Naburige aardbeving Plaatselijk Nieuws. Langendijk Uit Bergen. Zaterdag 5 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9630 Jubilea aan den Burgemeester Van Spengler herdenkt zijn 12%-jarig ambtsjubileum. 25-JARIG BESTAAN VAN DE GEMEENTELIJKE GASFABRIEK. NOORDSCHARWOUDE. 6 Januari herdenkt de burgemeester dezer ge meente zijn 12%-jarig ambtsjubileum. 6 Juli 1922 volgde Jhr. van Spengler, die toen reeds eenige jaren burgemeester van Zuidscharwou- de was, den heer C. Brinkman als zoodanig op. Onder zijn bestuur is o.a. tot stand gekomen de wegverbetering in deze gemeente, het nieuwe raad huis, de verbetering van de Mosselenbrug in samen werking met de banne en het 1 December j.1. geopen de nieuwe gymnastieklokaal, waarover zooveel te doen is geweest. Heden (Zaterdagmiddag) zal dit jubileum in open bare vergadering worden herdacht. Jhr. Van Spengler in zijn werkkamer van het voormalige raadhuis. DE GASFABRIEK. De herdenking van het 25-jarig bestaan der Ge meenschappelijke Gasfabriek voor Langendijk en St. Pancras zal plaats vinden ten raadhuize van Noord- scharwoude op 8 Januari. Een 50-tal personen zijn tot deze bijeenkomst uitgenoodigd. We vernemen, dat de heer J. Kroonenburg, burgemeester van St. Pancras en voorzitter van de Gemeenschappelijke Lichtbedrijven, de herdenkingsrede zal houden. In Concordia zal een gasdemonstratie gedurende 4 da gen worden gehouden, waarvan men ons meedeelde, dat die bijzonder interessant zal zijn en waar voor de huismoeders, die gas voor verwarmings- en andere doeleinden gebruiken, zeer veel zal te leeren zijn, daar met het nieuwste op dat gebied zal worden ge demonstreerd. INCIDENT IN EEN MOSKEE. Tijdens bezoek van den Bey van Tunis. Parijs. Uit Tunis wordt gemeld, dat op 1 Janu ari in de groote Moskee aldaar incidenten ontstonden tijdens een bezoek van den Bey van Tunis, commu nisten en nationalistische inboorlingen zouden ge tracht hebben in de Moskee tot den Bey door te dringen om hem opheffing van de verbanning van eenige agitators te verzoeken, die na de bloedige op standen in den afgeloopen zomer naar het Zuiden van het land zijn verbannen. De politie arresteerde in de Moskee verschillende personen. De resident- generaal heeft in verband met de gebeurtenissen tien Tunesische advocaten en kooplieden gestraft met in trekking van hun verblijfsvergunning. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Amsterdam, 4 Jan. Op de Passeerdergracht 8 is door de douanen een geheime distilleerderij opge spoord. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben douane-beambten daar een inval gedaan. Men was daar juist op een der bovenverdiepingen druk aan het werk. Op heeterdaad betrapt was ont kennen niet mogelijk. Alle toestellen, die gebezigd werden bij de distillatie werden overgebracht naar het Oost-Indisch Huis. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Apeldoorn. Donderdagavond is te Apeldoorn op den onbewaakten spoorwegovergang in den Water- looschenweg de 16-jarige v. G., wonende aldaar, door den trein, die het traject ApeldoornZwolle berijdt, gegrepen. Zijn letsel beperkte zich tot een gebroken linker bovenbeen. Dokter Bouwman verleende hem ter plaatse geneeskundige hulp. Op diens advies is hij naar het ziekenhuis aldaar overgebracht. De trein leed geen noemenswaardige vertraging. BANKOVERVAL TE MANCHESTER. Londen. Te Manchester is gisteren een overval op een bank gepleegd. De chef en zijn bediende wer den kort voor het sluiten van de zaak door twee gemaskerde met revolvers gewapende mannen aan gevallen, gebonden en gekneveld. De indringers maakten ongeveer 600. pond sterling buit en wisten In een gereedstaande aüto te ontkomen. Van verschillende zijden bij De Bilt bericht binnengekomen. In Limburg waargenomen. Het Koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut in De Bilt ontving van ver schillende zijden bericht over een omstreeks half vijf gistermorgen gevoelde aardbeving. Te De Bilt werd om 4 uur 6.8 minuten (tijd van Greenwich), dit is 4 uur 26,3 minu ten Amsterdamsche tijd, een naburige aard beving opgeteekend, zeer veel zwakker dan de beving in Noord-Brabant van 20 Novem ber 1932, om elf uur 56 minuten 's avonds, doch in sterkte ongeveer overeenkomende met een der zwakkere nabevingen tusschen 23 en 28 November. De seismograaf te Heerlen heeft de beving eveneens geregistreerd. Het Meteorologisch Instituut te De Bilt zal gaarne bijzonderheden over de beving vernemen van personen, die deze hebben waargenomen. Aardschokken in het Ruhrkolengebied. Uit Essen wordt gemeld: Vrijdagmorgen te 5.07 uur werd in het kolenge- bied aan de Ruhr een vrij krachtige, aardschok waar genomen, die ongeveer 2 seconden duurde. Vaststaan de voorwerpen raakten door den schok in beweging. (In het Ruhrgebied veronderstelt men, dat de be ving haar centrum in de onmiddellijke nabijheid heeft en is ontstaan door het instorten van gewel ven in stilgelegde verlaten mijnen. Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat deze aardschokken een minder locale oorzaak hebben, aangezien ongeveer tezelfder tijd op Nederlandsch gebied in Limburg eveneens krachtige aardschokken zijn waargeno men. Red.) Geen schade aangericht Nader wordt gemeld: Vrijdagochtend omstreeks half vijf zijn in Mid den-Limburg een of twee aardschokken gevoeld. Uit verscheidene plaatsen werden ons hieromtent be richten gezonden. Te Roermond voelde men eenige minuten voor half vijf een schok, die vijf tot zes seconden aan hield. De meeste inwoners werden uit hun slaap ge wekt. Hier en daar rinkelden ruiten en andere los staande voorwerpen. Te Venlo werden kort na elkaar twee schokken waargenomen, waarvan de eerste het sterkst was. Ook hier bleven de gevolgen beperkt tot het rinke len van ruiten, enz. Voorts werden de schokken gevoeld te Heel, Heyt- huizen, Weert, Baarlo en tusschen gelegen dorpen. NAAR DEN BELLAMY-STAAT. Een goed bezochte Propaganda-avond. Donderdag hield de Groep Bergen van de Bella- ray-Vereeniging een goed bezochte bijeenkomst, wel ke bedoeld was propaganda te maken voor de Bel- lamy-gedachte. De voorzitter, de heer C. Fleumer, opende met een woord van welkom en gaf dadélijk daarop den eer sten spreken van den avond, den heer S. Stam, uit Haarlem, gelegenheid tot het houden van zijn in leiding. De hedendaagsche wanorde. De heer Stam had als onderwerp gekozen: „De hedendaagsche wanorde" en begon met het uitspre ken van een korten Nieuwjaarswensen waarin hij deed uitkomen, dat „voorspoed" in den tegenwoor- digen tijd van malaise en depressie iets fictiefs was. Zelfs met de volle honderd procent energie kon de mensch tegenwoordig niets meer bereiken. Wij allen gaan als schaapjes naar de slachtbank zeide spr. Dit onheil echter is te voorkomen, als de geheele menschheid méde bouwt aan een maatschappij, zoo als Bellamy zich die reeds in 1887 had gedacht. Alleen een complex van allerlei denkrichtingen kan de idéé „Gelijkheid voor allen" verwezenlijken. De geldtyran, die ons alle zon uit het leven heeft geroofd, dient in de eerste plaats krachtig te worden bestreden. De oplossing van het moeilijke vraagstuk wortd helaas door velen niet begrepen, juist omdat die oplossing zoo eenvoudig, zoo simpel is. Een mooie, edele gedachte, als die van Bellamy kan alleen door waarachtige idealisten worden uit gedragen en verspreid. Wat wij voor hebben, dat is de evolutie, aldus spr. De menschen loopen nu rond nu stikdonkeren nacht en zij vergeten, dat het eenige lichtpunt is de Bellamy-gedachte welke ongetwijfeld den duiste ren nacht zal maken tot een zonnigen dag. Hoe lang zal dat duren? vroeg spr. zich af. Dat ligt aan de menschen zelve. Zoodra de menschheid zich ervan worde bewust, dat enkel en alleen de Bella my-gedachte licht kan brengen in de duisternis, zal alle ellende verdwijnen. Nu zijn er paleizen volgepropt met goud; pakhui zen vol met goederen en nog zijn er millioenen die tekort komen. Maar de macht van het gouden kalf mag niet blijven voortbestaan. Spr. belichtte vervolgens op schrille wijze de te genwoordige maatschappelijke toestanden en ver houdingen en kwam tot de conclusie, dat de arbei der en de middenstander zelf schuld droegen aan de heerschende wantoestanden. Alleen een volkomen samengaan; een nauw zich aansluiten kon leiden naar gelijkheid voor allen, meende spr. De mensch is niet anders dan een koopwaar door de schuld van den geldduivel. Daarom weg met het geldsysteem; voor alles dient het geld veilig te worden gesteld. In deze maatschappij waren volgens spr., geen betere toestanden te verwachten De voorstanders der Bellamy-geddchte doen niet mede aan politiek, toch zullen ze strak genoodzaakt zijn met het stembiljet in de hand, zich een plaats te veroveren ter verwezenlijking van hun ideaal. Spr. voelde zeer goed, dat men er nog lang niet was, doch eens zou toch de tijd komen, dat de Bel- lamy-staat niet langer een droombeeld zou zijn. Alleen door de afschaffing van het geld, zal de mensch rijk kunnen worden in de volste beteeke- nis van het woord, meende spr. Talloozen zijn er, die meenen dat dit ideaal toch nooit zal worden verwezenlijkt. Dat zijn de lamlen- digen, die liever bij de pakken blijven neerzitten, dan mede te strijden om het doel te bereiken. Alleen zij die wakker blijven en de oogen open houden voor al wat er om hen heen gebeurt, kunnen berei ken, wat Bellamy wilde. Zijn aanhangers hopen spoedig de deuren te openen, welke toegang geven tot een nieuwen staat. Helpt allen daartoe mede, aldus eindigde spr. zijn inleiding. (Applaus.) Van chaos tot welvaart. De tweede spreker, de heer M. C. Bouwmeester uit Haarlem, wees er allereerst op, dat de leden der Bel lamy-Vereeniging allen vrienden waren, omdat rijk en arm geen rol mer speelden. Spr. stond hier als werklooze, terwijl voor hem een fabrikant gespro ken had. De Bellamy-gedachte is geen utopie, zooals. zoo- velen meenen, doch ze is eenvoudig en logisch. De heer Bouwmeester sprak uitvoerig over de hui dige maatschappelijke wanorde en de gevolgen daar van. De toekomst evenwel behoefde niet donker te wor den ingezien, wanneer de leuze „gelijkheid voor al len" maar eenmaal verwezenlijkt wordt. Een onrechtvaardige verdeeling der welvaart, .noemde spr. de schuld van alle ellende. In den loop der tijden heeft men een kapitaal-vorming gekregen in te.engen kring en dit kapitaal beheerscht den ge- heelen staat. Spr. stond uitvoerig stil hij de vele bezuinigingen door de Regeering-ingevoerd, zéér ten nadeele van allen en op den enormen belastingdruk, waaronder een ieder gebukt gaat. Dat vindt 'in den Bellamy-staat niet plaats! Ge lijkheid van aandeel in arbeid en opbrengst, dat is de manier om er te komen. De tegenwoordige wereld is krankzinnig; als door den duivel bezeten. Uit zucht alleen om meer en meer te bezitten, worden millioenen den dood ingedreven. Gelukkig, dat daartegenover talloozen staan, wien de oogen opengaan en die tot het besef komen, dat alleen de Bellamy-staat redding brengen kan. Alleen in een dergelijken staat is oorlog onmoge lijk. Gelijkheid is de eenige juiste verhouding tus schen menschelijke wezens. Die gelijkheid is alleen te bereiken door een eendrachtige samenwerking, door een gezamenlijken strijd voor de mooie gedach te van Bellamy. Spr. wekt ten slotte allen op, als lid toe te tre den tot de groep Bergen van de I.V.B. (Applaus.) De voorzitter dankte de sprekers voor hunne in leidingen en deelde mede, dat binnenkort een groep Schoorl zou worden opgericht en dat vijf nieuwe le den tot de groep Bergen waren toegetreden. Tooneelvereeniging „De Maskerspelers. De tweede wintcruitvoering van bovengenoemde tooneelvereeniging heeft plaats Dinsdagavond a.s. in de tooneelzaal van de Rustende Jager. Opgevoerd wordt „De Privé-Secretaresse", een blij spel in drie bedrijven, door A. den Hertog. Na afloop natuurlijk het traditioneele dansje, op de muziek van de Sonny Band. Willy Bogner, de bekende Duitsche ski-looper, won de internationale ski-wedstrijden, welke te Kongs- berg in Noorwegen zijn gehouden. Vereeniging Ontwikkelingsavonden. Een interessante avond staat allen te wachten die zich voor de politiek interesseeren en clan wel in het bijzonder voor de politiek in het Derde Rijk aan onze Oostgrens. De bekende historicus dr. W. van Ravesteyn komt namelijk Vrijdag 11 dezer des avonds om 8 uur in de voorzaal van de Rustende Jager spreken voor de ver eeniging Ontwikkelingsavonden en wel over: „De toestand in Duitschland". Ongetwijfeld een actueel en belangwekkend onder werp. Gymnastiekvereeniging „Be-Quick". De a.s. uitvoering op 19 Januari. Men verzoekt ons opname van het volgende: Zaterdag 19 Januari a.s. geeft „Be Quick" met haar ruim 200 werkende leden haar jaarlijksche uitvoering in „de Rustende Jager". Deze uitvoering geniet lang zamerhand een reputatie, welke zich tot ver buiten onze gemeentegrenzen gaat uitstrekken. Als Be Quick een uitvoering geeft, dan venvacht men van haar iets goeds, maar tevens ook iets nieuws te zien. Na het zien van alle vormen waarin zich Be- Quick's ontwikkeling manifesteert, komt men tot de overtuiging, dat de beoefening der gymnastiek het ware middel is, dat leiden kan tot een harmonische ontwikkeling van het lichaam, maar ook van den geest. Bij inzage van het ontwerp-programma blijkt, dat dit weer met grooter zorg is samengesteld. Zoo als reeds gezegd, bevat dit programma inderdaad voor „elk wat wils". Zelfs de nieuwe kleuterklas (leeftijd van 47 jaar) zal haar oefeningen demon- streeren. We mochten reeds op diverse afdeelingcn een kijkje nemen en hebben kunnen constateeren, dat met veel ambitie wordt gewerkt al moeten er in dc nog resteerende dagen nog vele .ruwe kantjes glad geschaafd worden. Behalve het toestelturnen zal worden gedemon streerd met: vrije oefeningen, stok-, knots-, rythmi- sche- en Niels-Bulc-oefeningen, terwijl dc damesafdee- ling eveneens uit zal voeren de houdin*s-, lenigheids- en bewegingsoefening, welke zoo juist is verschenen als zijnde bestemd voor de groote Bondsfeesten van het K.N.G.V., te houden in 1935 te Amsterdam. Met deze oefening behoort „Be-Quick" mede tot één der eerste vereenigingen in Nederland die deze oefening in het openbaar vertoont, hetgeen zeker getuigt van groote activiteit. Resumeerende, wacht het publiek weer een mooien en leerzamen avond op turngebied en wij twijfelen niet, of de zaal van „de Rustende Jager" zal even als vorige jaren wel weer goed bezet worden. Intus- schen wenschen wij de vereeniging bij voorbaat goed succes!. OPENBARE VERKOOPING. Donderdag j.1. had in het Noord-Hollandsch Koffie huis ten overstaan van Notaris van Leersum te Win kel en ten verzoeke van den heer K. Rezelman al hier, de openbare verkooping plaats van een perceel weiland aan het Laantje en een woon- en winkel huis in de Nieuwstraat. Bij opbod en afslag kwam het weiland tot een bedrag van f 2840 en het huis tot een bedrag van f 940. Dus tezamen f 3780, voor wel ken prijs de perccelen werden opgehouden. CONCIËRGE OPENB. LAG. SCHOOL. Door B. en W. is uit het groot aantal sollicitanten voor conciërge aan onze Openb. Lag. School de vol gende alfabetische voordracht opgemaakt: K. Honing, J. J. Smit en J. Winkel. VERHURING BOERENPLAATS. Het boerenplaatsje aan den Groeneweg, eigendom van de Provincie Noordholland, onlangs ten over staan van Notaris C. L. van den Bergh alhier in café Cérès voor den tijd van drie achtereenvolgende jaren, ingaande 7 Jan. j.1. publiek verhuurd, is ge gund aan den hoogsten bieder op één na, den heer W. Eriks alhier voor f 530 per jaar. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Donderdag j.1. niet bijzonder groot. Hoogste noteering was f255 voor een koe, afkomstig van den heer D. Smit, Alk maar aan den heer P. Wit, slager te Den Helder. 30 ets. werd besteed. De handel was goed; er liepen nogal menschen om vette koeien. Om dezen tijd van 't jaar heb je nogal handel in den stal van Boontjes van kalfkoeien; voor deze beesten is het wat koud op de markt, die handel was heel goed. Vermeld kan worden, dat de heer G. Boontjes er 6 stuks kalfkoeien en 3 vaarzen verkocht, dus dat was nogal iets. Hoogste noteering was f 185, vaarzen tot f140. De handel in geldekoeien was matig. De vaarzen werd duur verkocht, handel goed, hoogste noteering f 135. De handel in graskalveren geod. Met de nuchtere kalveren was het iets kalmer. Veel paarden waren er aangevoerd, alleen de heer K. Stammes voerde er 12 stuks aan, waarvan hij 5 heste paarden verkocht; er waren er bij voor de Wieringermeer, hoogste noteering f 350. De handel in schapen was weer stug. In bokken en geiten weinig handel. Veel varkens handel vlug, hoogste noteering 16% ets. Biggen en schrammen handel zeer kalm. Op de kippenmarkfwas de handel goed. Als spinnen in het web. Manschappen van de brandweer te Leith (Schotland) bezig met het repa- reeren en schoonmaken van den toren waarop de brandslangen in de open lucht gedroogd worden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9