Indienen van Rekeningen De misdaad Werkverschaffing. Be Knal-avond voor Behagen komt Een veelbelovende avond. Theater Royal. „KALASIRIS". FIRMA G. DE WAARD. SPORT. Zweden kent geen crisis. Nieuwe campagne voor burgerlijke ongehoorzaamheid door Gandhi? De F 22 weer in de lucht. onder water. Kort verhaal KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Aan onzen vroegeren plaatsgenoot den heer Th N. Bleeker, adjudant-machinist bij de Kon. Ned. Marine, die 14 Januari a.s. den dienst met pensioen ■verlaat, werd door II.M de Koningin verleend de zilveren eere-medaille voor do Oranje Nassau-orde, terwijl deze onderscheiding vergezeld ging van een eigenhandig schrijven van gclukwensch van den Minister van Defensie. Donderdag, den lOden Januari, wordt in Theater Royal door de afdeeling Schagen van de V.A.R.A. een propaganda-feestavond gegeven, welke iets goeds belooft te worden. Trouwens, het gezelschap- Kees Pruis, dat aan dezen avond meewerkt, en dat reeds in verscheidene plaatsen in ons land met steeds stijgend succes is opgetreden, staat daar borg voor. Het is met dit gezelschap, dat de V.A.R.A. een van de belangrijkste propaganda-avonden in dit seizoen heeft gearrangeerd. Als Kees Pruis, na voorafgegane openingsmuziek, voor zijn inleidend praatje op het „schavotje" ver schijnt, zit de stemming er al direct in. Als men de wijze nog niet kent, waarop Pruis zijn moppen weet te lanceeren, dan wordt het tijd er eens ken nis mee te maken. En als men 't wel weet, dan is elke aanbeveling, om er nog eens van te gaan ge nieten, overbodig. Dan komt Stella Seemer met haar uitstekend re pertoire. Eenigc pakkende potpourri's worden met verve en gratie gebracht en het daverend applaus bewijst, hoezeer ze inslaan. „Op de mannenjacht" en „Hoe ik aan het tooneel kwam" ze doen het! En daarnaast wordt ook de ernst niet vergeten. Zoo'n eenvoudig en juist daardoor indrukwekkend yooi- gedragen liedje als „Wij willen werken" wordt door het V.A.R.A.-publiek op de juiste waarde geschat. Op uitstekende wijze wordt Stella Seemer geaccom pagneerd door Max v. d. Waag, dié ook verder bet instrumentale gedeelte voor zijn rekening meemt. Na Stella. zooals Kees reeds heeft aangekondigd, komt Frans. Dit is het jeugdige lid van het VARA- Tooncel, die zich reeds in een geweldige populariteit mag verheugen, Frans Nienhuvs. Een goede keuze heeft hij gedaan met eenige gedichtjes van Charlva- rius, die hij op virtuoze wijze voordraagt. Aller aardigste versjes, geestig en puntig, luchtig en toch op peil, die erin gaan als koek, als Nienhuys ze op de hem eigen wijze zegt. Soms ligt het pu bliek slap van het lachen en dan weer als Chari- varius de barbaarschheid van den oorlog geeselt in „Faillissement", voelt men hoe een grimmige ont roering zich van het publiek meester maakt. Als een langdurig applaus Frans Nienhuys heeft beloont, komt Kees Pruis opnieuw met zijn grappen en liedjes de aanwezigen vergasten. Wat hij brengt? Och. te veel om op te noemen. Een groote verschel- denheid van schlagers, die in de practijk reeds be wezen heben "dat zo 't doen, en nieuwe nummers, die bewijzen dat Pruis de gave heeft precies te voe len, wat er bij de bezoekers van 'n V.A.R.A.-feest- avond in gaat. „Hoe zalig een kind nog te zijn", „Luie Jan", „De heele compagnie" en nog zooveel meer pakkende liedjes, op een vlotte, geestige ma nier aaneengeregen door een gezellig praatje, ze la ten bijwijlen de menschen brullen van het lachen en houden 't publiek steeds op de aangenaamste wiize bezig. Zooals gezegd, het belooft inderdaad een buiten gewoon succesvolle avond te worden. Voor bijzonderheden willen we nog naar de in dit nummer voorkomende advertentie verwijzen. Een vliegmachine glijdt zachtjes door de lucht naar Weenen. Maar niet zacht genoeg voor Jack, een van de passagiers. Zijn maag waardeert niet de wonderen van het moderne reizen. Jim, zijn vriend, heeft een moderner maag, die hem in staat stelt de opera's van Weenen te bewonderen. aldus vangt do film „Flirt in Weenen" aan, die deze week in Theater Royal draait In Weenen bezoeken beide vrienden het Femina- restaurant: dansmuziek en wijn. Elk tafeltje is tele fonisch te bereiken, waardoor Jack verbinding krijgt met een aardig meisje, dat alleen zit. Het meisje wil met Jack dansen, doch zijn vriend smeert hem een mannetjesputter van een vrouw aan en danst zelf met Greta. Zij vertrekken met zijn drieën, doch buiten wordt Greta opeens ernstig. Wat is er aan de hand? Zij ver telt, dat haar ouders zijn achteruitgegaan en als ze nu maar de kamer konden verhuren, die toch over is DAMES Uw figuur is van zeer groot belang! Laat U dus adviseeren door Eerste Klasse Corset-Specialiste. ZITDAG a.s. WOENSDAG 9 JANUARI, van half elf tot half vier. Alleen-verkoop: SCHAGEN. Den volgenden morgen huren beide vrienden de kamer, tegen den dubbelen prijs, die Greta's moeder vraagt... Greta laat haar nieuwe vrienden de stad zien; samen gaan ze zeilen en zwemmen. Jim komt tot de ontdekking, dat Greta mooi kan zingen en Jack, dat zo goed kan dansen. Jack wil haar dans lessen laten geven en Jim zal zorgen voor zangles sen. De dansmeester is enthousiast, doch Jim heeft minder succes bij den directeur van de opera, Fal- kenheim, die hem dc deur laat uitzetten. Hij geeft echter den moed niet op. Wanneer Jim de dochter van Falkenheim leert kennen, besluit hij haar voor zijn plannen te interesseeren. Hij weet haar zoover te krijgen, dat zij bij hem komt thee drinken, ter wijl hij Greta's broertje met een briefje naar Falken heim stuurt, waarin staat, dat dien's dochter bij Greta wordt gevangen gehouden. Falkenheim haaBt zich naar Greta's woning, waar hem een muzikale ontvangst wacht. De list is gelukt en Falkenheim zegt, dat hij een meisje als Greta juist noodig heeft. Het is de avond van haar debuut. Zij zingt de hoofdrol in „De Regimentsdochter". Voor het eerst hebben Jim en Jack dien dag getwist. Waarom? Na tuurlijk om Greta. Beiden houden ze van Greta, doch begrijpen, dat ze als goede vrienden beiden af stand moeten doen. En zoo wordt de avond van Greta's eerste optreden de avond van het laatste optreden der beide vrienden in Weenen. Den volgen den morgen vliegen zij weg, al beloven zij eens te rug te zullen komen. „Hoe laat zijn we in Londen?" vraagt Jim. Maar de vliegmachine gaat niet naar Londen, maar naar Venetië. Bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHAGEN verzoeken hen, die over 1934 iets hebben te vorderen van de gemeente Schagen, hun rekeningen in te zenden vóór 1 Februari a.s. Schagen, 2 Januari 1935. Burgemeester en Wethouders van Schagen, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. PROGRAMMA-WIJZIGING. N.H.V.B. Adspiranten: Helder bH.R.C. a wordt Helder b— B.K.C. a. (Alg. Sportbl.) PEEREBOOM VRAAGT OVERSCHRIJVING. De Alcmaria-midvoor Hil Peereboom vraagt blij kens de Sportkr. overschrijving naar N. Niedorp. Dit nieuwtje vonden we te pikant om voor Maan dag te bewaren! Men zal weten dat Peereboom voor een aantal ja ren van N. Niedorp waar hij nog steeds woont naar Alcmaria was overgegaan. We zien in onze gedachten Peereboom al weer terug als midvoor bij de geelkragen, tusschen de heeren Fans en Sepers als binncnspelers. Wat glim lacht gij daar, N. Nicdorp-supporters?! Arbeiders, aan wie een wachtweek is op gelegd, wordt gednrende die week geen uitkeering uit de werkloozenkas verstrekt. Men schrijft ons: Bij de gemeentebesturen met van Rijkswege ge subsidieerde werkverschaffingen in de provincie Noord-Holland is het volgende schrijven ingekomen: In verband met de omstandigheid, dat herhaaldelijk misverstand blijkt te bestaan nopens het verstrekken van uitkeering uit de werkloozenkas aan tewerkgestelden geduren de de door mij opgelegde wachtweken, heb ik de eer het volgende onder Uwe aandacht te brengen: Zooals U bekend is, stelt de Minister van Sociale Zaken er prijs op, dat arbeiders, die thans recht op uitkeering uit de werkloozen kas hebben, voorzoover mogelijk, bij de werk verschaffing blijven geplaatst. Indien echter dezen arbeiders bij de plaatsing in de werk verschaffing een wachtweek is opgelegd, ligt het voor de hand, dat gedurende die week geen uitkeering uit de werkloozenkas dient te worden verstrekt, vermits het beoogde ef fect bij periodieke plaatsing dan geheel te loor gaat. De hier bedoelde arbeiders kun nen evenwel hun recht op uitkeering doen gelden. Indien zij hiervan gebruik maken, dienen zij uit de werkverschaffing ontslagen te worden. Na afloop der trekperiode kunnen zij dan weder worden herplaatst. Beemster, 3 Januari 1935. De rijksinspecteur voor de werkver- verschaffing in Noord-Holland, (get.) P. KIKKERT. Gunstige economische toestand en voor uitzichten. Stockholm (V.D.) Volgens een economisch over zicht over het jaar 1934 in „Svenska Dagbladet" zijn de economische vooruitzichten voor Zweden voor het jaar 1935 gunstig en heeft ook het afgeloopen jaar vooruitgang getoond. De buitenlandsche handel heeft zich gunstig ontwikkeld en de industrieele productie is aanzienlijk gestegen en heeft gedurende de herfst maanden haar positie weten te handhaven, terwijl de geldmarkt gekenmerkt werd door een overvloed van liquide middelen en een zeldzaam lagen rente voet. Het genoemde blad heeft de meening van eenige vooraanstaande industrieelen gevraagd over de •vooruitzichten voor het komende jaar. Algemeen gelooft men dat wanneer zich geen; on voorziene stoornissen voordoen door ernstige arbelds-, conflicten 'of gébeiirtenissen in de internationale po litiek, de vooruitzichten gunstig zijn. De belang rijkste voorwaarde voor algemeen herstel acht men echter de internationale stabilisatie der wisselkoer sen en beëindiging van den handelsoorlog. De opbrengst van den Zweedschcn oogst in 1934, suikerbieten niet inbegrepen, wordt geschat op 996 millioen kronen of 100 millioen meer da nin 1933. 25 DOODVONNISSEN IN ASTURIë GEEISCHT. Madrid. In het proces voor den Krijgsraad te Gijon tegen 66 deelnemers aan den October-opstand in Asturië, verklaarde de vertegenwoordiger van het O. M., dat strenge maatregelen noodig waren. Tegen 25 beklaagden eischte hij de doodstraf en tegen de overige 41 levenslange kerkerstraf. Den beklaagden wordt den dood van verschillende burgerlijke auto riteiten en militairen, waaronder een overste en een majoor, tijdens den opstand ten laste gelegd. Londen. De „Daily Herald" meldt uit Bombay, dat de Indische regeering den provinciale regeerin gen een waarschuwing heeft gezonden, die betrek king heeft op Gandhi, In deze waarschuwing wordt gezegd, dat er bewijzen aanwezig zijn, dat Gandhi, hoewel hij zich in het openbaar van deze politiek heeft losgemaakt, in werkelijkheid op handige wijze en in het geheim, de volksmassa's organiseert om een nieuwe campagne voor burgerlijke ongehoor zaamheid te beginnen. Er wordt beweerd, dat Gan dhi onschuldig uitziende economische dorpsorgani saties opricht, die in werkelijkheid organisaties voor de genoemde politieke beweging zouden zijn. De districtsambtenaren zouden van de regeering opdracht, hebben gekregen, Gandhi's beweringen zorgvuldig te controleeren en de dorpsbewoners door oprichting van concurreerende organisaties aan den invloed van het Al-Indisch Nationaal Congres te ont trekken. De provinciale regeeringen hebben opdracht de bepalingen van de strafwet tot onderdrukking der Congres-progapanda met volle strengheid toe te passen. Goed geslaagde proefvlucht, Amsterdam. Het nieuwe product van de Fokker-fabrieken, de F 22, bestemd voor de Zweed- sche Luchtvaart Maatschappij „Aha", heeft gister morgen een goed geslaagde proefvlucht gemaakt. Op deze vlucht, die anderhalf uur uurde, werden de vliegeigenschappen van het toestel beproefd. De •proeven hebben een gunstig resultaat opgeleverd. Reeds eenigen tijd was het toestel voor deze proef vlucht gereed, doch de slechte weersomstandighe den waren oorzaak, dat zij nog niet kon worden ge houden. Gistermorgen was er echter voldoende zicht en kon op voldoende hoogte worden gevlogen voor het nemen van de proeven zonder dat het, gevaar bestond, dat intusschen Schiphol weer dicht zou trekken. De F 22 werd bestuurd doord en invlieger van de Fokker-fabrieken Heinecke, terwijl verder meevlogen de constructeur Schatzki, Ir. Winter van de „Aha", de werktuigkundige Grupp van de „Aba" en de hee ren van Nyenhof en Stok van de Fokkerfabrieken. Wij vernemen dat thans spoedig de officleele proefvluchten voor den Rijks Studiedienst voor de Luchtvaart met de F. 22 kunnen beginnen PROTEST VAN LABOUR TEGEN EXECUTIES IN RUSLAND. Londen, Een delegatie uit de Engolsche vak beweging en de Labour Party heeft bij den ambas sadeur der Sovjet-Unie te Londen, Maiski, gepro testeerd tegen de massa-executies, die in de Sovjet- Unie zijn voltrokken na den moord op Kirow en heeft uitdrukking gegeven aan de verontwaardiging der Engelsche arbeiders over de wijze, waarop tegen de beklaagden vonnis is gewezen, Maiski antwoordde, dt alle veroordeelden schuldig zijn bevonden en dat de moord op Kirow strenge af- weermaatregelen tegen het politieke terrorisme noo dig had'gemaakt. In bepaalde Europeesche landen genoten de witte terroristen gastvrijheid en Maiski toonde zich dan ook verbaasd over het protest der Engelsche arbeiders. LN AANBOUW ZIJND PALEIS INGESTORT. Waarschijnlijk 5 arbeiders verpletterd. Milaan. Een vijftigtal arbeiders, die bezig wa ren aan den bouw van een paleis, werden in hun werk gestoord, doordat plotseling een stelling in stortte. Vijftien personen werden onder het vallend puin bedolven, waarvan vier ernstig. Waarschijnlijk zijn vijf personen, die vermist worden, onder het puin verpletterd. GRAFSCHENNIS. Men schrijft uit Oss: Donderdagmorgen werd ontdekt, dat op het r.k'. kerkhof in Den Dungen, op ergerlijke wijze graf schennis was gepleegd. Ongeveer tien grafkruisen waren omgetrokken en het gebeurde heeft in de gemeente groote veront waardiging gewekt. Het was, zoo verklaarde Arthur Evarts, een van de bekendste detectives van San Francisco, geen pretje, toen ik de opdracht kreeg, van mijn onmiddellijken chef, om een onderzoek in te stellen bij Hunters Point, waar een schip was vergaan. Het spreekt vanzelf, dat een onderzoek van het vergane schip niet tot mijn taak behoorde, doch er was, naar men vermoedde, een misdaad in het spel, in verband met deze schipbreuk. Het was een schip met een goudlading aan boord en twee zeer ervaren duikers waren belast met het onderzoek van het wrak, dat ongeveer 20 vadem diep lag. Het on derzoek was reeds eenige dagen aan den gang, toen de eene duiker John Pepper, plotseling het sein gaf, dat hij naar boven wilde en boven water gekomen, deelde hij mede, dat zijn kameraad George Flack was overleden, doordien zijn duikerpak in 't onge- reede was geraakt en ondanks de pogingen van John om hem te helpen, was omgekomen. Onmiddellijk werd een andere duiker naar het wrak gezonden, om een onderzoek in te stellen. En ook hij kwam spoedig terug met de mededeeling, dat George Flack dood was. Onmiddellijk werd ons bureau opgescheld, en ik kreeg, zooals ik al heb verteld, de op dracht, op het wrak zelf, een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Ik zei je reeds, dat dit geen pretje wasIk had nog nimmer zulk een taak op me geno men, en zelfs een dui kerpak was mij vreemd. Doch, als detective moet je voor niets staan, en ik ging langs een ladder naar beneden. Weldra vond ik het lijk van den ongcluk- kigen Flack en ik onderzocht zijn kleeren, om de oorzaak vast te stellen van het ongeluk Waarom men twijfelde aan de waarheid van de beweringen van John Pepper, weet ik niet, doch niet hij, doch de derde duiker vergezelde me bij mijn tocht onder water. Ik zag in het duikerpak een scheur, doch als leek kon ik niet oordeelen, of deze scheur den dood van den duiker had veroorzaakt. Ik vroeg Robert Kenneth, den derden duiker, wat hij er van 'dacht, doch deze haalde de schouders op, alsof hij wilde zeggen, ik kan er nog niet over oor deelen Doch ik had genoeg gezien, en ging weer de lad der op. Boven gekomen, ontdeed ik me van mijn dui kerpak en trad op Pepper toe, die doodsbleek mij op hem zag aankomen... Pepper, zeide ik, ik neem Je gevangen, ik ver denk je van moord op je kameraad. Mij, U bent gekIk een moord gepleegd op mijn kameraaddaar moet je nu iemand van de politie voor zijn, om dat maar zoo te beweren. En ik zal het trachten te bewijzen ook, Pepper, en ik geloof, datje verstandig doet, mij te volgen, an ders zal ik verplicht zijn je de handboeien aan te doen en dat zou ik niet prettig vinden, voor iemand, die beweert onschulidg te zijn. Pepper volgde hem. De menschen van het duiker schip begrepen er niets van, toen hij met me heen ging en ik had meegedeeld, dat een andere duiker moest worden gezocht, daar de kans groot was, voor- loopig althans, dat Pepper zijn werk niet zou kun nen doen. Op het politiebureau gekomen, vertelde ik mijn chef mijn "bevindingen en de redenen, welke mij had den genoopt, Pepper te arresteeren. Bij zijn ondervragingen bleef Pepper ontkennen. Intusschen was den zelfden dag het lijk van George Flack opgehaald en geneeskundig onderzocht. Als vermoedelijke oorzaak van den dood, werd verdrin king aangenomen. Ook ik onderzocht het lijk en ik moest ook wel tot de conclusie komen, dat Flack was verdronken, doch ik had iets ontdekt, waarop de deskundigen geen acht hadden geslagen. Ik hield mijn ontdekking eerst voor me. Toen construeerde ik het moordgeval... En daarmede gewapend, onder vroeg ik Pepper opnieuw, in tegenwoordigheid van mijn chef Verhooren was het eigenlijk niet, want Pepper gaf geen antwoord, op alles wat ik zeide... Pepper, zeide ik, waarmede heb je Flack een slag toegediend op het hoofd, waardoor hij bewuste loos werd? Je behoeft het niet te zeggen, ik zal -je antwoorden, met de bijl, welke je bij je werk soms noodig had. Doordien hij bewusteloos werd, kon hij niet voldoende gebruik maken van het zuurstofappa raat en hij is gestikt Om elke verdenking af te leiden, zeide je, dat het duikerpak was gescheurd, doch dat is niet waar Pep per... Die scheur heb jij er in gesneden... Die scheur, die gelijkmatige scheur, de scheur, die niet gerafeld was, deed mij vermoeden, dat zij er in was gesne den. Wanneer het pak was gescheurd tengevolge van de aanraking van een stuk ijzer of hout, terwijl Flack bezig was met het onderzoek van het wrak, dan had de scheur niet zoo gelijkmatig kunnen zijn... was Flack ergens blijven haken, dan was een winkelhaak ontstaan. Neen, Pepper, je behoeft niets te zeggen, je mes veroorzaakte de scheur, nadat je Flack had neergeslagen... Zeg eens op, waarom pleegde je den moord? Pepper toonde zich uiterst onverschillig en bleef bij zijn verklaring, dat hij den moord niet had ge pleegd. Toen breidde ik mijn onderzoek uit... Ik ging de levensomstandigheden van beide man nen na, zoowel van Flack als van Pepper, ook hun familiebetrekkingen werden aan een nauwkeurig on derzoek onderworpen... Eindelijk wist ik voldoende en weer liet ik, in mijn tegenwoordigheid, Pepper ondervragen. En toen hij bleef ontkennen, liet ik de vrouw van Flack voor hem brengen... Ik vergeet nooit het oogenblilc, waarop de vrouw voor hem verscheen. Nauwelijks was mevrouw Flack binnengekomen, of ze viel voor John Pepper op de knieën John vergeef me... John vergeef het is mijn schuld... John keek haar aan en trad naar voren en zeide: Ik beken schuld, ik heb den moord gepleegd- En toen richtte hij zich tot de vrouw, en hij riep met verwrongen gelaat: Ja, het is jouw schuld, jij hebt ons beiden on gélukkig gemaakt, Flack en mij. Hij had zich zeker aan de vrouw vergrepen, als wij niet tusschen beiden waren gekomen. Tijdens de behandeling van de zaak voor de rechte bank, vernamen wij de geheele historie. Ontrouw van de vrouw, die eerst aan Pepper had toebehoord, die haar alles had gegeven en die toen Flack had we ten te bewegen, met haar te trouwen... Die vrouw was de oorzaak van den strijd tusschen de twee mannen op den bodem der zee... Eigenlijk indirect de oorzaak, want Pepper, terwijl hij met Flack werkte bij het wrak, had gemerkt, dat Flack goud, dat hij gevonden had, wilde verbergen... Hij had dat Flack willen beletten en deze had hem toen geplaagd en gezegd: Je vindt het zeker niet prettig, dat het geld Mary ten goede komt... Het pleitte voor John, dat hij nimmer aan zijn rechters had gezegd... Hij werd veroordeeld hij kreeg tien jaar vernam ik uit zijn mond, toen ik hem in de gevan genis bezocht... Hij heeft zijn makker willen sparen, hem niet willen beschuldigen. Hij heeft dit niet als verzachtende omstandigheid laten gelden Doch het was wel de oorzaak, dat ik me voor hem interesseerde, en ik kreeg gedaan, dat hij bij een presidentswisseling gratie kreeg. Hij had vijf jaar gezeten... Doch voor duiker was hij nu ongeschikt... Hij durfde het water nooit meer in... misschien stond hem het oogenblik, waarop hij Flack had ver moord, te veel voor oogen. Waarom ik me de zaak zoo goed herinner? Niet omdat ik als duiker moest optreden, doch wel, omdat ik later een ontmoeting had met John.., jullie gelooft het niet... ik zag aan zijn arm de vrouw van Flack, zijn vroeger liefje... Hij was weer onder den invloed van die vrouw gekomen... Wat je niet behoeft te verwonderen, want, bij het onderzoek naar een misdaad, beginnen we eerst naar de vrouw te zoeken... De vrouw speelt een groote rol.'., geloof me, dilc* werf ten goede, maar ook ten kwade. NICKY TAILOR.

Schager Courant | 1935 | | pagina 10