Onveilig grensgebied Zaterdag 29 December 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9626 De Schouwburgbrand te Arnhem. TEGENSLAG, WAARVOOR WE DANKBAAR MOE TEN ZIJN. ROO VERGESCHIEDENISSEN. WAAR DE VOLKENBOND MACHTELOOS STAAT. GRENSGESCHILLEN. (Van onzen reizenden correspondent.) TEHERAN. In December. MOPPEREN' kan men dikwijls in het leven, schelden, protesteeren tegen het noodlot (dat er zich niets van aantrekt), jammeren over wat men als tegenslag beschouwt en later ont dekt men dan eensklaps, dat men voor dezen zoo- genaamden tegenslag eigenlijk hoogst dankbaar moet zijn. Verstoord waren mijn Tsjechische makker en ik geweest over de zeer vroege sneeuw, die de hooge bergwegen tenminste voor ons driewielig voertuigje onberijdbaar maakte en onze plannen in de war stuurde. We klaagden over de gedwongen vertra ging en waren niet tevreden. Toen kwam het bericht, dat op den weg ten zuiden van Medzjed, denzelfdeu weg dien wij zullen moeten volgen, de Engelsche vice-consul Hart, die met zijn vrouw op reis was, door een bende was aangevallen en uitgeplunderd. Hierbij kreeg de vrouw (en niet de vice-consul, zoo als in vele bladen is gemeld) een schot door een arm. De chauffeur van den vice-consul en twee be dienden werden zwaar gewond. Dit bracht ons tot nadenken. Deze overval kwam ons vreemd voor, daar immers in Perzië het rooveronwezen zoo goed als geheel is bedwongen. We vermoedden, dat hier niet Perzische roovers, maar Afghaansche benden aan het werk waren geweest. De weg van Medzjed naar het zuiden, dezelfde weg, dien ook wij moeten nemen, volgt namelijk over vele honderden kilome ters de Afghaansche grens op vrij korten afstand. Ons vermoeden werd spoedig bevestigd. Gisteren gewerd ons 't bericht van een inval van een talrijke Afghaansche bende op Perzisch grondgebied, voor zoover nu bekend zijn drie Perzische gendarmen dood geschoten, twaalf in een posthuis werden ont wapend. Vijf-en-twintig Perzische dorpen nabij de grens werden totaal uitgeplunderd, waarbij de scha de wordt geschat op een half millioen gulden. Twee duizend Perzen werden door de invallers als gevan genen naar Afghanistan medegevoerd. Onder de in vallers zijn Afghaansche officieren gezien en zelfs werd de gouverneur van Tsjoeb-Falaki, een Afghaan sche plaats op bijna tachtig kilometers van de Per zische grens, herkend. Deze berichten gaven ons plotseling een gevoel van welbehagen en we waren de te vroeg gevallen sneeuw, waarover we eerst hadden gemopperd, dankbaar. Het is waar, we zijn bij onzen tocht niet ongewapend en we hebben ge rekend op de mogelijkheid van een ontmoeting met roóvers, doch tegen zulk een talrijke bende als Per zië is binnengevallen, zouden we toch machteloos zijn geweest. Was de vroege sneeuw niet gevallen en waren we op den vastgestelden dag vertrokken, dan zouden we juist op het ergste oogenblik in den heksenketel zijn terecht gekomen, wat ons heel ons hebben en houden en misschien ons leven zou heb ben kunnen kosten. De Perzische regeering heeft natuurlijk dadelijk troepen gezonden, maar even natuurlijk hebben de Afghaansche roovers reeds een goed heenkomen ge zocht aan de andere zijde der grens met het voorne men op een ander oogenblik of op een andere plaats dezelfde buit-brengende onderneming te herhalen. De Perzische overheid kan hiertegen niet al te veel be ginnen, want de PerzischAfghaansche grens heeft een lengte van bijna duizend kilometer. Deze afdoen de te bewaken zou tienduizenden manschappen vor deren en dan nog zou het resultaat twijfelachtig blij ven. Het is uiterst moeilijk aan een grens het roover onwezen te bestrijden als aan de andere zijde der grens niets wordt gedaan of misschien zelfs de roo vers er medewerking vinden. Dit laatste was niet het geval aan de TurkschSyrische grens, toen ik daar vier jaren geleden in het gebergte woonde en er geen week voorbij ging zonder een rooveraanval op een ka ravaan, op een postautomobiel, op een eenzaam huis. Zoowel de Turksche als de Fransche overheid deed alles om aan deze roofaanvallen een einde te ma ken, doch zonder resultaat, totdat dan de Turksche en Fransche autoriteiten tot samenwerking besloten. Toen waren in zeer korten tijd de rooverbenden uit geroeid. De groote vraag aan de Perzisch-Afghaansche grens is, of de Afghaansche regeering met de Per zen wil en kan samenwerken. Misschien wil ze, doch zeer zeker kan ze niet, daar ze niet over een vol doende georganiseerde politie- en troepenmacht be schikt. Bovendien is het volstrekt niet uitgesloten, dat ze ook niet wil. Buitengewoon ingewikkeld wordt do toestand door het feit, dat de Perzisch-Afghaan sche grens nog niet nauwkeurig is vastgesteld en af gebakend. Deze grens hangt nog meer of min in de lucht. De beide betrokken regeeringen zijn overeen gekomen do vaststelling der grens op te dragen aan De groote moskee te Mezjed een Turksche militaire commissie, die reeds eenige weken met haar arbeid bezig is. Houden deze Af ghaansche invallen op Perzisch gebied verband met een streven een grensregeling onmogelijk te maken? Zoo ja, wie heeft dan de hand in het spel: de regee ring te Kaboel of zijn het min of meer onafhankelijke stammen op Afghaansch gebied? Dan wel: handelen de stammen en de regeering te Kaboel in gemeen schappelijk overleg? Het is buitengewoon moeilijk deze vragen met eenige zekerheid te beantwoorden. Brave menschen in Europa zullen zeggen, dat de zaak heel eenvoudig is. Perzië en Afghanistan zijn beide lid van den Volkenbond en te Ganève kan men het in het uiterste geval uitmaken Jawel, Afghani stan is lid van den Volkenbond en heeft er een ver tegenwoordiger die is „vertegenwoordiger van de re geering te Kaboel", maar niet van Afghanistan dat een aardrijkskundig en geen staatkundig begrip is. De regeering te Kaboel kan de grootste tegemoetko ming betoonen en allerlei verplichtingen op zich ne men, doch het is daarmede nog niet gezegd, dat de verschillende geheel of vrijwel geheel onafhanke lijke stammen in Afghanistan er zich aan zullen storen. Eén ding staat evenwel vast: het herboren Perzië, dat onder de leiding van een buitengewone figuur als de huidige sjah bezig is zich te bewonde renswaardige stelselmatige wijze te ontwikkelen tol een modernen staat, kan zulke wantoestanden als heerschen aan de Afghaansche grens, onder geen voorwendsel dulden. Het was het noodlot van het oude Perzië van vóór de regeering van Reza sjah Pachlevi, dat het land vrijwel nergens volkomen juist vastgestelde grenzen had. Ook de grenzen met Turkije stonden niet vast. doch met de regeering van Kemal Pasja is men spoe dig tot overeenstemming gekomen. Deze overeen stemming bestaat nog niet met het koninkrijk Irak, T rein-ongelukken. Verschillende ontsporingen in Mexico. Tusschen Mess en Naranjo in Mexico is een goe derentrein naar Laredo ontspoord. De locomotief en 11 wagons vielen om. De machinist, werd gedood, een stoker en nog een treinarbeider werden zwaar ge wond. De oorzaak van het ongeluk zoekt men in den slechten toestand van den spoorweg. Bij Cardenas in den staat San Luis Potosi is een locaalspoortrein ontspoord. Acht wagens sprongen uit de rails, waarbij een hunner omkantelde. Een treinarbeider werd gedood. Naar uit Barranca de Tlaxoanca in den staat Tlaxoala wordt gemeld, hebben onbekenden aldaar groote steenen op de rails geworpen. Gelukkig ont dekte de manchinist van een naderenden trein tijdig, dat de rails versperd waren. Anders zou de trein in een diep ravijn zijn gestort. Treinbotsing bij Columbns. 3 dooden en 12 gewonden. New York: In de nabijheid van Columbus (Ohio) is een personentrein tengevolge van verkeerden wis selstand op een goederentrein ingereden. Drie treinbeambten werden gedood, twaalf passa giers gewond. De politie heeft een onderzoek ingesteld, om na te gaan, of hier sabotage in het spel is. Men vermoedt n.1., dat de wissel moedwillig verkeerd is gezet. Wissel onbruikbaar gemaakt. Locomo tief zwaar beschadigd. Onbekend gebleven daders hebben getracht, op de lijn LvonGenève een wissel onbruikbaar te maken, door daarin ijzeren staven te wringen. De machinist van den D.-trein BordeauxMilaan bemerkte, toen de trein de plek passeerd^, dat zijn machine hevig schokte en stelde op het volgende sta tion een onderzoek in, waarbij bleek, dat de locomo tief zwaar beschadigd was. De gendarmerie heeft terstond een onderzoek in gesteld. Het brandt onder de aarde. Ondergrondsche brand te Siemianowitz in Polen. Kolenlaag door vuur aangetast. welks gebied voor den wereldoorlog een deel van het Turksche rijk was. Slechts enkele weken geleden heeft de regeering van Irak het noodig gevonden deze quaestie te brengen voor den Volkenbond zon der eerst door directe onderhandelingen te trachten de met Perzië hangende grensgeschillen uit den weg te ruimen. In Perzië heeft dit onverwachte optre den van Irak een onaangenamen indruk gemaakt, daar het door niets is gewettigd. De regeering te Bagdad schijnt door angst te worden gekweld en de ze angst is niet geheel onverklaarbaar al is Perzië in dezen volkomen onschuldig. Perzië, dat met volle toewijding bezig is aan zijn opbouw, heeft andere dingen te doen dan hangende geschillen met het bui tenland onnoodig te verscherpen. Echter de regeo- ring van Irak gevoelt zich onzeker en de toestand is in dat land dan ook werkelijk eenigszins zonder ling. Aan het hoofd van dit eerst na den wereldoor log gevormde rijk staat en Sunnietisch koningshuis, terwijl de meerderheid der bevolking er bestaat uit Sjiieten. Een Europeaan zou erop kunnen wijzen, dat zoowel Sunnieten als Sjiieten toch Mohamedanen zijn, maar men mag niet uit het oog verliezen, dat beide groepen Mohamedanen elkander beschouwen als de ergste ketters, als de verachtelijkste afvalli gen en dat de godsdienst in de Oriënt voor het volk en voor het openbare leven een veel diepere beteeke- nis en veel machtiger invloed heeft dan in Europa. Do ruim twee jaar geleden gestorven koning van Irak, Feisal, die zijn eerste jeugd doorleefde in de woestijn, bij „het volk der zwarte tenten" en later den oorlog tegen de Turken medemaakte, kon zich op die gronden nog in een vrijwel algemeene leven dige sympathie verheugen, doch voor zijn in Europa opgevoeden zoon, den huidigen koning Ghazi, is de toestand anders en dit is vermoedelijk de oorzaak van de zenuwachtigheid te Bagdad. De tallooze ge schillen langs een grens, die meer dan duizend kilo meter lang is, ken ik natuurlijk niet alle, maar er is één geschil, waarbij het den Volkenbond moeilijk zal vallen, den eisch van Perzië niet In te willigen. In het zuiden vormt de Chatt-el-Arab, de machtige rivier die uit de samenvloeiing van Euphraat en Tigris ontstaat, over een afstand van bijna honderd kiomoter, tot aan zijn monding, de grensscheiding tusschen Irak en Perzië Als algemeene regel geldt, dat, wanneer een rivier de scheiding vormt tusschen twee staten de grens loopt door 't midden van den stroom. Hier is het anders. De grens is, op grond van indertijd aan het toen machtelooze Perzië opgedron gen verdragen, de Perzische oever, zoodat de rlv'.er in haar geheel breedte behoort tot Irak, met het ge volg, dat elk schip, dat den stroom opvaart naar de Perzische handelsstad Mohamarah, over Iraksch ge bied moet en te doen krijgt met de niet steeds wel willende Iraksche beambten. Begrijpelijk is het, dat Perzië hierin verandering wenscht en nu Irak de grensvraagstukken voor den Volkenbond heeft ge bracht, zal ook hierin een billijke beslissing moeten worden genomen. J. K. BREDF.RODE. Gevaarlijke mijnschacht. Poolsche mijn stilgelegd. Wegens on deugdelijkheid der liftmotoren. Tengevolge van het onklaar raken van de lift-in- stallatie in de „President Moszicki"-mijn te Chorzow in Polen, moest het geheele bedrijf worden stopgezet Uit het onderzoek bleek, dat de liftinstallaties, welke door de Fransche machinefabriek Citroen voor den prijs van 300.000 mark waren geleverd, uit ondeugdelijk materiaal vervaardigd waren. Het ge heele liftverkeer in de Moszicki-mijn, het grootste mijnbedrijf in Polen, zal voorloopig meer dan een maand moeten worden stop gezet. De 1500 in de schacht arbeidende mijnwerkers zullen tot de wedcringebruikname van de Moszicki- mijn in de staats-Skarbofern-mijncn worden te werk gesteld. Achtergelaten schatten. De Sovjet-regeering doet een aanbod. - Sensationeel bericht van de „Journal". Reuter meldt uit Parijs: De „Journal" publiceert een sensationeel gerucht over een aanbod, dat de sovjet-regeering zou hebben gedaan aan de naar het buitenland gevluchte Rus sen. De sovjet-regeering zou namelijk aan de vluch telingen veertig procent van de schatten hebben be loofd, welke door deze Russen tijdens de revolutie op Russischen bodem begraven en verborgen zijn, als zij deze bergplaatsen aan de sovjet-regeering be kend maken, zoodat do schatten uan het licht kun nen worden gebracht. Een particuliere detective uit Belgrado zou reeds een overeenkomst onderteekend hebben met de sov jet-ambassade te Berlijn en zich reeds in Rusland bevinden, oin eenige schatten op te zoeken, welke door naar Belgrado gevluchte Russen, vóór 't verlaten van hun vaderland, begraven zijn. Het blad heeft zich tot den in Parijs levenden vroegeren Russischen generaal Miller gewend en hem om nadere inlichtingen hieromtrent gevraagd. Generaal Miller heeft evenwel verklaard, dat hij van andere zijde niets over dergelijke plannen heeft ge hoord en dat hij ook niet gelooft, dat van iets derge lijks sprake is. Behalve maferieele schatten, aldus zeide de generaal, hebben de na de .revolutie gevluch te Russen ook ideöcle schatten verborgen, namelijk de vaandels der tsaristische regimenten, welke de sovjets nooit in handen zullen krijgen. Zakkenrollers in den Parijschen trein. Een aanhouding. Donderdagmiddag zijn in den trein van Parijs naar Amsterdam tusschen Den Haag en Amsterdam door een rijksrechercheur twee vreemdelingen aan gehouden, die hij meende te herkennen als mannen, die zich reeds vroeger aan zakkenrollen zouden heb ben schuldig gemaakt. Hij heeft de vreemdelingen gearresteerd en doen overbrengen naar het hoofdbureau van politie 16 Amsterdam. Zij zullen daar o.a. geconfronteerd worden met den kaslooper, wien Maandag op do tram een portefeuille met f2800 werd ontrold. In elk geval staat het vast, dat het vreemdelingen zonder middel van bestaan zijn. AUTO DOOR TREIN VERMORZELD. Baanwachter wegens nalatigheid gear resteerd, Op een spoorwegovergang nabij Weenen, is oen personenauto door een trein gegrepen en totaal ver nield. De bestuurder van de auto, een arts en diens moeder, werden op slag gedood. De derde inzittende moest levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis worden vervoerd. I)e baanwachter, die vergeten had de boomen te sluiten, werd gearresteerd. SPAANSCHE VISSCHERSBOOT VERGAAN. Acht dooden. M adrid. Uit Vigo wordt mot betrekking tot het vergaan van de visschersboot Republica nader gemeld, dat de bemanning uit negen personen be stond, van wie acht zijn verdronken. VRACHTAUTO IN SPANJE VERONGELUKT. Vier meisjes verdronken. Madrid. Een vrachtauto, waarop eenige per sonen zaten, die een uitstapje mankten, is te Puebla (ten Westen van Toledo) in de rivier de Taag gere den. Vier meisjes zijn verdronken. GESTRAND STOOMSCHIP AFGEBRAND. Hongkong. De bergingsmaatschappij, die be last was met de berging van het in October j.1. bij de Chineesche kust gestrande Engelsche stoomschip „City of Cambridge' deelt mede, dat het schip eeni ge dagen geleden in brand is geraakt en dat het wrak geheel door het vuur is vernield. deze gered is. De ontvangsten van de voorstelling van Woensdagavond, die nog in de brandkast in het gebouw wagen, heeft men Donderdagochtend nog tijdig in veiligheid kunnen brengen. De oorzaak nog niet vastgesteld. Het onderzoek van justitie en politie heeft ook na het verhoor van allen, die het eerst bij den brand waren, geen nader licht gebracht omtrent de oorzaak. Wel is komen vaat te staan, dat kortslui ting niet de oorzaak kan zijn, omdat het geheele net in het gebouw was afgesloten. In het stuk, dat Woensdagavond is gespeeld, werd veel gerookt, doch volgens de brandweer kan ook hierin niet de oorzaak worden gezocht, omdat zoo dra een van de spelers met een brandende sigaar of sigaret achter de coulissen kwam, de daar ge posteerde brandwacht sigaar of sigaret in veilig heid bracht. Een bedehuis te Mezjed Reuter seint uit Kattowitz: Op het noodschachtenterrein in Siemianowitz, tus schen Alfredschacht en Adlershüttc woedt sedert Maandag een ondergrondsche brand, die zich gewel dig heeft uitgebreid. Op een diepte van acht tot tien meter is een kolenlaag in brand geraakt, waarschijn lijk tengevolge van zelfontbranding van koolgnssen. Huizenhooge vuurzuilen sloegen uit den grond. Door dat de schachten onderling met elkander zijn ver bonden, neemt de onderaardsche brand tengevolge van voortdurenden toevoer van versche lucht nog steeds in omvang toe. Een woonhuis in de nabijheid van het noodschachtenterrein wordt ernstig door 't vuur bedreigd en moet waarschijnlijk ontruimd worden. Politietrocpcn hebben heden het geheele terrein afgezet en blijven aanwezig, om cventueele veilig heidsmaatregelen te treffen. Mcnschenlevens val'en niet te betreuren, daar bij hnt uitbreken van den brand de schachten niet in gebruik waren. Omtrent de brand in de stadsschouwburg te Arn hem, waarvan we hierboven een beeld geven, wordt nog gemeld, dat alle requisietcn van de schouwburg verbrand zijn. Van den inventaris is vrijwel geen stuk gered. Jammer is het ook, dat de unieke verzameling fo tografieën, die dew nden versierden op de gangen, in den artiestenfoyer en in do directiekamer, verlo ren is gegaan. Veel van deze fotografieën waren van historische beteekenis. Ook het archief van den schouwburg is verbrand. F.en gelukkige omstandigheid was, dat de adml- r'-tra' e over het laatste jaar grootendeels ten hui ze van den administrateur bewaard werd, zoodat

Schager Courant | 1934 | | pagina 5