keek heel opgelucht, toen ze Suzanne zag. „Miss Suzanne, ik geloof, dat Mevrouw Moreton. den dokter maar moest laten komen zal ik even tclefoneeren?" „Den dokter? Wacht nog even, fot ik bij haar ben geweest, Katharine". zei Suzanne. „Waar is ze?" „Boven, op de slaapkamer." „Dan ga ik naar haar toe. Blijf in de buurt, tot ik jo noodig heb," en Suzanne holde naar boven» klopte bij haar zuster aan en ging naar binnen. Marilyu zat hij het wijd-open venster. Ze zag er warm en verschrikt uit en toen de deur openging gaf ze een gilletje van blijdschap. „Je bent cen engel, Suzanne, dat je gekomen bent. Ik ik heb zoo'n pijn gehad, zoo vreemd, ik geloof o daar komt het weer." Ze vertrok haar gezicht en greep Suzanno's hand. Suzanne keek haar eens aan. „Maar Marilyn het is twee maanden te vroeg. Wat heb je gedaan? Weet je zeker dat het geen gewone maagpijn is?" Die schijnbaar zoo eenvoudige woorden, deden Ma rilyn's gelaat aschgrauw worden. Do vingers, die haar hand eerst zoo stevig omkneld hielden, lieten nu los. „Natuurlijk weet ik dat zeker. Er worden wel eens meer zevenmaandsch kindertjes geboren too zeur nu niet. Ik weet best hoe ik me voel. Laat Katharine den dokter opbellen cn de verpleegster moet dar delijk komen. Laat haar maar met de auto halen. Ze is vlakbij op Great Neck Katharine weet het adres wel." Suzanne keek nog een beetje verbaasd en twijfel achtig. Ze liep al naar dc bel, toen haar eensklaps iets te binnen schoot. „Als je dat dan werkelijk zoo zeker weet, moet Lionel toch getelefoneerd worden. Waar is hij?" „Op die ellendige, opwe kliniek van hem. Er was een geval, waar hij vanmiddag zelf bij wilde blij ven. Katharine weet zijn nummer ook wel. Het te lefoonboekje ligt op mijn lessenaar. Maar zorg eerst dat de dokter en de verpleegster komen." ti\v°idt

Schager Courant | 1934 | | pagina 6