'WOUW, 0/X\ODL Altijd mooi en elegant. Elegant en practisch. Schoonmoeder-moppen. EEN ACHTERGROND VAN WAARHEID? SCHOONMOEDER WORDEN EISCHT TACT. door Elsa den HollanderLosser. In de humoristische bladen komen gere geld schoonmocdcrmoppen voor. Dat was overigens ook in den „goeden ouden tijd" reeds het geval. En een dergelijke langdu rige populariteit van zulke moppen moet ons, schoonmoeders, tot nadenken brengen. Op zichzelf is er toch absoluut geen reden, om zich over een schoonmoeder vroolijk te maken. Hoogstens zou men haar kunnen beschrijven als een moeder, die een kritie ke tijd doormaakt. Want dat is als regel wel het geval, vooral bij het krijgen van haar eerste schoonzoon of schoondochter. Wanneer een zoon trouwt, is dat voor de moeder meestal nog moeilijker, dan wan neer haar dochter zulk een stap onder neemt. Zij weet immers vooruit, dat in verreweg de meeste gevallen het jonge paar zich meer aansluit bij de familie van de vrouw dan bij die van den man. Toch worden na het sluiten van het huwelijk en soms zelfs nog eerder beide schoon- moeders gekweld door jaloezie. Zij waren tot nog toe gewend, om te zorgen voor het welzijn van hun kind, maar voortaan zijn zij uitgeschakeld. En als zij niet zeer ver standig zijn, zullen zij niet ontkomen aan het gevoel van de hen, die eendeieren heeft uitgebroed en haar kroost te water ziet gaan. Hoezeer een moeder haar kinderen ook liefheeft en voor hen verlangt te zorgen, zij moet ervoor zorgen, dat zij een krachtig persoonlijk leven blijft behouden. Dan zal zij ook den eersten, moeilijken tijd als schoonmoeder goed doorkomen, zonder haar pasgetrouwde kind door onredelijk optreden van zich te vervreemden. Nie mand zal haar daarom voor onverschillig houden; haar inzicht, dat volwassen en dus aan de moederzorg ontgroeide kinde- ren weg kunnen en moeten gaan, getuigt alleen van een opgewekten levensmoed. Als zij zoover zijn, kan de moeder eigen lijk niets meer voor hen doen en in geen geval moet zij trachten om invloed uit te oefenen op beslissingen, die het ionge paar zelfstandig behoort te nemen. Vaak meent een der beide schoonmoeders, dat zij het jonge paar door haar welgemeende raad gevingen over moeilijkheden heen kan hel pen. Zij vergeet echter, dat de jeugd meest al zulke raad in het geheel niet verlangt. Aan het begin van het leven is er nog een behoefte, om zelf ervaringen op te doen. Bovendien laten de jongelui zich bij het in richten van hun levenswijze en hun wo ning dikwijls leiden door wenschen, welke niet overeenkomen met die van de oudere generatie. En tenslotte moeten zij ook zelf den inhoud en het doel van hun leven lee- ren vinden. Het zou trouwens zeer verkeerd zijn, wanneer de jeugd zich maar alles liet voorschrijven door oudere menschen. Een moeder, die zich op den achtergrond houdt, zal zeer zeker niet gaan behooren tot de weinig geliefde schoonmoeders, waar men in de humoristische bladen om lacht in het dagelijksch leven de schouders over ophaalt. Dit op den achtergrond blijven is het moeilijkst, wanneer de jongelui met el kaar onaangenaamheden krijgen. En vroeg of laat komt dat in elk huwelijk wel eens voor. Het zou een groote fout zijn, wan neer men in zulk een twist partij kiest te gen de schoonzoon of schoondochter en nog afkeurenswaardiger is het, om het eigen kind tot onverzoenlijkheid te prikke- len. Zulk een poging tot intrigeeren zal zich tenslotte toch tegen haarzelf keeren, want vroeg of laat vinden de jongelui el kaar weer, om zich dan gemeenschappelijk te keeren tegen degene, die hun eendracht, trachtte te verstoren, al gebeurde dit ook met de beste bedoelingen. Ook de meest tactvolle schoonmoeder moet zich niet door financieele voordeelen ertoe laten verloken, om met het jonge paar samen te wonen. Haar aanwezigheid kost hun de vele uren, die zij als man en vrouw alleen met elkaar moeten doorbren gen om zóó samen te groeien, als wen- schelijk voor hen is. Ook een moeder, die reeds weduwe is, moet een op zichzelf staande figuur blijven met een eigen wo ning, al is deze ook nog zoo klein. Haar persoonlijk leven moet rijk aan indrukken en ervaringen blijven. Dit is zij tegenover elk van haar kinderen verplicht. Zij heb ben dan des te meer aan hun omgang met hun moeder. Haar bezoek is een vreugde en de kinderen zullen zooveel mogelijk haar gezelschap zoeken. Niemand zal op de gedachte komen, om van zulk een schoonmoeder grappen te vertellen. Besnot wordt alleen een schoonmoeder, die zich als een aanhangsel aan haar eigen kind vastklampt en geheel vergeet, dat zij in haar eigen jeugd, ook niet altijd aan haar moeders leiband wilde loopen, doch ver langde om haar leven zelf te leven en naar haar eigen wenschen in te richten. Bij het wasschen van sla moet men in het water een mespunt borax doen en dan de sla een half uur in dit water laten lig gen. Het zal blijken, dat de sla dan bijzon der frisch is. Een vuurvaste schotel, die .juist uit de oven is gehaald, moet niet op iets kouds worden gezet, aangezien hierdoor gemak kelijk barsten kunnen ontstaan. Een on- derzettertje van hout, kurk of iets derge lijks voorkomt dit. SLUIT DE KOUDE BUITEN! Wij beschermen onszelf tegen de binnen dringende koude en besparen op de dure brandstof, als wij deuren en ramen zorg vuldig afsluiten tegen de tocht. Dit geldt ook voor de deuren, want het is juist de aanhoudende stroom van koude lucht, die men aan de voeten niet eens meer voelt, waardoor meestal de onaangename ver koudheden ontstaan, waar ieder lid van het gezin op zijn beurt last van heeft. Om de reten af te dichten, worden eenvoudige viltrollen met kopspijkertjes zoo strak mo gelijk vastgespijkerd. Elke slordigheid bij dit werk wreekt zich, doordat er spoedig reparaties noodig zijn. De rolletjes, die niet strak zitten, zijn bovendien hinderlijk bij elk sluiten van de betrokken deuren of ra men. Bij de ramen moeten de reepen vilt nauwkeurig worden ingepast. Balkondeu ren moeten bijzonder zorgvuldig worden af gedicht. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro rekening 191919 t.n.v den knippatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactie van dit blad Muzenstraat 5 B. te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgehehceld. toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven? Bij het koken van pap of andere meel spijzen voorkomt men aanbranden, door 'n rauwe, geschilde aardappel in de pan te leggen. Eiken herfst en winter zijn wij er weer verrast over, hoe goed fluweel zoowel het gezicht als het figuur slaat. Deze stof is dan ook zeer geschikt voor elegante mantelcos- tuums en voor namiddag- of avondjapon nen. (A.) Links ziet men een flatteus en voor naam ensemble, bestaande uit een rok of japon en een driekwart lange mantel van zwart fluweel. De mantel is rijk met astra kan gegarneerd, ook aan de raglanmouwen. Verder ziet men op de afbeelding twee een voudig gehouden japonnen van sportieve snit, waarvan de middelste met stiksels is versierd en de meest rechtsche met een klei ne shawl van bedrukte zijde. (B.) Op deze afbeelding ziet men links een tuniekcostuum van Russisch mo del, gemaakt van donkergroen fluweel met een garneering van naturelkleurig vossen bont. De pas en de raglanmouwen worden geaccentueerd door metalen ^knoopen of clips. In het midden ziet men een voorna me namiddagjapon van zwart fluweel met plooien aan hals en ceintuur. Een spits toe loopend, opgelegd stuk doet het figuur slanker schijnen, terwijl de plooien van de rokpas uitgaan van één punt, waarop een clip wordt bevestigd. Rechts zien we ten slotte een gezelschapsjapon van goudbruin fluweel met een garneering van goudbro caat. Het de'colleté wordt afgezet met een I 5630 1 boo2 T 5633. Vlotte japon met moderne strik. Knippatronen verkrijgbaar tot en met maat 46 a f 0.58 per stuk Voor maat 44 heeft men ongeveer 3.75 M. stof van 100 c.M. breedte noodig. In de voorzijde van den rok is een stolpplooi aangebracht. Van dezelfde stof is de blouse met het aangeknipte schootje gemaakt. Een fleurige strik van geruite taf zijde wordt met een geknoopte pat- te vastgehouden. Het kleine op staande kraagje wordt, evenals de blouse zelf, op den rug gesloten. De ingezette mouwen zijn geheel glad. T. 5630. Jasje van kortharig bont of imitatiebont. Knippatronen ver krijgbaar tot en met maat 46 a f 0.58. Voor maat 4-1 heeft men on geveer 1.75 M. stof van 140 c.M. breedte noodig. Het vlotte jasje is getailleerd met groote revers, waar bij de smallere, hoog opstaande kraag aansluit. De mouwen ver- toonen op den onderarm eenige ruimte, doch zijn overigens geheel glad. T 5631. Blouse en rok. Knippatro nen verkrijgbaar tot en met maat 46 a f 0.58 voor blouse en rok teza men en a f 0.40 voor blouse of rok afzonderlijk. Voor maat 44 heeft men ongeveer 2 M. stof voor de blouse en ongeveer 1.S5 M. stof voor de rok noodig, beide 100 c.M. breed. De blouse is gedacht van fijngestrceptc wollen stof. Op het voorpand is een met knoopen bezet stuk gestikt, waarbij de strepen dwars loopen. De rok is van effen, donkere wol. De voorpas is aangeknipt aan de smal le voorbaan; beide zijn op de zijbanen gestikt. De rok wordt van boven aan een tailleband gezet. T 5031 T 5632. Mantel van sportief mo del. Knippatronen verkrijgbaar in alle maten f 0.58. Voor maat 44 •eeft men ongeveer 3 M. stof va 30 c.M. breedte noodig. De mante ls gedacht van genopte wollen stof. De voorpanden met de breed om geslagen revers zijn evenals d^ zakken op de zijpanden gestikt. De rug vertoont eveneens overlang- sche declingen, waardoor hij een licht aansluitend model verkrijgt. Langs de met een knoop versierde mouwen loopen stiksels, evcna1- langs de kraag, revers en zaklc- B rol, die van fluweel is gemaakt en door loopt over de armen. Van deze zes modellen stellen wij voor onze lezeressen knippatronen ter beschik king in alle maten a f 0.58 per stuk. De maat en het verlangde nummer nauwkeu rig opgeven. DE HOND IS ZIEK. MOET HIJ SOMS LAXEEREN? De huisvrouw staat bij haar dieren soms voor dezelfde moeilijkheid als bij een jong kind. Zij ziet, dat bijv. de hond niet in or de is, maar het dier kan niet, zeggen, wat het scheelt of waar het pijn heeft. Als zijn oogen dof worden, kan men daaraan ech ter zien, dat hij niet volmaakt gezond is. En al spoedig daarna verandert zijn aard; hij blijft stil in een hoek zitten; voelt niets voor loopen en springen en verliest zijn eetlust. Meestal is de oorzaak kouvatten op de maag of een z.g. bedorven maag; daarom houden wij het zieke dier warm en geven het wonderolie of soep van ha vermeel. Bovendien moet een zieke hond met liefde behandeld worden; het doet hem in zijn toestand bijzonder weldadig aan, als men goed voor hem is. Als er koorts bijkomt en met warm houden en laxeeren geen verbetering wordt bereikt, moet men den veearts roepen. Zijn voorschriften moe ten natuurlijk stipt worden opgevolgd. Bij een zieke hond komt het er voorna melijk op aan, om hem op krachten te houden. Warm houden en goede voeding zijn daarvoor het voornaamste. Het is aan te bevelen om een zieke hond om de twee uur te voederen en wel met versterkend voedsel, dat veel eiwit bevat. Tegen de stuipen, die zooveel honden jong doen ster ven, kan men een hond overigens vrijwa ren door inenting. Heeft de hond wormen, dan vraagt men den veearts om een worm- kuur voor te schrijven. Honden lijden ook vaak aan rachitis. Zij moeten dan zooveel mogelijk warm worden gehouden, hebben groote behoefte aan zonlicht en beweging en krijgen levertraan. Aan het gebit der honden wordt nog veel te weinig aandacht geschonken. Evenals bij een mensch is het zeer schadelijk, wanneer de tanden van een hond in zijn bek. langzamerhand ver rotten. Zij moeten door den veearts worden uitgetrokken. Eczeem is meestal een gevolg van te overdadig voedsel en te weinig beweging^ Soms hebben echter ook honden met een gezonde ^levenswijze ervan te lijden; dit zijn dan'dieren, die er door hun erfelijken aanleg zeer gevoelig voor zijn. Eczeem moet met alle kracht bestreden worden en wel met zinkzalf of zwavelpoeder, terwijl voor inwendig gebruik arsenicumhouden- de druppels worden voorgeschreven. Als de hond de zeer besmettelijke schurft heeft1 opgeloopcn, moet hij geïso leerd en met creosoot, en zwavel behan deld worden. Op den vierden dag wordt hij gebaad en opnieuw zorgvuldig ingewreven. Meestal is de schurft na 14 dagen weg; zoo niet, dan moet men de behandeling nog langer voortzetten. De drukte van het moderne straatver keer heeft bij honden soms hysterie ten gevolge. Ze worden zenuwachtig en ruste loos, werpen schuwe blikken om zich heen en rennen heen en weer, alsof zij door een plotselinge pijn worden gekweld. Deze aan vallen duren gewoonlijk niet lang, maar komen na een paar dagen weer terug. Men begint met laxeeren; daarna wordt de hond in een donker gemaakte kamer ge bracht, terwijl de veearts kalmeerende ta bletten voorschrijft. Het dier is dan meestal spoedig weef in orde. Het bestaan van de ze afwijkingen bewijst echter, dat ook een hond rust noodig heeft, als men niet wil, dat hij zijn goede eigenschappen verliest. WENKEN VOOR DE KEUKEN. In gebak kan men heel wat eieren be sparen, als men inplaats van een ei een eeüepel azijn in het deeg doet. Het deeg wcfl'dt ook bijzonder luchtig en mooi, als men er zure melk aan toevoegt. Als vleesch aangebrand is verwijdert men dadelijk de aangebrande korst en legt dan een paar schijven gekookte biet in de eaus, waar ze gelaten worden, totdat het vleesch klaar is, om te worden opgediend. De aangebrande smaak verdwijnt hierdoor volkomen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 4