De resultaten van Rome Uitvoer van kool naar Duitschland. KIJKEn is K0i9t>En bij CLOECK Wie ontvoerde Lindbergh's baby? Het afscheid van Laval. VLIEGRAMP IN BRITSCH-INDIE. Elf soldaten onder het toestel verpletterd. AARDVERSCHUIVING IN NOORSCHE HAVENSTAD. Een koudegolf in aantocht? De koude komt uit het Oosten. Was het Hauptmann? Nieuwe K.l.M.=diensten Boter en margarine. Na hel echec van de vlootconferentie Woensdag 9 Januari 1935, Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9633 COURANT. Int. Tekf. No. 20 Uitgave der N.V. vi. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent ^bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Een uitvoeriger mededeeling over den in houd der protocollen. ROME. Betreffende de Maandag door Laval en Mussolini onderteekende ItaliaanschFransche pro tocollen, is gisteravond om negen uur een uitvoerig officieel communiqué gepubliceerd. Ten aanzien van het bewapeningsvraagstuk luidt !het in dit officieele communiqué: „De Italiaansche en de Fransche regeering bepalen haar standpunt iri zake de gelijkberechtigingsverkla- ring van 11 December 1932 en erkennen, dat geen land door eenzijdige acties de verplichtingen, welke de bewapening betreffen, wijzigen kan en dat zij, in geval zulk een eventualiteit zich zou voordoen, el kander zullen raadplegen". Betreffende het Oostenrijksche en het Donaupro- bleem wordt verklaard: „De beide regeeringen verklaren, dat zij het er over eens zijn, den meest betrokken staten het slui ten van een non-interventie-verdrag in de weder- zijdscke binnenlandsche aangelegenheden aan te be velen en geen actie te ontketenen, noch te begunsti gen, welke ten doel heeft, met geweld de territoriale onschendbaarheid en het politieke of sociale regiem van een der deelnemende staten aan te tasten." Het verdrag, waarom het hier gaat, zou eerst tus- schen Italië, Duitschland, Hongarije, Tsjecho-Slowa- kije, Zuid-Slavië en Oostenrijk gesloten worden, d.w.z. tusschen alle buurstaten van Oostenrijk en Oostenrijk zelf en vervolgens open staan voor de toe treding van Frankrijk, Polen en Roemenië. Verder komen de Italiaansche en Fransche regee ring, bewust van de noodzakelijkheid, de onafhanke lijkheid en onschendbaarheid van Oostenrijk te handhaven, reeds thans overeen, dat, indien deze on afhankelijkheid en onschendbaarheid bedreigd zou den worden, de beide regeeringen elkaar en Oosten rijk zullen consulteeren. Dit consult zou later, door Italië en Frankrijk tot de overige staten worden uit gebreid, om van hun medewerking verzekerd te zijn Tenslotte wordt in het officieele communiqué nog medegedeeld: „De Italiaansche regeeringschef en de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken hebben een ver klaring van een algemeen karakter onderteekend, waarbij protocolair wordt geconstateerd, dat de, tus schen beide landen hangende voornaamste kwesties geliquideerd zijn en het voornemen der beide regee ringen wordt uitgesproken, de traditioneele vriend schap, welke beide naties verbindt, te ontwikkelen en in den geest van wederzijdsch vertrouwen aan het herstelwerk samen te werken. Bovendien wordt daarin vastgelegd, dat de beide regeeringen alle besprekingen zullen voeren, welke de omstandigheden zouden eischen." Rome neemt hartelijk afscheid van zijn Franschen gast. Gistermiddag heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Laval, Rome weer verlaten, om naar Parijs terug te keeren, Aan het station waren aanwezig Suvich, de Fransche ambassadeur, eenige andere gezanten en talrijke autoriteiten. Voor het station had zich een geweldige menigte verzameld, om van den Franschen gast afscheid te nemen. Het volk juichte Laval hartelijk toe, toen hij tegen 12 uur aan het station arriveerde. De fascistische jeugdorganisaties en de oud-strijders stonden in dichte rijen langs den weg geschaard. De muziek der balilla speelde nationale hymnen, men zwaaide met vlaggen, de menigte juichte. Laval, aan wiens zijde zich de Fransche am bassadeur en de leden der ambassade schaarden, keerde zich hoffelijk naar de juichende menschen- massa bracht haar den Romeinschen groet. Vervolgens namen de Italiaansche en Fransche autoriteiten, de gezanten der kleine entente en de notabelen der Fransche kolonie afscheid van den vertrekkenden minister. Even later arriveerde Mussolini om op zijn beurt van zijn hoogen gast afscheid te nemen. Hij onder hield zich nog eenige minuten allerhartelijkst met den Franschen minister; een flinke handdruk en Laval besteeg den trein, die hem naar Parijs terug zal brengen. Voor het geopend portier groette La val nog een laatste maal den duce, de autoriteiten en de immer juichende menigte. Bij legermanoeuvres Engelsch vliegtuig neergestort. Londen: Naar wordt gemeld, Is gister in de nabijheid van Karachi in Britsch-Indië, een militair vliegtuig verongelukt, waarbij elf Indische soldaten om het leven zijn gekomen. Het ongeluk gebeurde, toen de machine welke een manoeuvre-vlucht maakte, een schijnaanval op een voortmarcheerende troep soldaten deed. Hiertoe dook het vliegtuig met voluit draaiende motoren loodrecht op de troepen neer. Toen de piloot het toestel weder wilde doen stijgen, bleek dit niet meer mogelijk, zoodat de machine in een afdeeling van een Indisch regiment neerstortte. Elf Indische soldaten waren op slag dood en een groot aantal anderen bekwam min of meer ernstige verwondingen. De bemanning van het vliegtuig liep slechts lichte verwondingen op. De geheele kade over honderden meters ver zakt. Vier menschen onder de aard- massa's bedolven. Oslo: In de Noorsche havenstad Dram men is tengevolge van een aardverschuiving de geheele kade ter lengte van verscheidene honderden meters verzakt. Hierdoor zijn de opslagplaatsen van de glasfabrieken van Drammen in den fjord gestort. Bij deze natuurramp zouden, zooals aan vankelijk werd gemeld, drie personen om het leven gekomen zijn. Latere berichten deelen evenwel mede, dat niet drie, doch vier per sonen bij de catastrofe h et leven hebben verloren. Twee mannen slaagden er als door een wonder in, zich in veiligheid te brengen. Met groote tegenwoor digheid van geest sprongen zij, toen de aardverschui ving begon, over de zich ophoopende aardmassa's heen. Gevreesd wordt, dat tengevolge van de ondermij ning van den grond, ook de verkoopruimten van de glasfabriek, waar zich zeer groote hoeveelheden glas waren bevinden, zullen instorten. Vermoed wordt, dat veranderingen in den zee bodem oorzaak zijn van deze aardverschuiving. VOOR ONS LAND DE KOMENDE DAGEN EEN STRENGE VORST TE WACHTEN. De laatste dagen zijn verscheidene malen berich ten in de couranten verschenen over de hevige kou de, die bij onze verre Oostelijke buren zijn intrede gedaan heeft. Een aanhoudende Oostenwind stuwt deze koude van Rusland en Polen over Duitschland naar ons land, zoodat volgens de weerkundigen voor ons land in de komende dagen een strenge vorst is te wach ten, ofschoon natuurlijk voor ons land met zijn wis selvallige klimaat nooit met zekerheid is te zeggen hoe lang een eventueele vorstperiode zou kunnen duren. Prof. dr. E. van Everdingen, hoofdingenieur van het Meteorologisch Instituut te de Bilt heeft gister middag welwillend eenige gegevens verstrekt aan een medewerker an de „Msb." Wat is de weerkaart van de Bilt een open boek, wanneer zij wordt uitgelegd door een bij uitstek des kundige! Volgens de weerkaart van gistermiddag lag de kern van de koude in Polen, waar een tempera tuur van 20 gr. werd geconstateerd. Warschau meldde 10 gr. Nu is de richting van dit koude-ge- bied zóó, dat alleen het Noorden van ons land, den Helder en Groningen, de: uitloopers ervan krijgt. Daar werd dan ook reeds gistermiddag reeds vorst geconstateerd. De kern der koude raakt meer Kopen hagen. Men dient er echter rekening mede te hou den, dat deze lage temperatuur, alvorens zij ons land bereikt, aanmerkelijk gestegen zal zijn door de vvarmte-uitstraling van den onbedekten grond. Voor morgen, Donderdag is de verwachting, dat de ther mometer naar schatting tusschen de 5 gr. en 10 gr. zal dalen, d.w.z. matige vorst. Op de vraag, of er een kans bestond, dat de lage temperatuur van Polen ook naar ons land zou komen, kon prof. v. Everdingen be zwaarlijk een antwoord geven. Zou de wind richting echter eenigszins veranderen, het geen niet uitgesloten is, dan zouden wij ook hier strenge vorst krijgen. In Polen en zeker in Silezië zal de temperatuur nog meer dalen. Tot nu toe was het nog alleen maar de transportkoude, die daar den thermometer deed dalen. Inmiddels is daar veel sneeuw gevallen en passeert de koudekern dit gebied. Zouden wij hier sneeuwval krijgen veel is nog niet eens noodzakelijk dan kan de vorst er alleen maar strenger op worden. Of een en ander waar schijnlijk is, is nog van te veel factoren afhankelijk, om een zekere voorspelling te distilleeren. Maar een even Oostelijker wind zou ons zeer waarschijnlijk danig in de kou zetten. Contingenten en groot-handels-inkoopprijzen voor JannarL Op den 4en Januari kwam te Berlijn de in het DuitschNederlandsche Handelsverdrag voor den invoer van kool genoemde gemengde commissie bij een. Als resultaat van de bespreking werd het volgende overeengekomen le. in Januari 1935 zullen van de in het Handels verdrag vastgestelde totaal contingenten uit Neder land naar Duitschland uitgevoerd worden 18 pet. van de hoeveelheid roode kool, 12 pet. van de hoeveel heid savoye kool en 8 pet. van de hoeveelheid witte kool. 2e. Overeenkomstig den huidigen markttoestand mag voor Duitsche zoowel als Nederlandsche kool tot nader bericht niet beneden de volgende prijzen verkocht worden: RM 3.35 voor witte kool, R.M. 3.35 voor savoye kool en R.M. 5.35 voor roode kool. Deze prijzen zijn bedoeld als groothandels-inkoop prijzen per 50 K.G. eerste kwaliteit vrij ontvangsta tion. Door deze regeling is een regelmatige voorziening van de Duitsche markt en een stabiel prijsverloop verzekerd. Twee getuigen verklaren hem als den ont voerder te herkennen. - Expert vond geen vingerafdrukken. Naar Reuter uit Flemington meldt, zag gister bij het binnentreden van de rechtzaal op den vijfden dag van het proces Hauptmann er bleek en verwilderd uit. Strak bleef hij toezien, hoe de leden der jury hun plaatsen innamen. Vervolgens wendde hij zich tot zijn vrouw, die tegen hem glimlachte, als om hem aan te moedigen. Hierop ontstond tusschen de beide echtgenooten een levendige gedachtenwisseling. Omtrent het verloop van de behandeling van gis ter, meldt United Press, dat evenals de vorige dagen het geval was, ook nu weer de door de getuigen af gelegde verklaringen a charge en d decharge eenigs zins in evenwicht bleven. Als eerste getuige werd de officieele deskundige op het gebied van vingerafdrukken gehoord, die in het buitenverblijf van Lindbergh een onderzoek heeft ingesteld naar vingerafdrukken,welke afkomstig zou den kunnen zijn van den ontvoerder en moordenaar van den Lindbergh-baby. Hij moest evenwel voor dc jury toegeven, dat hij noch in de kinderkamer, noch op de ladder, welke in de nabijheid van 't huis in den tuin van Lindbergh is gevonden, noch op een werktuig, dat door den ontvoerder vergeten was, vin gerafdrukken heeft kunnen vinden. Daarentegen zijn wel sporen in de sneeuw ontdekt en wel voetstappen van schoenen ter grootte van de Amerikaansche maat 9. De verdediger van Hauptmann viel terstond de verklaringen van dezen getuige aan en wees erop, dat zoowel mevrouw Lindbergh als Betty Gow ver scheidene voorwerpen in de kinderkamer hebben aangeraakt en verplaatst. Na den deskundige werd een 87-jarige grijsaard, Hochmuth genaamd, in verhoor genomen, die in de nabijheid van Lindbergh's buitenverblijf, Hopewell woonachtig is. Deze man verklaarde, dat hij op den dag van de ontvoering een iets beschadigde auto gezien heeft. In deze auto heeft een man gezeten, die, toen hij naar hem keek, plotseling een gezicht trok, alsof hij een boozen geest had gezien. In de auto bevond zich volgens de verklaring van getuige ook een ladder. Hochmuth wees Hauptmann aan als den inzittende van de auto. Toen de rechter hem vroeg, of hij zich wellicht niet vergiste, trad Hochmuth op Hauptmann toe, lichtte diens hoofd iets omhoog, keek hem opmerk zaam in het gelaat en schudde daarop beslist van neen. Hauptmann's verdediger onderwierp Hochmuth hierop aan een langdurig kruisverhoor en poogde hem zich in zijn verklaringen te doen tegenspreken. Al deze pogingen bleven evenwel zonder resultaat. Vervolgens werd een taxi-chauffeur, Perone ge naamd, als getuige verhoord, die Hauptmann aan wees als den man, die hem, tijdens de onderhande lingen over het losgeld voor den baby van Lindbergh een briefje had overhandigd met een mededeeling voor den door Lindbergh met de onderhandelingen belaste dr. Cordon. In de zaal ontstond groote opwinding toen ge tuige, na het afleggen van deze verklaring, evenals Hochmuth naar Hauptmann toeging, hem aankeek en tenslotte verklaarde: „Dat is de man". Hauptmann reageerde op deze verklaring rusti ger dan op zijn identificeering door Hochmuth, welke hij beantwoordde met de tot zijn vrouw ge richte opmerking: „Die oude man moet gek zijn." In den loop van de verhandelingen van gister kwam het door de verklaring van een deskundige nog tot een rechtsstrijd. De deskundige had verklaard, dat zoogenaamd de bij de ontvoering gebruikte ladder uit elkaar ge nomen en weder in elkaar was gezet. Er ontstond daarop verschil van meening tusschen het open baar ministerie en de verdediging over de kwestie, of deze verklaring bij het bewijsmateriaal getrok ken zou worden. De rechtbank beslechtte dezen strijd tenslotte met het besluit, dat de verklaring niet als bewijsmateriaal gebruikt zou worden. Nog nader uit Flemington: Inzake de ladder die gisteren voor de eerste maal tijdens de rechtzitting in het Hauptmann-proces werd getoond, verklaarde Hauptmann aan een ver slaggever: .Indien ik die ladder gemaakt zou heb ben, zou ik een tweede-rangs timmerman zijn". Mauck, een der advocaten van den aanklager, verklaarde, dat, de voetsporen onder het raam van de kinderkamer overeenkwamen met die van Hauptmann Huwende onderwijzeres uit de school Besluit in de Eerste Kamer met 2617 stemmen aangenomen. Gister is door de Eerste Kamer met 2617 stemmen aangenomen het wetsont werp tot het verleenen van ontslag aan de huwende onderwijzeres Op Praag en Milaan Fokker F. 36 en F. 22 in dienst. F. 20 ingezet op Milaan. Naar het „Hsbl." verneemt, zullen dezen zomer de F. 36 en een F. 22 in dienst komen van de K.L.M. Het is de bedoeling van onze luchtverkeersmaat- schappij, om de diensten zoo in te richten, dat de groote viermotorige Fokker F. 36 zal worden ingezet op den dienst BerlijnAmsterdamLonden. De eveneens viermotorige eerste F 22 komt dan op de lijn MalmöAmsterdamLonden als Skandina- vian Air Express. Twee K.L.M. diensten zullen dezen zomer worden ingelegd: een van Amsterdam op Praag met de Fok ker F. 18 en een geheel nieuwe luchtlijn Amster damMilaan; op die laatste lijn wordt dan de F. 20, welke thans BerlijnAmsterdam vliegt ingezet. Het mengpercentage zal van 25 tot 15 worden verminderd. Naar wij vernemen zal het percentage bo ter dat krachtens regeeringsvoofschrift in de margarine moet worden gemengd zeer bin nenkort van 25 worden gebracht op 15 pet. TREINBOTSING BIJ STETTIN. Drié dooden. Gisternacht even na 12 uur is op het station Alt- daram bij Stettin de van Gollnow komende goederen trein, bestaande uit locomotief, twee wagons met vee en bagagewagen bij het binnenrijden ontspoord. Bij het ongeluk, dat groote materieele schade ver oorzaakte zijn de machinist, de stoker en de conduc teur gedood. De hoofdconducteur is ernstig gekwetst. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. De wissel en seininrichtingen waren in orde. Het signaal stond veilig. De lijn is sedert vanochtend weer vrij. JAPAN WENSCHT VOORTZETTING DER BESPREKINGEN. Toch nog hoop op vloot-accoord VJ). verneemt uit Tokio: De „Nitsji Nitsji" weet van welingelichte zijde te melden, dat de Japansche regeering teneinde na de opzegging van het vlootverdrag een verdragloozen toestand te voorkomen, voorbereidingen zou treffen voor afzanderlijke onderhandelingen met elk der mogendheden, die het vlootverdrag geteekend heb ben. Japan zal nogmaals de noodzakelijkheid van bijeenroeping der groote conferentie bepleiten, doch de Japansche regeering betwijfelt, of overeenstem ming tusschen de vijf mogendheden bereikt kan worden, zelfs wanneer de vlootconferentie nog in den loop van dit jaar bijeenkwam. Niettemin zal de Japansche regeering ales in het het werk stellen, om een situatie zonder verdrag te vermijden. Japan wil daarom het initiatief ne men voor afzonderlijke besprekingen tusschen Japan en Engeland, tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, tusschen Japan en de Vereenigdee Staten of tusschen Engeland, Frankrijk en Italië. In elk ge val zal Japan nooit zijn eicsh van gelijkheid opgeven Wat de nieuwe plaats der conferentie betreft, acht de Japansche regeering een neutrale plaats het meest geschikt, zooals bijvoorbeeld Parijs. En wil Japan ook het initiatief niet nemen, toch zal het Parijs als de meest geschikte plaats aanbeve len, wanneer zijn meening gevraagd wordt, In politieke kringen gelooft men, dat het bericht van de „Nitsji Nitsji" in nauw verband staat met het bezoek van den Franschen ambassadeur bij den minister van buitenlandsche zaken Hirota. Washington, 8 Jan. Reuter). Norman Davis gaf Roosevelt en Huil te verstaan, dat er een goede kans is dat de V. S. Engeland en Japan binnen het jaar nog tot een accoord ter be perking van de vloot komen, hetgeen zou berusten op de Engelsche voorstellen bij de Londensche bespre kingen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1