1 VROUW. V/X\ODt Elegante kleeding - voor den namiddag. Wat de mode voor nieuws brengt „En nu een kopje koffie!" tawj.iCRUfRct*' GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.5S worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. den knippatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactie van dit blad, Muzenstraat 5 B. te 's-Gravenhage. Do patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebebeeld, toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven? VLEKKEN IN FLUWEEL. Een fluweelen japon moet er onberispelijk uitzien. Kleverige vlekken worden verwij derd met een in koud water gedoopt spons je. Daarna wordt een schotel met kokend water gevuld en het fluweel door twee per sonen er overheen gespannen, waarbij de verkeerde kant naar het water is toege keerd. De goede kant wordt met een niet te zachte borstel geborsteld. Na deze be handeling ziet 't fluweel er weer als nieuw uit. REINIGING VAN REGENMANTELS. Om een regenmantel te reinigen, legt men hem op een schoone, droge keukentafel met den goeden kant naar boven. Hierop strooit men warm gemaakt zout, dat vervolgens met een zachte doek heel voorzichtig over de vuile plekken wordt gewreven. Als het zout donker begint te worden, borstelt men het af en strooit opnieuw een handvol warm zout op de mantel. m CITROENSCHILLEN HEBBEN WAARDE. Citroenschillen moeten bewaard worden, want het fijne aroma, dat zij bevatten, kan ons bij verschillende gerechten te pas ko men. Toch gaat juist dit aroma vaak groo- tendeels verloren, doordat de schillen niet op de juiste wijze worden bewaard. Men kan ze dun afschillen en in glas bewaren, in suiker, die goed wordt vastgedrukt. Zoo wel het suikersap, dat zich vormt, als de schillen zelf kan men dan gebruiken in gebak en zoete spijzen. Voor zoute spijzen worden de dunne schillen op een warme kookplaat gedroogd en vermalen tot een fijn, geel poeder. Dit moet natuurlijk goed droog gehouden en in afgesloten glas be waard worden. Een kleine hoeveelheid is meestal reeds voldoende, om een gerecht de zoo geliefde, pikante smaak te geven. X WENKEN VOCR DE HUISVROUW. Na het wasschen van zilver laat men dit eenigen tijd liggen in schoon, kokend heet water. Het is dan meestal overbodig, het zil ver nog veel te poetsen. Messen kunnen natuurlijk niet op deze wijze worden be handeld, aangezien do lijn, waarmee heft en lemmet aan elkaar verbonden zijn, niet tegen heet water bestand is. Moet men een spijker inslaan op een pftiats, waar er al vroeger een heeft gezeten, dan vult men het gat met in collodium ge drenkte watten. De spijker wordt hierin ge slagen, tenvijl de watten nog vochtig zijn. Zeepresten worden bewaard; als men ge noeg bij elkaar heeft, wordt er water op gegoten. Zoo verkrijgt men een zeepoplos sing, die voor allerlei doeleinden bruikbaar is. Men kan ook de kleine stukjes in wei nig water weeken en tot een nieuw stuk zeep samenkneden. BLOEMEN IN DE KAMER. De behandeling der amaryllis. De bloemen der amaryllis bieden ons een rijke verscheidenheid van roode tinten tot het zuiverste wit toe. Deze bolplant ver- eischt weinig zorg; alleen dient men wat aandacht te geven aan de groei- en rustpe rioden. Men kan ze koopen, nadat ze in kassen tot' bloei zijn gebracht, doch men kan dit ook zelf dóen in de kamer. Een paar goede.bollen, worden dan in dezen tijd van het jaar geplant en geplaatst in een vertrek, waar een gelijkmatige tempera tuur van 60 graden Fahrenheit heerscht. Amaryllis groeit het beste in vruchtbare, middelmatig zware grond, waarin zich brokken leem bevinden. Een tamelijk klei ne pot is beter dan een ruime. Bij het ver planten moet de oude wortelbal worden uitgeschud, terwijl alle slechte wortels wor den verwijderd. Bij oude bollen moet vaak ook de ouderkant van de bol gereinigd worden. JMj het planten dient men voor zichtig om te gaan met de teere, brosse wor tels. Ze moeten goed in de aarde worden verdeeld, zonder dat ze daarbij afbreken, en tevens moeten ze eenigszins worden vastgedrukt. Ze moeten niet te veel worden begoten; de aarde moet integendeel den eersten tijd na het verplanten betrekkelijk droog blijven, aangezien de vorming van wortels hierdoor krachtig wordt bevorderd, terwijl natte aarde in dezen tijd licht rot ting der wortels ten gevolge heeft. Voor de verdere behandeling der amaryllis dient men te weten, dat de bloeistengel eerder zichtbaar moet worden dan de bladeren. Komen de bladeren het eerst, dan komt er van de bloei niet veel terecht. Als men de bloeistengel ziet doorbreken, mag men be ginnen met meer te gieten. fleuriger maken, dan kan men er een der op de afbeel ding aangegeven garnituren op aanbrengen. Nu wc weer goed en wel In den winter zijn beland (al lijkt het er wat de tempera tuur betreft voorloopig nog niet veel op), nu is het met onze kleeding weer al wol, wat de klok slaat. Wollen stoffen in de meest uiteen- loopende kleuren: roestbruin, rood-bruin, terra, kastanje bruin, groen, blauw en bo vendien effen, zoowel als ge streept, en geruit. De afwer king dor japonnen bestaat veelal uit een garneering in wit of zachte kleuren, dan wel uit stiksels, biezen of plooien. De keuze is hier wel haast onbeperkt. Onze af beeldingen zijn er een kleine greep uit. Met eenvoudige middelen worden hier de mooiste effecten verkregen. Afbeelding K. Links' een jeugdig toiletje van groene en bruin-geruite wollen stof, opgevroolijkt door een befje en manchet ten in licht beige kleur. De japon sluit op zijde met lich te knoopen. Rechts een japon van roodö wollen crêpe, versierd mot dichte stiksels op schouder pas en ceintuur. Een in zijn eenvoud uiterst flatteus ja ponnetje, speciaal voor jonge meisjes. Wil men het wat Afbeelding K. Mantelcostuums hebben het voordeel, dat men in een verwarmde kamer het jasje kan uittrekken en er toch elegant blijft uitzien. Links ziet men een mantelcostuum van ge ruite stof, waaronder de hooge hals van de pullover zichtbaar is. Rechts hebben wij een mantelcostuum van soepel fluweel met oen blouse van doffe, witte crêpe Georget- te, waarvan de jabot ^zichtbaar blijft. Van de beide mantelcostuums zijn knippatronen verkrijgbaar tot en met maat 46 a f 0.58 per stuk en van de beide blouses even tot en met maat 46 a f 0.40 per stuk. Afbeelding L. HET MAKEN VAN KOFFIE-EXTRACT. Kent n reeds konde koffie? De liefde van vele mannen gaat via een kopje koffie, want goede koffie is voor hen het toppunt van genot. Verstokte jong gezellen zijn zelfs van meening, dat een vrouw nooit goed koffie kan zetten, omdat haar het geduld ontbreekt, druppelsgewijs het kokend heete water op te gieten. In derdaad is dit zeer tijdroovend. Volgens de oude opvatting moet koffie „zoo zwart als de nacht, zoo heet als de hel en zoo zoet als de liefde" zijn. Tegen woordig zullen er niet veel menschen zijn, die voor zulke koffie iets voelen. Wij heb ben nu andere idealen op dit gebied. Ook met de Turksche koffie staan wij op ge spannen voet, hoe beroemd deze overigens .ook is. Turksche koffie is n.1. dik vloeibaar, omdat het koffiedik wordt meegedronken. De koffie heeft op zijn reis naar het Noor den dan ook groote veranderingen doorge maakt.. De eerste jaren, waarin men in ons land koffie dronk, werd deze nog met stroop zoet gemaakt en de boeren in de Scandinavische landen vinden ook tegen woordig nog koffie niet de moeite waard, als er niet een flinke scheut jenever in wordt gedaan. In deze landen drinkt men ook gaarne een mengsel van koffie en ca cao, wat werkelijk goed smaakt. Over het algemeen treft, men de opvattingen aan, dat goede koffie door melk wordt bedor ven. Men moet room nemen, als men waar de hecht aan een werkelijk goed kopje koffie. Verder is het ook van veel belang, dat men steeds versch gebrande koffie neemt. Aangezien dat in een huishouden niet zonder meer mogelijk is, moeten de boonen droog, maar niet te warm worden bewaard in een goed afsluitbare blikken bus. Voor een halve liter goede koffie-extract heeft men 30 gram gemalen koffie noodig.1 Afbeelding L. De hooggesloten japon links is van blauw wollen drago- maalslof vervaardigd. Schou- derpas en mouwen vormen één geheel. De knoopsluiting op den rug geeft een smaak volle onderbreking aan het rugvlak. Onder de ellebogen zijn op de mouwen plooistuk- ken aangebracht, evenals op vier plaatsen in den rok. Bij zonder aardig en gekleed staat de smalle kraag, waar van de uiteinden in een los se knoop worden gelegd. De middelste japon van onze afbeelding is van roestbrui ne, dikke, gladde stof; voor rugzijde en ceintuur zijn met biezen gegarneerd. Zeer apart zijn bij deze japon de drie kwart mouwen. De ceintuur sluit met twee groote houten of metalen knoopen. De laat ste japon bestaat uit twee deelen. De stof is blauw-wit of bruin-wit gestreept. Als garneering dienen donkere knoopen en twee zakjes aan de voorzijde. Een bijzonder practische, warme japon voor de koude dagen. - Patronen? Op welke wijze men de koffie filtreert, hangt af van de eigen voorkeur. De beste resultaten worden wellicht bereikt met koffiefilters, die afgesloten kunnen worden en zoodanig geconstrueerd zijn, dat het koffiedik zelf als filter dient. Het wordt op deze wijze bijzonder afgetrokken en men vermijdt de nadeelen, die zich voor doen bij het gebruik van filtreerpapier en koffiezakjes. De hoofdzaak is echter onder alle omstandigheden: fijn gemalen koffie en kokend heet water. De kan wordt van tevoren met heet water uitgespoeld, zoodat zij warm is; nog beter is het, om de kan tijdens het filtreeren in een heet waterbad te plaatsen, waarin zij ook warm wordt ge houden, totdat het tijd is om haar op tafel te brengen. De cafeïne, welke zich in de koffie be vindt heeft schadelijke gevolgen, wanneer men er te veel van gebruikt. Voor deze schadelijke gevolgen is men niet alleen vatbaar, wanneer men van nature weinig weerstandsvermogen heeft of zenuwachtig is, maar evengoed, wanneer men bezighe den heeft, die aan de zenuwen hooge eischen stellen. En dat is in dezen tijd van gejaagdheid bij de meesten het geval. Daarom is koffie Hag aan te bevelen; hier aan is wel de cafeïne onttrokken, doch het aroma heeft hierdoor niet in het minst ge leden. Wanneer men er niet speciaal op merkzaam op wordt gemaakt, kan men 't verschil tusschen cafeïnevrije en cafeïne- houdende koffie ternauwernood proeven. Men kan ook koude koffie maken, die zeer geurig is. Voor 8 personen heeft men 160 gram fijn gemalen koffie noodig, die men met L. koud water tot een papje aanroert. Dit papje doet men in een por seleinen filtreerkan, waarna men er beetje na beetje nog *4 L. heet water op giet en wel verdeeld over een grooten tijdsafstand. Het zoo verkregen koffie-extract wordt nu met koud ongekookt water tot de ge- wenschte sterkte aangelengd. Eerst kort voor het gebruik wordt de porseleinen kan in een heet waterbad geplaatst en daarin gelaten, tot zij de juiste temperatuur heeft verkregen. Het is van belang, uitsluitend porseleinen vaatwerk te gebruiken bij het zetten van koffie, aangezien metalen altijd een harde, onaangename bijsmaak aan de koffie afgeven. AARDIGE KETTINGEN.... VAN HOUT EN WOLI de fluweel gemaakt. Van deze japon, die zoowel 's namiddags als 's avonds voor de meeste gelegenheden kan worden gedra gen, zijn knippatronen verkrijgbaar in alle maten a f 0.58 per stuk. Deze aantrekkelijke japon is van zwart fluweel gedacht. De eenvoud van het ge heel wordt door de smaakvolle sieraden slechts geaccentueerd. De eenigszins schuin loopende rij strassknoopen maakt het fi guur nog slanker. De hoed is van het zelf- De mode komt ons tege moet en stelt niet meer zoo veel prijs op „echte" sieraden, die voor de meesten toch on bereikbaar zijn. Zij schrijft fantasie-sieraden voor die voor geen enkele beurs bezwaar opleveren. Bijzonder aardig zijn de zelfgemaakte kettingen, waarvoor wij niets anders noodig hebben dan wol of parelkatoen in ver schillende kleuren en een aantal groote en kleine houten kralen. De eenvoudigste ketting bestaat uit twee een- eenvoudige gedraaide snoeren wol of pa relkatoen, die om elkaar zijn geslagen. De ze ketting kan naar willekeur hier en daar worden onderbroken door houten kralen, die in goed bijpassende kleuren zijn om woeld met garen. De afbeelding laat zien, hoe dit gebeurt. Het moet netjes worden ge daan, anders is het effect bedorven. Een aardig contrast verkrijgt men reeds, door wel en niet omwoelde houten kralen met elkaar af te wisselen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 20