Het gevaar der particuliere wapenindustrie. Het gestrande smokkelschip. Jt&xne unite tanden. Schagen-nieuws. FOKKER EN DE ENGELSCHE VLIEGTUIGBOUW. Gelukwensch van MacDonald. DE AARDE BEEFT. De hongerstaking in Mexico. Tuinbouwcongres te Rome. De malaria-epidemie op Ceylon. 58000 liter sterke drank aan boord. „Ook in ons land neemt bet aantal wapenfabrieken toe." Sleepschip aangevaren en gezonken BELANGRIJKE BONTDIEFSTAL OPGEHELDERD. Familiedrama in Kentucky. Amerika en het Haagsche Hof. Firma GEBR. ROTGANS OVERVAL BIJ OUDE MENSCHEN. Spaansche stratosfeertocht. IVOROL Nederlandsch constructeur adviseur der Engelsche Mij. Deze gaat Fokkers en Douglas bouwen. De berichten omtrent de plannen van Fokker om zich in een Engelsche vliegtuigfabriek te interessee ren, hebben een vasteren vorm gekregen. Reuter meldt n.1. uit Londen, dat de Airspeed Ltd. meedeelt, dat de onderhandelingen met A. H. G. Fok ker thans bijna hun beslag hebben gekregen. Onder handelingen welke er toe zullen leiden, dat Fokker aan deze maatschappij zal worden verbonden als aviatische adviseur. Airspeed Ltd. zal dan de licensie krijgen voor den bouw van alle bestaande Fokker-types, benevens de andere types waarvan Fokker de licensie voor Eu ropa heeft verworven, de Douglas DC2 en de Lock heed Airspeed Ltd. heeft hiervoor nieuw kapitaal noo- dig en zal daarom 5 shilling-aandeelen uitgeven tegen een koers van 6 shilling. Met het te Rome bereikte resultaat. De Fransche Minister-president, Flandin, heeft gis ter van Mac Donald een felicitatie-telegram ontvan gen, dat als volgt luidt: „Mijn hartelijkste persoon lijke gelukwenschen met datgene, waarvan ik hoop, dat het een samenwerking voor den Europeeschen vrede zal worden." Minister-president Flandin heeft op dit telegram het volgende geantwoord: „Ik dank u voor uw tele gram. Ik hoop, evenals u, dat een nieuw tijdperk van vrede en samenwerking in Europa met het nieuwe jaar begint. Ik verheug mij er op, spoedig met u sa men te komen en verzoek u de verzekering van mijn vriendschappelijke gevoelens in ontvangst te willen nemen." Aardschokken op het eiland Marmora. De aardbeving van jongstleden Vrijdag heeft veel grootere materieele schade aangericht, dan de eer ste berichten deden vermoeden. De Turksche bladen te Istanboel hebben naar het centrum van de aardbeving, het eiland Marmora in de zee van denzelfden naam, speciale verslaggevers gezonden. Van de 137 huizen in de verschillende dorpen op het eiland, zijn er 40 volkomen verwoest en de rest is zwaar beschadigd. Twee dorpen op het eiland en vijf dorpen op kleine nabijgelegen eilanden zijn bijna geheel verwoest. De bevolking wil de gevaarlijke eilanden verlaten. Tot dusver worden twee dooden en vier gewonden gemeld. De aardschokken duren nog steeds voort. Aardschokken in Zweden. Tengevolge van het stijgen van den Zweedschen bodem, In het Zuiden van Zweden zijn aardschokken waargenomen, welke men in verband brengt met het stijgen van den Zweedschen bodem, welke stijging in de omgeving van Stockholm 50 c.M. per eeuw be draagt en in 't Zuiden van Zweden 1 meter per eeuw. De aardschokken waren zóó sterk, dat onder de bevolking een paniek uitbrak. Men was bevreesd, dat een ramp in het gebied van de Bolidenmijnen had plaats gehad, welke vrees later echter ongegrond, bleek. Na 133 uur afgebroken. Anderen be ginnen er ook mee. Mexico City: De 43 arbeiders van het abat toir, in de voorstad Tacabaya, die, naar reeds ge meld, verbetering der arbeidsvoorwaarden eischten, en daarom een hongerstaking waren begonnen, heb ben deze staking na 133 uren te hebben gevast, afge broken, nadat president Cardenas verklaard had, dat hij bereid was in het conflict als bemiddelaar op te treden. Deze hongerstaking heeft reeds school gemaakt. Gisterenmorgen zijn 400 leden van een arbeiders organisatie in de wachtkamers van het paleis van President Cardenas een hongerstaking begonnen. Zij willen deze doorzetten totdat de President hen ontvangt en van hun eischen kennis neemt. Zij verlangen o.a. afschaffing van het accoordloon en voorts gelijke betaling van mannen en vrouwen in de fabrieken. In September van dit jaar. Neder landsch Comité. Onder auspiciën van het Ministerie van Landbouw in Italië en de Intern. Commissie voor Tuinbouw- congressen en in samenwerking zal van 16 tot 21 September 1935 te Rome het XI Internationale Tuin bouwcongres gehouden worden, waar zich wederom alles wat zich interesseert voor en naam heeft op het gebied van den tuinbouw, zal vereenigen. Ook op dit congres zullen weer talrijke interessante on derwerpen in de zittingen der verschillende groepen en sectie's behandeld worden, terwijl er voor de deel nemers een groot aantal zeer aantrekkelijke excursies in Italië, zoowel benoorden als ten Zuiden van Ro me tot naar Sicilië op het program staan. Het defi nitieve programma is nog niet gereed, doch het voor loopig programma ziet er reeds zeer aanlokkelijk uit. Gelijktijdig met het Algemeen Concres zal een spe ciaal congres van de F.H.P.I., den Internationalen Bond van Beroepstuinbouwers gehouden worden. De Italiaansche spoorwegen hebben voor do con gres-deelnemers de spoortarieven vanaf de grenzen aanmerkelijk verlaagd, terwijl daaromtrent met an dere landen nog onderhandelingen door het Rege lingscomité worden gevoerd. Hier te lande heeft zich een Nationaal Comité ge vormd, dat de belangen van de congressen in Neder land zal behartigen en er propaganda voor zal ma ken, terwijl ook andere landen zijn aangezocht, der gelijke comité's te vormen. Er dreigt hongersnood. Colombo: De opgaven omtrent het aantal sterf gevallen tengevolge van de malaria-epidemie zijn veel grooter dan in den beginne werd aangegeven. Alleen in het zwaarst getroffen Kagalle-district zijn tot 31 December j.1. 3075 personen overleden, w.o. 2042 kinderen. Voor heel Ceylon moet het doodencijfer wel meer dan 10.000 bedragen. De epidemie neemt af, doch er dreigt hongersnood. In volle vaart op een ondiepte voor de Zuid punt van Gotland vastgeloopen en lek geslagen. Men meldt uit Stockholm aan de N.R.Ct.: In de laatste stormachtige dagen hebben aan de kusten der Oostzee verscheidene strandingen plaats gehad en een daarvan verdient speciaal de aandacht, omdat het hier waarschijnlijk een der schepen van Baltische dranksmokkelaars betreft, die, zooals eer der is gemeld, onder Nederlandsche vlag zijn ge bracht teneinde de strenge bepalingen tegen drank- smokkelarij, die voor schepen van bij de conventie van Helsingfors aangesloten landen gelden, te kun nen ontduiken. Geheel zeker is dit no gniet, maar o.a. de omstandigheden, dat niet de Nederlandsche kapitein W., maar een neef van een bekenden Est- landschen smokkelaarsleider aan boord de baas ge weest moet zijn, wijst er op, dat men met een smok kelschip, dat slechts formeel in Nederland thuis hoort, te doen zou hebben. Het stoomschip, dat Mila heet, te Rotterdam thuis hoort en slechts 103 netto registerton meet, had een lading van 5800 tienliter-bussen met alcohol en een aantal kisten met flesschen sterken drank aan boord. Behalve de kapitein was ook de eerste machinist een Nederlander; voorts waren er elf personen, van Balti sche origine en twee Zweden aan boord. Zondag avond omstreeks zes uur is de Mila in volle vaart op Hoburgsrev, een ondiepte voor de Zuidpunt van Got land, vastgeloopen en lek geslagen. Vermoedelijk is de stranding toe te schrijven aan het feit, dat de licht- en brulboei, die op ondiepte ligt, sedert het midden van de vorige weck defect was en in ver band met het ruwe weer nog niet gerepareerd was kunnen worden. De Mila heeft noodseinen gegeven, die ook door den vuurtorenwachter van Hoburgers. Fyr op de Zuidpunt van Gotland gezien zijn, maar eerst Maan dagmorgen in de vroegte kon men een poging wa gen om het schip, dat circa S00 meter uit de kust Besproken op een vergadering vanwege den internationalen Vrouwenbond voor vrede en vrijheid te Amsterdam. Gisteravond is in de vrijwel geheel met belangstel lenden gevulde groote zaal van het concertgebouw te Amsterdam, vanwege den Internationalen Vrou wenbond voor vrede en vrijheid, een protestvergade ring gehouden, tegen het gevaar van de particuliere wapenindustrie. Van de Britsch Union for democratie control was een sympathie-betuiging ingekomen. Na een inleiding van de presidente, Mej. Selma Meijer, verkreeg mevrouw C. Pothuis-Smit het woord, die speciaal het gevaar van de Nederlandsche wa penindustrie in het licht stelde. Ook in ons land neemt het aantal fabrieken, waar oorlogsmateriaal vervaardigd wordt, steeds toe. De vroegere en ook de huidige regeering zijn van mee ning, dat dit van geenerlei beteekenis is en dat de wapenindustrie het beste kan worden gedecontrali- se,erd. Dit principe is verkeerd en gevaarlijk. Spr. beval de instelling van een onderzoek naar den om vang en de practijken van de wapenindustrie in ons land aan. Ook de buitenlandsche relaties van onze wapenindustrie zijn vele. Zij vormt een schakel in de keten van de internationale wapenfabricage. Het gaat niet om vriend, niet om vijand, slechts om het behalen van materieele voordeelen. De vrouwen moe ten alleen meer „vrede roepen", zij moeten zich ook op de hoogte stellen van alles, wat met de kwestie verband houdt en er zich van bewust zijn, dat er practisch geen verschil bestaat tusschen een verde- digings- en alle andere soorten oorlog. De heer J. Meijer bezag de kwestie in internatio naal verband. Spr. stelde uitvoerig de practijken van belanghebbenden bij de particuliere wapenindustrie in het licht, eenerzijds het op tal van, door spr. met name genoemde, wijze tegenwerken van de propa ganda voor den vrede, anderzijds ook het uitspelen van het een tegen het andere land. De commissie in Amerika heeft prachtig werk gedaan, doch thans gaat alles den doofpot in. Wij moeten niet afwachten tot de vrede van boven af wordt gesticht, doch zelf het onze daartoe bijdragen. Nadat tenslotte dr. N Padt de kwestie in ethisch- philosofisch- en prof. dr. J. A. Veraart haar in wijs- geerigoeconomisch opzicht had bezien, werd bcslo ten een brief tot minister-president Colijn te richten, waarin dringend verzocht wordt zoo spoedg moge lijk over te gaan tot het onderzoeken naar de wapen industrie en den wapenhandel in Nederland. De bemanning gered. Gistermiddag omstreeks half vijf is het sleepschip „De zeven gebroeders", dat te Ouderkerk aan den IJssel thuisbehoort, op de Waal ter hoogte van de steenfabriek „De Zandberg" te Gent aangevaren door het sleepschip „Rhenus 4-7", dat vermoedelijk den verkeerden wal heeft gehouden. De aanvaring was zoo ernstig, dat „De zeven ge broeders" onmiddellijk zonk. De „Rhenus" draaide bij en nam de bemanning aan boord. De knecht van het zinkende schip raakte daarbij te water, doch ook hij kon gered worden. De „Rhenus" kreeg averij aan den kop en maakte water. Het schip is voor anker gegaan. De plaats, waar ..De zeven gebroeders" die met grind geladen was, is gezonken, is door bakens aangegeven. zat, met de reddingboot te bereiken en toen zijn de vijftien opvarenden ook allen gered. De mannen had den een hangen nacht doorgebracht. Het schip was zwaar beschadigd, de golven sloegen er voortdurend over heen en men was gedwongen geweest den ge- heeicn nacht met z'n allen in de kaartenhut door te brengen. De mannen zijn op enkele boerderijen onderge bracht, waar ze droge lcleeren en eten kregen, maar later op den dag heeft de politie de twee Zweedsche opvarenden van de Mila aangehouden en naar Vis- by getransporteerd om verhoord te worden. Zij vertelden, dat zij van Reval uit aan boord van de Mila gebracht waren en dat zij de reis puur voor hun plezier hadden gemaakt, maar daar het tweetal als dranksmokkelaars bekend staat, en zij reeds eerder met de Mila een reis naar de Finsche Golf gedaan moeten hebben, hecht de politie niet te veel waarde aan hun verklaringen en zijn zij voorloopig op het bureau gehouden. Kapitein W. is eveneens riaa rVisby overgebracht. Hij moet bij de stranding door een ruit gevallen zijn. waarbij hij aan 't gezicht en aan een arm ernstige snij wonden opliep en ter verdere behandeling heeft de arts, die hem verbond, hem naar het ziekenhuis te Visby gestuurd. Volgens enkele berichten zou de kapitein ook glas in de oogen gekregen hebben. Bij het .verhoor door de politie hebben de opva renden verteld, dat de Mila Zaterdag van Gdynia vertrokken was met bestemming Kroonstad. Daar aan hecht men echter weinig geloof, daar de Mila dan wel zeer erg uit den koers geraakt moet zijn en bovendien omdat de vaart op Kroonstad volgens officieele rapporten reeds enkele weken geleden door het ijs gestremd is. De aanwezigheid van de twee Zweden aan boord van de Mila doet daaren tegen vermoeden, dat het schip zijn lading sterken drank op de Zweedsche kust aan land wilde bren gen. Volgens berichten in de bladen zou de Mila eigen dom zijn van een consortium van dranksmokkelaars, dat een zetel te Reval zou hebben. Het schip zou 't vorige jaar in Rotterdam geregistreerd zijn, in ver band waarmede toen Nederlanders als kapitein en eerste machinist aangesteld moesten worden. Nader verneemt genoemd blad nog, dat Dinsdag een vaartuig van de douane de wacht bij het ge strande schip heeft betrokken om te beletten, dat de lading door onbevoegden geborgen zou worden. Het onderzoek van de politie heeft nog weinig re sultaat opgeleverd en zoolang men geen bewijzen van dranksmokkelarij heeft, kan de lading niet in beslag genomen worden. Volgens de laatste berich ten uit Visby is de Mila, die vrij hoog zit. nog niet wrak geslagen. Een inspecteur van de drankpolitie uit het district Stockholm is naar Visby vertrokken, om het onderzoek te leiden. Voor f 4000 bij een handelaar gevonden. Heler in arrest. Dank zij langdurig en nauwkeurig speurwerk is de Amsterdamsche recherche er in geslaagd, een belangrijken bontdiefstal op te helderen, welke cir ca drie weken geleden in een magazijn in de om geving van den Nieuwendijk is gepleegd, toentertijd werd een partij bont ontvreemd ter waarde van f4000. Enkele dagen geleden slaagde de recherche er in, het adres te vinden, waar de goederen gedeponeerd waren. Dit was bij een bonthandelaar, die het bont tegen een zacht prijsje van een 44-jarigen man hacl overgenomen. De geheele partij word in beslag ge nomen en overgebracht naar het bureau Warmoes- straat, hetwelk nadien wel een bontwinkel geleek. De kooper werd eveneens naar het bureau gebracht, doch later weer vrij gelaten. De recherche toog toen op zoek naar den 44-jari gen man, die de partij had geleverd. Deze was spoe dig gevonden en werd ingesloten in het bureau War moesstraat. Bij het verhoor verklaarde hij, dat hij het bont niet gestolen had, maar in ontvangst had genomen van iemand, dien hij niet meer kende. De politie vindt dit verhaal echter weinig geloofwaardig en derhalve heeft zij besloten, den man in arrest te houden. Waarbij zeven menschen om het leven zijn gekomen. New York: In Mount Vemon (Kentucky) heeft zich een vreeselijlc drama afgespeeld, waarbij in to taal zeven personen om het leven zijn gekomen. Bij een familietwist doodde een man zijn echtge- noote, zijn beide schoonouders, een zwager en een schoonzuster en verwondde een anderen zwager en schoonzuster ernstig. Hierna vluchtte hij weg en vermoordde een op 5 kilometer afstand wonend echtpaar. De gendarmerie en een afdeeling van de nationale garde, welke de gouverneur ter beschikking had gesteld, vervolgden don massamoordenaar. Toen hij door zijn vervolgers werd omsingeld, schoot hij zichzelf neer. BANKOVERVAL IN NEBRASKA. New York: Gisterenmiddag hebben vijf ban dieten een overval gepleegd op het filiaal van de Nationaal Bank te Scotts Bluff in den staat Nebraska. Zij roofden een bedrag tusschen de 5000 en 7000 dol lar en namen zes aanwezige personen als gijzelaars mee, doch lieten spoedig vijf hunner weer los. De zesde, een vrouw, wordt echter nog door de bandie ten vastgehouden. MOEDER EN DOCHTER. De moeder van Gloria Vanderbilt doet pogingen, om uit het inkomen van haar dochter (die niet door haar wordt opgevoed en wier inkomen door anderen wordt beheerd) een grooter jaargeld te krijgen, dan zij op het oogenblik ontvangt Thans is het inkomen van de moeder uit het vermogen van haar dochter 14.000 dollar. Maar haar uitgaven, mede voor wat zij uit ver schillende hoofde aan haar dochter moet ten koste leggen bedragen het drie- of viervoudige van die som. De rechter die over de opvoeding van Gloria Vanderbilt het besluit nam, dat deze niet in handen zou worden gelaten van mevr. Vanderbilt, ka\ zich vereenigen met de gegrondheid van het verzoek van de moeder. Washington: De senaatscommissie van Buiten- landsche Zaken heeft een resolutie aangenomen ten gunste van de toetreding van de Vercenigde Staten tot het Internationale Hof van den Haag, doch zij verklaarde, dat de Vcreenigde Staten zullen toetre den in de verwachting, dat het Hof geen advies zal vragen o.ver kwesties, waarmede Amerikaansche aan spraken zijn gemoeid. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 777 m.M« Wind: Oost. Temperatuur: 154 gr. C. is gr. vorst. Vooruitzichten: Lichte vorst. Buikbanden - Breukbanden - Rechthouders. Elastieken Kousen - Voetcorsetten - Teen- nitspreiders. Profiteert van onze voordeelige prijzen. Gedipt. Drogist. SCHAGEN. Onder bedreiging met brandstichting geld afgeperst. In den nacht van Maandag op Dinsdag om onge veer 1 uur hebben één of meer personen zich toe gang verschaft tot een. alleenstaand huis te Driewe gen (gemeente Terneuzen) waarin de 70-jarige blin de v. d. Pas en zijn ongeveer 70-jarige zuster wo nen. Met behulp van een ladder is men door het zolderraam op den zolder gekomen. De zuster hoor de gestommel eh had de tegenwoordigheid van geest de zoldertrap weg te trekken en riep, dat ze zou schieten. De inbrekers vroegen haar geld te geven en toen aan dat bevel niet vlug genoeg gevolg werd gegeven, dreigden de indringers dat anders het huis in brand zou worden gestoken. De indringers trachtten toen een gordijn, dat blijk baar door den regen nogal nat was, in brand te ste ken en dit werd naar beneden gegooid. Daarop heeft de vrouw met een tang wat geld naar boven aangereikt en toen daarmede geen genoegen werd genomen, heeft zij nog meer bankbiljetten ge geven, waarna de indringers langs denzelfden weg waarlangs zij waren gekomen, op de vlucht sloegen De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. In begin Februari. Madrid: Het ligt in het voornemen begin Fe bruari een tocht naar den stratosfeer te ondernemen. Men hoopt een hoogte van 23 K.M. te kunnen be reiken. Dezelfde instrumenten zullen worden mede genomen als Professor Piccard heeft gebruikt. Do in zittenden van den ballon zullen een temperatuur van 60 graden beneden het vriespunt hebben te door staan. Er zullen toestellen voor kunstmatige ademha ling worden medegenomen. Leider van den tocht zal zijn. luitenant-kolonel de la Llave. De ballon zal ge leverd worden door de maatschappij, welke den bal lon van professor Piccard heeft geconstrueerd. STAMBOEKVEE VERBRAND. Bij brand in boerderij. Te Nyelamer bij Wolvega in de provincie Fries land, is de boerderij van den heer K. de Boer, door onbekende oorzaak totaal afgebrand. Van het beslag vee, 55 stuks, verbrandden 28 runderen en twee paar den. Voor het meerendeel was dit stamboekvee. Ook de huisboedel ging verloren. Alles is verzekerd. 18.000 FLESSCHEN WIJN IN ZEE GEWORPEN. De douanebeambten hebben te Seattle gisteren 18000 flesschen met Z.-Afrikaanschen wijn in zee ge worpen. Zij waren verleden jaar Februari door een' wijnhandelaar ingevoerd, die hoopte, zo aan de staats wijnzaken te kunnen overdoen, maar de drankcom missie heeft geweigerd ze te koopen. Daar de importeur niet meer in staat was, om de douane-kosten te voldoen, werd de wijn in beslag genomen en in zee geworpen. Doos 20 ct. Tube 40 en 60 ct. Wedstrijden voor Zondag 13 Januari. Sparta I—B.K.C. I. Aanvang 2 uur. Sparta AHelder A..Aanvang 10 uur. Sparta BHelder F. Aanvang 11.30 uur. Opstelling Sparta L D. Arnoldus. V. Vlottes, A. Slikker. A. Plakman, J. L. Lutjeharans, J. Weeland. W. Rus, G. J. Boontjes, Jb. Dekker, W. Biersteker, C. de Moor. Res.: J. Peetoom, P. de Vries (voor); P. Boon (achter). Training. Voorloopig zal er nog op Maandagavond worden getraind. Hoewel deze avond voor sommige van onze jongens wel een zeer zware is, verwachten we vol gende week toch weer een goede opkomst. Trekking verloting. Zaterdag 19 Januari zal in Hotel de Beurs van den heer C. Boontjes de trekking der verloting plaats vinden. Ter gelegenheid hiervan wordt tevens een feesthal gegeven. Met een adv. in dit blad ko men we hierop terug. Onverkochte loten kunnen bij den heer C. Mole naar, Molenstraat worden ingeleverd voor Donderdag 17 Januari. Zij, die dus nog loten in hun bezit hebben en ze voor dien datum niet meer kunnen plaatsen, gelieve hiervan goede nota te nemen, daar ze anders voor het bedrag aansprakelijk gesteld worden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2