Provinciale Commissie uit lie Veilingen. Raad Barsingerhorn. Een fleschje E.S.M.I.- Koffie» of Slagroom De vette klont. Ford over de volmaaktheid van den auto. ALGEMEENE VERGADERING TE ALK MAAR. Vrijdagmiddag hield do provinciale Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland de algemccne jaar vergadering in hotel „Het Gulden Vlies" te Alkmaar. Ken groot aantal afgevaardigden was aanwezig. Onder de aanwezigen merkten wij op den heer Michels, lid van God. Staten, ir. J. G. Ha/.cloop, tuin- bouwconsulcnt, de heeren Mr. Niemöller en Rietze- zna hadden bericht van vertiinderlng gezonden. Voorzitter de heer 1'. Slot A.Pz, opende de verga dering met woorden van welkom. Spr. merkte op dat speciaal voor een bepaalde streek nog grootc belan gen op 't spel staan. In hot overgroote gedeelte on zer provincie is tic kogel door de kerk, en is het re- suliaat voor verreweg de meeste onzer tuinbouwbe drijven hopeloos. Kr zijn wel enkele lichtpunten aan te wijzen wanronder de bereikte resultaten met de onderhandelingen met Duitsehlnnd in het voorjaar. Do terugslag is echter spoedig gekomen. Spr. wees op de moeilijkheden, welke later zijn opgetreden. Bijna alle producten zijn heneden het loonende peil gedaald. Thans wordt de hoop gevestigd op de on derhandelingen met Duitsehlnnd, maar als ze niet kunnen betalen, hebben we er niets aan. I)o Noord-Hollandsche tuinbouw zit dieper in de put dan ooit te voren. Spr. behandelde uitvoerig de overheidshulp aan den tuinbouw. De steun in geld Is onvoldoende, al was spr. er dankbnar voor. Het oog fier tuinders blijft op de overheid gericht, om den tuinbouw ook in andere richting te helpen. Er zijn nog wel mcnschen, dio liever geen overheidsbe moeiing hebben, maar dat getal wordt steeds min der. Het gaat niet aan, maar te producocren, zooals het ons goodlunkt. Het is ons niet onverschillig op welke wijze de overheid ons helpt. Te prijzen is het, dat de uitvpering van de verschillende maatregelen wordt opgedragen aan personen, die het vertrouwen hunner vakgenootcn bezitten. Niets schijnt spr. zoo gevaarlijk toe, dan dat men door ambtenaren zou worden geregeerd. Zoolang practlsche menschen de leiding hebben hij het bepalen van de maatregelen, zal dit geen aanleiding zijn tot conflicten. Spr. is niet zonder zorg voor de ontwikkeling der crisisor- panisaties in de toekomst. De veilingen hebben de plicht aan de verschillende maatregelen mede te werken, in nlle opzichten. Vorder is het do tank om ons tot het uiterste in te spannen, als men iets ten goede zou kunnen bijbrengen. Hierna volgde vaststelling der notulen van de al- fromeone vergadering van 29 December 1933 en de m'tcngewone alg. vergadering van 0 Juni 1934. Aan de orde was vervolgens do vaststelling van het jaarverslag van deii secretaris over het 18e boek jaar der commissie. Wij publiceerden reeds de voor naamste punten van dit verslag in het nummer van 19 December j.1. en verwijzen wij naar dat nummer. Het jaarverslag werd aldus vastgesteld. Hierna werd rekening en verantwoording gedaan over bet boekjaar 1933—1934. De exploitatierekening sloot tot een totaal bedrag van f 5847.54, met een nadeclig exploitatiesaldo van f 2426.26. De balans per 30 Juni 1934 sluit in totaal op f 101.ri33.7T>. De rekening was nagezien door de afgevaardigden van de veilingen te Alkmaar, Medemblik, (De Een dracht) cn Noordsohnrwoude. De vertegenwoordiger der veiling Do Eendracht adviseerde tot goedkeuring. Aldus besloten. In de finnntieele commissie voor 1P34-1935 werden benoemd de veilingen St, Joseph te Medemblik, Ob- dam cn Westorblokker. Vaststelling contributie. Hot bestuur stelde voor, do contributie te bepalen op 1/30 pet. van den omzet met een minimum van f 10. I)e begrooting voor 1934-35, welke hierna behandeld werd, sloot in ontvangsten cn uitgaven op (5166. met een vermoedelijk nadeclig saldo, te bestrijden uit de reserves, van f950. Het bestuur acht het in de gegeven omstandighe den gemotiveerd, het nadeclig saldo der begrooting nogmaals uit de reserves te bestrijden, daar contribu- tieverbooging niet wcnschelijk wordt geacht. Bcido voorstellen worden aangenomen. Bestuursverkiezing. Wegens periodieke aftreding van do bestuursleden W. Gutker, Warmcnhuizen, D. Koolhaas, Twisk cn Th. Roosje. Grootebroek, moest een verkiezing wor den gehouden. Op de nanheveling voor do vacatures plaatst het bestuur de aftredenden. De mogelijkheid tot het stellen van candidatcn is voor do afgevaardigden open. Met algemeeno stemmen werden de aftredenden herkozen en deze namen de benoeming aan. Uitbreiding van het bestuur. Het bestuur stelt voor, het bestuur met twee le den uit te breiden. Naar aanleiding van het besluit der vorige alg. vergadering, waarbij de statuten zoodanig zijn gewijzigd, dat liet aantal bestuursleden tot negen kan worden uitgebreid, acht het bestuur het consequent, do nlgcmcene vergadering thans in do gelegenheid te stellen, hierover een beslissing te nemen. Indien tot uitbreiding wordt besloten, kan de verkiezing onmiddellijk geschieden. Het Hoofdbestuur stelde cnndldnnt de heeren J. A, Woelders te Purmerend cn C. Gortzak te Hilversum. Uit de vergadering word voorgesteld de heer C. Hoel>e te Wognum als vertegenwoordiger van de kleine veilingen. Do heer I*. Slot, Warmcnhuizen, stelde voor, verte genwoordigers te kiezen uit de Z.uidclijko vcrecni- gingen. Verschillende afdcelingen stelden nog andere can didatcn, n.1. de heeren Van der Deure te Zwaag en Bakker te Avcnhorn. Gekozen worden de heeren Woelders cn Gortzak met resp. 41 cn 47 stemmen. De benoemingen werden aangenomen. Do heer Valstar, regocringscommisaris, over den steun aan den tuinbouw. De heer Valstar, hierna het woord verkrijgende, sprak over den steun aan den tuinbouw. Na op den zeer benarden toestand in den tuinbouw te hebben gewezen en op den teruggang der koopkracht. De welvaart Is verdwenen en zal niet in de aller naaste toekomst terugkeeren. Aanpassing zal moe ten worden gevonden op het lagere peil waarop de tuinbouw is terecht gekomen. Deze aanpassing 1s zeer moeilijk door de hooge lasten, welke op de bedrijven drukken. De vraag wordt gestold, waarom men den consument het niet zou laten betalen. Deze heeft toch geen recht op prijzen heneden productie prijs. Prijsregeling in het binnenland schijnt voor tuinbouwproducten zoo eenvoudig en ten volle ver dedigbaar. Na een uiteenzetting van bet standpunt der voorstanders vroeg spr. zich af, welke weg ge volgd moet worden. Een tweetal stappen zijn reeds In deze richting gedaan, n.1. het stellen van mini mumprijzen aan do veilingci en in 1934 de teeltbc- porking van tuinbouwgewassen, welke ook voor 1935 zullen werden toegepast. Do noodzakelijkheid van tceltrcgeling wordt erkend. Als het evenwicht hersteld, is kunnen do minimumprijzen beter wer ken. Een behoorlijk plan voor het behalen van den kostprijs is nog niet gemaakt. Het is voor een gc- hcele reeks van tuinbouwproducten volmaakt onmo gelijk, practisch onuitvoerbaar en om tal van rede nen ongcwcnscht om dezen weg in te slaan. Spr. staafde deze bewering met ecnigc voorbeelden van het grootc prijsverschil van soinmigo producten, welke alle kwaliteitsverschillen zijn. Dat is het nor male prijsverloop aan de veilingen. Door het vaststel len van een minimumprijs op kostprijshoogte zou een belangrijk deel onverkocht blijven. Verder zou deze regeling een doodsteek zijn voor do vakkennis van den tuinder. Voorts heeft men to kampen met groote adminstratieve- en controlekosten en den te- rugang van het verbruik. Willen wo de laatste kan sen op onzen export behouden, dan zal een prima product geëxporteerd moeten worden. Een produc tieprijs handhaven mist alle effect voor export-arti kelen deze zijn juist hot zwaarst getroffen. Het eenige, dat op liet gebied der binncnlandscho prijsregeling nog to overwegen valt, is of voor be paalde producteu met een uiterst stroevo cn knel lende tecltrcgeiing nog door geringe verhooging. van den minimumprijs iets te bereiken is. Voor den tuinbouw bestaan in deze richting geen perspectieven. Alleen als wij in de toekomst tevreden zouden kunnen zijn met do voorziening in do behoef ten in eigen land, kunnen onze gedachten uitgaan in deze richting, wolk een verhooging van den prijs boven den wereldmarktprijs. De landen, waar men dit reeds heeft gedaan, is men op z'n schreden terug gekomen. Aanpassing blijft primair, met steun als noodzakelijke aanvulling. Deze aanpassing moet ook voor den tuinbouw worden gevonden in de moeilijk te verlagen productiekosten. Op dc vaste lasten ging spr. niet in. Dczo zijn niet te bestrijden uit de sobere opbrengsten, dio liet be drijf oplevert. Ook niet met de steun. De redelijk heid van hoogero steun wordt erkend. Een vergelij king met den landbouw valt voor den tuinbouw zeer ongunstig uit, maar het is niet juist, dc landbouw zijn steun te benijden. Dat de tuinbouw een der ar beidsintensiefste bedrijven is, wettigt economisch een steun dio dc tuinbouw in staat stelt door dezen tijd heen te komen. Of do export in de toekomst zal blijven bestaan weten we niet. Spr. schetste de groote moeilijkheden welke thans de export in den weg worden gelegd. Ook de veilingen moeten meewerken. Do eenheid moet worden bewaard. De tuinbouw zal slechts op een lager peil zijn be staansmogelijkheid terug kunnen vinden. Zoolang deze aanpassing nog niet is bereikt, zal door daar voor geëigende maatregelen naar die aanpassing moe ten worden gestreefd. Dc heer Schoenmaker, Wcrvershoof, zeidc, een mi nister had gezegd, dat men zich op den graanbouw moest toeleggen, doch dat is voor ons niet mogelijk. Spr. wees op het feit, dat er tuinders in dc werkver schaffing worden geplaatst en vroeg maatregelen te willen treffen om dit te voorkomen. Dc heer Hoogland, St. I'ancras, had dc conclusie getrokken, dat de lieer Valstar zich over het belang van den Nederlandschen tuinbouw heeft uitgespro ken, doch niet voor de tuinders, die dezen tuinbouw thans beoefenen. Aanstonds worden dc tegenwoordige Vergadering van den raad op Vrijdag 28 Decem ber 1934, 's middags om 2 uur. Voorzitter de heer G. G. Loggers, burgemeester, te vens secretaris. Allo leden zijn aanwezig. Voorzitter opent de vergadering, waarna de notu len onder dankzegging worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn o.a.: een schrijven van M. van Leijen, Haringhuizen, houdende dankbetuiging van het raadsbesluit tot vervoer van zijn leerplichtige kinderen voor gemeen terekening naar Oude Niedorp; een besluit van Ged. Staten, houdende terugzen ding van de gcmcenterekening 1932 met enkele op en aanmerkingen. B. en W. stellen voor aan de opmerkingen, die van ftdministrntieven aard zijn, te voldoen. Aldus wordt besloten. Een schrijven van B. en W. der gemeente Scha- gen, houdende toezending van een afschrift van de door do Verceniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Schagen ingediende rekening en verantwoording betreffende stichting eener school; Een schrijven van den Commissaris der Koningin, houdende verzoek de veldwachtersverordening in dien zin te wijzigen, dat ingetrokken worden cenige punten van artikelen van indirect belang. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. Allen voor. Een schrijven van P. D. J. Wardenaar e.a. In dit schrijven wordt erop gewezen, dat in de Dorpsstraat dc voorgevellijn wel naar achteren is geplaatst, doch dat hot nu dc crflijn weer is, die verbreeding zou tegenwerken. Met het oog op het toenemende snelverkeer, vraagt adr. of de gemeente hier niets tegen kan ondernemen. Besloten wordt dit verzoek In handen van B. en W. te stellen om advies. Gemeenterekening 1933. Op advies van een commissie, welke rapport uit brengt. van den heer Burger wordt voorlooplg vast gesteld dc gemeenterekening 1933. Do rekening wijst de volgende eindcijfers aan: Gewone dienst: ontvangsten f 112.467.17, uitgaven fl0t.6D4.R5, voordeelig saldo f 10.772.32. Knpltnnldicnst: ontvangsten f 14.195.59, uitgaven f 14.194.87, voordeelig saldo 10.72. Rekening van het algemeen burgerlijk armbestuur en weezen armbestuur 1933. B. en W. stellen voor deze rekeningen goed te keuren met de navolgendo eindcijfers: Algemeen Bureeriijk Armbestuur: gewone dienst ontvangsten f 17.346-36^, uitgaven f20560.8iy2, na deel ig saldo f2.923.45. Kapitaaldienst ontvangen f 11.628.95, uitgaven f4.160.—-, voordeelig saldo f7.468.95. Weezenarmbestuur: ontvangsten f7768.36, uitgaven f 416S.14Vfe, voordeelig saldo (3600.21V2 (waaronder f 3555.05 buitengcwoon Conform wordt besloten. Gemccntebegrooting 1935. Aangeboden wordt de gemeentebegrootlng 1935. Tot leden van de commissie van onderzoek worden aangewezen de leden van den raad, uitgezonderd de wethouders. Benoeming en aanvalling van diverse commissiKn. Tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs wordt herbenoemd Mevr. J. Schenk—Sleu tel. (De heer Schenk onthield zich van stemmen). Herbenoemd tot lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur wordt de heer C Groet en nis lid van het Weczcnarmenbestuur mevr. C. Kaan—Bakker. Aangevuld worden de verschillende stcmbureaux. tuinders van hun bedrijven verdreven. Spr. was voor een productieprijs op de veiling. De heer C. Madderom, Schermer, bepleitte dc gelijk stelling van den tuinbouw aan den landbouw. De lieer Jb. Kramer, Zuidscharwoudc, achtte het wel mogelijk, dat productieprijzen worden vastge steld. Het spijt spr., dat de lieer Valstar dezen weg heeft verlaten en is van oordcel, dat het van deze prijsregeling zal moeten komen. Wat de aanpassing betreft, in deze streek is het. niet meer mogelijk. De tuinbouw staat voor den afgrond. De steun is veel te laag. liet is niet mogelijk de bedrijven hiermee in stand te houden. De heer P. Slot, Warmcnhuizen, was ook niet te vreden over dc xede. Dc heer Valstar heeft geen gat kunnen vinden. Zonder steun zou men het misschien nog beter hebben dan met steun. Elk gezin betaalt wel driemaal zooveel aan steun voor verschillende bedrijven, daij wij ontvangen. Ook te Warmcnhuizen is slechts f 15000.— ontvangen voor ongeveer 600 tuinders. Er is nog maar één mogelijkheid den tuin bouw te redden en dat is: „Meer steun". De heer Rustenburg. Opperdoes, zou gaarne de toe zegging hebben, dat er een behoorlijk bedrag aan steun zal worden uitgekeerd. Don heer Hazeloop. tuinbouwconsulent, had ook de conclusie van den heer Valstar teleurgesteld. Spr. had gaarne gezien, dat er door den heer Valstar een middel was gevonden om de consument den kost prijs te laten betalen. Spr. vestigde er de aandacht op, dat do omzet van N.-Holland teruggcloopen is op 32.7 procent van 1928. Over het heele land was deze vermindering 5G Spr. vroeg zich af. waar het geld vandaan moet ko men, dat niet wordt uitgekeerd door de regeering, doordat slechts een gedeelte van het verschil tus- schen richtprijs en opbrengst wordt betaald. Spr. be cijferde, dat het verlies van den tuinbouw wei 60 millioen heeft bedragen, .dat lang niet wordt gedekt door den steun. De binnehlandscbe productie is 37 van het totaal. Als het bedrag, dat nu voor den steun wordt uitgetrokken, aan den export werd besteed, zou men de kostprijs in het binnenland wel kunnen behouden. Spr. dacht, dat dit wel mogelijk was. In de kwali teiten moet niet zoon verschil Worden gemaakt. Al leen de betere kwaliteiten zouden tot de veiling moe ten worden toegelaten. Spr. geloofde, dat de tuinder eerder door het werken onder deze omstandigheden zijn energie zou verlieze^ dan bij een voldoenden productieprijs. I)e verhooging van den veilingsprijs heeft niet liet gevolg dat de verkoopsprijs zoo enorm zou worden verhoogd. Spr. gaf in overweging de be zwaren van den heer Valstar ernstig te onderzoeken voor men het voorstel geheel om zeep brengt. (Ap plaus.) De heer Jb. Groen Az., Zuidscharwoude, was het met den heer Valstar eens. dat het noodig is dat de t'uinbouw ten volle gesteund wordt. De grens is voor de tuinders bereikt. Spr. begreep niet, dat de heer Valstar kon zeggen, dat het systeem „kostprijs" niet uit te voeren is. De regeering wil de aanpassing al leen uit de zakken der tuinders laten komen. De voorstanders van het systeem zijn niet in de gelegen heid geweest het te verdedigen. Van heffingen is in dit plan geen sprake. Administratiekosten zal het niet geven. De verschillende sprekers werden door den heer Valstar beantwoord. Gewelddadig kan niet in de vaste lasten worden ingegrepen. Er wordt wel in die richting gewerkt. Na rondvraag volgde sluiting. zoowel verduurzaamd als versch, mag met de a.s. Feestdagen niet op uw tafel ontbrellen.1 Rondvraag. De heer Smit klaagt over den toestand, waarin de Gouw verkeert; de weg wordt door de auto's van de kanalisatie aan pap gereden. De heer Blaauboer vindt dat het niet opgaan zoo'n weg te vernielen, hoewel hij geen moedwilligheid veronderstelt. Men zou zich eens met den aannemer kunnen verstaan. De heer Kistcmaker dacht dat de provincie het aangewezen lichaam was, om aan te kloppen voor een financieele regeling. Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Blaauboer zegt misschien vervelend te worden, maar van de te plaatsen lampen heeft hij nog niets gezien. De hoeren komen maar eens kij ken en vertrekken dan weer. Kortom, bij verdacht het provinciaal bedrijf niet van buitengewone ijver en accuratesse. Voorzitter zegt, dat hem Juist dezer dagen op het hart is gedrukt, dat spoed zal worden betracht. Dc heer Blaauboer denkt, dat het dan wel gauw in ordo zal komen. Dc heer Schenk is van meening dat de nieuwe toe gangsweg naar de landerijen veel te smal wordt, nl. 2 M. Onderzocht zal worden of hierin nog verandering is te brengen. Op verzoek van den heer Smit zullen matten wor den gelegd in de school te Kolhorn en zal dc ge meente maatregelen nemen Inzake de open keetjes in de Wieringermeer. Nu neemt de Voorzitter zelf het woord nog en zegt ongeveer het volgende: „Ik wil deze laatste vergadering in dit jaar niet sluiten, dan na IJ allen dank te hebben gebracht voor dc samenwerking aan B. en W. en mij betoond. Hoewel het oogenblik er zich bij uitstek too leenl. zal ik U geen overzicht geven van den toestand der gemeente. Gij allen, kont die, zoo goed als ik. Blijkens de U zooeven aangeboden gemeentebegroo- ting voor 1935 zullen de uitgaven voor armen- en werkloozenzorg in deze gemeente rond f 50.000 per innr bedragen, dat wil zeggen f 1000 per week. Van het totaal bedrag der uitgaven is 35 pet. bestemd voor ondersteuning en werkverschaffing aan werk- loozcn. Een somber beeld, dat m.i. een afspiegeling is van den toestand, waarin zich onze landbouw, veeteelt, en middenstand bevinden, zoodat voor opwekkende gedachten ten aanzien van het nieuwe jaar geen ruimte is. Een zvvnre en moeilijke tijd zal zijn weggelegd voor hen, die geroepen zijn het schip der gemeente door 1935 heen te loodsen. Een zware taak, welke geen voldoening zal schen ken, indien men gevoelig is voor de critick van do stuurlieden aan den wal. Veel critiek en weinig wnardeering. dat is Immers het loon dat U wacht. Vergun mij daarom, dat ik op een moment als dit een woord van warmen dank spreek voor de toewij ding, waarmede ge in bet afgeioopen jaar Uw taak hebt verricht. Een woord van dank, waarin ik van af deze plnats ook, in het bijzonder, betrekken wil de leden van het Armbestuur en van het Crisisco mité. We leven In oen tijd vol van onzekerheid en twij fel. ï-nten die ons werk niet beïnvloeden! Moge. Integendeel. Uw nrheld in 1935 bet kenmerk dragen van dezelfde ambitie en wil tot samenwer king, die ge in het jaar, dat welhaast achter ons ligt, getoond hebt. U met Uwe gezinnen een gezegend Oud en Nieuw tocwenschende, sluit ik hierbij deze vergadering. (Applaus). HET KIND AT BIJNA NIET EN HOESTTE MAAR DOOR. „Ons kind kreeg hevige aanvallen van slijmhoest. Het kind werd hoe langer hoe zwakker, at bijna niets en hoestte maar door. Het had het zoo benauwd, dat wij vaak dachten dat nij in een hoestbui zou blijven. Geen enkel geneesmiddel hielp hem, totdat wij op het gelukkige idee kwamen eens Abdijsiroop te probeeren. Na één flesch kwam er veel slijm los, hetgeen groote verlichting gaf en na 3 Ilesschen Abdijsiroop was onze lieve kleine weer gezond". Zoo schreef ons mevr. F. v. L., wier origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Als Uw lieve kleine kinkhoest heeft/, kunt Ge met Abdijsiroop de angstaan jagende benauwdheden verminderen, de slljmoplossing vermeerderen en de adem haling vergemakkelijken. Daarmede be strijdt Ge en voorkomt Ge het hijgen en het afmattende hoesten zult Ge zien ver minderen en ophouden. Dank zij haar bijzondere samenstelling uit kruiden extracten heeft Akker's Abdijsiroop een buitengewoon geneeskrachtige werking bij aandoeningen der ademhalingsorganen, zooals Hoest, Bronchitis, Asthma, Slijm en Kinkhoest. Thans per flesch 1. 1.50 en 2.75. Abdijsiroop-Bonbons („ge stolde" Abdijsiroop) voor buitenshuis 35 cent en 60 cent per doos. Bovengenoemde prijzen worden verhoogd met bijslag voor Omzetbelasting. Ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur, Voor de tweede en laatste maal zou ik nog wet even van uw gastvrijheid gebruik willen maken. Een ieder, die het raadsverslag van Wieringer- waard heeft gelezen, weet ook dat daarin o.m. voor- kwam: „de lieer Nieuweboer vindt dc coöperatie goedkooper." Heeft U dat gezegd of niet, Nieuwe* boer? Hierop heb ik in mijn ingezonden stuk van Zater dag j.1. aangetoond dat de coöperatie slechts 10 cent per mud goedkooper is. U schrijft nu weer in uw ingezonden stuk ovcf- din gen, die dezen zomer gebeurd zijn. Toen waren ook' onze prijzen bij partij en a contant, belangrijk lager. Tegenwoordig gaat die man in de Wieringermeer niet meer rond, terwijl ook in de Oudesluis de eier- kolenprijs f 1.40 per mud is. Alleen de inkoopvereeniging aldaar kocht dczenl zomer voor f 0.08 per mud, wat vooraf betaald was. Onze winst is, gezien het geringe prijsverschil met de coöperatie dus niet zoo enorm. Maar waarom noemt U toch alléén het winstje van Kruiten? Maken anderen hier dan geen of min der winst? Of is U toevallig geen vriend van me? Persoonlijk geloof ik niet dat we ooit iets geha<{ hebben, maar d'r zit wel wat anders achter. Enfin, U begrijpt me wel. Dat U opkomt voor de belangen van den arbeider is Uw goed recht, maar die belangen worden niet het beste gediend door iemand, die, vaak tot 's avonds laat, werkt om zijn zaak vooruit te brengen, af te schilderen als afzetter. Ik hoop, dat ik het vertrouwen, hetwelk ik reeds 33 jaar geniet, waardig zal blijven en dank u, mijnheer de redacteur, voor de ruime gelegenheid van gedach ten wisseling. Wieringerwaard, K. Kruiten. Om nou to beginnen, wou ik jullie lezers eerst effies zegge, dat ikke nou niet van courante geschraif hou, en ikke heb et ok nog nooit dijn, want zoks geeft toch niks, maar nou wou ik toch effies an Trapman vragen, om un klain plaasie, en as ie dat nou toe geeft, nou dan main dank er voor. En weet jullie nou wat ik effies zegge .wou, over het woordje wat boven staat. Nou hebben ze met de Kerstmis vet deeld, maar nou zegge wai allegaar, dat ze dat verkeerd verdeeld hewwe, want nou is er un huis houwen weer nog aa f25 inkomt, en 3 personen en deer kregen ze het ok. Is liet deer nou zoo noodig?j Er benne gezinnen waar het nodiger is en die kregen nou niks. Er is nog 'n gezin ouden van dagen, 2 pers., waar f 10 inkomt, die konden het ok wel gebruiken, en is nog een arme boerenwerkman, 7 personen, kre gen ook niks; heb z'n baat ok dik nodig, kreeg ok' niks; er is nog een gezin van 7 personen, kreeg ok niks, en zo benne er' nog meer. Of kraigen dio met nicuwcjaar der fijne vette klont? Ja?, nou den hew ik niks zait, hoor, en vraag exuuse. Nou, allemaal zalig uiteinde hoor, en een goedl nieuwjaar. Tebé. Callantsoog. Toespraak voor 5000 verkoopers cn dealers, In een der jaarlijksche bijeenkomsten van ongeveer 5000 verkoopers cn dealers der Ford-fabrieken heb ben Henri Ford cn zijn zoon Edsel een toespraak ge houden, waarnaar door speciale telefoonverbindingen, ook tientallen dealers in verschillende doelen der Vereenigdo Staten hebben kunnen luisteren. Ford verklaarde dat automobielen waarschijnlijk dichter de volmaaktheid waren genaderd dan cenige andere machine. Do moderne wagens waren bet laatste woord wat betreft nauwkeurigheid en volmaaktheid, terwijl vliegtuigen, alhoewel deze groote voortgang hebben gemaakt, nog steeds niet als volmaakt be schouwd kunnen worden. „Wij hebben er nog geert idee van, wat het toekomstige vliegtuig zal zijn", ver klaarde hij. Tenslotte sprak hij als zijn verwachting uit, dat het komende jaar een gunstig en soliede jaar voor het zakenleven zou i "u. HET LEECSTROOMENDE JULIANAKANAAL. Uit SIttard wordt gemeld, dat uit de gemeenten; langs het Julianakanaal: Stcin, Berg Urmond, Bom, Obbicht, e.a., een comité van actie benoemd is, om leidend op te treden bij de actie om schadevergoe ding bij den Rijkswaterstaat. Het kanaalwater stroomt in de verschillende gemeenten nog met on verminderde hevigheid uit den kanaaldijk. Ongeluk ken kwamen nog niet voor, evenmin als zeer ern stige schade aan gebouwen. STORMSCHADE IN NIEUW ENGELAND. Boston: In dc staten van Nieuw Engeland heeft een hevige storm uit liet Westen, die ongeveer 24 uur duurde, groote schade aangericht. Verschei dene huizen werden vernield en in totaal werden bij stormongevallen vijf personen gedood. Op eenige plaatsen braken branden uit, die door den feilen storm zich snel uitbreidden en groote complexen in jde asch legden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 10