•»e ©jroote Tergissing Te De Langendijker Groentenveilingen. Radioprogramma KALENDERS. anderde levensstandaard, verzorgde étalages, pak kende reclame en een goede service kunnen mede werken, dat ook de middenstand deze moeilijke tijds omstandigheden zal kunnen doorstaan. Wieringermeerpolder. De werkzaamheden in de Wieringermeerpolder werden ook in het afgelopen jaar wederom met kracht voortgezet. De ontginningswerken naderden hun voltooing en naarmate deze afnamen werd de oppervlakte, welke in exploitatie kwam, groter. Van het circa 1S000 h.a. beschikbaar zijnde cul tuurland waren op 31 December ongeveer 11500 h.a. in cultuur terwijl nog ruim 3500 H.A. met een tijde lijk gewas ingezaaid waren. Ook in 1934 kon weer regelmatig aan circa 800 arbeiders in het exploitatiebedrijf werk worden ver schaft terwijl daarnaast ongeveer eenzelfde aantal werklozen uit de verre omtrek van de Wieringer- meer daarin werk vond. In de afgelopen zomer moesten ruim 5000 h.a. ak kerbouwgewassen worden geoogst. Begunstigd door mooi weer konden de oogstwerkzaamheden ook dit jaar weer vlot verlopen. De opbrengst was beter dan in het vorige jaar, hetgeen te danken is aan de voortgezette ontzilting van de bodem. In totaal wer den geoogst rond 13.000.000 kg. zaad, 15.000.000 kg. stro en 12.000.000 kg. hooi. Hoewel er naar gestreefd wordt de werkzaamheden zoveel mogelijk uit de hand uit te voeren was men, in verband met de korte periode, welke voor zaaien en oogsten be schikbaar was, voor een groot deel op machinale bewerking aangewezen. De landbouw- en andere werktuigen werden zo veel mogelijk betrokken van de Nederlandse in dustrie. Kolonisatie en bebouwing. A. In de dorpen. De bebouwing in de dorpen Middenmeer en Sloot- dorp onderging slechts geringe uitbreiding. In ver band hiermede had de middenstand met enige moei lijkheden te kampen. Naar verwacht wordt zal dit echter beter worden wanneer de particuliere boeren zich in de omgeving van de dorpen vestigen, Aan het einde van 1934 werden de eerste maat regelen tot stichting van het derde dorp getroffen. Met de bouw van de eerste 100 woningen aldaar is n.1. aangevangen. B. Buiten de dorpen. Ook de boerderijenbouw buiten de dorpen had in het afgelopen jaar regelmatig voortgang. Aan het einde van het jaar waren 115 boerderijen gereed, of in aanbouw. 1 Uitgifte boerderijen. In de tweede helft van 1934 werd met de uitgifte Van boerderijen aangevangen, bestaande uit 40 be drijven van verschillende grootte en hoofdzakelijk graslandbedrijven. Binnen enkele weken zullen zich de eerste particuliere landbouwers in de Wieringer- meer vestgen. De belangstelling voor de boerderijen in het nieuwe land was buitengewoon groot. Moge de economische toestand er toe medewerken de eerste Zuiderzeepolder spoedig tot een welvarende landbouwstreek te maken! Handelsvoorlichting. Ook in 1934 werden honderden algemene handels inlichtingen kosteloos verstrekt. Steeds meer wordt de Kamer de vraagbaak voor de zakenlieden, die vooral thans omtrent allerlei crisismaatregelen, be talingsverkeer etc inlichtingen wensen te ontvangen, hetgeen zeer begrijpelijk is wanneer wij slechts be denken, dat reeds veertig landen bepalingen in het leven hebben geroepen inzake het geldverkeer, ter wijl bij uitvoer naar die Rijken telkens nieuwe voor waarden worden gesteld. Contlngentering. Het mag een gelukkig verschijnsel heten, dat de Overheid meer en meer de bemiddeling der Kamers van Koophandel inroept bij de uitvoering van de cri sis-wetten. De Kamer deed, wat in haar vermogen was, om het bedrijfsleven behulpzaam te zijn bij de uitvoering van de Nederlandse contingentcrings- maatregelen. Door de Kamer werden hiervoor in 1934 circa 1200 invoervergunningen afgegeven. Handelsregister. Sedert de instelling van het Handelsregister wer den circa 43.000 dossiers van ingeschreven zaken en bedrijven kosteloos ter inzage verstrekt. Op 22 Au gustus jl. werd de tienduizendste handelszaak in dit Register ingeschreven! Bureau van Advies voor de middenstand. Dit Bureau, dat de Kamer in samenwerking met en kele middenstandsverenigingen heeft opgericht, bleef bevredigend werken. Jubileum Kamer van Koophandel, De Kamer van Koophandel te Alkmaar, welke werd opgericht dato 1 Mei 1853, en dato 4 April 1922 met de Kamer van Koophandel te Den Helder, opgericht dato 1 October 1855, werd verenigd in de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier, herdacht op 4 October jl. het 12%-jarig be staan in haar nieuwe vorm, welk feit met het oog op de benarde tijdsomstandigheden zonder enig ver toon voorbij is gegaan Aan de leden der Kamer, die 12% jaar ononder broken zitting hebben gehad in «le nieuwe Kamer, werd de gedenkpenning der Kamer overhandigd. Uit het voorgaande blijkt wel, dat 1934 voor het bedrijfsleven verre van rooskleurig is geweest. Ook in ander opzicht heeft dit jflar zijn droeve sporen achtergelaten. Het Nederlandse volk had immers het verlies te betreuren van twee leden onzer vorstelijke familie, n.1. van onze geliefde Koningin-Moeder en van den Prins der Nederlanden, die zich in zo menig opzicht een welmenend vriend van ons land heeft betoond. Van degenen, die ons in dit district ontvielen, noem ik o.a. den heer Jacob Cloeck, die jarenlang lid is geweest van de oude Kamer van Koophandel te Alkmaar en die tevens zitting had in de reorganisa tiecommissie van de nieuwe Kamer. Ook noem ik nog het heengaan van den heer D. Schenk, den verdienstelijken directeur van het marktwezen te Alkmaar, die steeds bereid was de Kamer van advies te dienen. Aan de broosheid des levens werden wij wel op zeer droeve wijze herinnerd toen wij het ontroerend bericht vernamen, dat de „Uiver", product van ja- renlage, noeste arbeid en vernuft op ongenaakbare woestijngrond met de dappere, sympathieke beman ning en de moedige passagiers, was neergevallen als een zeer kostbaar offer van onze tot dusverre zo for tuinlijke luchtvaart. De „Uiver-roem" verkeerde helaas heel snel in Neerlands-rouw", want het hart van elk oprecht Nederlander is door dat ontstellend gebeuren vervult met weemoed en innig medegevoelen met hen, die achterblijven. Ook voor de K.L.M., die haar trotse vogel „De Uiver" in ongelijke strijd met de woeste elementen verloren zag gaan, is dit een harde tegenslag. Ter eerbiedige nagedachtenis van de in 1934 van ons heengeganen verzoek ik U een ogenblik van stille overdenking! In Alkmaar wisselde het hoofd der gemeente. In mijn vorige nieuwjaarsrede mocht ik reeds enkele woorden van afscheid tot Mr. Wendelaar richten. Thans is het mij een aangename plicht te verklaren, dat de Kamer met vreugde zijn opvolger, den heer Jhr. Mr. van Kinschot heeft begroet en dat zij in middels heeft mogen vaststellen, dat ook deze burge meester blijk geeft warme belangstelling te hebben voor het werk der Kamer. Voor de medewerking, die de Kamer in het afge lopen jaar van verschillende colleges, besturen, ver enigingen, en particulieren mocht ontvangen, zijn wij ten zeerste erkentelijk. Vooral danken wij ook de pers, die steeds bereid bleek door allerlei publicaties het bedrijfsleven te wil len voorlichten en te dienen wanneer de Kamer zulks verzocht. Namens het bedrijfsleven betuig ik U, leden der Kamer, mijn bijzondere dank voor Uw arbeid, die gij geheel belangeloos aan de Kamer pleegt te geven. De moeilijke tijdsomstandigheden stelden hogere eisen aan Uw werk, maar het verheugt mij, dat gij steeds bereid waart Uw eigen zaken een te laten rusten, wanneer gij geroepen werd het algemeen belang te dienen. De leden, die zich, gedurende 12% jaar, naar gave van hart en verstand aan de belangen van handel en in dustrie in ons Gewest wilden geven, zeg ik in het bijzonder dank. Dat het aan ons secretariaat is mogen gelukken, bij een sterke toename der werkzaamheden, het Han delsregister up-to-date te houden en de zaken prompt en correct af te handelen, zonder dat er in de laat ste jaren uitbreiding aan het personeel behoefde te worden gegeven, wijst op een goede organisatie, het geen ik hier nog even wilde vermelden. Tenslotte spreekt ik de verwachting uit, dat het jaar 1935 zich voor U en Uw gezinnen zal mogen ken merken als een tijdvak van voorspoed, vrede en ge luk! Toestand verergert nog steeds vele kleine tuinders vragen om te baggeren alles werkt tegen hoop gevestigd op nieuwe jaar lagere invoerrechten voor Duitschland een belangrijk deel der aangevoerde producten is onverkoop baar aardappelen geringe aanvoer, lage prijzen bloemkoolaanvoer ver mindert uiteenloopende prijzen roode kool zeer laag draait gedeelte lijk door minder gunstige stemming voor Deensche witte geen groote uien- aanvoer stationnaire prijzen lage prijs voor peen, kroten en rammenas. Wie bekend is met de vele aanvragen van tuin ders, om in de baggerregeling te mogen worden opgenomen, beseft ten volle den noodtoestand, waar in de tuinbouwbedrijven zijn geraakt. Zij, die daar vroeger niet aan dachten, doen daartoe het verzoek ten einde toch nog eenige inkomsten te hebben. Groo- ter wordt steeds het aantal van hen, die uit de in komsten van het bedrijf niet meer kunnen bestaan. De steun, die de tuinders ontvangen, is zoo gering, dat velen het hoofd niet meer boven water kunnen houden. Wil de tuinbouw aan Langendijk niet ge heel ten ondergaan, dan zal het zeer noodzakelijk zijn, betere steunmaatregelen te treffen. Als Kerstmis voorbij is, is de hoop op meer leven en beweging aan de Langendijker Groentenveiling weer levendig geworden. De laatste week vóór Kerst mis, is het daar doorgaans slap, vooral als het nog niet streng wintert. Ook de week van Kerstmis en Nieuwjaar is er gewoonlijk nog weinig handel. Dit was ook hu het geval en daaraan werkte het zachte weer nog zeer in nadeeligen zin mee. Daar komt nog bij,de bijna uitgesloten mogelijkheid, om de Langen dijker tuinbouwproducten naar het buitenland te exporteeren, gevolg van betalingsmoeilijkheden, con- tingenteering en hooge invoerrechten. Deze omstandigheden in aanmerking genomen, is het niet te verwonderen, dat het verloop aan de veilingen weer zeer slecht was. Een belangrijk ge deelte was weer onverkoopbaar en was voor de belt bestemd. Nu de voorbereidende maatregelen voor be schikbaarstelling van doorgedraaide groenten aan werkloozen gereed zijn, is de hoop op deze regee- ringsmaatregelen gevestigd. Aardappelen kwamen er maar weinig meer, de zwaarste brachten f 1.20—1.30 op. Voor tweede soort voor zoover ze kon worden geplaatst, werd f 11.50 betaald. Voor het nieuwe jaar is de hoop op Duitsch land gevestigd, wijl de invoerrechten dan van 8 tot 2 Mark worden terug gebracht. Voor gele kool was soms een iets betere stemming te bemerken. Over 't geheel werd echter maar f 1.30 —1.50 betaald, bij betere stemming iets meer. Voor tweede soort lagen de prijzen tusschen f 1 en f 1.20. De stemming voor Deensche witte kool was de laatste week weer tanende, zoodat voor de mooiste groote slechts f 1.40—1.50 kon worden bedongen. Kleinere van 1 tot 2 Kg. brachten slechts f 1.10 1.20 op. Voor tweede kwaliteit werd f 0.701 be taald. Uien werden in niet groote hoeveelheden aange voerd. De prijzen bleven ongeveer dezelfde. Voor grove werd f 2.40—2.50 besteed, gewone uien brach ten f 1.80—2.10 op, drielingen f 1.30—1.50, nep f 1.70 —1.90. Rammenas, geringe aanvoer, prijs f 11.30. Met de peen liep het weer niet naar wensch. Voor de grove werd slechts 80 a 90 cent betaald, voor kleine 60 70 cent. Hetzelfde geldt voor bieten: weinig aan voer en toch lage prijzen: voor de mooiste f 1.60 1.70, grove 60—70 ct. Voor Robijn werd slechts fl.50 per 100 betaald, een»zeer lage prijs alzoo. Eigenheimers werden voor f 2 f 2.30 verkocht; een hooge uitzondering was het, als een paar dubbeltjes meer kon worden ge maakt. Nog altijd zijn de aardappels belast met een heffing van een gulden per 100 Kg.; wat den gemaak- ten prijs vanzelf drukt. De aanvoer van bloemkool wordt, in verband met het gevorderde seizoen, al kleiner. De prijzen waren zeer verschillend, gevolg van een deel van de kwa liteit en soms ook wel van de aangevoerde hoeveel heden. Er werd soms voor eerste kwaliteit f 10 d f 12 besteed. Er werd heel wat roode kool aangevoerd, meestal doorschot. De bijzonder zachte weersgesteldheid, waardoor veel moet worden doorgeschoten, droeg daartoe het hare bij. Een deel van het aangevoerde was onverkoopbaar. De beste kwaliteit van de meest gewilde zwaarte, bracht niet meer dan f 2.20—2.40 op; voor iets zwaardere werd zelfs niet meer dan f 1.50—1.70 betaald. Een practische kalender van Douwe Egberts. Een buitengewoon practische kalender voor 1935 wordt door de Tabaksfabriek, Koffiebranderijen en Theehandel van Douwe Egberts uitgegeven. De gebruikers van Douwe Egberts' producten kun nen tegen inlevering van 50 punten reeds in het bezit komen van deze keurig, in meerdere kleuren uitgevoerde kalender. Bovendien vindt men er talrijke belangrijke gege vens op, die men dikwijls noodig heeft, als postta- rieven, afstandstabel van binnen- en buitenland, in ternationale verkeersteekens, enz. Inderdaad zal ieder een dergelijke kalender gaarne bezitten. WOENSDAG 2 JANUARI. HILVERSUM (1875 M.) V.A.R.A.: 8.00 Gramofoonmuziek; 9.30 Onze Keuken door P. J. Kers Jr.; V.P.R.O.: 10,00 Morgenwijding; VARA.: 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven; 12.00 De Zonnekloppers o.l.v. Cor Steijn; 12.30 Orvitropia o.l.v. Jan van der Horst; 1.00 Gramofoonmuziek; 1.15 Orvitropia; 1.45 Rustpoos; 2.00 Gramofoonmuziek; 2.15 Knipcursus; 3.00 Voor do kinderen; 4.00 Voordracht door Janny van Oogen; 5.30 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins; 6.15 Orgel spel door Joh. Jong; 6.45 Sportuitzending; 7.00 Gra mofoonmuziek; 7.45 Uitzending voor den Centralcn Bond van Transportarbeiders; 8.00 Herhaling S.O.S.- berichtcn; 8.03 Eddy Walis en zijn orkest; 8.30 Bont Nieuwjaarsprogramma: 9.40 Vaz Dias; 10.10 Strijk orkest o.l.v. Eddy Walis; 10.30 Gevraagde gramo foonmuziek; 11.00 XX-ensemble o.l.v. Cor Steijn; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (302 M.) N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Mor genconcert; 10.30 Morgenwijding; 11.00 Zangrecital; 12.00 Politieberichten; 12.15 Gramofoonmuziek; 12.30 Orgelspel door Ronald Parker; 1.15 Kwintet o.l.v. P. v. d. Hurk; 2.30 Voor jeugdige postzegelverzame laars; 3.00 Viool recital; 3.45 Rustpoos; 4.00 Gramo foonmuziek; 4.15 Dam-praatje; 4.45 Gramofoonmu ziek; 5.00 Kinderuurtje; 6.00 Landbouwhalfuurtje; 7.00 Politieberichten; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.30 Technische lezing; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Orgelconcert door Jan Zwart; 9.00 Lezing; 9.30 Gramofoonmu ziek; 9.35 Hollandsche Kamermuziekvereeniging; 10.00 Vaz Dias; 10.05 Zangplaten; 10.20 Vervolg con cert; 10.30 Gramofoonmuziek; 11.30 Sluiting. LUXEMBURG '1304 M.) 7.50 Gramofoonmuziek; 8.20 Zangrecital; 8.40 Idem; 9.00 Spaansch symphonieconcert; 9.30 Galaconcert; 10.00 Kamermuziek; 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL (484 M.) 12.50 Symphonie-orkest; 5.20 Orkestconcert; 8.20 Zang 9.05 Gramofoonmuziek; 9.20 Orkest; 10.30 Dansmuz. BRUSSEL '"7 12.50 Orkestconcert; 1.30 Idem; 5.20 Dansmuziek; 8.20 Symphonieconcert; 9.20 Populair concert; 10.30 Ka mermuziek. KALUNDBORG M'fil 11.20 Populair concert; 2.50 Gramofoonmuziek; 8.20 Koorzang; 9.25 Concert; 10.10 Dansmuziek. BERT.UN '357 M.) 3.20 Dansmuziek; 5.50 Huismuziek; 8.35 Omroep orkest; 9.40 Mozartprogramma; 10.20 Filmmuziek. HAMBURG (332 M.) I.35 Gramofoonmuziek; 5.50 Idem; 6.20 Blaasmu ziek; 8.35 Gevraagde gramofoonmuziek; 9.40 Muzi kaal tusschenspel; 10.20 Orkest; KEULEN '<*56 12.35 Gramofoonmuziek; 1.35 Solistenconcert; 3.20 Orkest; 6.20 Gev. programma; 11.20 Dansmuziek. DROITWICH '1500 M 12.50 Orkest; 2.35 Gramofoonmuziek; 3.35 Orkest; 5.35 Dansmuziek; 10.20 Orkest; 11.25 Dansmuziek. PARIJS POSTE PA*T^TT!N '"*13 M 7.17 Gramofoonmuziek; 7.48 Idem; 8.35 Vroolijk pro gramma; 10.20 Dansmuziek. PARIJS RAUTO '1648 M.V 12.35 Orkest; 8.20 Opera; 10.50 Dansmuziek. MILAAN (369 M.) 5.15 Gramofoonmuziek; 8.05 Dansmuziek. ROME '421 M.) 4.30 Concert; 5.15 Gramofoonmuziek; 8.05 Concert; 9.35 Gevarieerd programma. WEENEN, (507 M.) 4.25 Moderne Oostenrijksche muziek; 9.20 Concert; II.45 Nachtconcert. FEUILLETON door JOAN SUTHERLAND. 87. Suzanne knikte maar eens, zonder om te zien. „Dat geloof ik graag. Alleen kan ik me maar niet begrijpen, waarom waarom je niet gelukkig kunt zijn metmet Lionel." „Omdat ik van David houd. Als jij bijvoorbeeld van Lionel hield, zou je dan gelukkig kunnen wezen met Bill Carew, al was die nog zoo goed en lief voor je?"r „Neen", zei Suzanne en beet zich op de lippen. „Nou dan. Zoo is het nu ook met mij. Lionel is een schat. Hij is geestig, betooverend, knap maar het is David niet. Ik weet wel, dat je me een verach telijk wezen vindt. Dat ben ik ook. Maar ik ik wou, dat je genoeg van me hield, om dat niet te tellen." Haar heelc snuitje trilde en toen Suzanne dat zag, kwam ze op haar toe en sloeg de armen om haar heen. „Ik houd ook van je. Dat weet je toch wel, kindje. Ik voel het alleen maar zoo erg, omdat ik je zoo graag flink en sterk en niet verachtelijk zwak wilde hebben. Marilyn, kindje, probeer nu ook eens aan Lionel te denken het zou zoo harteloos wezen. Zoo zoo onmogelijk. Je moet volhouden in ieder geval nog een heelen tijd. Je moet, hoor je, je moet!" Jij was altijd zoo flink," zuchtte Marilyn en legde haar blonde kopje tegen Suzanne's kastanjebruine krullen. „Ik wou, dat ik net was als. jij. Ik weet wel dat je gelijk hebt maar o, waarom ben je toch naar die schuur gekomen? Waarom, waarom?" „Ik vermoedde, dat je er was, omdat do deur open gelaten was en ik ben er blij om, dat ik kwam. Je moet om David zoowel als om Lionel denken en je zoudt hem geen goed doen, als je hem tot je min naar maakte." „Ik verlang zoo naar hem", zei Marilyn heesch fluisterend. „Weet je dan niet, wat het zeggen wil, zoo ontzettend naar iemand te verlangen?" Suzanne stiet een vreemd schor geluid uit, liet Marilyn los en stond op. „Kindje, het geeft niets, of we er al over praten. Je moet je tanden op elkaar zetten en doorgaan dat is de eenige manier. En nu is het tijd voor het diner en je hebt gasten. O, Marilyn haar stem trilde „houd je toch goed, al zou het Je dood zijn. Je moet! Je moet!" Zelfs terwijl ze nog sprak, besefte ze hoe hopeloos zulk smeeken was, want het was gericht, tot een ka rakter, dat de dingen heel anders aanvoelde. Marilyn was geen sports-woman; trouw aan principe was een ijdele klank voor haar; ze ging alleen op in eigen wenschen en begeerten. Ze voelde zich ellendig toen ze Marilyn naar beneden volgde. Ze zag Lionel met een van zijn gasten praten en ze keek hem zon der dat ze het zelf wist aan met zoo'n intens ver langenden blik, dat hij het voelde, omkeek en haar aanzag. Toen hij haar blik ontmoette, raakte hij den draad van het gesprek kwijt, hij haperde, stotterde en mevrouw Bretherton keek hem verbaasd aan. „Mijn goede man, wat heb je? Je ziet er uit, of je een geestverschijning hebt gehad," zei ze. „Wat scheelt er aan?" Hij lachte maar wat en gaf een on verschillig antwoord, maar dit gebeuren waarschuw de hem, dat hij niet zooveel zelfbeheersching had, als hij wel meende en den heelen avond wist hij Suzanne ongemerkt te vermijden. En Suzanne merk te dat, wetende, wat ze wist, haar verachting voor hem, om zijn gedrag jegens David en haarzelf, lang zaam maar zeker wegstierf, om plaats te maken voor een intens, bijna hartstochtelijk medelijden. Toen ze thuis kwam negeerde David de heèle zaak en zij ook. Maar het verwonderde haar niets, toen ze den volgenden morgen vernam, dat hij voor langen tijd naar Parijs ging, met het plan daar weer te wer ken en een studio in te richten in zijn veel geliefde stad. Wat Lionel betreft, hij vermoedde zoowel door Marilyn's manier van doen, als door het overhaast vertrek van David, dat de oude liefde tusschen hen tweeën nog lang niet dood was en dit wetende, wierp hij zich met verdubbelden ijver op zijn werk en deed wat hij kon om haar tenminste een beetje geluk te geven. Maar hij werd gekweld door de telkens te- rugkeerende overweging, dat heel zijn daad van haar te trouwen ten slotte toch nog overhaast en onnoo- dig had blijken te zijn. Hij had toch wel een andere manier kunnen vinden, om Marilyn uit de ellende te helpen, haar te beschermen maar hoe dan? Als haar baby was blijven leven, had niets dan een hu welijk haar voor het oordeel harer medemenschen kunnen vrijwaren en al dat getob achteraf diende nergens toe. Wat gedaan was, was gedaan. Marilyn was zijn vrouw en nu reeds, nog geen jaar na haar huwelijk, betreurde ze dat feit ten zeerste. Hij wist maar al te goed, dat ze geen heldin was en hij be sefte, evenals Suzanne dat beseft had, dat het noo- deloos zou wezen, een beroep op haar eergevoel te doen enkel uit principieel oogpunt. Marilyn voelde zich nu eenmaal alijd zij het dan misschien ook onbewust het middelpunt, waar alles om draaide en zoo was het heel haar leven geweest, daaraan viel niet te ontkomen. Ze was niet willens en wetens zelfzuchtig, maar een levenslange gewoonte, haar haantje altijd koning te doen kraaien had haar nu niet bepaald ingesteld op zelfopoffering en waar een hooger en beheerschter natuur de ge volgen harer daad tenminste moedig zou hebben ge dragen, kon zij alleen terugdeinzen en zich blind sta ren op nutteloos zelfbeklag. Heel dien week-end, terwijl hij voor een huis vol gasten den beminnelijken gastheer speelde, knaagde de vraag, wat er van de toekomst worden moest, aan zijn geest, zooals een lichamelijke pijn aan zijn li chaam zou hebben geknaagd. Zijn liefde voor Suzan ne nam eer toe dan af, en de blik, die hij in haar oogen had gezien, bedroefde hem. Zoolang ze hem gehaat en veracht had, had hij haar om zich heen kunnen velen en zijn ware gevoelens weten te ver bergen, maar als de liefde, die ze naar hij meende eens voor hem gekoesterd had, sterk en diep genoeg bleek te wezen, om zijn huwelijk met Marilyn te over leven .evenals zijn schijnbaar bedrog jegens David, dan begon de situatie gevaarlijk te worden. Lang nadat iedereen al naar bed was, zat Lionel dien Zondagnacht nog in zijn studeerkamer de pen was hem uit de hand gevallen en lag stil op den lessenaar voor hem, hij had zijn stoel achteruit ge schoven en staarde met niets ziende oogen in den heeten zomernacht en zonder dat hij het wist zat Suzanne slechts een mijl van hem vandaan, met de kin in de handen voor haar open venster en vroeg zich bezorgd af, wat hij toch deed, en waarom hij zoolang opzat, want ze zag urenlang het licht op zijn kamer branden. October ongeveer vatte Alicia een koude, die haar meer dan twee weken in bed hield en toen de No- vemberkoude kwam, was het duidelijk dat een win ter in New York op zijn zachtst gesproken eene on voorzichtigheid zou zijn. Het kostte Dighton eenige moeite zich vrij te maken om zijn vrouw naar Cali- fornië te brengen, waar hij haar achterliet in de goede zorgen van Suzanne, die niet veel anders doen kon, ofschoon ze uit het diepst haars harten wensch- te te blijven waar ze was, tenminste zoo nu en dan Lionel eens te zien. Sedert den dag van Marilyn's biecht had ze maar al te duidelijk beseft, dat haar liefde voor hem nooit was gestorven en dat haar medelijden hand over hand den muur sloopte, die haar boosheid en hoon hadden opgebouwd tusschen hen. In een bui van zelfverachting voor wat ze een ellendige, ziekelijke zwakheid noemde, stemde ze er met schijnbaar genoegen in toe, haar moeder naar Californië te vergezellen en ze haatte zich zelf om de blijdschap, de opluchting, die ze gevoelde, toen ze hoorde, dat Marilyn met hen mee zou gaan want ze had buien dat de kwelling, Lionel en Mari- lyt tezamen te weten, haar ondragelijker was, dan de gedachte aan een mogelijke scheiding. Ze wai'en nu weer in New York en vroeg in den middag van den dag voor het vertrek, begaf Suzanne zich naar de stad, om een paar boeken te halen, die ze mee wilde nemen. Op weg naar de bibliotheek kwam ze eensklaps Lionel tegen. Hij kwam een winkel uit en liep haar bijna onderste boven. Dadelijk trad hij ter zijde om excuus te maken. „Pardon kleine Suusje!" Onwillekeurig ont snapte hem het oude naampje en toen ze dat hoorde, werd ze doodsbleek en bleef hem verwezen aan staan kijken. Hij merkte haar ontroering, trachtte de si tuatie te redden, doch maakte het enkel maar nog erger. „Suzanne, kind, blij je te zien. Ik was bang, dat ik je niet meer goedendag kon zeggen, want ik moet vanavond naar een doktersdiner. Hoe is het er mee?" Ze keek met starende oogen naar hem op, kon zoo gauw haar gewone zelfbeheersching niet henvin nen, want de plotselinge ontmoeting en zijn onvoor zichtige woorden hadden haar sterk ontroerd. „O, best Met mij gaat het altijd best" zei ze ten slotte. „Ja. Morgen gaan we." Het was op zijn minst genomen, een onnoozel ant woord, want hij wist even goed als zij, wanneer ze gingen, maar alles was beter dan dat zwijgen. „Ik ga een paar boeken halen voor op reis. Wat is het koud hé. Marilyn en ik vinden het. toch zoo zalig dat we naar Californië gaan. Ik heb haast, an ders wordt het te laat... er moet nog heel wat gepakt worden." Hij knikte, zag haar met zielig verlangende oogen aan. „Ja. Veel plezier. Heb maar een prettigen winter. Goeden dag, beste kind en voor ze antwoorden kon, had hij haar al den rug toegekeerd en stond ze hem eenzaam en verlaten na te zien. Ze had een loom, moe gevoel over zich en ze besefte eensklaps helder en klaar, dat ze hem niet langer haatte. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7