Paderewski gaat weer concerteeren. De Langendijker Groentenveilingen. Bakkersnachtarbeid. n i I I flink Woon= en Winkelhuis Advertentiën. Staatspresident, pianist en kluizenaar. Paardedekken J. NOBEL, „C U r t a"-Veegeneesmiddelen Fa. Gebr. ROTGANS LEZING Mw. A. C. WIERSMA-Risselade Adverteert in dit blad. Plaatselijk Nieuws. De vergadering van de Provin ciale Commissie stelde te leur. - Weinig hoop op behoorlijken steun. - Aanpassen is het parool. - 1935 zet slecht in. Slecht weer. - Weinig vraag. - Lage prijzen. - Slappe handel. - Aardappelen la ge prijzen. - Idem peen en bieten, ondanks geringe aanvoeren. Weinig aanvoer van bloemkool. - Redelijke prijs. - Uien een weinig beter. - Aanvoer rammenas. - Bui tengewoon slechte markt voor Deensohe witte kool, veel is on verkoopbaar. - Hetzelfde geldt voor gele kool. - Idem voor roode. - Op het laatst der week iets beter. De vergadering van de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noordholland, vroeger van bijzonder weinig gewicht, is thans een evenement geworden in het organisatielevcn der tuinders. Dan toch komen de kopstukken samen uit de tuinders-organisaties van de geheele provincie om samen over de belan gen van den tuinbouw en die der tuinders onder de oogen te zien. Dan zijn daar bij elkaar de stoerste anti-rcvolutionnair en de meer of minder heftige strijder van den klasscstrijd. De laatste jaren is er ook aanwezig de lieer Valstar, de regeeringscommis- saris voor den tuinbouw, die dan een rede houdt, waarbij hij het verleden, heden en de toekomst van den tuinbouw belicht. Mochten de tuinders de ver wachting hebben gekoesterd, dat deze regecringscom- missaris den mocdcloozcn onder hen en die zijn er iégenwoordigd ongetwijfeld velen) een riem onder het hart zou hebben gestoken, door b.v. eenige zeker heid te geven, dat do steun nog wel zou worden opgevoerd, zoodat er geen zwarte armoe zou moeten worden geleden, zij zullen zeer teleurgesteld zijn ge weest over den inhoud van diens rede, waarvan aan passing de alpha en de omega, het begin en het einde was. Klanken van strijd voor een betere steun regeling werden er niet vernomen en men heeft, naast de pogingen om een eenigszins beteren toe stand voor de tuinders te scheppen, slechts af te wachten, hoe het verloop der dingen zal zijn. In den kring van veilingsverecnigingen is er natuurlijk ook niets meer te venvachten aan strijdbaarheid. Deze zal door de standsorganisaties moeten worden ont plooid en aan haar zal het zijn het bewijs te leve ren, dat de tuinbouwer bij de tegenwoordige steun regeling ten ondergaat in den tijd, dat getracht wordt de moeilijke aanpassing tusschen het verleden en de toekomst te verkrijgen. Buitengewoon hard zijn de slagen, die aan Langen- dijk en omstreken op den tuinbouw neerkomen. Ge durende het jaar 1934 hebben de tuinders dat, finan cieel gesproken, op gevoelige wijze ondervonden. En 1935 zet nog slechter in Het buitengewoon zachte weer der laatste weken heeft al heel wat be dorven, eerstens doordien do kwaliteit der stapel producten al ernstig heeft geleden en tweedons, door dien het gewicht danig is achteruitgeloopen, omdat het mes er bij het schoon houden diep moest wor den ingezet. Onder deze omstandigheden is het te begrijpen hoe de tuinders naar echt winterweer verlangen. Dan toch is er kans, dat de prijzen oploopen, omdat de vraag uit binnen- en buitenland dan toeneemt en de bewaarkool in betere hoedanigheid blijft. De han delsovereenkomst met Duitschland toch opent wel gunstige pez-spectieven voor den uitvoer, ais de be talingen maar wat geregeld gaan. De handel in tuinbouwproducten aan onze groote groentenveilingen was in de afgeloopen week weer alles behalve opgewekt. Er was zoo goed als geen vraag uit het buitenland en ook het binnenland vraagt nog maar weinig. Ook met de beschikbaar stelling van groenten aan wcrkloozcn loopt het nog niet van een leien dakje, zoodat de markt daardoor nog maar weinig werd verlicht. Aan aardappelen werd weer maar weinig aange voerd. Voor blauwe eigenheimers werd f 2.20 tot f 2.40 betaald, voor een enkel klein en mooi partijtje iets meer. Bevelanders brachten f 2.20 op en voor Friso werd f 1.60 betaald, alle zeer lage prijzen. Ook was dc aanvoer van wortelen niet groot. On danks dezen geringen aanvoer bleven de prijzen laag. Do hoogste prijs, die voor grove werd betaald, was f 1; verschillende partijtjes brachten nog 1 a 2 dubbeltjes minder op. Voor kleine werd 60 a 70 ct. betaald. Ook voor bieten bleef de belangstelling matig. Hoe wel de aanvoeren klein waren, lieten dc prijzen veel te wenschen over. Voor mooie kleine sortcering werd f 1.301.60 besteed, terwijl grove voor f 0.400.70 werden verkocht. Slechts aan de veiling van ae Langendijker Grocn- tenccntralo werd nog bloemkool verhandeld. De prij zen liepen nogal uiteen. Mooie groote reuzen van eerste kwaliteit, liepen tot ruim f 1, iets kleinere of eenigszins afwijkende kwaliteit brachten een pa,ar gulden minder op. Voor lichtere werd f 1.50 tot ruim f 2 betaald. Tets williger was de markt voor uien gestemd, of schoon dc prijs nog verre beneden den productie prijs bleef. Grove uien werden verkocht voor f2.20— 2.S0, gewone uien voor fl.80-2.10 met kleine uit zonderingen. Voor nep werd f 1.70 a f 1.80 besteed en voor drielingen f 1.301.4C. De aangevoerde rammenas bracht f 1.401.70 op. Droevig was het gesteld met de verschillende sluit- koolsoortcn. De Decnsche witte kool had ten zeer ste onder de slechte stemming te lijden; het aanbod overtrof verre de vraag. Gevolg was, dat er veel doordraaiden, waarvoor 50 cent per 100 Kg. werd betaald. Zij gingen naar de koeboeren. De mooiste grootste kool bracht voor eerste soort fl.301.50 op, kleine f0.70 of iets meer. De verkochte tweede soort gold van f 0.70—1. De allermooiste gele kool werd voor fl.301.70 verkocht, grootere voor fl— 1.20. Voor tweede kwaliteit werd fl1.20 betaald. Veel bleef echter onverkocht. Roode kool van 3 pond bracht nog het meeste op, f 2.302.80, op 't eind van de week voor enkele partijties iets meer, tot f3.50. Kool van 4 pond gold fl.802, grootere fl.401.60. Tweede kwaliteit bracht 40—60 cent minder op. Veel bleef ook onverkocht. IN PLAATS VAN KAARTEN. Hiermede geven wij U kennis van de geboorte van onze Dochter Dieuwertje. Jb. ERIKS. N. ERIKS—Rademaker. Schagerbrug, 5 Jan. 1935. Het Distsictshoofd der Arbeids inspectie in het 6e district brengt ter algemeene kennis, dat door J. M. Schneiders, Broodbakker te HARENKAR SPEL/, bij hem is ingediend een verzoek om vergunning, als bedoeld bij art. 38 der Arbeidswet 1919 lot het verrichten van bakkersarbeid tus schen 8 uur n.m. en 5 uur v.m, in diees broodbakkerij, gelegen Tuitjen- horn H 23. Gedurende veertien dagen na heden bestaat voor belanghebbenden de ge legenheid te zijnen kantore te Haar lem, Wilhelminastraat 53, zoowel mon deling als schriftelijk tegen de inwilli ging van dit verzoek bezwaren in te brengen. Het Districtshoofd voornoemd. LANGEND IJ K KOLFWEDSTRIJDEN VAN DEN LANGENDIJKER KOLFBOND. De derde ronde van den kolfmatch, gespeeld tus schen de clubs, aangesloten bij den Langendijker Kolfbond, had den volgenden uitslag: Superieure korpsen: Vriendenkring, Noordscharwoude: C. Langedijk (314) 124 p.; G. Hop (250) 126 p.; G. Deutekom (244) 140 p. Volharding, Oudkarspel: C. Vlug (279) 153 p.; P. Gelder 270) 141 p.; P. Langedijk Cz. (259) 131 p. Eerste klasse: Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude: G. Mettes (263) 13S p.; D. Rijper Sr. (258) 137 p.; D. Rijper Jr. (311) 143 p. Bijeen als Vrienden, Oudkarspel: O. Bakker (255) 128 p.; P. Kostelijk (241) 125 p.; A. Eecen (243) 147 p. Op Maat, Zuidscharwoude: P. Goet (270) 131 p.; J. Reijne (184) 62 p.; P. v. d. Welle (212) 123 p. Tweede klasse Op Maat, Zuidscharwoude: J. du Burck (202) 125 p.; C. Berkhout (276) 150 p.; M. Vlug (214) 110 p. DE OPMERKELIJKSTE POOL VAN ONZEN TIJD. Ignaz Jan Paderewski, de beroemde Poolsche pianist cn staatsman, heeft na een onderbreking van jaren, besloten zijn concert-tour- nées te hervatten. In een rustige villa aan het meer van Genève leeft teruggetrokken: Paderewski, omtrent wien menig een niet weet, dat hij nog op aarde verkeert. Paderewski behoort tot degenen, die jaren lang zwijgen om plotseling weer in de open baarheid te treden. Wanneer men met hem kennis maakt krijgt men van hem een overweldigenden in druk. Al is hij niet meer de ver maarde staatsman in „werkelijken dienst", hij moet nog altijd tot de zeer bijzondere burgers worderj ge rekend; hoewel hij zelf ontleent, dat hij thans met politiek iets uit staande heeft. Als men bij hem op bezoek is, kan men vaststellen, dat met regelmatige tusschenpoo- zen de telefoon rinkelt. Men vraagt hem om raad en geeft hem inlich tingen. Hij prefereert het intus- schcn met zijn gasten over Boeddha en Confucius te spreken of van mccning te wisselen over de pro blemen van het pianospel. Wanneer men Paderewski hoort uitweiden over de moderne piano stijl, waarin men weer eeuwige waarden tracht te leggen cn de holle virtuositeit poogt te overwin nen, kan men zich nauwelijks voorstellen, dat deze man in een gevaarlijke periode het staatsroor PADEREWSKL in handen heeft genomen. Maar even later zit men midden in de politiek en discussieert over de rol van Polen en het vraagstuk der nationale minderheden. Paderewski is zeker niet een van die zachtmoedige pianisten met de bekende fluweelen vingers. In den tijd, dat hij staatspresident was, verscheen er eens een man in zijn kamer, terwijl hij bezig was met de bestudeering van belangrijke acten. DCj indringer had een revolver bij zich, waarmee hij dreigde; hij wilde den president tot aftreden dwingen. De ontslag-oorkonde had hij bij zich. Even daarna werd Pa- derewski's vrouw, die in het ver trek daarnaast sliep, gewekt door een luid geraas. Verschrikt stormde zij de kamer van haar echtgenoot binnen, cn zij zag, hoe die een man hij de keel hield, dien hij zoo lang in alle maten in voorraad. Strengen, Karleidsels, Ploegleidsels, gezoomde Voetenvegers, Naaitouw, Greppellijnen, Kloklijnen, prima Wa gensmeer, Tuigensmeer. Consistentvet, Spenenvaseline Waschmachine-olie, enz., enz. De meeste merken Schaatsen, kunnen wij U zoo spoedig mogelijk leveren. Aanbevelend. St. Maartensbrug'. Te koop te Alkmaareen op eersten stand aan de Langstraat te Alkmaar. Inlichtingen bij JOH. APELDOORN Gessterweg 7 Alkmaar. j^.nsrsLfSLrsis.rsns.rs.rs,fsr^ï bij Rotgans verkrijgbaar Caporit-Terbolan ontsmettingsmiddelen. Vigantol tegen Engelsche ziekte (genezend en voorbehoedend) Poeder ter afdrijving van de nageboorte. Pulbit, middel tegen diarrhee. Droespoeder, tevens hoestpoeder voor dieren. Inwrijvingsmiddel tegen kreupelheden. Isurin veterinair tegen verstopping. Methyleenblauw „Hoechst" tegen snot bij kippen in tabl. van 1 gram en 0.3 gram. Gediplomeerd Drogist SCHAGEN door Schager Roosjes Gevraagd nette flinke werkster niet ben. 20 jaar. Mevr. BRONKHORST Rensgars, Schagen. van Leeuwarden, over het Doel v. d. Ned. Bond van Boerinnen e.a. pl.1. Vrouwen, in het café van den heer P. KOSSEN te St. Maartensbrug, op Woensdag 9 Januari 1935, des n.m. 2.30 uur. DAMES uit de Zijpe BEZOEKT ALLEN deze vergadering. Voorzien van werkman, mijn dank voor de vele aanbiedingen. S. BREEBAART, Kolhnrn. KRAAMVERZORGSTER gevraagd, voor 2e helft van Mei. Br. onder Ietter M Bureau van dit blad. Te koop: Een goedloopende Ford Touring'. te bevragen onder letter H Bur. van dit blad In ruil voor schoonhouden enz. ter beschikking Een moestuin metvruchtboomen Br. onder letter Z Bur. van dit blad. Vriendenkring I, Noordscharwoude: T. Kostelijk (241) 141 p.; L. Dekker (221) 120 p.; L. Mallekote (241) 130 p. Vriendenkring II, Noordscharwoude: K. Boot (239) 132 p.; G. Langedijk (219) 127 p.; J. Bakker (215) 157 p. Ons Genoegen, Noordscharwoude: A. Moeijes (183) 118 p.; C. Hopman (192) 131 p.; Sj. Maakal (206) 129 p. Personcele kolvers: K. Quant, Warmenhuizen, sup.-klasse (298) 155 p.; T. Mullcboom, Noordschar woude, le kl. (215) 129 p.; L. Stokman, Oudkar spel, 2e kl. (224) 125 p. De tusschen haakjes geplaatste getallen zijn de in dc 2 eerste ronden verkregen punten. I NOORDSCHARWOUDE. G. v. RijnA. Boot P. Koeman—W. Jonker A. JonkerJ. Bullooper A.. Kramer—G. Jonker Sjoelen le klasse. 17—1—2 1711—1451 8—3—9 1606—1596 15—1—4 1584—1402 12—8 1298—1306 met het hoofd tegen den muur sloeg, tot het slachtoffer om genade smeekte. Een eind verder lag de revolver op den grond. De aanran der was misschien daarom zoo spoedig buiten gevecht gesteld, om dat hij niet erg zeker van zijn zaak was: hij was door partijge- nooten tot de daad aangezet, maar geloofde er zelf niet erg in. Pade rewski liet hem door de wacht naar buiten brengen en on middellijk in vrijheid stellen. De dader is een van zijn trouwste aan hangers geworden. Dan heeft Paderewski het weer over de groote tournée naar Ame- ka, die hij al zoo dikwijls heeft uit gesteld, en nu in de naaste toe komst denkt te maken. Over (jen dood van zijn geliefde vrouw heeft hij zich nog niet heen kunnen zetten, ïjiaar hij is nu zoo ver, dat hij weer speelt. En hij blijft een schitterend causeur. Als het ge sprek op de familie komt, betoont hij zich een vurig voorstander van het aloude gezinsverband. „De grondslag van alles wat het leven ons schenkt, is de familie. Zonder haar zijn we sociaal en moreel ontworteld. Zou het gezin verwijnen, dan zou dat het einde betcckcnen van alle beschaving; en dat niet alleen: ook iedere moge lijkheid tot waar geluk zou ver dwijnen. Daarom zal de familie eeuwig blijven bestaan." Naar Paderewski's overtuiging sterven dc groote virtuozen lang zaam uit. „Wie van onze tijdgenooten be grijpt, wat een Rubinstein ver mocht?" Toch staat Paderewski niet afwijzende tegenover do nieuwe stijl. De ontwikkeling van het virtuozendom ziet hij h'storisch. Een jonge meester als Horowitz beschouwt hij als van de belang rijkste talenten. Maar hij is er niettemin van over tuigd, dat de zoogenaamde roman tische stijl eens terug zal kceren. Ook hier wandelsport. In de onlangs gehouden jaarvergadering van de gymnastiekvereniging „Hercules en Hygiea" werd besloten om ook hier de wanedlsport ter hand te ne men. Een drietal tochten zijn door het bestuur op het programma gezet en hoopt men 20 Januari dc eerste wandeltocht te houden, n.1. het traject Noord scharwoude (Nieuwe weg) naar Koedijk en terug. Besloten werd om ook niet-ledcn te laten deelnemen Het aantal te loopen K.M. zal respect, zijn 10.20 en 30 K.M. Burgerl. stand over de maaad Dec. 1934. Geboren: Geene. Gehuwd: Geene. Overleden: Pieter Langendijk, oud 86 jaar, weduw naar van Teetje Sijpheer; Pieter van Dijk. oud 71 jaar, weduwnaar van Teunisje Wortel. Arie Keeman, oud 63 jaar, echtgenoot van Neeltje Beek. Loop der bevolking over het afgeloopen jaar; Aantal inwoners op 1 Jan. 1934 2030. Aantal geb. in 1934 38; aantal ingekomen perso nen: 127. Totale vermeerdering: 165. Aantal overledenen in 1934: 17; aantal vertrok ken personen: 125. Totale vermindering: 142. Aantal inwoners op 1 Jan. 1935: 2053. SINT P*4 N r R A S Burgerlijke stand over de maand Dcc. Geboren en overleden: Geene. Gehuwd: Jacb Jong en Aaltje Wagenaar. Ingekomen personen: Anna Schenk, dienstbode, van Anna Paulowna naar No. 56; Dina Wilha. Aga- tha Wijker, huish. van Beverwijk naar No. 99; Grietje •Kwant, huish., van Zaandam naar No. 259; Christi- na Poulina van Eldert, z, b., van Alkmaar naar No. 92A. Vertrokken personen: Arie Hoogland Sen., zon der beroep, van No. 331 naar Alkmaar; Aaltje Wa genaar, zonder beroep, van v No. 258 naar Noord scharwoude. Overzicht der bevolking over 1934. Bevolking op 31 Dec. 1933: 766 m. 795 vr., totaal 1471. Ingekomen in 1934: 47 m. en. 50 vr., geboren in 1934 7 ra. en 15 vr., totaal 820 m. en 770 vr. Vertrokken in 1934: 43 m en 38 vr., overleden 4 m. en 6 vr. Bevolking op 31 Dcc. 1934: 773 m en 726 vr., to taal 1499. GALLANTSOOG Bevolking in 1834. De bevolking deer gemeente bestond op 1 .Januari 1931 uit: 552 m. cn 520 vr. in totaal 1072 inw. Geboren zijn in totaal 18 kinderen, waarvan 14 van het man nelijk cn 4 van liet vrouwelijk geslacht: Overleden zijn 4 mannen en 6 vrouwen. Ingekomen zijn 46 man nen en 35 vrouwen. Vertrokken zijn 47 mannen cn 59 vrouwen. Zoodat de bevolking op 31 December 193! bestond uit 561 mannen en 494 vrouwen, in totaal 1055 zielen, een teruggang dus van 17 zielen. Burg. Stand over de maanden Nov. en Dec. Geboren: Wilhelmus Adrianus, zoon van F. II. Stij- gers cn G. ITeddes. Petrus Johanncs Maria, zoon van C. .1. Verduin en A. Urscm. Getrouwd: Geene. (iverleden: S. Welles, oud 63 jaar. J. Wcndcl oud 83 jaar. Loop der bevolking over de maanden Nov. en December. Ingekomen: Nov.: Y. Blokker, van Den Helder, no. C 32. A. Smit, wed. v. d. Horst, van Barsinger- horn, n. A 38, inw. Dec.: D. Renooij, van Zijpe, no. 49. M. N. Geel van Wieringerwaard, no. C 49. B. Daalder, van Alkmaar, no. A 88. Suzanna Lorenz, uit Duitschland, no. A 86a. Vertrokken: Nov.: W. J. Bakker en gezin naar Barsingerhorn. A. C. do Wit naar Anna Paulowna. Dec.: E. Drijfhout naar Zijpe. N. Langereis haar Zijpe. H. Hoogland naar Zijpe. L. Salis naar Amster dam. S. v. d. Wal naar Bergen. R. Vermeulen en ge zin naar Den. Helder. NIEUWE N 1 EDO Ti P Burgerl. stand over de maand Dec. 1924. Geboren: Andrios, zoon van Wilhelmus Johanncs Keesom en Johanna Maria Ruiter; Neeltje, dochter van Meijert Jan Wijn en Neeltje Kooij. William Ber oerd. zoon van Christiaan Biesheuvel en Teetje Van Herwerden, Marinus Johann, zoon v. Johan Hunnen Dijkstra en Marie Schuurman (geboren te Alkmaar). Ondertrouwd en getrouwd: Geene. Overleden: Marijtjo de Boer. echtgenoote 'van Pie ter Leguit, oud 66 jaren, (overl. tc Alkmaar). VOOR PEDICURE GESLAAGD. Op het te Amsterdam op 3 Januari jl. gehouden examen van het Nederlandsch Genootschap tot be vordering der Voetverzorging (Koninklijk goedge keurd) slaagden onder medisch toezicht o.m.: De heer A. C. Admiraal, mevrouw S. M. Admiraal- Schram, de heer W. C. G. de Gelder, mejuffrouw S. M. J. Ran, de heer L. Wijdeman, allen te Alkmaar. DE BINNENLANDSCHE NIEUWJAARS- POSTVLUCHT. Een fiascol Vele ingezetenen ontvingen Zaterdagavond 5 Ja nuari hunNieuwjaarscorrespondentie. Wc herinneren ons den tijd, dat de Ncderlandsche posterijen het een eer vond om op Nieuwjaarsdag de ze correspondentie te doen bezorgen. Onze lokaalspoorwegen zijn of worden verdrongen door het autoverkeer. Zal de Nederlandsche Poste rijen zich staande kunnen houden? We vreezen, want het blijkt nu reeds dat ze niet mee kan komen! HUIS VERKOCHT. liet burgcrwoonhuis, staande in de Regentenstraat en eigendom van den heer T. Hockema is uit de hand verkocht aan den heer Joh. Schenk te Barsin gerhorn. GEMEENTE SCHAGEN. Ingekomen personen gedurende de maand Decem ber 1934. Blaauboer, Jan, C 71, van België; Wilken Wed. Jo han Fr. (Waiboer Trijntje). F 84. van Wieringer waard. Briefjes, Grietje, D 118, van Bergen (N.-H.); van de Graaf, Daniël. C 115k, van Sittard; Limmen, Jacob, K 42, van Amsterdam; Boone, Johanna Maria, C 83, van Barsingerhorn; Bakker, Cornelis, K 56, van. Oude Nicdorp; Bak, Cornelis en gezin, G 32a, van Frankrijk; Albers, Adrianus, en gezin. Kanaalstraat 12 van Gcleen; Bruins, Lubertus R, D 71 van Stad Dclden. Vertrokken personen: Verburg, Pieter, naar Wissekerke, Molenpad A 209; Zemel, Jansje, naar Zaandam, Oostzijde 145; den Hartog, Johanncs P., naar Diemcn, Dicmerkadc 28; Bicsboer, Christiaan, naar Amsterdam, Bikkers- gracht 64h; van der Molen, Pieter, naar Broek op op Langendijk A 243; van Scheijcn, Albert, naar Apeldoorn, Sprengeweg 21; Nuij, Gerardus Johan nes, naar Barsingerhorn, Kolhorn F 28; Oostendorp, Wil lem Chr., naar Alkmaar, v. Teijlingenstraat 4; Wis- meijer, Johanna Elisabcth. naar Amsterdam, .Tava- straat 175II; Kossen, Dirk en gezin, naar Anna Pau lowna, Breezand, Meerweg 69; van der Meer. Corne lis en gezin, naar Eindhoven, Hezerweg 346; Ilof- 'and, Jansje naar Den Helder, Bassingracht 150; Prins, Catharina. naar Zijpe. Burgerbrug A 51; Brüggeman. Cornelia F., naar Almelo, Oostmarsum- schestraat 299.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3